föe homten, die li noodig heeft! LIED VAN DEZEN TIJD RECHTZAKEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 J DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK 05 Bloemkaart) Meel of bloem of brood ot gebak 05 05 06 02 02 13, 14, 12 15 11 10 07 08 09 117 01 Periode 8 Periode d Brood of Gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Vleesch en Vleeschwaren Koffie of Thee Peulvruchten Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding-, poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Macaroni of Vermicelli of Spaghetti HOEVEELHEID 24 Febr. t/m 2 Van 24 Febr. t/m 23 Maart Van 24 Febr. t/m 2 Maart (9 Maart) Zelfde als boterkaart. Van 17 Febr t/m 16 Maart. Van 17 t/m 23 Febr. (2 Maart) Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. Van 24 Febr. t/m 9 Maart (23 Maart) Van 24 Febr. t/ra 2 Maart (9 Maart) Van 24 Febr. t/m 30 Maart. Van 24 Febr. t/m 23 Maart Van 24 Febr. t/m 20 April Van 24 Febr. t/m 20 April Van 24 Febr. t/m 20 April Van 24 Febr. t/m 20 April Van 1 Jan. t/m 30 April Van 1 Febr. t/m 28 Febr Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 50 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine of 200 gram vet. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalf vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 125 gram koffie of 50 gram thee. £lk der bonnen 100 gram kaas. *4 pond 1 ons. Op twee. bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. H pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende wasch- middelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN VLEESCHWAREN 7? gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens ei» knak worst; 125 -Jram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 11, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 tjm. 32 (centrale verwarming) tm. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte oonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan .25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.): een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. THEE BESPIEGELING VAN EEN THEEPOT. SCHAKEN DE COMPETITIE VAN DEN LEIDSCHEN SCHAAKBOND. De 2de groep. L. S. S. F. II en V. T. L. I (L'dor) spelen voorloopig gelijk (4xx4xx). Het overzicht van dezen wedstrijd, die Donderdagavond in „De Harmonie" is ge speeld luidt: J. A. Noordzij (LSSF)J. Nievaart (VTL) 1—0 J. J. SeidelB. Kuilenburg xx A. W. Dek—H. Stoute 1—0 H. SleeboomH. Dingjan xx H. W. Kastein (n.o.)A. Chrispijn 01 J. v. d. VeldeD. v. d. Wijngaard 01 S. F. B. Heydemann—H. Kok 1—0 V. H. Haag—A. Smot 0—1 M. PoernomoJ. Tervooren 10 L. F. ErnstW. F. Smit 01 Totaal 4 xx4xx De 2 afgebroken partijen worden arbi traal beslist. R.K. SCHAAKCLUB „ZOETERWOUDE." Na twee weken is de ranglijst weer sterk veranderd. D. van Gelder heeft zich naar de ikopplaatst opgewerkt, welke hem niet ge makkelijk afhandig gemaakt zal worden. Alleen H. Sieverding maakt nog een se rieuze kans. De partij tusschen beiden is daarom van groot belang. Voor de derde plaats zijn er nog vele candidaten. Doordat P. Schouten echter van G. van Bemmelen verloor, is zijn kans op de derde plaats ge ring geworden. A. Paardekooper Czn for ceerde met zwart remise tegen H. Siever- ding en behoudt hiermede zijn kans, vooral omdat C. Paardekooper zijn partij tegen H. Sieverding heeft verloren. Pater C. Kauling is de vierde en zeker niet de minst serieuze candidaat voor de derde plaats. In den middenmoot is dé spanning niet minder. W. van Velsen verloor zijn partij tegen K. van Haaster bij verrassing. De af gebroken partijen tusschen E. van Niekerk en A. Paardekooper Pzn. en tusschen W. van Velsen en W. Vink zijn van groot be lang voor de rangschikking in den mid denmoot. Vrijdagavond 7 Maart v/ordt er een on derlinge wedstrijd met twee tientallen ge houden. Volgende week wordt de samenstelr ling bekend gemaakt. Ieder houfle dus deze avond vrij Verder wordt er spoedig een wedstrijd gehouden tegen een vereeniging, waarschijnlijk tegen een tiental van de R.K. Schaakclub „De Twee Koningen" uit Lei den. De stand luidt thans: D. van Gelder 13 13 13 C. Paardekooper Czn. 16 12 2 2 13 A. Paardekooper Czn. 16 12 2 2 13 P. Schouten 17 13 4 13 P. Janson 20 13 7 13 Pater C. Kauling 15 12 1 2, 12 Yi H. Paardekooper Czn. 15 11 4 11 W. van Velsen 16 10 6 10 A. Paardekooper Pzn. 14 9 1 4 9M Jac. van Haaster 12 7 5 7 E. van Niekerk 13 7 6 7 Joop de Boer 17 6 1 10 6'A W. Vink 14 6 8 6 G. van Bemmekes 12 5 7 5 L. van der Akker 15 5 11 5 H. Sieverding 5 4 1 4H Jan de Boer 18 4 14 4 W. Fontein 4 3 1 3 C. Broxterman 11 3 3 3 K. Schrader 15 2 13 2 Jules Gross at 17 1 1 15 VA Jan Grossat 18 1 1 17 VA A. Berg 15 1 14 1 WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE Zondag wordt dezelfde rit als verleden week gereden. Met het oog op bijzonder mededeelingen wordt aller opkomst dringend verzocht. Haagsche Politierechter Jacob, Jacoba I, Jacoba II en de kinderwagen. De los werkman Jacob H., afkomstig uit Leiden, laatst elders wonend, had zich danig in de perikelen gewerkt. Jacob was gehuwd geweest en is het thans geluk kig weer met Jacoba. Het huwelijk tus schen Jacob en Jacoba boterde niet zoo erg, zoodat er een scheiding aanhangig ge maakt werd. Tijdens het scheidingsproces had Jacob op een goeden dag een jeugd vriendin van hem ontmoet, eveneens Jaco ba geheeten en met deze Jacoba was hy een eindje opgewandeld. Achter Jacob en Jacoba II wandelde evenwel Jacoba I, een kinderwagen voort duwend en nu wij het heele geval overzien kunnen .zullen wij overgaan tot een be schrijving van den daaropvolgenden chaos. Het zinde Jacoba I niet bijster haar Jacob daar zoo te zien loopen met een an dere Jacoba trots het aan den gang zijnde proces. Achter Jacob en Jacoba II slente rend, had Jacoba I hardop eenige onvrien delijkheden aan het adres van Jacoba II gelanceerd, welke uitlatingen niet geschikt zijn voor de nette ooren van de nette le zers onzer krant. De bittere Ironie wilde, dat deze onnette woorden het hoogtepunt bereikten bij het stadhuis, waar Jacob en Jacoba I elkaar eeuwige trouw gezworen hadden. Daar draaide Jacoba II zich om en probeerde Jacoba I met haar parapluie cenige bulten op haar hoofd te bezorgen. Het bleef bij een poging aangezien Jacoba I zich manhaftig verdedigde. Op haar beurt poogde Jacoba I Jacoba II te wurgen. Toen het eenmaal zoo ver was, vond Jacob het noodig er tusschen te komen, hetgeen hij deed, door Jacoba I tegen het hek van het stadhuis te duwen. Had Jacoba I daar be loofd aan haar man onderdanig te zijn, dan was zij dit blijkbaar geheel vergeten, want zij gaf haar Jacob een pracht van een maagstomp, waardoor hij op zoek moest naar een beetje dame. Terwijl Jacob aldus rond gebogen stond te krimpen, had Jacoba I van deze pauze gebruik ge maakt, om Jacoba II een bloedneus te slaan. De inmiddels weer stoom hebbende Jacob had de maagstomp beantwoord met een mep op het hoofd van zijn Jacoba I, waardoor deze op haar beurt een beetje duizelig geraakte. Van deze gunstige gele genheid had Jacob gebruik gemaakt, om Jacoba I vierkant op te nemen en haar in den kinderwagen te deponeeren. Daarna had hij dit vervoermiddel een duw gege ven en Jacoba I verdween uit het gezichts veld en als het een sprookje geweest was dan zou het slot luiden en Jacob en Ja coba H leefden nog lang en gelukkig. Maar aangezien sprookjes tot het verleden behoo- ren, zag het heele stel, bestaande uit de drie J.'s, zich terug bij den Politierechter. Jacob had zich te verantwoorden wegens mis handeling van Jacoba I en Jacoba I op haar beurt weer voor mishandeling van Ja coba IL Jacob probeerde de vierschaar reeds bij voorbaat mild te stemmen, door te vertel len, dat hij wecr met zijn Jacoba I door de sterkste banden verbonden was, hetgeen De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden. Mededeeling van ingekomen stukken als pnt 2, o.m. een verzoek van de Katwijk- sche slagers om te bepalen dat 's Woens dagsmiddags de zaken gesloten moeten zijn. Wordt in handen gegeven van B. en W. voor praeadvies. De Raad gaat in commissievergadering bijeen ter voorbespreking van de diverse begrootingen, zooals andere jaren ook ge bruikelijk is, doch dan op een anderen dag als wanneer de begrooting in het open baar in behandeling kwam. Thans had de pers de twijfelachtige eer om volle drie uur in lijdzaamheid af te wachten tot de deuren weer open gingen. Het interessante van een begrootingsbe- handeling was er toen ook blijkbaar af, want het ging toen als van de loopende band en binnen 11/2 uur stonden we voor goed op straat. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden; de heeren van Ton geren en Schoneveld spraken woordèn in verband met de tijdsomstandigheden en wenschen B. en W. van harte Gods besten zegen toe. Bij de behandeling van de begrooting der bedreven maakte de post van ƒ2200, noo dig voor de benoeming van een secretaris der bedrijven een punt van lange discus sie uit. De heer Bloot achtte deze functie overbodig en stelde voor deze functie op te heffen. Andere leden kwamen met tus schen voorstellen. Het voorstel van den heer Bloot als zijnde het vèrst strekkend kwam het eerst in steming en werd aan genomen met 107 stemmen. Voor de hee ren H. P. Bloot, C. van Rijs, H. Grimber gen, E. de Jong, D. Schoonenberg, A. Was senaar, J. van Elk, M. v. d. Marei, W. Kulk en M. Hoek. Bij de post salarissen bedrijven had de heer M. v. d. Marei bezwaar tegen de be stendiging van den heer D. C. v. Leeuwen. B. en W. hadden indertijd pertinent gezegd, dat deze benoeming tijdelijk was. De heer v. Rijs ziet geen nut in het voorstel van der Marei, aangezien de benoeming toch in handen van B. en W. is. De heer Scho neveld is ook van meening, dat deze func tie moet verdwijnen doch vraagt niette min den heer v. d. Marei het voorstel in te trekken. Waar het den schijn zou kunnen wekken dat het een blaam zou werpen op het beleid van B. en W. dekt de heer v. d. Marei het voorstel in. Over de functie van chef-monteur, welke waargenomen wordt door den heer Boot, heeft de heer H. P. Bloot ernstige aanmerkingen. De heer Boot is geen chef-monteur, doch electro- teohnisch ambtenaar. Spr. stelt voor de heer Boot in deze functie te benoemen. De voorzitter merkt op, dat reeds in 1937 deze aangelegenheid uitvoerig besproken is en besloten de bestaande toestand te handha ven. Spr. weet trouwens niet welk verschil zulks in het werk voor den heer Boot kan brengen. Andere leden merken op, dat het blijkbaar alleen of voornamelijk om de sa- larieering gaat, wat de heer M. van der Marei doet opmerken, dat hij eerst wel eens weten wil wat zulks dan de ge meente zou kosten. Wethouder Veltkamp zegt, dat de salarieering thans ƒ2600 be draagt, hetgeen z.L zeer voldoende is. De hèer v. Tongeren zegt: als de kunde van den heer Boot dan zoo groot is, laat hy dan elders solliciteeren naar 'n functie van b.v. ƒ4000. De heer v. d. Zwan adviseert den heer Bloot het voorstel terug te nemen voor praeadvies. De heer Bloot zegt zulks wel te willen doen mits de toezegging ge daan wordt dat het op korten termijn weer in behandeling zal komen. Spr. wilde zaak racicaal afgehandeld zien. Na de toezeg ging hiervan wordt het voorstel teruggeno men. De begrootingen voor Grondbedrijf, Gas bedrijf, Waterleidingbedrijf, Vleeschkeu- ringsdienst en Schoolartsendienst worden zonder eenige bespreking aangenomen. Volgde de gemeentebegrooting. De heer Schoneveld vroeg inlichtingen over de kin derbijslagwet en over duurtetoeslag waar op de voorzitter antwoordde, dat deze aan gelegenheden in een vergevorderd sta dium van voorbereiding zijn. Hierover kon men dus gerust zijn. Bij ondersteuning vroeg de heer Schoneveld een en ander als kennisgeving aangenomen werd. Jacoba I zeide boos geworden te zijn op Jacoba II, die geprobeerd had "haar te slaan. Zij had echter Jacoba II absoluut niet geraakt. Jacoba II zeide natuurlijk, dat zij wel geraakt was en mompelde zooiets van een hersenschudding, hetgeen de Politierechter erg overdreven vond. Jacob had het maar over wettige zelfver dediging, vanwege de maagstomp, maar men vond het wel een beetje te erg om een vrouw op haar hoofd te slaan en haar dan in een kinderwagen te stoppen. De Officier op zijn beurt vond, dat het een onverkwikkelijk tooneel geweest was, waarbij men over en weer geprobeerd had elkaar er eens goed van langs te geven. De schuld van Jacob stond vast, gehoord de verhalen van Jacoba I en Jacoba II, dus tegen hem werd de eisch acht gulden boete. Ook Jacoba I was zeer onheusch opgetre den en dat wilde spr. gestraft zien met vijf gulden boete. De Politierechter vond, dat nu Jacob en Jacoba I weer vereend zijn, de boete uit één portemonnaie zal moeten komen en liet Jacob gaan met vijf gulden boete en Jacoba I met urie. Jacoba II was alleszins de verliezende partij, want zij werd door het echtpaar Jacob (a) niet meer aangezien. En als Ja cob en Jacoba I de les begrepen hebben, kunnen ze nog lange jaren gelukkig met elkaar leven. wat de voorschriften betreft soepel toe te passen. Zulks is van grooter belang in de ze tijden van worsteling dan de vraag, hoe we er financieel doorkomen. Da heer C. v. Tongeren wijst op de uit te voeren werken in de duinen waaraan wel een 100-tal arbeiders zullen kunnen wer ken, mede aan den grooten verkeersweg. De voorzitter zeide dat reeds 70 man aan het werk zijn. De heer Hoek vraagt een maal per maand vergadering te houden o'cor de commissie voor werkverschaffing zooals ook de bedoeling steeds is geweest. De heer Bloot heeft van erge lage loonen hooren spreken, spr. vraagt een loon dat een menschwaardig bestaan geeft voor de arbeiders. De voorziter wijst er op dat B. en W. aan normen gebonden zijn. De heei G. Varkevisser wijst op den voor de tuinders noodlottigen toestand om bij hun landerijen te kunnen komen langs de Wassenaarschen weg. Spr. vraagt of er eenige kans is, dat hierin verbetering zal kunnen worden gebracht door middel van een pad door het duin, uitkomende op de Wassenaarsche weg. De voorzitter zegt, dal alty'd gebruik zal moeten worden ge maakt van terrein van de Leidsche Duin water Maatschappij. Spr. kan dus geen en kele pertinent toezegging doen. De heer Grimbergen vraagt, of bij de werkverschaffing een rouleeringstelsel ge volgd wordt. Er wordt soms geklaagd, dat sommige personen nimmer aan de beurt komen. De voorzitter zegt te meenen, dat zulks een andere reden zal hebben. De voorzitter vestigt er nog de aan dacht op, dat de opcenten op de Personeele Belasting van 180 op 200 zijn gebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt ook de Gemeentebegrooting hierna aangeno men. Voorstel tot het bepalen van de uitkee- ring per leerling van de scholen voor bij zonder lager onderwijs en de bijzondere school voor uitgebreid onderwijs. Het be drag per leerling der exploitatiekosten voor genoemd onderwijs werd voor 1940 bepaald op resp. 8.50 en 19.50. Na een uitvoerige financieele uiteenzetting die de lezers min der zal interesseeren, stellen B. en W. den Raad voor de genoemde bedragen per leerling van 8.50 en 119.50, onderschei denlijk voor het L. O. en U. L. O. voor 1941 beschikbaar te stellen, waarmede de Raad accoord gaat, nadat de heer Schoo nenberg de opmerking maakte dat het hem verwondert dat E. en W. kans zien het be drag per leerling voor het lager onderwijs de laatste jaren steeds op 8.'0 te stel len. Rondvraag. De heer G. Varkevisser vraagt z.g. meerpalen aan de gemeentelij ke losplaats aan den Valkenburger weg. Verder wijst spr. op den toestand op de Herv. Begraafplaats aan de Kerklaan, waar de toestand allesbehalve netjes is. Beide opmerkingen hebben de volle aandacht van B. en W. De heer Hoek brengt de benzine pomp aan den Sluisweg nogmaals ter spra ke. B. en W. hebben tevergeefs getracht hierin verandering te brengen, zegt de voorzitter. De heer Wassenaar wil de trot toirbanden nogmaals vit" geverfd hebben. De voorzitter wil met het oog op de ko mende lente en zomertijd nog wat afwach ten. 't Is te duur. Hierna sluiting me' ge bed. Katholiek Comité van actie „Voor God" HET VOORBEELD VOOR DE EENVOUDIGEN Nazareth, waar het gewone dagelijksche leven in godde* lijken vorm geleefd werd, is de plaats, waar zij de oogen heen richten, die goddelijk willen leven en niet in de gelegenheid zijn, groote dingen tot stand te brengen. Lippert Heb Tc daarvoor steeds mijn best gedaan En steeds op tafel klaar gestaan Om nu zoo droef te sterven? Ik ging een menschenleven mee En schonk den menschen daag'lijks thee En 'k dacht hun dank te erven. Maar zie: eerst werd mijn rijk bedreigd Door 't woeden van' den wreeden krijg In 't verre land van China, En Ik vreesde reeds een nieuwen strijd, Een boos woord of een droef verwijt, Van mijn 'beminde Mina. Maar 't werd nog erger op den duur, Het water kookte op het vuur, En zong nog onbezonnen. De oorlog kwam ook in dit land, De distributie in de krant En alle thee op bonnen. Nu vult men mij, die was verwend Met thee van 110 Met een slecht surrogaatje, Het rilt van afkeer in mijn pot, Men telt de thee, da's nu mijn lot, Nog enkel blad voor blaadje. ROUBADOUR. Besef voor 't laatst, onthoud en weet, Wat 'k zooveel jaren voor U deed En zeg 't Uw kind'ren later. Ik moge dan vergeten zijn, Ik deed een wonder in het klein: Ik maakte thee van water.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10