Besparing Weerbericht KWALITEIT WINT ALTIJD! SPORT Toerisme bi) honk STADS NIEUWS ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaaL Franco per post ƒ2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïïL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.06 uur Zaterdagavond. Zon op 8.41 uur Zondagmorgen. Zon onder 7.07 uur Zondagavond. Zon op 8.39 uur Maandagmorgen. MAANSTANDEN. 22 Februari: Maan komt Zaterdagmorgen om 6.19 op en gaat Zaterdagmiddag om 3,27 onder. 23 Februari: Maan komt Zondagmorgen om 7 uur op en gaat Zondagmiddag om 4.33 onder. 24 Februari: Maan komt Maandagochtend om 7.35 op en gaat om 5.39 Maandagna- middag onder. 25 Februari: Maan komt Dinsdagmorgen om 8.05 op en gaat om 6.46 Dinsdagnamid dag onder. 26 Februari: De maan komt Woensdag morgen om 8.30 op en gaat Woensdagavond om 7.52 uur onder. (Nieuwe maan). 27 Februari: De maan komt Donderdag morgen om 8.54 op en gaat Donderdag avond om 8.58 onder. 28 Febr. De maan komt Vrijdagmorgen om 9.17 op en gaat Vrijdagavond om 10.02 onder. 1 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 9.40 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.15 onder. 2 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 10.05 uur op en gaat 's nachts om 12.07 uur onder. /3II0II0II01I0II0II0II0II0IIC^ - Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 zang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG 7.06 uur. r - G q 1ZON SOPKOMST y I 8.41 uur. Tusschen deze beidé tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 Loiicoiioiionoiioiioiioiioiio WASSCHEN ZONDER ZEEP. In de dagbladen van Januari van dit jaar werden de resultaten beschreven van een door den rijksvezeldienst ingesteld onder zoek naar de mogelijkheid, in de huishou ding te wasschen zonder zeep. Daarbij werd gewezen op de gevaren van bleeken met bleekpoeder, namelijk dat onopgelost gebleven korreltjes bleekpoeder (choor- kalk) in het waschgoed gaatjes bijten. Van de zijde der bleekpoederfabrikanten verzocht men ons er de aandacht op te ves tigen, dat dit gevaar op gemakkelijke wijze kan worden voorkomen. Waimeer men het bleekpoeder vóór het gebruik oplost in een kleine hoeveelheid water, en deze voldoen den tijd laat staan, zinken alle onopgelost gebleven bestanddeelen naar den bodem en vormt zich boven het neerslag een hel dere, geconcentreerde oplossing van chloorkalk. Door voorzichtig af te schen ken, zoodat het bezinksel achter blijft, en vervolgens de oplossing tot de juiste sterk te te verdunnen, krijgt men een vloeistof, waarmee het waschgoed zonder gevaar voor gaatjes kan worden gebleekt. Men moet daarbij rekening houden met de omstandigheid, dat het neerslag niet snel bezint. Minstens enkele uren voor het gebruik moet daarom de oplossing worden gemaakt; by voorkeur op den avond voor het wasschen. Heeft men verzuimd de op lossing tijdig te maken, dan kan het ge vaar voor het ontstaan van gaatjes aan zienlijk worden verminderd door het bleek poeder in een dicht geweven lapje te bin den eft dit zakje door het water heen en weer te bewegen, dus op dezelfde wijze als waarop men blauwselwater maakt. De eerstgenoemde methode is echter beter; men vindt haar dan ook veelal in de ge bruiksaanwijzing op de pakjes vermeld. Met betrekking tot de te gebruiken hoe veelheid bleekpoeder kan nog worden ver meld, dat een pakje met 65 gram bleek poeder voldoende is voor het maken van plm. 4 emmers bleekvloeistof. NEDERLANDSCHE UNIE. In Januari 56452 nieuwe leden. Wij lezen in „De Unie": „In de eerste maand van dit jaar kwa men er bij De Nederlandsche Unie 56453 leden bij dat is ruim tienduizend méér dan het aantal, dat in December werd ge boekt. „In Januari bedankten er 387 leden (dat is dus 0.7 procent van het aantal nieuwe leden in Januari). Deze „bedankjes" zijn voor het meerendeel afkomstig van men- schen, die ons, aldus „De Unie", als natio nale vernieuwingsbeweging niet verder meenden te kunnen volgen." DE NIEUWE COMMISSARIS DER PROVINCIE UTRECHT HOUDT EEN REDE. In het gebouw van het provinciaal be stuur te Utrecht heeft de onlangs benoem de commissaris der provincie Utrecht, de heer ir. F. E. Müller, vandaag een groote rede gehouden. In deze bijeenkomst waren aanwezig de Beauftragte van den Rijks commissaris voor de provincie Utrecht, le den van Gedeputeerde en Provinciale Sta len, vele burgemeesters en een groot aan tal gasten. In zijn rede gaf ir. Müller zijn opvatting ten opzichte van de uitoefening van zijn ambt in dezen voor ons land zoo moeilij ken tijd. Spr. ontveinsde zich niet, dat hij gesteld is voor een moeilijke taak, te meer nog, omdat op het oogenblik zijn levensbe schouwing belangrijk afwijkt van die van de meeste zijner medewerkers. Van spre kers kant kan men op een royale samen werking rekenen, maar daar staat tegen over, dat hij van een ieder een welwillende medewerking verlangt. Spr. zeide, dat zijn eerste gedachte zal uitgaan naar het verkrijgen van een billij ke vergoeding van de door de inwoners van de provincie Utrecht geleden oorlogsscha de. Het zal daarbij zijn streven zijn te voor komen, dat bepaalde groepen bij de scha devergoeding zouden worden bevoordeeld. Spr. zal spoedig uitkeering dezer schade vergoedingen bevorderen, omdaj; hij dit een zaak van de eerste orde acht, daar naast is de toepassing van de juiste maat staven voor de bepaling van de schadever goeding uitermate belangrijk. Spr. zal daarnaast de wederopleving- van het gewest in het algemeen metterdaad be vorderen. Verschillende plannen, welke de welvaart van land en volk kunnen ten goede komen, hebben zijn actieve belang stelling. In Let vervolg van zijn rede, zeide spr., dat het steeds zijn streven zal zijn in goe de verstandhouding; met de bezettende overheid zijn ambt uit te oefenen. Mocht iemand meenen, deze aanwijzing niet voor de volle honderd procent te kunnen vol gen, oan doet hy beter thans reeds heen te gaan, want vroeg of laat zal zyn hou ding voor spr. aanleiding zijn de samen werk.'ng te verbreken. Met volle overtui ging is spr. nationaal-socialist. Spr. kan het slechts betreuren, dat zeer vele Nederlanders zich zoo weinig moeite geven om een objectief onderzoek in te stellen naar hetgeen er in de laatste jaren in onze nabuurstaat is geschied en dat zy niet het wezen bestudeeren van een we reldbeschouwing, waaraan deze prestaties uitsluitend zijn toe te schrijven. Sprekers medewerkers zullen beseffen dat hij ook niet kan toestaan dat zijn medestrijders nog steeds kunnen worden achtergesteld bij de overige bevolking. Wij, Nederlan ders, hebben allen gelijke rechten, maar ook gelijke plichten, en dan is het on sociaal een bepaalde categorie hiervan uit te sluiten. Wij nationaal-socialisten heb ben thans lang genoeg laster, hoon en spot te verduren gehad. Spr. staat op de bres voor al zijn medewerkers, die blijk geven eerlijk het algemeen belang voor het groepsbelang en het persoonlijk belang te behartigen. Voor de belangen van het bedrijfsleven zal spr. een open oog hebben. Aangezien Utrecht als een der oudste universiteitssteden een middelpunt vormt van het wetenschappelijk en cultureele le ven, zal spr. deze belangrijke peilers van de inteilectueele opvoeding met al zijn krachten steunen. Spr. hoopt en verwacht, dat juist in deze bewogen tijden professo ren en studenten zich slechts in hoofdzaak zullen bezighouden met de hun toegewezen taak: de belangen van wetenschap en cul tuur op de beste wijze dienen. In het vervolg van zijn rede maakte de commissaris der provincie Utrecht zijn gedachten kenbaar over de stichting Win terhulp Nederland. Er zijn twee redenen waarom de Nederlandsche Winterhulp sprekers hartelijke aandacht heeft: in de eerste plaats omdat het versplinterde en verscheurde Nederland, geheel los van de politieke heroriënteering, op het sociale terrein der winterhulp de eerste concrete manifestatie van volkseenheid en volksver bondenheid kan vinden die wij zoo drin gend noodig hebben. In de tweede plaats, omdat er in ons land bij vele honderddui zenden mannen, vrouwen en kinderen bit tere nood geleden wordt en de wirfterhulp zich tot taak heeft gesteld dezen nood te lenigen en te verzachten. In het slot van zijn rede sprak spr. het vertrouwen uit, dat allen, die in dezen zin het goede willen, een onvergankelijke bij drage zullen leveren in ons onwrikbaar ge loof in een Nederland, waarin wij kunnen wonen als een vrij en fier volk, maar dan in goede nabuurschap met Duitschland. Deze zekere overtuiging is voor ons allen de last van een zware verantwoordelijk heid en daardoor een hoogste verplichting. IR. MUSSERT BEZOEKT LIMBURG Aanklachten over terreur zullen binnenkort worden berecht Het A.N.P. meldt: De leider der N.S.B., ir. Mussert, is Donderdagmiddag voor een driedaagsch bezoek in Limburg aangeko men. Des avonds waren te Heerlen in den Stadsschouwburg en in de Hollandia- bioscoop openbare vergaderingen belegd, welke door meer dan tweeduizend perso nen werden bijgewoond en waar om beur ten ir. Mussert en graaf d'Ansembourg het woord voerden. Ir. Mussert deelde in zijn rede mede, sprekend over de terreur tëgei. de N.S.B. in de oorlogsdagen, dat van de vierduizend aanklachten, die zijn ingediend, ruim vijf honderd van de belangrijkste binnenkort zullen worden berecht. ,0e grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS OVERNEMING VAN SLACHTSCHAPEN IN MAART Ter aanvulling van de vleeschvoorziening Maandag 3 Maart begint de Nederland sche Veehouderijcentrale met de over neming van schapen, die voor de slacht bestemd zijn. Bij de vaststelling der prijzen, waartegen wordt overgenomen, is er op gerekend dat de levering van slachtschapen zooveel mogelijk moet wor den verschoven naar de maanden waarin de levering van andere vleesch minder groot is dan in andere maanden. Verder is rekening gehouden met de wol. De scha pen moeten tot 1 Juni ongeschoren, daarna geschoren worden geleverd. De hoogste prijs wordt betaald in Maart, de laagste in Juni Naar het „Vad." verneemt, ligt het niet in het voornemen, de overgenomen scha pen direct in de consumptie te brengen. Het plan is om deze voorloopig in de koel huizen op te slaan en eerste dan voor de consumptie in omloop te brengen, wan neer de vleeschvoorziening in het alge meen dit gewenscht maakt. Daarom naar: C. F. MEERPOEL's NAAIMACHINEHANDEL Alléén Breestraat 17 1 5762 POLITIE—GEM. AMBTENAREN 11—3. Gisteravond werd in de Theoriezaal van het Politiebureau een revanche-wedstrijd gehouden tusschen 14 spelers van de schaak vereeniging van Gemeente-ambtenaren en een gelijk aantal spelers van de Politie- Schaakclub. Hoewel de schaakvereeniging van Gem. Ambtenaren eenige goede spelers telt, bleek het meerendeel niet over voldoende wed- strijdroutine te beschikken, zoodat het een groote overwinning voor de Politie-Schaak- club werd. De volledige uitslag was: Gem. Ambt.Politie van SchaickW. de Gast V,Y HarmsenJ. Middendorp 01 EversteynA. R. v. d. Tuin 01 TierolfH. J. Grolleman 10 Lut—A. J. v. d. Berg YY VölkerA. M. Oude Alink 01 HagemansW. C. A. Vrouwenvelder 01 de JongJ. v. eL Sluis 01 BloteL. v. d. Kraats 01 v. ZwietenJ. Lit 01 EnsinghL. Algra 10 OostveenA. Bakker 01 van BilsenP. Eveleens 01 FuchsJ. Berger 01 totaal: 311 AAN EEN ZEER DUN DRAADJE. Lxni Opnieuw wagen we ons op het terrein der wetenschap, weliswaar niet in figuur lijken zin want dan zouden we blunde ren en flateren zonder einde maar op dat vierkant terrcintje, reeds in het vo rige verhaal nauwkeurig uitgemeten, en door een hoog ijzeren hek afgepaald. Onder de groote namen, die bij de wan deling door het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium naar voren sprongen (waaraan nog vele andere zouden zijn toe te voe gen, zooals die van Schreinemaker en Van Bemmelen), is ook ter loops Lorentz ge noemd, in het overgeleverde Latijnsóhe op schrift ietwat potsierlijk tot Lorentzius ver draaid. Prof. Lo/entz, een geniaal èn een goed mensch, had in deze wetenschappelijke lust hof een eigen afdeeling, het insti tuut voor Theoretische Natuurkunde, op den hoek van Langebiug en Zonneveld straat, waar zijn werkkamer, een muisstil, met hooge boeken-kasten gecapitonneerd vertrek, onveranderd is gelaten. Het siert een volk zyn verdienstelijke mannen te eeren, doch liever geen eer, dan •die welke aan Lorentz' nagedachtenis wordt bewezen door het poortboogje rond den ingang van zijn instituut, met als sluit steen een mannetje in een kamerjas, rond vliegend op een uil. Het beeldhouwwerk is wel aardig, maar geenszins waardig. Be ter zou men Lorentz kunnen eeren met een inrichting voor het onderzoek van de ker nen van atomen, inbegrepen de transmuta tie van de elementen, die wij hier zochten, doch niet vonden. De Leidsche universiteit heeft, wegens Lorentz' verdiensten, eenig recht op deze vervolmaking van haar ap paraat. In het Instituut voor Theoretische Na tuurkunde heeft zich de leeszaal Bosscha ingebakerd, een hoogst genoegelijk en ge zellig bibliotheekje, welks boekenschat al leen voor wiskunde-knobbels te genieten en te verteren is. Het Physiologisch Laboratorium het derde gebouw binnen de omheining van het vierkantje staat tegenover het politie bureau. Dit laboratorium is ook al weer de be- gehouden tusschen 14 spelers van de schaak- hoeder van een klankrijken naam: Eintho- ven. Zijn portret hangt in de spreekkamer, en de voornaamste uitvinding van zijn le ven, de snaar-galvanometer, vindt men in verscheidene modellen en uitvoeringen door het gebouw verspreid. Tegenv/oordig worden de snaar-galvanometers voor ge neeskundig gebruik geleverd in handige koffertje; het moeder-instrument (nu in het museum aan de Steenstraat) was even wel zoo zwaar-tillend (150 K.G.), dat een leiding over de daken liep van hier naar het Academisch Ziekenhuis, om mogelyk te maken, dat patiënten konden worden on derzocht De snaargalvano-meter is een evenwichtig instrument; het is evenzeer een zaak van het verstand als van het hart. Men kan de uiterst teere electrische stroompjes van het hart en van de hersens ermede meten, en andere stroompjes van het menschelijk lichaam. Het zou wederom te diep voeren in de electriciteits-leer, het geheim van dit instrument te openbaren. Voor een leek is het meest opzienbarende de dikte van de kwartsdraad, die door de lichaams-stroomingen wordt beinvloed en dientengevolge uitslaat. Een haar is een zwaar kabeltouw, vergeleken bij het ieler dan iele kwartsdraadje, dat, geplaatst in een sterk magnetisch veld, in het luchtle dige is gespannen. Dit kwarts-spinsel is één veertigduizendste millimeter dik! Eén veertigduizendste millimeter. „Kan het niet breken?" vroegen we, onzen adem inhoudend om het ragfyne spandraadje dat merkwaardigerwijze bij verlichting nog goed zichtbaar is, niet te vermorzelen. „Het is te dun om te breken!" ant woordde de bedrijfschef. „Maar nu is de draad veel te vuil om nog gebruikt te kunnen worden", voegde hij er aan toe, toen wij heel even met onze vinger er te gen geduwd hadden. En wij hadden heusch echoone vingers! Over de veelzijdige toepassing van Eint- hovens kunststuk in de geneeskunde en in de eerste jaren van de radio-telegraphie; over de andere afdeelingen van dit la boratorium zullen wij niet uitweiden al les te hoog voor ordinaire toeristen! 1) Het ligt ook niet op den weg van toeris ten, wanneer zy ten minste tusschen vier uur 's morgens en middernacht rondzwer ven, een bezoek te brengen aan het Poli tiebureau, een practisch ingericht gebouw met een aarts-leelijken voorgeveL Het „Nut van 't Algemeen" ook in deze contreie ofschoon grauw, dor en saai, is nog wel gemaakt als we het confronteeren met de zoute-drop-ornamentiek, waarvan aan de pui van het politiebureau een pondszak vol verspeeld is. Zonde van de drop. In een van de huizen in de Zonneveld- straat is een steentje uit 1614 „In den Coninck van Sweden", de koning in een fiere, zelfbewuste houding met naast hem op een hermelijnen kussentje zyn kroon. Ten afscheid van de Ruïne" wordt nog de heugenis wakker geschud aan een in de vorige eeuw zeer in trek zijnd sociëtei- tje (zijn plaats werd in 1851 ingenomen door de gemeenteschool op de Langebrug), die door booze tongen „Vrouwenverdriet" genoemd werd. Niets dan laster natuurlijk. VENATOR VAGANS. 1) Wellicht ten overvloede wijzen we er op, dat nóch het Kamerlingh Onnes-, nóch dit laboratorium voor toeristen te be zichtigen is. PAROCHIE VAN O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. DE MOEDERWEEK VAN 24 FEBR.— 2 MAART. Maandag a.s. om drie uur begint dan onze Moederweek, gepreekt door de Paters Redemptoristen J. Mulders en G. Sengers. Honderden moeders hebben reeds toe zegging gedaan van haar komst. Wie per vergissing geen circulaire ontvangen had den of het vergeten waren of het te druk hadden, haar werd het antwoord gemak kelijk gemaakt door het bezoek van het ijverig damescomité, waaraan we in heel deze schoone zaak zeer grooten dank ver schuldigd zijn. Iedereen weet, wanneer de oefeningen gehouden worden, waar zij haar kinderen zoo noodig kunnen onder brengen en wat er eigenlijk te doen is. In die wëek zal er voor grooten en voor kleinen gelegenheid zijn, om zich te laten inkleeden in het Scapulier. Wie dit van plan zijn, verschaffen zich bijtijds een sca pulier (in zaak van religieuze artikelen te krijgen tegen luttelen prijs); geen scapu- lier-m e d a 1 j e, maar van stof. En nu trouw opgekomen ter eere van Moeder Maria en tot zegen voor ons zelf en voor onze huisgezinnen en tot grooteren bloei onzer Parochie! Deken A. HOMULLE. De Schoolmis. Nu de scholen weer om 9 uur beginnen, is er voortaan niet meer om half acht, maar om kwart vóór acht H. Mis. Dit is dan de Kindermis, met luide ge beden, uitleg der H. Mis, gezangen en Communie-gelegenheid voor de kinderen. Zij moeten dus niet komen om kwart over acht, maar om kwart vóór acht en hebben dan, wanneer zij te Communie zijn geweest, nog gelegenheid zich naar huis te begeven, om te ontbijten. Dringend ver zoek aan de ouders, hierop wèl te letten en er aan mede te werken. Deken A. HOMULLE. Maria-Congregatie, afd. Jongens. Morgenochtend, Zondag 23 Febr., is er om kwart voor zeven een algemeene H. Communie voor onze beide afdeelingen. Op dezen dag van onze opdracht en her nieuwing van de opdracht zorgen we, dat we allemaal aanwezig zyn. Ook zij die Don derdag- en Vrijdagavond verhinderd wa- PAROCH1E VAN O.L. Vr. ONB. ONTVANGENIS KERKBERICHT Zondag, Quinquagesima. Te 6 uur, half 8, 9 en 11.30 uur Gelezen HJL Missen; te 10.15 uur Hoogmis; te 4 uur Maria- congregatie, hoogste afdeeling Meisjes, 's Avonds te 6 uur Lof, rozenhoedje en litanie. Maandag, 's avonds te 6 uur Lof voor de overleden van het Zielenboek. Tevens gelegenheid om te biechten. Dinsdag, Uitstelling van het Allerheilig ste te 9.30 uur; te kwartier voor 8 uur Gez. H. Mis. ter eere van den H. Antonius van Padua; 's avonds te 6 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, Aschwoensdag, na alle H.H. Missen en te 12 uur zal het aschkruisje worden gegeven. Vijfde Woensdag ter eere van St. Joseph. Na de H. Mis gebed en 's avonds te 6 uur Lof ter eere van St. Joseph. Vrijdag, te 4 uur Biechthooren voor de schoolkinderen; 's avonds te 6 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, begin van de maand Maart, toegewijd aan den H. Joseph, 's namiddags vanaf 4 uur gelegenheid om te biechten tot half 9 uur. Zondag a.s., Na de Hoogmis Jeugd Derde Orde, afdeeling Meisjes. Catechismus voor de kinderen der Open bare school te melden aan de parochie. ren, zullen vanzelfsprekend juist nu aan wezig zijn. Wij zien nog lang niet alle congreganis- ten hun lint dragen. Neem vanaf morgen het besluit om voortaan trouw het Maria- kleed te dragen. Dus laten we morgenochtend zien, dat wij mannen zyn van ons woord en komt allemaal om kwart voor zeven in de kerk. P. A. J. GEVEN, Directeur. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot districts-commissaris: van de Vrouwe lijke Jeugdbeweging voor K. A. te Leiden, den weleerw. heer rector F. Bernefeld, Hooigracht, Leiden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2