OMGEVING VRIJDAG 14 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HILLEGOM „Streven tot Verbetering". Woensdag avond hield de Hillegomsche Pluimveever- eeniging „Streven tot Verbetering" een zeer goed bezette ledenvergadering in Flora. De voorz., de heer J. W. v. Schie, opent de vergadering met een woord van hartelijk welkom. Ingekomen is een bericht van overlijden van het oudste lid in jaren, P. v. d. Wel te Lisse. Met byna alg. st. werd de heer A. Vastenouw tot voorzitter geko zen. De secr. bracht namens het bestuur en de leden dank aan den afgetreden voorzit ter voor diens correcte leiding in de voor bije 2 jaar. Een der leden nam op zich een flink kwantum voederwortelen te teelen, ten einde deze a.s. v/inter onder de leden te verdeelen. Besloten werd in Nov. een clubtentoonstelling te houden. In dezen vleescharmen tijd staat het konijn wel in do algemeene belangstelling, hetgeen ook bleek uit de ballotage van 11 nieuwe leden. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. Over den gang zaken is den laatsten tijd miet te klagen. Wel zijn de uitgaven in velerlei opzicht hooger dan vorig jaar, doch deze moet men toch niet voor de vol le 100 pet. schuiven op de winterproduc- ten van thans, dus van de teelt 1040. En als we dan een vergelijking maken met vorig jaar, dan kan men niet anders con- stateeren dan dat de prijzen van bijna alle producten bevredigend zijn te noemen. Met Waspeen ging het de vorige week wel wat traag, doch nadien is er weer een be tere vraag gekomen met verhooging van den prijs. De laatste dagen was de notee ring per kist van 20 K.G. 1.30 tot 2.00 terwijl vorig jaar de prijs was van 1. tot 1.50. Ook Uien waren vorig seizoen 'goedkooper, toen 3.tot 4.60 per 100 K.G. thans 5.50 tot 6.Wel waren de gewassen hiervan in het afgeloopen sei zoen maar zeer matig, doch hierom heeft men toch nimmer op een hoogen prijs mo gen rekenen. Schorseneeren waren, zooals te voren, goed gevraagd met goed loonen- de prijzen, n.l. van 16.50 tot 17.voor A-kwaliteit en 10.tot f 10.50 voor de B-soort. Spruitkool is op; de laatste gin gen voor een mooie prijs, f 18.per 100 K.G. Over de prijs van Kroten is men in het algemeen nog niet -bijster goed gestemd. De noteering van thans, tot hoogstens 3.40 per 100 K.G. in de maat van 10 c.m. doorsnee is onvoldoende en ook lager dan vorig jaar toen 2.60 tot f 3.70 per 100 K.G. betaald werd. Knolselderie is duurder dan vorig jaar. In de A-kwaliteit was de noteering toen f 9.50 tot f 10.50, thans van 12.tot 13.per 100 K.G. Breekpeen, ongewasschen noteerde 4.tot 4.20 per 1O0 K.G. en gewasscben tot f 5.20. Prei die al beter van kwaliteit gaat worden, deed van 8.40 tot 8.50 per 100 K.G. De aan voer van sluitkool gaat steeds kleiner wor den. De prijs, die geleidelijk de hoogte in ging, is zeer bevredigend, oode kool van f 6.60 tot f 7.50 per 100 K.G. Gele kool als hoogste noteering 6.40 en Groene kool is nog maar 'hoogstens tweede kwaliteit, deed echter niettemin van 4.tot f 5.20 per 100 K.G. In de bedrijven is er volop werk. In den kouden grond is er al veel peen, radijs en Spinazie uitgezaaid. Ge hoopt wordt, dat we nu werkelijk wat len teweer zullen krijgen na de vele regen- buiën die het werk, vooral in de zwaardere gronden ten zeerste stagneerden. De eerste aardappelen (vroege) zijn geplant Op hoop van zegen. LEIDSCHENDAM Het nieuwe gemeentehuis. Gisteren heeft ook het bureau van gemeentewerken zijn intrek genomen in het nieuwe Ge meentehuis, zoodat thans, met uitzondering van het distributiekantoor, dat in het oude gemeentehuis gevestigdg blijft alle afdeelingen in het nieuwe gemeentehuis gehuisvest zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat afdeeling III Sociale Zaken, waaronder ar beidsbemiddeling, Maatsch. Hulpbetoon, Winterhulp, enz. geopend is op Maandag en Zaterdag des morgens van 9.3012.30 uur en de overige dagen des middags van 25 uur. Wit-Gele Kruis. Blijkens de cijfers uit het jaarverslag van den secretaris van het Wit-Gele Kruis, welke ons tegelijk met de agenda voor de jaarvergadering werden toegezonden, bedroeg het ledental op 1 Januari 1941 761 leden. Door de wijkzus ter werden 2361 huisbezoeken gebracht aan 79 patiënten; 434 huisbezoeken voor T.B.C.- Ibestrijdinig en nog 239 huisbezoeken voor het consultatiebureau. Het consultatiebu reau voor zuigelingen werd bezocht door 129 kinderen, waarbij 866 consulten door de dokter werden verleend. Uit het maga zijn werden over het afgloopen jaar 316 verplegingsartikelen uitgeleend. Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den heer J. Koerts hield gisteren avond de afdeeling Leidschendam van het Groene Kruis haar 25e jaarvergadering in hotel „De Zwaan". Uit de rekening en verantwoording van den penningm. bleek, dat de inkomsten 3959.69 en de uitgaven 3032.18 bedroegen en het batig saldo dus 927.51 was. De begrooting 1941, sluitende met een bedrag van 3134.51 werd goedge keurd; batig saldo 422.01. De heer A. H. v. d. Akker verklaarde namens de kas- commissie alles in orde bevonden te heb ben. Aan het jaarverslag van den secretaris onileenen wij het volgende: het ledental is in het.afgeloopen jaar gestegen tot 371. Door de afdeeling werd bemiddeling ver leend door plaatsing van 4 kinderen der leden op de school voor buitengewoon onderwijs te Leiden. Door de wijkverpleeg ster werden te Leidschendam 2107 en te Nootdorp 241 ziekenbezoeken afgelegd in 52 gezinnen; voor de T.B.C.-bestrijding ver richtte de zuster te Leidschendam 176 en te Nootdorp 75 maal huisbezoek. De zuster werd 10 maal geroepen voor het verleenen van de laatste hulp, terwijl zy in 6 geval len in de kraamverpleging werkzaam was. Uit het magazijn werden 158 artikelen uit geleend. De heer Van Dam bracht verslag uit als commissaris van het materiaal, in dit verslag werd dank gebracht aan de zuster voor het goede beheer. Bij de be stuursverkiezing werden de heeren J. ten Hoopen, P. van Elswyk en H. Verheijen bij acclamatie herkozen. In de kascommissie voor 1941 werden be noemd de heeren A. Kool, W. Stijsiger en Schippers, als afgevaardigde naar de al gemeene vergadering de heer J. Koerts en als plaatsvervanegr de heer C. Deurloo. Bij de bespreking van het 25 jarig bestaan der afdeeling werd na langdurige discussie besloten aan het bestuur sanctie te ver leenen om een gepasten feestavond voor te bereiden. Tot bode van de afdeeling werd benoemd de heer M. Wytzes. Benzinediefstal. Door de marechaus*- sees, alhier is aangehouden een zekere Van R., alhier, die verdacht werd van diefstal van benzine. Inderdaad bleek van R. zich hieraan schuldig gemaakt te hebben en be kende by het verhoor bij het depot van den Opbouwdienst benzine ontvreemd te hebben. Na deze bekentenis is van R. we der op vrye voeten gesteld. Verkooping. Ten overstaan van no taris W. A. Caron te Voorschoten had gis teren in het café van den heer J. Al te Leidschendam de verkooping plaats van de villa Prinses Juliana weg 94, een perceel bouwterrein naast deze villa, groot 11.54 Are en 14 woonhuizen aan den Veurschen Straatweg nos 14 tot en met 38. Perceel I en II, villa en bouwterrein, welke waren ingezet resp. op 9000.en 5.900.werden in combinatie afgemijnd door den heer Meijs uit Den Haag op 15.525.terwijl de 14 woonhuizen, wel ke gezamelijk in bod stonden op 37.650. in combinatie werden afgemijnd door den heer J. Verboom uit Den Haag op f 38.000. Eierenveling. Gisteravond hield de eieren veiling „Het Wapen van Veur" haar jaarvergadering in café Al onder voorzit terschap van den heer A. H. v. d. Akker. Het financieele verslag van den penning meester vermeldde een batig saldo van 167.65, terwijl het assaldo in totaal be droeg 3O45è90. Bij monde van den heer J. Kroon brengt de kascommissie verslag uit en blijkt alles keurig in orde te zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in 1940 werden aangevoerd 930.193 kippeneieren in 1939 1.106.753); eenden-, ganzen- en kievitseieren 7816 )in 1939 14.396), terwijl de ontvangsten be droegen: aan kippeneieren 44.629.16, eendeneieren 286.11 en diversen 6.552.38 zoodat de totale omzet bedroeg 51.467.65. Na enkele mededeelingen komt aan de orde de bespreking salaris bestur. De voor zitter stelt voor, gezien het mindere werk en aanvoer en daardoor de mindere om zet, het salaris vast te stellen op 3.30 per veiling, met uitzondering van den penning meester, wiens salaris op 6.50 blijft ge handhaafd. Hierover werden lange bespre kingen gevoerd, waarbij de een het salaris wil handhaven op 4.50 en de ander het voorstel van den voorzitter ondersteunt. Bij stemming wordt het voorstel van den voorzitter met 30 tegen 12 stemmen aan genomen. De heer C. van Santen verklaart hierop zich niet meer voor het bestuur •herkiesbaar te stellen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de heer Van Santen en J. Al her kozen, doch eerstgenoemde wenscht zijn herbenoeming niet te aanvaarden. Beslo ten wordt den heer Van Santen alsnog eeige -bedenktijd te geven en mocht hij de -bestuursfunctie niet meer aanvaarden, dan voorloopig geen nieuw lid te benoemen. De heer J. van Beek wordt bij acclamatie herkozen als lid van de controle-commis sie. Bij de rondvraag wordt er aan herin nerd, dat de voorzitter op 27 Maart a.s. zijn 25-jarig voorzitterschap der veiling zal herdenken, waarop de geheele vergadering hem spontaan 'haar felicitatie met een ste- vigen handdruk aanbood. Met een kort, doch krachtig woord sluit de voorzitter de vergadering, waarna tot slot nog een tombola om niet werd gehouden. LISSE Woningbouwvereeniging „Volksbelang." De woningbouwvereeniging „Volksbe lang" hield gisteravond haar jaarvergade ring in het gebouw van d-en R.K. Volks bond onder presidium van den heer M. v. d. Lans. Aangezien deze jaarvergaderingen -boetplichtig zyn was de opkomst goed. Uit het jaarverslag van den administra teur bleek, dat de opbrengst van de huis huren in het afgeloopen jaar was als volgt, verdeeld over de volgende complexen: van de 34 woningen 6.017.58; van de 25 wq- ningen 4.486.50; van de 18 woningen 3.295.van de 19 woningen 3.647.85; van de 36 woningen f 7.049.95 en van de 10 woningen 1.665.15 alzoo te zamen 26.161.93. De vereeniging exploiteert thans 142 huizen. De gemiddelde huuropbrengst is dus 3.54 per week. Het onderhoud heeft over 1940 bedragen 4.454.55 verdeeld over de verschillende blokken als volgt: 34 wo ningen 520.34; 25 woningen 932.69; 18 woningen 733.72; 19 woningen f 962.55; 36 woningen f 694.53 en 10 woningen 419.29, waaruit blykt, dat gemiddeld per woning ia uitgegeven 31.37. De vaste norm bedraagt f 29.Blijkens het ver slag over 1939 bedroeg dit f 48.per wo ning. De belastingen hebben bedragen voor de kas der vereeniging 2.270.31 terwijl aan algemeene onkosten werd betaald 999.04. Dit laatste is per woning 7.03. De door het Rijk voorgeschreven norm is thans 6.50 zoodat op dezen post nog eeni ge bezuiniging moet worden betracht. Aan rente en aflossing werd over 1940 be taald 24.838.47; de rente aan belegde gel den bracht op 399.18. Tot zoover het .ver slag van den administrateur. De secretaris, de heer M. Hordijk, bracht zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat we gens omstandigheden nog niet tot het bou wen van nieuwe woningen kon worden overgegaan, tegen hen dien 'n hooge huur schuld hebben, zullen de uiterste maat regelen worden togepast. Wederom had den zich 10 nieuwe leden opgegeven, waar tegen binnen 14 dagen bezwaren kan in dienen. In het 'bestuur waren aftredend de heeren P. Randsdorp, C. Horman en M. van Zonneveld. Als candidaten werden voorts nog ingediend de heeren J. M. van der Zwet en C. Kaak. De heeren Rands dorp en Horman werden bij enkele can- aidaatstelliing herkozen. Na gehouden stemming bleek, dat was herkozen de heer M. v. Zonneveld. Hierna had de uitloting plaats van het stamkapitaal. Van de 25 wo ningen was het no. 69; van de 34 woningen no. 68; van de 18 woningen no. 17; van de 19 woningen no. 17; van de 36 woningen no. 5. De voorzitter deed hierna eenige me dedeelingen waarbij o.a. dat in Augustus a.s. een negental bewoners 25 jaar hun woning in Volksbelang bewoond hebben. Na rondvraag sluiting. Geboren: Jacobus Nicolaas Joseph, z. van C. M. Koomen en J. A. Grimbergen Johannes Jacobus Adrianus Joseph z. van J. J. C. Floor en C. C. van Rijzen Casparus Henricus Anthonius z. van C. H. A. Juffermans en C. A. van der Velde; Ja cobus Cornells z. van P. M. A. Oosterveer en M. A. Vreeburg Maria Apollonia Eli sabeth d. van F. J. van den Dam en M. A. van der Hulst Overleden: Pieter van der Wel, 73 j. echtg. van J. M. van de Erve Henricus Margaretha Maria Manshande, 2 weken Clara Johanna van der Aart, 3 j. Gevestigd: M. P. Remmerswaal uit Sassenheim G. Th. Timmermann uit Leiden C. W. Elfering uit Amsterdam H. Kops uit Bloemendaal C. van der Voet uit Alkemade C. G. Kerkvliet en gezin uit Alphen aan den Rijn. Vertrokken: M. Vermeer naar Haarlem F. Hazelhoff en gezin naar Emmen S. Hoogeveen en echtgen. naar Emmen P. C. de Peinder en gezin naar Sliedrecht K. J. van den Berg geb. Ploeg naar Sliedrecht IJ. Smit en gezin naar Sassenheim H. Stottje en echtgen. naar Rotterdam A. G. A. Voss en gezin naar 's-Gravenhage M. Schrijnemaekers naar Maastricht Q. Quik naar 's Graven- ha ge. NOORDWIJK Reddingsbrigade. Donderdagavond vergaderde de Reddingsbrigade in Hotel „Centraal", voor welke vergadering de be langstelling zeer goed was. De voorzitter, dr. Hermanides, opende deze bijeenkomst, welke tevens de 20e jaarvergadering was, met een terugblik op het ofgeloopen tijd perk. Naar aanleiding van dit openings woord, bracht de heer E. de Groot dank aan den voorz., dr. Hermanides, en aan den penningmeester C. de Hollander, die vanaf de oprichting hun beste krachten hebben geschonken aan het mooie werk van naastenliefde, hetwelk de Brigade be oogt. Spr. noemde hen de groote steunpi laren der Brigade en sprak den wensch uit, dat zij nog vele jaren hun gewaar deerde krachten hieraan zullen blijven schenken. Na. lezing der notulen en inge komen en uitgegane correspondentie, volgde -het keurig jaarverslag van den secretaris, waaruit bleek, dat het ledental 206 bedroeg; 10 leden behaalden een di ploma, terwijl met voldoening mocht wor den geconstateerd, dat de nieuwe trans portwagen met brancards uitstekend vol doet, hetwelk het best is gebleken bij de hulpverleening van Woensdagavond 1.1., waarbij de wagen met allerlei materiaal binnen 5 minuten op de plaats des onheils was. Tevens werd nog gememoreerd, dat een brigade-lid met gevaar voor eigen leven een jongen het leven heeft gered tijdens de ijsperiode. Het verslag van den penningmeester wees aan, dat het kassaldo vorig boekjaar plus inkomsten een bedrag vormde van 1069, de uitgaven ƒ854.18. zoodat een kassaldo overbleef van 214.82. Het ver zekeringsfonds bedraagt thans 3903.68 en het Tomfonds 766.67. De begrooting 1941 werd vastgesteld op f 680. De hoofdleider gaf een overzicht over de goed uitgeruste inventaris en de ver richte werkzaamheden, welke uitstekend waren te noemen, waarvoor hij gaarne een woord van hulde bracht aan J. v. d. Bent voor diens stuwende kracht. De bestuurs verkiezing had tot uitslag, dat de aftre denden dr. Hermanides, W. Wassing en H. W. v. d. Wilk, met meerderheid van stemmen werden herkozen. In de kascom missie werden benoemd A. v. Kan, Jac. Plaatzer en A. Passchier, terwijl de com missie voor de verzekeringskas, bestaande uit de heeren dr. Niekerk, M. v. Wijk en J. v. d. Niet, bij acclamatie werd herko zen. De hoofdleider en 4 leiders werden herkozen van wie de heer W. Plug tot in structeur werd benoemd. De contributie voor 1941 werd vastgesteld op 2.50 per gezin. Bij de rondvraag bracht de heer E. de Groot namens de Luchtbescherming dank aan de Brigadeleden voor hun groote activiteit en vertrouwde, dat als onver hoopt nogmaals hun hulp moet worden in geroepen, zij steeds paraat zullen staan. Hierna volgde sluiting. SASSENHEIM Beekpolder. De vergadering van stemgerechtigde ingelanden van Nden Beek polder hield Donderdag haar jaarvergade ring in het hotel „het Bruine Paard" Ver tegenwoordigd waren ingelanden, die konden uitbrengen 23 stemmen, terwijl het maximum aantal stemmen bedraagt 57. Na opening door den voorzitter, den heer C. J. Rotteveel, las de secretaris, de heer P. Potman, de notulen der vorige vergadering die onveranderd werden vastgesteld. Bij monde van den heer G. Dannijs bracht de commissie tot nazien der rekening en be grooting verslag uit en deelde mede het een en ander in orde te hebben bevonden. De rekening 1940 werd hierna vastgesteld als volgt: aan inkomsten 1405.89 en aan uitgaven f 913.39, derhalve een batig saldo van 492.50. De begrooting 1941 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op een bedrag van 1556.33. De omslag voor 1941 werd begroot op 8.per H.A. (gelijk vorig jaar). Tot poldermeester werd met byna alg. st. herkozen de heer J. C. Verde- gaal. Tot leden der commissie tot het na zien der rekening en begrootingg werden benoemd de heeren G. E. Bergman, G. Dannijs en E. J. Speelman en tot plaats vervangende leden de heeren: P. Th. Mens, P. Moolenaar en S. Rotteveel. Na eenige bespreking over onderwerpen van huis- houöelijken aard werd de vergadering ge sloten. Geboren: Eduard Marie, z. van E. Th. Schiplzand en M. Biere. Jozef Petrus Ma ria z. van E. P. A. Waasdorp en M. A. Kerkvliet. Rudolf Anton Maria Sieg fried z. van J. J. M. Keijzer en G. A. M. van Dam. Hendricus Joannes z. van H. Th. Slingerland en A. M. van den Berg. Ondertrouwd: H. F. Boekman 23 j. en L. Buurman 20 j. Ingekomen: K. Kovacs, van Oegst- geest. A. Noorman, van Groningen. C. Kraaijenga, van Groningen. C. G. van Leeuwen, van Haarlem. Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, van Wassenaar. Vertrokken: Joh. C. B. van Schaik naar Brielle. H. A. M. van Schaik, van Brielle. UITHOORN Geboren: Jacoba Anna Maria d. van C. Vendrik en G. van Rossum. Overleden: Arendina Kuik, wed. van J. Lunenborg, 75 j. VOORSCHOTEN Middenstandsvereeniging. Woensdag avond had in hotel Deurloo een gecom bineerde vergadering plaats voor de leden van de R.K. Middenstandsvereeniigng „De Hanze" en voor de leden van de Voor- schotensche Middenstandsvereeniging. De vergadering mocht zich in een groote be langstelling verheugen. Burgemeester M. F. Berkhout, de heer A. P. Schram de Jong, secretaris der gemeente, en eenige leden van den gemeenteraad toonden hunne be langstelling door hunne tegenwoordigheid. De heer C. Bins, voorzitter van de Voor- schotensche middenstandsvereeniging, leid de de vergadering en opende met een kort woord. Het verheugde den voorzitter, dat de burgemeester en anderen hunne be langstelling toonden door het bijwonen dezer bijeenkomst. Vooral uitte de voor zitter zijne tevredenheid, dat de heer P. A. van Aggelen bereid was gevonden om op dezen avond als spreker op te treden, waarna hij dezen het woord verleende. De spreker had tot onderwerp gekozen: „Het Rijnlandsch Borgstellingsfonds en zijn be- teekenis voor den Handeldrijvenden - en industrieelen hiiddenstand". In den breede besprak de spr. de werking en het nut voor den middenstand van deze instelling. Na uiteenzetting volgde een gedachten- wisseling. WASSENAAR Geboren: Johannes Gerard us z. van J. G. de Kievit en B. A. Grundeken Wouter z. van M. Leeuwenburgh en M. G. T. Nanning Theodorus Franciscus z. van W. J. G. Hendriks en W. van Gangelen Anthonie Johannes z. van A. Plak en C. Sterk Constantia Deliana Maria d. van J. H. F. Umbgrove en H. M. Bauduin Gerardus Cornelis Johannes z. van P. T. Dongelmans en C. P. Noqrdover Johan nes Hermanus Bernardus z. van C. J. Oc- keloen en C. Zeinstra Aafke d. van P. Pool en J. de Kloe. Ondertrouw d: P. J. Keukelaar en L. M. Scheffers J. Koomen en ML La Bree. Overleden: Bernardus Martinus Wel ling 55 j., echtg. van C. A. A. Ruijs Baukje Postma 69 j., echtg. van J. L. Vogels Adrianus Riem 73 j., echtg. van W. van Os. Gevestigd B. H. Aptroot uit den Haag J. Th. v. Bemmelen uit Zoetev- woude W. J. Boogerd en gezin uit den Haag G. J. v. Dtfrt uit Leiden J. J. M. Eerenstein en ezgin uit Amsterdam P. M. A. van Herwaarden uit Schiedam W. D. Hoekseme uit Zuidlaren L. Kain uit den Haag J. D. H. v. d. Horst uit Rotterdam G. Kalkman uit Brielle J. P. de Kluijver uit Zoetermeer A. J. Kruijt uit Rotterdam L. H. Kuipers uit München J.*H. van Kuijk uit Amster dam J. M. van der Mark uit Vlaardinger- Ambacht A. v. d. Niet uit Noordwijk J. C. Offermans uit Den Haag M. Th. Osterbrink uit den Haag A. Pichler uit Bennebroek M. R. Rens en gezin uit Am sterdam A. L. Romijn uit Noordwijker- hout L. Th. Ryntjes uit Voorst I. S. A. Schoutens uit Den Haag E. C. Schreuder uit Leiden G. Stevens uit Odoorn I. Velders uit Rotterdam Th. M. Verhoeff en gezin uit Rotterdam D. DE TRUFFEL, EEN DELICATESSE, DATEEREND UIT OUDE TIJDEN. De verwende fijnproever zal de truffel als zijnde een bizondere delicatesse weten te waardeeren. Van alle goede dingen, die de natuur biedt, is er niet veel, dat de truffels kan evenaren. Maar, zij streelen niet alleen de tong, doch bevorderen tevens de func tioneering van den maag, alhoewel men ze met mate zal moeten nuttigen. Reeds in het oude Rome waren de truf fels bekend en Pluvius schreef vele eeuwen geleden reeds over den fynen smaak van dit natuurproduct. Een bijzonder soort truf fels viel buitengewoon in den smaak der Romeinsche smulpapen en deze groeide in de Arabische woestijnen. Deze zeldzame soort werd in heete asch geroosterd of wel in bouillon gekookt Ook de Grieken aten gaarne truffels en dreven er veel handel in, terwijl zij hen in verschillende Noord- Afrikaansche landen invoerden, hoofdza kelijk echter in Lybië. Lange jaren is dit natuurproduct op den achtergrond geraakt, totdat het in de 18e eeuw weer aan de vergetelheid ontrukt werd. Aan een gastmaaltijd, die door een ryke Parijzenaar werd gegeven, verscheen een met truffels gevulde kalkoen op den disch en dit kostbare gerecht verwekte veel opzien. De gastheer werd overstelpt met vragen naar de herkomst der truffels en ieder voor zich nam zich voor deze ter gelegener tijd aan zijn gasten te geven. Het gebruik van truffels nam bijzonder toe en een der meest geziene soorten was de Perigord, genoemd naar de streek in Frank rijk, waar zij groeien. Men heeft reeds vele pogingen in het werk gesteld om truffels te kweeken, maar me.estal mislukken zij en ijverig zoeken de kweekers naar het verband, dat tusschen truffels en bepaalde boomwortels bestaat, in wier nabijheid zij groeien. Men weet, dat dit product een kalkachtigen bodem behoeft, die tevens rijk aan humus van boomen-bladeren is. In Europa vindt men ongeveer vijftig verschillende soorten truf fels. Parijs gebruikt hiervan niet minder dan ongeveer 50.000 per jaar en het vier voud hiervan wordt uitgevoerd naar het buitenland. Het zoeken van de onder de oppeivlakte der aarde verborgen truffels is een moeizaam werk en meestal laat men dit werk over aanvarkens, die op den aromatischen geur van dit product afgaan. De laatste jaren heeft men ook honden afgericht op het speuren naar truffels, aan gezien de varkens dit kostbare product liefst zelf verorberen. De dressuur der honden vereischt even wel tijd en een oneindig geduld, terwijl men slechts met enkele succes heeft. De hond moet een buitengewoon fijnen reuk hebben, doch mag geen jachthond zijn, aangezien hij, bij het speuren van wild, zijn eigenlijke werk in den steek zou laten. De methode van truffelbereiding is ta melijk gecompliceerd en ook het schoonma ken vereischt veel zorg. Voor men ze ge bruikt als vulling, moeten ze eerst ge smoord worden met spek, peper en zout en verschillende kruiden totdat ze zacht zijn. Het conserveeren van truffels is even eens moeilijk, de zekerste weg is sterili- seeren en bewaren in hermetisch gesloten flesschen of bussen. M. van Wingerden uit Rotterdam S. M. Th. van Wingerden uit Rotterdam. Vertrokken: M. G. de Haas naar Leiden F. E. Askamp naar Schiedam C. M. Unkel naar den Haag A. M. Diter- weg naar Vlaardinger-Ambacht B. L. Voskuil en gezin naar Arnhem G. ter Veld naar den Haag J. J. Wielenga naar den Haag G. A. Kooren naar Rotterdam A. van Gelder naar Voorschoten J. Hoogendoorn naar Eindhoven H. C. G. M. v. Gemert naar Nijmegen L. C. M. van der Stap naar Voorbur gG. A. v. d. Stap naar Voorburg C. J. H. Prudhomme van Reine naar Rotterdam G. v. d. Heust onbekend A. P. Nieuwkoop naar den Haag C. L. Harberts naar Delft H. Mellinghaus naar den Haag W. Mumm naar den Haag E. E. Daniels naar Voorburg D. Hofman naar den Haag H. v. d. Akker naar Baarn J. M. van Wieringen naar Maastricht C. B Parqui naar den Haag P. Bosgra naar den Haag A. de Vries naar den Haag C. A. Duindam naar Zoeterwoude A. C. van den Heuvell naar Bloemendaal H. M. C. Tuijtjens naar Tholen A. B. Rouwenhorst naar den Haag J. G. Mastenbroek naar den Haag Wed. A. E. Enegl naar den Haag Jhr. R. Sandberg van Boelens naar Sassenheim C. J. M. Kraan naar Voorburg D. M. Oorbeek naar Voorschoten G. F. Immink en vrouw naar Laren R. Sollinger naar den Haag A. Bauwer naar den Haag W. J. Adriaansen naar Middelburg H. J. Stevens naar den Haag W. v. d. Bunt naar Hqevëlaken C. ten Bensel naar Assen W. Huisman naar Leiden A. M. Zuiderduin naar Leiden S. E. W. Huisman naar Bodergaven Th. B. Ber- ning naar Gendt J. van Dinter naar Druten J. M. de Masier naar St. Philips- lan£ G. van der Burch naar Vlaardingen ZOETERMEER Geboren: Marinus z. van A. Verheij enM. Zwijnenburg Petronella Johanna d. van J. W. Westhoek en M. Bal Cor nelia d. van J. Kuiper en A. Hoogendoorn Overleden: J. Verheul, 89 j. echtg. van J. v. d. Sterre. Vertrokken: A. M. Duivestijn naar Wassenaar Th. J. Buitendijk naar Rotter dam Jan P. de Kluijer naar Wassenaar Arnoldus A. de Groot en gezin naar Den Haag Antonia M. Fortes naar Rotterdam Gevestigd: N. D. Koers van Noord- wyk.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6