KERKNIEUWS MARKTBERICHTEN fZIe ê-aatim, die U nrndig, dee ft! DINSDAG 18 MAART 194I CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Maandagmorgen vergaderde de Raad der gemeente Zoeterwoude onder voorzitter schap van burgemeester H. J. J. A. Smeets. Afwezig met kennisgeving, de heeren van der Krogt en van der Ploeg. De heer L. Zwetsloot werd als nieuw raadslid geïnstal leerd. Bij de ingekomen stukken is o.m. een schrijven van de Directie van de Rijks werkverruiming houdende goedkeuring tot uitvoering van de verbetering van de Vlietweg, waarbij loonen zullen gelden van 28 ets per uur en 22 ets voor regenverzuim. Ook is gelegenheid geboden tot diepspitten als werkverschaffing op een tuin te Voor schoten. Gedeputeerde Staten hebben goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit tot den bouw van een veldwachterswoning, brandweer- garage en lijkenhuis op het z.g. kampje. B. en W. hebben aan den heer A. H. J. Paar- dekooper, technisch student alhier, opdracht gegeven zijn plannen over te leggen aan het Instituut Stad en Landschap en aan het Regeeringscommissariaat voor den We deropbouw. Het Patronaatsgebouw als gymlocaal. Betreffende het gyymnastiekonderwijs op de lagere scholen is van den inspecteur L. O. bericht ontvangen, dat in beginsel goedkeuring kan gegeven worden voor de inrichting van het Patror.aatsgebouw aan den Schenkelweg tot gymlokaal voor de scholen in het Dorpsgedeelte. B. en W. wordt hierbij verzocht een kostenbereke ning over te leggen. Een verzoek van de Vereeniging tot be strijding van de t.b.c. het „Wit-Gele Kruis" dorp, om een subsidie van 320.wordt z. h. st. toegestaan. Het voorstel van B. en W. tot verleenen van B-steun wordt zonder besprekingen aangenomen. PATER AMADEUS DE GRAAF O.F.M. Op het feest van Maria Boodschap, 25 Maart, herdenkt Pater Amadeus de Graaf O.F.M. den dag, waarop hij 40 jaar gele den werd priester gewijd. Bijna heel zijn priesterleven heeft hij zijn sterke per soonlijkheid en talenten in dienst gesteld van de zielzorg: als kapelaan te Bolsward, Den Haag en Nijmegen en als pastoor te Lichtenvoorde en Lochem. Te vroeg voor zijn wilskracht en zielenijver werd hij door een chronische ziekte gedwongen, zich uit de directe zielzorg terug te trek ken. Hij geniet nu een welverdiende rust in het Minderbroedersklooster te Nijme gen, Vermeerstraat 7. „Tijd". HEILIGE WIJDINGEN. Bij de Paters Minderbroeders. Zaterdag 22 en Zondag 23 Maart zal Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, in de kloosterkerk der Paters Minderbroeders te Weert de Heilige Wijdmgen toedienen. Op Zaterdag 22 Maart het H. Subdiaco naat aan de Fraters: Tarcisius Bertels, Beesd; Theogenes Koesnen, Patjitan; Anectus van Gendt, Den Haag; Bosco Schinkel, Berkel en Rodenrijs; Theodatus Smeets, Ohé en Laak; Harold Hoogevéen, Wassenaar; Canulus Hanssen, Hauge- sund (Noorwegen); Stanislaus Mulder, Den Haag; Theophilus Thöni, Maastricht; Aquino Tjiptapranata, Djimbar; Jacobus Jaspers, Wychen; Aloysius v. d. Wansem, Den Haag; Monulphus v. d. Eijnden, Groenlo; Cyrillus de Haas, Den Haag; Al- bertus Castncum, Haarlem; Vitalis Keu- laerds, Heerlen; Theodorus Schouten, Ven huizen; Bernulphus Schnijder, Rotterdam; Bernardus de Jong, Maastricht; Augusti- nus Bertels, Nieuwer-Amstel; Erastus Breuer, Maastricht; Leo Boersma, Haar lem; Petrus Leenders, Nijmegen; Bonaven- tura van Schaick, Woerden; Hierony- mus Peters, Helden; Anselmus Van Eg- mond, Den Haag; Salvator Baselaar, Am- merzoden; Leopold Curfs, Heer; Benedic- tus Brokx, Delft; Matthias Goossens, Deur- ne; Stephanus de Moei, Hem; Hubertus Hoekstra, Bolsward; Hugolinus Backe- landt, Bergen op Zoom; Winfried Lion, Berkel en Rodenrijs; Antonius Smeets, Voerendaal; Herman Hagen, Ankeveen; Ludovicus Beckers, Roermond; Angelus Verbiest, Rotterdam; Canisius Vastbinder, Nijmegen; Henricus van Dam, Nederhorst den Berg; Honorius Cox, Venray; Paulus Overeem, Hilversum; Otho Thomaasse, Am sterdam; Paschalis Maarschalkerweerd, Rotterdam; Sebastianus Rijnierse, Sloten; Bruno Peperzak, Soerakarta. Op Zondag 23 Maart het H. Priesterschap aan de Fraters: Meinulf Landman, Hilver sum; Licinius Verbij, Gouda; Roland Maarschalkerweerd, Rotterdam; Expeditus v. Wass, Gouda; Ismaël Lambi, Kerkrade; Damasus Castelein, Leiden; Fidentianus Breukers, Lichtenvoorde; Florentianus Hoogendijk, Medemblik; Simplicius Op- broek, Roermond; Polycarpus v. d. Zijde, Den Haag; Barontius Wellink, Bergh; Meinradus de Cocq van Delwijnen; Am sterdam; Oliverius Joosten, Buggenum; Wernhard Lafeber, Gouda; Eucharius Smit, Den Haag; Lucillianus v. d. Laan, Blokker; Nemesius Gondrie, Den Haag; Randulf Renirie, Rotterdam; Primaldus Willard, Den Haag; Wilbert Stoop, Roo sendaal; Egmund Commandeur, Oudorp; Samuël Bekkers, Cuyk; Reinhard Kamme- rer, Alkmaar; Alcmund Gasman, Amster dam; Gerrold v. d. Spek, Rotterdam; An- tigonus Janssen, Viersen; Bernold Dassen, Heerlen; Licerius Schevelier, Megen; Eel- co Bruinsma, Bolsward; Radulf Pruim, Amsterdam; Valerius Moons, Weert; Ab- dias v. d. Sande, Tilburg; Gentianus Ho- genelst. Den Haag; Goar Koot, Den Haag. Naar aanleiding van het feit, dat het meermalen voorkomt, dat armlastigen en werkloozen of hun gezinsleden in een zie kenhuis moeten worden opgenomen, terwijl dan blijkt, dat zij niet tegen ziekenhuisver- pleging zijn verzekerd, met gevolg, dat het burgerlijk armbestuur de geheele of al thans een gedeelte van de verpleegkosten moet betalen, stellen B. en W. een veror dening voor waarbij deze categoriën van menschen verplicht worden zich en hur.ne gezinsleden te verzekeren. B. en W. achten het billijk, dat het arm bestuur dan ook een gedeelte van de te be talen premie voor zijn rekening neemt. Armlastigen en werkloozen, die lid zijn van één der vereenigingen voor ziekenhuis- verplegir.g, ontvangen zoolang zij armlastig zijn, of als werkloozen, gesteund bij de steunregeling, bij de werkverschaffing werr ken, uitkeering uit een werkloozenkas ont vangen of toeslag ontvangen op een uit keering uit een werkloozenkas, een bij drage in de kosten van 25 pet. per week. Zoodra de armlastigen ophouden armlas tig te zijn, en de werkloozen ophouden werkloos te zijn ontvangen zij geen bijdrage meer en zijn zij persoonlijk de volle premie verschuldigd. De heer Meydam maakt bezwaar tegen de artikelen 5 en 6 en meent, dat waar uit sluitend armlastigen en werkloozen onder de verordening vallen, de verzekerden r.iet armlastig en niet werkloos van de genoemde vereenigingen ook niet door deze verordening kunnen verplicht worden. De afrekening eenmaal per 3 maanden op verstrekte inlichtingen en staten door de vereenigingen acht de heer Meydam een gevaar met het oog op tusschentijdsch roye ment wegens wanbetaling. De heer Wessel, die de verordening als gevolg ziet van eertijds door hem gemaakte opmerkingen, ziet de bezwaren niet zoo zeer. De heer Paardekooper voorziet de geval len, dat juist de armlastigheid door ziekte ontstaat, waarbij dan niet kan voorkomen worden, dat de kosten toch voor het bur gerlijk armljestuur komen. De voorzitter geeft toe, dat dit zal voorkomen. De ver ordening wordt hierna vastgesteld. Slagerspatroonsvereenigingen verzochten vaststelling eener verordening betreffende de winkelsluiting uniform voor den Maan dagmiddag. De vier Zoeterwoudsche slagers zijn door B. en W. om advies gevraagd, waarvan er 3 zich vóór verklaarden. De Raad kon er dus ook niet tegen zyn en gaf de vier slagers den vrijen Maandagmiddag. B. en W. stellen voor den gemeente-ont vanger een duurtetoeslag van 6 pet. en een kinderbijslag van 75.— te geven uniform de gedragslijn van het rijk en de provincie. Wordt aangenomén. Eveneens wordt eenzelfde voorstel ge daan voor de gemëente-qmbtenaren, werk lieden en veldwachters. Aangenomen. De verordening veldwachters wordt ge wijzigd, dat komt te vervallen „bij benoe ming van een capitulant of een gewezen capitulant worden voor periodieke verhoo gingen niet meegeteld zes van de dienst jaren, doorgebracht bij de Marechaussee of de politietroepen. B. en W. vragen een crediet van 1500 voor aanplant van boomen langs den Nieu wen weg. De voorzitter zegt, dat in over leg met Staatsboschbeheer populieren zul len geplant worden. De aanvrage tot leve ring heeft weir.ig kans. Inmiddels achten B. en W. een verhoo ging van het crediet tot 2000 noodzake lijk; er zullen 360 boomen geplant worden. De raadsleden gaan nu bijna allen over de boomen een boom opzetten. Hierna worden de begrootingen 1940 en 1941 stilzwijgend gewijzigd en ook nog het huishoudelijk reglement voor het burgerlijk armbestuur goedgekeurd, waarna de rond vraag al even zwijgzaam verliep waarna de vergadering na een tijdsverloop van een groot uur was afgeloopen. Reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. Uitvaart en begrafenis prof. Welschen Prof. Molkenboer houdt de lijkrede. Onder zeer groote belangstelling is van daag het stoffelijk overschot ten grave ge dragen van prof. R. R. Welschen O.P., hoogleeraar in de thomistische wijsbe geerte aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en de rijksuniversiteit te Leiden. In de St. Dominicusikerk aan de Spui straat te Amsterdam vond vanmorgen de plechtige uitvaaraienst plaats. De requiem mis werd opgedragen door den hoogeerw. pater B. Schaa'b O.P., provinciaal der Do minicanen, met assistentie van pater dr. A. Preller O.P., overste van het huis der Dominicanen aan de Honthorststraat en pater B. Nauta O.P. van de Dominicuskerk aan de Spuistraat. Het zangkoor der parochie zong onder leiding van Alphons Vrancken een mis van Perosi, terwijl het onder leiding van pas toor G. van Kalmthout O.P. de Domini- caansche Gregoriaansche gezangen uit voerde. Zeer vele belangstellenden woonden den plechtigen uitvaartdienst bij. Tot hen be hoorden: prof. dr. B. Brouwer, rector-mag- nificus van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, dr. J. C. Went en mr. P. Otten, cu ratoren van de universiteit van Amster dam, prof. dr. A. W. Bijvanck, rector-mag- nificus van de rijksuniversiteit te Leiden, dr. J. J. H. M. Klessens en prof. W. Rus- sel namens het college van regenten van de Alexander van der Leeuw kliniek te Amsterdam, mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, prof. mr. C. P. M. Romme, prof. dr. Ferd. Sassen en prof. P. Krcling van de universiteit te Nijmegen, prof. dr. J. A. J. Barge van de universiteit te Lei den, prof. dr. A. Sm ij-ars van de' universi teit te Utrecht, dr. H. Robbers, voorzitter van de Vereeniging voor Thomistische Wijsbegeerte, lector J. Dito O.P., voorzit ter van den K.R.O., dr. J. van Heugten S.J., dr. de Jonge Cohen, vertegenwoordigers van het Amsterdamsche studentencorps en van de S. S. R. der vrije universiteit, vele confraters van den overledene uit geheel Nederland en tal van studenten uit Leiden en Amsterdam. Na de requiemmis hield prof. dr. B. Mol kenboer O.P. van de universiteit te Nijme gen de lijkrede. Prof. Molkenboer herinner de daarin aan den grooten voorganger van den overleden hoogleeraar, wijlen prof. de Groot, die negentien jaren geleden ook omtrent den feestdag van Thomas van Aquine door duizenden naar zijn laatste rustplaats werd geleid. Welschen had al tijd een bijzonderen huiver om vergeleken te worden met zijn voorganger. Er waren ook groote verschillen, maar toch heeft deze wijsgeer uit de Thomistische schooi altijd herinneringen doen oproepen aan professor de Groot. Want beiden hebben hun leven kunnen samenvatten in de woor den van St. Petrus; „Altijd bereid om ver antwoording af te leggen, maar in beschei denheid en vreeze". En bij Welschen ging dit nog sterker op dan bij de Grcot. Wel schen werd uit een eenvoudige doch be gaafde familie te Rotterdam geboren. Hij werd opgevoed te Rolduc en gevormd door de beste leeraren der Dominicaansche Or de te Freiburg in Zwitserland. Van jongsaf aan toonde hij een sterk wijsgeeringen in slag. Hij was een peinzer, een geleerde met een matelooze trouw verknocht zijn aan zijn grootsten leeraar St. Thomas van Aquine. Doch niet alleen was hij een wijs geer, hij was ook een concrete, reeële den ker, die het leven rondom zich begreep. Hij verbaasde menigeen door zijn kennis van de disparate wetenschappen op het gebied van onderzoek. Hij had een helder hoofd, maar hij bezat daarbij de gave om anderen te leeren. En hij deed da?, in een verzorgden stijl en met een schoone voor dracht. Want hij had zijn Nederlandsche taal geslepen aan onze beste schrijvers. Hij was een volbloed wijsgeer en een zeer beduidend kunstenaar. Dat is iets zeer zeldzaams. Hij had de muziek even lief als de wetenschap en hij vond zijn groote vreugde in het vioolspel, waarmede hij zijn wetenschappelijk werk afwisselde. Hij leefde het leven van het brein en van het gemoed en deze twee ontmoetten el kaar en vormden de ideale combinatie. Prof. Welschen was een beminnelijk mensch, die geen conflicten ooit had met anderen, maar die altijd toegankelijk was voor iedereen. Het loon der bescheiden heid, zoo eindigde prof. Molkenboer, is rijkdom, glorie en het eeuwige leven. En dit loon heeft Welschen verdiend. Na de kerkelijke plechtigheid vond de begrafenis plaats op het R.K. Kerkhof „St. Barbara" aan den Spaardammerdijk. De absoute werd daar verricht door den hoog eerwaarden pater provinciaal B. Schaab O.P. met assistentie van pater A. Preller O.P. en pater B. Nauta O.P. Ook op het kerkhof was de belangstel ling zeer groot. GROOTE VOORRAAD LEVENSMIDDE LEN IN BESLAG GENOMEN. Eenige crisisamblenaren hebben in sa menwerking met politie en marechaussée, een inval gedaan in een groote villa aan de Laarderstraat te Huizen. Hier bleek een groote voorraad koffie, thee, kaas en an dere levensmiddelen, alsmede vele textiel- waren te zijn opgeslagen. Tientallen pak ken werden in beslaggenomen en in twee vrachtauto's weggevoerd. De villabewoner zal er wel meer van hooren. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN. 17 Maart. (D. N. B.). Het opperbevel varf de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft vannacht verschei dene belangrijke militaire doelen in Zuid- Engeland aangevallen. De havenwerken van Bristol en Avonmouth werden met goede uitwerking gebombardeerd. Ook de haveninrichtingen van Portsmouth kregen ireffers van zwaar kaliber. Overdag brach ten Duitsche verkenningsvliegtuigen op 350 km.m. ten Westen van Ierland twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 4000 brt. tot zinken. Bij een aanval van Duitsche jachtvlieg tuigen op Malta werd een vijandelijke ja ger van het type Hurricane neergeschoten. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland of naar de bezette gebieden. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 17 Maart., (Stefa- ni). Het 283ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front normale be drijvigheid van patrouilles en artillerie. Onze vliegtuigen hebben de vijandelijke troepen gebombardeerd. Britsche vliegtui gen "hebben een aanval gedaan op een on zer luchtbases, onze jachttoestellen grepen snel in en schoten een vliegtuig van het type Wellington neer. Bij een aanval op Malta hebben Duitsche jagers een Hurri cane neergeschoten. In Noord-Afrika heeft de Duitsche lucht macht verscheidene autoparken aangeval len. In Oost-Afrika is de strijd in den sector- Keren opnieuw ontbrand. De vijand valt onophoudelijk aan, maar wo-dt overal door onze troepen afgeslagen. Bij den vijan delijken luchtaanval op Diredawa, waar van het weermachtsbericht van gisteren melding maakte, hebben onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee andere vliegtuigen zijn neergehaald in den sector-Keren. In den nacht van 14 op 15 Maart heeft een Engelsch vliegtuig in de haven van Valona een hospitaalschip, dat gereed was om gewonden aan boord te nemen, getor pedeerd. De verliezen waren zeer gering." DUITSCHE LUCHTAANVAL OP VIJAN DELIJKE OORLOGSBODEMS. BERLIJN, 17 Maart. (D. N. B.). Duitsche torpedovliegtuigen hebben gistermiddag in het zeegebied om Kreta, 40 km. ten Wes ten van Kaap Crio, een groote formatie vijandelijke oorlogsschepen waargenomen, bestaande uit twee slagschepen, zes krui sers en eenige torpedojagers. Ds Duitsche vliegtuigen gingen ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut van den vijand terstond tot den aanval op de beide slagschepen over. Op elk der slagschepen werden naar het D. N. B. verneemt torpedo- voltreffers geplaatst. Na de ontploffing der torpedo's waren de beide slagschepen in groen-zwarte rookwolken gehuld. De Duit sche vliegtuigen, die daarmede den vijan delijken zeestrijdkrachten in de Middel- landsche Zee weer een zwaren slag toe brachten, hebben behouden hun thuisha ven bereikt. DE VEREENIGDE STATEN EN DE OORLOG. NEW YORK, 17 Maart. (D. N. B.). War ren Atherton, de voorzitter van het Natio nale Verdedigingscomité, heeft gisteren vqrkiaard, dat de Vereenigde Staten geens zins voor een oorlog gereed zijn. De lucht macht beschikt over vliegtuigen noch be stuurders. De Vereenigde Staten kunnen vóór den zomer van 1942 niet met succes tegen een sterkeren vijand vechten. Ather ton zeide sedert 1 Februari elf industriesta ten bereisd en 40 fabrieken, die opdrach ten voor de wapening hebben, bezocht te hebben. Hij heeft ook een bezoek gebracht aan bases voor leger en vloot. Tot Januari 1941 bewoog de productie zich in stijgende lijn, daarna echter is het productietempo in de wapenfabrieken buitengewoon sterk vertraagd. BRAND AAN BOORD VAN DE „BREMEN". BERLIJN. 17 Maart (D. N. B.). Aan boord van het s.s. „Bremen" van de Noord- deutsche Lloyd is gisteren door onbekend oorzaak brand uitgebroken. Men is nog bezig met het blusschingswerk. LEIDEN, 18 Maart. Groentenveiling. Per 100 kg.: boerenkool 3—11, kroten, gekookt 10—13, uien f 4.90—6.00, peen 6—11.70, spruiten 1018, andijvie 2334, sla 3141, Nero f 7.8015, geschoonde sprui ten 2027, witloof 1323, spinazie 2631, per 100 stuks: salade 2.909.00, knolselderie f 13.5015.50, per 100 bos: ra dijs 11.6011.70, selderie 1.003.20, rabarber 1315, raapstelen 2.602.80. LEIDSCHENDAM, 17 Maart. Groen- tenveiling. Kropsla le soort 8.108.40, 2e soort 5.305.60, stoofsla 2436 cent, an dijvie per kg. 2123 cent, spinazie per 4 kg. 8490 cent, prei 8.50, radij3 3.60 3.90, selderie f 1.60—1.80, BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 08 Brood of Gebak Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 5 ,Bloemkaart) Meel of bloem of brood o» gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood ot 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 08 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) half pond boter of half pond margarine. 08 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 17 Suiker Van 17 Maart t/m 13 April. 1 kilogram 07 Vleesch en VI eescb waren Van 10 Maart t/m 19 Maart. (23 Maart) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 April. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 61, 71, Kaas Van 10 Maart t/m 23 Maart (6 April) Elk der bonnen 100 gram kaas. 82 Eieren Van 17 Maart t/m 23 Maart (30 Maart) I ei 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart 1 pond 11 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Febr. t/m 23 Maart K pond 10 Maïzena of 'ïriesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding, poeder of Pudding sauspoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April K pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April K pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3