Qemengdeffiexichten Schaduwen uun het vexteden MAANDAG 10 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BUD PAG. 6 DIEFACHTIGE GASTEN. Weduwe te Hilversum bestolen. Drie heeren, die nog niet lang tot den kennissenkring van de weduwe S. aan de Naarderstraat te Hilversum behoorden, wa ren Woensdag bij deze weduwe op bezoek. Het werd te laat om, zonder het uitgaans verbod te overtreden, naar de hoofdstad terug te keeren. De weduwe verleende den drie heeren gastvrijheid en ze kregen een der kamers op de bovenverdieping. Donder dagochtend vroeg vertrokken zij. Dienzelf den dag echter kwam de gastvrouw tot de ontdekking, dat -haar sieraden waren ver dwenen.' Het kon haast niet anders of de gasten moesten van deze verdwijning meer weten. De weduwe stapte naar de politie, maar het onderzoek werd aanvankelijk bemqeilijkt, doordat de benadeelde de na men der bezoekers niet kende. Men wist echter, dat de Amsterdammers dikwijls in een café aan het Rembrandtplein in de hoofdstad vertoefden. Derhalve toog de re cherche op onderzoek uit en inderdaad trof men er Vrijdag een der heeren aan. Hij werd door de weduwe die met den re chercheur was meegegaan herkend. De. man werd gearresteerd,, doch ontken de hardnekkig, iets van de sieraden af te weten. Hij kon echter niet anders dan de namen van de twee vrienden opgeven. De ze werden aangehouden. Het duurde daar na niet lang of een bekentenis volgde. Twee van de drie bleken zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, de derde was onschuldig. De sieraden, ter waarde van enkele honderden guldeis, bleken ver kocht te zijn. Zij werden achterhaald bij handelaren en particulieren in Amster dam. De twee gearresteerden, J. K. en C. S. zijn tér beschikking van den commissaris van politie te Hilversum gesteld. DIRECTIE HAD BUITEN VROUWELIJKE RECHERCHEUR GEREKEND. Geen glaasje wijn, maar wel een proces-verbaal. Tweemaal in het jaar. in de Lente en in den Herfst, is het de gewoonte van veel modefirma's om hun laatste creaties aan den volke te toonen op z.g. modeshows. Deze shows behoorden ook tot het vaste programma van een groote hoedenfirma te Den Ha(ag. Op deze middagen pleegde de directie de cliëntèle een kopje thee en een gebakje aan te bieden. De schaarschte aan thee dwong de heeren echter naar an dere middelen om te zien en men stelde zich in verbinding met de Haagsche politie, met het verzoek, of men voor dit keer geen toestemming kon krijgen om 'n glaasje wijn te schenken. De zaak was evenwél niet zoo eenvoudig, want voor het schenken van zelfs één glaasje wijn in voor publiek toe gankelijke gelegenheid is een vergunning noodig. De politie adviseerde de directie dan ook een verzoek in te dienen en de beslissing daarop rustig af te wachten. Dat deed de directie echter niet. Vrijdagmiddag was de show, aldus het „Vad.". De mannequins paradeerden met hoeden en hoedjes, in alle maten en vormen en waren het middelpunt van talrijke pa ren vrouwenoogen en enkele paren man- nenoogen. Ter verhooging van de gezellig heid werd den bezoekers gevraagd, of zij iets wilden gebruiken: een glaasje bessen, een glas Vermouth, of een zacht Kaapsch wijntje, of voor de abstinent-show-bezoe- -kers een glaasje limonade. Aan de gezel ligheid werd echter een abrupt einde ge maakt. Toen n.l. de eerste gasten het glas aan de lippen wilden zetten, verrees een van de vrouwelijke bezoeksters van haar stoel, toonde een volkomen onverschillig heid voor de laatste modellen, maar meer belangstelling voor de glaasjes. Zij ont popte zich als een vrouwelijke rechercheur van de Haagsche politie, zette de drank- verstrekking stop, liet den voorraad drank in beslag nemen, maakte proces-verbaal op, en verdween, zonder zich verder om mannequins, directie en bezoek te bekom meren. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindien te Leiden en Omstreken verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van con- tribueerende leden en aanvragen voor kraam hulp - Telef. 23420, b. g. g. inlicht. K08. Aanvragen (schrift.) adres Ie Binnenvestgracht30 TWIST TUSSCHFN TWEE ZWAGERS. Een hunner met een mes gestoken. Onder de bewoners van het woonwa genkamp te Blerick is, toen deze verschil lende café's hadden bezocht oneenighcid ontstaan, waarbij de koopman H. K. en zijn zwager R. betrokken waren. De twist werd echter bijgelegd. Nadat het gezelschap het café had verlaten, ontmoette de koopman, die reeds vroeger was uitgegaan, zijn zwa ger opnieuw, waarbij de mannen elkaar te lijf gingen. K. trok hierbij bijn mes en bracht zijn zwager R. drie steken in den rug toe. Het slachtoffer is naar het zie kenhuis" overgebracht. De dader is gear resteerd en in het huis van bewaring op gesloten. Weer 1800 pond met den zegen er uit gehaald. Toen de eerste berichten over de succes volle campagne van den Algemeen en Wees per Hengelaarsbond voor het beschikbaar steller van visch, als steun voor de voed selvoorziening, gepubliceerd werden, is hier en daar in hengelaarskringen de vrees geopperd, dat door het trekken met den zegen sommige visch wateren doodgevischt zouder worden. Van deskundige zijde werd dit reeds betwist, maar in de praktijk is ge bleken, dat eenige duizenden ponden visch, welke met den zegen worden buitgemaakt, den vischstand geen onherstelbare afbreuk doen. Na de teleurstelling, welke Muiden ge bracht had, zijn de visschers wederom naar de Gaasp getrokken, waar twee weken ge leden ongeveer 3000 pond werd opgehaald. Nu bevatte de zegenzak wederom ruim 1000 por.d, waarbij een snoek was van ruim 15 pond, een karper van 7 y2 pond en een snoekbaars van 6 pond, hetgeen voor deze vischsoort een bijzonder mooi gewicht is. Voor het overige bestond de vangst uit mooie brasems en kleinere snoeken. De tweede trek, welke dien dag in de Gaasp gedaan werd, leverde 800 pond op, zoodat in totaal ruim 1800 pond op het droge werd gebracht uit het vischwater, dat reeds met zoo'n gunstig resultaat bewerkt was. Voor de eerste maal is Zaterdag een proeftrek gedaan in de Vecht bij Uiter- meer, maar daar de Vecht ook ditmaal sterk stroomde, werd een afgeschut gedeelte uit gekozen, waar 100 pond prachtige brasem bij den vischvoorraad gevoegd kon worden. Volgens deskundigen is dit het bewijs, dat, Land- cn Tuinbouw TEELTPLAN AKKERBOUW 1941. Uitpoot van Roode Star-aardappelen. In aansluiting op het reeds gepubliceerde over het teeltplan 1941 akkerbouw, deelt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende mede. De verbouw van aardappelen van de soort Roode Star zal worden verboden, tenzij de teler voor dezen verbouw uitslui tend gebruik heeft gemaakt van door den Neder 1 andschen Algemeenen Keurings dienst goedgekeurde pootaardappeilen. Bij de controle op de naleving van dit verbod zal de teler de noodige certificaten van den Nederlandschen algemeenen keu- ring:dienst moeten overleggen voor de met Roode Star beplante oppervlakte. Deze maatregel is genomen omdat deze aardappelsoort in het afgeloopen jaar sterk was aangetast door bladrol en andere ziek ten, ten gevolge waarvan bij den komen den oogst een zeer lage opbrengst zal zijn te verwachten, indien gebruik wordt ge maakt van ongekeurd pootgoed. Hun, die niet over goedgekeurd poot goed beschikken en toch een goed houd bare aardappelsoort wenschen te verbou wen, wordt aangeraden een van de soorten furore, alpha, industrie, Bevelander, Noor deling en. d. uit te poten. In verband met bovenstaande maatre gel is het afleveren en vervoeren van on gekeurde Roode Star-poters verboden. Handelaren, die dergelijke poters reeds in voorraad hebben, dienen dezen voor raad, met vermelding van hoeveelheid, sor teering en aankoopprijs, op te geven aan het hoofdkantoor van de V. B. N. A., Zwar- teweg 23, 's Gravenhage. OP CONTRACT TE TELEN TUINBOUW PRODUCTEN. Volgens mededeeling van de Groente- en Fruitcentrale zijn de prijzen die zullen gel den voorloopig vastgesteld als volgt: Doperwten 12.dubbele boonen zon der draad 13.peen 3.prei 6. knolselderie, zonder lof 7.80, alles per 100 kg. De toewijzing der te telen producten zal spoedig volgen, terwijl er vermoedelijk nog gelegenheid zal zijn in aanmerking te komen op contract te telen. als met de groote zegen in de Vecht ge werkt kan worden, goede resultaten tege moet zijn te zien. Een kleine trek in de fortgracht bij Uitermeer, heeft nog 18 snoe ken opgeleverd. Het bestuur van den Wesper Hengelaars- bond zal Dinsdagmiddag en Vrijdagmiddag aan den steiger te Weesp weer visch op groote schaal beschikbaar stellen. Het is reeds gebleken, dat ook de Amsterdammers zelfs naar Weesp kwamen, om een maaltje visch te halen en daar er geen beperkende bepalingen zijn gemaakt, wat den verkoop betreft, zijn de hoofdstedelingen niet onge troost heengegaan. „Mnd.Ocht.bld." Radio-programma DINSDAG 11 MAART. HILVERSUM I, 414.4 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gr. pl. 7.45 Gymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8 45 Gramofoonmuziek. 10.20 Amabile- sextet. 11.00 Wenken v. d. huishouding 11.20 Kerkorgelconcert. 12.00 Groot Amusementsorkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.20 Cyclus: „Uw hond en de mijne". 1.30 Celesta-ensem ble. 2.15 Vraaggespek „De dagqljjksche gezondheidszorg voor de vrouw". 2.30 Symphonie-orkest, soliste en gramofoon muziek. 4.00 Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerkcomité. Cyclus „On geloof en ons werk". 4.20 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP. 5.30 't Sylvester- trio. 6.15 De Rani'blers. 6.42 Almanak. 6.45 Lezing „Werk en staat i de nieu we orde". 7.00 Vragen van den dag (A. N P.) 7.15 Duitsohe les. 7.30 Berich ten (Engelsch). 7.45 Duitsche les. 8 00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 „De 44e Jaarbeurs". 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Om- roep-orkest en Amusementsorkest. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 Uitzending voor bereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerkcomité: Avondwijding. 9.45 Engel- sche berichten ANP. 10.00 Nieuwsbe richten ANP. HILVERSUM U, 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuizek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Uitzen ding voorbereid door de Christ. Radio- Stcichting: Schriftlezing en meditatie. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsbe richten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Voor de vrouw. 10.00 Gramofoon muziek. 10.20 Gramofoonmuizek. 10.45 Ehmeralda en solisten. 11.30 Gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Ge rard Lebon en zijn orkest. 1.30 Gramo foonmuziek. 1.45 Trio Rie Beute. 2.30 Orgelspel. 2.40 Cabaret-programma. 3.30 Causerie voor de huisvrouw. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Uitzending voor bereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerkcomité. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30' Disco-sauserie. 5.15 Nieuws-, econo mische- en beursberichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.00" Amusementsorkest en solist. 6.45 Lezing „Werk en staat in de nieuwe orde". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Molto Cantabile. 8.008.15 Nieuwsberichten ANP. GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF. lste Programma. 6.4522-.00 Nederl. programma. - 22.0024.00 Duitsch pro gramma. ..2de Programma. 6.4510.15 Nederl. programma. 20.1523.00 Nederl. pro gramma uitsluitend voor Radio-Centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3de en 4de Programma. Van 8.00 24.00 Duitsch programma. PAM BIJ DE MAANAPEN 23. Het is inmiddels geheel donker geworden. Daar hoort hü opeens een soort gepiep. Hij kijkt overal rond, doch bemerkt niets. „Ik heb het me zeker verbeeld," denkt hij. 24. Doch even later hoort hij het geluid weer en nu weet hij zeker dat het geen verbeelding van hem is geweest. Opeens ontdekt hij een paar heel vreemde mannetjes, die uit den hollen boom komen kruipen. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is het 6-jarig jongetje H. Falize nabij de ouderlijke woning aan de Vier Paardjes te Venlo, door een vracht auto aangereden en op slag gedood. De 20- jarige P. K. uit Rotterdam, die de vracht auto bestuurde, is voorloopig aangehou den. COMPLOT ONTDEKT VAN KETTINGHANDELAREN. Voor een waarde van 5000.— in beslag genomen. Rechercheurs en controleurs van den centralen crisiscontroledienst hebben op het einde van de vorige week in opslag plaatsen in de Zaanstreek, den Beemster, Egmond en Castricum bij 'kettinghandela- ren 337 kazen, 500 K.G. varkens- en rund- vleesch, 35 kisten abrikozen, 23 vaten zeep en zeepcrême, een partij inlandsche tarwe, 100 K.G. zeeppoeder en 2000 stuks toilet zeep in beslag genomen. Deze artikelen werden tegen een veel,te hoogen prijs bui ten de distributie aan den man gebracht. Tegen tien leden van het complot is pro ces-verbaal opgemaakt, ter zake van over treding van de hamster- en prijsopdrij- vingswet, de distributiewet en het voedsel- voorzieningsbesluit. De recherche had een tip gekregen en onderhandelingen over den verkoop wer den aangeknoopt. Een van de politieman nen zag kans als taxi-chauffeur de heeren te vervoeren naar de verschillende ver blijfplaatsen, toen de aspirantkooper met internationale relaties de partij wilde zien, alvorens tot koopen over te gaan. Voor een waarde van 5000 pulden kon in beslag worden genomen. De goederen zijn aan de gewone distributievoorraden toege voegd. Ook in Venlo een bende ontmaskerd. Dank zij het doortastend optreden van inspecteur Wieriks, is de gemeentepolitie te Venlo er in geslaagd een bende ketting- handelaars op te sporen. De 28-jarige B., uit Deurne, bood den 37- jarigen W. te Venlo een partij van 700 pond koffie te koop aan tegen 7.50 per pond. W. stelde de politie hiervan in ken nis, waarna inspecteur Wieriks den adspi- rant-kooper adviseerde te doen alsof hij op het aanbod inging. Bij de verdere onder handeling bleek toen, dat de partij koffie te Deurne was opgeslagen, waarna beiden besloten om deze te gaan bezichtigen. De mannen begaven zich per auto daar heen, terwijl de inspecteur op korten af stand volgde. In Deurne stapte nog de 37- jarige T. bij de handelaars in den auto, waarna zij doorreden naar Helmond, al- waap in een café de onderhandeling zou worden voortgezet. De verkoop der koffie ging echter niet door. De kettinghandelaars wisten echter nog een partij ham en spek te koop. -Toen de 46-jarige B., uit Helmond, zich nog bij het gezelschap had gevoegd, gingen de mannen samen per auto naar den 40-jarigen slager T. te Helmond, die 500 pond droge worst en 100 pond ham te koop aanbood tegen resp. 2 en 2.75 per pond. Toen de onderhandelingen eenigen tijd gaande waren, ging ook de inspecteur den slagerswinkel binnen en het bleek, dat hij op het juiste oogenblik kwam, want men was juist bezig met het opmaken der re kening. Vql verbazing keken de mannen elkan der aan, toen de inspecteur zich bekend maakte. De buit, bestaande uit 500 pond droge worst, 100 pond ham en 25 pond koffie, die juist in een doos werd binnengebracht, toen de inspecteur de woning betrad, werd in beslag genomen. De kettinghandelaars zijn naar het poli tiebureau gebracht. Nadat tegen hen pro cesverbaal was opgemaakt, zijn allen we derom op vrije voeten gesteld. De winkel van den slager is, in verband met deze ontdekking, gesloten. FEUILLETON Naar het Engelsch. 50) Hij bleef even stilstaan, en geheel van zijn stuk gebracht, beet hij zich op de lip pen. Toen kreeg hij een idee. Hij trok het mes uit de leeren scheede, liet zich op han den en knieën neer en begon systematisch de kamer te doorzoeken, zich voortbewe gend met de behoedzaamheid van een slui penden tijger. Hij was daarmee halverwege gevorderd, toen 'n geluid aan het andere eind van het vertrek hem overeindd deed springen en xertrek hem overeind deed springen en was gekomen, in de overtuiging, dat het meisje een poging deed om te ontsnappen en in haar vlucht iets omver had gegooid. Doch hij kon haar niet vinden en toen hij met gespitste ooren en gespannen ze nuwen bleef luisteren, was de kamer zoo stil als een grafkelder. Nu begreep hij, dat hij beetgenomen was en dat Dessie met opzet het geluid had veroorzaakt en waar schijnlijk iets door de kamer had gegooid, cm zijn aandacht af te leiden. Haar sluwheid verwenschend begon hij opnieuw zijn onderzoek, nog versterkt in zijn voornemen om haar, als hij haar vond, te laten boeten met haar leven. Na haar uitdagend verzet, was hij onvermurm- baar, als een getergd roofdier. Centimeter na centimeter kroop hij over den vloer, zijn hart brandend van bloed dorst. Telkens hield hij op, om te luiste ren naar haar ademhaling en tastte dan met de handen om zich heen. Als hij iéts te pakken kreeg, be voelde hij het nauwkeurig en liet het niet los, eer hij zich overtuigd had, dat het geen deel van haar kleeren of een van haar ledematen was, of een plaats, waar zij zich verschuilen kon. Het was Dessie's voet en onmiddellijk ken moest en kort daarop gleden zijn zoe kende handen dan ook langs iets, dat be woog. Het was Dessie's voet en onmidedllijk werd zijn greep vast, terwijl een gegrom van wraakzuchtig pleizier, dat haast niets menschelijks had, zich uit zijn keel los wrong. Maar even snel liet zijn hand los. Een helle vlam.uit een revolver verblindde hem en schrille, doordringende kreten om hulp weerklonken door het huis. HOOFDSTUK XXVII In den greep van den dood. Toen De Montalt Dessie losliet, verstom den haar angstkreten en een ritselend ge luid waarschuwde hem, dat zij zich bewo gen had. Onmiddellijk strekte hij zjjn han den uit en tastte in de duisternis snel in al le richtingen, maar hij kon haar nergens ontdekken; daarom sprong hij overeind en zocht zijn weg naar de deur van de kamer, voor het geval dat zij mocht pro- beeren te ontvluchten. Hij hield zijn adem in en luisterde weer, doch hoorde geen enkel .geluid. De tijd ging sneL voorbij en hij leek verder van zijn doel verwijderd. Toen besloo't hij tot een radelooze po ging. Hij moest licht hebben, het kostte wat het wilde en da'n het meisje grijpen. Hij sloot de deur van het vertek, smeet er ge noeg meubelstukken tegenaan om Dessie de vlucht onmogelijk te maken en voelde daarop naar den schakelaar van het elec- trisch licht, maar kon dien niet vinden. Dat ding scheen uitzonderlijkerwijs niet naast de deur te zitten in dit spookhuis! Hij verwenschte zijn tegenspoed. Alle zelfbeheersching had hem nu verlaten. Hij was als krankzinnig in zijn woest en ge jaagd verlangen om met zijn werk ge reed te komen. En het volgend oogenblik was de fortuin hem gunstig. Nog steeds tastend naar den knop, kwa men zijn handen eensklaps in aanraking met het meisje, dat tegen den muur ge drukt stond achter een der gordijnen van het ouderwetsche ledikant. Eindelijk! riep hij in triomfantelijke razernij, terwijl zijn eene hand haar beet pakte en hij den vrijen arm om haar heen sloeg om haar te beletten de revolver te gebruiken, die zij, daaraan twijfelde hij niet, klaar hield om te schieten. Behoed zaam zocht hij de hand met het wapen en toen hij die had, ontrukte hij haar de re volver en wierp die weg, terwijl Dessie luidkeels om hulp schreeuwde. Stil, jij duivelin, grauwde hij, met één hand haar beide handen in een ijze ren greep samenknellend en met de an dere het gordijn van het bed trekkend en haar half smorend om de kreten te onder drukken. Daarop zocht hij zijn mes en een nieu we verwensching ontsnapte hem, toen hij bemerkte, dat het weg was; hij moest het verloren hebben, toen hij over den vloer kroop. Wid je die steenen geven, ja of neen? bulderde hij met een vloek, dien hij her haalde, toen zijn slachtoffer geen ant woord gaf. Hij schudde haar heen en weer met al de kracht van een in waanzinnige woede ontstoken 1 bruut en ontdekte, dat zij van schrik het bewustzijn had verloren Prachtig, nu had hij niets meer te vree zen. Zonder haar los te laten draaide hij het licht aan; haar lichaam was slap en haar hoofd lag hulpeloos op zijn schou der. Een moment daarop echter liet hij het •meisje vallen en stond van aangezicht tot aangezicht metsir Edmund .Landale. Deze had ten laatste kans gezien in het huis te komen, was de trappen opgehold. had de gebarricadeerde deur opengeduwd en hij stormde nu de kamer binnen. Wat doe jij hier? riep de jongeman in felle verontwaardiging. Dat zijn m ij n zaken, klonk het kwaad aardige antwoord, terwijl de hand van den Franschman onmiddellijk naar zijn zak gleed, waar zijn revolver stak. Landale, die de beweging zag, begreep de bedoeling. Zonder een seconde te aar zelen, sprong hij op den ander toe, eer deze tijd had zijn wapen te voorschijn te halen. Een grimmige, verbeten worsteling be gon, waarin beiden ten volle beseften, dat het om hun leven ging. Sir Edmund had eerst Dessie niet gezien en hij meende, dat zij gevlucht of gedood was, maar in den strijd met zijn tegen stander bemerkte hij haar, in elkaar ge zonken en bewegingloos en dit vervulde hem met zoo'n blinde drift, dat hij een bijna bovenmenschelijkekracht aanwend de om De Montalt te overmeesteren. Hij dacht, dat het meisje dood was en De Mon talt haar vermoord had het motief meende hij te kunnen vermoeden, daar Dessie hem het een en ander had verteld en die gedachte vuurde hem tot zooveel energie en uithoudingsvermogen aan, dat hij, hoewel hij de zwakste van de twee was, den ander op den grond kreeg en zijn vingers om de keel van den Franschman geklemd hield. Ondanks al zijn fouten hield hij van Des sie, met al den hartstocht van zijn oneven wichtige natuur, en de overtuiging dat De Montalt hem met een laaghartige list uit huis had gelokt om vrij spel te hebben met het meisje, werkte als een dronkenmaken- den drank op hem en maakte hem ziedend van ontembaren strijdlust. Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6