Qemengde ffi&dcfitm WDt U iets weten? fZ)e (fauutett, die U noodigi fieeft! Voor jaarsrec'ame BORDUURATELIER Cordineerer, PAM BIJ DE MAANAPEN DONDERDAG 20 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Onderwijsfilms in Duicschland EEN SPECIAAL RIJKSINSTITUUT. Duitschland streeft er thans ernstig naar de jeugd in alle landen van de wereld te veroveren. Weest niet bang, Ieren, IJslan- ders, Brazilianen en Vuurlanders, het is een zeer vreedzame verovering. Het is een pénétration pacifique door de onderricht- films. Men kan wel voor zeker aannemen, dat de eerste onderrichtsfilm in Amerika ge maakt is. De een of andere filmfabrikant probeerde op die manier geld te verdie nen. Hij had daarbij gebruik gemaakt van de gebruikelijke methode: sensatie! Zoo ontstonden de onderrichtsfilms, waarvan iedere onderwijzer lcippevel kreeg. In een echte onderrichtsfilm mogen geen sensaties voorkomen. Hij moet paedago- gisch zijn. Hij moet in het programma van de leerstof passen. Zoo is het te begrijpen, dat, toen de eer ste onderrichtsfilms op de markt kwamen, de onderwijzers hun paedagogische baar den schudden. Vervolgens verdween de onderrichtsfilm langzamerhand. De kuituurfilm verscheen en wist een hoog niveau te bereiken. Tusschen kuituurfilm en onderwijsfilm bestaat een groot verschil. Een kuituur- film is voor het groote publiek; hij moet «en leerzame uitwerking hebben, moet Itoeiend zijn, kan ook een opvoedkundig ka rakter dragen, maar past niet in een of ander leerprogramma. De onderwijsfilm daarentegen dient uit sluitend om het lesuur nuttiger en succes voller te maken. Hij wordt niet door een beroemden régisseur vervaardigd. Paeda- gogen schrijven het draaiboek en hebben de leiding bij het opnemen van den. film. De geheele aandacht moet op den leerstof geconcentreerd worden. Toch wordt aan den film natuurlijk ook een artistieke vorm gegeven. Geen schoolbioscopen. Allereerst kwam men op het idee, dat in alle steden zoogenaamde schoolbioscopen moesten zijn, en in verscheidene steden van Europa en Amerika zijn dergelijke schoolbioscopen ook inderdaad opgericht. Dit waren dus werkelijke bioscoopzalen. Men draaide hier normaalfilms. De kinde ren van verscheiden scholen werden hier tij elkaar gebracht. Dat was op zich reeds een opvoedkundige storing, want de leer lingen hadden dan plotseling zoo veel nieuwe indrukken, dat zij meer in een feest- dan in een leerstemming waren. De rolprenten, die in de schoolbioscopen ge draaid werden, waren trouwens bijna alle zonder uitzondering kuituurfilms, die zon der twijfel zeer leerzaam konden zijn, maar niet direct in het leerprogram thuis hoorden. Doch dan verschijnt de onderwijsfilm op nieuw. En nu als smalfilm. Het eenvoudige niet gevaarlijke en zeer goedkoope toestel staat in de klas. De kinderen blijven op hun plaatsen zitten. De onderwijzer, spreekt Hij behandelt het onderwerp in een kwar tier. Dan wordt het donker en verschijnt het levende beeld, wat de onderwijzer dus eerst ingeleid heeft. De geheele voorstel ling duurt slechts 10 tot 15 minuten. Dan wordt het lesuur voortgezet en spreekt de onderwijzer over datgene wat de leer lingen gezien hebben. De onderwijsfilm is stom. Hij wil zoowel den onderwijzer als de kinderen bij het onderwijs helpen. Rijksinstelling. Nu noodig ik U uit tot een klein reisje naar Berlijn. Daar werd in 1934 het Rijks instituut voor den onderwijsfilm opge richt. Dus als rijksinstelling! Niet als een particuliere onderneming. Niet met de bedoeling om door middel van den onder wijsfilm rijk te worden. Het was een stich ting van het kuituurministerie. Uit deze rijksinstelling ontwikkelde zich langzamerhand het Rijks Instituut voor films en beelden in wetenschappen en on derricht. Deze rijksinstelling, die in Berlijn gesticht werd, betrok onlangs haar nieuw onderkomen in de Kleistrasse. Het huis is enorm groot. Het omvat honderden kamers en zalen, ateliers en werkplaatsen. Er is zeer veel personeel. Alleen het aantal akademisch gevormde medewerkers be draagt al 40. Hoe uitgebreid deze inrich ting is, blijkt o.a. uit het feit, dat dit in stituut over een eigen operatiezaal be schikt waar Prof. Sauerbruoh en andere beroemde geleerden op het gebied van de chirurgie de patiënten opereeren. Door een bijzondere inrichting wordt hierbij de be lichting zoo uitgevoerd, dat de tempera tuur en vochtigheidstoestand van de lucht constant blijven. In het instituut bevindt zich verder een kleine dierentuin, want de biologie speelt in den onderwijsfilm een zeer groote rol. Zoogdieren, vogels, slangen, salamanders, hagedissen, allerlei soorten kikvorschen, insecten, bijna alle dieren, die geschikt zijn in de zalen van het instituut onderge bracht te worden, zijn hier vertegenwoor digd en verheugen zich bij de gedachte, dat zij uitgekozen zijn om een paedagogische filmstar te worden. Men heeft voorts de beschikking over voorstellingsruimteci, om de buitenland- sche gasten te ontvangen, want ongetwij feld zal dit instituut een magnetische aan trekkingskracht op alle docenten van Eu ropa uitoefenen. Het lijkt een groote fabriek. Toch moet men zich dit rijksinstituut niet voorstellen als een opvoeringenhotel of als een ministerie. Als men door het ge bouw loopt, krijgt men veeleer den indruk in een soort fabriek te zijn. Men moet namelijk niet vergeten, dat van onderwijs films zeer veel copieën, vaak 1000 tot ?nnn DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Op den Hamburgersingel te Venlo is de 36-jarige wielrijder P. G. van achteren aangereden door een autobus, doordat hij weifelde bij het inslaan van een zijweg. Het slachtoffer werd ongeveer 20 meter meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. In hopeloozen toestand is de man naar het ziekenhuis vervoerd. DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. Op een landweg bij Blerick is Woensdag middag het stoffelijk overschot gevonden van den 40-jarigen wielrijder A. van K., afkomstig uit Den Haag. Da wielrijder, die te Venlo werkzaam was, is vermoedelijk Dinsdagavond met zijn rijwiel gevallen, doordat een ijzerdraad tusschen het ach terwiel van zijn fiets beklemd raakte. Het ongeval is op den eenzamen weg, die ter plaatse doodloopt, door niemand opge merkt. BRAND TE HAARLEM. In een fabriekje aan de Amsterdamsche Vaart heeft gistermiddag een korte maar hevige brand gewoed, welke de brandweer een half uur handen vol werk heeft gege ven. Ongeveer kwart voor vier weerklonk een doffe knal van een ontploffing in het ge bouw en even later sloegen reeds de vlam men uit de ramen van de bovenverdieping. Dit was voor de omwonenden aanleiding in allerijl hun huisraad in veiligheid te brengen. Met vier stralen op de waterleiding be dwong de brandweer het vuur. Van de in ventaris der bovenverdieping bleef weinig over. Het fabriekje, dat door dezen brand werd geteisterd, vervaardigdebrandblusch- apparten. Men was op de bovenverdieping bezig deze toestellen met celluloselak te be spuiten, toen vermoedelijk door kortslui ting de zeer brandbare dampen van deze verfstof explodeerden. In een oogwenk stond de geheele verdieping in lichter laaie, zoodat het hier werkzame personeel geen gelegenheid kreeg de deugdelijkheid 't fabrieksproductie op de proef te stel len. De fabriek was verzekerd, de inven taris niet. 650 KILO VARKENVLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Afkomstig van frauduleuze slachtingen. Een ambtenaar van den Crisiscontrole dienst en een keurmeester van de slacht plaats hebben, in samenwerking met de politie van Westbroek en Achttienhoven beslag kunnen leggen op een hoeveelheid an 650 K.G varkensvleesch, afkomstig an dieren, welke op frauduleuze wijze waren geslacht. Beide ambtenaren ontmoetten dezer da gen een inwoner van Achttienhoven, die een groote kist op zijn rijwiel vervoerde. De ambtenaren hielden den man aan en bij onderzoek bleek dat de kist ongeveer hon derd pond spek be' a'tc. welke naar den kooper vervoerd meest worden. De ver voerder van het spek werd, nadat ook de politie was gewaarschuwd, aan een ver hoor onderworpen, waarhij de man aan vankelijk nogal ges'o.en bleek, doch toen m-n hem go.»d aan den tand voelde, ver telde hij, dat hij het spek moest vervoeren in opdrach* van een hem overigens onbe kenden persoon. Later heeft de aangehoudene aan de po litie verklaard, dat hij het vleesch in ont vangst had genomen c^j een zekeren T. V., die eveneens in Achttienhoven woonach tig is. De politie he?ft hier aanstonds een huiszoeking verricht en daarbij kwam aan het licht, dat in dit huis een hoeveelheid varkensvleesch, wegende 650 K.G., was op geslagen. V., die aanvankelijk was gearres teerd, is later op vrije voeten gesteld. Bij zijn \erhoor bleek, dat het vleesch het eigendom was van zekeren E. de G., even eens te Achttienhoven woonachtig. Deze man werd eveneens gearresteerd, doch hij verklaarde van niets te weten. De G. is naar Utrecht overgebracht, waar hij ter be schikking van den Officier van Justitie i3 gesteld. Nog :s niet komen vast te staan, of de varkens ook te Achttienhoven zijn geslacht. De politie is met haar onderzoek nog in vollen gang en men tracht natuurlijk na te gaan, of de dieren in deze gemeente op frauduleuze wijze zijn geslacht. Men ver wacht nog andere m beslag nemingen van "leesch, afkomstig van frauduleuze slach tingen. gemaakt moeten worden. De copieer-in- richting is inderdaad een echte fabriek, waar dag en nacht in drie ploegen gewerkt wordt. Tot nu toe zijn reeds 700 onderwijsfilms klaar gekomen en wel 400 voor de univer siteiten, 230 algemeene onderwijsfilms en 70 rolprenten voor vakscholen. In totaal beschikt het instituut thans over 310.000 copieën. De capaciteit van de copieerafdee- ling is zoo groot, dat men per jaar onge veer 8000 Km. films produceert! De film band, die in 5 jaar tijd gemaakt wordt, is zoo groot, dat deze den aardbol omspannen kan! Dit rijksinstituut is hiermede een van de grootste filmproducenten van de wereld en zonder twijfel de grootste van het vas teland. Want van speel- of kuituurfilms behoeft men geen 1000 tot 3000 copieën te maken. En bij dit alles moet men beden ken, dat het instituut nog in haar kinder schoenen staat en deze productie toch reeds bereikt heeft, voordat zij haar eigen huis betrokken had! DADERS VAN DIEFSTALLEN IN SPORTFONDSENBAD OP HEETERDAAD BETRAPT. De politie heeft in het Sportfondsenbad te Haarlem twee jongens van zestien jaar gearresteerd, die door het personeel van deze inrichting waren betrapt bij het ste len van geld uit de kleeding der bezoekers. Terwijl een der knapen de badhokjes doorzocht, stond de ander op den uitkijk. Toen zij betrapt werden, hadden de jon gens zich juist van een bedrag van bijna honderd gulden meester gemaakt. Bij hun verhoor bekenden zij, dat zij zich sedert 1 December van het vorige jaar aan derge lijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. In totaal hadden zij op deze wijze een be drag van ongeveer vierhonderd gulden ge stolen. Al dit geld was opgemaakt aan si garetten, snoeperijen e.d. JEUGDIGE DIEVENBENDE OPGESPOORD. Het is de recherche te Heemstede gelukt een jeugdige dievenbende op te sporen, die eenige maanden de gemeente onveilig heeft gemaakt. In verband hiermede zijn aangehouden de 17-jarige R. en de 15-jarige G wegéns diefstal met braak in een automatiek. Bij hun aanhouding kwam aan het licht, dat bij de diefstallen betrokken waren de 17- jarige H. C. W. en de 15-jarige J. Th. W. uit Heemstede en de 18-jarige B. H. K. uit Haarlem. De jongens hebben verscheidene diefstal len op hun geweten. Uit het kantoortje van een automatiek stalen zij een bedrag van vijftig gulden, verder namen zij chocolade en bonbons weg, fietsbanden, enz. R. heeft bekend zich aan diefstal van ne gen buiten- en elf binnenbanden te hebben schuldig gemaakt. De heele partij verkocht hij voor negen gulden aan een achttien jarigen jongen, die verklaarde zeven buit ten- en binnenbanden verkocht te hebben aan een hem onbekend persoon. Bij huis zoeking werden twee buiten- en vier bin nenbanden gevonden. Dieven en heler zijn ter beschikking van den Officier van Jus titie gesteld. Vraag: Kent u ook een middel tegen houtworm in kasten e.d.? Antwoord: Indien het meubel niet te veel gaten bevat, raden wij u aan de gaatjes voj te spuiten met petroleum. U kunt het beste een oliespuitje gebruiken. Er is ook een kwikzalf in den handel, waarmee u de gaatjes kunt vullen. Deze zalf is echter zeer vergiftig, dus kunt u niet gebruiken wanneer er kleine kinderen of huisdieren in de buurt van dé meubels kunnen komen. Het geregeld wrijven met was voorkomt ook houtworm. Vraag: Ik heb een gekleurde cocosmat, waarop ik vet heb gemorst. Hoe kan ik de vetvlekken eruit krijgen? Antwoord: U hebt de verschillende middelen geprobeerd. Hebt u niet te heete bouten gebruikt en grauw papier? Probeert u nog eens met tetra te betten. Vraag: Hoe kan ik spetters uit een lichten gabardine regenjas krijgen en hoe het best de kraag reinigen? Antwoord: Als het moddervlekken zijn, raden wij u aan te probeeren met een borsteltje met water en azijn, daarna met schoon water na. Helpt dit niet, probeert u dan een vlekkenmiddel zooals b.v. speet- rol. De kraag kunt u het beste afnemen met tetra. Neem telkens een schoon stuk je van de doek. Vraag: Over een afdoend middel te- probeerd. Bent u misschien pas sedert kor ten tijd in dit huis en waren de vorige bewoners misschien niet zindelijk? In ieder geval, ook als het motten zijn, raden wij u aan u tot een zuiveraar te wenden daar het ons in dit geval onmogelijk lijkt, dat u ze zelf voldoende kunt vernietigen. Vraag: 1. Waar wordt het sportblad „Kanaria" uitgegeven? 2 Idem „Vogelwereld". 3. Is er in Leiden een vereeniging van kanarie-houders, zoo ja hoe is het adres van den sceretaris? Antwoord: 1. Het Adresboek voor den Boekhandel vermeldt deze uitgave uit. 2. „De Vogelwereld" is het officieel or gaan van den Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming. De redactie is ge vestigd bij A. F. Sander, Hertstraat 38, Nijmegen. Hier weet men ongetwijfeld ook wel, of „Kanaria" bestaat. 3. Hier ter stede bestaat de vereeniging „De Zanger". Secretaris is de heer J. L. F. v. d. Meyden, Lindestraat 19. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 08 Brood of Gebak Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 5 .Bloemkaart) Meel of bloem af brood ol gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood ot 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 08 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) half pond boter of half pond margarine. 08 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart 17 Suiker Van 17 Maart t/m 13 ApriL 1 kilogram 08 Vleesch en Vleesch waren Van 20 Maart t/m 30 Maart. (2 April) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 April. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 61, 71, Kaas Van 10- Maart t/m 23 Maart (6 April) £lk der bonnen 100 gram kaas. 82 Eieren Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) 1 ei 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart 1 pond 11 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Febr. t/m 23 Maart X pond 10 Maïzena of 'ïriesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding saospoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag l pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April X pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April X pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April .1 onj 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 31 Maart één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op. het koopen van één H.L. (max 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. Uw rijwiel in en uitwendig schoonge- I O Eli maakt, nieuwe koge!s, bljgelakt enz. ü«ÜU LANGEZAAL, Hoogewoerd 128B VEENENDAAL Sïofknoopen enz. Haarlemmerstr. 27, Tel. 21511 41. Binnen is het wat ruimer. Het mannetje verzoekt Pam nu plaats te nemen in een soort lift. Pam kan er net in. Nieuwsgierig kijkt hij rond." Wat grappig klein is hier alles," denkt hij. 42. Met de lift gaat het nu naar beneden. De afdaling duurt tamelijk lang en Pam begint het een beetje be nauwd te krijgen in zijn kleine cel. Hij vraagt zich nieuws gierig af, waar hij terecht zal komen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6