OMGEVING RIJNSTREEK Laatste Berichten Marktberichten DINSDAG 11 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 OP DE BOLLENBEURS. Weinig inzendingen, maar twee er van waren schitterend. Allereerst een prachtige inzending Cyclamen van Gebrs. de Man, Aalsmeer, gearrangeerd door W. Beunder uit BloemendaaL Schitterende kleuren, rijk- bloeiende groote planten. Een gouden me daille was voor deze inzénding wel ver diend. Welke nu de mooiste zijn? De gewone, niet gefranjerde of gekroesde trekken nog altijd het meest. De tweede mooie inzending was een aan tal potten met Amaryllus Hippeastrum Casper Ludwig, van Ludwig en Co., Hille- gom. Prachtig zuiver wit, met iets oppelgroen in het hart, bijna volmaakt van vorm. Zeer rijkbloeiend; op een bol, van een holsel 1938, telden wij niet minder dan 11 kelken. Een G. v. V. werd hieraan toegekend. J F. v. d. Berg, Anna Paulowna zond 4 tulpen in. T.T. Kantara, wit, was nog ta melijk klein; e.v.t. Great City, rood en geel, had zeer groote bloemen en ook de donkerroode T.T. Jortland was mooi. Cor Broeze, Wijk aan Duin, had een pot met mooi T.T. Red Signal. P. L. J. W. Mantel demonstreert de Vi rusbestrijding op tulpen volgens systeem Betting. In de zaal werden de bekend geworden maximumprijzen voor Gladiolen bespro ken. Voor velen een groote teleurstelling! H1LLEGOM St. Elisabeth-Vereeniging. Door deze instelling van liefdadigheid (Parochie van St. Martinus) werden in het jaar 1940 aan hulpbehoevenden en noodlijdende zieken in de parochie verstrekt ruim 600 eieren, 9400 L. melk en voor ruim 70 aan vleesch. Hillegomsche Veiling. De bekende afslager der Hillegomsche Veiling, de heer J. E. Tesselaar, is benoemd tot bedrijfslei der der N.V. SnelVries conservenfabriek „Vita" te Beverwijk. Gedurende 13 jaar is hij onafgebroken als afslager in dienst ge weest. De bloemenvelden. Het natte weer regen en wind doet de bloemenvelden goed: ze groeien hard. Waar'Paschen rond half April voor de bloeiende velden gun stig valt, kan weder veel bezoek worden verwacht. V. V. V. is dan ook volop bezig met voorbereidende maatregelen, om de bezoekers comfort te verschaffen. M. Koek. f Alhier overleed in den ouderdom van ruim 75 jaar de heer Marti nus Koek. Slechts weinigen zijn er. die zooveel op het gebied van het vereenigings- leven gedaan hebben als deze overledene. Meer dan 50 jaar geleden richtte hij de thans nog bestaande Tooneelvereeniging •„l'Amitié" met enkele vrienden op en werd haar eersten voorzitter. Bij de oprichting van het Kruisverbond trad de heer Koek terstond als lid toe en bekwam een be stuursfunctie. Mede nam hij zitting in het bestuur der Hill. Hardraverijvereeniging en de Hillegomsche IJsclub. Verder be stuurde hij het patronaat der St. Martinus- parochie, deszelfs bibliotheek, het Collec tanten-college en de St. Vincentiusvereeni- ging. Geen wonder dat de overledene alge meen geacht werd en zeer veel vrienden telde. Hij ruste in vrede. R. K. Schaakclub. De uitslag van den gespeelden wedstrijd tegen ',,St. Bavo" uit Heemstede luidt: HillegomS. Bavo 37. S. LieverseG. Boot 01; P. v. d. Meij J. v. d. Weijde 01; M. v. d. PollD. Pronk 01; E. Th. La FeberF. Boting 01; G. B. KroonC. Diependaal 10; J. LangeveldJ. Olyerhoek 10; J. v. d. ZwetB. Stevens 1/21/2; A. Heirman F. v. d. Gaag 1/21/2; J. SchramaH. Brand 01; Th. WarmerdamJ. de Haes 0—1. De uitslagen voor de voorjaarscompetitie zijn: E. Th. La FeberS. Lieverse 01; E. Th. La FeberJ. v. d. Zwet 0-»1M. V. d. PollP. v. d. Meij Sr. 1—0; S. Lieverse A. Heirman 10; J. SchramaR. J. J. Heir man 01; Th. WarmerdamP. Schrama 1—0. R. K. Damclub. De uitslagen der on derlinge competitie zijn: Fr. OutG. van Leeuwen 20; J. van KampenJ. Lubbe 02;'L. van SchieJ. Lubbe 11; J. J. v. d. LooFr. Lubbe 20. NOORDWIJKERHOUT H.B.G. In hotel v. d. Geest, alhier vergaderde de af deeling Noordwij kerhout van het H.B.G. Na de opening door den voorzitter, den heer M. C. J. Braun wer den de notulen gelezen. Hierna bracht de heer J. R. Zonneveld verslag uit over de laatst" gehouden algemeene vergadering, terwijl de penningmeester rekening en verantwoording deed over het afgeloopen jaar. Den controle-commissie die boeken en bescheiden had gecontroleerd bracht verslag uit dat alles in orde was bevon den. Vervolgens nam de heer D. van Eg- mond het woord om een uiteenzetting te geven over de narcissencultuur in het al gemeen. Spreker begon met te zeggen, dat narcissen in Noordwijkerhout het meest gekweekt worden en sprak de hoop uit dat deze teelt wederom winstgevend zou worden. De minimumprijzen, vervolgde spreker, zijn dit jaar heel goed. Als dat zoo blijft kunnen we weer narcissenkweeker worden en kunnen we er weer aan doen wat noodig is, want dat laatste deden we de vorige jaren niet. De grondbewerking voornamelijk liet veel te wenschen over. In het algemeen wordt er geen voldoende aandacht meer besteed aan het narcissen- kweeken omdat dit niet loonend meer is. De narcissencultuur, aldus de heer van Egmond, eischt een vakman. Het is dik wijls de eigen schuld van een kweeker dat narcissen waterschade krijgen en dat ze bevriezen. Meer aandacht zal besteed worden aan de bewerking van den grond voor de afwatering en aan het afdekken voor den winter. De bemesting is ook een voornaam punt, een narcis vraagt kali, het zijn echte „kalivreters", en liefst gezuiver de kali. De beste tijd is de kali erop te brengen vóór het riet er op gaat, de bollen hebben dan den tijd alles goed op te nemen. Hierna besprak de heer van Eg- mond de verschillende ziekten welke bij de narcissen kunnen voorkomen. Het aal tjes-ziek zijn we gelukkig te boven, een kweeker die nog aaltjes-ziek onder zijn narcissen heeft, moet niet meer voorkomen, want dat is zijn eigen schuld. De vlieg is echter een groote ramp, die we niet ge noeg kunnen bestrijden. Het z.g. „grijs" evenzeer. Dit laatste is voornamelijk ge komen na den strenge winter van 1929 Alles moeten we doen, dit er uit te krijgen. De heer van Egmond besprak hierna wat vakkundig behandelen van narcissen is. Hij legde er vooral den nadruk op, dat nar cissen, zo. goed als andere bollen, voor zichtig behandeld moeten worden, droog en winderig bewaard moeten worden en vroeg planten. In den grond is een narcis het best bewaard. Het was een heldere en zeer leerzame uiteenzetting. Vele vragen werden dienaangaande gesteld en naar ge noegen beantwoord. Vervolgens ging men over tot verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren G. J. Warmerdam, P. Reyneveld en P. Hulsebosch. Bij acclamatie werden alle drie herkozen. Hierna kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Het voorstel Lisse aangaande verplichte registratie van alle tulpen kel derde. Het voorstel Lisse aangaande ver plichte inlevering en vervolging van kwee kers die vorst- en waterschade gehad heb ben en zoodoende een geringe raap, werd gesteund en natuurlijk ook het voorstel van dezelfde afdeeling om de 24 hef fing ongedaan te maken. De begrooting werd aangenomen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aangewezen de heeren J. R. Zonneveld en C. A. v. Paridon. Na de rondvraag volgde sluiting. Jammer was het dat weinige leden van hun tegenwoordigheid blijk gaven. Op een vergadering waar een spreker komt, valt voor den besten kwee ker nog iets te leeren. Het actieve bestuur van de afdeeling hoopt, dat den volgenden keer meer leden aanwezig zullen zijn. ZOETERMEER Jubileum De heer A. Tetteroo hoopt Zaterdag 15 Maart den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is als landarbeider bij de farpilie Kneppers. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde Brinkers tegen Scheveningen. Al spoedig bleek dat Brinkers, dat met enkele inval lers speelde, het tegen de stoere gasten niet zou kunnen uithouden. En mede door dat de invaller-keeper niet al te vast was, scoorden de gasten er lustig op los. Met de rust was de stand dan ook reeds 06 voor Scheveningen. Na de rust volgde hetzelfde spel, voort durend waren de gasten in den aanval en scoorden nog 6 doelpunten. Daarentegen wist Brinkers door één doelpunt te maken de eer van Zoetermeer nog eenigszins te redden en zoo kwam het einde met een verlies van 112. BOSKOOP Geboren: Gertie d. van W. Beekhuizen en G. Zwanenburg Johanna Jacoba Beatrix d. van J. A. v. d. Ploeg en C. P. Mooyman Johanna Sophia d. van J. G. Romijn en C. G. Meyer. Ondertrouwd: C. v. d. Berg en H. Slingerland. Overleden: Willem Groeneveld 65 j. Johannes Herman us Adrianus Broer 4 maanden. NIEUWVEEN Stille Omgang. Het genootschap van den Stillen Omgang afdeeling Nieuwveen heeft j.l. Vrijdagavond haar jaarvergade ring gehouden in hotel Schreuder. Na lezing der notulen en een uitgebreid jaarverslag van den secretaris volgde re kening en verantwoording van den pen ningmeester. Na een ontvangst van 183.14 en uitgaaf van 124.12, sluit het boekjaar met een batig saldo van 59.02. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing, worden de aftredende heeren C. R. de Groot, H. Heemskerk en J. Burgmeyer met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens kwam van de bestuurstafel een voorstel naar voren om a.s. Zondag 16 Maart na de vroegmis, waaronder algemeene H. Com munie, en welke zal worden opgedragen voor de levende leden van het genoot schap, een gemeenschappelijk ontbijt te houden in hotel Schreuder. Een gelukkige gedachten, die wij van ganscher harte toe juichen, waardoor het bestuur het bewijs lev.ert, nu het dit jaar niet mogelijk is den Stillen Omgang te houden, toch alles in 't werk te willen stellen het verband stevig te houden en te bestendigen. De geest. adv. en ook de aanwezige le den juichten het voorstel toe en na enkele besprekingen werd dan ook hiertoe het be sluit genomen. Hierna volgt sluiting. Wij hebben vernomen, dat een algemeene deelname te verwachten is. Des namiddags te drie -uur algemeene aanbidding voor de leden van den Stil len Omgang, waarbij geen enkel lid zal ontbreken. De raad vergaderde. Afwezig de heer L. v. Zanten. Na opening met gebed door de voorz., burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel, sprak deze de hoop uit, nu dit de eerste verga dering in dit jaar is, dat God de raad en het college van B. en W. de kracht moge geven voor wat in het komende jaar te doen valt. Uit een verslag der schoolartsendienst bleek, dat de gezondheidstoestand der kin deren niet was achteruitgegaan. Vele ge vallen van kinkhoest vooral op de kleuter school. De heer Kruithof meende van deze gelegenheid gebruik te moeten maken, om nogmaals aan te dringen op school voeding. Dit punt heeft de volle aandacht van B. en W. Het plan is om, als de melk haar ge wone volheid weer herkregén zal hebben, handelend op te treden. Verschillende rap porten volgden nu van het Verificatiebu reau over meerdere kassen. Bij de kas der bedrijven vroeg de heer Kruithof, welke maattregelen zijn genomen tegen een vier tal hooge huurschulden van pl.m. 100. 150.De voorz. antwoordt hierop, dat afdoende maatregelen in werking zijn. Een voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een nieuwe verordening tot hef fing van hondenbelasting werd z. h. st. aan genomen. Punt vier der agenda, een voor stel tot uitgifte van volkstuintjes werd eveneens goedgevonden. Evenwel-speet het den voorz., dat dezen zomer waarschijnlijk geen tuintjes kunnen worden uitgegeven, daar de overdracht van het perceel grond, hetwelk hiervoor beschikbaar zal worden gesteld, nog niet is geschied. Spr. bepleitte toch de aanneming van dit voorstel, daar dan de administratie kan verloopen vóór 1 Oct. a.s. en de uitgifte een vlot verloop kan hebben. De animo van de zijde der gemeentenaren voor de tuintjes is groot. Vervolgens wordt een perceel weiland verhuurd aan de heer Nic. v. Stein, tot wederopzeggens toe voor 80.per jaar. Punt zes, voorstel met betrekking tot voor genomen wijziging in de jaarwedderegeling van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in Zuid-Holland. Aangenomen. Punt zeven betreffende kirderbijslagvex.or- dening aan arbeidscontractanten, werd ver daagd tot een volgende vergadering. Aan de orde waren nu de vaststelling van gemeentebegrooting 1941, begrooting waterbedrijf en idem woningbedrijf. De heer H. J. Vester deelde mede. uit naam der kath. fractie, dit jaar geen behoefte te gevoelen tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer Spierenburg daar entegen meende van zijn recht gebruik te moeten maken en dit wel te doen. Hierbij vroeg deze spr. o.a. de onbewoonbaar ver klaarde woningen in deze gemeente aan een deskundig onderzoek te onderwerpen voor eventueele herstelling, op grond van de woningnood welke ook in deze gemeen te gaat dreigen. Verder merkte spr. op, of het niet van méér belang zou zijn om ver schillende lanen en wegen eerder aan ver betering te onderwerpen dan de Leidsche- vaart-plannen, hetgeen nog bestaat, uit te voeren. Ook de heer Kruithof is het in principe met verschillende punten der begrooting niet eens, maar hij ziet van alg. beschou wingen af, uit hoofde dat hij lid der com missie van onderzoek is. Volgde nu artikelsgewijze de behande ling der diverse begrootingen. Het totaal der baten en lasten van het waterbedrijf was voor 1941 26.440.92 (v.j. ƒ26.365.—). De kapitaalsuitgaven en inkomsten met een bedrag van 27.785.48 (v.j. ƒ27.850.—). Voordeelig saldo thans 310.18 (v.j. een nadeelig saldo van 2.797.29). Het woningbedrijf. Baten en lasten slui ten met een bedrag van 17.054.10 (v. j. 16.286.35). Thans een nadeelig slot van 1.600.(v. j. 1.500.Kapitaalsinkom sten en uitgaven met een bedrag van 8.094.95 (v. j. 32.567.57) Nadeelig saldo 1941 794.21 (v. j. 747.39). Gemeentebegrooting. Verzameling van ontvangsten en uitgaven gewone dienst 1941. Inkomsteh 182739.40 (v. j. 207901.06); uitgaven 209586.77 (v. j. 207901.06). Voordeelig saldo 42775.63, nadeelig saldo 69623.nadeelig tekort 26847.37. Verzameling ontvangsten en uitgaven gewone dienst. Deze sloten met een be drag van 116833.84, (v. j. 143653.33 met een nadeeling slot van 14848.66). Bij de behandeling van het punt, ver bouwing raadhuis, sprak de heer P. v. d. Nouland zich als tegenstander uit, daar hij het maar een lapmiddel vindt; een voort durend verknoeien van een oude kast. Hij vraagt zich af, of het niet beter ware, zich méér te bepalen by de urgenter maat regelen in de gemeente. De heer Spieren burg ziet binnen een korten termijn geen bouw van een nieuw raadhuis, dus spreekt hij zich voor deze verbouwing uit. Ter plaatse werd door de raadsleden een onder zoek ingesteld naar de verbouwplannen, waarna dit punt z.h.st. werd aangenomen. Nu volgt nog een lange discussie over de verpachting van het vischwater Dins- dagsche Wetering. Het voorstel luidt: ver pachting aan de oude verpachter voor 10.per jaar aan den heer Starrenburg ZEVENHOVEN Auto's tegen elkaar gebotst. Op den Viersprong alhier had een ernstige aanry- dng plaats van twee auto's, een van dokter Lucardie en de vrachtauto van Heins van Ter Aar. De luxe-auto had voorrang en had tevens signaal gegeven. Beide auto's wa ren hevig gehavend en moesten worden weggesleept. Beide waren verzekerd. Jubileum. Den 16en Maart a.s. her denkt de heer H. K. Bos, dat hij 25 jaar in dienst is als arbeider bij den heer L. J. de Groot, alhier. Vertrokken: C. A. Moons, naar Lan- gedijk. Jaapje v. Egmond, naar Alphen aan den Rijn. VTERAAD VAN VOORHOUT van Leiden. De heer Kruithof wilde dit niet doen, maar het aan een ingezetene geven in de gemeente. Deze zou ook 5. méér willen geven. De heer Spierenburg ondersteunt dit voorstel. De heer v. d. Nou land is hier sterk tegen, zooals de wet houders. Nu dit vischwater uitgebaggerd is komt er een gegadigde uit de gemeente 5.méér bieden. De stemming over dit voorstel heeft tot uitslag, dat zes leden zich' uitspreken voor de oude verhuurder en 4 tegen. Tegen stemmen de heeren de Groot, Spierenburg, Kruithof en Koomen. Nu stelt de heer Spierenburg voor, om de prijs te verhoogeri met 5.hetgeen ver worpen wordt met' 2 voor en 8 tegen. Voor de heeren Spierenburg en Kruithof. Hierna werd de ibegrooting aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Spieren burg naar het ontslag van een der distri butie-ambtenaren. Op welke gronden dit is geschied. De voorz. antwoordde hierop, dót dit een gevolg is van den grooten druk welke uitgeoefend werd vanwege het Cen traal Distributiebureau, dat er te veel werkkrachten aanwezig waren. De heer P. v. d. Nouland maakt bezwaar tegen het dansen in café „Eigenzorg". De heer Spierenburg zou dit geheel verboden willen zien. De voorz. zegt toe, dat als de termijn der dansvergunning is verstrekken een beslissing zal worden genomen. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. NIEUWE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS. De regeerings-commissaris, burgemees ter E. J. Voute, heeft de volgende wethou ders benoemd en hun het beheer der ach ter hun namen vermelde afdeelingen op gedragen: De heer Jac. Rustige, die op uitdrukke lijk verzoek van den regeeringscommissaris zich bereid heeft verklaard het wethouder schap voorloopig te blijven vervullen: fi nanciën, bedrijven en handelsinrichtingen. De heer J. H. van der Bend: openbare gezondheid, ziekenhuiswezen, bevolkings register, burgerlijke stand en voorts een deel van maatschappelijken steun (gemeen telijke verzorgingshuizen voor ouden van dagen, het weduwenhof, het burgerwees huis, de inrichting voor stadsbestedelingen en de bank van leening) en de keurings dienst voor waren, die tot nu toe onder af deeling levensmiddelen ressorteerde. Ir. C. J. Neiszen: publieke werken en volkshuisvesting. Dr. J. Smit: onderwijs, kunsten'en we tenschappen, terwijl dr. Smit tijdelijk zal waarnemen de afdeelingen arbeidszaken, statistiek, levensmiddelen, (behalve de keu ringsdienst van waren), wasch- en schoon maak-, bad- en zweminrichtingen, markt wezen, maatschappelijk steun (behalve het deel dat den heer van der Bend is toege wezen) en de commissie voor de werkloos heidsbestrijding. Burgemeester "Voute zal de afdeelingen algemeene zaken, politie en brandweer be- lieeren. COMMISSARIS VAN POLITIE TE HILVERSUM. Naar wij vernemen, is de commissaris van politie te Zandvoort, kam. mr. Ph. L. J. Reijinga, belast met de waarneming van het commissariaat van politie te Hilversum. „Nationale Dagblad". BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 10 Maart. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luohtwapen heeft overdag en van- napht zijn gevechtshandelingen tegen mili taire doelen in Groot-Bfittannië en in het zeegebied rondom de Britsche eilanden met succes voortgezet. Een sterke formatie gevechtsvliegtuigen deed ondanks de moeilijke weersgesteld heid en den hevigen afweer met groote uitwerking een aanval op belangrijke mi litaire installaties in Londen. Een andere aanval was vannacht gericht op de inrich tingen der staatswerf van Portsmouth. Door bomtreffers van middelbaar en zwaar kaliber ontstonden groote branden. Verkenningsvliegtuigen vielen aan de Oost kust van Schotland een convooi aan en be schadigden twee schepen ernstig. Ten Zuiden van Plymouth werd een groot koop vaardijschip met bommen_kgstookt. Bij aanvallen op vliegvelden in Zuid-Enge- land verwoestte het luchtwapen hangars en schuilplaatsen. De havenwerken van verscheidene steden in Zuid-Engeland en Schotland werden krachtdadig gebombar deerd. Lichte Duitsche gevechtsformaties vernielden by den aanval op een vlieg veld op het eiland Malta drie Britsche jachtvliegtuigen en schoten een hangar in brand. Ook de havenwerken van La Va- letta kregen bomtreffers. Vèrdragend ge schut nam een vijandelijk convooi in de Straat van Dover onder vuur. Batterijen van het leger noopten eenige Britsche schepen, welke vannacht de kust van het Kanaal probeerden te naderen, terug te kee- ren. De vijand vloog noch overdag noch des nachts het gebied van het Duitsche Rijk en de bezette gebieden binnen. HET ITAL1AANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 10 Maart (Stefani). In zijn weermachtsbericht No. 276 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front optreden van infanterie en artillerie in de onderscheidene sectoren van het elfde leger. In den sector van het negende leger hebben wij tijdens een actie van plaatselijk karakter krijgs gevangenen gemaakt en wapens veroverd. Talrijke Italiaansche luchtformaties heb ben een artilleriepost, loopgraven, geme chaniseerde strijdmiddelen, kampen en vijandelijke troepen hevig gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Op een belangrijke vijandelijke basis zijn bommen geworpen. Tijdens luchtgevech ten zijn vier vijandelijke jagers van het ty pe Gloster neergehaald. Toestellen van het Duitsche luchtwa pen hebben het vliegveld Tavenezia op Malta gebombardeerd, waarbij drie vlieg tuigen op den beganen grond vernietigd werden en een hangar ernstig beschadigd werd. In Noord-Afrika zijn vijandelijke pant serwagens, welke Dzaraboeb probeerden te raderen, door het vuur van onze artil lerie op de vlucht gedreven. Onze vlieg- tpigen hebben vijandelijke vliegvelden en vijandelijke marinebases in Cyrenaica ge bombardeerd. Od 8 Maart heeft een formatie van het Duitsche luchtwapen concentraties van Engelsche voertuigen met machinegeweren beschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tripolis en Zuara geborbardeerd, waarbij drie per sonen gedccd en twee gewond werden. De schade is gering. In Oost-Afr'.ka valt een groote activiteit van patrouilles aan het Noordelijke front waar te nemen. De vijand heeft luchtaan vallen ondernomen op Harrar en Dire- dawa zonder dat schade werd aangericht. Te Diredawa is een Britsche vliegtuig door onze luchtafweer neergeschoten. DUITSCH—BULGAARSCHE PARADES SOFIA, 10 Maart (D.N.B.) Zondag zijn in eenige steden DuitschBulgaarsche parades gehouden, die tegelijkertijd de oude DuitschBulgaarsche wapenbroeder schap demonstreerden. De commandeeren- de generaals der Duitsche troepen legden kransen bij de Bulgaarsche oorlogsgedenk- teekens neer, waarna Duitsche en Bulgaar sche troepen van alle wapens onder de tonen van Duitsche en Bulgaarsche mili taire marschen in paradepas langs de commandanten marcheerden. De comman danten hielden korte toespraken, waarin zij wezen op de wapenbroederschap en de lotsgemeenschap van beide volken en op het onrecht der gedicteerde vredesverdra gen. De bevolking juichte de troepen har telijk toe. HARRIMAN NAAR EUROPA VERTROKKEN. NEW YORK, 11 Maart. (D. N. B.). De president van de Union Pacific Railroad, I-Iarriman, die als persoonlijk afgezant van Roosevelt te Londen moet zorgen voor de bespoediging der leveranties aan Engeland, is gisteren met het Clippertoestel naar Europa vertrokken. DE STAKINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. WASHINGTON, 11 Maart. (D. N. B.) Gisteren zijn in de Vereenigde Staten twee nieuwe stakingen uitgebroken. Bij de ge- schutfabriek Brill te Philadelphia zijn 1500 arbeiders in staking gegaan. Voorts kon de Postgazette, een blad te Pittsburgh, niet verschijnen, doordat de bezorgers weiger den onder de bestaande voorwaarden te blijven werken. Bijzonder ernstig is de toestand in de fabriek Lackawanna van de Bethlehem Steel Corporation, waar 9000 arbeiders heb ben gedreigd onverwijld het werk te zullen neerleggen, indien hun eischen niet wor den ingewilligd. De toestand is zoo onover zichtelijk geworden, dat men arbitrage door den president verlangd heeft. LEIDEN, 10 Maart. Groentenveiling. Per 100 kg.: witte kool 5.50, roode kopl 7.50, savoye kool 6.40, groene kool 3.80, boe renkool 511, rapen 2.404.00, preii 4.208.50, kroten 3.40, kroten, ge kookt 8—11, uien f 6, peen 5.40—11.10, spruiten 818, andijvie 3047, sla 3035, Nero 10.5014.70 geschoonde spruiten 1927, witloof f 1225, spinazie 3342, per 100 stuks: salade 2.607.40, knolselderie 7.8015.10, per 100 bos: pie- tersedie 15, radijs 7.9011.80, selderie 7.307.20, rabarber 1214. BODEGRAVEN, 11 Maart. Kaas. Aange voerd 5 partijen Goudsche kaas, totaal 45 stuks, wegende 405 kg. Prijs met rijksmerk le soort 41.50 per 50 kg. Handel vlug. OFFCIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 10 MAART. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.5943.75

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3