£eekepxaat. Chwtoxp&vticfUen aan de ptanten Opzienbarende inmenging van Roosevelt UIT AMERIKA Uit het Verre Oosten ZATERDAG 8 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE CANON Een dubbele té Fluisterende priesters Ongewone heiligen De zondebok van ons allen. Pastoor leunde in de luie stoel van zijn vader zaliger en voor hem op het roode pluche tafelkleed lag een dik prachtig in gebonden boek opengeslagen: het Misboek. „Dit is de eenige plaat, die erin voor komt" zei Pastoor, wijzend op een ge kleurde teekening van Christus aan het kruis hangend „En de geschiedenis van die plaat is te interessant, om haar niet even te vertellen." „Zoo'n afbeelding van Calvarië staat toch in ieder missaaltje, aan het begin van de canon," wijsneusde Stupido. „De klemtoon van het woord canon ligt op de a en niet op de verbeterde Pastoor. „Maar voor het overige heb je ge lijk. Die plaat slaat iederen priester na de S a n c t u s op. Het is de droevige voor stelling van het bloedig offer, dat op het altaar onbloedig wordt gevierd, maar het merkwaardige van deze prent is, dat zij oorspronkelijk niet anders was dan de let ter T." Dat begrepen de beide toehoorders r.iet; zij zwegen echter, in afwachting van na deren uitleg. „In de middeleeuwen maakte men er veel werk van hoofdletters te versieren en uit te werken tot heel kleine allerkostbaar ste schilderstukjes. Nu begint het eerste gebed, dat de priester na de Sanctus bidt met: Teigitur. De kruisvorm van de hoofdletter T bracht de middeleeuwsche monnikken op het denkbeeld, die T als middelpunt van een Calvarie-berg te schil deren. Die letter-omlijsting dijdde steeds meer uit, en besloeg ten laatste een volle bladzijde. Dat is de geschiedenis van de plaat in het Misboek" besloot Pastoor. „Dus er staat eigenlijk een dubbele T in het missaal" merkte de heer Nix op. „Ja" knikte Pastoor „één op de plaat (het kruis) en één aan het begin van het gebed." „U zult me voor achterdochtig houden" verontschuldigde zich de heer Nix „maar waarom fluistert de priester de ge beden, welke aan de consecratie vooraf gaan en erop volgen." „Niet om iets te verbergen" glimlachte Pastoor „Eerder uit eerbied voor de hoogheilige gebeurtenis, die dan op komst of juist gebeurd is. De -gebeden van den priester staan in ieder missaaltje". En het zware Misboek over tafel naar den heer Nix toeschuivend: „Overtuigt u zich maar in het Misboek zelve." „Neen, neen, ik geloof u graag" bloos de de heer Nix, doch hij nam deze gelegen heid toch te baat om in de foliant te blaren, niet uit achterdocht, maar uit nieuwsgie righeid. „De Canon van de Mis 'bestaat uit eenige gebeden, waarin brood en wijn opnieuw aan God worden aangeboden" lichttje Pastoor toe. „Wat be teekent het woord Canon?" vroeg Stupido, uit een soort wraak een heel zwa re klemtoon leggend op de a. „Een vaste regel Vele gebeden in de Mis wijzigen zich naar den dag van het jaar, maar de canon blijft altijd onver anderd. Daaraan wordt niet geraakt. Al deze gebeden zijn over-oud, en sommige ervan gaan terug tot de eèrste christen tijden. Het eerste gebed is een aanbeve ling van de Kerk: Wij smeeken U dan, deemoedig, allerbarmhartigste Vader, en vragen U door Jezus Christus uwen Zoon, on zen Heer, deze giften, deze offerande, dat heilig en vlekkeloos offer aan te nemen en te zegenen; welke wij U eerst en vooral voor uwe heilige Katholieke Kerk opdragen, opdat het U behage haar den vrede te schenken, te bewa ren, in de eenheid te behouden en te besturen over gansdh het aardrijk, te zamen met uwen dienaar onzen Paus Pius, onzen Bisschop Joannes en alle rechtgeloovige belijders van het Ka tholiek en Apostolisch geloof. „Bij de vermelding van 's Pausen naam maakt de priester een lichte buiging met het hoofd, om zijn gehoorzaamheid te be tuigen aan het hoogste kerkelijk gezag" merkte Pastoor ter loops op. „In het tweede gebed, waarin de levenden worden herdacht, houdt de priester heel even stil, om een paar namen te noemen, die hem dierbaar of aanbevolen zijn." „Maar bij het derde gebed" zei Stu pido „daar slaat mijn tong dubbel. Al die onbekende en vreemde heiligen". „De Pastoor van Ars en Theresia van Lisieux staan er niet met name bij" erkende de herder „Maar de eerste der tien van het rijtje zullen toch wel geen onbekenden zijn." „De H. Maagd en de twaalf apostelen." beaamde Stupido. „Dan volgen de vijf opvolgens van Pe trus als paus, die allen martelaren waren, evenals de overige opgesomden. Omdat het gebed zoo oud is, zijn ook de genoemden igeen „heiligen van de laatste dagen." „Wat doen die heiligen erbij?" vroeg de heer Nix, die als eenig Protestansch erf goed een groote vrees voor kerkelijke helden-vereering heeft bijgehouden. „Reeds Augustinus en Joannes Ohrysos- tomus hebben aangetoond, hoe passend het was de martelaren bij het Misoffer te betrekken, wegens de gelijkvormigheid van hun dood met de dood van Christus" weerlegde Pastoor. „Het gebed, waar wij het nu over hebben is tevens, hoewel on bedoeld, een korte samenvatting van het el der heiligenvereering." ~">at héb ik er niet in gelezen" twij- - de heer Nix. Italië denkt niet aan wapenstilstand DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Volgens een communiqué van het Engel- sche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid- zijn Vrijdag af zonderlijk vliegende vliegtuigen boven ver scheidene deelen van Engeland versche nen. Er zijn bommen geworpen op een plaats in het M. O. van Schotland. Bij een aanval op een plaats in de Midlands zijn „gebouwen" beschadigd. Uit verschillende andere streken, in het bijzonder aan de Oostkust, worden „ongevallen" gemeld. ENGELSCHE TORPEDOJAGER VERLOREN. De Britsche admiraliteit heeft Vrijdag avond meegedeeld, dat de Britsche torpe dojager „Dainty" tot zinken is gebracht en dat de naaste verwanten der slachtoffers op de hoogte zijn gebracht. Volgens een opsomming in het „Gior- nale d'Italia" op grond van de Italiaansche weermachtsberichten over de van Ita liaansche zijde aan de Britsche vloot- en luchtstrijdkrachten toegebrachte verliezen in de periode 11 Juni 1940 tot 5 Maart 1941 heeft Groot Brittannië in deze periode de volgende verliezen geleden: 805 neerge schoten vliegtuigen, 213 vliegtuigen, die op den grond vernield zijn, 99 vliegtuigen vermoedelijk neergeschoten, 20 boven wa ter oorlogsschepen tot zinken gebracht, drie beschadigd, 58 koopvaardijschepen tot zinken gebracht, 41 beschadigd, zeven tankschepen tot zinken gebracht, twee ge torpedeerd. Hierbij komen nog de door Frankrijk vóór den wapenstilstand geleden verliezen ten bedrage van 20 neergeschoten en 29 op den grond vernielde vliegtuigen, twee tot zinken gebrachte bovenwater oorlogssche pen en een getorpedeerd en een bescha digd oorlogsschip. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. In de „Stampa" publiceert de vroegere ber alle toebereidselen voor hun vertrek Antonio Lovato, een serie artikelen, waar in de pas thans uit Griekenland terugge keerde verslaggever den toestand in dit naar Kreta hadden getroffen. Thans is de aan fusilleering is ontkomen, schrijft, dat het aantal gesneuvelden, gewonden en ver misten aan Grieksche zijde te Athene op 90.000 wordt geschat. In de Grieksche con centratiekampen worden vooral de Mo- hammedaansche Albaneezen uit Tsjamoe- ria als beesten behandeld. De correspondent meldt voorts, dat ko ning George en Metaxas op 2 en 3 Novem- voor de veiligheid, Maniadakis, heeft weer „Sla de namen over en lees kop en staart" wees de herder aan: In één gemeenschap ver- eenigd, eeren wij de ge dachtenis: vooreerst van de glorie rijke Maria, altijd Maagd, en Moeder van onzen God en Heer, Jezus Chris tus; alsook van uwe heilige Apostelen en Martelaren (volgt de reeks namen) en van al uwe heiligen. Wil óns door hunne verdiensten en gebeden ver- leenen. dat wij in alles door de hulp üwer bescherming versterkt worden. Door denzelfden Christus, onzen Heer. „In deze vorm lijkt me heiligen-ver- eering geenszins te verwerpen" gaf de heer Nix toe. „Er heerscht op dit punt bij andersden kenden het ongeloofelijkste misverstand" verzekerde Pastoor. „Vóór de consecra tie volgen nu nog twee klein gebedjes, kort van stof, maar zwaar van inhoud. Het groote oogenblik is nu genaderd, de pries ter strekt de handen uit over brood en wijn, met dit gebaar te kennen gevend, dat al onze zonden worden weggenomen door het Lam dat binnen enkele seconden in de gedaante van brood en wijn op het altaar ligt. U hebt wel eens gehoord van den zondenbok? „Zeker" zei de heer Nix „bij de Israëlieten legde op den Grooten Verzoen dag de hoogepriester de handen op aan een bok, die dan, zinnebeeldig met al de zonden van het volk beladen de woestijn werd ingestuurd." „Datzelfde gebaar maakt de priester, en bidt daarbij: Wij smeeken U dan, o Heer, dit offer van ons, uwe dienaren en van uwe ge- heele gemeenschap goedgunstig te aan vaarden, onze dagen in uwen vrede te behouden, ons aan.de eeuwige verdoe .menis te ontrukken en ons op te ne men onder het getal uwer uitverkore nen. Door Christus onzen Heer. „Tot nu toe" ging Pastoor voort „was, zooals ik vorige keeren al uiteenge zet héb, de priester doorloopend bezig brood en wijn te offeren, dat op een gege ven oogenblik zou veranderen in het Li chaam en Bloed des Heeren. Dat gegeven oogenblik is nu aangebroken: Wij smeeken U, o God, dat Gij u ge- waardigt dit offer in alles gezegend, toereikend, geldig, redelijk en aange naam te maken, opdat het voor ons het Lichaam en Bloed worde van uw allerlief st e n Zoon, onzen Heer Jezus Christus. „Zullen we aan de consecratie een af zonderlijke zitting wijden?" stelde Pas toor. Dit voorstel werd zinst. 'aangenomen. ARCANUS. naar Kreta hadden getroffen. Thans ls de toestand weder hetzelfde en de 'minister vor de veiligheid, Maniadakis, heeft weer eens opdracht gekregen, alles voor een vlucht der zoogenaamde volksleiders voor te bereiden. MOGELIJKHEID TEGENGESPROKEN VAN EEN WAPENSTILSTAND. Geruchten over een mogelijken wapen stilstand tusschen Griekenland en Italië worden te Rome met beslistheid tegenge sproken. Men noemt ze dwaas en schrijft ze toe aan de Engelsché propaganda, die de wereldopinie in verwarring wil brengen. Het zou immers maar al te makkelijk zijn om de wapenen neer te leggen en aan de Engelschen de vrije beschikking te la ten over Kreta en de eilanden in de Egei- sche Zee. Het Italiaansch-Grieksche conflict zal met de wapenen worden beslecht en Grie kenland zal voor zijn misslagen jegens Ita lië moeten boeten. Italië heeft het recht en den plicht zich te beschermen tegen den haat der Grieken. Het Grieksche leger wordt nu nog beschermd door het slechte weer, maar het kan zich niet altijd door dit schild beschutten. Berichten van het Grieksche front be vestigen, dat nog geen Grieksche soldaat en nog geen Grieksch karnen van het front in Albanië is teruggetrokken. Waarschijn lijk heeft Athene van Engeland de verze kering en den waarborg ontvangen dat Lon den op zich zal nemen om Griekenland aan eventueele nieuwe Grieksche fronten te beschermen. Het zal, zoo vervolgt Stefani, interres- sant zijn om te zien of de Engelschen hun belofte zullen houden en hoe zij die zullen kunnen houden. De in het buitenland verbreide geruchten over een vermeenden druk van Berlijn op Rome om het Italiaansch-Grieksche geschil te liquideeren, zijn afkomstig uit kringen, die geen enkele voórsteling hebben van den volmaakt gelijken kijk van Duitsch- land en Italië en van de broederschap dier landen. Sinds den 3den September 1939, dat is dus sinds den eersten dag van den oorlog, tot aan dit oogenblik heeft het Duitsche Rijk geen enkele pressie, welke dan ook, op zijn Italiaanschen bondge noot geoefend. Mussolini en Hitier zijn de bevriende leiders van twee bevriende re voluties. ENGELAND AGEERT IN SYRIë. Naar uit Beiroet gemeld wordt, trachten Engelsche provocateurs op het oogenblik ook de Arabische bevolking in het binnen land van Syrië tegen het centraal gezag op te hitsen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de groote demonstraties, die zich wagens de verhooging van den brood prijs te Damascus afspelen, en die voor een deel nog voortgaan, eveneens door Engel sche agentén op touw gezet zijn en thans verder - aangewakkerd worden. De groote moskee~van Damascus, welke de betoogers zijnbinnengevlucht, is door troepen inge sloten. De Fransche autoriteiten hebben van tanks gebruik gemaakt om de betoó- gingen snel te onderdruken. Er zijn tal van personen gewond, terwijl bij de straatge vechten ook talrijke arrestaties zijn ver richt. Er wordt te Damascus nogmaals op ge wezen, dat Eden in Turkije belangstelling voor een gemeenschappelijk Engelsch- Turksch optreden tegen Syrië heeft trach ten te wekken, doch dat de desbetreffen de voorstellen te Ankara op een koele wei gering zijn afgestuit. RELLETJES TE DAMASCUS Te Damascus is het tot ernstige levens middelenopstootjes gekomen. De hooge commissaris, generaal Dentz, heeft zich naar deze stad begeven. RUSSISCHE LOOCHENING In de buitenlandsche pers zijn geruchten verspreid, dat de USSR van Roemenië af stand van zijn vlootbases in de Zwarte Zee zou hebben geëischt. Tass is gemach tigd deze berichten als in alle opzichten verzonnen en ongerijmd te loochenen. Op de Voorjaarsmesse te Leipzig wor den, zooals begrijpelijk, vele nieuwe snufjes gedemonstreerd. Daartoe be hoort ook de kinderwagen, welke tevens als wieg, of de wieg, welke tevens als kinderwagen gebruikt kan worden /c VA/_|iLi|Jv Om het landen en starten in de sneeuw o de vliegvelden in het hooge Noorden te vergemakkelijken zijn verschillende Duitsche gevechtstoestellen voorzien van sleden. De montage in een der vliegtuigfabrieken (Foto Weltbild) POGINGEN, EINDE TE MAKEN AAN „NIEUWE ORDE" Het Hongaarsche blad „Magyarsag" publiceert een bericht uit Washington, volgens hetwelk, naar uit goed ingelichte bron wordt medegedeeld, president Roose velt op denzelfden dag, waarop de Joego slavische minister-president Tswetkowitsj en de minister van buitenlandsche zaken, Cincar Markowitsj door den Führer op den Berghof werden ontvangen, aan de Joego slavische regeering een belofte tot hulp verleening heeft willen opdringen. De Joego-Slavische gezant te Washing ton, Fotitsj werd, zoo meldt de correspon dent van genoemd blad, op 14 Februari door een dringend telefonisch gesprek ver zocht zich naar de particuliere woning van den onder-minister Sumner Welles te be geven, waar men hem een persoonlijke boodschap van Roósevelt zou overhandi gen. Daar werd hem op opgewonden toon medegedeeld, dat president Roosevelt den prins-regent en de Joego-Slavische regee ring opnieuw energiek ter kennis wilde brengen, dat volgens zijn opvatting aan alle successen van de spil-mogendheden, zelfs wanneer zij alleen maar werden be haald op politiek terrein, een einde moest worden gemaakt. Roosevelt heeft, zoo zegt de correspondent verder, bovendien laten weten, dat het bij het Congres ingediende wetsontwerp tot hulpverleening door de Vereenigde Staten zeker zou worden aan genomen, en dat de regeering der Ver eenigde Staten hierdoor over middelen zou komen te beschikken, waardoor aan alle pogingen, die streven naar een nieuwe orde, een einde zou kunnen worden ge maakt. De Vereenigde Staten zouden in staat zijn in de toekomst aan alle Europeesche staten, die zich aan deze nieuwe orde willen onttrekken, doel treffende hulp te verleenen. De pre sident had, zoo wotdt in dit verband gemeld, hierbij in de eerste plaats het oog op het driemogendhedenpact, dat onder-minister Welles het „geniaalste doch tevens het voor Engeland ge vaarlijkste diplomatieke werktuig van de spil" noemde. Welles heeft bij het vertrek van den ge zant Fotisj de toezegging gevraagd, dat hij deze boodschap van Roosevelt onmiddel lijk naar Belgrado zou sturen, waarvoor hem zelfs een verlaging der telegramkosten werd beloofd. Op 10 Februari, dus enkele dagen voor dit initiatief van den Ameri- kaanschen president, heeft de Amerikaan- sche gezant te Belgrado in dringende op dracht van Roosevelt het minister-presi dium er van in kennis gesteld, dat Roose velt van de uiteindelijke overwinning van Groot-Brittannië overtuigd was en van zijn kant alles tot verwezenlijking hier van zou bijdragen. Tevens echter hebben de Amerikaansche diplomaten uit de hoofd steden van den Balkan gelijkluidend aan Washington gemeld, dat de Grieksche tegenstand verslapte en dat het door de Engelschen aan Griekenland geleverde oorlogsmateriaal zoo goed als waardeloos was. De Grieksche regeering heeft den ge zant der Ver. Staten te Athene dienover eenkomstig ingelicht, waarop deze gezant de regeering heeft aangeraden zich met een openlijken oproep om leveranties van oorlogsmateriaal tot het Amerikaansche volk te wenden. De hierop te Washington gevoerde on derhandelingen hebben geen resultaat op geleverd en leidden ten hoogste tot de con clusie, dat de door Amerika aan Grieken land geleverde oude vliegtuigen waarde loos zijn. Te Washington, zoo eindigt dit bericht van het Hongaarsche blad, heeft men de handelwijze van Roosevelt in de eerste plaats trachten te verklaren door de be loften van de Engelsche diplomatie om haar prestige, ctat door het opheffen van hel Engelsche gezantschap te Boekarest sterk is verminderd, door gebruik te ma ken van den Amerikaanschen invloed, weer te verstevigen. Lord Halifax heeft op het Witte Huis er geen twijfel aan laten bestaan, dat het BulgaarschTurksche vriendschapspact het Foreign Office voor problemen heeft gesteld, die men reeds opgelost waande. De stap van Roosevelt heeft in ieder geval in den Amerikaanschen Senaat zeer groot opzien gebaard. Men neemt aan, dat Roo sevelt, als gevolg van de vele ingediende i vragen, zijn handelwijze om zich te men- gen in aangelegenheden van den Balkan -'-'der zal uiteenzetten. DE LEEN- EN PACHTWET. De Amerikaansche Senaat heeft Vrijdag het voorstel van den democraat Omahoney, convooien voor Amerikaansch oorlogsmate riaal in de oorlogszone te verbieden, ver worpen. Het voorstel werd zoowel door aanhangers als door tegenstanders van den wet tot hulpverleening aan Engeland ver- wonpen. De democraat Clark heeft voor de stem ming tegenover de pers verklaard, dat ook de tegenstanders van de wet tegen het voorstel zouden stemmen, daar hij het aan nemen van dit voorstel de mogelijkheid zou bestaan, dat de Amerikaansche vloot de begeleiding tot in de nabijheid van het oorlogsgebied op zich zou nemen. STAKING TE DETROIT. Gistermorgen zijn 600 arbeiders van de Federal Motor Truck Company, te Detroit, die bij het C. I. O. aangesloten zijn, in sta king gegaan. De fabriek staat als gevolg daarvan stil. De maatschappij heeft mee gedeeld, dat zij bezig was met het uitvoe ren van een order voor de bewapening ten bedrage van 5 millioen dollar. DARLAN TE VICHY TERUG. De Fransche vice-president admiraal Darlan is gistermiddag uit Parijs te Vichy teruggekeerd. Terstond na aankomst had hij een langdurig onderhoud met maar schalk Petain. Generaal Weygand heeft gis teren zijn besprekingen met de regeerings- leden voortgezet en daarbij een langduri ge conferentie gehad met den minister van koloniën, vice admiraal Platon. HET RASSEMBLEMENT NATIONAL POPULAIRE. Het directorium van het Rassemblement National Poulaire heeft aan maarschalk Pétain een brief gericht, waarin het aan het staatshoofd de doeleinden der beweging uiteenzet. Op de methoden en oogmerken van Vichy op het gebied van de binnen- en buitenlandsche politiek wordt scherpe critiek geoefend. Het Rassemblement Na tional Populaire heeft, zoo luidt de brief, een eed afgelegd, dat het de nationale re volutie tot saneering van Frankrijk ten uitvoer zal leggen: „Wij hebben gekozen, Frankrijk moet Europeesch worden, daar het anders zal ondergaan." Onder verwij zing naar de omstandigheid, dat vele leden der beweging onder bevel van den maar schalk hébben gestaan, verklaart men voorts, dat de 'beweging middelares tus schen den maarschalk en het Fransche volk wenscht te zijn. VERBITTERDE STRIJD MET HET COMMUNISTISCHE LEGER Volgens den woordvoerder van de Ja- pansche militairen worden er in het noor delijk gedeelte van de provincie Kiangsoe verbitterde gevechten geleverd tusschen re- geeringstroepen van Tsjoengking en het communistische vierde leger, dat volgens een bevel van Tsjang Kai Sjek ontbonden moet worden. De 117de divisie van Tjoengking is be gin Maart door de communisten deels om singeld, deels vernietigd. De woordvoerder wees er op, dat tenge volge van de oneenigheid onder de troepen van Tsjoengking de Japansche operaties tegen Noord-Kiangsoe op geen noemens- waardigen tegenstand zijn gestuit en dien tengevolge een ongedacht groot succes heb ben opgeleverd. Behalve den oorlogsbuit zijn den Japanners 3.508.000 ton zout in handen gevallen. DE AARDBEVING TE LAR1SSA Over Athene wordt gemeld, dat tenge volge van de aardbeving, welke Larissa in de vorige week getroffen heeft, niet min der dan 4.000 van de 6.000 huizen dezer stad verwoest zijn. NOG EEN AARDBEVING Te Barlad (Moldau) is gisterochtend vroeg een korte doch hevige aardbeving gevoeld. De talrijke vlaggen der deelnemende lan den geven Leipzig een vroolijk aspect tijdens de dagen van de Voorjaarsmesse. (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5