OMGEVING RIJNSTREEK Laatste berichten MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 10 MAART 1941 CE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Tooneel UITVOERING VAN „HET SCHOUWSPEL." „Rond een half millioen". Door de Vereenigde Haagsche Spelers. De „Vereenigde Haagsoht. Spelers" onder' leiding van Pierre Balledux hebben gister middag in den Leidschen Schouwburg voor de leden van „Het Schouwspel" het be kende spel van Jac. Ballings „Rond een half millioen" opgevoerd. Het stuk wordt gekarakteriseerd als een ..ernstig spel, waarin de lach niet ont breekt", doch met meer recht mag men zeg gen, dat het een vroolijk spel is, waarin de ernst niet ontbreekt. Maar dat lag ook wel aan de wijze, waarop de Haagsche Spelers het spel opvoerden, zij legden den nadruk op de komische elementen, hetgeen hun niet euvel geduid kon worden. Het stuk is een oolijke historie uit het Vlaamsche Kempenland, waar Gieleken, de schapenboer, na 40 jaar eindelijk zijn jeug<fliefde Doka weet te veroveren, ter wijl de blinde Win us een zonnige toekomst ziet lichten in het bezit van zijn Elsje. Maar dat alles blijkt eerst aan het einde van het spel; vóór het zoover is, is de oude pastoor reeds menigmaal op visite ge weest en heeft Gieleken menig gevat woord je met den herder van „schapen op twee beenen" gewisseld. Wanneer men weet. dat de rol van Gieleken den schapenboer wordt vervuld door Pierre Balledux en dat deze wakkere en opgewekte leider van het tooneelgroepje daarin een rol heeft gevon den, welke hem op het lijf is geschreven, kan men zich voorstellen, dat de schapen boer de lachers op zijn hand heeft. Pierre Balledux was de personificatie van den gullen, goedlachschen en schalkschen Vlaamschen boer. Jan v. d. Linden had de minder gemakkelijke rol van blinden Wi- nus, met lieftalligheid bijgestaan door Lien La ChapelleDe Jong als Elsje, Dora Haus was moeder Doka, een echte moederlijke en zorgzame figuur, voor wie tenslotte ook het zonnetje van het geluk opging. Jan Apon was een „echte" pastoor. Ook de andere figuren, zooals Rozijn Joop met zijn dochter Nathalie, ,en Bruno, de ver loofde van Elsje, werden goed weergege ven, zoodat er dien Zondagmiddag smake lijk gelachen is om deze vroolijke geschie denis. Muziek TIBOR DE MACHUL, Het ovationeel succes van den Hon- gaarschen cellist Tibor de Machula met Theo van der Pas aan den vleugel, die samen voor den Kunstkring concerteerden is ten volle te begrijpen. De Machula is een opmerkelijk cellist, een meer dan excellent virtuoos, met een door en door muzikale ingesteldheid. Veel cellisten hebben wy dit seizoen niet gehoord, maar deze stelt dan ook schadeloos voor het gemis daar zijn vertolking artistiek voldragen is. Met zijn begeleider heeft hij 't Uitmuntend ge troffen want bij van der Pas is de fijn besnaarde muziek-intuïtie volkomen aan wezig. Zoo heeft dan dit kunstenaarspaar de harten stormenderhand veroverd door beider kern-gezonde muzikaliteit, rijpheid en meesterschap. In Corelli's vierdeelige „Sonate in d mol", waarvan de langzame deelen zoo bijzonder mooi zijn, kon men den fraaien volumineusen toon bewonde ren, maar ook in het beweeglijke zoo als in deel 2 en 4 klinkt zijn prachtige cello voortreffelijk. Bijna steeds klopte het ensemblespel geheel en waar 't bij cello begeleiding zoo op gankomt, deze was be scheiden en toch juist genoeg. Dit fijne meesterwerkje werd met geweldig tempe rament en absoluut overtuigd gespeeld. Juist deze overtuiging is zoo merkwaardig m zijn interpretatie al mag hij niet méér hiervan doen blijken. Beethoven's rijke fantasie schiep een twaalftal „Variationen über ein Thema aus dem Oratorium Judas Maccabaeus" van Handel (dat der Töchter Sion's) en Zooals alles van Beethoven, is ook deze compositie vol diepte en expressie. Gran dioos was de vertolking hiervan, waarbij van der Pas hem algeheel ter zijde stond. Er was stijl, doorleving en ernst, manlijk heid en bij wijlen charme in deze zoo ver schillende en toch zoo harmonieerende instrumenten. Dan speelde de Machula het „B dur concert" van Boccherini, een van de baan brekende scheppers van het violoncel- concert. Ietwat salon-achtig zoo her inneren wij ons deze beminlijk klinkende muziek. Niet alzóó neemt Machula haar, maar energiek en misschien wat onstuimig; de vlugge deelen een toonbeeld van tech nisch raffinement. De eigenschappen resumeerend volgt hieruit, dat de toon die hij 'ontwikkelt, wijst op een gelukkigen aanleg voor het instrument, krachtig de stok voering, beheerscht en resoluut; de toon gecultiveerd en warm, en die in vol-' heid van klank en kracht veel uitdrukking bezit Speelde hij Beethoven grandioos, de souvereiniteit en de Sonate van Rachma- ninow is niet minder noemenswaard een werk als voor hem geschreven. Eén en al temperament, natuur en begrip van de muziekidee, zoo werd ze gespeeld als een waar toonbeeld van herscheppingskunst. Vrij en geladen van wilskracht. De greep op het werk vast en onwrikbaar en met een overtuiging, waartegen niets is in te brengen. Theo van der Pas speelde zich al niet minder triomf. Hij weet te musiceeren als de vurig gepassioneerde lyricus, de ka rakteristieke verhoudingen in evenwicht houdend, zoodat er nagenoeg altijd maar in laatstgenoemde sonate algeheel eenheid was. Zooals ook bij vorige con certen staan wij bewonderend voor het spel van dezen cellist, dien wij nog menig maal hopen te hooren. J. K. Door de politie is aangehouden de 44- jarige F. J. T., smid van beroep, die in eenlogement aan' de Oude Vest een jas een logement aan de Oude Vest een jas had ontvreemd. SPORT VOETBAL A. V. V. 3—G. D. A. 4, 8—5. Op het uitstekend bespeelbare A. V. V.- terrein speelde het 3e elftal tegen D. D. A. 4, dat onvolledig verscheen, terwijl ook A. V. V. enkele invallers had, doch niette genstaande dit was de wedstrijd vooral voor de rust het aankijken wel waard. Onder leiding van scheidsrechter Berk, die kalm en correct leidde, ontspint zich een aantrekkelijk spel, waarbij de eerste aanvallen voor A. V. V. zijn en al spoedig wordt uit een goeden voorzet van rechts op keurige wijze het eerste doelpunt ge maakt (10). Lang hebben de A. V. V.'ers hiervan geen pleizier, want op even fraaie wijze scoort G. D. A. den gelijkmaker om zelfs spoedig daarop de leiding te nemen (12). Dan neemt echter A. V. V. het of fensief over en het G. D. A.-doel beleeft benauwde momenten, doch de keeper, die een keurigen wedstrijd speelde, wist lan gen tijd stand te houden, doch moest nog voor de rust, viermaal visschen, zoodat de rust aanbrak met 62 voor A. V. V. Na de rust weet G. D. A. al spoedig den achterstand te verkleinen 53, waarna A. V. V. 63 doet noteeren. Langen tijd gaat de strijd dan op en neer met wisselende kansen, doch doelpunten blijven uit. Enkele spelers gelooven het dan wel, zoodat de wedstrijd niet veel meer om het lijf heeft, toch zien beide partijen nog kans twee maal te doelpunten, zoodat het einde van deze in de beste verstandhouding gespeel den wedstrijd komt met 85 voor A. V. V. Het eerste elftal zette zijn overwinnin- gensreeks voort en sloeg G. D. A. n op eigen terrein met 72, zoodat het thans nog ongeslagen aan den kop gaat. BOONEN ZIJN EEN BELANGRIJK VOEDSEL. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: Reeds vroeger ga ven wij een aantal boonenrecepten. Nu de distributie het mogelijk maakt, dat dit, uit voedingsoogpunt zoo belangrijke en .sma kelijke voedsel weer op tafel verschijnt, is het nuttig nog 'iets over boonen te vertel len. Het is voldoende bekend, dat Nederland op het gebied van de teelt van droge peul vruchten (erwten, bruine- en witte boonen) een vooraanstaande plaats inneemt. De gemiddelde opbrengst per H.A. is in Ne derland aanmerkelijk hooger dan in eenig ander land ter wereld en de kwaliteit der Nederlandsche peulvruchten geniet in het buitenland een uitstekende reputatie. Nu is het gebruik van droge peulvruchten voor menschelijke consumptie in Nederland be trekkelijk gering en in vergelijking met 2030 jaren geleden zelfs aanmerkelijk aohteru itgegaan Tegenover een jaarlijksche productie van ongeveer 150 millioen k.g. droge erwten en boonen staat in normale tijden slechts een hoeveelheid van 22 millioen k.g., die voor menschelijke consumptie gebruikt wordt. Het overblijvende wordt voor een groot gedeelte naar het buitenland geëxporteerd. De peulvruchten bevatten een belang rijke hoeveelheid eiwit en koolhydraten, mineralen (kalk, phosphor en ijzer) en in ruime mate het vitamine bl. „Vitamine bl" is bestand tegen langdu rige hitte en hiervan kan gebruik gemaakt worden door de peulvruchten in hooikist of couranten gaar te maken. Een deel van het vitamine gaat echter over in het kook nat, daarom en om nog andere redenen, mag dit niet worden weggegooid. Dubbel- koolzure soda, dit is het zuiveringszout, moet niet gebruikt worden, daar dit het vitamine vernietigt. Om den kooktijd van de peulvruchten te verkorten worden deze te voren geweekt, overjarige zelfs 2 x 24 uur, dan opgezet met het weekwater en een weinig vet, daar dit ook een middel is het hard worden te voorkomen. Pas zout toevoegen als de boonen bijna gaar zijn. De peulvruchten kunnen als vervangings middel van vleesch gebruikt worden. Het „eiwit" is echter niet geheel volwaardig, •hetgeen te verbeteren is door in denzelfden maaltijd gebruik te maken van aardappe len of melk. De vorige malen gaven wij recepten van volledige peulvruchtenmaaltijden, nu volgt een recept van wat men met het peulvruch- tennat doen kan en een voorschrift voor een peulvruchtengehakt. Soep van het overgebleven peul- vruchtennat (4 pers). 1 Liter peulvruchtenat (nat van bruine en witte boonen), een restje boonen (noo- dig is dit niet), 1 ui of prei, 1 afgestreken eetlepel, vet of boter, 1 theelepel kerry, wat aardappelmeel, aroma, melk, wat pe terselie. De gesnipperde ui of prei met de kerry in het vet fruiten, het vocht en de fijnge maakte peulvruchten toevoegen; alles nog een half ur zachtjes koken, zoo noodig bin den met wat aardappelmeel, afmaken met wat aroma en een scheutje melk, de fijn gehakte peterselie toevoegen en de soep opdoen. Als er geen restje boonen meer is, kan de soep direct gebonden worden en behoeft niet eerst een half uur te koken. Peulvruchtengehakt. 250 gr. rauwe of 1 liter gekookte brui ne- of witte boonen, capucijners of groene erwten, 200 gr. gekookte aardappelen, 1 flinke ui, peper, zout, noot, wat boter of vet om in te bakken. De peulvruchten gaar koken, fijn maken en met de fijngemaakte aardappelen, de gesnipperde, gefruite ui, peper, zout en noot tot een samenhangende massa kneden; mocht deze te droog zijn, dan iets boon en- nat toevoegen; is zij te vochtig, dan aard- appelkrium. Van deze massa kleine gehakt ballen vormen, deze door paneermeel wen telen en ze aan alle zijden bruin bakken. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 11 Maart, des namiddags te vier uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel van B. .en W.: a. tot het ver- leenen van eene tijdelijke toelage van 6 pet. van de bruto-wedde voorzoover deze ver meerderd met de toelage een bedrag van 1900.'s jaars niet overschrijdt; b. tot verhooging van de kindertoelage; c. tot wijziging van de salaris-regeling voor de werklieden in vasten dienst der gemeente; d. tot wijziging en aanvulling der „veror dening veldwachters". Voorstel van B. en W. om onder bepaalde voorwaarden subsi die aan de besturen van bijzondere bewaar scholen te verleenen. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 13 December 1940, no. 54 tot het heffen van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. LEIDSCHENDAM St. Josephsgezellenver. Dinsdag 11 Maart om 8 uur Maria-Congregatie, daar na bijeenkomst tot 10 uur. Zaterdag 15 Maart van 810 uur bijeen komst. Sportlust en S. S. S. De pefeningen voor de afdeeling gymnastiek zullen deze week worden gehouden als vqlgt: Maandag 10 Maart van 45 uur voor de groote meisjes. Dinsdag 11 Maart van 45 uur voor de kleine meisjes. Donderdag 13 Maart van 45 uur vooor de groote jongens. Vrij dag 14 Maart van 45 uur voor de kleine jongens. Eierenveiling. Donderdag 13 Maart a.s. des avonds te 7 uur zal de eierenveiling „Het wapen van Veur" haar jaarverga dering houden in het café van den heer J. Al aan den Voorburgscheweg. De agenda vermeldt o.m.: Rekening van den penningmeester. Jaarverslag secreta ris. Bestuursverkiezing. Tot slot zal een tombola om niet worden gehouden. Geboren: Petrus Hendrikus z. van P. A. van Leeuwen en M. M. Beerends. Cornelis Johannes z. van C. van Santen en A. M. v. d. Salm. Overleden: Hendrik Jansen 72 j. SASSENHEIM Provinciale stierenkeuring. Donderdag 6 Maart werd door de Pro vinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de Veefokkerij in Zuid- Holland de voorjaarskeuring gehouden. Afdeeling Zwart-bont: 2-jarige stieren no. 107 Rudolf 18428 S. van A. Uitttenboogaard, Oegstgeest 3e prijs. 1-jarige stieren no. 108 Ricardo van Eels- huis 18487 S. en no. 109 Jan 282686 R. v. J. N. R. A. beiden 2e prijs, eigenaar Bonda's Proefboerdrij, Wassenaar. Afdeeling Zwartblaar, oudere stieren: no. 110 eigenaar A. Th. Straathof, Rijpwe- tering Janus 1727 S. geboren 1947, 3e prijs. Driejarige stieren: no. Ill eigenaar Wed. J. van Noort, ^isse Jan 1762 S. geboren 1938, 2e prijs. no. 112 eigenaar A. H. Rot teveel, Oude-Wetering, Amor 1758 S. geb. 1938, 2e prijs; no. 113 eigenaar P. C. Rot teveel, Rypwetering, Bernhard 1761 S. geb. 1938, 3e prijs. Zwartblaar, tweejarige stieren: no. 115 eigenaar P. F. Vergeer, Warmond, Marchi- nes 1738 K. B. geb. 1939, Eervolle vermel ding; no. 116 eigenaar Gebr. Tilburg, Rijns burg, Herman 18245 R. v. J., geb. 1939, 3e prijs; no. 117 eigenaar W. van Santen, Was senaar, Wilson 1905 S. geb. 1939, le prijs; no. 118 eigenaar P. Roeloffs, Nieuwe-Wete- ring, Herman 2182 R. v. J„ geb. 1939 3e prijs; no. 119 eigenaar W. de Wit, Lisse, Martin I 1916, S. geb. 1939, 3e prijs; no. 120 eigenaar C. Wassenaar, Noordwijkerhout, Gilo 18868 R. v. J. geb. 1939, 3e prijs. Éénjarige stieren: no. 121 eigenaar P. Roeloffs, Nieuwe-Wetering, Carol 2426 R. v. J. geb. 1940, eervolle vermelding. Afd. Zw. blaar oudere stieren was zeer goed. Van de vier gepresenteerde éénjari ge stieren werd maar één geprimeerd. WASSENAAR Inbrekers gestoord. De heer de B. aan de Kievietslaan deed de ontdekking, dat men bij hem poogde in te breken. Een man was op een plat geklommen en was bezig een raam te forceeren. De heer de B. bel de de politie op, hetgeen de inbrekers waarschijnlijk bemerkt hebben, want men zag daarna twee personen wegvluchten. Bij de komst der politie viel er dus helaas geen succes te boeken. Geiten gestolen. De heer T., alhier, deed aangifte van diefstal van twee geiten uit een schuurtje op een bouwland achter de A.K. noodkerk aan den Deijlerweg. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer, BODEGRAVEN Volksbond. Op de vergadering, welke Vrijdagavond in het parochiehuis werd ge houden, was de voorz. verhinderd aanwe zig te zijn. Door den secr., den heer J. M. Vonk, werd de vergadering met gebed geopend, waarna hij de notulen der jaar vergadering voorlas. Het overleden lid M. van der Wielen werd met gebed herdacht. By de verkiezing van een lid der kascom- missie was aftredend de heer Roos, terwijl in diens vacature de heer Rietveld geko zen werd. De kascommissie bestaat nu uit de heeren van de Star en Rietveld. Het onderwerp „De Kerk in het keerpunt der geschiedenis" zou door den districtsbe stuurder, den heer Steinmetz, behandeld worden. Door tot op heden onbekende oor zaak was de spreker niet gekomen. Bij de rondvraag dankte de heer Groep nog voor de belangstelling, ondervonden bij zijn gouden huwelijksfeest. De vergadering, die ook door den geestelijk adviseur werd bij gewoond, besloot men hierna met gebed. BOSKOOP Verkooping. Op de verkooping, ten overstaan van den wnd. notaris W. Groen, is het huis van den heer C. M. Boom, Zijde 162, gegund aan den heer Jac. Booy Mzn. voor 3700. LEIDERDORP Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 12 Maart 's avonds 7.45 uui\ De Agenda bevat o.m. Voorstel tot het verleenen van een tijdelijke toe lage aan het gemeente-personeel. Voorstel tol wijziging van de verordening veld wachters. Aanbieding ontwerp herziening uitbreidingsplan. Voorstel tot inwendige verbouwing van het raadhuis. Voorstel tot winkelsluiting van slagerswinkels. Voor stel tot onderhandsche verhuring van een garage naast de veldwachterswonig. DR. VAN RAPPARD NAAR DE WAFFEN S.S. Tijdens een hedenmiddag in het Volks gebouw gehouden vergadering van den kring Den Haag van de N. S. N. A. P. heeft de leider van deze partij dr. E. H. van Rappard, bekend gemaakt, dat hij zich als vrijwilliger heeft gemeld voor de waffen S.S., wat hij hiervoor goedgekeurd en dat hij hedenavond naar Duitschland zal ver trekken, „om met de wapens in de hand de lotsverbondenheid van het Neder-Duit- sche volk met het Duitsche broedervolk te bewijzen". Verder vernemen wij, dat in de komende week een groot aantal vrijwilligers uit de N. S. N. A. P. en haar S.A. naar de waffen S.S. in Duitschland zal vertrekken ten ein de op korten termijn te worden opgeleid. INSPECTIE BRANDWEERWEZEN. De inspecteur van politie, ir. W. E. Eg- gink, tot heden verbonden aan de Haagsche politiebrandweer, is benoemd tot inspec teur in algemeenen dienst, tevens plaats vervangend hoofd-inspecteur bij de rijks inspectie van het brandweerwezen. DREIGENDE STAKING VAN AUTOBUS BESTUURDERS TE NEW YORK. New York, 10 Maart. (D. N. B.). Het ge meentebestuur van New York heeft 600 man van het politiepersoneel aangewezen om dienst te doen bij een staking van de autobusbestuurders. Nadat de laatste be- middedingspogingen van burgemeester La Guardia mislukt waren, hebben 3500 be stuurders verklaard, onverwijld in staking te zullen gaan, indien hun eischen niet worden ingewilligd. KATWIJK a. d. RIJN, 8 Maart. Groen- tenveiling. per 100 stuks: knolselderie A 1213, per kist van 6 kg.: boerenkool 10 20 cent, per 100 kg.: roode kool 67, gele kool 5.406.00, groene kool 4.00 5.40, uien 5.506.per kist van 20 kg.: waschpeen 1.402.00, kroten 6268 cent. Hat Proefstation voor de Waschindustrie zal op de textielafdeeling van de aanstaande Jaarbeurs te Utrecht demonstreeren met een .beknopte wasscherij- installatie. De opbouw der machines is In vollen gang (Foto's Pax-Holland) Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lido: Moord in de villa Harden (Louis Gra- veure). Sensationeel lederen avond 7.3U u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar Y. volwassenen Luxor: Lajla (Aino Tube) Natuurfilm lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. lederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: De misdaad van Fa breani (Karin Hardt) Ridders in lompen. Detect ive-film lederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: (Watt en 1/2 Watt) Komisch lederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4 V, en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2H uur matinée Goedgekeurd Rex: Ont'-i d«_n.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3