Bommenregen op Londen 5)e tad (handt nag. UIT FRANKRIJK Duitseiiland en de Batkan Amerika's hulp aan Engeland VKIJUAli Z1 IILAARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD PAG. 5 VERGRUIZELDE GEBOUWEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag is de bliksemoorlog weer naar Londen teruggekeerd in den vorm van eindelooze aantallen Duitsche bomenwerpers, zoo meldt de correspondent van het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda". Tienduizenden brandbommen werden al leen reeds op een enkele stadswijk van Londen geworpen. De sirenes op de daken loeiden onophoudelijk. De eerste golf van Duitsche gevechtsvliegtuigen bracht de brandbommen en de tweede de brisant bommen. In vele deelen der Britsche hoofd stad, zoo meldt de correspondent leterlijk, werden gebouwen door de kracht der ont ploffingen aanvoudig vergruizeld, alles on der zich bedelvend. In andere wijken was het aantal be schikbare brandwachten niet voldoende om zich tegen de massa brandbommen, die door de Duitsche vliegtuigen geworpen werden, te verweren. Zoo af en toe waren er geen tusschepoozen meer in het gedon der der kanonnen en de explodeerende granaten vormden een vurigen boog aan den nachtelijken hemel. De vliegtuigen verschenen in zulke groote aantallen en vlogen zóó laag, dat de lucht gevuld scheen met het geronk der motoren, zoo meldt de correspondent van de „New York Times". Lichtfakkels werden met machinegeweren beschoten en het luchtafweergeschut dreunde als nimmer te voren. Zware detonaties deden gehee.c stadswijken trillen. Het is slechts vergund mede 'te deelen, dat woon- en zakengebouwen verwoest zijn. Zelfs het hevigste afweervuur der Brit sche luchtdoelartillerie kon niet beletten, dat de Duitsche gevechtsmachines onop houdelijk boven de Britsche hoofdstad ble ven rondcirkelen, zoo schrijft de corres pondent van het Zweedsche blad „Afton- blacet" onder den .titel „Vreeselijke nacht te Londen". Terwijl men trachtte de bui tengewoon groote hoeveelheden brandbom men te blusschen, daalde een ware regen van brisantbommen neer, waardoor groote malerite-e schade werd aangericht. Na de beschieting door een Duitsch vliegtuig is waargenomen, dat vlammen sloegen uit een opstelling van luchtdoel batterijen. Op een andere plaats Werd bij een brand in een dockinstallatie in de bocht van de Theems waargenomen, hoe de von ken en het puin omhoog werden geslin gerd. BRITSCH COMMUNIQÜé. Aan de hand van een officieele mede- ceeling meldt de Londensche nieuwsdienst, dat de Duitsche luchtaanvallen in dén nacht van Woensdag op Donderdag bijna uitsluitend op Londen gericht waren. Zij zijn „vrij hevig" geweest. Brand- en bri santbommen hebben aanzienlijke schade berokkend aan eigendommen. De gas-, wa ter- en electrische leidingen van Londen zijn lijdelijk gestoord geweest. Alle bran den heeft men echter voor het aanbreken van den ochtend tot hun haarden kunnen beperken. Naar het D. N. B. verneemt, zijn alle vliegtuigen van de sterke afdeelingen van het Dui'.sche luchtwapen, die aan den groo- ten aanval op Londen hebben deelgeno men, onbeschadigd op hun bases terugge keerd. LONDEN BRANDT NOG. Duitsche gevechtsvliegtuigen, die dezen nacht de Britsche hoofdstad hebben aan gevallen, hebben gemeld, dat nog op ver scheiden plaatsen in Londen uitgestrekte branden van de aanvallen van vorigen nacht oplaaiden. De Londensche brand weer en de Engelsche .hulpdienst zijn er tot dusver niet in geslaagd de branden te blusschen of zoozeer te beperken, dat zij voor de nieuwe Duitsche aanvallen geen doel meer opleveren. OOGGETUIGENVERSLAG. Van den grooten aanval op Londen heeft het D. N. B. een ooggetuigenverslag ontvangen, waaraan het volgende ontleend Het was kort na tienen. Na onze bom men te hebben laten vallen, vlogen wij over de in lichterlaaie staande docks en graan- pakfyuizen en zagen beneden ons een hui veringwekkend tooneel van branden en verwoestingen. Aan den Noordelijken oever van de Theems staat Whitechapel met zijn revitailleeringsbedrijven en zijn opslag plaatsen met grondstoffen, die voor de voedselvoorziening van Londen van zoo groot belang zijn, in vlammen. Tusschen honderden groote branden ziet men dui zenden kleinere brandhaarden. Op eenige plaatsen woeden vernielende branden, die nauwelijks te overzien zijn. Rondom de Royal Albert, Victoria- en West India- docks stijgen de vlammen hoog op. Rechts van ons vliegen twee gashouders in de lucht. Maar het verschrikkelijkste is de bran dende stad. In de City en ten Oosten daar van woedt de eene brand naast den ande ren. Een reusachtige, walmende kern van vuur, waaruit zich de branden in alle rich tingen verspreiden. Door den weerschijn der langs de Theems liggende brandende pakhuizen en hallen is de rivier een weg van vuur geworden, zoodat men zich ge makkelijk kan oriënteeren. Voor ons, ach ter en naast ons werpen de andere vlieg tuigen hun bommen van zwaar kaliber neer. Op alle wijken valt een hagel van brandbommen. Deze hel van vuur kan door geen brandweer bedwongen worden, Midden-Engeland krijgen. De rood-verlich- a! zou men ook hulp uit alle steden van te rookwolken drijven steeds dichter over de stad. Te midden daarvan donkere pun ten, honderden versperringsballons boven de geheele stad, die echter geen gevaar voor de Duitsche vliegtuigen opleveren en door de reusachtige hitte voor het grootste deel uiteenspringen. DE KRACHTSVERHOUDING IN DEN LUCHTOORLOG. Van deskundige zijde verneemt het D. N.B.,- dat de verhouding der aan Engel sche en Duitsche zijde in het vuur ge brachte strijdkrachten op grond van de laatste ontwikkeling in den luchtoorlog zeker één tot vijftien bedraagt. Ten aan zien van den neergeworpen bommenlast is de verhouding voor Engeland nog eeni ge malen ongunstiger. Dit is, aldus zegt men te Berlijn, in de harde werkelijkheid van den oorlog de qualitatieve en quanti- tatieve superioriteit der Engelsche lucht macht, waarvan de Britsche minister van luchtvaart, Sinclair, onlangs in het Lager huis meende te kunnen spreken. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Een Duitsche mijnenveger heeft eergis teren, naar het D.N.B. verneemt, op dc Noordzee een Britsch vliegtuig na een kort vuurgevecht neergeschoten. Van welingelichte militaire zijde ver neemt het D.N.B., dat in Noord-Afrika nog een tweede vijandelijk gevechtsvlieg tuig door Duitsch luchtafweergeschut is rgeschoten. Het Duitsche weermacht- bericht van gisteren bracht, naar men weet, reeds het bericht, dat één vijandelijk vliegtuig neergeschoten was. VIER VRACHTBOOTEN AANGEVALLEN Vier koopvaarders uit een konvooi zijn, volgens inmiddels ontvangen berichten, eergisteren door Duitsche verkenners met grooten actieradius aangevallen met bom men. Een driehonderd kilometer ten Wes ten van Ierland werd van dit konvooi een koopvaarder van omstreeks 7000 ton op de plaats zelf tot zinken gebracht en een onder schip van 5000 brt. zwaar bescha digd. Een vrachtboot van 6000 brt. kreeg een treffer midscheeps, gevolgd door een hevige ontploffing. Een vierde schip kreeg eveneens een voltreffer midscheeps, zoo dat het in brand vloog en terstond slagzij maakte. Men kan er op rekenen, dat de vier schepen intusschen alle verloren ge gaan zijn. DE DUITSCHE AANVALLEN VAN VANNACHT. Naar het D.N.B. 'verneemt, hebben in den afgeloopen nacht wederom sterke af deelingen Duitsche vliegtuigen een ge slaagden aanval ondernomen op de ha venwerken en voor den oorlog belangrijke doelen van Plymouth. Door bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber werd een schade aangericht, welker omvang nog niet overzien kon worden. Men heeft zware branden waargenomen, die over de geheele stad verdeeld waren. In de haven stond een groot schip in brand. Verder zijn met zeer veel succes aan vallen gedaan op Londen en verscheidene Engelsche vliegvelden. Ter gelegenheid van de Heldenhei denking te Berlijn legde de Führer een krans bij het oor.ogs- monument (Fo o Weltb'ld) A's de Duitsche weei macht oefent. .Vijande'ijke" peniserwagens vallen aan onder begunst-ging van een rookgordijn. De artillerie is op haar post (Foto Weitbild) PéTAIN TE VICHY TERUG. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, is gisteravond te Vichy terugge keerd van zijn inspectietocht naar Greno ble en Vienne in het departement Isère. DE SAMENKOMST ABETZ-DARLAN. In politieke kringen te Berlijn gelooft men niet, zoo vernemen wij van welinge lichte zijde, dat aan de bijeenkomst van den Duitsche ambassadeur Abetz met den Franschen minister van buitenlandsche za ken, admiraal Darlan, te Parijs op dit oogenblik niet de beteekenis kan worden gehecht, als of de politiek van Montoire weer gevolgd wordt. Het is niet duidelijk, waarom door deze nieuwe samenkomst te Parijs tusschen Darlan en Abetz meer stand zou komen als door de vooraf gaande. In de Wilhelmstrasse vestigde men gisteren in dit verband de aandacht er op, dat sedert den wapenstilstand nooit een onderbreking is voorgekomen in het Duitsch-Fransche handelsverkeer. OFFICIEREN VAN- DE GAULLE NAAR FRANKRIJK TERUG. Aan het Fransch-Spaansche grensstation Forges d'Arbelle komen vandaag om streeks dertig officieren aan, die tot dus ver onder dwang deel uitmaakten van de strijdkrachten van- de Gaulle, doch er in geslaagd ?ijn zich te bevrijden en naar Frankrijk terug te keeren. Bij hun ont vangst zullen hun de militaire eerbewij zen gebracht worden. Tijdens een luchtaai.va' op Hamburg werd een knye'sche bommenwerper neergeschoten. He* toestel kwam in de onmiddellijke nabijheid van een woonwijk terecht en brandde geheel uit (Foto Weitbild) STANDPUNT T.A.V. TURKIJE VERDUIDELIJKT. De Turksche ambasadeur, Gerede, heeft den Führer een eigenhandig schrijven van den president der Turksche republik, Ismet Inönü, overhandigd. Hitier heeft Gerede verzocht aan Inönü, zijn dank voor deze boodschap over te brengen. Na de ontvangst van het Turksche ant woord te Berlijn, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, kan gezegd wor den, dat een verheldering van de weder- zijdsche standpunten is ingetreden. Dit was de opvatting, die in politieke kringen der Rijkshoofdstad werd vernomen. In dezelfde kringen liet men zich slechts zeer terughoudend uit over de ontmoeting tusschen den Engelschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Eden, bij den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken, i Saradzjogloe. In de Wilhelmstrasse achtte j het Turksche communiqué over deze ontmoeting zeer opvallend, omdat hierin j met nadruk verklaard werd, dat deze ont moeting op Cyprus op wensch van Eden gearrangeerd was. JOEGOSLAVIë. Naar het D.N.B. uit Belgrado meldt, heeft prins-regent Paul van Joegoslavië gister morgen den premier Zwetkowitsj, den plaatsvervangenden premier dr. Matsjek en den minister van Buitenlandsche Zaken dr. Cincar Markowitsj ontvangen. Het orgaan der Kroatische boerenpartij „Nrvatski Dnevnik" schrijft in een hoofd artikel over de betrekkingen tusschen Duitschland en Joegoslavië, dat deze be trekkingen zich op vriendschappelijke wijze ontwikkeld hebben en ook den laatsten tijd, in tegenstelling tot de in het buiten land verspreide propagandaberichten, niet de minste storing ondervonden hebben. De betrekkingen tusschen beide landen moet men rustig en verstandig bekijken. Joego slavië verlangt ovqrigens niets anders dan wat van Duitsche zijde reeds herhaaldelijk is betoogd, n.l. de achting voor zijn staat kundige onafhankelijkheid en terririale on schendbaarheid. De officieuze „Vreme" legt er den na druk op, dat Joegoslavië er naar streeft, met zijn buren tot overeenstemming te ko men en den duurzamen vrede in het Zuid oosten van Europa te verzekeren. De poli tieke toestand maakt een versterking der Duitsch-Joegoslavische betrekkingen noo- dig. Joegoslavië moet samenwerken met de nabuurstaten, waarmede het uitgebreide economische betrekkingen onderhoudt en die in hetzelfde Europeesche levensgebied wonen. Dit is in het belang van Joegoslavië en wederzijdsche achting is daarbij de beste weg. In dezen geest worden ook de poli tieke banden met den machtigsten buur staat steeds nauwer aangehaald. De talrijke Engelsche intriges en pogin gen het conflict op den Balkan van Grie kenland tot de ar.dere gebieden van het schiereiland uit te breiden, zijn, naar de „Giornale d'Italia" ten slotte betoogt, thans als definitief mislukt te beschouwen. De onlangs uitgebreide handelsovereenkomst tusschen Italië en Joegoslavië heeft den wil der beide landen van de Adriatische Zee tot samenwerking opnieuw bevestigd. Dezelfde hartelijke betrekkingen bestaan ook tusschen Berlijn en Belgrado. Alles spreekt voor een op gang komende opkla ring en rust op den Balkan, in den geest der politiek van de Asmogendheden, welke bestemd is, den Britschen invloed uit Euro pa weg te nemen. EERSTE AMERIKAANSCHE WAPEN ZENDING TOT ZINKEN GEBRACHT. Het eerste transport wapenen uit de Ver- eenigde Staten naar Engeland, dat sinds de aanvaarding van de wet tot hulpverleening aan Engeland verstuurd werd, is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht, zoo meldt Stefani via Aïgeciras uit Gibraltar. OPEN BRIEF VAN LINDBERGH AAN AMERIKAANSCHE VOLK. De bekende vlieger Lindbergh heeft in het weekblad „Colliers" een open brief aan het Amerikaansche volk gericht, waar.'n hij zegt, dat hij persoonlijk tegen een deelne ming der Ver. Staten aan den oorlog is. Waarschuwend wijst Lindbergh het Ame rikaansche volk er op, dat de Ver. Staten met toenemende snelheid en met alle val- sche middelen in den oorlog gestort zouden worden. Dit drijven naar oorlog is des te gevaarlijker, daar de Amerikaansche lei ders niet het minste idee er van hebben, hoe deze oorlog gewonnen kan worden. Zij verkeeren daarover evenzeer in het duister als de leiders van Frankrijk en Engeland, toen dezen Duitschland den oorlog ver klaarden. Het Amerikaansche leger en de marine*" bezitten niet eens zoovel prima ge vechtsvliegtuigen als Duitschland in één week vervaardigt. Het Amerikaansche volk wordt tegen den wil van 80 tot 95 procent zijner bevolking in den oorlog gestort. BRAZILIë POTDICHT. De Braziliaansche regeering heeft een gevoelige beperking op den toegang voor buitenlanders toegepast. In principe is uit reiking van visa voor tijdelijk zoowel als permanent verblijf verboden, behalve aan onderdanen van Amerikaansche landen voor tijdelijk verblijf. Andere buitenlan ders moeten bij het indienen van een ver zoek om toelating bewijzen, dat zij even tueel elk oogenblik in hun land van her komst mogen terugkeeren. Vestigingsge legenheid bestaat uitsluitend voor land bouwers met een vaste dienstovereenkomst en voor kapitalisten, die ten minste 400.000 milreis meebrengen. Verboden is gemeen schappelijke vestiging van buitenlanders. Op ongeoorloofde immigratie staan zware straffen en onmiddellijke uitwijzing of overbrenging naar een strafkolonie. Deze maatreglen zijn blijkbaar bedoeld om een einde te maken aan den toevloed van Joden. ARGENTIJNSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. In de Argentijnsche provincie Cordoba is gisteren een militair vliegtuig veronge lukt, waarbij zes inzittenden, vier officie ren en twee manschappen, om het leven zijn gekomen. Volgens de eerste berichten moest de bemanning waarschijnlijk we gens mist een noodlanding maken in de buurt van het plaatsje Chajan. Bij de lan ding moet het toestel omgeslagen zijn, waardoor de benzinetanks ontploften en de machine verbrandde. De optimisten. Al is de temperatuur nog weinig zomersch, de echte liefhebbers van een zitje op het terras laten zich niet meer afschrikken. (Foto Schimmelpenning*!).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5