RECHTZAKEN Wil* U iets weten? ZATERDAG 8 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 Duitsche Landgerecht LASTER OVER BOMMEN EN VERSPREIDING VAN BELEEDIGENDE GEDICHTEN. Een advocate tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld. Voor het Duitsche landgerecht te 's-Gra- venhage heeft gisteren terecht gestaan de 35-jarige Haagsche advocate mej. mr. R. S., aan wie ten laste was gelegd de versprei ding van een groot aantal verschillende voor Duitschland, de Duitsche weermacht en hooge Duitsche autoriteiten beleëdigen- de gedichten. Zij zou tevens de bewering verspreid hebben, dat- ook Duitsche vlieg tuigen bommen op Nederland zouden gooien. Verd. zegt de gedichten in de brievenbus te hebben gevonden en niet te weten van wien ze afkomstig waren. Rechter Joppich: U als advocate heeft toch kunnen constateeren, dat de gedichten de grootste gemeenheden bevatten en dat ze slechts bedoeld zijn om onrust onder het volk te brengen. En het is onbegrijpelijk, dat u daaraan heeft kunnen medewerken. Voorts heeft u tweemaal gepoogd heime lijk brieven uit de gevangenis te verzen den. Uit uw praktijk weet u toch, dat dit niet geoorloofd is. Verd. stemt dit toe. Verder erkent zij, op haar kantoor te hebben gezegd, gehoord te hebben, dat ook Duitsche vliegtuigen bom men op Nederland hebben laten vallen. Rechter Joppich: Maar dat is toch de grootste onzin. Iets dergelijks kan van de Duitsclys weermacht niet worden verwacht, die zooals iedereen heeft kunnen constatee ren, steeds correct optreedt en slechts op eerlijke wijze oorlog voert. Verd.: Het geheele volk geloofde het. Rechter Joppich: Dat komt, omdat het volk is opgehitst door geschriften, waaraan ook u heeft medegewerkt. Zoo kunt u zelf de uitwerking van dergelijke geschriften constateeren. Generalstaatsanwalt dr. Koblitz: U moet weten dat voor dergelijke aanvallen vol gens het internationale recht hooge straf fen kunnen worden gegeven. Geen enkel leger kan straffeloos toestaan, dat het met modder wordt gegooid. Verd. zegt de mededeeling van betrouw bare zijde te hebben gehoord. Rechter Joppich: Hoe komt u er bij dat verhaal zonder bewijs te vertellen. Het is waanzin en een gemeene leugen. Dr. Koblitz: Het staat voor ieder vast, dat slechts Engelsche vliegtuigen hier bom men werpen. De Duitsche flak schiet toch op die vliegtuigen en u gelooft toch niet, dat de Duitsche flak op eigen vliegtuigen schiet. Dat moest voor u voldoende bewijs zijn, dat het hier een leugencampagne be treft. Hierna neemt de Generalstaatsanwalt zijn requisitoir. De bewerin'g, dat Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland en op eigen militairen laten vallen is zoo onge hoord en gemeen, dat daartegen streng moet worden opgetreden. Een advocate be hoort te weten, dat het ontoelaatbaar is de gemeenste leugens en beleedigingen te de- biteeren na een inleiding met: „Ik heb gehoord, dat...." Ook verspreiding van beleedigende en lasterlijke gedichten moet met gestreng heid worden tegengegaan, want een bezet tende macht kan dergelijke ondermijnende propaganda niet toelaten. Rekening houdend met het feit, dat verd. alles openhartig heeft bekend en daarbij zelfs gedragingen heeft medegedeeld (bijv. het voorlezen en bespreken van gedichten in den familiekring), welke haar niet wa ren ten laste gelegd, eischt dr. Koblitz een gevangenisstraf van vijf maanden met af trek van de voorloopige hechtenis (sinds 15 November). Verd. merkt op, dat zij geenszins het op zet heeft gehad ophitsende geschriften te verspreiden en daarom vraagt ze vrijspraak subs, een lichte straf. Rechter Joppich heeft daarop verd. over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van D« Nedarlandsche inzending op de Voorjaarsmesse te Leipzig beschikt over een kostelijke collectie fruit en bloemen, welke terecht de bewondering van de bezoekers wekt (Foto Weltbild) de voorloopige hechtenis. In de motiveering van het vonnis betoogde de rechter met klem, dat aan den papieren oorlog een eind moet komen, want de propagandistische waarde daarvan is grooter dan verd. denkt. Men kan de Duitsche weermacht niet straf feloos beleedigen. Dat spr. een zoo milde straf heeft opgelegd, is geschied uit over weging, dat verd. alles volmondig heeft be kend en geheel openhartig is geweest. KWETSENDE GESCHRIFTEN. Voor het Duitsche landgerecht te 's-Gra- venhage heeft gisteren terecht gestaan een 19-jarige leerlingkellner uit Utrecht, wien twee maanden gevangenisstraf is opgelegd wegens het aan anderen laten lezen van voor Duitschland beleedigende geschriften. Verd. zeide de geschriften van een ander te hebben gekregen en ze slechts aan twee collega's te hebben laten lezen. Hij heeft den ernst daarvan destijds niet ingezien. De Generalstaatsanwalt dr. Koblitz merkte in zijn requisitoir op, dat deze pa pieren oorlog thans eindelijk moet ophou den, opdat de rust in het land niet langer worde verstoord. Om anderen voor het na volgen van dergelijke acties af te schrik ken, zijn hooge straffen noodig. In dit geval ware echter nog rekening te houden met de jeugd van verd. Dit doende vond dr. Koblitz de opgelegde straf geheel in overeenstemming met het gepleegde feit en vroeg hij bevestiging er van. De rechter, de heer Joppich, overwoog in de motiveering van het vonnis, dat verd. nog zeer jong is en als gevolg daarvan de draagwijdte van zijn daad niet heeft inge zien. Voor dezen keer wilde de rechter verd. nog niet in de gevangenis hebben en hij veroordeelde hem tot een boete van 25 gulden, daarbij de hoop uitsprekende, dat deze vervolging voor beklaagde een goede les voor de toekomst moge zijn. HOOGE RAAD. EEN SOORTNAAM ALS MERK. Geen bescherming krachtens art. 1401 B.W. De Hollandsch-Zwitsersche chocoladefa briek te Amsterdam heeft voor de Amster- damsche rechtbank gedagvaard de cacao- en chocoladefabriek van gebr. Sickesz te Amsterdam. De eischeres stelde, dat zij sinds September 1936 chocoladereepen en tabletten in den handel brengt onder den naam Tjoklat, welke naam bij het bureau voor den industrieelen eigendom is inge schreven. Sinds October 1936 brengt Sic kesz ook reepen in den handel onder den zelfden naam, waarbij dus inbreuk ge maakt wordt op het uitsluitend recht op dat merk en oneerlijke concurrentie ople vert. De Hollandsch-Zwitsersche vorderde verklaring, dat de handelwijze van Sickesz onrechtmatig is en deze gestaakt moet worden. De rechtbank verklaarde de vordering, voor zoover gebouwd op inbreuk op het recht van merk ongegrond omdat Tjoklat het Maleische woord voor chocolade is en als zoodanig in den Indisch en archipel al gemeen bekend is en dus dit woord, waar het Koninkrijk der Nederlanden voor het merkenrecht een eenheid is, ook in het rijk in Europa geen wettig beschermd merk kan zijn voor chocolade-artikelen. Toch oordeelde de rechtbank de handel wijze van Sickesz onrechtmatig, tenzij Sic kesz, zooals zij beweerde, reeds voor de Tjoklatreepen op de markt verschenen, het plan in overweging had om harerzijds ree pen onder dezen naam op de Nederland- sche markt te brengen. De rechtbank stond haar dus toe, dit door getuigen te bewijzen. Op het hooger beroep van Sickesz heeft het hof te Amsterdam het vonnis vernie tigd en de vordering van de Hollandsch- Zwitsersche afgewezen. Daarbij werd ge oordeeld, dat Tjoklat als soortnaam onder scheidend vermogen mist om als merk voor chocolade-artikelen te dienen en het ieder een vrij staat, dat woord ter aanduiding van zulke artikelen te gebruiken. Van ver warring stichten bij het publiek was ook geen spake volgens het hof, nu de etiket ten van Sickesz belangrijk verschillen van de andere. Mogelijk aldus ging het ar rest verder heeft sickesz wel geprofi teerd van de reclamë der Hollandsch-Zwit sersche, doch slechts indirect in zoover door de reclame de aandacht van het pu bliek' gevestigd werd op Tjoklat, gelijk ieder handelaar in eenig artikel kan profi- teeren van eenige reclame van zijn concur rent wanneer die reclame de vraag van het publiek naar dat artikel stimuleert. Maar hierin ligt uiteraard niets ongeoorloofds. De Hollandsch-Zwitsersche is van deze uitspraak in cassatie gekomen. De Hooge Raad heeft nu overwogen, dat het feit, dat hier een soortnaam gebruikt is, moet leiden tot de consequentie, dat wie niet anders of meer doet dan het woord tjoklat gebruiken als aanduiding van de door hem in het ver keer gebracht chocolade-artikelen, geen on rechtmatige daad in den zin van art. 1401 B.W. pleegt tegenover een concurrent, die reeds te voren gelijke artikelen onder dien naam verhandelde, omdat, indien een han delaar of fabrikant voor zijn gebruik van dat woord bescherming aan evenvermeld artikel kon ontleenen, hij daardoor een soortnaam voor zich zou monopoliseeren. De Hooge Raad heeft het beroep mits dien verworpen. Vraag: Zoudt U mij het secretariaat van het instituut voor gebrekkigen kunnen ver strekken? Antwoord: Geeft U s.v.p. eerst eens op wat U precies bedoelt. Organisch ge brekkigen, gebrekkige kinderen, blinden of doofstommen. Officieele Publicatie van hti Departement van Landbouw en Visseherlj AFLEVERING VAN SPIJSOLIE OP DUITSCHE MILITAIRE DISTRIBUTIEBONNEN EN -KAARTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement vaan Land bouw en Visscherij brengt het volgende ter kennis van be langhebbenden. Zooals bekend, komt op de „Wehrmachtsmarken" voor bote®, margarine en Vet, behalve de aanduiding der waarde in grammen, het opschrift „Butter oder Fett" voor. Bij herhaling is het voorgekomen, dat op deze bonnen ook spijsolie is afgeleverd, hetgeen evenwel niet toegestaan kan worden. In verband hiermede is thans in overleg met den be velhebber der Duitsche Wehrmacht bepaald, dat op de „Wehr- machtsmarken" voor 10 en 100 gram „Butter oder Fett" geen spijsolie mag worden afgeleverd. Niettegenstaande op de „Wehrmachtsbezugsoheine", waar op de te vorderen goedren staan aangegeven, uitsluitend de igenoemde goederen mogen worden geleverd, is het voorgeko men, dat daarop ook spijsolie geleverd wordt. Met het oog hierop wordt er de aandacht op gevestigd, dat spijsolie uit sluitend kan worden gevorderd en afgeleverd op de „Wehr. maohtsbezugscheine" met het opschrift: „aankoop van alle levens- en voedingsmiddelen in Nederland" welke uitsluitend worden gebruikt door den Chef-intendant der Duitsche Wehr macht hier te lande of op diens bevel. 6160 Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ENQUêTE INZAKE DE VERVAARDIGING VAN PAPIERWOL. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat binnenkort een regeling zal worden getroffen betreffende de vervaardiging van papierwol uit papier, alsmede betreffende den handel in papierwol. Onder papierwol wordt ten deze verstaan uit oud of nieuw papier vervaardigd materiaal, dat voor verpakking, isolatie en andere soortgelijke gebruiksdoeleinden kan worden gebezigd. Teneinde de voor deze regeling noodige gegevens te ver- kijrgen, zal, blijkens beschikking van den Secretaris-Generaal voornoemd, afgekondigd in de Staatscourant van 26 Februari 1941, no. 40,'een enquête worden ingesteld. Alle personen, ondernemingen, instellingen, inrichtingen e.d., die machines of installaties voor de vervaardiging van papier wol in him bezit of ter beschikking hebben, zijn op grond van de genoemde beschikking verplicht onverwijld een vra genlijst aan te vragen bij heb Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, Paleisstraat 7 te 's Gravenhage. Deze vragen lijst dient naar waarhéid, volledig en zonder voorbehoud in gevuld, gedagteekend en onderteekend, uiterlijk binnen 3 dagen na ontvangst ervan aan genoemd Rijksbureau te worden teruggezonden. Betrokkenen, welke reeds bij het Rijksbureau bekend zijn, zijn eveneens verplicht de bovengenoemde vragenlijst aan te vragen en in te dienen. Het niet nakomen van deze verplichting is strafbaar inge volge de Wet van 24 Juni 1939, Staatsblad no. 630. 6209 Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. DE PRIJZEN VAN DE AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR DEN KOMENDEN OOGST. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzoening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor den komenden oogst de navolgende prijzen voor akkerbouwproducten zijn vastgesteld. Granen, peulvruchten en zaden. De hieronder volgende prijzen voor granen, peulvruchten en zaden gelden bij overname per 1 September voor het boeren- schoon product van gemiddelde kwaliteit. Voor deze producten zal het bewaarloon bij afname later dan 1 September nog nader worden geregeld. Wel staat reeds vast, dat het tijdstip, waarop door de overheid over de producten wordt beschikt, beslissend zal zijn voor de vaststelling van het bewaarloon. De prijzen per 100 kg. zijn als volgt: Tarwe 13.25 Gron. stroo- of Friesche woudboontjes 24.- ,,26. I Aardappelen in druivenkassen. In West I Friesland hebben voortvarende telers een I aanvang gemaakt met het poten van vroege aardappelen. Dit geschiedt in de druiven- kassen, waar de aardappelen op regels Duitsche troepen in Bulgarije. Per trein werden pantserwagens en ander oorlogsmatef iasl naar morden uitgelegd en met het zgn. „poters- strategische punten gebracht De aankomst van een transport op Bulgaarsch grondgebied graafje" in den grond worden gestopt. (Foto Weltbild) (F<*0 Pax-Holland) Walch. kogelboontjes. N. H. bruine boonen 26. Citroen boonen 26. Walch. witte boonen 26. N. H. Kromhekken 27. Kievietsboonen 27'. Waalsche boonen 16. Duiveboonen15. Veldboonen 15. Mais 13.25 Lijnzaad 15. Koolzaad 20. Kanariezaad 12. Zoete Lupinen 23. Bittere Lupinen18. Zomerwikken 30. Zandwikken 40. Haver 9.50 Zomergerst 11.90 Wintergerst11.50 Groene erwten15. Schokkers 15. Capucijners: Blaauwpeulen 16. Wijker Vale 16. Mansholt of Hala 19. Platte Vale27. Grauwe erwten: Rozijnerwten 27. N.H. Langstroo-erwten 27. Gruno rozijnerwten 22. Halflang stroo-erwten 22. Stamboonen: Gewone bruine boonen (Zeeuwsche lange) 22.50 Suikerbieten. De prijs voor suikerbieten zal bedragen 16. per 1000 kg. Aardappelen. Voor de consumptie-aardappelen zullen tot half November de volgende prijzen voor geleverd af boerderij be taald worden (de prijsverhoogingen na half November zullen nog nader worden bekend gemaakt). Groep 1. Kleiaardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe, Roode Star, Bonte roode star, Furore, Westeinder bonte en blauwe, Koopmans blauwe, Eigenheimers, bonte en blauwe Eigenheimers, Bevelander, Noordeling, Duivelander, Iduna, Iris, Komeet, Limosa, Bato, National, Populair, Deva, West, Brabander, Wilpo, Present, Record Souvenir, Robijn 3.75 per 100 kg. Groep 2. Kleiaardappelen van de rassen Bintje, Alpha, Industrie en andere in groep 1 niet genoemde rassen 3.50 per 100 kg. Groep 3. Zand- en veenaardappelen, alle van geel- en geelwit-vleezige rassen f 3.30 per 100 kg. De prijzen van de Duinzandaardappelen zullen nog nader worden bekend gemaakt. In verband met den eventueelen verbouw van andere dan de bovengenoemde rassen wordt er op gewezen, dat van te voren niet vaststaat of de witvleezige rassen aan het vee zullen mogen worden vervoederd. In het algemeen zullen zij moeten worden afgeleverd voor den voor fabrieksaardappelen gelden den prijs. Voor zoover niettemin de vervoedering van witvleezige ras sen zal worden toegestaan, zal daarvoor een prijs gelden, welke ligt beneden die van de groep 3. De prijs voor fabrieksaardappelen zal overeenkomen met een aardappelmeelprijs van f 15.per 100 kg. 6208

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 12