Weerbericht Toerisme bij honk ZATERDAG 22 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 20NS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.55 uur Zaterdagavond Zon ap 7.38 uur Zondagochtend. Zon onder 7.57 uur Zondagavond. Zon op 7.36 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 22 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 5 uur op en gaat Zaterdagsmiddags om 2.25 uur onder. 23 Maart: De maan komt Zondagmorgen te 5.36 uur op en gaat Zondagmiddag te 3.31 uur onder. 24 Maart: De maan komt Maandagmorgen om 6.07 op en gaat Maandagmiddag om 4.36 uur onder. 25 Maart: De maan komt Dinsdagochtend te 6.35 op en gaat Dinsdagmiddag te 5.42 onder. 26 Maart: De maan komt Woensdagmor gen om 6.59 op en gaat Woensdagavond om 6 47 onder. 27 Maart: De maan komt Donderdag morgen om 7.21 uur op en gaat Donderdag avond om 7.52 uur onder. (Nieuwe maan). 28 Maart: De maan komt Vrijdagochtend om 7.44 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.54 uur onder. 29 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 8.08 op en gaat Zaterdagavond om 8.57 uur onder. 30 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 8.34 op en gaat Zondagavond om 10.58 uur onder. 03IICDUONOIIOIIOIIOIIOIIOHC1 5 Verduisteringstijden 0 0 Er is bepaald, dat er verduisterd oaoet worden tusschen zonsonder- 0 0 zang en zonsopkomst - n 5 U Deze tijden zijn voor hedenavond r P en morgenochtend: U li ZONSONDERGANG Q 7.55 uur. y q ZONSOPKOMST Q 7.38 uur. 0 0 Tusschen deze beide tijden dient 0 0 er dus verduisterd te worden. ^3MC3IIOIIOMOItOIIOIIOIIOIIcP OPENBARE VERGADERING VAN DE N. S. B. Rede van ir. Mussert. Voor de tot in de uiterste hoeken gevul de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage, heeft gisteravond de leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert, een rede ge houden. Het is toch zoo begon spreker eigenlijk een groot voorrecht, in dezen tijd te leven, vooral voor degenen van middelbaren leeftijd, die de periode van den vorigen wereldoorlog hebben beleefd. Want men is nu in de gelegenheid te ver gelijken hoe het vóór dezen tegenwoordi- gen oorlog was, toen een breede massa in de meest kommervolle omstandigheden ver keerde. Wij zijn er zeker van, dat thans een betere tijd voor gansch de bevolking zal aanbreken. Jarenlang hebben de groote mogendhe den op de wip gezeten en wij zaten daar precies tusschen in. Tot den tienden Mei van het vorige jaar, toen wij van de wip zijn afgevallen. •De democratische regeeringen hebben ons altijd in den waan gelaten, dat de Vol kenbond de kleine staten wel zouden be schermen. Onze regeering zeide, dat we maar rustig moesten gaan slapen. Doch na vier en een halven dag oorlog was onze regeering weg met het goud, dat door een achterdeur was weggesleept. Sindsdien zit ten we zonder eigen regeering, zonder goud en zonder eigen weermacht. De gevluchte heeren zullen nu wel zien, hoe wij uit den put komen. Er zijn nu theoretisch twee mogelijkhe den: Duitschland wint of Engeland wint. (Gelach). Spreker herhaalt: theoretisch zijn die mogelijkheden er, doch hij houdt het op de overwinning van Duitschland en dan is er een groot man in Europa, die over ons lot zal beslissen. Die eene man, dat weet spreker, uit de beste bron, heeft het besté met ons voor. Hij zal zorgen, dat het voor eens en voor altijd uit is met oorlogen in Europa. Wat de verdachtmakingen betreft, alsof spreker ons land aan het buitenland zou willen uitleveren, daarvan wil spr. slechts dit zeggen: als Nederlander ben ik gebo ren, ik ben volop Nederlander en ieder, die ooit aan het Nederlandsche volk zal raken zal op de ergste wijze in spreker den tegenstander vinden. (Stormachtig ap plaus). Indertijd heeft spr. gezegd: „Zonder de N. S. B. heeft Nederland geen toekomst meer." Dat is thans een feit geworden. Spr. wees daarna op de levensmiddelen- voorziening, Winterhulp, nieuwe sociale in stellingen, om te besluiten met een opwek king, om toe te treden tot de N. S. B. De vergadering werd door een tweede van gelijken omvang gevolgd. Ook in deze openbare bijeenkomst heeft de leider zyn rede gehouden. DE OPHEFFING VAN DE MILITAIRE GERECHTEN. Overbrenging van aanhangige strafzaken naar den gewonen strafrechter. Thans is bij verordening van den secre taris-generaal van het departement van Justitie betreffende de opheffing van de militaire gerechten en de overbrenging van aanhangige strafzaken naar den gewonen strafrechter o.a. het volgende vastgesteld: Het Hoog Militair Gerechtshof, de krijgs raden voor de landmacht te 's-Gravenha ge en te Utrecht en de Krijgsraad voor de Zeemacht te Den Helder worden opgehe ven. De berechting van alle strafbare feiten, welke behoorden tot de kennisneming van de genoemde militaire gerechten en welke vóór 20 October 1940 werden begaan, gaat over naar de gewone gerechten. De strafbare feiten, welke volgens de wet op de rechterlijke organisatie behoo- ren tot de kennisneming van de kantonge rechten, worden vervolgd voor de kanton gerechten te 's-Hertogenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwar den. Het rechtsgebied van elk van deze kan tongerechten valt hierbij samen met het rechtsgebied van het Gerechtshof, waar mede het den zetel gemeen heeft. In de gevallen, waarin volgens de wet op de rechterlijke organisatie hooger be roep mogelijk is, staat hooger beroep open op de arrondissements-rechtbank te 's-Gra venhage. De strafbare feiten, welke volgens de wet op de rechterlijke organisatie behoo- ren tot de kennisneming van de arrondis- sements-rechtbanken, worden vervolgd voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. In de gevallen, waarin volgens genoem de wet hooger beroep mogelijk is, staat hooger beroep open op het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Wanneer ingevolge beroep op cassatie of herziening de zaak naar een arrondisse ments-rechtbank verwezen moet worden, verwijst de Hooge Raad naar de arrondis sements-rechtbank te 's-Gravenhage, in dien verwijzing moet plaats hebben naar een Gerechtshof, naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage, ook indien dit laatste reeds van de zaak heeft kennis genomen. In dit geval mag aan de nieuwe behandeling niet worden deelgenomen door raadshee- ren en leden van het openbaar ministerie, die aan de vorige behandeling deelnamen. Militaire leden van rechtbank en hof. De rechtbank en het gerechtshof te 's-Gravenhage spreken recht met de meer voudige strafkamer, aangevuld met twee militaire leden, voor zoover mogelijk van hoogeren rang dan de verdachte of van gelijken rang doch van oudere anciënni teit. De militaire leden van de rechtbank en het gerechtshof worden benoemd door den secretaris-generaal van het departement van justitie. Als raadslieden worden ook officieren of gewezen officieren toegelaten; zij wor den alleen op uitdrukkelijk verzoek van den verdachte als raadslieden toegevoegd. Overgangs- en slotbepalingen. De zaken, welke bij de opgeheven mili taire gerechten aanhangig waren, gaan aan de voortaan bevoegde gerechten over in den staat, waarin zij zich op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit be vonden. Herziening van in kracht van gewijsde gegane einduitspraken van militaire ge rechten is mogelijk volgens de voorschrif ten van het wetboek van strafvordering. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging met terugwerkende kracht tot 20 October 1940. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DELFT. De heer F. W. van Vloten, die, naar wij gisteravond meldden, tot burgemeester van Delft is benoemd, werd op 15 April 1899 te Utrecht geboren. Hij genoot middelbaar on derwijs en werkte gedurende zeven jaar als volontair in het bankbedrijf te Rotter dam, voornamelijk bij de arbitrageafdee- ling. Hij werd daarna benoemd tot hoofd- arbitrageant en procuratiehouder bij het bankierskantoor van de gebroeders Chabot te Rotterdam. Deze functie vervulde hij van 1916 tot 1921. Daarna werd de heer Van Vloten benoemd tot hoofdarbitrageant en procuratiehouder bij de Disconto Maat schappij te Rotterdam. Deze maatschappij werd in 1934 overgenomen door de Incas- sobank, bij welke bank hij werd benoemd tot directeur van het bijkantoor aan den Heemraadsingel te Rotterdam. In 1938 volg de zijn benoeming tot directeur van de In- cassobank te Delft, welke functie hij tot op heden vervulde. Sedert 1938 is de heer Van Vloten lid van de N.S.B. Zoolang de nieuwe burgemeester nog niet in functie is getreden, treedt wethouder J. Brinkman als loco-burgemeester op. GRONDSTOFFEN VOOR KOFFIE- SURROGAAT. Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken, is bepaald, dat vervangingsmidde len voor koffie slechts mogen worden be reid, verkocht of ter aflevering aanwezig zijn, indien zij zijn bereid uit grondstoffen, tot welker gebruik voornoemde secretaris generaal goedkeuring heeft verleend. Voor de bereiding is goedkeuring ver leend tot het gebruik van de grondstoffen: gerooste granen, cichorei, koffie, erwten en tulpenbollen. Van onze Adverteerders TANDHEELKUNDIG INSTITUUT VOOR ZIEKENFONDSVERZEKERDEN. Er zal een geheele verandering intreden in de organisatie der tandheelkundige ver zorging hier ter stede. Tusschen alle hier ter stede bestaande ziekenfondsen is thans te dezen aanzien overeenstemming bereikt, terwijl alle tot nu toe aan die Ziekenfond sen medewerkende tandartsen meiewer king verleenden om deze reorganisatie tot stand te doen komen. Er is thans in het perceel Noordeinde 54, •hoek Kort Rapenburg, een als 't ware nieu we polikliniek verrezen volgens moderne inzichten en met een uitstekend verzorgd instrumen tarium Dat is evenwel niet de eenige verande ring, welke aan de reorganisatie ten grond slag ligt. In de nieuwe polikliniek 2ullen vrijwel alle tandartsen volgens rooster hun spreek uren hebben, 's morgens en 's middags en, ten gerieve van hen, die overdag onmoge lijk kunnen, ook 's avonds. Verdere behan deling geschiedt volgens afspraak en vol gens de richtlijnen der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Tand heelkunde, d.i. toepassing van een ratio- neele behandeling, waarbij geen vullingen worden gemaakt in monden, die nog rotte, niet meer voor behandeling in aanmerking komende tanden of kiezen bevatten en geen gebitten worden gemaakt, vooniat alle nog te behouden elementen zyn gevuld. De bedragen, die de ziekenfondsverze kerden voor vullingen en gebitten hebben bij te betalen, zijn belangrijk verlaagd, mede door door belangrijke finantieële of fers door de Ziekenfondsen gebracht De werkwijze is daarbij sterk vereen voudigd. Tot heden moest men, alvorens tandheelkundige hulp te ontvangen, een maandkaart halen, waarop men by zijn tandarts terecht kon. Een rekening werd aan den tandarts betaald en op vertoon van de kwitantie kreeg men reductie van zijn ziekenfonds. Dit is nu geheel'anders. Alle verzekerden krijgen een afgestem pelde kwitantiekaart, waarmede men ten allen tijde naar het instituut kan gaan om zyn gebit te laten behandelen. Met de kwi tantie van den tandarts behoeft men later niet meer naar het Ziekenfonds te gaan om de reductie te halen, aangezien de nieuwe tarieven aanmerkelijk goedkooper zijn dan voorheen, omdat de Ziekenfondsen thans, jaarlijks een bedrag in het Instituut steken. De oude tandheelkundige polikliniek zal vanaf 26 Maart a.s. gesloten zijn, de ope ning van het nieuwe instituut vindt op 1 April plaats. Voor bijzonderheden verwij zen we naar de desbetreffende annonce in ons nummer van heden. DE NIEUWE VARKENSREGELING. ik V In het op 25 ,ebruari j.l. verschenen persbericht werd reeds in het kort gewag gemaakt van de op komst zijnde regeling ten aanzien van den varkensstapel. Deze regeling hield in, dat iedere varkenshouder, die varkens boven 60 kg. in voorraad had, vóór 15 Maart een aanvraag voor een con tract moest hebben ingediend voor dat aantal varkens. Deze termijn is thans verlengd tot 1 April a.s. Voor enkele categorieën varkens boven 60 kg. behoeven geen contracten af gesloten te worden. Deze varkens dienen echter door een vergunning gedekt te zijn, zoodat ook hiertoe een aanvrage moet worden ingediend. In het algemeen zullen deze vergunnin gen slechts worden uitgereikt voor stam- boekbeeren, fokzeugen en zeugen bij de biggen, sterzeugen en daarmee door de commissie van toezicht op de selectiemes- terijen gelijkgestelde uitheemsche zeugen, terwijl voor varkens, bestemd voor huis slachting, de daarvoor uitgereikte vergun ning voldoende is. VERLAGING MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Ingevolge de regeling van het departe ment van financiën werd sinds Augustus 1940 de 50 pet. verhooging der motorrijtui genbelasting niet meer geheven voor voer tuigen met gas-tractie (generatoren, pers- gas, enz.). Door de redactie van het des betreffende besluit werd deze ontheffing echter niet verleend, indien men naast gas ook nog benzine kon gebruiken, hoewel toch ook voertuigen die uitsluitend benzine als brandstof gebruikten nimmer het ver hoogde tarief hadden behoeven te betalen. Op een verzoek van de K.N.A.C. deze ongerijmdheid te doen vervallen is thans gunstig beschikt. Van 1 April a.s. af zullen dus motorrij tuigen ingericht om te worden voortbewo gen zoowel met gas als met benzine even eens van de verhooging der belasting zijn vrijgesteld. Voor hen, die reeds voor de termijn tot na 1 April 1941 de belasting vooruit heb ben betaald, zal restitutie kunnen plaats vinden. Onde rinlevering van de oude be- lastlngkaart wordt dan een nieuwe afge geven. ZUINIGHEID BIJ DE N.S. Ook het personeel der Nederlandsche Spoorwegen moet zuinig worden en daar om heeft deze maatschappij vier aanplak biljetten laten vervaardigen, die op rake en duidelijke wijze aangeven hoe die zui nigheid betracht kan worden. „Wees zui nig met papier, als iedere ambtenaar per dag één velletje verknoeit is dat per jaar een bank van een meter breed van Utrecht naar Maastricht: 180 km. lang!" Ziedaar één van de suggestieve teksten, waarvoor Joop Geesink de forsche in frissche kleuren gehouden teekeningen maakte. „Vaderland". DE GEHEIMEN VAN DE PIETERSKERK. LXXV De koster van St. Pieters heiligdom, de heer W. K. L. Rameau, dekt met zijn amb telijke bediening de breedheid van zijn ti^ tel. Koster is immers afgeleid van cus tos, bewaker, en deze koster is werke lijk een liefdevolle hoeder van het hem toevertrouwde pand. De rampzalige keu kenmeiden-neiging van sommige restau rateurs, om de kerk netjes en de muren vlak te maken een schoonmaak, welke ons menige historische merkwaardigheid ontfutselde heeft hij jarenlang weer streefd, en bij wijlen met succes. Deze koster nu, die alle hoeken en ga ten van de kerk heeft beklopt en opgeno men, houdt stijf en strak vol, en wij twijfe len geen moment aan zijn getuigenis, dat bij de restauratie-werken onder den heer W. C. Mulder bij het opgaande spiltrapje in het Noorder-transept, ook een afdalend trapje bloot kwam, dat uitliep in een on- deraardschen gang, die, naar de koster vermoedde, in verbinding stond met het klooster der Witte Nonnen, thans de Uni versiteit. Het vermoeden, dat de witte nonnen als mens-chelijke mollen door de zen zwarten gang ter kerke tippelden, wil er bij ons niet in deze vrome maagden hadden hun eigen, prachtige kapel doch als wij dat vermoeden als al te spannend en romantisch verjagen, blijft toch de vraag, waartoe deze tunnel diende, even open als de gang hermetisch gesloten is. Er worden in de Pieterskerk nog meer van dergelijke zorgelijke raadsels opge geven. In de Noordelijke zijbeuk ziet men in de muur een dubbel tralie-venster. „Een kapel voor de leprozen" meent de heer Rameau. „Een devotie-kapelletje voor degenen, die kwamen bidden als de kerk gesloten was" lazen we elders. Om de verwarring nog grooter te ma ken, hebben ook wij een eigen theorie uit gedacht, omdat noch de eerste oplossing de leprozen hadden een eigen kapel buiten de Witte Poort noch de tweede zooals in katholieke streken gewoonte, zal ook in de Middeleeuwen de kerk den geheelen dag open zijn geweest ons be vredigt. In de stukken, op de Pieterskerk betrek king hebbend, is meer dan eens sprake van een „Noot Gods-huysgen". In zoo'n huisje stond een beeld of relief van den gestorven Heiland op de schoot van Zijn Moeder, een „Piëta" dus. Zou het Nood Gods-huys gen niet achter deze tralies zijn te zoeken? Het is maar-een losse vraag. Misschien, dat alle drie gegeven oplossingen ernaast zijn, en een parochiaan van vóór de Hervor ming groote pret zou hebben over onze ver zinsels. Een nieuw raadsel wordt ons voorge legd door het hardsteenen-poortje in de Zuiderbeuk. Het is dichtgemetseld bij een onoordeelkundige restauratie, niet van lang, doch van pas luttele jaren geleden! (Te zijner eervolle ontlasting zij aange voerd, dat de tegenwoordige restauratie- opzichter, de heer Eollee, die uiterst voor zichtig te werk gaat, daaraan part noch deel heeft). Het poortje gaf toegang tot een berghok, waar nog de aanzetten te zien waren van een met een kruis-gewelf gedek te uitbouw. Tweede vraag zonder ant woord: was dit het begin van de „seven- tair" de galerij, die van de pastorie (aan den overkant van de Kloksteeg) naar de kerk leidde? Derde vraagstuk. In de voormalige sacris tie, nu domineeskamer een met een kruisgewelf overkoepld vertrek is een zeer hoog raampje, afgesloten door puzze- lig door-elkaar-gevlochten traliewerk, dat uitkijkt op het priesterkoor. Het is glad- onmogelijk, zelfs voor stelten-menschen, door dit traliewerk óp het altaar te zien, wat ongetwijfeld de bedoeling is geweest. Op deze rebus wist de koster ook de sleu tel, en deze sleutel paste. Het raampje stond in een nis, waarin men door middel van een opstapje aan zijn lichaamslengte, wel gen el, maar toch iets toevoegde, zoo dat men met gemak naar buiten kon kij ken, en, als het altaar er nog geweest was, gadeslaan hoe ver het opdragen van het Mis-offer gevorderd was. Dat vindingrijke nisje is sinds eenige ja ren.... dichtgemetseld. Kan men zooiets „restaureeren" noemen? De sacristie is, voor een kerk, waarin 51 altaren stonden, door tientallen priesters bediend, ongelooflijk nauw. De vertrek ken voor het opbergen der paramenten en voor het kleeden der geestelijkheid moeten veel uitgebreider zijn geweest. In het muurvlak onderscheidt men nog een steenen toog een gedichte deur? Zeker is het, dat niet lang geleden achter die dichtgemetsel de toog een kruisgewelf isweggebro ken en door een nieuw plafond vervangen. Kan men zooiets.enz. Ongemerkt zijn we, al vragend, In 's kos ters eigen domein belandt, waarin het voor naamste vertrek is de vergaderzaal van de Kerkvoogdij, ook Kerk-commissie ge noemd. Een plechtstatige zaal, bekleed met de dof-glanzende pracht van een goud- leeren behang, overkoepeld door een hou ten, met wapens beschilderd tongewelf Lange tot geelzucht toe berookte lijs ten met de namen van kerkmeesters der hoofdkerken, die sinds 1532 dit „Ampt" vervuld hebben Claes Alewynsz komt er ook op voor! een forsche granieten schoorsteenmantel, waarboven een boezem met kleurige, gesneden wapens en bloe- men-guirlandes en dat alles ter omlijsting van een verdonkerd schilderstuk, dat, als Agenda LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, Kortmann, De Graaff, De Ja ger, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zaterdag 22 Maart 20 uur tot Zaterdag 29 Maart 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Her- dingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Alléén bij 6517 EN NU... de volkszig-zag naai machine ADLER kl. 87 $0$" Zeer eenvoudige bediening. Lage aanschaffingsprijs C.F.MEERPOEL BREESTRAAT 171 we ons niet sterk vergissen, de Sibyllijn- sche tempel voorstelt, nabij de schuimen de waterval in Tivoli. Achter in Fransche hofkunst versierde deuren een Louis XIV- buffet met verguld-krullende consoletjes de even zoovele voetstukjes van kristal len drinkgerei. Een spiegel, door 'n gefan taseerd Pieterskerk] e en een kroon be dekt; een gewrongen pendule, een antiek ameublement, waarin de rechte lijn zorg vuldig werd vermeden alles prachtig in stijl. Het zou te mooi zijn als dit laat- 17e eeuwsche interieur niet akelig mis maakt werd door een orinaire lagere-school- lpmp, welker licht de schoonheid van deze Voogden-zaal verduistert. Ook de weelde van het goud-leeren behang wordt beknot en verknoeid door tal van schilderijen, tee keningen en platen, die even goed de ad ministratie-vertrekken zouden kunnen aankleèden. Onder de schilderijen is de vrij stuntelige 18e eeuwsche copie van een veel ouder origineel Voor de geschiedenis der Pieterskerk bijzonder waardevol; het is de eenige betrouwbare afbeelding van de kérk met de toren. Ook een dummy, het houten ontwerp voor de koepel van de Marekerk, is een bezienswaardigheid, die v/ij een betere plaats, b.v. in de Laken hal, zouden toewenschen. De goede zorg voor deze ryke zaal is aan Kerkvoogden toevertrouwd en hartelijk aanbevolen. Laten wij toch zuinig zijn met de onver vangbare erfstukken van een prachtlievend voorgeslacht. Wat van het middeleeuwsche kerk-in- terieur uit de branding van den beelden storm werd gered, is poover in omvang, dcch onschatbaar van gehalte. De preek stoel en het koorhek zijn in de kerk daar van de voorbeelden; het stedèlijk mu seum „De Lakenhal" verheugt zich in het bezit van een klok, eenige met sierletters verluchte, geschreven „motet-boucken", en twee altaar-stukken, het eene gaaf, ter wijl van het andere slechts de luiken als bruikleen in zijn veilige handen geraakten. Ook bewaart men er de wimpel van een galjoen der Armada, die door schout Pie- ter van der Does in 1588 zegevierend mee naar huis werd genomen en als trophee in het koor der kerk opgehangen. Een van de burgemeesters heeft bij den beeldenstorm zich ontfermd over de triptiek door Lucas van Leyden geschilderd een werk zoo kostelijk en heerlijk, dat als de Lakenhal alleen dit stuk bezat, en niets anders, zij reeds de kunstenaars van alle landen bij zich zou lokken. Het was niet bestemd voor het hoogaltaar, doch voor een van de onnoemelijk vele zij-altaren in de Pieterskerk. Het altaar van Lucas' drie luik was geplaatst nabij de Doopkapel. „Het kleine mannetje uit Leiden" zooals Dürer hem noemde schilderde zijn „Laatste Oordeel", toen hij ongeveer t"me-en-dertig jaar oud was (hij stierf op 39-jarigen leeftijd in 1533). Het is een werk, dat eerder bewondering wekt dan ontroering. Bewondering voor het geniale penseel, dat de helsche verschrikking en het zalige geluk van den Jongsten Dag In één grootsche visie ten tooneele voerde, omschreven en omluisterd door de onwe zenlijke rose en gele lichtglans van een geopenden hemel, waarin, hoogverheven en vér-weg, de H. Drieëenheid zich aan de verbaasde menschheid openbaart. Wanneer het altaar niet in gebruik was, bleef het schilderij gesloten, en zag men op de buiten-zijde der vleugels de patroon heiligen der kerk, St. Pieter en St. Paul. VENATOR VAGANS. DADERS VAN INBRAAK NA 2JAAR GEVONDEN. Twee en een half jaar geleden hebben twee mannen ingebroken in een tapijtzaak aan den Amstelveenscheweg te Amsterdam. De nachtwaker snapte hen echter, doch de mannen sloegen den waker met een stuk ijzer, zoodat hij hen niet pakken kon en geen signalement kon geven. Thans is het de politie gelukt de daders van deze in braak met geweldpleging op te sporen. Een der daders zit op het oogenblik voor een ander feit in de gevangenis, terwijl de tweede eveneens vrijheidsstraf onderging en juist gisteren ontslagen werd. Hij heeft een bekentenis afgelegd en is weer opge sloten. De beide mannen zullen voor den officier van justitie worden ge'eid.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2