Burgerlijke Stand Laatste Berichten MARKTBERICHTEN VRIJDAG 14 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Gemeenteraad BELASTINGVERHOOGING Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Aan de orde is als eenig punt Voorstel:. a. tot het intrekken van de op 3 Februari 1941 vastgestelde verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom dei personeele belasting te Leiden; b. tot het vaststellen van een nieuwe verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting te Leiden; c. tot het vaststellen van een bégroo- tingsstaat tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1941. De heer Lombert is van oordeel, dat dit voorstel bezwaarlijker is, dan het vorige, waartegen spr. ook al bezwaren had. Spr.'s bezwaren zijn blijven bestaan, vooral dit bezwaar, dat de personeele belasting is een onsympathieke belasting. Spr. vraagt, wat er gebeurt, als de ge meenteraad dit voorstel niet accepteert. Blijft de mogelijkheid niet bestaan, dat het verschil tusschen 170 en 200 opcenten op de kapitaaldienst wordt gebracht? De heer Groeneveld meent, dat aan de aanvaarding van dit voorstel niet is te ontkomen. Spr. is echter voorstander van progressie; ook elders is progressie in deze belasting gebracht. De heer v. D ij k betoogt, dat het voor naamste bezwaar is tegen deze belasting, dat deze wordt geheven juist nu de bur gerij in zulke moeilijke omstandigheden verkeert. Wethouder V e r w e y verklaart, dat dit voorstel een kwestie is van harde nood zakelijkheid. Als dit voorstel niet wordt aangenomen, zal zeer waarschijnlijk de be grooting door Ged. Staten niet worden goedgekeurd. Wij derven dan aan inkom sten een bedrag van 184.000 gld. (Rijks bijdrage plus verhoogde personeele be lasting). Progressie acht spr. ongewenscht, onmogelijk voor Leiden. Er zijn n.l. 15594 perceelen, die in de personeele belasting vallen, waarvan 14623 tot en met een huur waarde van 500 gld., dus 94 6% dus van de perceelen heeft een huurwaarde boven 500 gld. Bij een progressie zou op de per ceelen met hoogere huurwaarde een on dragelijke last komen te liggen tegenover een minimale verlichting voor de percfeelen met lagere huurwaarde. In den grondslag van de personeele belasting is trouwens reeds het element van progressie opge- sloten. De heer Lombert zal zich noodge dwongen bij het voorstel neerleggen. De wethouder heeft het het college van Ged. Staten gemakkelijk gemaakt, de begrooting niet goed te keuren, als dit voorstel niet wordt aangenomen. De heer Groeneveld is overtuigd door het betoog van den wethouder. De heer v. D ij k acht zijn bezwaren niet ontzenuwd. Wethouder Verwey constateert nog eens dat dit voorstel door hem noodge dwongen wordt gedaan. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. (De heer v. Dijk wenscht, geacht te wor den, tegen te hebben gestemd). Volkstuintjes achter Maresingel. Wethouder Wilbrink deelt mede, dat voor stratenplan achter den Maresingel volkstuintjes, die daar liggen, noodig zijn. De volkstuintjes zijn van groot belang. B. en W. stellen voor, de volkstuintjes te doen aanleggen op een gedeelte van het land, verpacht aan den heer Roelofs. De pachter vraagt 2000 gld. schade-vergoeding. De gemeente heeft onkosten ten bedrage van 2500 gld. B. en W. vragen den Raad, of zij zich in principe met dit denkbeeld kan vereenigen. De heer v. O o y e n vraagt of het zal worden een soort van volkstuinpark, ge ëxploiteerd door P C en L, waarop de wethouder antwoordt, dat zulks de bedoeling niet is. Een eventueel volks tuinpark zal worden geexploiteerd door de federatie van volkstuinveréenigingen. De heer Huurman informeert waar de grond ligt van den heer Roelofs en ves tigt de aandacht op de dikwijls slechte, on- oogelijke schuurtjes op de volkstuin. Wet houder Wilbrink antwoordt, dat de grond ligt benoorden den Maresingel, aan het Zwarte Pad. De heer Schüller dankt B. en W. voor het initiatief. Hierna wordt de vergadering gesloten. JAARVERGADERING VAN „DE HANZE". Öe heer J. Veenendaal over Omzetbelasting en Loonbelasting. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield de Leidsche Hanze onder voorzitterschap van den heer H. L. J. Tobé gisteravond haar algemeene jaar vergadering. In zijn openingswoord heette de voorz. allen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, alsmede den heer Bakker, directeur van het Cen traal Bureau, waarna spr. mededeelde, dat de stukadoorsafdeeling weer haar plaats in de Hanze heeft ingenomen. Te verwachten is, dat spoedig ook een afdee- ling manufacturers zal worden opgericht. De heer J. Veenendaal, die vervolgens het woord verkreeg, begon zijn inleiding met erop te wijzen, dat er tusschen om zet- en loonbelasting geen verband be staat. Het eenig punt van vergelijking is dit, dat wie loonbelasting betaalt, geen omzetbelasting behoeft te betalen. Te loonbelasting is een manier van be talen van de nieuwe inkomstenbelasting. Spr. wees op de gezagsverhouding in de loonbelasting. Een werkgever is de baas over zijn knecht, maar niet over den ac countant, die zijn boeken controleert. Een mevrouw is de werkgeefster van haar werkster, doch staat niet in dezelfde ver houding tot een verpleegster, die zij eeni- ge dagen noodig heeft. Wanneer een werknemer buiten zijn ge wone dienstbetrekking, nog iets waarover hij loonbelasting betaalt, bijverdient, zal hij daarvoor apart belasting moeten beta len, wanneer zulks een bepaald bedrag te boven gaat. Hoever dit zal gaan, is nog niet bekend en moet nog nader geregeld worden. In den breede weidde spr. vervolgens uit over de tarieven der loonbelasting, over de persoonlijke verplichtingen, over de kosten van steun aan derden (ouders, broeders en zusters, kinderen), onkosten wegens ziekte enz. De kinderaftrek gaat door tot den 25sten verjaardag, mits een kind voor rekening van den werknemer onderwijs geniet of voor een minderjarige, die tot de huishouding behoort. Niet tot het loon behooren kostenvergoedingen of pensioenbijdragen. Geschenken van een werkgever aan zijn werknemer tot een bedrag van 10, zijn vrij van belasting. Voor gratificaties, uitbetaling van over uren, enz. zijn speciale regelen vastge steld. Spr. memoreerde vervolgens de ver schillende verplichtingen van den werk gever ten aanzien van de loonbelasting. Navorderingen zijn' mogelijk tot over drie jaar. Deze moeten door den werkgever betaald worden, tenzij de fout ligt bij den werknemer, die een foutieve werknemers verklaring heeft ingediend. De omzetbelasting dateert reeds van 1916, doch hier te lande werd zy later in gevoerd. Vroeger waren alleen fabrikanten belast met de omzetbelasting, nu alle on dernemingen. Belastbaar zijn de leverin gen van roerende goederen en diensten, maar binnen het kader van de onderne ming. Bij huurkoop moet over het volle bedrag worden betaald. Privégebruik is eveneens onderhevig aan omzetbelasting. Wanneer iemand een huis bouwt voor zichzelf, dan betaalt hij geen omzetbelas ting, behalve natuurlijk voor de materia len. Voor een huis in aanbouw betaalt men registratierecht, voor de verderen afbouw is men omzetbelasting verschuldigd. Spr. ging vervolgens tal van diverse mogelijkheden van deze belasting na, som de verschillende voorbeelden van belaste en onbelaste leveringen op, besprak de overgangsbepalingen en de bijzondere re gelingen in het kort en sprak de hoop uit, dat men hierdoor een inzicht in deze be lastingen zal hebben gekregen. Na een korte gedachtenwisseling over enkele punten der omzetbelasting, waarbij de heer Veenendaal de vragenstellers be antwoordde, dankte de voorz. den inleider en werd overgegaan tot behandeling der agenda. De notulen der vorige jaarvergadering werden goedgekeurd. De voorz. deelde mede, dat sinds de vo rige vergadering zich tien nieuwe leden hebben aangemeld. Het verslag der kasnazieners over het afgeloopen jaar luidde gunstig, waarop den penningmeester, den heer Perquin, décharge werd verleend. Bij de begrooting 1941 stelde de pen ningmeester voor de contributie voor dit jaar te bepalen op ƒ8, te voldoen in vier termijnen. De begrooting geeft een bedrag aan van ƒ3468.55 en werd z. h. s. goedge keurd. De Geest, adviseur, kapelaan F. Berne- feld, verkreeg hierna het woord en wierp een terugblik op den ochtend van bezin ning, welke in Februari plaats vond. Nu wilde spr. wijzen op enkele dagen van be zinning, n.l. de drie dagen van retraite, welke van a.s. Zaterdag tot Dinsdag ge houden wordt. In deze dagen vooral is be- znning zeker noodig en daarvoor is de re traite wel een bijzondere gelegenheid. Spr. hoopt, dat velen thans deze speciale Han- ze-retraite zullen willen meemaken. De Leidsche afdeeling mag hierbij niet ach terblijven en ieder persoonlijk zal er bo vendien slechts voordeel van hebben. De zakelijke of persoonlijke bezwaren kun nen niet opwegen tegen de geestelijke voordeelen, die men uit een retraite kan verkrijgen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren H. P. Jansen en P. J. W. Slegtenhorst, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer O. Bayer werd gekozen de heer C. Schinck, in de vacature wegens periodiek aftreden van den heer Arn. Bergers de heer H. C. Doove. De voorz. deelde hierna nog mede, dat er uit het retraitefonds een bedrag van ƒ2 a ƒ2.50 in mindering op den prijs van 10 kan verleend worden, waarin hij een aansporing hoopte te zien, dat velen zich zullen opgeven. Hierna volgde sluiting der vergadering. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Zondag 16 Maart des morgens 7.15 uur H. Mis voor de leden en overledene leden van de afdeeling in de Leonarduskerk, Haagweg 13. Het Bestuur. LEIDEN. Geboren: Johanna Maria Christina d. van W. Benning en C. van der Blom Ja cobus Wilhelmus Nicolaas z. van Th. J. N. Wurzer en A. M. Korswagen Theunis Marinus Jan z. van J. v. Driel en Th. de Nooyer. Overleden: J. W. D. Leeflang m. 78 j. J. Kriest wed. van J. Slok, 87 j. F. Seriier m. 64 j. P. M. C. Toorens gesch. vr. 74 j. A. Verhoogt hsvr. van D. Zirk- zee, 69 j. PACHTOPDRIJYINGSBESLUIT Nadere regelingen getroffen Bij beschikking van de secretarissen-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij en van Justitie zijn nadere regelen getroffen betreffende gras- en hooi- verkoopingen, het inscharen van vee en hét Pachtprijsopdrijvingsbesluit 1940 Verkoopingen van gras (al of niet op stam), hooi (anders dan per gewicht), hooi landverpachtingen en inscharing van vee worden voor de toepassing van dit besluit als verpachtingen beschouwd. Het is voortaan verboden, een pacht overeenkomst of een overeenkomst tot wij ziging of aanvulling van een pachtover eenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold in het jaar 1939 voor of op 1 September. Voorts is het verboden zonder goedkeu ring van het bevoegde pachtbureau: a. vee in een weide ter inscharing aan te nemen of gras of hooi, als bedoeld in de tweede alinea, te verkoopen, of ten ver koop aan te bieden; b. een inscharingsvoereenkomst aan te gaan; c. eenige vergoeding terzake van inscha ren aan te nemen; d. aan een overeenkomst, als bedoeld on der a en b, welke gesloten is vóór de in werkingtreding van deze beschikking, uit voering te geven. DE REGISTRATIE VAN HOTELS, CAFé'S, RESTAURANTS EN PENSIONS. Van bevoegde zijde werd ons opneming van het volgende verzocht. Blijkens een dezer dagen in de pers ver schenen artikel over het onderzoek, dat thans door het Rijksbureau voor het hotel-, café, restaurant- en pensionbedrijf wordt ingesteld naar de te registreeren bedrijven, is er twijfel gerezen over de vraag of het aantal bedrijven volgens de bedrijfstelling 1930 wel juist zou zijn. Bedrijven, waarin alleen het bedrijfshoofd werkzaam was, zouden,niet opgenomen zijn. Dit berust op een misverstand. Alle bedrijven, onver schillig of zij met dan wel zonder perso neel werken, komen in de uitkomsten der bedrijfstelling voor. Verder bedroeg het totaal aantal hotels, café's, restaurants en pensions niet 29191, maar 333311, eerstgenoemd aantal moet nl. vermeerderd worden met de inrichtingen die verbonden waren aan zaken, waarin als hoofdbedrijf een ander bedrijf dan het ho tel- etc. bedrijf wordt uitgeoefend, als krui denierszaken (1410 gevallen), broodbakke ren (476 gevallen), timmermans- en met- selaarsbedrijven (331), transportbedrijven (262), enz. r Voorzoover noodig zij er aan herinnerd, dat de bedrijfstelling gehouden is tegelijk met de volks- en beroepstelling, dat de op gaven over het beroep op de volkstellings- kaarten vergeleken zijn met de bedrijfs- tellingskaarten en dat de bedrijfstelling bovendien de beschikking had over de loon lijsten van de ongevallenverzekering, waar op in 1930 speciale vragen ten behoeve van de bedrijfstelling gesteld waren. Alleen hierdoor werd de grootste mogelijke zeker heid verkregen, dat geen bedrijf aan de waarneming kon ontglippen en dat de uit komsten der telling aan de vereischte mate van betrouwbaarheid zouden beantwoor den. Binnenland TOEWIJZING VAN THEE. Naar wij van het secretariaat der ver een iging van thee-importeurs vernemen, zal het aanbod in de toewijzing van thee aan den groothandel, die definitief is be paald op Donderdag 20 Maart a.s., be staan uit: 11.549 heele, 1480 halve en 90 kwart kis ten Javathee en 3855 heele en 408 halve kisten Sumatra thee. DOOR HOLLEND PAARD OMVER GELOOPEN EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN, Aan het einde van de vorige week is de 83-jarige Th. Groot te Mijdrecht door een hollend paard omver geloopen en zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Gisteren is de man aan de opgeloopen ver wondingen overleden. BRAND IN EEN GARAGE TE HELMOND. In den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed in de garage van de N.V. Edah, aan den westelijken Kanaaldijk te Helmond. De brand werd om ruim elf uur door omwonenden ontdekt. De ijlings ge waarschuwde brandweer slaagde er in den brand tot een deel der garage te be perken. Toen zjj om half twee de vlam men bedwongen had en de schade kon worden opgenomen, bleek, dat twee zwa re trucks door het vuur waren vernield. De schade, welke op ongeveer 15000 gul den wordt geschat, wordt door verzeke ring gedekt. De oorzaak van den brand wordt gezocht in een brandenden gasgene rator van een der trucks. GASONTPLOFFING TE HILVERSUM. Vanochtend vroeg heeft in den ijzerhan del van den heer Tilburgs aan den Lorentz- weg te Hilversum een hevige gasontplof fing plaats gehad, waardoor het huis groo- tendeels is ingestort. Toen mevrouw Tilburgs beneden kwam, nam zij een sterke gcfëiueht in de keuken achter den winkel waar. Zij ontdekte, dat een der muurkraantjes openstond en daït de gasslang van het kraantje was gegle den. Zij sloot het gaskraan tje, doch stak het ander gasstel aan, waardoor een ont ploffing ontstond. De gevolgen waren zeer ernstig. De buitenmuur werd voor een groot gedeelte weggerukt, terwijl het meu bilair vrijwel geheel vernield werd. Alle ruiten van den winkel en de woning sprongen. De dakpannen vlogen over de straat. Een begin van brand kon tijdig door de bewoners worden gebluscht. De vrouw kreeg echter brandwonden aan gelaat en handen. 33 VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den crisisopsporings dienst te Dedemsvaart hebben bij een com binatie van drie handelaren niet minder dan 33 varkens in beslag genomen, die voor den frauduleuzen handel waren be stemd. Buitenland HET DUITSCKE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 14 Maart. (D.N.B.). Het op- perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft ook vannacht den vijand opnieuw geduchie slagen toegebracht. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen deden met groot suc ces aanvallen op het scheepsbouwcen- trum Glasgow. De aanvallen waren ge richt op inrichtingen van havens en wer ven, op opslagplaatsen van grondstoffen en levensmiddelen, en werden onderno men tijdens volle maan en helder uit zicht. Zij duurden verscheidene uren. Er ontstonden tal van groote branden, die in den loop van den nacht tot een vlammen zee samensmolten. Tevens bombardeerden andere sterke formaties gevechtsvliegtui gen in Liverpool en Huil bedrijven van de levensmiddelenindustrie, verzorgirigs- inrichtingen van allerlei aard en opslag plaatsen van grondstoffen. In Liverpool wezen nog oude branden, die van de aan vallen van den vorigen nacht afkomstig waren, den gevechtsvliegtuigen den weg. Andere geslaagde aanvallen waren ge richt op belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland. Twee verken ningsvliegtuigen deden overdag een aan val op een groot tankschip in het kanaal van Bristol en beschadigden het ernstig door voltreffers. In den loop van den dag ontstonden er aan de Britsche Zuidkust weer herhaal delijk luchtgevechten, waarbij de vijand zes jachtvliegtuigen van het type Spitfire verloor. Hierbij onderscheidde zich vooral een afzonderlijk vliegend verkenningstoe stel, dat een Spitfirejager uit een forma tie van vijf vijandelijke jachtvliegtuigen wegschoot, de overige aanvallers dwong terug te keeren en zelf behouden de thuishaven weer bereikte. In den afgeloopen nacht deed de vijand aanvallen op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitschland, vooral op Ham burg. De schade aan industrie- en haven inrichtingen is niet aanzienlijk. Daaren tegen werden, in woonwijken weer ver scheidene gebouwen, o.a. twee ziekenhui zen, door brisantbommen verwoest, of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevol king ontstonden verliezen aan dooden en gewonden, vooral in de ziekenhuizen. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en ma rine-artillerie schoten negen der aanval lende Britsche vliegtuigen neer. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ERGENS IN ITALIË, 14 Maart (Stefani). In zijn weermachtsberieht no. 280 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be- kend: In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front plaatselijke actie van in fanterie en artillerie. Talrijke Italiaansche luchtformaties bombardeerden zonder op houden de vijandelijke verdedigingswerken en troepen. Bovendien werd een belangrij ke Grieksche vlootbasis gebombardeerd. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door een formatie Italiaansche jachtvliegtuigen neergehaald. Drie van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. In den ochtend van 13 Maart trachtten vijandelijke torpedovlieg tuigen Italiaansche schepen aan te vallen, welke gemeerd lagen in de haven van Va- lona. Als gevolg van de hevige luchtafweer der koninklijke marine, konden slechts twee vijandelijke vliegtuigen den aanval uitvoeren, doch zij werden beide neerge haald. De bemanningen werden gevangen genome. Slechts één schip werd beschadigd. Een Duitsche luchtformatie heeft in den nacht van 12 op 13 Maart vijandelijke lucht- en vlootbases in Noord-Afrika be stookt Op den beganen grond staande vliegtuigen, gemotoriseerde strijdmiddelen en verscheidene andere inrichtingen wer den vernield. Vijandelijke vliegtuigen on dernamen een nachtelijken bomaanval op Tripolis en brachten lichte schade aan. Onze luchtformaties bombardeerden de luchtbases op het eiland Kreta. In den nacht van 12 op 13 Maart wierpen Brit sche vliegtuigen brand- en brisantbommen op eenige dorpen en op een klooster van het eiland Rhodos, waarbij twee bewoners gedood en twee anderen gewond werden. Er werd eenige schade toegebracht aan woonhuizen. In Oost-Afrika werd een vijandelijke aan val in den sector Keren afgeslagen. In den Opper Soedan bombardeerden onze vlieg tuigen gemotoriseerde strijdmiddelen en troepen. DE SLOWAAKSCHE HANDELS BETREKKINGEN MET NEDERRLAND. PRESBURG. 14 Maart. (D.N.B.) Slowa kije tTeft voorbereidingen voor het sluiten van nieuwe handelsverdragen met Zwitser land, Nederland en België. AANVULLEND CREDIET VOOR AMERIKAANSCHE VLOOT WASHINGTON, 14 Maart (D.N.B.). De begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de wet aan genomen, waarbij voor de Amerikaansche vloot een aanvullend crediet van 3.4 mil liard dollar wordt uitgetrokken. Indien deze wet wordt aangenomen, zijn daarmede bij elkaar 6.7 milliard dollard in het loo- pende en in het komende begrotingsjaar voor de vloot ter beschikking gesteld. In de commissie werden bovendien de ver klaringen bekend gemaakt, welke de mi nister van Marine, Knox, en de leiders van de admiraliteit in de geheime vergadering van de begrotingscommissie op 3 Februari hebben afgelegd. De chef van den admira len staf verklaarde in deze vergadering, dat de internationale toestand scherpere vor men zou kunnen aannemen en dat het daarom onvoorwaardelijk noodig is, dat Amerika ten spoedigste aandacht wijdt aan zijn bewapening. Minister Knox gaf als zyn meening te kennen, dat de vlootsterkte der asmogendheden 1.835 millioen ton be draagt, terwijl hij de sterkte van de Ame rikaansche vloot raamde op 1.25 millioen ton. EEN ARGENTIJN VERRICHT 39 PARACHUTE-SPRONGEN BUENOS AIRES, 14 Maart (D.N.B.) Het wereldrecord voor het grootste aan tal op elkaar volgende parachutesprongen, dat tot dusver met 38 sprongen in handen was van den Amerikaan George Waltz, is thans overtroffen door den Argentijn Tomas Picasso, die 39 sprongen verricht heeft. Donderdagochtend om 7 uur begon hij aan zijn reeks sprongen op het vliegveld San Fernando bij Buenos Airqs en ondanks het feit, dat zijn valscherm verscheidene malen onklaar geraakte en er een hevige storm opstak, wist hij tot des avonds 6 uur vol te houden. Reeds het vorige jaar heeft Pi casso een poging gedaan het wereldrecord te breken, doch toen slaagde hij niet, om dat hij bij den 21sten sprong gewond werd. LEIDEN, 14 Maart. Vee. Aangevoerd: 8 fokstieren, 133 kalf- en melkkoeien 240 500, handel tam. vlug, 73 varekoeien e.a. 190280, handel tam. vlug, 18 pinken 170240, handel tamelijk, 8 graskalveren, 387 nuchtere slachtkalveren, 150 vette scha pen, 676 weideschapen 3442, handel tam. vlug, 24 lammeren, 1, zeug, 195 mest- varkens 2640, handel matig, 78 biggen 1217, handel tamelijk, 17 bokken en geiten 1525, handel matig. Kaas. Aangevoerd 11 partijen Goud- sche kaas; prijs bepaald door de N. Z. C. VINKEVEEN, 13 Maart. Groentenveiling. Witlof I 21—25, idem II 16—18, idem stek 611, spinazie 3134, alles per 100 K.G.; rabarber 89, per 100 bos. NIEUWERBRUG, 12 Maart. Eierenveiling Aanvoer 4230 eieren; prijs wit 5.20 7.20 of gemiddeld 1.07 per K.G.; kippen 1.per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Maart. Groentenveiling. Schorseneeren ƒ14.50 17, idem B 7.50—10.50, per 25 K.G.; boe renkool 815 ct., per kist van 6 K.G.; roo- de kool 7.20—7.50, gele kool 6—6.40, groene kool 5.506.40, spruitkool 16 18, uien 5.506, witlof 22.30, alles per 100 K.G.; waspeen 1.201.80, kroten 6268 ct., per kist van 20 K.G. LEEUWARDEN, 14 Maart Vee. 353 Vet te koeien, 890 melk- en kalfkoeien 180 430, 40 pinken 95230. 3 vette kalveren, 2006 nuchtere kalveren, 487 vette schapen weide schapen, lammeren. 43 marge var kens, drachtige varkens en loopers 2258, 56 kleine biggen 1320. 18 bokken en gei ten. Totaal aanvoer 3986 stuks. Eieren. Kipeieren aangevoerd 15.000 K.G. Prijs 5 tot 7.4 ct. per stuk. Handels- prijs 1.07 tot 1.09 per K.G. Eenden eieren aangevoerd 50 K.G. Prijs tot 7 ct. per stuk. Zuivel. Edammer kaas 20 plus 44, id. 40 plus 67.50, Goudsche kaas 20 plus, 44, id. 40 plus 67.50, Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 K.G.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3