Weerbericht JenuwP&L SPORT Burgerlijke Stand STADS NIEUWS WOENSDAG 26 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; Z2.60 per kwartaal. Franco per post ƒ2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.02 uur Woensdagavond. Zon op 7.28 uur Donderdagochtend. MAANSTANDEN. 26 Maart: De maan komt Woensdagmor gen om 6.59 op en gaat Woensdagavond om 47 onder. 27 Maart: De maan komt Donderdag morgen om 7.21 uur op en gaat Donderdag avond om 7.52 uur onder (Nieuwe maan). 28 Maart: De maan komt Vrijdagochtend om 7.44 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.54 uur onder. 29 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 8.08 op en gaat Zaterdagavond om 8.57 uur onder. 30 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 8.34 op en gaat Zondagavond om 10.58 uur onder. 31 Maart: De maan komt Maandagmor gen om 9.01 uur op en gaat Maandagavond om 11.59 uur onder. 1 April: De maan komt Dinsdagmorgen 8 32 uur op en gaat Woensdagnacht om 0.57 uur onder. 2 April: De maan komt Woensdagmorgen om 10.09 uur op en gaat Donderdagnacht om 1.51 uur onder. rD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CT_ 0 Verduisteringstijden Er ls bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tyden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.02 uur. ZONSOPKOMST 7.28 uur. Tusschen deze beide tyden dient er dus verduisterd te worden. .3M0IIC3II0II0II0IICDIIC3I10II0 GESLOTEN TIJD VOOR VISCHSOORTEN EN V1SCHTUIGEN. Nadere verduidelijking der wijziging. Naar aanleiding van het misverstand, dat in sommige kringen ten aanzien van de bij beschikking van 12 Maart 1941, afd. visscherijen gebrachte wijziging in den ge sloten tijd voor vischsoorten en vischtuigen is ontstaan, brengt de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij het navolgende ter kennis van belanghebbenden. Voor 1941 zal de gesloten tijd voor bar beel, blankvoorn, brasem, karper, kolblei, meun, ruisvoorn, serpeling, sneep en win de ingaan 21 April, zoowel voor de rivie ren als voor de binnenwateren. Voor baars en snoek is de gesloten tyd dus niet gewijzigd en derhalve j.L inge gaan, terwijl de gesloten tyd voor snoek baars 1 April ingaat en voor zeelt dit jaar geen gesloten tijd- is vastgesteld. Het gebruik van vischtuigen op de rivie ren is toegestaan tot en met 21 April met uitzondering o.m. van den zetangel of fleur, den sleephengel, den hengel geaasd met visch en de sleeplijn. Hieruit blijkt dus, dat het visschen met den gewonen hengel aldaar ook tot en met 21 April is toegestaan. Voor de binnenwateren is de visschery eveneens verlengd, doch niet langer dan tot en met 31 Maart en ook daar zijn de reeds hiervoor genoemde snoekvischtuigen uitgezonderd. Wel mag dus met den gewonen hengel worden gevischt tot en met 31 Maart. Deze regeling geldt echter uitsluitend voor zoover in de ruimere en diepere wa teren, welke niet binnen een polder zy'n gelegen wordt gevischt. Het visschen in polderwateren, waaron der in het algemeen alle binnen de boe zems of ringvaarten van den polder gele gen wateren moeten worden verstaan, is alleen toegestaan op vergunning van den inspecteur der visscherijen in het 4e, 6e en e district te 's-Gravenhage. Voor de drie Noordelijke provinciën Groningen, Friesland en Drente is de ge sloten visch tijd dit jaar 16 Maart ingegaan. HUISSLACHTING VAN SCHAPEN. Wanneer mag het? De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery heeft, nu ook het schapenvleesch in de distributie is betrokken, een regeling vastgesteld voor de huisslachting van schapen. Deze re geling is analoog aan die van het huisslachtingsbesluit 1940 varkens, met dien verstande, dat het verleenen van machtigingen tot het in huisslachting slachten van schapen gekoppeld is aan de vereischte, dat in een der tijdvak- ken van 1 Augustus 19371 Augustus 1938, van 1 Augustus 19381 Augustus 1939 of van 1 Augustus 19391 Augustus 1940 een of meer schapen in huisslachting zijn ge slacht, hetgeen ten genoegen van de pro vincialen voedselcommissaris moet worg den aangetoond. By het varkensbesluit wordt deze eisch slechts gesteld voor tweede en volgende machtigingen. Directeur M. H. te Den Haag. By raadsbesluit van 4 November 1940 werd het dienstverband van den directeur van den gemeentelijken dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, op grond van de in het daartoe gedane voorstel genoemde redenen, met ingang van 1 December 1940 voorloopig voor den tijd van een half jaar verlengd. B. en W. achten thans den tijd gekomen, zijn dienstverband niet langer te verlen gen en in de functie van directeur van de zen dienst definitief te voorzien. Voor de bezetting van dezen post dra gen zy voor den heer W. C. A. Riem Vis, adjunct-directeur van dezen dienst, tevens leider van het gemeentelijk bureau voor werkloozensteun. In verband met de ervaring, welke de heer Hoejenbos in zijn ruim 22-jarig direc teurschap heeft opgedaan (ook in verschil lende commissies had hy zitting) en met het oog op de bijzondere tijdsomstandig heden hebben B. en W. het voornemen hem als adviseur tijdelijk aan dezen dienst te verbinden en hem met ingang van 1 Juni 1941 gedurende een door hen te be palen tyd met bijzondere opdrachten^te be lasten. KAMPIOENSCHAP VAN VOORSCHOTEN. 10e ronde. 1ste klasse: J. ZuiderduinB. P. de Kousemaeker 20 P. HakkerA. Tempelman afgebroken W. H. J. Ju—G. Oostergo 1—1 G. van BemmelenJ. v. Bemmelen 11 A. H. KuipersH. Oudshoorn 02 C. BuisC. Waardenburg 02 Uitgestelde en afgebroken partyen. A. TempelmanW. H. J. Ju 02 H. OudshoornC. Waardenburg 20 J. J, Braggaar—S. H. Kuipers 20 2e klasse: C. Hagendijk^-S. v. d. Mey 02 H. van EgmondG. Vriezinga 20 W. H. v. MourikW. v. Egmond uitgest. K. StrikChr. v. d. Lee 02 K. Ju—L. de Graaf 2—0 M. de RijkK. Waasdorj 02 N. W. DuinisveldN. Vreeman 02 W. v, cL KrogtG. v. d. Lee 20 H. NachtegaalJ. J. Nederlof 11 LEIDEN. Geboren: Jansje Sophia d. van F. P. A. Breedeveld en S. J. van der Veer Cor nells Jacobus z. van J. J. Zandbergen en M. C. Zwetsloot Frederik z. van K. J. Nagtegeller en C. W. Klever Cornells z. van A. Rooda en J. Rietveld Heigard Geraa Lore d. van A. A. G. Sohns en L. A. E. M. Weier. Ondertrouwd: A. E. Bleijs jm. 33 j. en M. Penseel jd. 20 j. Overleden: J. J. Kapteijn m. 63 j. H. Looyestein hsvr. van J. Westerbeek 76 j. VORMINGSWERK „HET LEVEN ROEPT!" Men moet my niet meer aan boord ko men met: die jongemannen van tegenwoor dig hebben geen belangstelling voor hoo- gere levenswaarden. Zulk soort uitingen zyn gisteravond wel radicaal geloochenstraft. Gisteren werd de eerste avond gegeven van de Vormingsweek; de opkomst blykt althans ongeveer uit de afgifte der deel- merskaarten: meer dan negen honderd jongemannan zijn opgekomen. Wy hebben ons gericht tot alle katho liek gedoopte jongemannen; daar zyn er helaas velen onder, die alleen maar katho liek gedoopt zyn en niet katholiek werden opgevoed. De leeftijdsgrenzen voor deel name liggen tusschen zeventien en vijf-en- twintig jaar, dus slechts negen levensjaren. Dan zeggen getallen als deze heel veel: de opkomst in de Dekenparochie bedroeg 267 man, in de Petrusparochie 265, in de Hartebrug 133, in de Leonardus 77 en in Oegstgeest 160. Ik heb hier de totaalgetallen van Oegst geest en Leonardus en dan blykt, dat daar respectievelijk 80 en 77 procent van alle jongemannen zyn opgekomen. Dat verdient een compliment! Maar ook een aanmoediging: wij gaan door en rekenen voor de volgende avon den op eenzelfde opkomst en eenzelfde be langstelling in het aanhooren en bespreken van de wel ernstige, maar zoo voorname godsdienstige levensbelangen. Namens de Pastoors van Leiden en Oegstgeest. DOODELIJKE AANRIJDING OP DE BOTERMARKT. Jeugdig wielrijder onder auto geraakt. Gistermiddag te 6 uur heeft op de Botermarkt een aanrijding met doode- lijkcn afloop plaats gevonden. Omstreeks dien tyd kwam de 15-jarige A. V., loopjongen by de fa. Bernsen, woon achtig op den Nieuwe Rijn, per fiets de Mosterdsteeg uitgereden, toen op de Bo termarkt een vrachtauto der fa. Vollebregt uit Oegstgeest, bestuurd door M. P. na derde. De wielrijder wilde eerst door links te houden de vrachtauto ontwijken, de auto bestuurder zwenkte eveneens naar links. Op het laatste moment gooide de jongen zyn stuur om en trachtte alsnog voor de auto te passeeren. Toen werd hy evenwel door den wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd, waarna een der wielen hem over de borst ging. De wagen kwam, half over den wallekant hangend tot stil stand. Tijdens het vervoer naar het Acad. Zie kenhuis is het slachtoffer aan zyn verwon dingen bezweken. RESIDENTIE ORKEST. 5e Abonnements Concert. Zaterdag 29 Maart a.s. 's middags 3 uur zal het 5e abonnements concert van het Residentie Orkest plaats hebben. Dirigent is Carl Schuricht; Solist Fer nando Zepparoni, .violist, die zal spelen het viool concert a dur van Mozart Orkestwerken zijn: Carlo Pizzini Dolo mieten (symphonische Dichtuinig) en 4e symphonie van Schumann. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Hedenmorgen kwam de Raad der ge meente Oegstgeest in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester A. J. Ger- revink. Afwezig de heer Kampenhout. B. en W. deelen mede, dat J. W. Filippo heeft verzocht het grasgewas langs de ber men van enkele wegen voor het seizoen 1941 te mogen «-.oopen voor 2. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat het bestuur van de Leidsche Mixed Hockey Club heeft verzocht om vermindering van de huur van het terrein aan den Abtspoelweg. B. en W. stellen voor deze huur voor het jaar 1940 te verminderen van 800 tot 600. Goedgekeurd. Voorstel B. en W. tot het verleenen van medewerking aan de „Stichting voor Mon- tessori-onderwijs te Leiden en Omstreken" voor de stichting en inrichting van een schoolgebouw. Wordt goedgekeurd met de ste..i van den heer Simon Thomas tegen. Voorstel inzake extra steun aan werk- looze arbeiders B-boeren en tuinders over 1941. Bij schrijven van 3 Maart j.l. heeft de waarnemend secretaris-ger.eraal van het departement van Sociale Zaken medege deeld, dat voor het jaar 1941 opnieuw een subsidie voor de extra hulp aan werkloozen voor de aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel (z.g. steunverleening B) kan worden verkregen. Dit jaar mag per werklooze worden be steed 6.50. Hiervan komt ten laste van het ryk 4.50, mits de gemeente een be drag van 2 voor haar rekening neemt Het gemiddeld aantal werkloozen, dat bij de totaalberekening door het departe ment tot grondslag is genomen, bedraagt 42. Totaal mag dus worden besteed 42 maal 6.50 is 273. Van dit bedrag komt ten laste van het rijk 42 maal 4.50 is 189, en ten laste van ^e gemeente 42 maal 2 is 84. Voor de z.g. B.-tuinbouwers wordt even eens een bedrag voor extra hulp beschik baar gesteld. Dit bedraagt 3.25 per per soon, waarvan 2.25 voor rekening van het ryk en 1 voor rekening van de ge meente komt. Als grondslag voor de be rekening van het totaalbedrag is door het Departement aangenomen een gemiddeld aantal B-tuinbouwers van 11. Tot mag der halve worden besteed 11 maal 3.25 is 35.75. Hiervoor komt voor rekening van het ryk 11 maal 2.25 is 24.75 en voor rekening van de gemeente 11 maal 1 is 11. Over het jaar 1940 kon voor extra-hulp aan werkloozen 418.70 worden besteed, waarvan voor rekening van het rijk 312.70 en voor rekening van de gemeente 106 kwam. Het gemiddeld aantal werk loozen, dat toen aan de vaststelling van het bedrag ten grondslag lag, bedroeg 53. Goedgekeurd. Voorstel tot vaststelling van de loonen der losse arbeiders op 19.50. Goedgekeurd. Rondvraag leverde niets op, waarop sluiting volgde. De N.V. Zaalberg verzet de bakens Opnieuw vervaardiging van wollen stoffen als in oude tijden Het nieuwe artikelhomespun De Nederlandsche wollen dekens, meer speciaal de Leidsche Zaalberg-dekens, dra gen een heel speciaal cachet. Deze dekens wijken in alle opzichten af van wat in an dere landen door de inheemsche industrie als bedbedekking wordt geleverd. Zoo heeft Frankrijk de typische kort geschoren wollen deken, terwijl Duitsch- land de Steppdecke kent. De Noorsche lan den daarentegen hebben als bedbedekking zakken met eiderdons. Het is geen toeval, dat deze verschillen in bedbedekking bestaan. De oorzaak hier van is te zoeken in het verschil in klimaat in de diverse landen. De langharige wollen deken, zooals Ne derland die kent en welke poreus is, is in Nederland te danken of te wijten hoe men het opvatten wil aan het sterk wis selende vochtige Nederlandsche klimaat. Op de Hebriden vindt men een sterk ontwikkelde industrie in wollen stoffen, welke industrie haar ontstaan dankte aan het typische klimaat op deze eilanden, het welk evenals het Nederlandsche vochtig en sterk wisselend is. Deze wollen stoffen noemde men met den naam Homespuns, d.w.z. thuis gesponnen. Oorspronkelijk was deze industrie een typische huisindustrie. De boeren die allen schapenherders waren, sponnen en verfden thuis de wol en verweefden dit in de win termaanden tot stoffen. Toen de verbindingen beter werden, bleek allengs, dat deze stoffen in nagenoeg alle landen ter weerld, althans waar een koud tot gematigd klimaat heerscht, door sportbeoefenaren zeer gewaardeerd wer den. Ook in Nederland bleek deze beklee- dingsstof voor het maken van mantelpak ken en sportkleeding, als tennis jassen en strandjassen, ingang te vinden. By de reorganiastie der N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabrieken van wollen De kens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon te Lei den, in het jaar 1937, werd besloten ook andere stoffen dan dekens te gaan ver vaardigen. De Directie der N.V. Zaalberg deelde ons, naar aanleiding van een vraag; welke wij in verband met een passage in het onlangs verschenen jaarverslag, aan haar stelde mede, dat zij de afgeloopen vier ja ren had benut om grondige studie te ma ken van de vervaardiging en de afzet mogelijkheden van de z.g. betere ho mespuns. Dit artikel werd tot dusver in Neder land niet vervaardigd; wel vervaardigde men in Nederland een nabijkomend arti kel, hetwelk onder den naam Tweed genoemd naar het Engelsche riviertje de Tweed in den handel werd gebracht. Dit laatste artikel miste evenwel de po reusheid van homespunt en wijkt ook in vervaardigingsmethode geheel af van de echte Schotsche homespuns. Op de Jaarbeurs te Utrecht exposeerde de N.V. Zaalberg zooals wij ook in ons blad konden vermelden de eerste proe ven van haar kunnen in deze. Uit de vak pers is gebleken, dat deze homespun (dit geheel nieuwe Nederlandsche artikel) zeer werd geapprecieerd en niet van de Schot sche homespun was te onderscheiden. Thans vervaardigt de firma Zaalberg deze homespun tengevolge van het feit, dat zy niet op de wereldmarkt de ge- wenschte grondstoffen kan koopen van z.g. kunstwol. Een nieuwe fabriek. De N.V. Zaalberg deelde ons mede, dat zy thans een fabriek voqr de vervaardiging van dit artikel gaat oprichten om bij het sluiten van den vrede klaar te zijn dit arti kel op de binnenlandsche zoowel als op de buitenlandsche markten te verkoopen. De nieuwe fabriek zal verrijzen op een gedeelte van de onbebouwde fabrieksterrei nen der N.V. aan de Uiterstegracht gele gen. Te verwachten is, dat deze nieuwe fa briek binnen enkele maanden voltooid zal zijn, waardoor vanzelfsprekend een grootere productie zal kunnen worden bereikt. Een merkwaardige coïncidentie mag het genoemd worden, dat de firma Zaalberg van 1770 tot 1814 nagenoeg uitsluitend wol len stoffen fabriceerde en van 1814 tot 1940 bijna alleen de bekende Zaalberg-dekens, terwijl zij er thans toe overgaat wederom haar oude liefde wollen stoffen te be antwoorden. Waar blijft de textielschool? Hoewel het jammer is, dat in Leiden, de oude wolstad bij uitnemendheid, geen tex- tielvakschool is iets, waarop de heer Schrandt, directeur der firma Zaalberg, se dert vele jaren bij diverse instanties sterk heeft aangedrongen behelpt men zich met een sinds eenige jaren bestaanden avondcursus voor vakarbeiders. Deze tex- tielavondschool is hoewel we reeds blij zijn met iedere kleinigheid, aldus de heer Schrandt absoluut onvoldoende om vak kundige arbeiders te kweeken. Ook de i middelen, welke van overheidswege ter Agenda Donderdag, Ramblers, Stadsgehoorzaal 7.30 uur. Donderdag, Jong Rotterd. Tooneel. Candida, Schouwburg 7.30 uur. Zaterdag, 5e Abonnementsconcert Residen tie-orkest, Stadsgehoorzaal, 3 uur. Zondag. Vereeniging „Kath. Leiden" 7.45 uur H. Mis kapel St. Elisabeth-zie- kenhuis, ontbijt en derde lezing: „God en de Arbeid". Zondag, De Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Nieuw Hollandsch Strijk kwartet, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Zondag, Charlotte Kohier, Frasquita, Schouwburg 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zaterdag 22 Maart 20 uur tot Zaterdag 29 Maart 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Her. dmgh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. beschikking worden gesteld, zijn beneden het minimum te noemen. Een troost mag het evenwel genoemd worden, dat de Leidsche textielarbeiders het vak als het ware in het bloed hebben. Zoo werken by de firma Zaalberg vele ar beiders, waarvan de overgrootvader, de grootvader en de vader reeds in de fabriek werkten. Vele van deze menschen zijn, hoewel de theoretische scholing geheel ont breekt, buitengewoon bekwaam in hun vak en leeren derhalve zeer gemakkelijk de vervaardiging van andere wollen artikelen, meer speciaal indien het een artikel is als homespun, hetwelk zooals wij hierboven schreven zooveel punten van overeen komst vertoont met de Leidsche wollen dekens. De heer Schrandt deelde ons nog in ver band met de textielschool mede, dat op de Technische Hoogeschool te Delft vele tex- tielmachines aanwezig zijn, welke door plaatsgebrek niet in werking kunnen wor den gedemonstreerd. Zou het niet mogelijk zijn, aldus vroeg de directeur, deze machines in daartoe te Leiden te bouwen localiteiten onder te brengen ten behoeve van een school voor textielarbeiders? De Delftsche studenten zouden dan te Leiden de machines in wer king gedemonstreerd kunnen zien en ve ler belangen zouden op deze wijze tezamen behartigd kunnen worden. GOEDE VOEDING IN OORLOGSTIJD. De Commissie inzake Huishoudelijke Vorlichting en Gezinsleiding heeft gister middag de Vierde en laatste van haar reeks kookdemonstraties „Goede Voeding in Oorlogstijd" gegeven. Na een openings woord van mevr. van OerleNipper, waar in zij alle aanwezigen aanspoorde, zich in te schrijven voor een kookcursus, daar dit juist nu voor het behoud van de gezond heid, speciaal van de opgroeiende kinde ren, zoo allerbelangrijkst is, sprak mevr. SchaperBeukema enkele woorden over de komende cursussen kinderverzorging en opvoeding, die meer voor moeders van jonge kinderen bedoeld zijn. De kookdemonstratie omvatte 3 spinazie- gerechten, waarbij de leerares deze waar devolle groente, waarvan we binnenkort volop kunnen genieten, reeds nu door haar rauw in een stampot te verwerken, binnen het bereik der kleine beurzen bracht. Zeer kort gekookte spinazie en spi naziesoep voltooiden het menu, dat de aan wezigen zich zoo goed lieten smaken, dat velen zich nog eens extra lieten opschep pen. Aan het eind gaven vele bezoeksters zich voor de cursussen op. AANHOUDINGEN. Op last van den Officier van Justitie is door de politie aangehouden de 31-jarige P. C., die zich eenige weken geleden had schuldig gemaakt aan oplichting door een vat „boter" te verkoopen, waarvan alleen het bovenste gedeelte met boter en de rest met zand was gevuld. De man was toen gearresteerd, doch na verhoor op vrije voe ten gesteld. Aangehouden is de 28-jarige D. S., die zich schuldig had gemaakt aan rijwieldief stallen te Leiden en Voorhout. Wegens diefstal van lood is door de politie gearresteerd de 18-jarige A. P. v. d. K. Door de Rotterdamsche politie is als verdacht van diefstal van een rijwiel hier ter stede aangehouden de 40-jarige J. B. Hij is op transport gesteld naar Leiden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 5467. J. M. Krol. Lei den, Breestraat 149. Schoenwinkel. Overl. E.: J. M. Krol, Leiden, d.d. 18 Maart 1941. N. E.: Wed. A. M. Krol—de Groot, Leiden. 552. Firma L. van Dam. Leiden, Lange Koppenhinksteeg 6. Groothandel in kaas, expl. van kaaswinkels. Oph. fil.: Haarlem, Gen. Cronjéstraat 18. 7593. Agentuur en Commissiehandel „Maxim'", Oegstgeest, Laan van Oud Poel geest 14. Procuratie verleend aan: R. Hil- brands, Oegstgeest.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2