DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bekendmaking Momentje VRIJDAG 28 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9885 $e£eid4eli£(2oi4/fcant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Oe roeping van den kloosterling In het weekblad der N. S. B. wordt een gelukwensch gericht tot de religieuzen nl. tot die religieuzen, die hoofd van een onderwijsinstelling zijn en binnen korten tijd deze functie zullen moeten neerleggen! Deze fijngevoelde!? gelukwensch luidt als volgt: „In de eerste plaats wenschen wij dezen religieuzen zelf geluk, wijl zij zich in de naaste toekomst geheel kun nen wijden aan de werkzaamheden, waarvoor zij zijn bestemd en waarvoor zij roeping gevoelen". Als men bedenkt, dat er velen zijn, die hun functie als hoofd eener onderwijsinrichting zullen moeten neerleggen, die jaren-lang dat ambt hebben vervuld, en vervuld op voortreffelijke wijze, die in al dien tijd tevens een voorbeeldig religieus leven hebben geleid waaruit zij de kracht putten hun taak zóó te vervullen en die dan ook op hun school in hoog aanzien staan, als men dat bedenkt, dan voelt men onmiddellijk, hoe misplaatst hier .sarcas me is. Sarcasme? Of is 't ernst? Als "t ernst is, dan blijkt eruit, hoe vreemde opvatting men heeft van wat de roeping is van een religieus. Men heeft kloosterorden, die contempla tief zyn, d.w.z. louter en alleen een leven van beschouwing, van boeten en bidden, leiden. Van dezen wordt vaak gezegd door personen, die niets begrijpen van een bovennatuurlijke „economie", dat ze ner gens toe dienen, geen enkel maatschappe lijk nut hebben! Men heeft kloosterorden, die actief zijn, d.w.z. aan het beschouwende leven paren een leven van arbeid, van maatschappelijk en sociaal werken op ve lerlei terrein van het geestelijk, cultureel leven. Van dezen wordt nu gezegd, dat zij niet dat doen, „waarvoor zij zijn bestemd en waarvoor zij roeping gevoelen". Zeker wij erkennen het volmondig: bedoelde religieuzen zullen, ook als zij van het hoofd schap eener school, ook zelfs als zij geheel van de taak aan een school ontheven zou den zijn, een religieus leven kunnen lei den. Volmaakt juist. Maar dit houdt niet in, dat men het leiderschap van een school, het geven van onderwijs moet beschouwen als in strijd met hun religieus leven, met hun roeping! Wij schrijven vandaag niet over den hier bedoelden maatregel zélf van den secretaris generaal, maar wij meenden de handacht te moeten vestigen op het commentaar, dat „Volk en Vaderland" er bij geeft welk commentaar met reden doet veronderstellen, dat men geen héél helder begrip heeft van het religieus-, van het klooster-leven. En dan moest men er ook maar niet over schrijven. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE LEERLINGENSCHAAL. Uit het Katholieke Schoolblad: De pers heeft bericht, positief en gede tailleerd: de leerlingenschaal wordt her zien. Ze is wellicht al herzien op het moment, dat onze lezers deze regels onder het oog krijgen. (Inderdaad. Red. L. Crt.). Eindelijk dus. Na jaren van tobben en ongeduldig uit zien, na vele teleurstellingen, is het er dan toe gekomen, zal de volksschool geholpen worden en het fatale kweekelingensysteem wegzinken en wellicht spoedig tot de ge schiedenis behooren. De jammerg'estalte, die de veel beklaag de kweekeling met akte is, zal dan het sociale aspect van het Nederlandsche on derwijzerscorps niet langer ontsieren. Een der meest brandende onderwijs kwesties, de kwestie van het laatste decen nium, is hiermede tot een oplossing ge bracht. Het zal wel volkomen overbodig zijn te verzekeren, hoezeer wij dit gebeuren van harte toejuichen. Een massa ellende wordt weggevaagd. Voor honderden onzer jonge menschen zal nu misschien voor 't eerst een zonnetje gaan schijnen. Voor velen is dezen maatregel de lang verbeide redding uit diepen nood. En ons volksonderwijs zal er wel bij va- Als 2200 jonge werkkrachten als vol waardige collega's aan het corps worden toegevoegd, zal dit versche bloed zijn in vloed doen gevoelen op de totale constitu tie. Het beteekent versterkte vitaliteit en nieuwe energie, een verjongingsproces, dat sinds lang gewenscht was. Met geestdrift zal het jonge volk den arbeid aanpakken. De jonge mannen en vrouwen, die zoo lang hunkerden naar waardig emplooi, zich ge drukt en gedeprimeerd, misschien ook ver- onrecht, voelden door een onbevredigden arbeidsdrang, gaan nu hun frissche krach ten, hun volle activiteit inzetten. Deze verjonging belooft te meer, waar zé samenvalt met het krachtig streven naar vernieuwing, dat dringt en stuwt in onze schoolwereld. De verbetering der leerlingenschaal opent een hoopvol perspectief. WINTERHULPsfsNEDERlAND Weer staat heden en morgen ten be hoeve van Winterhulp Nederland voor de dqpr en in verband daarmede heeft een verslaggever van het A.N.P. zich opnieuw tot een der naaste medewerkers van den directeur-generaal gewend, ten einde nog eenige nadere bijzonderheden over dit mooie sociale werk te verkrijgen. Nu zoo langzamerhand het voorjaar na dert, is als vanzelfsprekend de vraag gere zen, welke taak in de nabije toekomst voor Winterhulp Nederland is weggelegd. In dit verband kan worden medegedeeld, dat het de bedoeling van de leiding is van 15 Mei tot ongeveer October de werkzaam heden naar buiten te staken, zoodat we thans voor de laatste werkperiode staan. Dit beteekent natuurlijk niet dat in de ko mende zomermaanden het werk van Win terhulp geheel zal stilligen. Integendeel, de verdere opbouw van de organisatie zal krachtig worden voortgezet, de band met de vele medewerkers moet nog verstevigd worden het contact met tal van personen en instellingen moet behouden blijven, de propaganda mag niet verslappen, opdat ook in de zomermaanden de giften rijkelijk zullen blijven vloeien. Alleen de openbare collectes zullen tij delijk worden stopgezet. Nog 4 collectes. Er resten ons dus nog 4 collectes en wel voor het geheele land heden en morgen een huis en straatcollecte, van 17 tot 22 Maart een huislijstencollecte, van 15 tot 19 April eveneens een huis-lijstencollecte en ten slotte op 2 en 3 Mei een huis- en straat- colleCte. Alleen voor Amsterdam zijn de termijnen voor de lijstencollectes ruimer genomen in verband met de uitgestrektheid der stad en mede met het oog op het aantal beschik bare collectanten. De hoop mag worden uitgesproken, dat de opbrengst dezer collectes het werk van Winterhulp Nederland zal bekronen. Want uit een ingesteld onderzoek is reeds geble ken, dat de menschen, die steun aanvragen, dien steun den geheelen winter absoluut noodig hebben. Dat wil zeggen, dat, waar over de eerste drie maanden een bedrag van 3 millioen is verdeeld, de komende maanden minstens een even groote bedrag moeten opbrengen. Wij schrijven minstens want helaas moet worden geconstateerd, dat met de ingezamelde gelden slechts in de dringendste gevallen kan worden gehol- Bonaanwijzinyen BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elk der met „06" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram brood. Voorts geeft eik der met „06" genum merde broodbennen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram, specu laas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gr^m; taart en gebak jes 600 gram. Voor geheel of ten deeie uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 9 Maart nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 10 Maart tot en met 16 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e. d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft de met „06" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- en vet- kaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „06" genummerde bonnen, die op 9 Maart nog niet gebruik zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 16 Maart a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft de met „81" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bon kaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met pen. Dit zal duidelijk zijn, als men weet dat, over het geheele land gerekend, de ondersteunden ongeveer 1/3 gedeelte vor men van het aantal aanvragers, wier aan vragen volkomen gerechtvaardigd waren. Van de reeds verdeelde 3 millioen gul den konden ongeveer 1 millioen persoons- uitkeeringen worden gedaan, waarbij een deel der ondersteunden slechts eenmaal een uitkeering ontvingen en een ander ge deelte enkele malen. Zonder dat de juiste gegevens nog beschikbaar zijn, kan gevoeg lijk worden aangenomen, dat van de on geveer 700.000 gezinsaanvragen slechts aan 200 a 250.000 kon worden voldaan, waarbij nog komt, dat ook de uitkeering zelve niet tot de gewenschte hoogte kon worden op gevoerd, terwijl eveneens andere noodza kelijke voorzieningen als kindervoeding, zorg voor schoeisel, kleeding en dekking, niet konden worden verwezenlijkt. Uit het voorgaande blijkt wel duidelijk, dat, ook wanneer de opbrengst van de nog komen de collectes gelijk is aan de tot dusver in gezamelde gelden, Winterhulp Nederland slechts voor een gering gedeelte haar taak heeft kunnen volbrengen. Dat is niet alleen teleurstellend, doch nog meer beschamend, wanneer men aanneemt, dat ook onder de huidige omstandigheden het Nederlandsche volk toch nog best in staat is, de behoeftige landgenooten bij te staan. Dat dit niet te sterk is uitgedrukt, moge blijken uit het feit, dat Winterhulp Nederland de haar opgedragen taak zou kunnen volbrengen, wanneer het niet- noodlijdende deel van het Nederlandsche volk per gezin en per maand gemiddeld 1 gulden zou bijdragen. Is het niet betreurenswaardig te moeten constateeren, dat bij de laatste straatcol lecte in de groote steden het meerendeel der voorbijgangers voorbij de collectebus sen trok zonder iets te geven? Dat was een beschamende en belachelijke demonstratie. Hier schaadt de Nederlander zijn volk, dat hij beweert lief te hebben. Samenwerking met liefdadig* instellingen. De directeur-generaal van Winterhulp Nederland heeft keer op keer van zijn be doeling getuigd, dat hij met de bestaande liefdadige instellingen wilde samenwerken ten behoeve van het noodlijdende deel van ons volk. Vele dezer, instellingen hebben gelukkig het praewsehe bewijs geleverd, ook harerzijds te willen samenwerken, maar enkele belangrijke corporaties hebben dit geweigerd. Ook zijn er helaas autoriteiten, waarvan het moeilijk is vast te stellen, of hun me dewerking van harte is of lijdelijk. In de komende laatste helft van de actie De höhere SS- upd Polizeiführer maakt in overeensteming met den bevel hebber in den Luftgau Holland bekend: Ten eerst: het is verboden aan werkne mers, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, over de dagen, waarop werd' ge staakt, loon uit te betalen. Ten tweede: werkgevers, die dit bevel overtreden, zullen bestraft worden. Ten derde: het is geoorloofd arbeiders, die op 25 of Februari 1941 hebben gestaakt, te ontslaan. voor Winterhulp Nederland dient het Ne derlandsche volk te bewijzen, óf dat het innerlijk sterk is en karakter 'bezit, óf dat het een ongedisciplineerd en tegen zijn eigen belangen opstandig volk is, dat door zijn leiders van de meest uiteenloopende richtingen diep beschaamd moet worden Winterhulp Nederland is, zonder het te willen zijn, een der meest aan den dag tre dende toetssteenen voor de innerlijke waarde van ons volk. Zij is en blijft een sociale instelling van het volk door het volk" en zal onder alle omstandigheden haar taak tot verheffing uit uiterlijken nood en versterking van de Nederlandsche volkskracht blijven vervul len. Nederlanders, bewijst in de kamende maanden uw historische grootheid, verheft u boven de omstandigheden en volbrengt een daad, welke bij honderdduizenden ón zer slechts vreugde zal brengen. GUNSTIGE INZAMELINGEN IN FEBR. VOOR WINTERHULP NEDERLAND. De voorloopige uitkomst van de straat- en huiscollecten in de maand Februari wijst een totaal-opbrengst aan van 592.979.96. Dit beteekent een aanmerkelijke verbe tering ten opzichte van de collecte in Ja nuari, en zelfs ten aanzien van de Decem- ber-collecte. In December 1940 bracht de huis- en straatcollecte f 481.952.40 op. Men mag dus wel aannemen, dat het so ciale doel van winterhulp Nederland steeds in breedere kringen van het Nederlandsche volk ingang begint te vinden. Vermelding verdient nog, dat de naast genoemde collectes ontvangen regelmatige giften voor Winterhulp Nederland niet in bovengemelde bedragen zijn« inbegrepen. Zondag 16 Maart as., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 10 Maart tot en met 16 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e. d. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Zater dag 1 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „16" genum merde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gTam toiletzeep (nieu we samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 200 gram zachte zeep oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch - poeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was- scherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende wasclimiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveelheid van 20 kg. waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gege ven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart a.s. tot en met Maandag 31 Maart a.s. geven de bonnen no. „15", „16", en „17" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen, haarden, kachels" en de bonnen no. „35", „36", „37", „38, „39, „40 en „41" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwarming", alsme de de met „brandstoffen, één eenheid vijf de periode" en de met „cokes, een eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen. De bonnen no. „14" van de „bon kaart distributie vaste brandstoffen, haar den, kachels" en no. „33" en „34" van de bonkaart distributie vaste brandstoffen - centrale verwarming" zijn komen te verval len en kunnen worden vernietigd. De verbruikers in de groepen b, c en d met een verbruik van meer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wen den, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. De geldigheidsduur van de bonnen no. „11", „12" en „13" van de „bonkaart dis tributie vaste brandstoffen - haarden, ka chels" en de bonnen no. „25" tot en met no. „32" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen - centrale verwarming", als mede de met „brandstoffen, een eenheid, vierde periode", en de met „cokes, een een eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Vrijdag 14 Maart 1941. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat tegen inlevering van de bon nen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart is verlengd, gedurende het tijdvak van Za terdag 1 Maart 1941 tot en met Vrijdag 14 Maart 1941 geen turf mag worden verkocht of afgeleverd. De geldigheidsduur van de toewijzingen, welke geldig waren verklaard tot 14 Maart of een vroegeren, mits na 13 Febrari gele gen, datum wordt eveneens Verlengd tot en met Vrijdag 14 Maart a.s gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 14 Maart a.s. zullen deze toewijzingen evenmin recht geven op het koopen van turf. Voorts wordt bekend gemaakt, dat ge durende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart 1941 tot en rnet Maandag 31 Maart 1941 de met de woorden „generatoranthraciet tweede periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 kg.) anthracietnootjes V., De met de woorden „generator-turf twee de periode" gemerkte bonnen zullen ge durende bovengenoemd tijdvak recht ge ven op het koopen van 50 stuks bagger- turf. ROZENGEUR. Zooals er veel in de wereld van aan zien is veranderd, zoo is het ook met de kranten. Die zijn wat kleiner ge worden en wat anders, al zijn er voor name dingen hetzelfde gebleven, zooals de canard. Immers nog dezer dagen vermeldde United Press het bericht, dat ex-koning Alfonso van Spanje Zondagnacht overleden was en spoe dig daarna bleek, dat er een „kleine vergissing" had plaats gevonden. Zoo iets gebeurde vroeger ook wel eens en nu blijkbaar nog, maar de lezers vinden het niet prettig, als een doode opstaat, zelfs al is deze doode een ko ning. Maar naast dit oude, dat be waard bleef, is er iets nieuws in de pers. En dat nieuws komt uit Amerika. Toen n.l. de abonné's van de „Tennes- seean" een te Nashville verschij nende krant dezer dagen het och tendblad openvouwden, gebeurde er iets vreemds. De heer des huizes snoof verbaasd, mevrouw rook iets bij zonders en de kinderen voor zoover aanwezig zaten met hun neus in de lucht. Het raadsel was spoedig opge lost. Om de aandacht van de lezers op de advertenties te vestigen was men op de gedachte gekomen deze steik te parfumeeren. Voor dit doel had men vijftien pond rozenparfum door den drukinkt gemengd. Dat klinkt heel bij zonder. Hier moet 't echter reeds meer dan eens gebeurd zijn dat er hammen en spek uit kranten te voorschijn kwa men. Maar dat was natuurlijk clandes tien en geen geschenk van de directie. En overigens staan er vleeschbonnen genoeg in de krant. En ik wil maar zeggen, dat het, ondanks die Ameri- kaansche rozengeurige krant, toch niet alles rozengeur en maneschijn is.... NATIONAAL FRONT Mededeeling van den leider De heer Arnold Meijer, de leider van het Nationale Front, deelt in het Nederlandsche Dagblad het volgende mede: In verband met een daartoe strekkend verzoek van de Duitsche overheid, gericht tot alle politieke partijen, draag ik de leden van Nationaal Front in het geheele land op, zich tot nader, door mij te geven order, te onthouden van iedere politieke demonstra tie en propaganda. Dit houdt in, dat van heden af geen vergaderingen, in welken vorm ook, zullen worden belegd en dat men zich onthoudt van iedere propaganda naar buiten, met inbegrip van de colportage, het toonen van raambiljetten en dergelijke. Ook het dragen van het insigne in het openbaar is tot nader order door mij ver boden. GEEN SPECIALE TEXTIEL VERGUNNINGEN TOT 17 MAART Na dien datum: andere regeling dan vroeger. De uitgifte van speciale vergunningen voor textielproducten is van 17 Februari tot 17 Maart stopgezet. Naar het „Vader land" van het Rijksbureau voor de distri butie van textielproducten verneemt, is deze maatregel getroffen in verband met de drukte die er op het oogenblik heerscht bij dat bureau met het afhandelen van reeds ingediende aanvragen. Wanneer na 17 Maart weer speciale vergunningen worden uitge reikt, zal hierbij een andere regeling gelden dan tot dusver. Deze regeling zal nog nader bekend gemaakt worden. De kwaliteitscommissie der peulruch- ten-studie-combinatie heeft in een daartoe gehouden vergadering de mogelijkheid be sproken om de kwaliteit van peulvruchten meer in overeenstemming te brengen met de eischen, die door de verbruikers hier aan worden gesteld. Ten einde deze eischen nauwkeurig te leeren kennen, zullen en quêtes onder de verschillende belangheb benden worden gehouden (handel, splitte- rijen, conservenfabrieken, vriesinrichtingen, consumenten). Het ligt in de bedoeling deze eischen aan de kweekers van peulvruchten ter 'kennis te brengen, zoodat bij het zoeken naar ras sen meer met de kwaliteitseischen wordt rekening gehouden dan dit tot nu toe het geval was. Het kwaliteitsonderzoek zal plaats vinden aan het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek te Wage- ningen, waar reeds een aanvang is ge maakt met het uitwerken van verschil lende onderzoekingsmethoden. Hier wordt ook voor kweekers de mogelijkheid open gesteld om nieuwe rassen op kwaliteit te laten onderzoeken. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris van de peul vruchten-studie-combinatie, p.a. Instituut voor Plantenveredeling, Wageningen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1