OMGEVING Wilt U iets weten? ffiyfalteaUig, ZATERDAG 8 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 KATWIJK Geboren: Klazina Heijltje d. van P. Varkevisser en J. Freke Aagtje d. van B. J. Dijkdrenth en J. Koster Dirk z. van D Groen en C. van Duyn Engelina d. van M. de Jong en R. Egberts Frederik Willem z. van F. W. de Vries en A. C. de Lugt Albertus Cornells z. van M. van der Marei en G. B. Wilgen. Ondertrouwd: A. H. Tromp en C. H. Waterreus. Getrouwd: P. du Ru en J. Onderwa ter. Overleden: Willem Keur 2 j. Cor- nelis van Beelen 19 j. Frederika Mar tina van der Valk 51 j. RIJNSBURG Brand. Vrijdagmiddag is, tijdens af wezigheid van den eigenaar, den heer A. Gr., in diens magazijn en werkplaats langs de Vliet brand uitgebroken. Toen de heer Gr. door omwonenden gewaarschuwd werd, had het vuur al zulk een omvang aange nomen dat van redden geen sprake meer kon zijn. Bijna alle gereedschappen, aan wezige artikelen als rijwielen, banden, enz. waren verloren gegaan. De oorzaak van de brand kon nog niet vastgesteld worden. De schade is vrij belangrijk en wordt gedeel telijk door verzekering gedekt. heele struikjes, voorzien van een melk-, bouillon- of een kaassausje, komt de groente bjj vleesch en bij aardappelen goed tot haar recht. We geven vandaag een voorbeeld van 't eerste geval, terwijl we binnenkort op eenige tusschenschotels zullen terugkomen, Gesnipperd witlof zonder boter (4 personen) 1 a 1H kg. witlof, 50 gr. (J4 ons of 6 volle eetlepels geraspte jonge kaas, 40 gr. (4 afgestreken eetlepels) bloem, 2l/i dl. melk, wat zout. Maak het lof schoon, snipper het, wasch het, lat het even uitlekken en breng het dan zonder water vlug aan de kook. Laat het op een zacht vuur gaar worden (een klein half uur) Meng intusschen op een zacht vuur in een klein pannetje de bloem met de kaas en 1 dl. van de melk tot een gelijk deegje, verdun dit scheutje voor scheutje met de rest van de melk en laat de dikke saus een oogenbliik doorkoken. Roer ze door het gaargekookte lof en maak de groente op smaak af met wat zout en desgewenscht wat nootmuskaat. (Zonder gebruik van boter maakt de saus een „roomigen" indruk en verzacht ze den anders voor menigeen te sterk uit komenden groentesmaak). door Prof. Dr. N. Gretfemann 2e Week, 28 Maart; Evangelie van Lukas 3:16:11. In de Handelingen (welk boek ook door Lucas is geschreven) is er in hoofdstuk 8, vers 2640, sprake van een Ethiopiër, een heiden, die ook met het Bijbellezen begon nen is. Als dan de diaken Filippus be merkt, dat deze Ethiopiër in Isaias aan het lezen is, stelt hij hem de vraag: „begrijpt ge wel wat ge leest?" Dit is de eerste vraag, die elke Bijbellezer aan zichzelf moet stel len. Eerst moet men begrijpen, en daarna pas kan men het gelezene verwerken in zijn ziel, het in zich laten doordringen en wortel doen schieten. Een van de hulpmid delen nu om ten minste de groote lijn van een Evangelie-verhaal te begrijpen, is den opbouw van dit verhaal te leeren kennen, en dit dan vooral tijdens de lezing zelf te rug te vinden. Dezen opbouw vindt men aangegeven in de verdeeling. Men doet derhalve goed, wanneer men zoo nu en dan de verdeeling van het Evangelie opslaat. Voor het ver haal van Lukas vindt men deze duidelijk aangegeven op blz. 127 van den Petrus- Canisius-BijbeL Daaruit blijkt, dat de leesstof van deze week nog gedeeltelijk valt onder het Yfcr- borgen Leven (De Dageraad des Heils), maar dan al spoedig overgaat naar het Openbare Leven. Na de twee voorgaande hoofdstukken wordt er over het Verbor gen Leven zelf niets meer verhaald, maar toch treffen we twee opvallende mededee- lingen aan, waaruit blijkt, dat het Leven van Jesus geen vrome, onware legende is, doch echte, werkelijke geschiedenis, die past in de gewone.algemeene geschiedenis DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN DENEMARKEN. Ontwikkelde zich aan het einde van 1940 gunstig. Europapress meldt uit Kopenhagen. In het afgeloopen jaar kon de Deensche land bouwproductie de netto opbrengst per H.A., in vergelijking met het daaraan voorafgaan' de jaar met 25 pet. opvoeren. Behalve uit het feit, dat de graanprijzen voor de voor ziening der binnenlandsche behoefte ste gen, kan deze ontwikkeling daardoor wor den verklaard, dat Duitschland belangrijk grootere contingenten importeerde, terwijl dit gepaard ging met een sterke prijsstij ging. In den melkhandel kon het gebrek aan overzeesch veevoeder worden opgehe ven, doordat men zich in grootere mate dan voorheen ging toeleggen op het verbruik van binnenlandsch veevoeder, zoodat het jaarlijksche productie van 161.3 kg. ver- sche melk per dier in 1939, het laatste jaar slechts weinig tot 156.2 kg. daalde en de boteruitvoer in vrijwel normalen omvang kon plaats vinden. Het totaleVolume van den uitvoer van landbouwproducten is het laatste jaar in vergelijking met 1939 zelfs met 64 millioen kronen gestegen, zoodat een bedrag van 1.043.000.000 kronen werd bereikt. Ook met betrekking tot de Deen sche paardenfokkerij werden recordver diensten geboekt, de uitvoer naar Duitsch land steeg tot 15.000 paarden, waarvoor zeer goede prijzen gemaakt konden worden. Ook voor wat betreft de Deensche vis- scherij is de algemeene toestand zeer goed te noemen. Voor de groote partijen visch, welke onder meer naar Duitschland wer den uitgevoerd, konden zeer goede prijzen worden ontvangen, terwijl de productie geleidelijk tot het drievoudige werd opge voerd, hetgeen tot het uitbreiden van de visschersvloot en haven-installaties aanlei ding gaf. In de Deensche industrie deed zich op enkele gebieden het gebrek aan grondstof fen gevoelen, wat tot een zekere achteruit gang in de zaken leidde, in verband waar mede' men pogingen in het werk stelde, door vernieuwing en uitbreiding der be staande handelsverdragen dit gebrek te annuleeren. Behalve met Denemarken's grootste klant, Duitschland konden in het begin van het jaar belangrijke handelsver dragen met Finland en Zwitserland wor den gesloten. Op de Deensche geldmarkt is een groot aanbod van baar geld te constateeren, na dat de slotbalans der Deensche groote ban ken recordcijfers kon melden, zooals nog nooit waren bereikt. De pogingen van staat en gemeente, om de werkloosheid door het doen uitvoeren van groote openbare wer ken te verminderen, werden hierdoor gun stig beïnvloed. Men is begonnen met het uitvoeren van werken ten bedrage van rond 180 millioen kronen, waardoor gega randeerd is, dat de werkloosheid in den loop van het voorjaar in belangrijke mate zal verminderen. Teneinde de voorziening van brandstof fen geheel te verzekeren, zal de productie van den vorigen zomer nogmaals worden opgevoerd. Van. staatswege zijn ten behoe ve van het aanschaffen van machines voor de turf productie, 900.000 kronen in den vorm van rentevrije leeningen ter beschik- óók mensch is, evenals wij. Christus heeft hier werkelijk op aarde geleefd, in een be paald tijdperk van de jaartelling, en ook Hij heeft Zijn, menschelijke voorvaderen gehad. Vandaa» die geslachtlijst. Na dus de menschelijke zijde zoodoende voor altijd te hebben vastgelegd, gaat dan het verhaal verder en beschrijft de beko ring, waarbij de geestelijke overmacht van Christus op den duivel reeds haar voren komt. Daarna volgden in de hoofdstukken 4. 5 en het begin van 6 verschillende won deren, een duiveluitdrijving, de genezing van Petrus' schoonmoeder, van een melaat- sche, den lamme en van de verdorde hand. Want Christus doet deze wonderen uit eigen macht en op eigen gezag! Toch is het niet de eenige bedoeling van Sint Lukas om Christus' waardigheid als Messias door de wonderen te laten uit schitteren; hij heeft bovendien nog deze bedoeling: namelijk onze oogen te openen voor de barmhartigheid van Christus te genover hen die lijden naar ziel en ook naar lichaam. Dit bizondere doef van Lu kas, waarover ook de inleiding spreekt (blz. 126), komt daardoor beter uit, omdat hij meer wonderen van Christus verhaalt dan de andere Evangelisten. Een bizonder duidelijke onderstreeping krijgt die barm hartigheid dan ook hier in 4:1819, waar de aangehaalde tekst van Isaias spreekt over de armen, de gevangenen, blinden en verdrukten, die allen een toeverlaat bij den Messias vinden. Ook worden deze wonderen niet zoo maar los achter elkaar verhaald en opge somd. Neen, ze zijn in twee groepen onder gebracht (zie verdeeling blz. 127), n.l. het eerste optreden van Jesus (4:14) en het ge schil met de Fariseën (5:17). Terwijl Christus dus al weldoende en barmhartig rondgaat en Zijn liefde toont om de men- schen te winnen, vormt zich nu reeds in het begin een tegenpartij, die Hem al die jaren zal achtervolgen, totdat alles eindigt in de glorievolle overwinning op het kruis! DE KOPPIGEN. Onder dezen titel lezen we volgend arti kel van Henri de Greeve, pr., in de „Nieu we Koerier". „Er zijn er nog altijd, die den onweer- staanbaren gang der dingen willen, tegen houden. De nieuwe tijd klopt aan de deur. Willens nillens zal hij moeten worden toe gelaten. Oude, vrijgevochten ideeën, vrij- buiterige inzichten en sociale verhoudingen, loonschalen en onmenschwaardig loon heb ben afgedaan. Zij zullen nooit meer kans krijgen. Koppige oude heeren, wijkt toch einde lijk voor de redeneering van het gezond verstand en de rechtvaardigheid en doet afstand van de bedriegelijke redeneering, dat gij volkomen eigen baas zijt in uw bedrijf. Dat zijt gij niet. Dat zijt ge nooit geweest. En als gij het wèl waart, is het bewijs geleverd, dat uw bedrijf óf moet verdwijuen, óf gereorganiseerd naar de normen der rechtvaardigheid. Bij onderhandelingen dezer dagen over loon en loonsopvatting wierp een werk gever moede de bekende in druk gegeven redevoering van Pater Jacobs, die hij hield voor de handels-, kantoor- en win kelbedienden, ter tafel en noemde het een schande, dat dergelijke redevoeringen werden gehouden. Deze heer, die al jaren lang schandelijk lage loonen uitbetaalde en nog uitbetaalt, wees iedere inmenging der organisatie van de hand met de woor den: „Ik ben baas in mijn bedrijf. En ik zal voorschrijven, onder welke voorwaar den mijn personeel zal werken." Neen, waarde heer, niet u zijt baas in uw bedrijf. Boven u behoort de rechtvaar digheid te staan. Het Recht behoort de voorwaarden te dicteeren. Gij hebt in de afgeloopen jaren alleen uzelf diensten be wezen. En eigenlijk hebt gij uzelf in het geheel geen dienst bewezen. Want het zal u niet gemakkelijk vallen straks door den mokerslag van den tijd verpletterd te wor den. Gij béhoort bij de legioenen zelfzuch- tigen uit het verleden, die den oorlog op hun geweten hebben. Ik weet, dat gij niet alleen staat. Eenige dagen later zeide een geestverwant van u: „Noem in de kwestie werkgever en werk nemer, ten name van den laatste niet het" woord Recht, want dat geeft aanleiding tot onaangename verhoudingen." Ik zou wel eens willen weten welk woord deze katholieke werkgever er voor in de plaats zou willen zetten om* zijn opvatting te rechtvaardigen. Er is er geen! Hij zet er voor in de plaats „willekeur!" Maar willekeur roept den afgrond op. Zijn tijd is voorbij!" Wij hopen het van ganscher harte en mogen het ook verwachten". king gesteld. De verordening betreffende de molest- verzekering in Denemarken werd in Ja nuari in belangrijke mate gewijzigd, daar de molestverzekering ook tot dat gedeelte der handelsvloot werd uitgebreid, dat door het interneeren of verblijf in vreemde ha vens aan de controle der reeders onttrok ken is. Hierdoor is het meest waardevolle en moderne gedeelte der Deensche vloot welke een waarde van 211 millioen kronen vertegenwoordigt, tegen molest gedekt. VALKENBURG Woningbouw. De uitslag der door B. en W. dezer gemeente gehouden aanbeste ding van 12 arbeiderswoningen had tot uit slag, dat hoogste inschrijver was G. v. d. Vijver te Rijnsburg voor 22.350.en laagste Gebr. v. d. Plas, Katwijk voor 12.904.De gunning is nog aangehou den. Vraag: Betreffende het kaartspel, welke roem heeft een vijfde, een zesde en een zevende? Antwoord: Volgens de regels telt een driekaart 20, een vierkaart 50 en elke volgende suite 100 punten. Een vijfkaart heeft dus evenveel waarde in punten als een zesde of zevende, maar kan desniette min worden afgekeurd. aan in komsten een bedrag van 27956,43, aan uitgaven 27140.84, zoodat er een sal do is van 815,59. Sinds de oprichting werd aan voorschotten verstrekt f 9662.—. Aan terugbetalingen werd ontvangen 5871. Saldo per ultimo 1940 3791.Op deze voorschotten werd een minimaal verlies geleden. Uit een en ander moge blijken, dat steeds zware eischen worden gesteld aan de geldmiddelen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 5641. E. D. de Goede. Leiden, Kort Galgewater 5. Scheepsbenoo- enz. Vest. fil.Warmond, Dorpsstraat 89b. Volmacht verleend aan: H. de Goede, Lei den. (B.P.). BINNENLAND. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In' de laatste nachten heeft het Engel- sche luchtwapen hier te lande geen andere schade aangericht dan eenige bomtrech- ters op open veld en voorts een aantal ge broken ruiten in een krankzinnigengesticht voor vrouwen. GESTRUIKELD EN ONDER AUTO TERECHT GEKOMEN. Vanochtend had een droevig ongeval plaats bij de kalkzandsteenfabriek te Vo gelenzang. Het zesjarige dochtertje van schipper Sandtke struikelde op het oogen- blik, dat een vrachtauto door de poort passeerde. Het meisje kwam onder de wie len en was op slag dood. LIJKJE OPGEHAALD VAN VERMIST JONGETJE. Gisteren heeft de politie te Utrecht het lijkje opgehaald van den vierjarigen C. v. d. B., die sedert 9 Januari werd vermist, en nu verdronken bleek te zijn in het Oude Rijntje bij de Billitonkade te Utrecht. en die valt onder de gangbare jaartelling vart die dagen. Daarom geeft Lukas in het begin van hoofdstuk 3 precies aan, wie er vlak voor het Openbaar optreden van Chris tus het wereldlijk en geestelijk gezag uit oefenden. Dat is dan ook de reden, waarom in 3:23 37 de geslachtslijst van Christus wordt gegeven, een stuk dat op het eerste gezicht misschien vreemd aandoet. Toch zal men de beteekenis daarvan begrijpen als men het volgende nagaat. Alvorens uit de woor den en werken van Christus te laten be merken, dat Hij zich daarin als Godsge zant, ja als Zoon van God openbaart, wil Lukas ons eerst laten zien, dat Christus Begrijpt ge wel wat ge leest? (Hand. 8:30). Zondag, 9 Maart: Lukas 3:120. Maandag, 10 Maart: Lukas 3:2138. Dinsdag, 11 Maart: Lukas 4:130. Woensdag, 12 Maart: Lukas 4:3144. Donderdag, 13 Maart: Lukas 5:116. Vrijdag, 14 Maart: Lukas: 5:1739. Zaterdag, 15 Maart: Lukas 6:111. Knip dit lijstje uit, en leg het in uw Nieuw Testament. VOORSCHOTEN Frauduleuze slachting. Door de con troleurs 'van de Landbouw Crisiswet werd heden bij de politie alhier assistentie ver zocht om een huiszoeking te doen in de woning van N. v. cL M. en J. v. d. H. al hier. In de woning werd niets gevonden, doch in het weiland bevond zich op een bakfiets het vleesch van een koe, die v. d. H. had geslacht. Bakfiets en vleesch, de kop en de pooten werden in beslag geno men en overgebracht naar het abattoir te Leiden. Procesverbaal is opgemaakt. WITLOF, NIET LANG. GELEDEN HIER TE LANDE ONBEKENDTHANS, EEN VAN ONZE MODERNE TUINPRODUCTEN Breng het in Uw Zondagsmaal te pas! Martine Wittop Koning schrijft ons: Vijftig a zestig jaar geleden werd er in Holland ook nu en dan lof gegeten; door de liefhebbers wel te verstaan, want de vrij bittere smaak van dit „suikerlof" (verbastering van cichorei) trok lang niet iedereen aan. De groente werd geoogst als losse toefjes bladeren, die in 't voorjaar evenals de nog vroeger verschijnende paardenbloem- uitloopers, de molsla intuitief door velen als „gezond" werden beschouwd.... in een tijd toen de vitamines en hun rol nog diep in 't duister lagen! De Belgische kweekers ontdekten voor deze groente nieuwe mogelijkheden, die èn vorm èn smaak ten goede kwamen. Zij zaaiden ze in 't voorjaar, dunden de jonge plantjes uit tot ze een onderlingen afstand van 15 cm. hadden en hielden ze geduren de den zomer goed los door den grond nu en dan met den „hak" te bewerken. Om streeks November werden de planten ge rooid; de wortel werd ingekort en de bla deren werden tot 2 a 3 cm. boven den wortel afgesneden. De aldus voorbereide plantjes werden rechtstandig neergezet in een 20 cm. diepe kuil, ze werden bedekt met een 25 cm. dikke laag fijne aarde en ze groeiden dan uit tot de stevig gesloten blanke struikjes, die hun reputatie van „Brusselsch witlof" ook buiten de grenzen van België eer aandeden. Wat was natuurlijker dan dat ook de tuinders in Nederland zich op de cultuür van een zoo gewilde wintergroente gingen toeleggen? Zelfs amateurs wisten er in hun moestuin goede resultaten mee te bereiken. Tegenwoordig mag dan ook het predicaat „Brusselsch" lof de herinnering levendig houden aan het pionierswerk van de Bel gische kweekers witlof zonder meer duidt thans het product aan, dat van uit verschillende Hollandsche tuinbouwstre ken gedurende de laatste jaren van No vember tot en met April via de veilingen de huisvrouw bereikt in een regelmatigen maandelijken aanvoer van rond anderhalf millioen kg. en dat haar wordt aange boden tegen een prijs, die onder het be reik van zeer vele gezinnen valt. Tusschen de goedkoopere wintergroen ten door, de voor stampot bjj uitstek ge schikte kool, wortelen, uien en rapen, vormt het als afzonderlijke groente be reide lof in concurrentie misschien met de schorseneeren en de spruitjes een welkome afwisseling voor den Zon- dagschen maaltijd. Fijn gesnipperd of in Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. STICHTING COMMISSIE VAN SAMEN WERKING VOOR BIJZONDERE NOODEN. Aan het verslag over 1940 van de Stich ting Commissie .van Samenwerking voor Bijzondere Nooden hier ter stede ontleenen we het volgende: Het moge verondersteld worden bekend te zijn, dat de Stichting tot doel heeft: a. het vormen van een bond: 1. tusschen kerkelijke, particuliere, burgerlijke instellingen van weldadigheid en sociale zorgen, 2. andere instellingen, vereenigingen of personen, die zich bezig houden of bereid zijn zich te gaan bezig houden met het ver- leenen van eenmalige steun in bijzondere nooden; b. het in onderling overleg organiseeren en uitvoeren van de onder a. bedoelde steunverleening. De werkzaamheden werden sterk beïn vloed door de mobilisatie en den oorlogs toestand, welke in velerlei opzichten het maatschappelijk en commercieel leven wij zigde. HH gevolg daarvan was, dat naast de gewone werkzaamheden ook in vele gevallen hulp verleend werd aan gemobi- liseerden en aan indirecte slachtoffers van de mobilisatie. Voor zoover de eersten be treft .dikwijls in samenwerking met Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens. In 1940 moest een nieuw soort hulpver leening worden georganiseerd, n.l. die aan indirecte oorlogsslachtoffers. Ook enkele ingezetenen, van wie een gedeelte van hun bedrijf in Valkenburg (Z.H.) gelegen was, werden, in samenwerking met het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden, de Vebo, de Stichting Zuid-Holland 1940 n het Rijnlandsch Borgstellingsfonds, voor loop ig geholpeh. Het spreekt vanzelf dat niet allen, die zich tot de Commissie wendden, geholpen konden worden, doch in samenwerking r -t Kerkelijke organen voor armenzorg, de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, particulieren, het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden, het Herstelfonds 1940, het Leidi&ch Borgstellingsfonds enz. kon veelal een vruchtbare en onmisbare samenwer king worden verkregen, waardoor bereikt werd, dat aan de doelstellingen van het Fonds nl. dat geldelijke steun slechts zal worden verleend, indien mag worden aan genomen, dat de begiftigde voor goed, al thans voor geruimen tijd buiten geregelden onderstand zal worden gehouden of in zijn zelfstandigheid zal worden hersteld, werd voldaan. Behandeld werden 364 aanvragen; hier van kwamen 148 niet voor hulp in aan merking, 15 werden ingetrokken, terwijl in 36 gevallen bemiddeling of advies werd verleend; 7 aanvragen waren nog in be handeling. In vele gevallen kon, met medewerking van de Gemeentelijke Volkscredietbank, doeltreffende hulp worden verleend in den vorm van kleine voorschotten, waarvan de terugbetaling zeer geregeld in zeer klei ne paiementen geschiedt. Deze vorm van zelfhulp verhoogt de eigenwaarde van hen, die op deze wijze uit moeilijke omstandig- heden konden worden geholpen. Daartoe in staat gesteld door de uit pe riodieke bijdragen en giften verkregen middelen, kan de Commissie steeds hulp bieden daar, waar anderen om wettelijke en statuaire redenen zich moeten onthou den. Vermelding verdienen de belangrijke bij dragen, die van het Leidsch Studenten Corps werden ontvangen; deze bedroegen bijkans 50 pet. van de ontvangen giften. Deze bron van inkomsten staat door de omstandigheden sinds den oorlog stil. De exploitatie-rekening 19391940 geeft BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 7 Maart. (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht, welke tezamen een inhoud had den van 12.061 b.r.t. In Noord-Afrika hebben Duitsche forma ties gevechtsvliegtuigen bij Derna colonnes voertuigen, troepenconcentraties en barak kenkampen met bommen van licht en mid delzwaar kaliber bestookt. In de kampen ontstonden hevige branden. Tal van voer tuigen werden vernield, gebouwen werden door voltreffers verwoest of zwaar bescha digd. Een formatie Duitsche duikbommen werpers bombardeerde in de avonduren van gisteren de haven- en dokinstallaties van La Valetta op het eiland Malta. De aanval had een goede uitwerking. Bij aan vallen op verscheidene vliegvelden in Zuid en Zuidoost-En geland plaatsten gevechts vliegtuigen verscheidene treffers op han gars en tusschen staande vliegtuigen. Ver scheidene machines werden op den beganen grond vernield. Vliegtuigen der gewapende verkenning bestookten in Zuid- en Zuid- oost-Engeland de haveninstallaties van ver scheidene steden, daaronder ook van Lon den, op krachtdadige wijze met bommen. Een gevechtsvliegtuig ondernam een ver- metelen scheervlucht naar de vliegtuigfa briek van Filton. Bommen van zwaar kali ber vernielden een groote montagehal. Ver scheidene gereedstaande vliegtuigen wer den beschadigd. De verkenning boven het op 5 Maart aangevallen vliegveld Halfar op het eiland Malta bracht groote vèrwoestingen in de installaties van het vliegveld aan het licht. O.a. zijn drie zware gevechtsvliegtuigen, een montagehal en een barak vernietigd, terwijl bovendien verscheidene hangars en vliegtuigen zware beschadiging hebben op- geloopen. Noch overdag noch des nachts heeft de vijand het gebied van het Duitsche rijk binnengevlogen. Bij den aanval op de vliegtuigfabriek van Filton heeft de bemanning van het aanvallende gevechtsvliegtuig, de eerste luitenant Hollinde, de Oberfeldwebel Le- buda, de onderofficier Weber en de Ge treiter Schilling, zich bijzonder onderschei- HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERÏCHT. ERGENS IN ITALIë. 7 Maart. (Stefani). Het 273ste communiqué van het Ptaliaan- sche hoofdkwartier luidt: ,,Van het Grieksche front niets van be teekenis te melden. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen een vijandelijke luchtbasis gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben in beweging zijnde colonnes en troepenconcentraties aangevallen. Twintig auto's werden vernield en talrijke ernstig beschadigd. Bovendien zijn in de omge ving van Derna barakken en kampemen ten gebombardeerd, waarbij branden uit braken. Andere Duitsche vliegtuigen heb ben militaire objecten te La Valetta op Malta gebombardeerd. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze luchtformaties een aanval ge daan op vijandelijke schepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren. Een krui ser, een torpedobotjager en drie koop vaar- dijschepen werden getroffen. In Oost-Afrika is in de nabijheid van Koermoek (Bover.-Soedan) een vijandelij ke aanval afgeslagen. Bij het gevecht in de nabijheid van Keren, waarvan het weer- machtsbericht van gisteren melding maak te, zijn den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht."

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7