Clttze SlaadóeiiaedóH^d CORRESPONDENTIE Bernard v. d. Meer, R'Veen. Hoe kwam 't toch, dat jij zoo laat kwam? De lijst was al afgesloten, zelfs was al ge loot. Jammer zeg, en je had nog wel zoo goed je best gedaan en zelfs een heel mooi versje geleverd. Kom, om je nu ook eens een plezier te doen, wil ik dit versje eens laten hooren en ik wed, dat onze groote lezersschaar het allemaal piet je eens zijn. Dag jongen! Groet je ouders van me en blijf jij maar trouw ons Hoekje vol gen, en doe als je groot bent, zooals je nu zegt. Daar is Bernard: DE MOOISTE KINDERKRANT. Wij hebben in ons kleine' land Beslist de mooiste kinderkrant, Dat zal ik u bewijzen. Want wie van qns had wel verwacht, Dat Oome Wim de raadsels bracht Met zeven en veertig prijzen. Wij mogen wel van groot tot klein „Hem" en de Directie dankbaar zijn: Het strekke hen tot eere. En als wij groot zijn naderhand, Dan zullen wij op de Leidsche Courant, Als dank ons abonneeren. Annie Bakker, Voorhout. Dat de raadsels zoo erg moeilijk niet waren, wist ik wel. Maar toch zul je ze zoo maar niet een, twee, drie uit de mouw geschut hebben. En nu het versje? Als jij dat zelf „uitgedacht" hebt, zooals je zegt, dan moet ik je ook mijn compliment maken en laat hét hieronder volgen. Dan kunnen alle vriendinnetjes uit Voorhout eens zien, hoe mooi jij al dichten kunt. Dag Annie! Veel groeten thuis. En nu het versje: HET POPJE VAN MARIETJE. Marietje breit zoo vlug en net Een mutsje voor haar popje. Wat zal dat mutsje aardig staan, Al op haar krullenkopje! Marietje zegt: „mijn lieve schat Nu ben je in de mode, Want alle poppen dragen nu Precies zoo'n mooie roode". Nu wandelt zus gezelligjes Met popje in het straatje. En al de poppenmoedertjes, Die maken nu een praatje. Ze spreken over poppetjes, Bewonderen poppe-Grietje. Het mooiste vinden zij vandaag Het popje van Marietje. Rietje van Stijn, Warmond. Aan je beleefd verzoek is voldaan. Dat noem ik nu eens een mooi huishoudinkje. Dat lijkt me echt gezellig toe! Wat de één niet weet, weet de andere en zoo is altijd wat „te praten". Dag Rietje! Groet va der .moeder, opa, Mien, Piet, Kees, Rie, Agnes, Bas, Frans en Annie van me en tot afscheid geef ik u alle de hand. Ton Juffermans, G a s s t ra at. Zooals je gezien hebt, heb ik Stinie in de lijst opgenomen. Het volgend jaar behoeft ze niet opgegeven te worden. Dan doet zij ook mee aan den wedstrijd, hé Ton. Dag Neefje! Veel groeten aan Pa en Moe en Stienie! Ria v. d. Meel, Leiden. Zoo Ria, ook eens een briefje van jou! Dat doet me plezier. Tante Bep had groot gelijk. Ik hou van kinderen, die al een mooi brief je kunnen schrijven. 30 Mei gaat de vlag uit en ben ik in den geest bij je. Blijf maar trouw ons krantje lezen, daar is al tijd iets uit te leeren. Dag Rie! Maak ook veel groeten aan Pa en Moe, Tante Bep en wees jij welkom in onze groote fa milie! Bertha v. d. Meer, N'H out. Ook welkom in ons midden! Blijf trouw ons. krantje lezen. Daag! Simon v. d. W i 11 i k, R'W e t e r i n g. Daar zeg je wat, Simon! Ik hou wel van varen en roeien! Ik zal er van den zo mer eens om denken. Dag jongen! Het gaat je in je verder leven naar wensch. Ik hoop ook, dat je „U vraagt, wij antwoor den" trouw blijft volgen. Dat is een ru briek voor hen hoofdzakelijk, die van school zijn. Gerarda van Schaik, Leiden. Ook welkom in ons kringetje! Als je ook eens een mooi verhaaltje wil „verzinnen", dan wil ik het wel eens lezen en is 't ge schikt, dan laat ik het plaatsen ook. En nu Gerarda, hebben we een oogenblikje ge zellig gepraat en nemen we afscheid. Dag Gerarda! Veel groeten aan Pa, Moe, broers en zusjes! Tot later! Hiermee zullen we het laten. De volgende week gaan we door! Oom WIM. WIE DEDEN MEE? (Opstel-verhaal raadsels) De verhaaltjes, sprookjes en opstellen, die geschikt zijn voor onze lezers en leze resjes worden geplaatst. Ik zal de mooie verhaaltjes geven op de laatste kolom onder „Ons kort verhaal" Let maar eens op! Wat minder geschikt is, zal ik nog eens bewaren, tot we copy te kort komen, wat echter voorloopig niet het geval zal zijn. Oom WIM Catharina Krieken, Alexanderstr. 43a, Leiden. Bep v. d. Werf, Voorstr. 67, Noordwijk. Bep Ouwerkerk, Heerengracht 72. Riet van Leeuwen, Zoeterw., 6e klasse. Jeanne van Diemen, idem. Marietje de Jong, idem. Cathrien Slingerland, idem. Miep Onderwater, idem. Coba van Veen, idem. Ester Roeleven, idem. Cor Oostdam, idem. Dien v. d. Voort, idem. R. Straathof, idem. To v. d. Poel, idem. Tiny de Boer, idem. Annie v. d. Poel, idem. Agie Overdevest, idem. Marie Molenkamp, idem. Mien van Leeuwen, 5e klasse. Corrie van Niekerk, idem. Jo v. d. Hulst, idem. Anny Zandbergen, idem. Leida Vlasveld, idem. A. v. d. Meer, idem. Corrie Mooiman, idem. Nel v. d. Poel, idem. Clasien Versteegen, idem. Jeanne Overdevest, idem. Cok v. d. Meer, idem. Annie de Boer, idem. Truus v. Rijt, idem. Peter Kriek, de Laat de Kanterstr. 20. Trees v. d. Geest a/d Zijl 1, Oegstgeest. „Rozeknopje" Ria de Jong, A 82, O. Wetering. Gerard Keizer, Zutphen. Ans Keizer, Zuthpen. Lenie v. Leeuwen, Hugo de Vriesstr. 14. Lida van Leeuwen, 3 Octoberstr. 35. Piet Homans, Bijdorpstr. 15, Sassenheim Sisca Homan, idem. Cor Lieverse, Koudekerk, B 83. Toos Stuifzand, Maresingel 70 Bertus v. d. Helm, Sanatorium „Dek- kerwald", Groesbeek. Johan Hermans, 's Grav.weg 89, N'hout. Nan Diemei Buys Ballotstr. 18. Annie van Gerven, Sumatrastr. 48. Adriaan v. d. Geest, Zijldijk, Leiderdorp Betsie v. d. Geest, idem. Rie Kortmann, Kortst.weg 46, Alphen. Ida Kortmann, idem. Marie Vroonhof, B 34, Ter Aar. Gretha v. d. Laan, Dorpsstr. A 265, Nieuwkoop. Jan van Dam, O. Singel 26. Jeanne Zeestraten, Teylingerl. 94, Sassenheim. Gradda Visser, Heerenw. Alphen. Nelly van Tol, Langeraar A 41. Marie van Tol, idem. Greet Krol, Haarl.str. 46. Anonyme? Ares je Kriek, Pr. Hendr^tr. 14. Willem Frissen, Melchior Treubstr. 1. Ellie Zwartelé, Franchemontl. 10. Adriaan Nederhoff, Tuinstr. 107 Boskoop Marietje Bakker, Zuidh. B 40, R'veen. Marie Mooyman, Rietveld G 10 H'woude Willie v. d. Ploeg, JulianapL 11, N'hout Corrie Fulpen, Hoofdstr. 26, Alphen. Ina v. d. Ploeg, Julianapl. 11, N'hout. Ellie Antoni, Jan Lievenstr. 33. Hetti v. Kesteren, Kamerl. OnnesL 6. Mieke Brunt, O. Rijn 11a. Lenie van Noort, H. Morschw. 58 Oegstg. Stien Klein, Heerensingel 8. Jan v. d. Voorn, Hoogmade B 206. Toos van Gerven, Sumatra 48a. Jan Hermans, 's Grav.weg 89, N'hout. Janny van Wieringen, O. Wetering 14a. Gijsbertus Grimbergen, Schevenmgsche str. 24, Noordwijk. Jan Grimbergen, idem. Kees Simmerman, Pr. Hendrikstr. 74, Alphen. Cor van Wel, Garenmarkt 44. Fien Neervoort, Mariën Poelstr. 3. Ursula v. d. Voort, Duinz.str. 44, Oegstg. i. Teun Hoogervorst, A 226, Pulmot Langeraar. Annie van Franckfoort, Leliestr. 11. Frans Bekkers, Pelikaanstr. 17. I. Doortje Bekkers, idem. i. Bernard v. d. Meer, B 77, R'veen. ATTENTIE. Ik schreef in een der nummers, waar ik de opl. der raadsels zelf gaf, dat er voor No. V van de raadsels voor boven de 12 jaar, nog wat andere variaties, waren. Ik wil er nog een paar geven. Ziehier: n DE WINTER DUURT VOORT door Oom Wim. In tijden van nood en misères, ellende, Is zekér 'n winter, als deze, 'n dubbele strop, Wij hoopten nog wel op veel zachtere dagen; Wij hoopten met vreeze en kregen 'n winter in top. Zes weken ruim liggen reeds slooten en meren Gegrepen door d' ijzeren vuist v,an den wintertyran, En wordt reeds de vreugde getemperd door allen, Die reden en gleden, in sierlijke bochten zoo af en zoo 5n. En erg is het zeker voor allerlei vogels, Die bleven rondomme hier wonen, trotseerend de kou. Zij vinden geen tafels gedekt meer, och arme, En roepen al krijschend: hem meelij ook nou! En zoo ook de armen in schamele woning Waar kou heerscht en zorgen, zij vragen om raad. Wij moeten hen helpen, hen steunen en schragen: Verzachten him leed door ons woord en de daad. Dat spoedig zij kome, de Lentevorstinne, Met schitt'ring van zon en met bloemen bekranst en getooid, Met vreugde in 't hart en tot heil die daar liggen Verslagen, gegrepen door dezen tyran, meer dan ooit. MARIA GAAT VAN SCHOOL door Oom Wim. Marie gaat van school, want de jaren zijn om: Dit is zoo besloten door vader en moe, Zij heeft alle zusters bedankt en begroet En Loes, haar vriendin, kreeg een zoentje nog toe. Zoo gaat ze daar heen met liaar boeken en tasch En alles wat meer nog haar eigendom is, En nu is 't uit en met leeren gedaan, Tenminste het schoolsche van vroeger gewis. „Wat gaat ze nu doen", is vast uwe vraag? Ja, honderden wegen staan open voor haar. „Ga morgen ter kerke en vraag daar om licht: „Maria, je hemelsche Moeder is daar"! Zoo zei, gist'ren moeder en zoo deed nu ook. Zij bad en zij vroeg het aan Jezus, haar Vrind, Maria zou vast 'n goed woordje ook doen, En wijzen den weg voor Marieke, haar kind. Hoe langer zij bad, hoe beter zij 't wist: Zij zou en zij moest in de huishouding gaan, En moedertje helpen, die hulp noodig had; En zoo zien we Rie, naast haar moeder al staan. Zij kleedt nu de kleintjes en wascht al 't goed En kookt al beetje met moeder ook mee. En als zij naar bed gaat, dan is ze voldaan. Ze is met haar werk en haar „baan" zeer tevrêe. Wie zijn jarig? Van 23 tot en met 1 Maart. Op 23 Februari: Nellie v. d. Star, Hoogmade B 272. Frans Hoogervorsct, Oude Rijn 5. Plonia Heijkoop, 2de Groensteeg 27. Greet Walter, Zeemanlaan 34. Dina de Wekker, Javastraat 6. Dorus Baak, D 23 Hoogmade. Jan Hoogeveen, Noordeinde B 375. Nellie en Piet van Leeuwen, Noord-A 28a, Zoeterwoude. Piet Verplancke, Oosterstraat 92. Op 24 Februari: André Smits, de Sitterlaan 55. Martha Hogervorst, Munnikenstraat 52. Ria van Leeuwen, Waagd. 192, Warmond. Lena v. d. Hoorn, Kerkpad A 181, L'raar. Annie Vreeburg, Zuidsingel 30. Albert v. d. Meer, B 166 R'veen. Annie v. Zijp, Wald. Pyrm.str. 70. Martien Hoogenboom, B 134 R'veen. Cor de Jong, Kerkw. D 5, Reeuwijk. Liza Bosman, Spoorstr. B 476, R'veen. Antonia Zandvliet, Duinstr. 36 O'geest. Op 25 Februari: Lenie Laurier, Ter Haarkade 6. Antoon Paardekooper, N.Br. E 142, Z'woude Jan v. d. Hoorn, Dorpsstr. 374, R'veen. Louis Somers, Oude-Tonge Corrie v. Rijn, Langeraar. Nelly v. Meurs, Rietveld, H'woude. André Frankhuizen, Langebrug 50. Arie van Tongeren, Heerenw. 46a, Warmond Annie v. Gerven, Sumatrastraat 48a. Nico Kniest, Absp.weg 5, Oegstgeest. Louis Somers, Molend. 18, Oude Tonge. Op 26 Februari: Paula Hofman, Geversstr. 22, Oegstgeest Corrie v. d. Voort, Schenkelw. 76, Z'woude. Rietje v. d. Post, Weipoort B 496, Z'woude. Mientje v. d. Berg, 2de Gortestraat 30. Op 27 Februari: Nel en Adriaan Vork, Pr. Wilh.str. 30. Leo van Sijs, Willemstr. 4, Alphen. Hans Vaneman, Rijpw. D 72. Adri Borst, Hoofdstr. 14 Voorhout. Truusje van Tongeren, Heerenweg 48a te Warmond. Rietje Scheffer, Rembr.str. 18. Johan van Dijk, Middelw. 5, Woubrugge. Henny Angevaare, Dorpsstr. 104, Zeven hoven. Wim v. d. Linden, Rijndijkstr. 31, V'schoten Piet van Kessel. Kerp C 95 Ter Aar. Leo Krijger, B 397 R'veen. Betsy Kozijn, Komenenstr. 34, Voorhout. Op 28 Februari: Jos. Jansen, Hoofdstr. 110, Voorhout. Fietje van Doorn, B 85 R'veen. Janus Elderhorst, Kerkw. 79, Nootdorp. Gerard Bakker, Wald. Pyrm.str. 14. Piet v. d. Poel, D 95, Rijp wetering. Hein Heemskerk, D 186, R'wetering. Beppie van Leeuwen, Hugo de Vriesstr. 14. Hennie de Grijs, Mare 72 H. Beppie Ouwerkerk, Heerengr. 72. Op 29 Februari: Toosje v. d. Meer, Heerengracht Alfons Meiman, Wasstraat 3. Op 1 Maart: Agatha Brouwer. P. J. Blokstr. 2v. Zusje v. d. Steen, Haven 36. Rietje v. d. Plas, Leidsche Vaart 3, V'hout. Rie Pont, Sophiastraat 15. Gerda van Kesteren, Kam. Onnesl. 6. Rie de Jong, Kerkw. D 5, Reeuwijk. Gerard de Laaf, Pr. Hendrikstr. 14a. Johanna Otto, v. d. Duynstraat 12 L'raar. Mien v. d. Voort, Dorpsstr. 250 B, W'mond. Cor van Mook, Rijnsb.weg 59. Joseph Soupart H. Rijndijk 43. Rie van Pasen, Leidsche weg 183, Voor schoten. Piet Disseldorp, B 295, Hoogmade. Johan Griffioen, Mauritsstraat 24. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst voor schoolgaande kinderen wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen voor den verjaardag. Zoo ook, wie bij het verlaten der school van de lijst wil afgevoerd wor den, of wie verandert van woonplaats, straat of huisnummer of in de lijst een fout ontdekt. Oom Wim. £en pAeitiqe. u-acanliew-eek door Anny van Zijp. (Slot). In de tuin werd een lange tafel neerge zet, met een gezellig kleed er over. Lam pionnetjes hingen arn de waschlijnen. Al len namen plaats. Eerst deden ze allerlei nieuwe spelletjes, die Rosa en Trudi ook niet kenden. Dat was leuk! Ze kregen van moeder een schoteltje met poffertjes, die ze ondertusschen gebakken had. Toen gin gen ze een wedstrijd houden. Zakkenloo- pen, 'n bal op een lepel dragen en an dere spelletjes. Wat hadden ze een pret! Daarna vertelde vader een mooi verhaal, dat zoo spannend was, dat ze heelemaal de glaasjes limonade vergaten, die moeder voor hen had ingeschonken. Toen het ver haal afgeloopen was, werd het etenstijd. In de open lucht zou g.egeten worden, want in de zomer kan da+ best. Heerlijke boterhammen met rookvleesch, ham en worst belegd. Dat was geen alledaagsch kostje voor de kinderen. Na 't eten hielpen allen mee met kopjes afwasschen en de boel wegruimen. Vader zocht intusschen een mooi leesboek op. Toen ze klaar wa ren, gingen ze lezen, wie een fout maakte was af. Dat ging leuk! Sommige kinderen lazen een heel groot stuk, maar er waren er ook bij, die nog maar een paar woorden gelezën hadden en dan al af waren. Dan ging er een groot gejuich op. Wat loopt de klok toch hard, als het zoo fijn is! „Nu zullen we nog één keer „Lang zullen ze leven zingen en dan gaan we naar huis", zei moeder. Ze zongen zoo hard, dat je er doof van werd. „Nu is 't genoeg" zei va der lachend. De kinderen bedankten va der en moeder. De laatste stopte allen nog een peer in de hand en daarmee was de verjaardag van Rosa afgeloopen. De vol gende dag ging Reneetje weer weg. Haar vader kwam haar halen. Hij fluisterde moeder iets in het oor. Wat zou dat we zen?, dacht Reneetje. Maar ze hoefde niet lang te wachten. Haar vader vertelde, dat zij twee dagen geleden een.... klein zus je had gekregen. „Een zusje, echt? echt?", riep Reneetje „en hoe heet ze. „Petronella of Nettie", antwoordde haar vader. Nu was Renée niet meer te houden. Zij een zusje, ze kon 't bijna niet gelooven. Om elf uur ging ze weg. Vader en Trudi moch ten haar na wegbrengen. De trein stond er al, zoodat ze op 't perron nog hard moesten lopen. „Dag, dag". Ze zwaaiden net zoolang, tot er niets meer van de trein te zien was. Vlug gingen ze weer naar huis. En daarmee was deze pretige vacan- tieweek afgeloopen en is mijn verhaal uit. Ik hoop mijn kleine lezers en lezeresjes niet verveeld te hebben. Geen sprake van vervelen. He wed, dat onze groote lezersdhaar het allen zoo mooi gevonden hebben als ik, die je met volle aandacht tot hieraan gevolgd heb. Ik maak je dan ook mijn compliment. Dit verhaal tje is keurig beschreven. Oom WIM. U vraagt 1. Wat is een dukdalf? 2. Wat is enteren? 3. Vader vraagt, wat men onder Griekseh vuur verstaat? 4. Ik las in de krant het woord „kata- strophe". Wat is dat eigenlijk? 5. Vader zegt altijd dito-dito! Wat is dat? 6. Hoe komt men aan 't woord „foyer". Zus vraagt dat? Wi| antwoorden 1. Is dat nu een vraag van een Hollard- sche jongen, die een uur van de rivier woont? Dat is een paal in 't water, waar aan men schepen vastlegt. 2. Dit is met zijn schip een vijandelijk schip zoodanig naderen, dat men zich met haken (enterhaak) er aan kan vastklampen om het te overmeesteren, 3. Griekseh vuur is een soort van vuur, waarvan vroeger de Grieken zich in den oorlog bedienden en dat de eigenschap had van onder het water te branden. Hoe dat nu precies er uitzag, heb ik niet kunnen te weten komen. Bij 't ontsteken ontstond eerst een dikke rook, dan een uitbarsting en dan een vlam. Men zegt, dat bij een aan val der Arabieren op Constantinopel men er de schepen van den vijand mee in brand stak. 4. Dat is „een verschrikkelijke gebeurte nis; een treurig einde eener zaak. 5. Dat moét je vader vragen. Dat is Ita- liaansch. Dito of ditto bet. „wat reeds ge zegd is; het gezegde; het gelijke". 6. Zus is zeker in de schouwburg ge weest of in de bioscoop. Foyer is de zaal, waar men na de vertooning of tusschen de bedrijven, samenkomt; het beteekent ook, de haard, haardstede.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 12