2)e aatlac} in Uleó t en CUmI Kanaal Bordeaux-Marseille De vredesconferen tie te Tokio Dc Leipziger Mcssc Natuurrampen in Europa Letteren en Kunst 5)c fratmen, die U tiaadiq fleeft! MAANDAG 3 MAART 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VOORNAMELIJK LUCHT- ACTIVITEIT DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidde als volgt: Gevechtsvliegtuigen van de gewapende verkenning hebben gisteren twee koop*- vaardijschepen van tezamen 8000 br.t. tot zinken gebracht en drie andere schepen zwaar beschadigd. Lange-afstands-verken- ningsvliegtuigen hebben in de late avond uren voor de Schotsche Oostkust twee kon vooien aangevallen, een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken gebracht en vijf groote schepen zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 1 op 2 Maart ge slaagde aanvallen ondernomen op strategi sche doelen in Hull, Cardiff, Southampton en Great-Yarmouth, alsmede op nacht- vlieghavens in Oost-Engeland, havenwer ken in Noord-Schotland en verscheidene havens aan de Britsche Zuid- en Zuid-Oost kust. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes strategische doelen in de haven van La Valetta, op het eiland Malta, met bom men van elk kaliber aangevallen. Op forti ficaties en luchtdoelbatterijen werden bomtreffers geplaatst en een ponton met twee kanonnen werd tot zinken gebracht. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in West-Duitschland, vooral in het gebied om Keulen, brisant- en brandbom men geworpen. Op verscheidene plaatsen werden woonhuizen verwoest. De schade aan militaire en voor oorlogvoering belang rijke doelen is onbeteekenend. Onder de burgerbevolking is een aantal dooden en ge wonden, in hoofdzaak buiten de schuilkel ders, te betreuren. In het weermachtsbericht van Zaterdag middag was sprake van het binnenvliegen van de Duitsche Bocht door een vrij groot aantal vliegtuigen. Deze actie, zoo meldt het D. N. B., is in haar beteekenis van ieder sensationel karakter ontbloot. VoL gens van militaire zijde ontvangen berich ten zijn slechts drie brisant- en ongeveer tien brandbommen neergeworpen. Aan een woonhuis in Wilhelmshaven werd geringe materieele schade aangericht, terwijl de overige uitgeworpen brstndbommen volko men zonder resultaat bleven. Het 268e Italiaansche weermachtsbe richt luidt: Aan het Grieksche front te land geen activiteit van beteekenis. Onze lucht- formaties hebben met bommen van zwaar kalniber kampementen, verdedigingswer ken, ravitailleeringsbases en verbindings wegen bestookt. Een belangrijke vijandelij- EEN OMWEG VAN 1400 K.M. ZOU BESPAARD WORDEN. Een V. P. B.-medewerker schrijft uit Vichy: In de pers in het bezette gebied van Frankrijk duiken telkens weer plannen op om een project te verwezenlijken, dat reeds 75 jaar oud is. Hoewel het van het grootste gewicht is voor het geheöle Fransche volk, is het nooit in ernstige overweging geno men. Wij bedoelen den aanleg van.een ka naal tusschen Bordeaux en Marseille, dat een verbinding zou vormen tusschen den Atlantischen Oceaan en de Middelland- sche Zee. Dit kanaal zou den omweg, dien de schepen thans moeten maken om Span je, Portugal en Gibraltar met 4 dagen ver korten en hun een reis van 1500 K.M. be sparen, terwijl zij bovendien geen last zou den hebben van stormen. Toen, tegen het einde van de vorige eeuw, de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland vrij gespannen waren, naar aanleiding van Fasjoda, scheen het plan werkelijk ernstig in studie te zijn genomen. Scheen echter toen de politieke en mili taire toestand den doorslag te zullen ge ven voor den bouw van dezen nieuwen wa terweg, thans wordt uitsluitend de groote beteekenis op economisch en verkeerstech nisch gebied naar voren gebracht. En dan vergete men niet, dat de aanleg van zulk een kanaal een. groot werkverschaffings object zou vormen. Naar schatting zouden 200.000 arbeiders er 6 jaar lang werk door vinden, in direc- ten of indirecten zin. De kosten van aan leg werden in het jaar 1933 geraamd op 19 milliard francs. Er kan ook geen twijfel aan bestaan, of de welvaart van het gebied, waardoor het kanaal zou loopen, zou er in hooge mate door bevorderd worden. Vooral hoopt men door het aanleggen van stuwen een aan merkelijke hoeveelheid electriciteit te win nen,, terwijl het water verder voor irriga tie op groote schaal zou kunnen worden aangewend. De bladen stellen de vraag, of het niet de dringende taak is van de huidige regeering om den aanleg van dit r antische werk ter hand te nemen, dat n zoo'n grooten invloed zal blijken op de welvaart van geheel Frankrijk. ke vlootbasis kreeg treffers met groote uit werking. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger- korps hebben met duidelijk zichtbare uit werking de haven van La Valette (Matla) aangevallen. Een groote, met twee kanon nen bewapende pont werd tot zinken ge bracht. In Oost-Afrika zijn vijandelijke af deelingen op de vlucht gejaagd in den sector van Arresa en in het gebied van Sir- goli (ten Z.W. van Asosa). Kasteloryzo heroverd Aan het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag ontleenen wij nog het volgende: In de Aegeïsche Zee heeft op 25 Fe bruari een Engelsch expeditiecorps, ge steund door- vlootformaties, een massalen aanval ondernomen het kleine Italiaan sche eiland Castelrosso (Kasteloryzo), dat een oppervlakte heeft van 10 km.2 en een garnizoen had van eenige soldaten en zee lieden. Op het eiland was geen enkele basis voor watervliegtuigen. De sterke vij andelijke, strijdkrachten, die gemobiliseerd waren, bezette het eiland, na het te hebben gebombardeerd en na ons garnizoen te heb- bij onderdrukt. Op 28 Februari zetten onze torpedobooten met doeltreffende medewer king van onze luchtmacht een ontschepings detachement aan land, dat snel het Engel- sche garnizoen vernielde en opnieuw ons bezit op het eiland vestigde, waarbij ge vangenen werden gemaakt en een buit van wapens, munitie en een Engelsche vlag n onze handen viel. In Noord-Afrika hebben onze bommen werpers doeltreffend gemechaniseerde vijandelijke strijdmiddelen getroffen ten Zuidwesten van Agedabia. In Oost-Afrika is de felle vijandelijke druk ten Noorden van Mogadisjoe voort gezet, waartegen verbeten weerstand wordt geboden door onze troepen. In de andere sectoren acties van plaatse lijken aard. De vijand heeft Asmara ge bombardeerd. Er vielen dooden en gewon den onder de burgerbevolking. Een vijan delijk vliegtuig werd neergeschoten. GEEN EGYPTISCHE VRIJWILLIGERS Op herhaalde aanvraag van de Egypti sche regeering is een overeenkomst met de Britsche autoriteiten tot stand gekomen, volgens welke dezen zich verplichten geen Egyptenaren als vrijwilligers in het Brit sche leger op te nemen. FRANKRIJK's ANTWOORD TE TOKIO OVERHANDIGD. De afdeeling voorlichting van de Japan- sche regeering heeft in een officieel com muniqué bekend gemaakt, dat de Fransche ambassadeur, Arsène Henry, Zaterdagmid dag den Japanschen minister van buiten- landsche zaken, Matsoeoka, bezocht en hem het Fransche antwoord op het Japansche bemiddelingsvoorstel overhandigd heeft. Over den inhoud van de Fransche nota is nog niets bekend gemaakt. De omstandig heid, dat de Fransche ambassadeur een uur bij Matsoeoka vertoefd heeft, wordt in po litieke kringen te Tokio beschouwd als een bewijs, dat de problemen van de vredes conferentie grondig bespraken zijn. Volgens inlichtingen uit Vichy schijnt Frankrijk tegenvoorstellen te hebben ge daan. Te Vichy wordt echter verzekerd, dat deze tegenvoorstellen geenszins zullen leiden tot het rekken der onderhande lingen met Thailand. Van Fransche zijde zijn slechts eenige amendementen voorge steld, die wat territoriale kwesties betreft, zeer gering zijn. Men neemt te Vichy aan, dat de onderhandelingen in Tokio onge stoord verder gaan. OPENINGSREDE VAN Dr. GOEBBELS Ter gelegenheid van de opening van de Leipziger Voorjaarsbeurs heeft de Duitsche minister van Propaganda, dr. Goebbels, Zondag een groote rede gehouden, waarin hij de reorganisatie van Europa op econo misch en sociaal gebied beschreef, zooals deze door de asmogendheden nagestreefd wordt. Goebbels betoogde, dat de huidige oor log voor het Duitsche volk in den waar sten zin des woords een strijd om het be staan is. Hij wees er op, dat het conflict, dat in September 1939 uitbrak, met eeni- gen goeden wil van de zijde van Engeland en Frankrijk zonder al te groote moeilijk heden voorkomen had kunnen worden. Bij de uitvoering van de politieke en economi sche organisatie van Europa is de eerzucht van den wereldbekeerenden zendeling Duitschland volkomen vreemd. Het gaat Duitschland louter om het leven van zijn volk. Zoo vindt het ook het reëelste uit gangspunt voor hervorming van de econo mische betrekkingen tusschen de volken. Wij Duitschers, zoo verklaarde de minister, doen niet aan autarkie ter wille van de autarkie. Wij zijn te allen tijde gaarne bereid tot 't onderhouden van economische betrekkin gen met ieder ander land, dat het met ons eens wil worden op den grondslag „geven en nemen". Duitschland wil leven maar ook laten leven. LARISSA DOOR AARDBEVING GETEISTERD. Het D.N.B. meldt uit Athene, dat de stad Larissa door een zware aarbeving is ge teisterd. Een groot aantal gebouwen is in gestort. Terstond zijn alle maatregelen ge nomen om hulp te verleenen. De beving bestond uit zes aardschokken. Tienduizend menschen zyn dakloos gewor den. Onder de verwoeste gebouwen bevindt- zich het post- en telegraafkantoor. Een nieuwe aardschok wordt uit de stad Missolonghi en twee schokken uit Saloni- ki gemeld. DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGOSLAVIË. De groote overstroomingen in het Zuiden van Servië duren voort. De vlakte van Pe- lagonie, een der vruchtbaarste gebieden van Zuid-Servie, is in een meer veranderd. Ruim 30.000 H.A. land staan onder water. De Save en zijrivieren alsook de Donau stijgen voortdurend. De Morava is bij haar monding buiten de oevers getreden en heeft vele dorpen overstroomd. ZEVENTIEN DORPEN VERWOEST. Door de overstrooming van de Tigris ten Noorden van Bagdad zijn tot dusver 20.000 bewoners van het platteland dakloos ge worden. In Bagdad zelf is de schade ge ring. Daarentegen zijn zeventien dorpen volkomen verwoest. 15 FRANSCHE VISSCHERSSCHEPEN VERMIST. Uit La Rochelle (Frankrijk) wordt ge meld, dat van 15 visschers schepen met een bemanning van in totaal meer dan 'hon derd koppen, die twee weken geleden en gedeeltelijk r.og vroeger zijn uitgevaren, tot dusverre niets is vernomen. Men vreest, dat de schepen door den storm zijn afge dreven. Onder de bevolking der visschens- dorpen heerscht groote ongerustheid. Bulten* andsche Berichten KERKVLOER STORTTE TIJDENS BEGRAFENISPLECHTIGHEID IN. In een der kerken van Rome is tijdens een begrafenisplechtigheid de vloer van het kerkgebouw ingestort, zoodat de lijkkist met den doode en twintig kerkgangers in het keldergewelf stortten, waarbij acht personen verwondingen opliepen. DE GOUDVOORRAAD TE FORT KNOX. Onder strenge bewaking en geheimhou ding zijn baren goud ter waarde van 8)4 milliard dollar van New York naar Fort Knox in Kentucky1 dvergebracht. Te Fort Knox bevindt zich thans de grootste goud voorraad ter wereld, een waarde namelijk van ongeveer 14 milliard dollar. De Amerikaansche schatkist beschikt thans over baren goud ter waarde van 22,2 milliard dollar. Het nieuwe goud is groo- tendeels afkomstig uit Europa en werd in de eerste maanden van den Europeeschen oorlog naar de Vereenigde Staten overge bracht. Het goud van Fort Knox alleen al is vijftig procent meer waard dan al het in de Vereenigde Staten circuleerende papier geld, De voorraad weegt niet minder dan 14.000 ton. SPEENHOFF GEHULDIGD. De zanger-dichter Coos Speenhoff was Zaterdag 40 jaar artist en dit zeldzame jubileum is niet onopgemekrt voorbij ge gaan. Uit bekende Hagenaars en artisten had zich een huldigingscomité gevormd, waar van de burgemeester van 's-Gravenhage, prof. ir. C. L. v. d. Bilt, het eere-voorzit- terschap had aanvaard en in een feeste lijke voorstelling in Diligentia is de oude Bard en zijn vrouw Cesarine gistermid dag op hartelijke wijze gehuldigd. Na de pauze was het tooneel in een wa ren bloementuin herschapen en daartus- schen stond Speenhoff met zijn guitaar en lessenaar in zijn gekleede jas. Na een da verend applaus zong hij tusschen een praatje en een grapje met veel succes zijn welbekende liedjes zooals „Een brief van een moeder aan haar zoon in de nor", „Do- rusie uit het armehuis" en vele andere. Mevrouw Speenhoff bracht hierna een van haar eerste versjes „Het herderslied je", waarna natuurlijk „Het broekje van Jantje" niet achterwege kon blijven. Te zamen werd toen nog gezongen „De Rot- terdamsche schutterij", waarna het echt paar een ware ovatie werd gebracht. Vervolgens verzamelde het huldigings comité zich op het tooneel en nam prof. v. d. Bilt het woord. Hij stelde er prijs op om namens het comité en ook namens de Haagsche. bevolking den jubilaris geluk te wenschen. Over zijn talenten behoef ik niet uit te weiden, want de naam Speen hoff zegt reeds genoeg, aldus spr. Spr. eindigde met het echtpaar nog vele gelukikge jaren toe te wehschen en dat het Nederlandsche volg nog lang van zijn kunst mag genieten. Hierna werden nog hartelijke toespraken gehouden door verschillende leden van het comité, jhr. j. Feith en de tooneel- speelster mevr. van Eysden-Vink, die allen hun woorden met bloemen vergezeld lie ten gaan. Tenslotte heeft de jubilaris allen voor dezen onvergetelijken dag bedankt en hij eindigde met de woorden: „Ik zal zingen tot aan mijn dood". 06 ^Bloemkaart) Meel of bloem of brood ol gebak 06 06 06 05 02 13, 14, 81 15 11 10 07 08 09 117 16 Periode e Periode 9 (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Koffie of Thee Peulvruchten Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Macaroni of Vermicelli of Spaghetti GELDIG HOEVEELHEID Van 3 Maart t/m .9 Maart (16 Maart) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak Van 24 Febr. t/m 23 Maart 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) half pond boter of half pond margarine of 200 gram vet. Zelfde als boterkaart. Van 17 Febr t/m 16 Maart. 1 kilogram Van 27 Febr t/m 9 Maart. (12 Maart) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gèkookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 125 gram koffie of 50 gram thee. Van 24 Febr. t/m 9 Maart (23 Maart) Elk der bonnen 100 gram kaas. Van 3 Maart t/m 9 Maart (16 Maart) 1 ei Van 24 Febr. t/m 30 Maart. 1 pond Van 24 Febr. t/m 23 Maart K pond Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Van 24 Febr. t/m 20 April X pond Van 24 Febr. t/m 26 April X pond Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep Van 1 t/m 30 Maart 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. t.m. 31 Maart t.m. 20 April voor verlichting 2 liter voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming) t/m 31 Maart (oude bonnen nog tot 14 Maart geen turf) één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 31 Maart a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koópen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b, c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. Een groot gezelschap vrienden en bewonde raars was Zaterdag in Diligentia te Den Haag bijeen gekomen om Koos Speenhoff te huldigen in verband met het feit, dat hy veertig jaar geleden voor het eerst op de planken kwam. De bejaarde actrice mevr. van EysdenVink (in midden) biedt het echtpaar haar gelukwenschen aan. foto Schimmelpenningh

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5