DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Proclamatie van Generaal Christiansen winterhulp^nederiand DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9884 Ste £eid&eHcSoii/fcatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Goede dingen. Onder de maatregelen door prof. J. van Dam, secretaris-generaal van het de partement van Onderwijs, Wetenschap en Cultuurbescherming genomen verdient zieker toejuiching die betreffende de ver lenging van den kweekschool-leertijd van drie tot vier jaar. Wij juichen dezen maat regel daarom bijzonder toe, omdat, naar de verklaring van prof. van Dam, de leer stof, het leer-program niet zal worden uitgebreid. Men zoekt het dus niet in het vele, wat geleerd wordt, maar in een meer diep gaande kennis van datgene, wat er geleerd wordt (Non miulta, sed multum, zeggen Latinisten). Dat is een stap in een richting, herhaal delijk aangewezen en bepleit. Vrijwel over héél de linie van ons onderwijs wordt er over te veel zaken geleerd, maar over te weinig zaken veel. Vrijwel over héél de linie van ons onderwijs is er een zekere oppervlakkigheid, een veel-weterij, die de plaats inneemt van degelijk kennen. 't Is uitstekend, als daarin allereerst bij de onderwijzersopleiding veranctring en verbetering komt. De onderwijzers héb ben zulk een grooten invloed op de vor- tmin-g van héél het volk. Men kan dan b.v. meer tijd en zorg be steden aan studie van de Nederlandsche taal, welke verder behoort te gaan, dan het van buiten leeren van de spelregels; men kan dan leeren de schoonheid van de taal en hoe men deze tot uitdrukking kan brengen, men kan: stijl leeren. Het in-pompen van vele wetenswaardig heden is niet een geestelijke vorming. En het onderwijs, zeker dat van den aanstaan de onderwijzer, moet een geestelijke vor ming zijn, een cultiveering van den geest. Wij hopen, dat allen open oog zullen hébben voor de hier bedoelde verbetering in de onderwijzers-opleiding, die indirect een verbetering is van het onderwijs. Een verbetering van het ondenvijs is ongetwijfeld ook de verlaging van den leerlingenschaal naai onze meen ing echter is een nog grootere verbetering, dat het stelsel van kweekeling-met-acte zal gaan verdwijnen tengevolge van de ze wijziging in den leerlingenschaal. Dat stelsel van kweekeling-met-acte is ons steeds een ergernis geweest. Als daardoor door dat stelsel op zichzelf, afgezien nog heelemaal van den leerlingenschaal het onderwijs niet heeft geleden, dan wijst dat op een sterk ontwikkeld plichtsbesef van degenen, die deze functie van kweekeling- met-acte vaak vele lange jaren, moesten vervullen. Deze goede dingen in de maatregelen van prof. van Dam moeten wij eerlijk en oprecht waardeeren. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN OPROEP TOT DE AMSTERDAMMERS. In het Nederlandsche D a g- fe-4 a d richt de leider van Nationaal Front Arnold Meyer een oproep aan de Am- Sterdammers. Wij nemen daaruit een be langrijk deel over, ook omdat men daarin êên antwoord kan vinden op een dikwijls gesteldé Vraag: hoe denkt Nationaal Front over de Joden. ,,Hoe gaarne zouden we nu den Amster dammer willen toespreken. Het is algemeen bekend, dat er onrust in Amsterdam is, hoe de Amsterdammer meent in verzet te moeten komen. We zouden het volk van de Amstelstad willen zeggen, hoe het als steeds vol ener gie is, maar hoe het tevens deze energie verkeerd richt, tegen zich zelve aanwendt en wat het daartegenover als grootste en voornaamste stad van Nederland aan posi tieven opbouw kan brengen. Wij begrijpen de moeilijkheden, de twee spalt waarin de Amsterdammer gekomen is. Hij is van nature geneigd om het voor dengene, die in verdrukking is op te ne men. Met den aangeboren zin voor recht vaardigheid gaat zijn hart uit naar de groep, die onderligt en is daarom spoedig bereid om zich voor doeleinden te laten ge bruiken, die zijn stad zelve grootelijks schaden. De Amsterdammer ziet hoe sommige W. A.-groepen, die tot voor kort Joden in haar gelederen hadden, nu plotseling met groo- te willekeur optreden. Wij hebben van ver scheidene zijden hierover inlichtingen be- komen en wij zijn er van overtuigd, dat DE UITVOERENDE MACHT OVER NOORD-HOLLAND OP ZICH GENOMEN 's-GRAVENHAGE, 26 Februari. 1. In overeenstemming met den Rijkscommisaris voor het bezette Neder landsche gebied heb ik voor de provincie Noord-Holland, gezien den poli- tieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den luitenant-generaal van het luchtwa- pen Siburg, bevelhebber in Luftgau Holland, op. Hij handelt volgens mijn aanwijzingen. 3. Ik beveel: a. In alle openbare en particuliere bedrijven moet Donderdag, 27 Februari des morgens de arbeid in vollen omvang weder begonnen zijn? b. Optochten, vergaderingen, samenscholingen en demonstraties van eiken aard, in het bijzonder op openbare straten en pleinen alsook in bedrijven zijn verboden; c. Aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddel- lijken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. Handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen, die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duitsche krijgsgerechten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstigere strafwetten overtreden wor den, in het bijzonder gestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrijven, waartoe alle vitale bedrij ven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroordeeld worden. De bevelhebber van de weermacht in Nederland: FR. CHRISTIANSEN, Generaal der vliegers-. hier opgetreden wordt op een wijze, die den Amsterdammer ook hem die anti semiet is moet ontstemmen. Maar de Amsterdammer moet daarbij niet in het an dere uiterste vervallen en zich vooi de wa gen van Joden en communisten laten span nen, die zelf buiten schot hopen te blijven. Bij vele onvolksche elementen, ook buiten Amsterdam, zal gejuicht worden over de ongeregeldheden, maar de Amsterdammer, de volksgenoot, iedere Nederlander zal het gelag betalen. Wij herhalen, wij zouden de Amsterdam- sche bevolking willen toespreken en haar zeggen, hoe wij Nederlanders zijn tot in el ke vezel van ons wezen, dat we niet on der den drang der bezetting van meening veranderd zijn, doch dat we vanaf het eer ste begin onzer politieke werkzaamheid, d.i. nu zeven jaar geleden, er op wezen, dat Joden een voor ons vreemd volk zijn, en hoe men in overeenstemming met dit feit uit zelfbehoud maatregelen had te ne men. Geen vervolging, geen onmensch- waardige behandeling, maar ordelijke ver houdingen,- ongeveer gelijk aan die, welke in de oude Republiek bestonden. Dan hadden de Joden geen toegang tot de gilden, geen toegang tot de staatsamb ten en tot de rechtsmacht, terwijl voor rich- tige uitoefening van hun beroep en voor het ordelijk karakter van hun gedragingen de hoogste Jodenvertegenwoordiging te genover den staat had in te staan. Men schold ons uit voor barbaren, voor onchristelijken en voor onhumanen, ter wijl men niet wilde weten, dat de Joden onder de Republiek de hun gelaten vrij heid loofden en van de assimilatie, waar mee de Frarische Revolutie kwam, niets wilde weten. Mgn schold ons en men be dacht nimmer, dat deze regelingen zouden voorkomen, dat er onordelijke verhou dingen zouden ontstaan De bezettingsoverheid heeft haar eigen opvattingen over de Joden. Wij kunnen be grijpen, dat zij - in bijna iedere Jood iemand ziet, die de bezetting tracht te schaden. Men moet ook begrip hebben voor deze werkeliikhejd. Iets geheel anders is zeker het willekéurige optreden dat som mige W.A.-grcepen kenmerkt. Maar dat mag den Amsterdammer niet brengen tot staken en sabotage. De verhoudingen nü worden natuurlijk bepaald door den bezettingstoestand. Dit deel van het Nederlandsche Rijk is bezet gebied, nadat ons leper heeft gecaputileerd. Mede daarom is het onze Nederlandsche plicht loyaal te staan tegenover de bezet tingsoverheid en kunnen daden van sabo tage gelijk staking niet sterk genoeg wor den gelaakt." HALIFAX* GEHEIMZINNIGE REIS. LISSABON, 26 Febr. (Stefani). Uit zeer goede bron wordt de reden vernomen, waarom Halifax' reis naar Amerika in het diepste geheim gemaakt werd. Aan boord van hetze1 fde schip bevonden zich n.l. ook de Koningin-Moeder met haar kleinkinde ren en de Britsche kroonschat. Een officieele uiteen zetting. Het A. N. P. meldt: Omtrent de oorzaken en den achtergrond van het heden bekend gemaakte besluit van den Weermachts-be- velhebber in Nederland en den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche ge. bieden om de uitvoerende macht in de pro vincie Noord-Holland aan de militaire auto riteiten over te dragen, ontvangen wij van welingelichte zijde de volgende uiteenzet ting. In vervolge op politiemaatregelen, die ter vergelding, van een verraderlijken over val op een Duitsche politiepatrouille moes ten worden getroffen tegen een aantal Joodsche elementen, zijn in den loop van gisteren te Amsterdam in een reeks bedrij ven partieele stakingen ontstaan. Een deel der arbeiders en employé's van genoemde bedrijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke onwettige actie niet volle dig beseften, heeft zich tot het neerleggen van den arbeid laten opzweepen door rad draaiers, die zelf volgens de bekende me thoden zooveel mogelijk op den achter grond bleven. Talrijke andere arbeiders en employé's werden door dreigementen en herhaaldelijk ook dóór handtastelijke aan vallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverantwoordelijke misdadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ontstane situat'e partij te trekken voor het op touw zetten van kuipe rijen tegen de bezettingsautoritenten en stelselmatige incidenten uit" te lokken. Met het oog op bovengenoemde voorval len, die in een bezet gebied bijzonder ern stig geacht moeten worden en ook als al leenstaande actie niet kunnen worden ge duld, hebben de Duitsche bezettingautori teiten dienovereenkomstig tot 'tegenmaat- rege'en besloten. Ofschoon de naast de Am. sterdamsche politie opgeroepen Duistche politie-afdeelingen volkomen in staat wa ren, de handhaving van rust en orde te waarborgen, hebben de Rijkscommissaris en de bevelhebber van de Weermacht het ter beveiliging van de belangen van de Duitsche oorlogseconomie en ook van de economische belangen van de Nederland sche bevolking in haar geheel doelmatig geacht, de uitvoerende macht in de pro vincie Noord-Holland van de burgerlijke autoriteiten te doen overgaan op den bevel hebber in den Luftgau Holland. Tot dit be sluit heeft de omstandigheid aanzienlijke bijgedragen, dat ernstige waarschuwingen er. aanmaningen van Nederlandsche offi cieele en particuliere instantie* tot onmid dellijke hervatting van den arbeid en tot het achterwege laten van alle ordeversto ring en demonstraties niet overal de ge- wer>schte uitwerking hebben gehad en dat in den loop van heden nog op verschillende plaatsen wilde stakingen en persoonlijke bedreigingen van werkwilligen voorgeval len zijn. -Nopens de oorzaken van de bovenver melde ordeverstoringen, werkstakingen en andere incidenten bestonden a priori dui delijke aanwijzingen, dat hierbij anti-Duit- sche ophitsers en betaalde Engelsche agen ten de hand in het spel hadden en dat deze cpenlijke en onderaardsche raddraaiers in hoofdzaak uit Joodsche elementen beston den. Verschillende ernstige incidenten, die aan de voorvallen van de beide laatste da gen reeds voorafgegaan waren, leveren het ondubbelzinnige bewijs voor de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds 9 en 12 Fe bruari ernstige botsingen in de Amster- damsche Jodenwijk voorgevallen. In het verloop daarvan bleek, dat Joodsche hor den, voorzien van wapenen, stelselmatig overvallen pleegden op niet-Joden, vooral cp nationaal-socialisten, waarbij ook vrou wen en kinderen het slachtoffear van der gelijke handtastelijke aanvaHen en mishan delingen werden. Een vrij groot aantal personen heeft in die dagen als gevolg van deze Joodsche excessen min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Voorts is naar reeds gemeld op 11 Februari de W. A.-man Koot door een Joodsche horde van omstreeks dertig per sonen neergeslagen en letterlijk vertrapt. Tot herstel van de orde moest derhalve in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenwijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk volkomen afgesloten worden. Intus- schen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen gekomen. Toen een Dmtsche politie-patrouille in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Joodsche emigranten wijk In de van Wou- straat wilde binnentreden om een daar ge houden geheime vergadering op te heffen en de aanwezigen te arresteeren, werden de Duitsche politiebeambten vanuit het donker met zure en giftige vloeistoffen overgoten, terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den ireesten deelnmers aan dit misdadige com plot in de duiriernis te ontkomen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste weken op verschiPende plaatsen van de stad door Joodsche elementen of door van hunnent wege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd op niet-Joodsche en vooral pro-Duitsche inwoners van Amster dam. Uit de opsomming van al deze voorvallen blijkt, dat de verantwoordelijkheid voor alle incidenten en ordeverstoringen van den laatsten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Joodsche en andere elementen van anti- Du it°che mentaliteit, die stelselmatig de maatregelen en belangen van de Duitsche bezettingsautoriteiten pogen te schaden en te saboteeren, zonder consideratie voor de economische en maatschappelijke belangen van de ordelievende meerderheid van de Nederlandsche bevolking rustverstoringen en incidenten ontketenen, naar uit ver schillende andere aanwijzingen blijkt, nog andere dergelijke acties hebben beraamd. TEELT VAN VOEDINGSGEWASSEN DOOR PARTICULIEREN. In tal van gemeenten openbaart zich hit streven oan ter uitbreiding van onze voed selvoorziening braakliggende gronden en/ of terreinen, welke door de tijdsomstan digheden niet voor hunne oorspronkelijke bestem ing in gebruik kunnen word. - ge nomen, geschikt te maken voor het telen van voedingsgewassen. Dé meest voorko mende methode is, dat deze tereinnen, al dan niet teelklaar gemaakt, door de ge meentebesturen aan particulieren of aan vereenigingen van volkstuinders worden uitgegeven. Teneinde echter met deze teelten een resultaat te bereiken, dat in over eenstemming is met de voor de in richting van deze volkstuinen gemaakte kosten en de daaraan door de bewer kers bestede zorgen en arbeid, is het van groot belang, dat bij de keuze der te telen gewassen in bijzondere mate wordt gelet op de beteekenis, welke die gewassen voor de voedselvoorziening zullen hebben, ook is de vraag van ge wicht, welke grond- en hulpstoffen bij die teelten zullen moeten worden ge bruikt, aangezien die stoffen in het al gemeen schaarsch zijn en dus zoo ren dabel mogelijk moeten worden ge maakt. De teelt van bruine boonen en late aard appelen beantwoordt aan de eischen veel beter dan de groenteteelt. Bruine boonen en aardappelen zijn voedzame producten, die gedurende langen tijd kunnen worden bewaard en dus bij uitsték als winterpro visie geschikt zijn. Het telen van deze pro ducten is vrij eenvoudig, zulks in tegenstel ling met het kweeken van groente, waar bij zekere vakkennis onontbeerlijk is om mislukkingen en teleurstellingen te voor komen. Men behoeft er (anders dan bij de groente) in het algemeen geen kunstmest voor te gebruiken. Bovendien worden groenten gedurende gedurende het groot ste deel van het jaar in voldoende hoeveel heden door den beroepstiuinbouw beschik baar gesteld. Mamentje DE LEL Ik zag een plaatje in de krant van kinderen, die voor den aanvang der school punten aan hun griffels slepen op den rand van hét trottoir. En in het onderschrift bij dat plaatje werd vermeld, dat op tal van scholen de lei in eere is hersteld. Ik moet wellicht tot mijn schande bekennen, dat ik niet eens wist, dat de lei' was afgeschaft, maar het doet mij toch genoegen te vernemen, dat zij in eere is hersteld. Een lei is voor een schooljongen in alle opzichten practi- scher en prettiger dan een schrift. Ten eerste kan hij er zijn vriendje pretti ger mee op zijn hoofd slaan, 't geeft een forscher geluid dan een schrift. Vervolgens kan hij een heel raar pop petje, dat den meester voorstelt, ge makkelijker en sneller verwijderen, als deze eenige stappen doet in de richting van den teekenaar. Een schrift moge duidelijk een maatstaf zijn van de netheid van zijn eigenaar, een lei is dit niet minder. Want zal de een netjes onder de kraan zijn sponsje nat maken, de ander de minder nette doet het met een ander soort vocht en met zijn mouw. Maar er is nog iets anders. De lei maakt het mogelijk iets uit te w's- schen. Het is goed dit den kinderen vroeg te leeren. In zijn later leven moet de mensch iets kunnen uitwis- schen, verbeteren envergeten. En dat leert men op een lei zoo schoon. Want het is belangrijk en aan genaam in zyn leven zoo nu en dan opnieuw te kunnen beginnen met een schoone lei. Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 WIJ SPOREN ALLEN AAN, OM MORGEN EN ZATERDAG TE OFFEREN VOOR DE „WINTERHULP", OM Zóó EEN DAAD VAN NAASTENLIEFDE TE STELLEN. RADIOREDE VOOR WINTERHULP NEDERLAND. Hedenavond van 18.45 tot 19 uur zal mr. M. M. Rost van Tonningen over beide zen ders een radiorede houden over het werk van Winterhulp Nederland. DE COLLECTEN VAN WINTERHULP OP VRIJDAG EN ZATERDAG A.S. Men meldt ons: Daar Winterhulp Nederland er steeds op uit is, om landgenooten in nood werkelijk te steunen, zal het duidelijk zijn, dat de huisbezoekers steeds verder speuren naar de gevallen waarin 's Wintershulps hel pende hand met graagte wordt aanvaard. Hier volgt een korte beschrijving van zoon bezoek: Twee oudjes (beiden in de zeventig}, wo nen op een tweede étage en noodigden de huisbezoekers van Winterhulp Nederland, beleefd uit om binnen te komen en zieh even te warmen bij de kachel. Het ziet er in dit vriendelijke vertrek proper en verzorgd uit, al kan men waar nemen, dat de familie betere dagen gekend heeft. Dit is begrijpelijk, indien men weet, dat dit echtpaar een steun geniet van 8.75 per week, terwij 1 hierbij nog ten ouder domsrente komt van 3 per we^'-. Van 11.75 moeten deze menschen dus al hun uitgaven van een week bestrijden en dat zijn er heel wat. Om te beginnen hebben ze een huishuur van 5.25 per week, zoodat er nog zes gul den vijftig cènts overschiet voor kleeding, voeding, gas, electriciteit en wat er al niet meer bijkomt in een huishouding. Nu heeft Maatschappelijk Hulpbetoon er voor gezorgd, dat zij hun.kolen gratis krij gen van de gemeente en dat zij groente, aardappelen en margarine kunnen koopen tegen ongeveer een derde van den norma len winkelprijs, maar.... het zou anderen, dit het beter hebben op deze wijze rond te komen, toch niet meevallen. Toch boden de oudjes den huisbezoekers nog een kopje thee aan en waren zij nog blijmoedig gestemd. Zoo iets is zeker zeld zaam. Winterhulp Nederland heeft respect voor zulke menschen en steunt hen naar vermogen. Maar gij.... wat doet gü, belangstellen de lezer? U koopt-een Winterhulpspeldje en offert werkelijk.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1