£oeg&ó£aaië'taeVtedUig, tot det tDjuemagmdfledefipact GEEN EISCH VAN DOORTCCHT VAN TROEPEN De zee-oorlog Graziani gaat heen Matsoeoka's reis naar Berlijn. WOENSDAG 26 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 3 PACIFICATIE VAN DfcN BALKAN HET PROTOCOL VAN TOETREDING. Zooals gisteren nog in een deel van on ze oplage kon worden gemeld, is Joego slavië gisteren door de onderteekening te Weenen van het desbetreffende protocol toegetreden tot het Driemogendheden- pact. Het protocol, dat de Duitsche rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, de Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano en de Japan- sche ambassadeur Osjima eenerzijds en de Zuid-Slavische minister-president Tswet- kowitsj en de Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken Cincar Markowitsj anderzijds, inzake de toetreding van Zuid- Slavië tot het op 2 September 1940 tus- schen Duitschland, Italië en Japan gesloten drie-mogendhedenpact hebben ondertee kent, heeft den volgenden tekst: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Zuid-Slavië anderzijds stellen door hun on- derteekenende gevolmachtigden het vol gende vast: Artikel 1. Zuid-Slavië treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn ondertee- kende drie-mogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. Artikel 2. Voor zoover de in artikel 4 van het drie-mogendhedenpact voorziene gemeenschappelijke technische commissies 'kwesties behandelen, welke de belangen van Zuid-Slavië raken, zullen ook verte genwoordigers van Zuid-Slavië aan de be raadslagingen der commissie deelnemen. Artikel 3. De tekst van het drie-mogend hedenpact is als supplement aan dit pro tocol toegevoegd. Het onderhavige protocol is gesteld in de Duitsche, Japansche en Zuicl-Slavische taal, waarbij elke tekst als authentiek geldt. Het treedt op den dag der onderteekening in werking." DE PACIFICATIE VAN Z.O.-EUROPA. Gelijk met de onderteekening van het protocol over de toetreding van Zuid-Sla vië tot het drie-mogendhedenpact, hebben de regeeringen van de spil-mogendheden de volgende gelijkluidende nota's aan de Zuid-Slavische regeering gericht: Mijnheer dé minister-president! Namens en in opdracht van de Duitsche regeering heb ik de eer, Uwe Excellentie het volgende mede te deelen: naar aan leiding van het feit, dat Zuid-Slavië he den tot het drie-mogendhedenpact is toe getreden, bevestigt de Duitsche regeering haar besluit, de souvereiniteit en de ter ritoriale onschendbaarheid van Zuid-Sla vië altijd te eerbiedigen. Gelieve, mijnheer de minister-president, de verzekering van myn groote hoogachting te aanvaarden. w.g. Joachim von Ribbentrop. Mijnheer de minister-president, Met betrekking tot de besprekingen, welke naar aanleiding van de heden plaats gehad hebbende toetreding van Zuid-Sla vië tot het driemogendhedenpact hebben plaats gehad, heb ik de eer Uwe Excellen tie namens de rijksregeering hiermede te bevestigen, dat de regeeringen der spiimo- gendheden en de koninklijke Zuid-Slavi sche regeering het er over eens zijn, dat de regeeringen der spilmogendheden tij dens den duur van den oorlog Zuid-Slavië niet den eisch zullen stellen, de. doortocht of het vervoer van troepen door het Zuid- Slavische staatsgebied toe te staan. Gelieve, mijnheer de minister-president, de verzekering van mijn groote hoogachting te aanvaarden. w.g. Joachim von Ribbentrop. TOESPRAAK VAN V. RIBBENTROP. Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft de plechtigheid te Weenen besloten met een toespraak waar in hij uitdrukking gaf aan de overtuiging van'allen, dat deze gebeurtenis voor de toe komst van Zuid-Slavië en het welzijn van het Zuid-Slavische volk van bijzondere be- teekenis zou zijn. Met ijzeren wetmatigheid, welke over eenkomt met een groote gedachte en de daarin levende kracht en met een weerga- looze nauwkeurigheid voltrekt zich voor onze oogen, de nieuwe ordening van Euro pa en Oost-Azië. Terwijl door de staats manskunst en de machtsontplooiing van onzen bondgenoot Japan zich in Oost-Azië de omtrekken van de daar onder zijn lei ding ontstaande nieuwe orde steeds dui delijker af teekenen, was het sedert het sluiten van het pact van Berlijn het stre ven der spil, de Europeesche staten te v/innen voor aaneensluiting en voor de ge dachte van een nieuwe en rechtvaardige orde in Europa. Dit streven werd met suc ces bekroond en wel veel spoediger en in veel grooteren omvang dan men in de we reld had verwacht. Toen kort geleden Bulgarije hier in dit huis het drie-mogendhedenpact ondertee- kende gaven wij uitdrukking aan de hoop, dat nog meer staten zich met ons solidair zouden verklaren. Thans, reeds na enkele naast ons, en wij allen gevoelen hierover oprechte voldoening. Dit toetreden is echter voor ons in zooverre nog van bijzondere 1 beteekenis, daar ten eerste hierdoor nu in 1 feite de geheele, tot dusver neutrale Bal- 1 kan zich in het kamp der orde bevindt en 1 ten tweede een staat naast ons is getreden, waarvan Engeland nog steeds geloofde, dat j het door inmenging in zijn binnenlandsche omstandigheden zekere krachten van de- zen staat voor de door Engeland opgezette intriges tegen de nieuwe orde van Europa zou kunnen mobiliseeren. Voortgaande zeide von Ribbentrop, dat i wel zelden een staat zich zoo verschrikke- lijk vergist heeft als Engeland. Want toen het duidelijk werd, dat Engeland den oor- log wilde heeft Duitschland gehandeld en zich „ingesteld" op gerechtmatigden af- v/eer. Terwijl nu echter Engeland, welks machthebbers dezen oorlog zonder eenige reden hebben ontketend, reeds van den aanvang af er naar heeft moeten streven andere volken voor zijn belangen te laten doodbloeden en sindsdien steeds weer tracht nieuwe staten in dienst te stellen 1 van zijn oorlogvoering, heeft Duitschland het steeds als zijn hoogste doel beschouwd, den oorlog te localïseeren en met zijn eigen krachten evenals met die van het naast Duitschland getreden geallieerde Italië te eindigen. Het heeft derhalve tot dusver- i re ook geen enkelen anderen staat ver zocht, het zijn militaire hulp in den strijd tegen Engeland te bieden. Wel echter heeft Duitschland er met de in het drie-mogend hedenpact vereenigde staten belang bij, dat in de eerste plaats elke verdere door Engeland bedoelde oorlogsuitbreiding wordt voorkomen, dat in de tweede plaats de voorwaarden in het leven worden ge roepen om den nieuwen vrede in Europa en Oost-Azië eindelijk eens aan# te passen bij de belangen van die naties, welke vanzins en vastbesloten zijn om in de toekomst in vrede en vriendschap met elkander te le ven en dat in de derde plaats vooral een duurzame vrede in het leven wórdt geroe pen, die het onmogelijk maakt, dat het, in strijd met de continentale belangen, een andere mogendheid gelukt door het uit spelen tegen elkander van Europeesche staten steeds weer nieuwe oorlogen op te roepen en daarmede niet alleen den vrede, maar ook de welvaart van alle Europee sche volkeren steeds opnieuw te bedrei gen. Thans staan derhalve Duitschland, Italië, Hongarije, Japan, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Zuid-Slavië in den geest van een nieuwe solidariteit naast elkander om vooral elke verdere poging tot uitbreiding van den oorlog te verhinderen. Bijzonder zegenrijk zal deze toestand op den Balkan blijken, die steeds een speciaal terrein van actie voor vreemde invloeden is geweest, waardoor hij maar al te vaak werd tot uitgangspunt van groote Euro peesche conflicten. Duitschland zelf, ik spreek dit hier plechtig uit heeft op deze gebieden noch territoriale, noch politieke belangen. Zijn onmiddellijke doel is slechts te verhinde ren, dat een vreemde mogendheid zich meester maakt van dit gebied om vandaar- uit de mogelijkheden te vinden voor de voortzetting van den Europeeschen oorlog. Het zal echter zijn einddoel uitsluitend zijn, mede te helpen aan het tot stand brengen van een orde, die dit voor heel Europa zoo belangrijke gebied volgens rechtvaardige en verstandige beginselen pa cificeert, zijn oeconomische mogelijkheden daardoor ontsluit en zoo ten profijte van allen doet gedijen. TSWETKOWITSJ OVER ZUID-SLAVlë'S DOELEINDEN. Na de onderteekening van het protocol over de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenpact heeft de Zuid-Sla vische minister-president namens de Zuid- Slavische regeering de volgende verklaring afgelegd: Het voornaamste doel en bijna het eeni ge doel der buitenlandsche politiek van Zuid-Slavië was en blijft, voor het Zuid- Slavische volk den vrede te bewaren en zijn veiligheid te versterken. In den geest van deze politiek was ons streven in de eerste plaats steeds op de consolidatie van vreedzame en vriendschappelijke betrek kingen jegens de naburen gericht, om den vrede aan de grenzen, de vrijheid, de on afhankelijkheid en de staatkundige een heid te verzekeren. Met het Groot-Duitsche rijk heeft Zuid- Slavië reeds voor en ook na de verbinding der gemeenschappelijke belangen de beste betrekkingen onderhouden, welke van vriendschap en volkomen vertrouwen doordrongen waren. De nuttige resultaten van deze politiek zijn vooral in een reeks belangrijke gebeurtenissen tot uiting ge komen, welke zich van het jaar 1934 af tot de handeling van heden in de betrekkingen tusschen beide landen hebben voorgedaan. Zuid-Slavië heeft reeds van zijn bestaan af steeds gevoeld en er ook in het bijzon der waardeering voor gehad, dat men in Duitschland steeds een juiste opvatting .'heeft gehad van het feit, dat zijn nationale eenwording niet de vrucht is van eeniger- lei verdragscombinatie, maar het natuur lijke besluit vormt'van langen en zwaren weken, treedt Zuid-Slavië als vijfde staat strijd der Serven, Kroaten en Sloven en. In dezen geest heeft Zuid-Slavië in 1937 een belangrijk verdrag gesloten met Italië. Soortgelijke vriendschapsverdragen heeft Zuid-Slavië ook gesloten met Bulgarije en Hongarije. Aangezien Zuid-Slavië geen eisohen naar buiten heeft te stellen, eisohen de vitale belangen van zijn bestaan en zijn vooruitgang, dat het Zuidoosten voor een nieuwe uitbreiding van den oorlog be hoed en de door den bestaanden toestand ernstig benadeelde oeconomische samen werking op het Europeesche vasteland ver sterkt wordt, evenals ook de samenwerking die den weg voorbereidt naar de Europee sche pacificatie de eenige redding van ons Europeesche vasteland en zijn duizend jarige beschaving. Want alleen in het tee- ken van een oprechte en positieve samen werking kan Europa den grondslag vinden voor zyn nieuwe orde, die in staat zal zijn de oude vooroordeelen en kunstmatige, moreele en materieele hinderpalen uit den weg te ruimen, onder welke wy allen thans in Europa te lijden hebben. HITLER SPREEKT MET TSWETKOWITSJ EN CIANO. De Führer heeft Dinsdagmiddag in te genwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den koninklijk-Zuidslavischen minister-presi dent, Tswetkowitsj en den koninklijk- Zuidslavischen minister van buitenland sche zaken, Cincar. Markowitsj ontvangen. De bespreking van vraagstukken, die voor beide partijen van belang zijn, ver liep in den geest van de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Zuid-Slavië. De bespreking van den Führer met Tswetkowitsj heeft bijna een uur geduurd. In aansluiting hierop ontving de Führer in hotel Imperial in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, voor een onderhoud, waarbij ook de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri en de Duitsche ambassadeur te Ro me, von Mackensen, tegenwoordig waren. 23 ENGELSCHE SCHEPEN GINGEN VERLOREN Het aantal verloren gegane Engelsche schepen in de week, welke eindigde op 16 Maart, wordt te Londen opgegeven met 23 van tezamen 71.773 br.t. Voorts meldt Stefani uit Rhodos: Het schip van 10.000 ton, vermeld in het 289e Italiaansche weermachtsbericht, dat in het middengedeelte getroffen was door een vliegtuigtorpedo, is in twee of drie minuten gezonken. Ook andere schepen van het con- vooi werden met succes getroffen. IJSLAND BIJ OPERATIEZONE BETROKKEN Officieel wordt bekend gemaakt: Als ge volg van de wederrechtelijke bezetting van het Deensche eiland IJsland door Engelsche troepen wordt den laatsten tijd door naar Engeland varende blokkadebrekers gepoogd IJsland als steunpunt te gebruiken. Dit feit dwingt Duitschland IJsland in het operatie gebied rondom Engeland te betrekken. Dit operatiegebied wordt derhalve in de toe komst door de volgende punten begrensd: Van een punt op drie graden Ooster lengte aan de Belgische kust over den me ridiaan tot 62 graden Noorderbreedte, van daar tot 68 graden Noorderbreedte, 10 gra den Westerlengte. Dan naar het Westen langs den 68en breedtegraad tot de drie- mijlszone van Groenland, vervolgens naar het Zuiden langs ueze driemijlszone tot aan het punt 65 gr. 24 min. Noorderbreedte, 38 gr. Westerlengte. Vandaar naar het Zuiden tot aan het punt 58 gr. 50 min. Noorder breedte. 38 gr. Westerlengte. Vandaar naar 45 gr. Noorderbreedte, 5 gr. Westerlengte, vandaar naar de Fransche kust op 47 gr. 30 min. Noorderbreedte, 2 gr. 40 min. Wes terlengte. De bij de verklaring omtrent de totale Duitsche blokkade rondom Engeland op 17 Augustus 1940 tot de neutrale scheep vaart gerichte waarschuwing, dat elk schip, dat zich ondanks deze waarschuwing in het Duitsche operatiegebied rondom Enge land begeeft, zich aan het gevaar van ver- nietging blootstelt en dat voor schade, die hieruit voortvloet, door Duitschland geen verantwoording aanvaard kan worden, geldt thans voor het vergroote operatie gebied. WIJZIGING ITALIAANSCHE LEGER LEIDING IN NOORD-AFRIKA. Op eigen verzoek is de maarschalk van Italië, Rodolfo Graziani, ontheven van de functies van chef van den generalen staf, gouverneur van Libye, en opperbevelheb ber der gewapende macht in Noord-Afrika. Generaal Italo Gariboldi is benoemd tot gouverneur van Libye en opperbevelheb ber der Italiaansche gewapende macht in Noord-Afrika. De legercorpsgeneraal Mario Roatta, souschef van den generalen staf van het leger, is belast met de functie van chef van den generalen staf. De divisiegeneraal Francesco Rossi is be noemd tot souschef van den generalen staf. RODOLFO GRAZIANI, MARKIES VAN NEGHELLL Rodolfo Graziani, markies van Neghelli werd op 11 Augustus 1882 in Filettino ge boren. Hij studeerde rechten, voor hij een militaire loopbaan koos. In 1911 nam hij deel aan den veldtocht in Libye, daarna aan den wereldoorlog en onderscheidde zich door ijzeren energie. Als gouverneur van de Cyrenaica leidde hij na 1926 de maatregelen tot pacificatie van de Bedoeïenen en deed de nomaden uit het binnenland zich in de kustgebieden vestigen. In 1931 veroverde hij de oase Koefra, centrum van de Senoessi. Dertig jaar lang was van Koefra uit het verzet te gen de Italiaansche heerschappij in de Cy renaica gevoed. In Maart 1935 werd Graziani gouverneur van Somaliland en commandeur van de Somali-troepen. In den veldtocht tegen Abessinië leidde Graziani de troepen, die uit Somaiiland oprukten, brak door het front van Ras Desta en verplaatste het Italiaansche front over een diepte van 360 km tot aan Neg helli. Voor Harrar versloeg Graziani Ras Nassiboe. Door deze beide successen, de eenige grootere „veldslagen" naar Euro peesche begrippen uit den Abessijnschen veldtocht, droeg Graziani ten zeerste by tot de verovering van Abessinië, welke be kroond werd met den intocht van Badoglio in Addis Abeba. Op 5 Mei 1936, toen Bado glio Abessinië verliet, werd Graziani gou verneur-generaal van Italiaansch Oost- Af rika en onderkoning van Abessinië (12 Juli 1936). Na een aanslag, waarbij Gra ziani werd gewond, werd zijn gezondheid slechter, zoodat hij om ontslag vroeg en door den hertog van Aosta werd opgevolgd. Hij verkreeg den erfelijken titel „markies van Neghelli Op 31 Octaber 1939 riep Mussolini Gra ziani als chef van den generalen staf tot zich, hij bleef daarnevens het commando over legergroep II voeren (een maand tevoren was het leger in twee groepen gesplitst, de Italiaansche kroonprins werd commandant van legergroep I). De Bulgaarsche ministei van binnenland sche zaken, Gabrofski, die teruggekeerd is van een reis door verschillende deelen van Bulgarije, heeft ten overstaan van pers vertegenwoordigers o.a. verklaard, dat de discipline, de bewapening, de geest en de correcte houding van de Duitsche troepen op de bevolking zonder uitzondering den allerbesten indruk maken en bewondering wekken. De boeren leggen vaak vele kilo meters af om het voorbijtrekken der Duit sche troepen gade te slaan. Vele dorpen beklagen zich, omdat door hun gebied geen Duitsche troepen trekken. De minister kondigde aan, dat reeds in de naaste toekomst een deel der gemobili seerde landbouwers verlof zal krijgen voor de voorjaarswerkzaamheden. Op het plat teland heerscht een zeer goede stemming. ZIJN AANKOMST IN DUITSCHLAND De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, is in den afgeloopen nacht met zijn gevolg aan het Duitsche grensstation Malkinia aangekomen. Het station was versierd met de Japansche en Duitsche vlaggen en met dennengroen. Matsoeoka werd namens den Führer en de Duitsche regeering verwelkomd door ambassadeur Stahmer. De Japansche mi nister begaf zich vervolgens naar de diplo- matenkamer, waar hij bleef tot het vertrek van den specialen trein, door de Duitsche regeering beschikbaar gesteld. VERKLARING VAN OSJIMA Naar aanleiding van Matsoeoka's bezoek heeft de Japansche ambasasdeur te Ber lijn, Osjima, tegenover eenige Duitsche bla den verklaard: „De wereld ziet, hoe niet alleen de pers van Japan, Duitschland en Italië, maar die van alle landen haar op merkzaamheid richt op de Europeesche reis van Matsoeoka. Duidelijker kan niet gedemonstreerd worden, welk een groote politieke beteekenis aan dat bezoek gehecht wordt De JapanschDuitsche samenwer king wordt immers niet alleen gekenmerkt door het ontbreken van iedere politieke te genstelling, maar brengt in de eerste plaats het gemeenschappelijke van het doel naar voren. Deze samenwerking berust op de gedachte van het vervangen der oude, ver molmde wereldorde door een nieuwe en op de verwezenlijking dier gedachte. Daarom is zij niet aan tijd gebonden, zij vloeit geenszins uit opportuniteit voort, maar wor telt in de wereldbeschouwing, in de volk- sche overtuiging, die voor alle tijden on veranderlijk is. Door deze gezindheid, die beide volken gemeen hebben, heeft het be langrijke Driemogendhedenverdrag vorm gekregen. Dit verdrag verleent ons oriënta tie, die op het spoedig scheppen van een nieuwe orde gericht is, een georganiseerde stootkracht, die onvoorwaardelijk succes belooft. Volken, die van gelijke gezindheid zijn, aldsu vervolgde Osjima, hebben dan ook niet geaarzeld zich om de vaan van het Driemogendhedenverdrag te scharen. Het bezoek van Matsoeoka wint aan beteeke nis, doordat het plaats vindt op een oogen- blik, dat de wereld vol spanning is en de toestand reeds in het teeken van de succes volle ontwikkeling en vernieuwing staat. Ik twijfel er niet in het minst aan, dat het bezoek van Matsoeoka zeer zal bydragen tot een verdere versterking onzer samen werking, die van het grootste belang is voor den weg onzer beide volken, die door de Voorzienigheid bepaald is. Bovendien zie ik in het streven naar den wereldvrede, die in het verdrag tot uiting komt, de waar borg voor een schitterende Duitsche over winning". In Syrië zijn de laatste dagen, naar te Vichy bekend wordt, nieuwe onlusten uitgebroken. Zondag is het te Damascus en Aleppo tot omvangrijke betoogingen gekomen. In laatstgenoemde stad hebben de militairen zelfs moeten optreden. Maan dag zou, naar men in Fransche kringen te Vichy verklaart, over het geheel de rust hersteld zyn. Slechts te Damascus heeft de bevolking de betoogingen voortgezet. Bij zonderheden omtrent de onlusten ontbre ken tot nog toe. Wegens enkele incidenten hebben de be zettingsautoriteiten in de Syrische stad Homs een uitgaansverbod uitgevaardigd, dat het betreden van de straat na zes uur 's avonds verbiedt. DE STAKINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. In het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft de democraat Randolph verklaard, dat als gevolg van de staking de uitvoering van wapeningsorders tot een bedrag van 1.195.000.000 dollar is ver traagd. Hij zeide, dat het Congres zijn plichten niet kende en eischte onmiddel lijke maatregelen. Te Bethlehem in Pennsylvanie is het gis teren tweemaal tot botsingen tusschen de politie en de stakers der Bethlehem Steel Co. gekomen. Duizend stakers vielen een klein aantal agenten aan, die zich met traangasbommen trachtten te verdedigen. De stakers maakten zich echter meester van twee politie-auto's, wierpen die om ver en gebruikten de zich daarin bevinden de traangasbommen tegen de politie, die zich moest terugtrekken. JAPANNERS BEZETTEN STRATEGISCH PUNT. Gistermorgen heeft een Japansche een heid Koengpint bezet, een strategisch punt op den weg Haifoeng-Kwengning in de pro vincie Kwangtoeng, en een groote hoeveel heid munitie buitgemaakt. In Tripolis werd dezer dagen door de in Afrika aangekomen Duitsche troepen een groote parade ge houden. Pantserwagens trekken voorbij (Foto Weitbild) DE DUITSCHERS IN BULGARIJE NIEUWE ONLUSTEN IN SYRIë

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5