RECHTZAKEN KERKNIEUWS 5)e êennen, die 11 tiwdiy Heeft! BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 12 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Agrarisch program Ned. Unie Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede: Nu de landbouwdeskundigen van de Unie het Boerenprogram van deze organi satie geheel hebben uitgewerkt, laten wij hier puntsgewijze het voornaamste van den inhoud van dit program volgen: 1. In het komende corporatieve bestel zal er een afzonderlijke landbouwcorporatie moeten komen, waarin, naast den boer en den handelaar in en den verwerker van landbouwproducten, ook de landarbeider en de andere, in de tot deze corporatie be- hoorende bedrijven werkzame, arbeiders een plaats krijgen. Naast de corporatie ■blijven cultureele organisaties voor de plattelandsbevolking werkzaam, welke uit gaan van de verschillende geestelijke stroomingen. 2. Landbouw en boerenstand zijn van fundamenteele beteekenis voor ons volk. Een zoo sterk mogelijke bevordering van de agrarische productie is dan ook terwille van de welvaart van het' geheele volk noodzakelijk. Door het bevorderen van ontginning, herontginning, ruilverkaveling enz. en waar noodig door verbetering van onderwijs, voorlichting en onderzoek, dien men zoo veel mogelijk in deze rich ting te werken. Uit sociale en economische overwegingen is een redelijke belooning van den agrari- schen arbeid noodzakelijk. 3. Tot nu toe heeft men niet voldoende ingezien, dat een heroriëntatie in de rich ting van meerdere voorziening in eigen be hoefte aan agrarische producten door eigen middelen noodzakelijk is. Marktordening. 4. Voor een behoorlijk prijspeil in den landbouw is een marktordening noodzake lijk. Deze marktordening houdt o.a. een ordening van het distributie-apparaat in. 5. Is het noodzakelijk, dat de agrarische productie in een bepaalde richting wordt gedrongen, welke uit sociaal-economisch oogpunt het meest wenschelijk is, dan mag deze richting niet meer worden bepaald door een vrije prijsvorming, maar moet be- heerscht worden door een goede prijsrege ling. 6. Daar de totale agrarische productie zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd, is iedere productieregeling, welke dit be moeilijkt, verwerplijk. 7. De sluitsteen van een goede agrarische ordening dient een bodemordening te zijn. 8. De koop- en pachtprijzen van den grond dienen door ter plaatse bekende des kundigen te worden vastgesteld. Bij ver koop of verhuur aan een anderen pachter mogen zij slechts worden verhoogd met een redelijke vergoeding voor de aange brachte verbetering. De pacht dient zooveel mogelijk te wor den tot een permanent en zelfs vererfbaar gebruiksrecht. De verhuur van „los land" op korten termijn dient zooveel mogelijk te worden tegengegaan. Arbeidsvreugde. 9. Ook al heft men zooveel mogelijk alle bezwaren tegen het pachtsysteem op, dan nog steeds ontbeert de pachter de vreugde, welke het eigen bezit geeft. Deze arbeids vreugde is een factor, waarmee men in een goede maatschappelijke orde evenzeer zal rekening hebben te houden als met de sociaal-economische belangen in engeren zin. Daarom achten wij een zoo sterk mo gelijke bevordering van het eigen bezit noodzakelijk. 10. Het eigen bezit in den landbouw kan bevorderd worden door als regel te stellen, dat verkoop van grond enkel kan geschie den aan grondgebruikers. Slechts wanneer dit ertoe zou leiden, dat daardoor de zit tende pachter uit zijn bedrijf zou worden gezet, dient men onder beperkende bepa lingen verkoop van een niet-gebruiker toe te laten. 11. In de toekomst zullen zooveel moge lijk ook bekwaamheid en karaktereigen schappen en niet kapitaalbezit den door slag moeten geven bij het koopen of huren van een boerderij. De flinke landarbeider moét een kans hebben op te klimmen tot eigen boer. 12. In de toekomst dient de vorming van evenmatig-groote boerenbedrijven en de invloed van het groot-kapitaal te worden tegengegaan. 13. Het is gewenscht alle bestaande en alle nog nieuw te sluiten pachtovereen komsten te onderzoeken op de vraag, of zij uit het oogpunt van de gemeenschap, de bodemwerkers en den landbouw wensche lijk of noodzakelijk zijn. Credieten. 14. Voor de verhooging van de agrarische productie is van groot belang, dat van staatswege via de Boerenleenbanken zoo noodig voor allerlei verbeteringen cre dieten verleend worden. 15.' De fabrieken, welke de landbouw producten verwerken, dienen tot een betere, economische verdeeling van het werkterrein te komen. 16. Voor boerderijen, welke normaal op het gebruik van gehuurde arbeidskrachten zijn aangewezen, dient een verplichte mini male arbeidersbezetting te worden vastge steld. 17. Met een volledige erkenning van de waarde van den landarbeider, dient er m het boerenbedrijf een hechte arbeidsge meenschap tusschen boer en arbeider(s) te groeien. Persoonlijk contact, onderling overleg en kameraadschap moeten daarbij op den voorgrond staan. 18. Een goede verhouding tusschen boe ren en arbeiders legt de basis voor het herstel van de dorpsgemeenschap. Duitsche Landgerecht STRAFFEN WEGENS BELEEDIGING EN LASTER. Voor het Duitsche landgerecht stond te recht een leeraar van het gymnasium te Schiedam, wien ten laste was gelegd be- leediging van hooge Duitsche autoriteiten en laster over het werpen van bommen op Nederland door Duitsche vliegtuigen. Bij beklaagde was een vroegere scholier op bezoek gekomen, die over politiek be gon te praten. Beklaagde wilde daarop niet ingaan, waarop de ex-leerling zeide: „Doe maar liever dat speldje af" (beklaag de droeg een rood-wit-blauw-insigne). Een woordentwist volgde en daarbij zou be klaagde de ten laste gelegde woorden heb ben gebezigd. Ter zitting ontkende hij, beleedigingen te hebben geuit, doch hij gaf toe, dat hij over het werpen van bommen door Duitsche vliegtuigen heeft gesproken. Nadat de aanklager zijn bewering onder eede had bevestigd, vordere Staatsanwalt dr. Seiler een gevangenisstraf van acht maanden. Rechter Joppich veroordeelde den leer aar tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest. De rechter merkte hierbij op, dat het een dwaze en domme bewering is, dat na de -capitulatie Duitsche vliegtuigen nog bom men op Nederland zouden gooien. Dat on zinnige en lasterlijke verhaal moet nu ein delijk eens uitgeroeid worden. Bij de bepaling van de strafmaat heeft de heer Joppich er nog rekening mede ge houden, dat beklaagde tijdens de woorden wisseling opgewonden was. Vervolgens stond terecht een 18-jarige metaalarbeider C. H. uit Bergen op Zoom die aan een mede-arbeider een in hooge mate beleedigend gedicht over den rijks commissaris had voorgelezen, hetgeen hij toegaf. Overeenkomstig den eisch van den Staatsanwalt heeft rechter Joppich den jongeling veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van bijna drie maanden voorarrest, daarbij rekening hou dende met de jeugd van beklaagde en de hoop uitsprekende, dat dit voor hem een goede les voor de toekomst zou zijn en dat ook anderen hieruit leerinc zouden trekken. Haagsche Politierechter Een ouderwetsche. De bloemistknecht G. v. d. T. te V o o r- hout had de oppervlakte van zijn land niet juist opgegeven, waardoor hij even tueel teveel kunstmest zou ontvangen. Hij had de oppervlakte opgegeven, of moeten opgeven, in H. A.. Are en c.A. „Wij onderwetsche menschen zijn niet zoo goed op de hoogte met die nieuwe maten. Als ze het in roeden, bunder of voeten vragen, dan weet ik het precies, maar in dat andere gedoe ben ik niet thuis," verdedigde verdachte zich. „Ik heb het heusch niet opzettelijk gedaan." „Maar u zou dan toch maar veel meer kunstmest gekregen hebben, dan waarop u recht had", oordeelde de Politierechter. „Toch niet, want alle toegewezen kunst mest kan ik toch met geen mogelijkheid betalen", verdedigde verdachte zich nog maals. „U doet nu wel erg onnoozel," wees de Officier hem terecht, „maar ik geloof niets van die onnoozelheid, want het is altijd toe vallig zoo, dat men het land „per ongeluk" altijd te groot opgeeft en zich nooit eens zoo vergist, dat men het kleiner opgeeft." De eisch werd dar. ook een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Ook de Politierechter vond het wel een beetje te onnoozel en veroordeelde ver dachte tot een geldboete van 20.subs. 20 dagen. Hard en zacht hout. Er bestaat zooiets als een verbod om boomen te rooien, maar L. V. uit Ben t- huizen had het blijkbaar zoo nauw niet genomen en was rustig wilgenboomen gaan rooien. Thans zeide hij, dat hij wel zooiets geweten had, maar gedacht had, dat het verhbd alleen hard hout betrof. Wilgen hout is echter zacht hout. Verder vertelde hij de boomen in opdracht gerooid te heb ben Toen de politie eenmaal verbaal had opgemaakt, had zijn opdrachtgever, die ook had gedacht, dat het wel mocht, dadelijk een vergunning gevraagd en gekregen. De Officier, daar rekening mee houden de, eischte een geldboete van 3.subs. 3 dagen. Vijftig centen werd het vonnis en onze boomenrooier greep zijn portemonnaie en wilde de twee kv/artjes op de groene tafel deponeeren. Hij was nog hoogst verbaasd ook, dat men ze niet dadelijk aanpakte. Zonder distributiebescheiden op deze wereld. De 20-jarige metselaar J. M. te Rijns burg was destijds, blijkbaar zonder toe stemming, buitenslands geweest, zoodat toen hij terug kwam, hij zonder de on ontbeerlijke distributiebescheiden moest zien rond te komen. En dat kon hij blijk baar niet erg goed, zoodat hij diverse ma len den drempel van het distributielokaal te Rijnsburg had overschreden om daar eens te gaan praten. Dit praten was ver moedelijk op ruzie uitgedraaid, want in Januari was hem de toegang tot het lokaal geweigerd. Maar M. was er nu eenmaal in en wilde er niet uit, zoodat hij zich schul dig had gemaakt aan lokaalvredebreuk en zich deswege te verantwoorden had. „Of hij nu de distributiebescheiden had',' wilde de Officier weten. „Nog steeds niet", was het antwoord. „Maar hoe komt u»dan aan eten," vorsch- te de Politierechter verder. „Och nu eet ik eens bij het eene fami lielid en dan eet ik weer eens bij m'n moeder", vertelde verdachte. De Officier vond, dat verdachte in het distributielokaal zeer ohheusch was opge treden en eischte deswege twee weken ge vangenisstraf. De Politierechter wilde wel eens iets meer over deze zaak en over den verdachte weten en hield de zaak aan, tevens om dan een rapport in te laten winnen. Beleediging met beleediging beantwoord. De 61-jarige kruidenier H. D. P. uit Hillegom had eenige jonge dames een beleediging naar het hoofd geslingerd. „Of dat zoo was", wilde men van hem Weten. „Ja het was zoo, maar het was niet an ders dan een antwoord op een beleediging, die ze mij naar het hoofd gooiden", verde digde verdachte zich. „U bent wel eens eerder veroordeeld", vertelde hem de Politierechter. „Ikke?", deed verdachte zeer verbaasd. „Ja, ja, maar in het jaar 1901, dus al heel lang geleden werd hem prompt voorge lezen. „Dus wat ik veertig jaar geleden gedaan heb weten ze hier nu nog?" zei verdachte verbaasd. Maar ik vind het toch wel erg, dat wat ik in m'n jongensjaren gedaan heb, nu nog mee gerekend wordt". De Officier vond de gebruikte scheld woorden hoogst ongepast en eischte tegen verdachte veertien dagen gevangenisstraf. Van dezen eisch schrok verdachte zich een hoedje en hij vond zulks wel wat al te erg. De Politierechter stelde hem evenwel gerust, door hem te vertellen, dat hij hem, gezien de gunstige inlichtingen, zou ver- oordeelen tot een geldboete van 5. subs. 5 dagen. En opgelucht en tevreden ging verdachte heen, alleen nog zijn hoofd schuddend, dat ze wisten wat hij veertig jaar geleden ge daan had! HAAGSCHE RECHTBANK Oplichting en diefstal. De 22-jarige J. B., afkomstig uit Lei den, thans gedetineerd, had zich in Den Haag schuldig gemaakt aan oplichting en verduistering van eenige pakketten, die hij moest bezorgen voor eenige winkeliers. Bovendien had hij nog vanaf diverse plaatsen een viertal rijwielen weggeno men, die door htm eigenaars onbeheerd waren achtergelaten. De Officier bracht naar voren, dat ver dachte al eens eerder wegensjdiefstal tot een gevangenisstraf veroordeeW. is. Nu komen deze feiten daar weer bij en deze zijn zeer ernstig, reden om thans één jaar gevangenisstraf te eisch en. Uitspraak over 14 dagen. Een gestolen autoband gekocht. Een schilder, afkomstig uit Leiden, had. van een hem onbekend persoon, een nieuwen autoband gekocht voor 60. Was dit al een strafbaar feit, het v/erd voor den schilder nog erger, aangezien de band van diefstal aafkomstig was. Wegens he ling had hij zich te verantwoorden, alwaar hij ontkende te hebben geweten, dat de band van diefstal afkomstig was. De Officier was van meening, dat ver dachte had moeten begrijpen, dat het koo pen van een nieuwen autoband in dezen tijd zeer gevaarlijk is. Als hij het risico toch wil loopen, dan zal hij het risico van den straf ook moeten dragen en deze wilde spr. gesteld zien op drie maanden gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Verduistering in dienstbetrekking. De 37-jarige W. M., uit Leiden, had op 10 December van het vorig jaar terecht gestaan wegens verduistering in dienstbe trekking. Hij had ten nadeele van zijn patroon een bedrag van 60.gestolen. De Officier had destijds zes maanden ge vangenisstraf geëischt, maar de rechtbank had de uitspraak aangehouden om een on derzoek te laten instellen naar verdachtes geestvermogens. Dit was inmiddels gebeurd en men was tot de conclusie gekomen, dat verdachte iets verminderd toerekeningsvatbaar is. De Officier vond geen reden om den eisch te wijzigen en vroeg opnieuw zes maanden gevangenisstraf. Nadat de verdediger gewezen had op de ruim vijf maanden, die verdachte al in voorarrest zit, werd de uitspraak bepaald op oVer 14 dagen. Benoeming in het Aartsbisdom. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Dalfsen den Zeereerwaarden heer J. Galama, leeraar aan het Seminarie te Apeldoorn. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer. BON WAREN GELDIG 07 Brood of Gebak Van 10 Maart t/m 16 Maart (23 Maart) 5 iBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 07 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 10 Maart t/m 16 Maart (23 Maart) 07 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 06 Suiker Van 17 Febr t/m 16 Maart. 07 Vleesch en Vleesch waren Van 10 Maart t/m 19 Maart. (23 Maa^t) 02 Koffie of Thee Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 61, 71, Kaas Van 10 Maart t/m 23 Maart (6 April) 91 Eieren Van 10 Maart t/m 16 Maart (23 Maart) 15 Peulvruchten Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 11 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Febr. t/m 23 Maart 10 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- viokken Van 24 Febr. t/m 20 April 08 Gort of Gortmóut of Grotten Van 24 Febr. t/m 20 April 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 16 Zeep Van 1 t/m 30 Maart Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April HOEVEELHEID 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine of 200 gram spijsvet. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 'gram voor bloed worst 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden -gekocht, in verpakkin gen Welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming) t/m 31 Maart (oude bonnen nog tot 14 Maart geen turf) één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart as. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lido: Moord in de villa Harden (Louis Gra- veure). Sensationeel lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Lajla (Aino Tube) Natuurfilm lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. lederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: De misdaad van Fa breani (Karin Hardt) Ridders in lompen. Detecüve-film lederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Casino: (Watt en 1/2 Watt) Komisch lederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4% en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2% uur matinée Goedgekeurd Rex: Ontraden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6