RECHTZAKEN Officieele Publicatie 5)e hennen, die U nee dig heeft! Voor de Kinderen VOETGANGERS, ZATERDAG 22 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Haagsctie Politierechter In donker zijn alle katjes grauw. Een ding staat vast, en dat is, dat de 44- jarige loswerkman L. H. B. te W a s s e- naar veel last had van de baldadigheid van een aantal jeugdige Wassenaarders. Zoo nu en dan vond hij de ruiten van zijn woning met modder besmeurd, terwijl het ook al eens gebeurd was, dat een der rui ten vernield was. Toen hij dan ook op 29 December, zoo ongeveer acht uur des avonds, wederom gestommel onder zijn ramen hoorde, had hij gedacht „en nou is het uit". Om het uit te doen zijn wat hij woedend naar buiten gestoven, gewapend met een stuk hout. Een der jongens had hij ge grepen en deze met het s\uk hout drie meppen cadeau gedaan. De eerste op diens oog/resultaat een verkleurde oogomgeving. De tweede kwam terecht op des jongelings kakement, resultaat een opgezette kaak. De derde knauw was op het voorhoofd van het jongmensch terecht gekomen, ge volg een gat in genoemd voorhoofd. Het mooie niet voor den jongeling evenwel van het heele geval was, dat B. door de duisternis misleid een knaap op een pak slaag had onthaald, die part noch deel aan het heele geval had. Die duisternis toch! „Het was nogal een flink stuk hout", zei de Politierechter zijn hoofd schuddend. „Nou, dat is toch wel overdreven, het was een gewoon brandhoutje, een kachelhoutje en meer niet", probeerde B. het maar eens. „Kom nou", klonk het vermanend. „Nou ja, m'n kinderen konden niet slapen van de herrie, die ze af en toe maakten", verdedigde B. zijn knotsge zwaai „Ik was bovendien zenuwachtig en driftig". „Voortaan u driften en zenuwen wat beheerschen", oordeelde de Officier en eischt tien gulden boete. „Heel genadig", zei de Politierechter. Het vonnis werd ook tien gulden of tien dagen. „U hebt veertien dagen om in hooger be roep te gaan", vertelde de Politierechter hem. „Als u het goed vindt, zal ik dat eerst met moeder de vrouw bespreken", was het antwoord van onzen zich vergisSenden vriend. Boos geworden. Het valt niet te ontkennen, het i6 be roerd, als je poelier bent en andermans kinderen zeggen tegen je bloedeigen kin deren, dat hunne papa een „kattenmoorde naar" is. Doodgewoon, om in poelierstermen te blijven, om uit je vel te springen. De eerste maal had pa tegen zijn kin- ders gezegd „trekt je er maar niks van an", maar, toen het gezegde opgeld bleef doen, was pa op een dag, toen zijn pupillen weer met het gezegde thuis kwamen, opgesto ven en had gebruld: ik zal ze„katten moordenaren". Al zijn woede had zich ontlast op het hoofd van een knaap, die zich ook schul dig had gemaakt aan het vertelsel volgens aanwijzing- van een zijner kinderen. En vader had daarop 't hoofd van 't knaapje een deskundige behandeling doen ondergaan, waarvan ooren trekken en draaien het hoofdbestanddeel vormden. De mama van het „kattenmoordenaar" roepende ventje was om wraak gaan brul len en had aangekondigd, dat zij dien „menschenbeul" wel zou krijgen. En zij had hem dus in het beklaagdenbankje ge kregen, alwaar de Politierechter het zeer onbehoorlijk vond, dat al des poeliers woede zich ontlast had op het hoofd van een klein jongetje. De Officier was een dergelyke meening toegedaan en eischt 25.— subs. 25 dagen hechtenis. „Conform", besliste de Politie rechter. Looddiefstal. J. C. uit Leiden had zich schuldig ge maakt aan diefstal van een looden pijp. Hij liet verstek gaan, maar zulks was voor den Officier geen bezwaar om twee maan den gevangenisstraf te eischen, waarbij rekening werd gehouden met het feit, dat C. al eens eerder veroordeeld is geweest. De Politierechter wees conform vonnis. HAAGSCHE RECHTBANK Diverse stille getuigen troonden in allen eenvoud op de groene tafel. Allereerst een paar pas gezoolde, bruine schoenen, en eenige zakdoeken en daarnaast een doos met een groot aantal gipsafdrukken en een groote teekening. Deze dingen moesten met elkaar het bewijs construeeren tegen den loswerkman H. C. van L. afkomstig uit Leiden, laatst wonend te Hillegom, die terecht moest staan, verdacht van dief stal van eenige zakken erwten. Hij ont kende ook maar iets van dezen diefstal af te weten. Als getuige werd gehoord de toenmalige brigadier der Rijks veld wacht te Hillegom, P. van Dijk. Deze vertelde, dat er door een schipper aangifte was gedaan van diefstal van zakken erwten vanaf zijn schuit, wel ke tamelijk dicht by de ouderlijke woning van verdachte lag. Het eenige waar de politie eenigen hou vast aan had, was een voetspoor, zichtbaar in de .versch gevallen sneeuw, hetwelk liep van de schuit met de erwten langs de woning van verdachte om te eindigen by een schuurtje, hetgeen aan verdachte's va- d/^r toebehoorde, maar nooit gebruikt VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 2. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden ge bracht: witte peper ƒ0,12 per busje van 20 gr. M 0,21 per busje van 50 gr. zwarte peper 0,11 per busje van 20 gr. 0,19 per busje van 50 gr. kruidnagelen 0,16 per busje van 20 gr. 0,33 per busje van 50 gr. Ceylon kaneel „0,16 en ƒ0,17 per busje van 20 gr. )1 0,32 en 0,33 per busje van 50 gr. )1 Foelie van 0,20 t/m 0,27 per busje van 20 gr. )1 0,40 t/m 0,59 per busje van 50 gr. )1 Nootmuskaat 0,13 t/m 0,18 per busje van 20 gr. )1 0,25 t/m 0,35 per busje van 50 gr. )1 1) Naar gelang van de kwaliteit. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere on geldig maken. werd. Van de gemaakte voetsporen waren gipsgafdrukken genomen, maar men stuit te aanvankelijk op een hinderpaal, aange zien een van de voetdrukken uitwees, dat een van de schoenen een kapotte zool had. Verdachte evenwel bezat maar één paar schoenen, en men dreigde op een dood spoor te komen. Totdat men kon aantoo- nen, dat verdachte zijn eenig paar schoenen juist had laten voorzien van nieuwe zoo ien. Het tweede bewijsstuk was een zak doek, die bij de erwten gevonden was en net zulk een zoom vertoonde als de zak doeken, die verdachte gebruikte. Verdachte bleef, ook bij een herhaalde ondervraging, ontkennen zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, waarbij nog kwam, dat hij niets aan de erwten, ook als veevoeder niet, zou kunnen hebben. De Officier van Justitie, mr. Zaayer, het woord verkrijgend zeide, dat hy het be wijs uit indirecte bewijsmiddelen moest construeeren. Spr. gaf toe, dat honderden menschen dezelfde maat van schoenen hebben als verdachte en dat duizenden menschen net zulke zakdoeken gebruiken als verdachte. Daar staat evenwel tegenover, dat, ten eerste, de erwten gevonden waren in een schuurtje, dat aan verdachtes vader toe behoorde, ten tweede, dat verdachte de eenige thuis is, die de maat schoenen draagt," zooals het spoor het uitwees en ten derde valt dadelijk in het oog, dat ver dachte, toen hij bemerkte, dat er een ka potte zool onder zijn schoen was, en de gipsafdruk dit aanwees, onmiddellijk nieuwe zooien er onder had laten maken. Spr. achtte het bewijs dan ook bewezen en eischte tegen hem drie maanden gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Petroleum zonder bonnen. De oliehandelaar J. J. de B., afkomstig uit Leiderdorp, had in Den Haag pe troleum zonder bonnen verkocht, waar voor de Officier een geldboete van ƒ200. subs. 2 maanden hechtenis eischte. Vonnis over 14 dagen. 09 Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak 09 09 17 (Vetkaart) Boter, Margarine of Vet 08 18 62, 72, 92 15 19 10 07 08 09 117 16 Periode e Periode 9 Brood of Gebak (Boterkaart) Boter Koffie of Thee Peulvruchten Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel Igemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sa us poeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Maart t/m 30 Maart (6 April) Van 24 Maart t/m 20 April. Vah 24 Maart t/m 30 Maart (6 April) Van 24 Maart t/m 30 Maart (8 April) Van 17 Maart t/m 13 April. Van 20 Maart t/m 30 Maart. (2 April) Van 17 Maart t/m 27 April. HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter Half pond boter of margarine of 200 gram vet. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. Van 24 Maart t/m 6 £ik ^er bonnen 100 gram kaas. April (20 April) Van 24 Maart t/m 30 Maart (8 April) Van 24 Febr. t/m 30 Maart. Van 24 Maart t/m 20 April Van 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m Macaroni ot Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April Van 24 Febr. t/m 20 April Van 1 Jan. t/m 30 April Van 1 t/m 30 Maart t.m. 31 Maart t.m. 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. K pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême. of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 31 Maart één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart as. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van" één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. Te Kadoalen zijn de werkzaamheden voor den Noord Oostpolder nagenoeg gereed. Een overzicht van het werk. Links de stroomsluis, waarvan de deuren geheel opgetrokken zijn. De kraan rust op een stalen toren. Daarnaast de scheep vaartopening. Rechts de keersluisdeuren (Foto Pax-Holland) Wie zijn 'arig? Van 23 tot en met 29 Maart. Op 23 Maart: Bert Hoogeveen N.E. B 375, Hoogmade. Jantje Zandbergen, Haarl.v/eg 12, Oegst- geest. Nelly v. d. Meer, A 201, O. Wetering. Willy Broekhuizen, Heerenw. 347, L'muiden Jo Disseldorp, E 69 Oud-Ade. Antoon Fasel, Langebrug 32. Beb Ruitenbeek, Kampersteeg Eertus Mulder, Watertje D 14 Z'woude. Antoon v. Haastregt, Dorpsstr. D 76, Zoe- terwoude. Leo Warmerdam, 's Grav.weg 42, V'hout. Cor Verhoef, Boterdijk, KwakeL Piet Vliet, D 37 H'woude. Kees van Zeggelen, Verl. Dorpsstraat 189, Warmond. Tijsje Compier, H'woude 108, Oegstgeest. Jantje v. d. Voet, Boerh.str. 17, Voorhout. Steef Ammerlaan, Weip. Z'woude. Jantje Haverkort, Dorprstr. B 272, W'mond. Rietje de Vroomen, Lokhorstlaan 6 B, te Warmond. Ria de Winter, Geerweg 14, Leidschendam. Op 24 Maart: Nellie Kraan, Veendermolen, Woubrugge. Lenie Goeman, Véenestr. 108, Leidschendam Quirinus v. d. Voort, Miening E 130 te Zoeterwoude. Cornelis Padberg, Leeuwerikstr. 11. Marietje Ouwerkerk, Heerenstr. 72. Anke Edelaar, Oude Singel 66. Catootje Straathof, D 33 Rijpwetering. Wini v. d. Geest, Zyldijk 32, Leiderdorp. Op 25 Maart: Atti Omtzigt, Wasstraat 21. Clasina v. d. Meij-, Groen est. 48 B. Tonia v. d. Vlugt, Ter Aar C 77. Bep v. Tol, Hoogmade B 358. Jantje Vink, Wald. Pyrm.str. 30. Toosje van Leeuwen, Z.Z. C 53 Z'woude. Op 26 Maart:: Henni Warmerhoven, W. Botctr. 6 Voorhout Joop van Kampen, A 450. H'v/oude. Nelly Kroon, Haverstr. 46, N'hout. Ina v. d. Berk, Veldh.str. 44, Lisse. Henk Veldhoven, Rijndijkstr. 75 Rietje Oosterhout, Oranjegr. 39. Bep Kouwenhoven, Langeraar. Truusje v. d. Akker, W.E. C 122, Z'woude. Nico Kager, Doelenstraat 9. Antoon Borst, Ringdijk 27, Nes aan de Amstel. Liza Jansen, Groenend, A 204, H'woude. Hannie Verstraten, Munnikenrtr. 82. Antoon Borst. F 98, Zoeterwoude Rika v. d. Meer, Kerkvaartsweg 19, Aar- landerveen. Wim Vink, Pickéstraat 53, Noordwijk B. Op 27 Maart: Jope v. Britsum, Heerensingel 18a. Steven Fakkel, St. Jacobsgr. 1. Machalina v. d. Kraan. N. Beestenm. 16. Johan v. Britsum, Zijlstr. 7. Willy Meyer, Cobetstraat 9. Joop van Fulpen, Tuinstr. 79, Boskoop. Leo Bentvelzen, Garenmarkt 25. Kees v. Vliet, Emmalaan 8, Alphen. Adriaan v. d. Meer. Woubrugge 177a. Janny Guley, Kooipark 3. Bep Jaspersen, Dorpsstraat 143, Nootdorp. Betsie de Haas, Pickéstrrat 50, Noordw, B. Nico de Vogel, Rijnstr. 142, H'woude. Cornelia Sassen, Molenstr. 24. Piet v. d. Hoorn, R'veen B 35. Cor v. d. Bosch, Meerlaan 5. Stompwijk. Marie Klein, Heerensingel 8. Rinus v. d. Salm, Vuurstraat 11, Lisse. Op 28 Maart: Kees Versteeg, Weip. B 7'J, Z'woude. Harry Verdel, B 336 R'veen. Bep Kneppers, Hoefst. 347 Bleiswijk. Nicolaas Warmerdam, Zilkerd. weg 78 E., de Zilk. Alie v. d. Hoorn, R'veen B 351. Cor Borst, Hoofdstr. 14, Voorhout. Rikie v. d. Berg, Hoofdstraat 96, Voorhout. Op 29 Maart: Ria Hoogenboom, D 141, Rijpwetering Pietje Janson, Mcrschweg 7. Johan v. d. Aart, Heerenw. Lisse. Nico Over de Vest, E 167, Zoeterwoude. Arie Vink, Voorstr. 127, Noordwijk B. Frans Wensveen, Stompw.weg 50, S'wijk. Lenie v. Egmond, B 62, R'veen. Kees v. d. Poel, Oud-Ade E 59 Jo v. d. Linden, Rijnd. 31, Voorschoten. Kees Verhoeven, Hoogewoerd 130. Theo Krof, Heerenw. 230, N'hout. Annie Ammerlaan, Wèip. Z'woude. Bertus Bierhuizen, Stompwijk. Willy va. d. Meer, B 214, R'veen. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst voor schoolgaande kinderen wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie de school verlaat en van de lijst moet afgevoerd wor den; of wie verandert van plaats, straat of huisnummer; of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom Wim. er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10