ZATERDAG 8 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BINNENLAND AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS UIT HUN FUNCTIE ONTHEVEN Blijkens een bericht in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108/40 over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen van 20 Augustus 1940, de Amsterdamsche wethouders Kropman, Van Meurs, Franke en Walrave Boissevain van hun functie ontheven. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. «pïieldering inzake enkele onderdeelen. Uit brieven, welke bij den Economischen Voorlichtingsdienst zijn binnengekomen, blijkt nog eenig misverstand te bestaan ten aanzien van enkele onderdeelen der tex tieldistributie. Voor kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden drie jaar is de regeling aldus, dat deze goederen ge kocht kunnen worden op de stamkaart van het kind. Op deze wijze kunnen dus ook wiegmatrassen, wiegedekens, wiegelakens, sloopjes enz. en boxmatrassen, benevens kinderwagen-artikelen worden verkregen. Voor luiers is een uitzondering gemaakt; deze kunnen slechts op „speciale punten" worden gekocht, waartoe men zich moet wenden tot den plaatselijken distributie- dienst. Ook a.s. moeders kunnen bij den plaatselijken distributiedienst speciale pun ten aanvragen. Zij vragen daarvoor eerst even aan dokter, vroedvrouw of wijkver pleegster een attest. Ook is nog niet algemeen bekend, dat wollen dekens en katoenen la kens niet op gewone punten te verkrij gen zijn, doch slechts op speciale punten. Hij, die kan aantoonen, een deken of laken werkelijk noodig te hebben, kan zich voor deze punten vervoegen bij den plaatselij ken distributiedienst. Voor garens is de regeling aldus: handwerkgarens (b.v. borduurgarens, ke limwol, zephyrwol e.d.) in handwerk op maak, zooals strengetjes, klu wetjes en spoeltjes, van minder dan 25 gram en an gorawol in iederen opmaak, vallen buiten de distributieregeling. Festonneergaren, haakgaren, handbreigaren, maasgaren, naai garen, rijggaren, stopgaren en tapijtwol worden slechts tegen afgifte van punten verkocht. DE HOUTVOORZIENING VAN ONS LAND. Gebrek aan boomenrooiers en moeilijk heden bij vervoer. Boscheigenaren verzocht geduld te hebben met de ruiming. De commissie inzake het gebruik en de verwerking van inlandsch hout in Neder land deelt het volgende mede: Nu ons land, doordat vrijwel geen hout uit het buitenland wordt aangevoerd, voor de houtvoorziening zoo goed als geheel is aangewezen op de hier nog aanwezige voorraden en de eigen houtproductie spreekt het vanzelf, dat veel meer hout moet worden geveld, dan in normale tij den. Intusschen doen zich bij het vellen van het hout in het bosch en het vervoer daar van naar de zagerijen en opslagplaatsen moeilijkheden voor, waardoor deze werk zaamheden ernstig worden vertraagd. Door het op veel plaatsen heerschende gebrek aan geschoolde boomenrooiers is de velling in sommige streken zeer vertraagd, terwijl de moeilijkheden bij het vervoer in de afgeloopen maanden ten zeerste zijn verhoogd, o.m. door den langdurigen en wisselvalligen winter, waarin hoog water perioden van vorst, sneeuw en dooi elkan der gedurig afwisselden, tengevolge waar van het vervoer van hoornen over onver harde wegen telkens onmogelijk was. Een en ander geert bovengenoemde com missie aanleiding een ernstig beroep te doen op eigenaren van bosschen en andere houtopstanden, die bij den verkoop van boomen een termijn van ruiming hebben bedongen, om bij de tenuitvoerlegging van deze overeenkomst indien zich althans daartegen geen bijzondere bezwaren doen gelden de noodige soepelheid te be trachten. VERDUISTEREN MET HOUT NIET MEER GEOORLOOFD Ingevolge bekendmaking in de Neder- landsche Staatscourant van 7 Maart 1941 is het van dien datum af zonder vargunning van den directeur van het Rijksbureau voor Hout verboden gezaagd naaldhout, gezaagd loofhout, triplex, vezelplaten (board) of kurkplaten te gebruiken voor verduisteringsdoeleinden of ter bescherming v glasruiten. Deze maatregel L. getroffen in verband met de voorraadspositie van ge noemde materialen, In het algemeen zal geen vergunning kunnen worden verstrekt. NATIONAAL STUDENTEN FRONT Bij besluit van den Leider van Natio naal Front is opgericht het Nationaal Studenten Front, waarvan tot leider is benoemd Ir. Edm. Nicolas te De Bilt. BESTEMMING DER MELK Uitbreiding aan het crisiszuivelbesluit 1940 De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld het Zuivelbesluit 1941. Dit besluit geeft eenige uitbreiding aan het crisis-zuivelbesluit 1940. Het ver leent in artikel 2 aan de landbouw crisis-organisatie de bevoegdheid om aan melkveehouders op aanwijzing van den provincialen voedselcommissaris voor te schrijven, dat zij hun melk aan een bepaalde fabriek moeten leveren. Artikel 3 legt aan den producent van melk- en zuivelproducten de nakoming van de verplichting op, om melk te betrekken van de door den provincialen voelselcom- missaris aangewezen melkveehouders. Voorts worden omschreven de verplichtin gen, welke de zuivelcentrale den produ cent kan opleggen. De aangewezen afne mer wordt verplicht de melk van een be paalden producent te koopen en in ont vangst te nemen. GEEN PURE EN MELKCHOCOLADE MEER Naar het „Nederlandsch weekblad voor den groothandel" in levensmiddelen mee deelt, is de fabricage van pure en melk chocolade, o.a. holfiguren, verboden. Der halve mag uitsluitend gevulde chocalade worden gefabriceerd en afgeleverd. Fabricage en aflevering van melkchoco lade gemengd, d.w.z. melkchocolade, waar in hazelnoten, rozijnen, amandelen, enz. verwerkt zijn, alsmede van hagelslag en strooisel van melkchocolade is toegestaan. Voor de bereiding van cacaodranken, zoo- fosoc ez wordt geen cacaopoeder meer be schikbaar gesteld. EEN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN HET HOTEL-, CAFE- EN.. RESTAURANTBEDRIJF. De besprekingen zullen deze maand aanvangen. Het rijksbureau voor de hotel-, café- en restaurant- en pensionbedrijven heeft aan de werkgevers- en werknemersorganisaties een ontwerp gezonden voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, waarover de besprekingen binnenkort zullen aanvan gen. Reeds gedurende een half jaar worden tusschen de betrokken organisaties bespre kingen gevoerd, waarbij het rijksbureau als verbindingsschakel fungeert. Hoewel nog niet vaststaat, hoe de eindregeling zal worden, kan wel als zeker worden aange nomen, dat verschillende verbeteringen voor het personeel, zullen worden inge voerd, welke belangrijke verplichtingen op de bedrijven zullen leggen. Een van de punten, waaromtrent een nieuwe regeling zal worden verkregen, be treft het fooienstelsel. Van afschaffing zal geen sprake zijn, doch wel zal een zooda nige wijziging wórden ingevoerd, dat het personeel aan een betere bezoldiging toe- komtt. De besprekingen over dit voorstel zullen, naar in kringen van belanghebbenden ver wacht wordt, reeds deze maand een aan vang nemen. FUSIE BOUWARBEIDERS-, SCHILDERS GEZELLEN- EN STUKADOORSBOND Naar wij vernemen zijn dezer dagen in opdracht van den commissaris van het N.V.V. de dagelijksche bestuurders van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbei- dersbond, den' Nederlandschen Schilders- gezellenbond en den Algemeenen Neder landschen Stukadoorsbond bij elkaar ge komen met het doel tot een aaneensluiting van deVe drie bonden te geraken.-Tot ver antwoordelijk leider dezer fusie werd door den commissaris van het N.V.V. benoemd de penningmeester van den Nederland schen Schildersgezellenbond, de heer Kaub. Het resultaat dezer besprekingen is ge weest, dat men is overeengekomen, dat de Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond juridisch in stand blijft en de leden van den Algemeenen Nederlandschen Stu kadoorsbond en van den Nederlandschen Schildersgezellenbond in den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond wor den opgenomen. Eigenlijk is dus meer sprake van een overgang van den eenen bond naar den andere. In dit geval gaan de N.S.G.B. en de A.N.S.B. over naar den A.N.B. BEDRIJFSRAAD VOOR HET KAPPERSBEDRIJF. De bedrijfsraad voor het kappersbedrijf hield dezer dagen zijn vergadering te Utrecht, waarin het bureau werd vastge steld en de volgende personen werden ge kozen: J. Huis, Alb. Thijmstraat t5, Am- sterdam, voorzitter; G. S. Peters, W. Kruis kade 33, Rotterdam, 2e voorzitter; Ph. E. Lewis, Numankade 7, Utrecht, secretaris. De bedrijfsraad besloot alle organisaties in het kappersbedrijf bijeen te roepen om tot een intensievere samenwerking t)e ko men in het belang van het bedrijf en de bedrijfs-beoefenaren. H.V.A. keert mterimdividend uit van 12^ pet. Naar het „Vaderland" verneemt heeft het bestuur van de Handels Vereeniging Amsterdam besloten tot het uitkeeren van een interim-dividend over 1940 groot 12 pet. betaalbaar van 10 dezer af, uit sluitend in Nederland DE NIEUWE COMMISSARIS DER PROVINCIE NOORD-HOLLAND. De nieuwe commissaris der provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, heeft he denmorgen in een plechtige bijeenkomst in het gebouw van het provinciaal bestuur te Haarlem zijn amibt officieel aanvaard. De ze bijeenkomst werd bijgewoond door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, ober- dienstleiter Seidel, de weermachts- commandant in Noord Holland, haupt- mann Flöhl, de procureur-generaal, fungeerend directeur van politie te Am sterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, de presi dent van het Gerechtshof te Amsterdam, mr. J. M. Jolles, de leden van het college "van Gedeputeerde Staten, leden der Pro vinciale Staten, de burgemeesters der Noord-Hollandsche gemeenten, de voorzit ters der Kamers van Koophandel in het gewest en hoofden van takken van dienst der provincie. Om elf uur werden mr. Backer, zijn echt- genoote en oberdienstleiter Seidel door den kabinetschef van den commissaris, mr. van der Vaart van de ontvangzaal naar de zit tingzaal geleid. Nadat allen hun plaatsen hadden inge nomen, sprak mr. Backer een rede uit. Na afloop van de bijeenkomst maakten vele autoriteiten, vertegenwoordigers van instellingen, corporaties en vereenigingen hun opwachting bij den commissaris en mevrouw Backer. RANTSOENEERING VAN GEDISTILLEERD. In verband met de grondstoffenpositie. Zooals de brouwerijen in ons land aan het eind van Januari uit eigen beweging tot een beperking, van den afzet van bier hebben moeten besluiten, zijn sinds eenigen tijd ook de distilleerderijen overgegaan tot een vrijwillige rantsoeneering van ge ne vers en aanverwante producten. Naar ons ter oore komt, zijn artikelen als schenkcognac, een artikel, dat hier te lande vrij veel wordt vervaardigd, en bessenge- never niet meer of althans zeer moeilijk te krijgen en zelfs de gangbare geneversoor- ten worden in soms belangrijk verminder de hoeveelheden aan de geregelde afnemers geleverd. Van distillateurszijde hebben wij vernomen, dat de grondstoffenpositie de distilleerderijen inderdaad tot een rantsoe neering van het gedistilleerd heeft genoopt. De distilleerderijen passen de rantsoenee ring, onder, leiding van de distillateursor- ganisaties, gemeenschappelijk, doch overi gens geheel zelfstandig toe. Ten aanzien van den kleinen handel in gedistilleerd heeft de Centrale Vereeniging voor den Handel in gedistilleerd bepaalde aanwijzin gen gegeven. Tot dusver is het rantsoen, dat de distil leerderijen aan hun afnemers kunnen toe staan, nog niet op een algemeen geldend percentage vastgesteld. Een dezer dagen zullen de organisaties zich echter over een dergelijk quotum beraden. „N.R.Crt." SIGAREN VAN ACHT CENT HET MEEST IN TREK Daarop volgen die van 9 tot 10 cent en dan die van 6 cent Wij lezen in de Tabakskoerier: Uit de fiscale opgaven der aan de sigaren-indu strie verstrekte en van haar terugontvan gen banderolles blijkt, dat het sigaren- verbruik in Januari 1941 bedroeg ca. 129.6 millioen stuks met een kleinhandelswaar- de van ca. 11.1 millioen. Voor Januari 1940 waren de cijfers ca. 152.3 millioen stuks met een kleinhandelswaarde van ca. 7 millioen. Voorts blijkt uit genoemde opgaven dat het verbruik in Januari 1941 ingedeeld naar prijsklasse was als volgt ('in millioen sigaren): Prijsklassen Hoeveelheden 12.6 7 V/i ct 5.5 23.6 12.3 13 14—15 ct. 6.8 1.3 .ca. 129.6 In Januari 1941, zoo blijkt uit de op gaven was de gemiddelde winkelprijs der sigaren ca. 8.5 (v. j. 4.6) ct. per stuk. I MAANLICHT In een lichten kring van onwezenlijke kleuren hing vol en zwaar de maan, even onpatuurlijk in haar rondheid als heel de nacht leek. Kleine Jan lag in zijn bedje en keek ver baasd naar die vreemde wereld, die door he traam van zijn kamertje opeens aan hem verschenen was. Het was hem alles vreemd, zóó vreemd, dat het op een sprookje leek. En dat moest het- wel zijn, want zijn bedje had een heel andere kleur en de stoel en de tafel een andere vorm. Dat dit kwam door de schaduwwerking wist hij niet, en had hij dat geweten, dan zou het sprookje geen sprookje meer ge weest, zijn. Ergens in huis tikte een klok. Vaag in zyn herinnering wist hij, 't meer gehoord te hebben, maar om de een of andere re den wilde hij er niet naar luisteren. Mis schien om de onbewuste vrees, dat dit hoorde tot een andere wereld, waarin hij thuis hoorde, waarin hij meer bekend was; 't was prettiger te zien naar wat hij nooit gezien had, en zich te verdiepen in de ge heimen die rond hem waren. Hij stapte zijn bedje uit. Een blik naar buiten deed zijn kleine verstand nog meer tot de overtuiging komen, dat alles wat hij zag behoorde tot die wereld, waarin men sehen en dingen, die 'je met gewone oogen zag, leefden. Zooals de verhalen, die moe der voorlas en die vertelden over feeën en kabouters, die alleen met behulp van het licht van maan en sterren konden zien. Dat was het, kleine Jan voelde zich zat worden van opwinding en met een forsche beweging duwde hij de tuindeur open. Hij liep naar buiten. De kiezelsteentjes deden pijn aan zijn voetjes, maar dat moest er bij- behooren, want buiten was het al even ge weldig, en heel anders dan.... ja wan neer had hij in die vroegere wereld ge leefd? De boomen waren zwart en als je achter je keek waren ze licht in het goud van de maan. En de struiken hadden dunne lichte twijgjes, de knoppen er aan waren bijna bloemen. Alles leek Jan zeer vrien delijk gezind. Hij- was niet bang. Waarom zou hij? Hij kende de paden en de boo men ook al zagen zij er anders uit. En het licht was er, het wonderlijke sprookjes- licht, waarin alleen maar mooie dingen ge beuren. Nieuwsgierig stapte hij het tuinhekje uit. Wat zag de straat er nu gek uit! Licht en donker. De huizen aan den overkant wa- DE VERNIEUWING VAN EFFECTEN VOORZITTER VAN HET BUREAU REFERENDARIS J. H. DOLMAN Twee bestuursleden uit de practijk van den handel Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Financiën van 6 Maart zijn benoemd: tot voorzitter'van het Effecten-vernieu wingsbureau J. H. Dolman, referendaris bij het departement van Financiën; tot bestuurslid van genoemd bureau J. F. van Lennep, administrateur van Broek mans administratiekantoor en mr. U. J. N. de Graaff, secretaris van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Speciale weekeindretours voor arbeiders, die buiten hun woonplaats werken. De persdienst van het N.V.V. meldt ons: De met 1 Maart ingegane verhooging van de reizigerstarieven bij de Nederlandsche Spoorwegen beteekent voor tallooze ar beidsters en arbeiders, die werkzaam zijn buiten de plaats, waar hun gezin of ouders vertoeven, een groote handicap, aangezien een groote categorie niet in staat is, het reis geld op te brengen. Een en ander was voor het N.V.V. aan leiding, zich te wenden tot de Nederland sche Spoorwegen, met het verzoek, de be langen van- deze arbeidsters en arbeiders in het oog te houden. In antwoord op dit verzoek van het N.V. V., heeft de commerrieele afdeeling van de Nederlandsche Spoorwegen toegezegd de invoering va neen tijdelijk speciaal tarief voor gezinshoofden te zullen bevorderen. Hierbij zullen voor gezinshoofden, die wer ken buiten de plaats, waar hun gezin ver toeft, eenmaal in de twee weken werklie den retours derde klasse verkrijgbaar wor den gesteld onder bepaalde voorwaarden. Dit tijdelijk speciaal tarief voor gezins hoofden zal binnenkort worden ingesteld. ren geverfd. Hij -verwonderde er zich over, dat hij den schilder niet bezig gezien had! Wie verft er nu met goud en zwart? Hij zou 't straks wel eens aan moeder vragen. En wat was 't hier stil. 't Was beslist een rare stad, waar hij zoo opeens te land ge komen was. Zijn kleine verstand trachtte begrippen te omvangen, die voor een groot mensch al niet duidelijk zijn, maar een kleine jongen stapt er overheen en dat is misschien het geheim van een vroolijke jeugd: het aannemen van wat komt, in welke vorm het ook is. Jan vond het dan ook niet vreemd, dat opeens, zonder eenige aanleiding in de stil le straat een man hard hollende aankwam, recht op hem af. De man stond hijgend bij hem stil. „Hoe kom jij hier, mijn kleine jongen?" „Ik weet het niet", wilde Jantje zeg gen, maar hij bedacht zich. Op zoo'n raren dag moest je tóch wel heel erg voorzich tig zijn. „Ik ben uit bed gestapt en zoo hierheen gekomen. Hebt u dat ook ge daan? Kijk, die schilder De man viel hem in de rede. „Weet mamma dat dan? Heb je 't niet koud?" Jantje schudde heftig zijn hoofdje. Hij vond 't een onmogelijke vraag, die hier heelemaal niet paste. „Waar is mamima? Nu ik jou eindelijk gevonden heb, moet mamma hier toch vlak in de buurt zijn? Waar is mamma, Tony?" De man hield kleine Jan bij een handje vast, en wachtte ingespannen het antwoord af. „Ik heet geen Tony ik heet Jantje De man lachte. „Zou ik jouw naam niet kennen? Je heet Tony, en ik-heb je al zoo lang gezocht. Waar is mamma?" „Ik weet het nietzei Jantje, 't Was nog raarder dan hij dacht. Heette hij nu Jantje of Tony? En mamma? Wat had die mijnheer naar mamma te vragen? ..Kent u mamma dan?" Hij kreeg pijn in zijn vingers, zoo stevig als die mijnheer hem vasthield, maar hij zou niet huilen. De man deed vreemd. Hij pakte ook Jan's andere hand, en keek den kleinen jongen tóen recht in de oogen. Of 't nu aan het maanlicht lag of aan iets anders, dat wist Jan niet, maar hij zag plotseling iets in zijn oogen, waardoor hij een beetje bang werd. „Waarom zeg je 't niet Tony? Weet, je hoe lang ik al gezocht heb? Al twee jaar! Jij bent groot geworden in dien tijd, maar ik ken je nog heel goed." Jantje begreep er niets van, maar hij begreep heelemaal niets meer. 't Was toch aardig zoo'n sprookje, vooral als je zelf meedeed. Hij kreeg een schitterende inval. „Zullen we samen gaan zoeken?" „Fijn, dat doen we, Tony. Wat ben ik bltf, dat ik je weer heb, mijn kleine lieve jongen! 't Heeft lang, heel lang geduurd. Die mensehen daar hielden me vast, zie je, als ik naar mamma en naar jou wilde gaan, maar vanavond is het mij tóch ge lukt. „Ohzei Jantje, „maar als ik u nou bij de feeën breng, weet je wel, net zooals in andere sprookjes, nou, dan is alles wel goed." De man zei niets, waarschijnlijk omdat hij geen antwoord wist, maar in die nacht moet hij groote vreugde hebben beleefd. Zijn gezicht glansde, Jantje zag het ook, zijn oogen schitterden, en om zijn mond lag een stille glimlach. Hij hield Jantje's hand vast, alsof-hij een groote schat had gevon den. En dit was zijn geheim. Jantje voelde den man beven. Soms was dit zoo sterk, dat hij zijn oogen vragend en eenigszins angstig op hem richtte, maar in een sprookje moet je niet vragen, nooit, want als je vraagt kan het soms op houden, een sprookje te zijn. 't Zou zoo heel lang geduurd kunnen hebben, en twee menschen, een groote en een kleine zouden ieder op zijn manier, gelukkig geweest zijn. Maar, en hier houdt het sprookje op, vóór zij aan het eind van de straat waren, zag Jantje twee mannen. Zij leken groot en sterk in het maanlicht, dat zwakker en zwakker werd- en meer op daglicht begon te lijken. Ze bléven bij den man en Jantje staan.' Toen, 't ging zoo vlug, dat Jantje 't niet eens zag, werd de vreemde mijnheer door de twee vastgepakt, en in een auto ge duwd, die langzaam aan kwam rijden. De mijnheer schreeuwde, en Jantje stond al leen, bedremmeld. Een der twee mannen kwam terugge- loopen, en kwam nu naar Jantje toe. „En kleine broer, hoe heet jij en waar woon je?" Jan werd naar huisgebracht, en in zijn bedje gelegd. En hiermede was voor hem het sprookje geëindigd. Zijn hevig verschrikte ouders hoorden van den man, die hem thuis kwam bren gen, dat hij op straat geloopen had in ge,- zelschap van iemand, die ontvlucht was, iemand, die onder bewaking stond, omdat hij waandenkbeelden had. Hij zocht voort durend naar zijn vrouw en zijn kleinen jongen, die gedood waren bij een auto-on geluk. Nee, gevaarlijk was hij eigenlijk niet. Een toevallige samenloop van omstandig heden? Ach waarom? - Misschien diende het maanlicht en de escapade van Jantje om een ongelukkige enkele vreugdevolle oogenblikken te verschaffen. MARTIN DEVILéE. WIELRIJDERS, twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. Vereeniging. voor Veilig Verkeer. BIOSCOPEN TE LEIDEN Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lido: Moord in de villa Harden (Louis Gra- veure). Sensationeel Lederen avond 7.3U u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Lajla (Aino Tube) Natuurfilm Lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. iederen dag 2 uur rnatinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: De misdaad van Fa breani (Karin Hardt) Ridders in lompen. Detective-film Iederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. Iederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: (Watt en 1/2 Watt) Komisch Iederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4 y3 en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2 y, uur matinée Goedgekeurd Ontradén.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6