Aanwijzigingen voor textiel Weerbericht NIEUWS MAANDAG 3 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers -5 cent, met geïl]. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Artikelen nader gewaardeerd ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 7.22 uur Maandagavond. Zon op 8.22 uur Dinsdagochtend'. MAANSTANDEN. 3 Maart: De maan komt Maandagvoor middag om 10.30 uur op en gaat Dinsdag nacht om 1.06 onder. 4 Maart: De maan komt Dinsdagvoor middag om 11 uur op en gaat Woensdag nacht om 2.08 onder 5 Maart: De maan komt Woensdagvoor middag om 11.32 uur op en gaat Donder dagnacht om 3.05 onder. (Eerste kwartier). 6 Maart: De maan komt Donderdagmid dag om 12.11 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 4 uur onder. 7 Maart: De maan gaat Vrijdagmiddag om 12.58 uur op en Zaterdagmorgen om 4.51 uur onder. 8 Maart: De maan gaat Zaterdagmiddag om 13.52 uur op en Zondagmorgen om 5.34 uur onder. 9 Maart: De maan ko'mt Zondagmiddag om 2.55 uur op en gaat Maandagmorgen om 6.14 onder. 10 Maart: De maan komt Maandagmid dag om 4.05 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 6.49 uur onder. |OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICZ Verduisteringstijden 0 Er ls bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q 0 zang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond r en morgenochtend: U y ZONSONDERGANG 0 7.22 uur. y ZONSOPKOMST 8.22 uur. q 0 Tusschen deze beide tyden dient n 0 er dus verduisterd te worden. UDMOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICr Aangifte buitenland- sche vorderingen VÓÓR 15 MAART 1941. Ingevolge het gisteren afgekondigde be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën (nr. 35 1941), rust op ingezetenen in den zin der Devie- zenverordening 1940 de verplichting vóór 15 Maart a.s. schriftelijk aangifte te doen van buitenlandsche vorderingen en ande re, in het besluit nader omschreven, niet in effecten belichaamde, buitenlandsche waarden, waarvan zij op 1 Maart 1941 eigenaar of gerechtigde zijn. Niet onder den aangifteplicht vallen vorderingen en andere waarden, welke betrekking hebben op Nederlandsch- Indië, Suriname en Curasao en op het Duitsche ryk, waaronder begrepen het protectoraat, Elzas-Lotharingen en Luxemburg. Vorderingen en andere waarden, betrekking hebbende op het Generaal-Gouvemement, moeten dus wel worden aangegeven. In verband hiermede brengt het Devie zen instituut het volgende ander de aan dacht: De aangifte moet geschieden door inzen ding van een behoorlijk ingevuld en on derteekend formulier in tweevoud aan het Deviezeninstituut, kantoor Elandstraat 42 te 's-Gravenhage. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar gesteld bij het Deviezeninsti tuut te 's-Gravenhage, Amsterdam (Rokin 127, loket 7) en Rotterdam, de deviezen- banken zoomede bij de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam en den Bond voor den Geld en Effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage. Verwezen wordt naar de gedrukte toelichting, welke tegelijk met het aangifteformulier wordt verstrekt. Het niet of niet ten volle voldoen aan de verplichting tot aangifte wordt, inge volge de artikels 27 en 28 der Deviezenver- ordening 1940 gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en/of geldboete van ten hoogste het tweevoud van de waarde der lichamelijke of onlichamelijke zaken, welke het voorwerp van het straf bare feit hebben uitgemaakt, dan wel met hechtenis van ten hoogste een jaar en/of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden, al .naar gelang het strafbare feit opzettelijk of niet-opzettelijk is gepleegd. Naar aanleiding van ingekomen vragen is een nadere uiteenzetting verschenen van de laatste handleiding voor de distri butie van textielgoederen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Onder kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden drie jaar vallen ook wiegmatrassen, wiegedekens, wiegelakens, sloopjes en boxmatrassen. Hetzelfde geldt voor kinderwagen-artikelen. Deze artike len zijn dus op de stamkaart van het kind verkrijgbaar. Tot de vrijgestelde artikelen behooren ook: gepraepareerde poetsdoeken, dames kraagjes, damesmanchetten (vrij als ja bots, ruches e.d., witgoederen); artikelen vervaardigd uit kunstleer; verbandgaas e.d., trek- (rits) sluiting; hospitaaldoek (z.g. rubberdoek); gummischortje (wordt niet beschouwd als textiel); jute hand- werkstoffen e.d.; ongevoerde tricothand schoenen en leeren handschoenen; imita tiebont als gameering; tapijten, karpetten en loopers van papiergaren; celluloid boor den en manchetten (geen textielartikel); stoffen, kennelijk alleen geschikt voor de vervaardiging van paramenten; karpetten, tapijten en loopers geheel uit jute ver vaardigd, karpetten, tapijten en loopers indien meer dan 50 pCt. papier bevattend; alle handwerk-gaasweefsels; „dutch art" kleeden beneden 1 M2.; handschoenen met gebreiden bovenkant; broodzakken, gas maskers-zakjes, naaizakjes; alle elastieke weefsels, bestemd voor de vervaardiging van buikbanden, corsetten en corseletten; transparante regenkleeding, vervaardigd uit z.g kunstrubber. Niet vrijgesteld zijn witte bruidsklee- ding, kleeding voor machinearbeiders, rest- coupons, imitatiestrooken en 'afvalstroo- ken, dweilenstof aan het stuk en corset- stoffen. Nader zijn nog op punten gewaardeerd: pyama's (tricot of gebreid) voor mannen 30 punten (natuurwol of natuurwolhou- dend), 24 punten, (kunstzijde en natuurzij de) en 30 punten (andere stoffen); pya ma's (tricot of gebreid) voor vrouwen resp. 20. 18 en 20 punten; winterjekker voor jongens 50 punten, winterjekker voor meisjes resp 37, 25 en 37 punten; aan- knooppakje resp. 18, 14 en 18 punten; aanknoopbroekje 9 punten; kunstzijden stopzijde per 40 meter 1 punt; directoires korter dan 50 c.m., totaal van stof resp. 10, 6 en 6 punten. Voorts moeten de volgende artikelen worden gewaardeerd als daarachter is aan gegeven; japon met bolero als japon en bo- lei'ojasje; badcape als badjas of badman tel; kamerjas voor jongens of meisjes als meisjeskimono; wollen ongevoerde com- pletmantel als ongevoerde zomermantel; slaapsokken en badschoenen als gebreide sokken; „pils" kousbeschermers als kous voeten ;overhemd met los of vast boord en een paar manchetten als overhemd (in dien met meer losse boorden of manchet ten, dan moeten de punten voor die arti kelen worden bijgeteld); voorjaarsjekker (voorj aars jassen) voor meisjes als zomer mantel; idem voor jongens als demi-saison; korte kappers jas als korte stofjas; camisole als dameshemd; voetbalbroekje als tum- broek (kort); voetbalshirt als tumhemd; mannen- en jongensflanellen als onder- hemd; corsetlijfjes als lijfjes; fronts of ser- viteurs als hemdfront; wollen gevoerde completmantel als zomermantel; overblou- se als onderblouse; zonnejurk' als jurk; strand jurk als jurk; strandpakje voor kin deren als aanknooppakje; strandpakje voor dames als blouse en shirt; strand jas (val lende onder groep wol als demi-saison of zomermantel): strand jas (andere groepen) als badmantel; avondjapon als japon. Katoenen 3/4 meisjeskousen zijn te waardeeren op 4 punten en gebreide jacquard sportkousen op 7 of 8 punten. Speciale vergunningen. Alle speciale vergunningen na 1 Fe bruari 1941, welke door de distributie diensten voor noodgevallen zijn uitgereikt, moeten vóór 15 Maart a.s. in goederen zijn omgezet. Onder gebreide kousen worden verstaan kousen, vervaardigd van handbreigarens of grove industriegarens, zoowel vervaar digd met de hand als z.g. huisbreimachi nes; onder tricotkousen, kousen vervaar digd uit industriegarens door de machinale breierijen Gemeenten zwaar belast AMSTERDAM 15 MILLIOEN, HILVERSUM 2,5 EN ZAANDAM EEN HALF MILLIOEN Naar wij vernemen, heeft de Brigade- Leiter en S.S.-Führer Rauter een brief ge schreven aan de gemeentebesturen van Am sterdam, Hilversum en Zaandam. In dit schrijven wordt aan de drie genoem de gemeenten de betaling van zoengelden opgelegd wegens de gebeurtenissen op 25 en 26 Februari jl. De gemeente Amsterdam moet beta len 15.000.0000, de gemeente Hilver sum 2.500.000 en de gemeente Zaan dam 500.000, welke bedragen binnen een week op het konto van den Rijks commissaris moeten zijn gestort. Deze aanzegging wordt overeenkomstig de voorschriften van het Wetboek van Bur gerlijke rechtsvordering gedaan, zoodoen de geldt zij als bij voorraad uitvoerbare acte. De betreffende gemeenten zijn verplicht, het gevorderde bedrag binnen zes weken na ontvangst dezer mededeeling van die in woners dezer gemeenten, die volgens den laatsten aanslag voor een inkomen van meer dan 10.000 zijn aangeslagen, in den vorm van een naar een gelijk percentage bere kenden toeslag op de inkomstenbelasting in te vorderen. Duitsche onderdanen zijn van dezen om slag uitgezonderd. De voorschriften op de Wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 's Rijks directe belastingen moeten naar analogie worden toegepast. Bij overschrijding van de termijnen kun nen verdere vergeldingsmaatregelen wor den getroffen. Ter motiveering kunnen wij mededeelen, dat de Duitsche autoriteiten op het stand punt staan, dat de dingen, die gebeurd zijn, hun oorsprong niet vinden in de kringen der arbeiders, maar in de kringen van hen, die door het zoengeld zullen worden ge troffen. De arbeiders immers zijn door hen opgehitst. WIE BETALEN DE 15 MILLIOEN IN AMSTERDAM? Blijkens het Statistisch Jaarboek der Gemeente Amsterdam waren in 1938/1939 in Amsterdam in de Inkomstenbelasting aangeslagen 181.071 personen voor een to taal-inkomen van ƒ393,3 millioen. Zooals bekend, toont het aantal aangeslagenen een steeds sterkere afneming, naarmate het inkomen stijgt. Voor de aangeslage nen met inkomens boven de 10.000 wor den voor 1938/1939 de volgende cijfers ge meld: Grootte Aantal Bedrag van het aange der inkomen slagenen ihkomens 10.000— 20 000 1961 26.694.753 20.000— 50 000 484 25.055.327 50.000—100.000 180 12.207.458 100.000 en meer 56 10.164.289 Boven 10.000 ^045 74.121.827 Hieruit blijkt dus, dat in Amsterdam 3045 personen waren aangeslagen voor een inkomen van meer dan 10.000 en dat het bedrag van him gezamenlijk inkomen ƒ74.1 millioen beliep. De boete van 15 millioen, door deze personen te dragen, komt dus neer op 20 pet. van de gezamenlijke inkomens van deze aangeslagenen in' 1938/1939. Slaat men de boete over de 3045 personen om wat feitelijk onjuist is, daar de boete zal worden gevorderd in den vorm van een naar een gelijk percentage berekenden toeslag op de inkomstenbelasting dan zou dit neerkomen op rond 5000 per per soon. De totale opbrengst van hoofdsom en op-, centen der Inkomstenbelasting in Amster dam, dus van alle categorieën in deze belasting aangeslagenen, beliep in 1938 1939 16.5 millioen, dus 1.5 millioen meer dan de thans opgelegde boete. „Telegraaf". Engelsche bommen op Nederland VIJF DOODEN, ZES GEWONDEN. Eén VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Het A.N.P. meldt: In tegenstelling met voorafgaande dagen vonden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en 's morgens in de vroegte weer Engelsche luchtaanvallen op ons land plaats. Deels werden deze door het actief ingrijpen van den Duitschen af weer afgeslagen. Op een andere plaats werd een Engelsch bombardementsvliegtuig neergeschoten, dat geheel uitbrandde. Aan verschillende vliegtuigen gelukte het ech ter, Nedèrlandsch gebied binnen te vlie gen. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. In een plaats in het Westen werden drie woonhuizen vernield en vijf andere zwaar beschadigd. Hierbij werden he laas vijf civiele personen gedood, vier andere zwaar, twee andere licht ge wond. Voorts werd op andere plaatsen een half dozijn woonhuizen eveneens vernield, een dozijn zwaar beschadigd. Op een an dere plaats werd een verkeerswerk bescha digd. Tenslotte werden beschadigingen aan een aantal gebouwen teweeggebracht door granaatsplinters en door het springen van ruiten. Eenige woningen werden als voorzichtigheidsmaatregel ontruimd. Behal ve de reeds genoemde vielen er niet meer dooden of gewonden. DE 100.000STE Zaterdag is de honderdduizendste van Tilburg geboren. Het is de dochter van Jo seph Antonius Maria van Gooi en Maria Josephina Antonia Cornelia Janssen, woon achtig Van Spijkstraat 15. STIJFSEL NIET OP DE BON De secretaris-generaalvan het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Bij de laatste bonaanwijzing voor grut terswaren werd medegedeeld, dat de met „10" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" o.a. recht geeft op het koopen van rijststijfsel, glansstijfsel en kookstijfsel. Deze mededeeling heeft tot misverstand aan leiding gegeven. Het lag n.l. in de bedoe ling, dat uitsluitend de eetbare stijiselsoor- ten (z.g. rijstzetmeel), welke niet als zoo danig, doch in pudding- en puddingsauspoe- ders verwerkt in den handel zijn, op den voor maizna aangewezen bon kunnen wor den gekocht. Stijfsel, valt derhalve, voorzoover deze niet in pudding of puddingsauspoeder is verwerkt, buiten de distributie en kan dus zonder afgifte van een bon worden ge kocht. Aanmelding thans op groote schaal Het A.N.P. meldt: Na vele maanden van vergeefsche waar schuwingen is er eindelijk beweging ge komen in de rijen van duizenden posldui- venhouders, die tot nu toe halsstarrig heb ben verzuimd, zich te kwijten van den nor malen plicht tot aansluiting bij het Natio naal Verbond van Nederlandsche Postdui- venhouders. Deze gewijzigde houding is het directe gevolg geweest van de dezer dagen aange vangen verscherpte controle door de daar voor speciaal aangewezen officieele instan ties, wier instructie luidde, dat na 27 Fe bruari j.l iedere postduivenhouder onher roepelijk in het bezit moest zijn van een of ficieele, door de commissie-Hornstra ge waarmerkte hoklijst en van een contributie- kaart van het nationaal verbond. Thans stroomen de voorgeschreven aan meldingen vele keeren per dag, bij honder den tegelijk het kantoor binnen op de Prinsengracht 407 te Amsterdam, waar men wel gewend is aan intensieven arbeid, maar uiteraard niet in staat is om lawines van dezen omvang op korten termijn te ver werken. De registratie van al deze nieuwe leden vordert veel tijd en om nu tegemoet te ko men aan de velen, die zich, zij het ook laat nu hebben aangemeld, besloot de bewind voerder over het Nederlandsche duiven- wezen, de heer Joh. Hornstra, den termijn, welke 27 Februari afliep, met enkele we ken te verlengen. Mitsdien wordt in verband hiermede de fatale termijn van 27 Februari verlengd tot 5 Maart a.s., waarbij de betrokkenen evenwel rekening hebben te houden met het feit, dat zij reeds na den 8sten Maart bezoek van de controleerende ambtenaren kunnen tegemoet zien. Hunnerzijds zal dan worden medegedeeld, dat de uiterste ter mijn op de helft van deze maand onher- roeeplijk sluit, waarna bij in gebreke blij ven procs-verbaal volgt met alle gevolgen, hieraan verbonden, met inbeslagneming tevens van alle aanwezige duiven. NIET GEREGISTREERDE DUITSCHE EFFECTEN Het departement van Financiën deelt het volgende mede: Ingevolge het op 1 dezer afgekondigde besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij (verordening no. 34/1941), wordt het verkeer met niet-gere- gistreerde Duitsche effecten aan zekere be perkingen onderworpen. Als n iet-geregistreerd worden aange merkt effecten, die niet hetzij reeds vroe ger, hetzij krachtens de nieuwe regeling per 1 November '1940 door de Vereeniging voor den Effectenhandel zijn geregistreerd en dienovereenkomstig van een certificaat voor coupon-, respectievelijk dividendblad en kettingverklaring of alleen van een ket tingverklaring zijn voorzien. Stukken, die voor registratie in aanmerking komen, doch waarvan de registratie nog niet voltooid is. vallen niet onder de regeling. De z.g. Duitsche „Auslandbonds" vallen er buiten. GESCHENK AAN ZWITSERSCH STADSBESTUUR. Van het rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied. Het rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied heeft de stad Kling- nau in Zwitserland het document van het haar door den vorst-bisschop van Con- stanz in 1545 verleende stadsprivilege als geschenk afgestaan. De uit Nederlandsch particulier bezit verworven perkamenten oorkonde werd eenige jax*en geleden bij een antiquair te Londen aangekocht. Bijeenkomst der N.S.D.A.P. EEN VOLLE STADSGEHOORZAAL. De Ortsgruppe Leiden der N.S.D.A.P., Arbeitsbereich in den Niederlanden, heeft Zaterdagavond in de groote Stadsgehoor zaal een openbare vergadering gehouden, wlke druk bezocht was. Het A.N.P. zendt het volgende verslag van deze bijeenkomst: Na een kort openingswoord van den Ortsgruppenleiter, den heer Steffin, was het woord aan Reichsredner Schoenberg, die er allereerst op wees, dat het tegen woordige geslacht bij het beschouwen van de situatie niet in de eerste plaats moet denken aan de daaraan verbonden noodza kelijke ongemakken, maar zich er van be wust moet zijn, dat wij leven in het ge wricht van 's werelds grootste revolutie. Toen Adolf Hitler in 1933 de macht over nam, kwam hij aan het hoofd van een in nerlijk verdeeld en hopeloos verzwakt Duitschland. Dat was niet in de eerste plaats het gevolg van veertien jaar marxis tisch bewind, de grondoorzaak lag veel ver der en dieper. Dat Duitschland in 1918 door den honger gedreven den oorlog verloor, was de schuld van regeeringen, die ver vóór 1918 en zelfs tijdens het keizerlijke regime aan de macht waren. De groote meerderheid van het Duitsche volk en van de meeste Europeesche volken heeft den „goeden ouden tijd", zooals Nederland dien o.a. wel beleefd heeft, nooit gekend. Het Duitsche nationaal-socialisme wil geenszins, zooals door zijn tegenstanders wordt be weerd, de gewetensvrijheid aantasten. Het laat iedereen vrij in zijn godsdienstige over tuiging, doch het eischt, dat iedereen zich met dezelfde eerlijkheid, waarmede hij zich tot zijn Kerk wendt, ook keert tot het ge- heele Duitsche volk. Hetzelfde vragen wij ook van de Nederlanders ten opzichte van hun volk. Wij hebben het politieh-Katholi- cisme uitgeroeid en daarmede geen schade toegebracht aan de Katholieke Kerk, doch deze alleen teruggebracht tot de plaats, waar zij behoort te staan. De wereldge schiedenis leert, dat telkens weer cultuur- volkeren te gronde zijn gegaan als gevolg van den materialistischen geest, die o.a. door het Jodendom wordt verbreid, welk lot ook door Duitschland zou zijn gedeeld, als niet Adolf Htler het van den rand van den afgrond had weggerukt. Hitler's stel- lingname tegenover de Joden sproot niet voort uit een zucht naar radicalisme, maar uit het historische besef, dat de Jood de verderver van het volksleven is. Acties van de Vrijmetselarij en het politiek-Katholicis- me waren bovendien onvereenigbaar met de verwerkelijking van zijn ideaal, een hechte Duitsche volksgemeenschap. Zijn middelen om daartoe te geraken beteeken- den geenszins iets nieuws. Integendeel, hij wilde zijn volk terugleiden tot de na tuurlijke levensbron, gegrondvest op het beginsel, dat ieder mensch recht heeft op arbeid. Uitvoerig besprak de heer Schoen berg vervolgens de omwenteling in Duitsch- lands buitenlandsche politiek, de breuk met het schandelijk Verdrag van Versail les en den terugkeer van Oostenrijk tot het Rijksduitsche gebied, om vervolgens een overzicht te geven van het krijgsverloop in Tsjecho-Slowakije, Polen, Denemarken en Noorwegen. Men zegt: „Noorwegen had u toch geen kwaad gedaan". Maar wij moe ten de vraag anders stellen: Wie zal deze strategisch belangijke stelling bezetten, En geland of wij? En dan luidt vanzelfspre kend het antwoord: Dan liever wij. De actie in Noorwegen is het begin geweest van de averechtsche uitwerking der blokkade, wel ke Engeland ons had toegedacht en uit welk strijdmiddel ook niet de Germaansche geest spreekt, doch het parasitaire Joden dom. Bliksemsnel volgden de slagen elkaar daarna op. De beraamde Engelsche aanval op het Ruhrgebied werd werd verijdeld door de bezetting van Nederland, waarbij er naar is gestreefd, dat het oorlogsge weld geen langer blijvende indrukken zou achterlaten dan in verband met de oorlogs voering strikt noodzakelijk was. Ook thans durft spreker zeggen: Geen Hollander leeft hier slechter dan één Duitscher in Duitschland. België en Frankrijk werden in korten tijd overweldigd en thans biedt in Westelijk Europa alleen Engeland nog weerstand aan Hitler's streven om voor duizend jaar vrede en orde te brengen op het continent. Spr! besloot met te zeggen, dat eens heel Europa Adolf Hitler dankbaar zal zijn, dat hij het continent heeft verlost van de verfoeilijke plutocratie en wij al len, aldus spreker, weten, dat die dag wel dra zal aanbreken. En die wetenschap geeft ons de overtuiging van onze overwinning. De bijeenkomst, welke werd opgeluis terd door een muziekcorps van de S.S.- Ostmark, werd besloten met het Duitéch- land-lied, het Horstwessel-lied en het En- gelandlied.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2