AFR' Ukiitó^fie iaee%machtó£^ücfiten 5)e óUiid dex Jtatianen De oorlog ter zee Uit het Verre Oosten Matsoeoka's reis A? O GADEN MAANDAG 24 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S DUITSCHE SLAGSCHEPEN IN ATLANTISCHEN OCEAAN Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag meldt: „De vlootcommandant admiraal Luetjens meldt als commandant van een eskader slagschepen, dat hij na langdurige actie met zijn zware vlootstrijdkraehten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan in totaal 22 vijandelijke gewapende koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 116.000 ton tot zinken heeft ge bracht. Achthonderd overlevenden zijn daarbij door Duitsche slagschepen gered. Aan de Westkust van Afrika hebben Duitsche duikbooten een zwaargeladen en krachtig verdedigd convooi, dat voor En geland bestemd was, aangevallen. Na ge- dureende verscheidene daagen onvermoeid en steeds weer opnieuw te hebben aange vallen, waren de duikbooten er in ge slaagd, 11 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 77.000 ton tot zinken te brengen. Vrijdag heeft ook de luchtmacht de vij andelijke scheepvaart aanzienlijke schade berokkend. In het geheel vernietigde zij ongeveer 31.000 ton scheepsruimte, terwijl 6000 ton ernstig werd beschadigd. Zoo hebben ten Noorden van Kreta Duitsche gevechtsvliegtuigen in den namiddag een beschermd convooi met groot succes aan gevallen. Een 12.000 ton-tanksphip van den modernstene bouw stond na twee voltref fers in vlammen en moet verloren geacht worden. Een tweede schip van 8000 ton brak, na midscheeps getroffen te zijn, in tweeën. Een derde koopvaardijschip van 6000 ton geraakte in brand. In de wateren van Malta kreeg een Britsche torpedobootjager een bomtreffer op het voorschip.-In het Kanaal van Bristol ten Zuidoosten van Pembroke, zijn een koopvaarder van 4000 ton en een tankschip van 4000 ton door gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. Ten Zuidoosten van Alde- bourgh zonk een koopvaarder van 3000 ton na een voltreffer te hebben gekregen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen de haven en dockwerken te Ply mouth opnieuw bestookt met bommen van ieder kaliber. Er braken groote branden uit, vooral in het Zuidelijk deel van de haven. De uitwerking der aanvallen van den voorgaanden nacht werd door deze nieuwe operaties nog aanzienlijk vergroot." WEER DUIZENDEN TONNEN SCHEEPSRUIMTE NAAR DEN KELDER Lichte gevechtsvliegtuigen hebben Zater dag de haveninstallaties van Colchester en Peterhead met goed resultaat aangevallen. In Oost-Afrika duurt de slag bij Keren onvermoeid voort. In weerwil van de reeds geleden verliezen aan Italiaansche zyde en de krachtige luchtacties der Britten, blij ven de Italiaansche troepen op verschei dene punten tegenaanvallen ondernemen. Op het kaartje zyn deze met zwarte pijl tjes aangegeven, het gearceerde gedeelte stelt het Britsche bezette gebied voort. De Britsche gemotoriseerde afdeelingen zijn via Sasa-Beneh en Dagaboer in de zone van Dzjidzjiga aangekomen en bevin den zich ongeveer een 100 km. van den grooten spoorweg die van Dzjiboeti naar Add is-Abeba voert. De Italianen bieden aan de Marda-pas (de toegangspoort van het Ahmar-geberg- te naar den spoorweg) weerstand. In het Kanaal van St. George is een vrachtboot van 3000 ton gezonken, na mid scheeps door een bom te zijn getroffen. Ten Oosten van Oxfordness werd een schip door bommen zwaar beschadigd. Voor de Britsche Zuidkust werden mij nenvegers succesvol aangevallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gister middag de haven van Valetta op Malta ge bombardeerd. Voltreffers op schepen en luchtdoelartilleriestellingen werden ge signaleerd. In luchtgevechten, die tijdens deze aanvallen ontstonden, schoten Duit sche jagers zeven jachtvliegtuigen van het type Hurricane neer, zonder eigen ver liezen. In de avonduren werd de haven van Valetta nogmaals doeltreffend aangevallen. Duitsche en Italiaansche torpedovlieg tuigen hebben bij Agedabia in Noord- Af rika vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten en troepenconcentraties met zichtbaar succes aangevallen met bommen en boordwapens. Op zee ten Zuiden van Kreta achter haalden Duitsche gevechtsvliegtuigen een krachtig beveiligd konvooi. In een scheer- aanval plaatsten zij twee treffers mid scheeps op een vaartuig van 6000 b.r.t., waarop het schip brandend bleef liggen. Twee andere schepen van dit konvooi wer den beschadigd. Ten Zuidwesten van Cy prus werd een koopvaarder van 5000 b.r.t door een Duitsch gevechtsvliegtuig zoo zwaar beschadigd, dat op het verlies er van gerekend kan worden. Een patrouillevaartuig heeft voor de Noorsche kust een Britschen bommen werper van het type Bristol-Blenheim neergehaald. De vijand is overdag noch des nachts boven het gebied van het Duitsche rijk verschenen. De verliezen van den tegenstander heb ben gisteren acht vliegtuigen bedragen. Een eigen toestel is over tyd. KRUISER GETROFFEN Eenige escadrilles Stuka's hebben met goed gevolg oorlogsschepen en de kade installaties van Valetta gebombardeerd. Daarbij werd een kruiser door een bom van zwaar kaliber op het voorschip getrof fen. Het schip kreeg zware schade. Voorts heeft een bom van zeer zwaar kaliber een groot passagiersschip getroffen, dat even eens ernstig beschadigd werd. Verder konden onomstootelijk goede treffers op de kaden van Valetta worden waarge nomen D.N.B. verneemt nog, dat in het zeege bied bij de Shetland-eilanden een Duitsch verkenningsvliegtuig Zondagmiddag een bewapend Britsch koopvaardijschip van ongeveer 6.000 b.r.t. aangevallen heeft. Het vrachtschip werd door een bom van mid delzwaar kaliber getroffen en bleef met sterke rookontwikkeling zwaar beschadigd liggen. De voortdurende pogingen der Britten om voorbij de vooruitgeschoven Italiaan sche stellingen rondom Keren en Asmara te komen zijn tot op heden toe mislukt. Verscheidene plaatsen zooals Agordat en Barentoe gelegen in het Britsche front werden door de Italiaansche luchtmacht gebombardeerd. De Britten liggen nu voor de hooge berg kammen van het Ahmar gebergte, vermoe delijk verwachten zij nog de versterkingen die door Britsch-Somaliland oprukken. Op de kaart zijn met zwarte blokjes de opmarsch der Britten 'aangegeven; de Ita lianen bezetten vele goede stellingen bij verscheidene plaatsen gelegen aan den spoorweg. AAN HET GRIEKSCHE EN AFRIKAANSCHE FRONT JARABOEB GEVALLEN. In het Zaterdagmiddag uitgegeven Ita liaansche weermachtsbericht wordt ge meld, dat het kleine garnizoen van Jara- boeb onder bevel van luitenant-kolonel Castagna, die tijdens den strijd gewond is, na een hardnekkige verdediging van vier maanden overweldigd is door de groote hoeveelheden strijdkrachten en oorlogsma teriaal van den vijand. Voorts wordt er o.a. medegedeeld: In Oost-Afrika duurt de strijd bij Keren voort, onze troepen hebben tegenaanval len gedaan om hun stellingen op zekere punten te verbeteren. Een onzer afdeelin gen jachtvliegtuigen is slaags geraakt met sterkere vijandelijke formaties, waarbij een vliegtuig van het type Hurricane werd neergeschoten. Een nieuwe vijandelijke poging om in Galla- en Sidamogebied over de Daboes te trekken, mislukte. De geheele Romeinsche pers brengt hul de aan het heldhaftige verzet van het klei ne garnizoen van Jaraboeb, dat na vier maanden taai volhouden in een op 300 kilometer van de kust midden in de woes tijn gelegen oase, voor een overmachtigen vijand moest wijken. De Giornale d'Italia wijst op de troosteloosheid van dezen ver loren post en schrijft, dat niemand eraan gedacht heeft, dat het kleine Italiaansche garnizoen van 800 man vier maanden lang deze stelling had kunnen houden. De vijand heeft zyn aanvallen steeds meer versterkt, waarbij het prestige van het Britsche Rijk op het spel stond en alleen de drukkende overmacht van den vijand heeft ten slotte de overgave noodzakelijk gemaakt. EEN AANVAL OP KORFOE. Het Italiaansche legerbericht van Zon dagmiddag luidt als volgt: Aan het Griek- sche front activiteit der artillerie. Onze luchtformaties hebben een aanval gedaan op de haven van Korfoe. Een schip werd tot zinken gebracht en een ander, benevens installaties van de basis, werden bescha digd. Onze jachteenheden deden herhaaldelijk in scheervlucht aanvallen op het Grieksche vliegveld Paramtihya, waarbij drie vlieg tuigen op den grond in brand geschoten en verscheidene andere beschadigd werden. Tijdens gevechten met vijandelijke jagers werden twee vliegtuigen van het type Gloster neergeschoten. Een groep jagers onder bevel van majoor-vlieger Oscar Mo- linari heeft haar 50e overwinning in de lucht behaald. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps hebben de haven van Valetta op Malta ge bombardeerd en aldaar gemeerd liggende schepen en artillerie stellingen beschadigd. Tijdens luchtgevechten met vijandelijke jagers zyn zeven toestellen van het type Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en JAPAN WIL CHINEESCHE KWESTIE LIQUIDEEREN. De Japansche vice-minister van oorlog, Anami, heeft in de begrootingscommissie van het parlement verklaard: „Japan zal zonder pardon alle landen afwijzen, die probeer en het bewind Tsjang Kai Sjek te helpen. Wat president Roosevelt ook moge zeggen, Japan gaat thans beginnen de Chineesche kwestie in een kruistocht te li quideeren". De chef van -het vlootbureau, admiraal Oka verklaarde: „Wegens de toe nemende spanning in de internationale be trekkingen, treft de Japansche vloot alle noodige maatregelen, om zich tegen elke mogelijke ontwikkeling der dingen te be veiligen". DE OVERVALLEN IN SJANGHAL De plaatselijke woordvoerder van het ministerie voor de openbare orde der Nan- king-regeering heeft in een verklaring iets medegedeeld over de arrestatie van 130 em- ployé's der Tsjoengkingbanken na de in cidenten in den nacht van Vrijdag op Za terdag. „In verband met de ontelbare daden van terreur van Tsjoengking tegen de aanhan gers van Wang Tsjing Wei, die in de Fran- sche concessie en in de onder Engelsch toe zicht staande internationale nederze'.ting blijkbaar geen bescherming genieten, heb ben wij de bankemployé's gearresteerd. Hiervoor en voor het lot der gearresteerden draagt Tsjongking de verantwoording. In het belang van orde en rust, alsmede van de veiligheid der gearresteerden doen wy een beroep op de financieele instellingen van Tsjoengking te Sjanghai om een on middellijke staking van den terreur van Tsjoengking te verlangen. De gearresteerde bankemployé's zullen eerst worden vrijge laten, wanneer de veiligheid voor de aan hangers van Wang Tsjing Wei in ieder op zicht gewaarborgd is. RUIMER AUTONOMIE VOOR ANNAM. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt uit Hanoi, dat het vraagstuk der onafhanke lijkheid van Annam het onderwerp van een bespreking tusschen leidende Anna- mieten en persoonlijkheden van de Indo- Chineesche regeering is geweest. Deze be spreking is 13 Maart in het paleis van den gouverneur-generaal, Jean Decoux, gehou den. In zijn tegenworodigheid en die van den secretaris-generaal, Pierre Delsalie, hebben de autoriteiten van Indo-Chira vol gens de „Nitsji Nitsji" aan Annam ruimere autonomie aangeboden tijdens den over gangstijd naar algeheele onafhankelijkheid en toestemming voor den huidigen keizer Bao Dai om te Hué te resideeren. Duitsche vliegtuigen gemotoriseerde krijgs- middelen en troepen van den vijand ge bombardeerd. In het Oostelijk deel van de Middelland- sche Zee hebben onze vliegtuigen met bommen en torpedo's een vijandelijk kon vooi aangevallen. Een schip van 10.000 ton, dat door torpedo's getroffen was, zonk. Duitsche vliegtuigen deden een aanval op een vijandelijk konvooi .waarbij drie sche pen zwaar beschadigd werden. Ook op een andere plaats is een schip zwaar bescha digd. Een van onze formatie jagers heeft op geringe hoogte aanvallen gedaan op het vliegveld van Iraklion op Kreta, waarbij een vijandelijk vliegtuig in brand gescho ten en andere beschadigd werden. In Oost-Afrika heeft de vijand op den avond van 21 Maart den aanval in den sector van Keren hervat, maar is overal met verliezen teruggeslagen. Onze vlieg tuigen hebben in dezen sector goed verde digde vijandelijke stellingen gebombar deerd. In luchtgevechten zijn drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. .Twee van onze toestellen keerden niet terug. In Galia-Si- damo is een vijandelijke colonne terugge slagen, nadat zij getracht had in den sec tor van Djavello door te dringen. De vijandelijke luchtmacht heeft een aanval uitgevoerd op Diredawa, Keren, Asmara en andere plaatsen in Erythrea. In Asmara betreurt men twee dooden en negen gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. Een ander Engelsch toe stel is door onze jagers te Diredawa neer gehaald. Tijdens bovengenoemde operaties heeft de vijand dus in totaal elf vliegtuigen ver loren, die door onze jagers neergeschoten zijn en zeven als gevolg van optreden van het Duitsche luchtvaartcorps. Een der speciale verslaggevers van Ste- fani seint de volgende bijzonderheden be treffende den aanval op Korfoe: Een escadrille „Picchiatelli" heeft gis teren een aanval gedaan op de haven van Korfoe, waar talrijke vrachtbooten ge meerd liggen. Ondanks de hevige actie van de luchtdoelartillerie was het bombarde ment een volledig succes en alle toestellen keerden onverlet op him basis terug. De haven was geheel in vlammen gehuld als gevolg van de felle branden. Aan het Grieksche front hebben esca drilles jagers colonnes en kampementen van den vijand met machinegeweren be schoten. FARENACCI AAN GRIEKSCHE FRONT GESNEUVELD. De vroegere algemeene secretaris van de fascistische partij, Farinacci, zou, volgens een bericht uit Bitolj, in de gevechten voor Tepeleni gesneuveld zijn. Farinacci stond aan het hoofd van een bataljon zwarthem- den en betoonde, naar Grieksche berich ten uit Saloniki melden, groote dapperheid. Na een strijd die urenlang duurde, vonden de zich terugtrekkende Italianen zijn lyk. DE JAPANSCHE MINISTER TE MOSKOU AANGEKOMEN. De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, Matsoeoka, is Zondagmiddag om halfvier plaatselijken tijd met zijn ge volg te Moskou aangekomen. De minister, die zijn intrek nam in het gastenhuis der Sovjet-regeering, zal vanavond naar Ber lijn doorreizen. Een verklaring van Matsoeoka. Kort na zyn aankomst heeft Matsoeoka op de Japansche ambassade de plaatselijke Duitsche persvetegenwoordigers ontvan gen. Met groote vreugde en vervuld van groote verwachtingen, aldus verklaarde de minister, ben ik op reis gegaan. Het stemt mij tot bijzondere verheugenis, gelegen heid te hébben, Duitschlands grooten Führer, Adolf Hitler, te ontmoeten, bene vens den rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en de overige per soonlijkheden van het Duitsche rijk. Matsoedoka zei niet alleen te hopen hen te ontmoeten, maar hen ook beter te leeren kennen. „Ik acht het mijn plicht", zoo ver volgde hij, „den Führer en zijn medewer kers heel goed te leeren kennen, vooral nu wij door het driemogendhedenpact met elkaar verbonden zijn." Matsoeoka wees er op, dat dit pact voor Japans buitenlandsche politiek het voor naamste internationale instrument betee- kent, waaraan Japan ooit heeft medege werkt. Eenige lieden gelooven, dat ik iets bij zonders in den zin heb, nu ik mij naar Duitschland en Italië begeef, doch ik koes ter slechts dezen eenen wensch: de leiders van Duitschland en Italië te ontmoeten en te leeren kennen. Deze reis, die plaats vindt op uitnoodiging van de Duitsche en mijn eigen vurig gekoesterden wensch, al dus merkte Matsoeoka ten slotte op, zal ik gaarne de gelegenheid benutten om mij van Duitschland en Italië een persoonlijk oordeel te vormen en te zien, hoe Duitsch land en Italië hun geweldige taak op den weg naar de overwinning volbrengen. De begroeting. De Sovjet-regeering had Matsoeoka, die met den Transsiberië-expres te Moskou ar riveerde, van de Mandsjoerijsch-Russische grens af een specialen wagon ter beschik king gesteld. Op het station waren te zij ner verwelkoming van Russische zijde aan- R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Lelden en Omstreken Plaatsing-Bureau Ie BINNENVESTGRACHÏ 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken-DINbDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2-4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van con- tribueerende leden en aanvragen voor kraam hulp - Telef. 23420, b. g. g. inlicht. K08. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgracht 30 wezig de plaatsvervangende volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken, Losofski, de chef van het protocol, Barkof en de lei der van de afdeeling Oost-Azië van het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken, Zarapkin. Van Japansche zijde werd Matsoeoka begroet door den ambassadeur Tatekawa, gezant Nitsji, ambassaderaad Mijakawa en het voltallige personeel van de Japansche ambassade. Van Duitsche zijde' waren verschenen ambassadeur graaf von der Schulenbürg, gezant von Tippelskirch., ambassaderaad Hilger, voorts de drie militaire attaché'6 en eenige andere heeren van de Duitsche ambassade. Tevens waren aanwezig de Ita liaansche ambassadeur Rosso, de Bulgaar- sche gezant Stamenof, de Roemeensche gezant Gafencu, de Hongaarsche gezant dr. von Kristoffy en de Slovaaksche gezant Tiso. DE SITUATIE OP DEN BALKAN. Prins-regent Paul van Joego-Slavië heeft Zondagmorgen om 11 uur den premier, Tswetkowitsj, ontvangen. Deze bracht hem verslag uit over de on derhandelingen, welke de laatste dagen met verscheiden politici gevoerd zijn. Te vens besprak hij met hem de candidaten voor de drie vacante ministerposten. Het Joego-Slavische persagentschap Avala meldt over de verschillende, door het buitenland gegeven, lezingen inzake het vertrek van den vroegeren Joego-Sla- vischen premier Stojadinowitsj haar Grie kenland, dat deze, naar aan het agentschap van officieele zijde wordt bevestigd, zyn pas op eigen verzoek heeft gekregen en zich uit eigen wil naar Griekenland heeft begeven. Iedere andere mededeeling over de reis van Stojadinowitsj is, naar Avala meldt, van allen grond ontbloot. De correspondent van de ,,Politieka" te Istanboel meldt, dat men in officieele krin gen te Ankara de bemoeiingen tot handha ving van goede betrekkingen met Duitsch land en Italië toejuicht. Tevens wordt er op gewezen, dat Tur- kye met het sluiten van een bondgenoot schap met Engeland geenerlei vijandelijke bedoelingen jegens de As-mogendheden heeft gehad, doch in de eerste plaats aan zijn eigen veiligheid heeft gedacht. DE SPOORWAGON VAN COMPIèGNE IN DEN LUSTGARTEN Gisteren, opden „dag der weermacht" is met toestemming van den Führer de his torische wagon van Compiègne in den Lustgarten te Berlijn opgesteld en te bezich tigen geweest HET CRYSTAL PAL ACE TE LONDEN WORDT OPGEBLAZEN Het wereldberoemde Londensche Crys tal Palace zal binnenkort, naar uit Londen gemeld wordt, worden opgeblazen. Met Crystal Palace is in 1936 afgebrand en van het eigenlijke gebouw stonden nog slechts de beide meer dan tachtig meter hoog torens overeind. Deze torens zullen nu worden opgeruimd en men hoopt uit het ijzeren geraamte ongeveer 1600 ton giet ijzer te verkrijgen, dat aan de Britsche be wapeningsindustrie zal worden verstrekt. ERNSTIGE ONLUSTEN IN BENGALEN De zender te Delhi geeft toe, dat by de ernstige onlusten, die zich de laatste dagen in Bengalen hebben voorgedaan, ten min ste 20 menschen omgekomen en 125 ge wond zijn. Alle jutespinnerijen zijn geslo ten. NOORD-AFRIKA STUURT LEVENS MIDDELEN NAAR FRANKRIJK De jongste besprekingen tusschen ver tegenwoordigers der Fransche regeering, Algerije, Marokko en Tunis over de moge lijkheden tot groote zendingen levensmid delen uit Noord-Afrika naar Frankrijk hebben, naar de directeur Van het minis terie voor de levensmiddelenvoorziening Roche, aan journalisten verklaarde, een zeer bevredigend resultaat gehad. Vooral de belangrijke vraagstukken, hoe het ver voer over zee en de distributie in Frankrijk te bespoedigen, zijn besproken. Noord- Afrika zal in versterkte mate vruchten, groenten en schapenvleesch aan het moeder land leveren. Teneinde de distributie van levensmiddelen in Frankrijk te vergemak kelijken, zullen de goederen voortaan reeds in Algiers naar de definitieve -ilaats van verbruik in Frankrijk worden gezonden. Ongeveer een derde van alle zendingen is bestemd voor Parijs; terwijl de rest naar het overige Frankrijk gaat. (4115) DE FELLE STRIJD OM KEREN. =DE=-^TWDWDrZONE=TAN~DTÏÏDz!ÏÏRr' DZJIBOETI - DtREDAOEA( DIREDAWA355 KM| Diredaoea- Awasj WawasU) Z15 k"M Awasj - Addis - A be ba gaoki- 78okVi VfeetzA HAILO 00ST (A B" E S 5 I Addis Abeba \D06KHEM_ M0JJO *hadaMA (4114) Sl.. BOERAMA v ,4* JE^Dzjioijk» NJ ^mujaoo/ÏFÖÈM" A or!"0 i- 1 HARGEISA -ARBA g OAGABOtO* (DAM.Mt-&UR)f DE BRITTEN 100 K.M. VAN DEN ADDIS- ABEBA SPOORWEG VERWIJDERD.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5