STADS Weerbericht Aspirin NIEUWS fZ)e êwuien, die 11 twadlg fieeft! MAANDAG 10 MAART 1941 ®E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.34 uur Maandagavond. Zon op 8.06 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 10 Maart: De maan komt Maandagmid dag om 4.05 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 6.49 uur onder. 11 Maart: De maan komt Dinsdagnamid dag om 5.20 uur op en gaat Woensdagmor gen om 7-22 uur onder. 12 Maart: De maan komt Woensdagna middag om 6.28 uur op en gaat Donderdag morgen om 7.53 onder. (Volle maan). 13 Maart: De maan komt Donderdag avond om 7.59 uur op en gaat Vrijdagmor gen om.8.21 uur onder. 14 Maart: De maan komt Vrijdagavond om 9.20 uur op en gaat Zaterdagochtend oip 8.51 uur onder. 15 Maart: De maan komt Zaterdagavond om 10.41 uur op en gaat Zondagochtend om 9.22 uur onder. 16 Maart: De maan komt Zondagavond om 12.01 uur op en gaat Maandagochtend om 9.58 onder. 18 Maart: De maan komt Dinsdagnacht om 1.16 uur op en gaat Dinsdagochtend om 10.39 uur onder. g Verduisteringstijden (OIIOIIOIIOIICDIIOIIOIIOIICDIIC^ 0 Er is bepaald, dat er verduisterd - moet worden tusschen zonsonder- U 0 zang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 9 ZONSONDERGANG 7.34 uur. - rï ZONSOPKOMST y 8.06 uur.. 0 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. zz y o -3H0II0IICDII0I10II0II0IIC3II0 /uuS! Bezittingen verbeurd verklaard. Men deelt het A. N. P. van bevoegde zij de mede: „Op grond van een verordening van den Rij kscommissaris van 29 Meii 1940 heeft het hoofd van de veiligheidspolitie de in ternationale vereeniging van bijbelvor- schers in Nederland opgeheven. Voorts heeft hij inbeslagneming en verbeurdver klaring van de bezittingen dier vereeni ging en van haar nevenorganisaties („Wachttoren" en bijbeltractaatvereeni- gingen) gelast. De internationale vereeniging van^bijbel- vorschers in Nederland en haar névenor- ganisaties voeren in woord en geschrift onder den dekmantel van zoogenaamd we tenschappelijk bijbelonderzoek een onmis kenbare hetze tegen alle staats- en kerke lijke instanties als organen van den satan en ondergraaft -de grondslagen van het ge meenschapsleven van het volk en tegelijk ook de autoriteit van den staat in anar- chistischen zin. Het voortbestaan van deze vereeniging zou de openbare veiligheid en orde ernstig in gevaar hebben gebracht." EERSTE H. MIS. Op Zondag „Leatare" (23 Maart) hoopt de eerw. frater Damascus Castelein, van de Orde der Minderbroeders, in de Klooster kerk van den H. Hieronymus te Weert de H. Priesterwijding te ontvangen uit han den van Z. H. E. Mgr. dr. G. Lemmens. Op Eersten Paaschdag hoopt de neomyst in de parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ont vangen zijn eerste H. Mis aan God op te dragen. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". „God en het lijden". Gistermorgen om elf uur gaf de ver eeniging „Katholiek Leiden" haar twee den Zondagmorgen, waarvoor goede be langstelling bestond. De bijeenkomst werd precies op tijd ge opend door dén voorzitter, den heer W. Kriek. Deze deelde mede, dat de spreker, kap. Bende, zijn lezing niet zou onderbroe ken, omdat hij wegens familieomstandig heden spoedig moest vertrekken. Hierna was het woord aan kap. W. Bende, die sprak over „God en het lijden". Spr. begon met een uitvoerig citaat uit „De Paradijsvloek", waarin Adam de mensch"hartstochtelijk zoekt naar het geluk. Dat is het lijden het verlangen naar het geluk. De oorsprong van het lij den nasporend voert spr. zijn toehoorders naar den zondeval in het Paradijs en de ge volgen van dien zondeval: pijnen, de aar de brengt distels en doornen voort, be geerte, dood en alle zonden, ondeugden en leed, waartoe de menschen sindsdien ver oordeeld werden. Dit probleem is het pro bleem van het lijden, dat blijven zal en eerst zal worden opgelost, wanneer wij God van aanschijntot aanschijn mogen aanschouwen. Waarom, aldus spr., zwijgt God bij ons lijden?" Laten wij eerst de oorzaak zoe ken bij ons zelf, bij onzen geest van hoog moed, hebzucht en heerschzucht. Dit zijn de drie oorzaken van ons lijden, zooals spr. nader aantoont. Deze moeten wij on derdrukken, wil de wereld beter worden. Door deze ondeugden doet de eene mensch den ander lijden. Welk deel heeft God hieraan? Is het niet onze eigen schuld? God is goed en rechtvaardig, maar men mag niet van Hem verlangen, dat hij bij de fouten van de menschen ingrijpt door een wonder. God heeft ons de natuurwet ten gegeven tot ons welzijn. Maar moet Hij nu door een wonder ingrijpen en de wetten der natuur uitschakelen, als de na tuur eens tot rampen leidt? Spr. zet uitvoerig uiteen, hoe het de zonden der menschen zijn, die tot rampen als die van heden hebben geleid. Moest God de zjtveep niet opnemen om de hei- densche, moderne wereld te tuchtigen? De eeuwigheidsgedachte was verdwenen. Op den morgen van den tienden Mei keerden de afgedwaalden terug. Wat de bazuinstooten van Paus,en en bisschoppen niet bereikten, bewerkten de bommen. De noodzakelijke voorwaarde van ons geluk is de liefde en de rechtvaardigheid. Vanuit, God bezien is het lijden niet op de eerste plaats straf, maar een hulp. Per crucem ad lucem. Door het kruis naar het licht. Spr. eindigde met de woorden van den heiligen man Job: „De Heer heeft ge geven, de Heer heeft genomen. De naam des-Heeren zij gezegend". De voorzitter dankt hierna kap. Bende voor diens schoone lezing en deelde in aansluiting op deze lezing mede, dat voor de besturen der vereenigingen een aantal exemplaren verkrijgbaar waren van het boekje „God en het lijden" door Emil Fiedler, een uitgave van de Katholieke Actie voor God. Na eenige huishoudelijke mededeelin gen volgde sluiting der vergadering. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag 14 Maart a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat dr. M. Nassau Noordewier, oud-leeraar aan het lyceum te Bussum, wonende te Hilversum, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de klassieke letteren. HET 75-JARIG BESTAAN DER LEIDSCHE BROODFABRIEK. De huldiging door het personeel en de feestavond. Ter gelegehheid van het 75-jarig bestaan der N.V. De Leidsche Broodfabriek werd Zaterdagavond in café-restaurant ,,'t Schut tershof" een feestavond gehouden aangebo den door Commissarissen en Directie aan personeel en depothouders. Deze avond ving reeds te half vijf aan. Voor de opening zorgden The Hofenk's Melody makers, waarna de Directeur, de heer J. Bosma, voor het voetlicht verscheen om eindelijk ook weer eens iets te vertel len, nadat hij zoo langen tijd, zooals hij het uitdrukte, gepasseerd was geweest. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom, niet in het minst de dames der commissarissen. Hierna bracht spreker dank aan alle personeelleden, zijn menschen, die zooveel voor de L.B.F. gedaan hebben. In de anderhalf jaar dat spreker de directie voert, is er heel wat te doen geweest, niet in het minst wijl de administratie geheel moest worden omgezet. Spr. herinnerde ver volgens' aan de afschaffing van de gros- sierderij, de uitbreiding van de banketbak kerij en het Vele werk in de verschillende afdeelingen waardoor ieder in zijn afdeeling bijzonder veel werk heeft moeten verrich ten. Voor de wijze, waarop zulks geschied is, zegt hij allen hartelijk dank. Ook aan commissarissen brengt spreker dank voor hun leiding en steun en hij be sluit met den wensch, dat ieder op zijn plaats in de toekomst, al lijkt deze donker, zijn schouders onder het te verwachten werk zal zetten tot grootmaking der L.B.F. Namens het gezamenlijke personeel werd vervolgens het woord gevoerd door den voorzitter van de Jubileumcommissie, den heer J. Momberg. Deze begon met er op te wijzen, dat wel niemand zal hebben ge dacht, dat de L.B.F. twee jubilea zou her denken in oorlogsjaren. Weliswaar bleven wij in 1916 buiten den oorlog, maar de druk is niettemin sterk geweest. In Maart 1940 kwamen eenige leden van het personeel bijeen om de vraag te overwegen hoe men het 75-jarig bestaan zou kunnen herden ken. Na ruggespraak met de directie werd toestemming verleend om plannen voor te bereiden, waarna een personeelvergadering besloot tot stichting van een jubileum fonds, waaruit personeel en depothouders een geschenk ter herinnering zouden kun nen aanbieden. Dit bestond uit een fraaie staande klok voor het kantoor, welke hierna werd ont huld en welke Spreker aanbood met den wensch, dat met het verstrijken van den tijd de N.V. een nieuwen tijd van bloei moge medemaken. De president-commissaris, de heer dr. L. P. Krantz, bracht hierna dank voor het fraaie geschenk, waarin hij een bewijs zag, dat allen meevoelden voor de zaak, het welk bovendien niet alleen mooi maar ook toepasselijk is op het geheele bedrijf, waar in rijzen, bakken en bezorgen het halve werk is. Spr. wierp hierna een terugblik in het verleden, memoreerde de moeilijke jaren en bracht in herinnering dat de bloei van het oogenblik niet enkel het werk is van het huidige personeel, maar een voort zetting van de taak der voorgangers. Spr. hoopt dat eerbied en erkentelijkheid voor het voorgeslacht en een open oog voor hun ervaringen, zullen samengaan om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Spr. bracht 'vervolgens hulde aan den man, die sinds anderhalf jaar de leiding heeft, den heer Bosma wiens keus zeer ze ker gelukkig genoemd mag worden (ap plaus) In het Duitsch wendde spr. zich vervol gens tot den heer Nickel, bakmeester en den heer Rocks, Inspektor, met wie de L.B.F. de bijzondere relaties der Duitsche Weermacht onderhoudt. De verrassing van het jubileum had spr. tot het laatst bewaard, n.l. een week extra loon voor het personeel (applaus). Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en werd het overige gedeelte van den nog langen avond gewijd aan declamatie en tooneel, verzorgd door een 10-tal leden van het personeel. Het was werkelijk uit stekend werk van deze amateur-tooneelis- ten. Zoowel de dames ^ls de heeren hebben gezorgd, dat het geheel uitstekend in den smaak viel. Hierdoor zal tevens de herin nering aan het jubileum des te aangenamer blijven. Te half negen was de tooneelvöor- stelling ten einde, waarna met een dansje besloten werd. Lezing' voor de vereeniging „Oud-Leiden". De naam van de vereeniging „Oud-Lei den" zou de meèning doen post vatten, dat haar belangstelling uitsluitend zich richtte op met klimop overwoekerde ruïnes, ver waarloosde hofjes en verdwaalde gevel- steenen, doch de activiteit' van deze kwieke en springlevende vereeniging' bijvoe- gelijke naamwoorden, die tegenwoordig niet op zoo bijster veel organisaties van toepassing zijn is daarmede in tegen spraak. Zij ontwikkelt zich van liever lede tot een centrale, die zeer zeker zoekt te behouden en in eere te herstellen al jiet schoone en ook merkwaardige, dat wij van het voorgeslacht geërfd hebben en vaak al te weinig waardeeren, maar daarnaast wil zij ook leiding geven aan het nieuwe en groeiende. Goede smaak is vermoedelijk een gave, die, het wpord drukt het reeds uit, niet kan worden aangeleerd; de ver eeniging „Oud-Leiden" wil echter het hare bijdragen om de nog steeds regeerende wansmaak voor ieder, zelfs al zou iemand geen smaak hoegenaamd hebben, wansma kelijk te maken. Zij propageert de goede smaak als behoorend tot de „bon ton", en zelfs degenen, die de „bon ton" niet bezit ten, willen dat toch ongaarne laten blijken. Met deze dubbele doelstelling in het vi zier, was het een goede zet van de vereeni ging ir. G. A. O verdij kink uit Riethoven, ingenieur bij het Staatsboschbeheer, uit te noodigen een voordracht te houden over „De invloed van de wegbeplanting op hej landschapsschoon, in het bijzonder met be trekking tot Rijnland." Deze lezing har plaats in samenwerking met de Kamer van Koophandel alhier, welker voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer, deze bijeen komst bezocht. Ook waren aanwezig de burgemeesters van Nieuwkoop, Ter Aar, Voorhout en Zevenhoven en -eenige gemeen teraadsleden en ambtenaren van omlig gende gemeenten. De belangstelling van de huisgenooten, de leden der vereeniging, was eveneeps zeer groot. De lezing, dieir.-O verdij kink hield, was een toelichting op de uitgebreide verzame ling lichtbeelden, die door hem werden vei-toond. Deze lichtbeelden met hun te genstellingen hoe het w 1 en hoe het niet moest, wat leerlijk was en wat wél de gezonde smaak bevredigde, wat behou den moest blijven en wat opgeofferd dien de te worden, was bijzonder doeltreffend. En het prettige in zijn uiteenzetting was, dat ir. Overdijkink, zooals de voorzitter prof. Idema in een dankwoord raak typeer de, zoo weinig „dogmatisch" zijn inzicht in wegbeplanting en landschaps-schoon had HOEVEELHEID 07 iBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak 07 07 06 07 02 61, 71, 91 15 11 10 07 08 09 117 16 Periode e Periode 9 Brood of Gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Vleesch en Vleeschwaren Koffie of Thee Peulvruchten Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 10 Maart t/m 16 Maart (23 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak Van 10 Maart t/m 16 Maart (23 Maart) half pond boter of half pond margarine of 200 gram spijsvet. Zelfde als boterkaart Van 17 Febr t/m 16 Maart. 1 kilogram Van 10 Maart t/m 19 Maart. (23 Maart) m 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalf vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 125 gram koffie of 50 gram thee. Van 10 Maart t/m 23 Maait (6 April) Elk der bonnen 100 gram kaas. Van 10 Maart t/m 16 Maart (23 Maart) 1 ei Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond Van 24 Febr. t/m 23 Maart y, pond Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht,- in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Van 24 Febr. t/m 20 April V, pond Van 24 Febr. t/m 20 April V, pond Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons Van 1 Jan t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep. of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling pf 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzepp of 600 gram waschpoeder. t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming) t/m 31 Maart (oude bonnen nog tot 14 Maart geen turf) één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart a.s. geven de met „brandstoffen' één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht "op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. gevormd. Hij toonde zich geen voorstander door dik-en-dun van kale autobanen, maar evenmin wilde hij de verkeers-eischen op offeren aan een overdreven behoud van het reeds gegroeide; hij had een open oog voor simpele, argelooze polderweggetjes en tegelijkertijd een klare kijk op moderne behoeften; hij was afkeerig van noodeloos hakken, maar niet van hakken, dat nieuwe schoonheid kan schenken en openbaren; hij was op zijn tijd een bewonderaar van boomlanen, en op een anderen tijd van een meer afwisselende wegbeplanting. Van één toestand evenwelwas ir. Overdijkink een strenge rechter, namelijk van de afschu welijke lintbebouwing, die zoo menig lan delijk uitzicht hopeloos verknoeide. „We gen"-, zei hij, „worden aangelegd voor het verkeer en niet voor riante villabouw". Het stemt tot groote voldoening, dat het Staatsboschbeheer daarvan waren ons reeds meer voorbeelden bekend zoo'n breede opvatting heeft van landschaps-be- houd en. zonder tot een gemeenplaats te vervallen, het nuttige met het aangename weet te vereenigen. Bij de discussie, die op de lezing volgde, heeft de heer Ten Cate Brouwer, het stre ven van ir. Overdijkink aangemoedigd en de burgemeesters van Rijnland uitgenoo- digd tot overleg, om, nu de houtprijzen zoo gestegen zijn, een ontoelaatbare ont luistering van Rijnland te voorkomen. Prof, Idema sprak een vlot dankwoord. Aflcnda LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag M Maart 20 uur tot Zaterdag 15 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok Rapenburg 9," Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LEIDSCHE HENGELAARS VEREENIGING DVV Gisteren hield bovengenoemde Henb laars vereeniging haar laatsten Wedstrijd. Het weere was slecht. Tijdens het visschen regende het steeds. Niettemin werd er 22 pcnd visch gevangen. De uitslag was als volgt: le prijs P. Neu teboom; 2e C. v. d. Burg; 3e T. Stormer; 4e T. Voskuil; 5e P. v. Egmond; 6e J. Filip- po; 7e T. Massaar; 8e A. Filippo; 9e A. Piket; 10e C. Hendriks; lie A. Heusden; 12e T. Pijnacker; 13e N. v. Hooidonk; 14e W. Laterveer; 15e J. Hendriks.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2