RIJNSTREEK MARKTBERICHTEN Laatste Berichten DONDERDAG 20 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 ALPHEN AAN DEN RIJN ..Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert a.s. Maandag des v.m. 10 uur. De agenda luidt: Vaststelling van de bedrijfsbegrootingen voor 1941. Goedkeuring van de begrooting voor het algemeen armbestuur voor 1941. Vaststelling van de gemeentebegrooting. voor 1941. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de waterlevering. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het voorschot voor de bouwvereeniging Volksbelang. Voorstel van B. en W. tot ver leening van een voorschot aan de Nutsstich- ting tot verbetering van de volkshuisvesting. Voorstel van B en W. tot verkoop van een perceel grond aan de Nutsstichting tot ver betering van de volkshuisvesting. Aanwijzing van een gemachtigde van den Raad, in verband met het instellen van be roep tegen het besluit van de Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit d.d. 21 November 1940 tot verzekering van gemeentegelden. DE WATERLEIDINGTARIEVEN Reductie voor groote gezinnen In aansluiting op hetgeen B. en W. in hun antwoord op het rapport van het ver handelde in de afdeelingen tot onderzoek der begrootingen voor 1941 te kennen ga ven, deelt het college nog het volgende mede: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in een deel van de perceelen van de lagere huurklassen het normaal waterver bruik meer bedraagt dan de in de veror dening op de waterlevering genoemde mi nima, hetgeen het voor de belanghebbenden nadeelig gevolg heeft, dat het meer ver bruikte water moet worden betaald tegen 25 cent per M3. Bij normaal waterverbruik zijn kenne lijk de thans toegestane minima voor meer- bedoelde perceelen niet steeds voldoende waarom verhooging hiervan reeds uit al gemeen hygiënisch oogpunt gewenscht is te achten. Verhooging met 2 M3. wordt redelijk en voldoende geacht. Voorts zouden B. en W. van deze gele genheid gebruik willen maken om te vol doen aan de reeds meermalen geuite wensch, aan de groote gezinnen waarbij gedacht wordt aan gezinnen van meer dan 7 personen in dezen nog eenige extra- tegemoetkoming te verleenen. B. en W. meenen dit doel te bereiken, door opneming van een bepaling, dat voor perceelen, behoorende tot een der vier laag ste huurklassen, die bewoond worden door gezinnen van meer dan 7 personen, de mi nima met nog 2 M3. extra worden verhoogd. De uit de hier voorgestelde maatregelen verwachte mindere ontvangster, worden geraamd op rond 1000 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor tot een en ander te besluiten. Gestolen olie. In een sloot bij „de Heul" zijn drie vaten olie gevonden, welke gestolen waren van V. en de expediteur V. Vermoedelijk hebben de dieven met hun buit niet al te best raad geweten en de vaten onder het ijs verstopt. De dooi bracht intusschen de buit aan de oppervlakte. De daders zijn tot dusver onbekend. Verbetering van de Van Boetselaerstraat. Naar wij vernemen, is de voormalige stalhouderij van wijlen den heer Aengenent in de Van Boetselaerstraat, welke de laatste paren was ingericht als auto-garage en geëxploiteerd werd door den heer P. Loos, dezer dagen aangekocht door den heer A. Oudenes, aannemer alhier. Het gebouw zal worden gesloopt, doch op het oogenblik staat nog niet vast, waartoe de daardoor vrij komende grond zal worden bestemd. Overleden: Johannes Cornells van der Vlist, oud 68 jaar, gehuwd met Eliza beth van Dijkhuizen. Gevestigd: George Locker van Rot terdam Arnoldus H. Veldhorst van En schedé Gerardus van Heusden van 's-Gravenhage Johanna de Bruin van Koudekerk aan den Rijn. Vertrokken: Gerritje H. van Dijk naar Castricum Cornelia Valk naar Dubbeldam Willemina Rietvelr naar Voorburg Johanna H. Uithol naar Bo degraven Antonius Penders naar Leid- schendam Antonius J. F. van den Bosch naar Purmerend Aaltje ten Kate wed. van H. Lip naar Hoogeveen. BOSKOOP 25 jaar Bosk. Veiling. In feestelijke stemming hield dé Boslcoopsche Veiling haar 25ste jaarvergadering onder voorz. van den heer Adr. v. Leeuwen. De tweede voorzitter, de heer Werkman, hield, alvo rens tot behandeling der agenda over te gaan, een toespraak tot den voorzitter sprak van den ijver van den heer van Leeuwen gedurende zijn 25-jarige zitting in het be stuur en bood namens de ver.eeniging een wandelestok met inscriptie aan. Hierna sprak de veilingmeester, de heer K. van Kleef, het bestuur toe, en gaf zijn genoe gen te kennen niet het 25-jarig bestaan der Bosk. Veiling en wenschte bovenal die heeren geluk, die vanaf de oprichting de functie van bestuurslid of commissaris ver vuld hebben. Hierna spraken enkele heeren nog eeni ge waardeerende woorden. Van de Harmo nie Excelsior werd een bloemenhulde bin nengebracht, waarna de agenda werd af gewerkt. De penningmeester gaf aan een kassal do van ƒ307.24. Hierna was de beurt aan den heer Van Kleef. Uit zijn rapport bleek, cat in het afgeloopen boekjaar 212 veilin gen zijn gehouden. Aan bloemen geveild een bedrag van ƒ55226.77. Bloemen opge houden of uit de hand verkocht 1392.06. 2275 K.G. beshulst 2457, is totaal ƒ59075.83. Sierteelt ontvangsten bedroe gen ƒ3413.22 en van het Landbouwcrisis fonds ƒ4568.26. De voorzitter dankte den veilingmeester voor zijn juist beheer, daar na werden nog eenige waardeerende woor den gesproken tot den heer C. v. d. Willik en bood hem een klok aan met radium- verlichting. Rapport werd uitgebracht door den heer v. d. Willik; boeken en beschei den werden in de beste orde bevonden. Thans volgde jaarverslag van den secre taris. Deze deelde mede, dat naar omstan digheden er geen reden tot klagen is ge weest, en dat, niettegenstaande alles werd doorgedraaid, tot de laatste roos werd uit betaald door de Ned. Sierteeltcentr. ie. De aftredende bestuursleden Jac. C. Kerkvliet en de commissaris C. Hooftman werden met algemeene "stemmen herkozen. HAZERSWOUDE Geboren: Wilhcm Petrus, zoon van G. Th. Leense en G. Th. Berendts (wonen de te Rotterdam) Maria Cornelia, doch ter van M. Heijmans en W. P. Pont. Overlede n: Abram van Riessen, 70 .laar, weduwnaar van J. Albers, wonende te Beverwijk. LEIDER DORP Geboren: Hermanus Hendricus z. van J B. Dorlandt en C. W. M. Zandbergen Maria Andrina a. van G. S. Nagtegaal en J. van Niersen Johanna Hendrika Ger- dina d. van C. Diseraad en M. v. Egmond. LEIMUIDEN Eén verdween. De bevolking dezer ge meente bestond 1 Jan. 1941 uit 1092 man nen en uit 1069 vrouwen, totaal aantal zie len dus 2161. Op 1 Jan. 1940 was het aantal zielen 2162. Inbraakje. Onbekenden hebben zich tijdens afwezigheid van den heer J. v. D. toegang tot diens woning verschaft Een bedrag van. ongeveer 10 wordt vermist. De politie stelt een ond"- 1j- {n'. Diefstal onder den grond. Bij den heer M. alhier werden ongeveer 8 H.L. aardap pelen die in den tuin waren ingekuild ge stolen. De politie stelt een onderzoek in. menig derangement zal hebben beluisterd. Directeur van Wouw heeft nog verdere plannen met het hem ter beschikking zijnde materiaal. Alle succes moge met hem zijn, en we zien belangstellend uit naar het volgende winterseizoen, TER AAR „De Avonturen van Ikkeli". In het Parochiehuis werd een filmavond voor het jeugdwerk gegeven, waarvoor een flinke belangstelling bestond. Over de opkomst was kapelaan Switsar goed te spreken, het geen wy vernamen uit zijn openingswoord. Om het geduld der aanwezigen niet lang op de proef te stellen, werd terstond be gonnen met het vertoonen van enkele kor te kluchtfilms. Hierop volgde het hoofd programma, n.l. „de Avonturen van Ikkeli". Het is een verhandeling over een klein jongetje, die, na kennismaking met een pater en aanschouwing van al het mooie in het Katholieke Geloof, zelf een vurig apos tel wordt. Later verricht hij zegenrijk werk onder de heidenen. Voldaan was een ieder over het gebodene, toen tegen tien uur sluiting volgde. Personalia. Tot directeur van het R.K. Zangkoor „Soli Deo" is benoemd de heer C. van Dam, in plaats van den heer N. Hoogervorst, die ruim vier en twintig jaren den dirigeerstok heeft gezwaaid over dit koor, doch thans, om gezondheidsredenen, ontslag gevraagd heeft. ZOETERWOUDE Vadertje Langbeen. Voor de donateurs en zelatrices der liefdewerken zal Vrijdag avond a.s. om 7.30 uur in het Patronaats gebouw een filmavond worden gegeven, waarop zal woxden vertoond de film „Va dertje Langbeen". Men zie daarvoor de ad vertentie van hedenavond. Reecis geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. VERLAGING LEERLINGENSCHAAL. VERLAGING SALARIS RELIGIEÜSE ONDERWIJZERS, DIE lN GEMEEN SCHAP LEVEN. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ALMELO Echtpaar overleden In de Begoniastraat te Almelo heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waarbij twee oude menschen zijn omgekomen. Buren kwamen vanochtend tot ontdek king dat, tegen de gewoonte in, geen tee- ken van leven te bespeuren was in de woning van den heer en mevrouw Frame. Toen ook leveranciers na herhaaldelijk kloppen en bellen geen antwoord kregen, werd de politie gewaarschuwd. Zij ver schafte zich toegang tot de woning, welke alleen door het echtpaar bewoond werd. Man en vrouw zaten bij den haard, alsof zij sliepen. Men nam een sterke kolen damp waar. Een geneesheer kon slechts den dood bij beiden constateeren. De man was 71, zijn vrouw 72 jaar oud. Binnenland DE „FRIESLAND" EN DE „HOLLAND" ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 66-jarige J. van R. te Utrecht, die gisteren met zijn fiets aan de hand liep, werd door een 'lem achte-or rijdende HEBBEN DEN TOCHT OVER HET IJSELMEER VOLBRACHT. De stoomschepen „Friesland" en „Hol land" van de N.V. reederij Koppe te Am sterdam, die gisterochtend om vijf uur van Amsterdam vertrokken zijn met bestem ming resp. naar Lemmer en Zwolle, heb ben hun doel bereikt. Tezamen zijn ze' naar de Ketel gevaren, waar de „Zuider zee" van dezelfde reederij wachtte. De „Holland" is doorgevaren naar Zwolle, ter wijl de „Zuiderzee" en de „Friesland" ge zamenlijk den tocht naar Lemmer voort zetten. Hier zijn zij om kwart over acht gisteravond aangekomen. De tocht viel niet mee; het ijs was taaier dan men had ver wacht, vooral op het traject Amsterdam Urk. Van Ketel naar Lemmer is het IJsel- meer aan de noordzijde tamelijk ijsvr' Het is de bedoeling, dat een regelmal dienst wordt hervat. LEIDEN, 19 Febr. Groenlenveiiuig. Per 100 kg.: roode kool 7.28, savoye kool 5.82 groene kool 2.305.82, boerenkool f 3 9, rapen 2.60—3.50, prei f 4.90—10.90, kroten 3.47, kroten, gekookt 410, uien 3.106.16, peen f 4.303.30, spruiten 1019, andijvie 2048, Nero 7.20 19.04 geschoonde spruiten f 2033, witloof 2427, per 100 stuks: salade 4.809.80, knolselderie f 5.009.30, per 100 bos: sel derie 3.207.20, rabarber 13. GOUDA, 20 Febr. Vee. Aangevoerd in totaal 862 stuks, waarvan: 126 magere var kens 25—40 en 308 biggen 10—14 per stuk, 270 runderen en nuchtere kal veren overgenomen do* geering, 3 bok ken en geiten. Eieren. Aanvoer 2000 stuks. Regee- izen. Handel vlug. >p. Zuid-Holl. Eierenveiling. Aan- J kippeneieren. Regeeringsprij- RIJNZATERWOUDE Loop der bevolking. De bevolking de zer gemeente bestond op 1 Jan. 1941 uit 390 mannen en 368 vrouwen, totaal 750 zie len. Op 1 Jan. 1940 was het aantal zielen 726. ROELOFA^NDSVEEN Symphonie Orkesi. Reeds enkele ja ren kwam het R. K. Symphonie Orkest „Onderling Kunstgenot" tot een muzikale demonstratie. Met zoovele orkestvereni gingen had „Onderling Kunstgenot" ge meen, dat tijden van „ups" en „downs" zijn doorgemaakt. Gelukkig ligt de laatste in zinking, waarbij het algemeen Delang een cultureele overwinning behaalde op indi- vidueele streving, alweer enkele jaren te rug, en sinds dien tijd is er onder stuwing van directeur D van Wouw een prachtig stuk werk verricht. Nauw hiermede ver bonden is natuurlijk de muzikale geschikt heid van de leden van het orkest, maar vooral hun groote ijver om doo^ herhaalde oefening tenslotte een goede opvoering naar voren te brengen. Dinsdagavond werd in de St. Pancratius- zaal de jaarlijksche uitvoering gegeven, waaraan tevens het dameszangkoor en het gemengd zangkoor medewerking verleenden Het was daarbij niet alleen een voldoe ning, dat voor deze kunstzinnige ontspan ning een zeer groote publieke belangstel ling was, maar ook, dat van het begin tet het einde volle aandacht werd gegeven aan de muziek. Een uitstekende weergave Hawaian-lawaai kan gerust genoten wor den als begeleiding van vastenavond-ru moer met gonzend stemmengeluid en openknallende champagne-fleschen; maar om het fijne te proeven van de bespeling van een symphonie-orkest is stilte noodig. En deze was er Dinsdagavond als een stil bewijs, dat de inwoners van Roeiofarends- veen goede muziek waardeeren en trots zijn op hun orkest. Het programme was zoo samengesteld, dat aan verschillende verlangens kon wor den voldaan. Hieruit noemen we o.a. de ouverture „La Dame de Coeur" van Du- val, de groote fantasie uit -de opera „Trou badour" van Verdi; verder tijdens de pauze potpourri van populaire melodieën voor twee accordeons, waarna „An der scho nen blauen Donau" door gemengd zangkoor met orkest onder leiding van Leo Wage naar. Dit laatste oogstte vooral groot ap plaus met het verzoek om herhaling, zoo dat de avond werd besloten met deze wals van JohannStrauss. Voorts was er het operette-lied „Auf der Heide blühn die letsten. Rosen" door dameskoor met or kest, en de Veensche Jubelmarsch, gecom poneerd door den heer van Wouw zelf. Een verrassing was bovendien de lande lijke concert-repetitie door een fleurig bont gekleed jongedames-ensemble. „Onderling Kunstgenot" heeft datgene geboden, wat na veel moeite en arbeid van een jaar weer méér bereikt is dan het vorige jaar. Met vertrouwen kan dit sym phonie-orkest de toekomst ingaan en slui merende nieuwe mogelijkheden uitwerken. Daarvoor is noodig, dat de belangstelling en steun, welke thans gegeven worden, aan wezig blijven en zoo mogelijk nog vergroot worden. In deze instelling bezit Roelof- arendsveen een voorwerp van opvallende waarde, waarmee het trofesch voor den dag kan komen en waarmede het tusschen de omringende plaatsen een belangrijk cultureele taak vervult. Zoo alleen willen we deze uitvoering beschouwen, waaraan een mu»ik?'»l en z* ker nog Het A. N. P. bericht: „Naar wij vernemen, zal binnenkort een besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschappen en Cultuurbe scherming verschijnen, waarbij het sa laris van de religieuse onderwijzers, die in gemeenschap leve»., met 40 pro cent wordt gekort. De aldus vrijge maakte gelden zullen worden besteed aan een verlaging der leerlingenschaal, waardoor ongeveer 2200 kweekelin- gen met akte en werklooze onderwij zers als volwaardig gesalarieerde leer krachten in het onderwijs zullen kun nen worden opgenomen." VERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN. Het college van Rijksbemiddelaars heeft algsmsen verbindend verklaard de collec tieve arbeidsovereenkomsten in het boek binders-, papierwaren- en enveloppenbe- drijf, in het bouwbedrijf in Nederland en in het Steen- en Houtgranietbedrijf in Ne derland. ETIKETTEN OP POSTSTUKKEN In verband met de moeilijkheden, die daarvan bij de behandeling in den post dienst worden ondervonden, is bepaald, dat voortaan etiketten en sluitzegels be treffende weldadigheid, reclame, propa ganda en dergelijke niet op de adreszijae van te verzenden stukken mogen voor komen. Zij zijn dus slechts aan de achter zijde der stukken toegelaten. Indien der gelijke etiketten of sluitzegels op de adres zijde van stukken worden aangetroffen, zullen deze aan de -afzenders worden teruggegeven, of, indien deze laatste niet bekend zijn, onbestelbaar worden ver klaard. Uitdrukkelijk wordt er voorts de aan dacht op gevestigd, dat op stukken, den openbaren dienst betreffende (ook b.v, op de portvrij verzonden stukken voor het Centrale Girokantoor) nimmer etiketten of sluitzegels mogen voorkomen, dus ook niet aan de achterzijde. vrachtauto aangereden. Met een gebroken been en inwendige kneuzingen werd het slachtoffer naar het Academisch Zieken huis overgebracht. In den loop van den nacht is hij overleden. SPOORWEGONGELUK BIJ ZWOLLE. Vannacht omstreeks kwart over één is op het spoorwegemplacement te Zwolle een rangeerdeel door een verkeerden wissel stand op een naar Amersfoort vertrek- kenden goederentrein gereden. Van den goederentrein ontspoorden drie met stuk goed geladen wagens, waarvan er twee over elkaar schoven. Van het rangeerdeel ontspoorden vijf wagens. Een wagen kan telde, de overige wagens werden, evenals de ontspoorde van den goederentrein ern- sug beschadigd. Aanstonds is men met het opruimingswerk begonnen. De leerling machinist van den goederentrein, de heer Knoop uit Leeuwarden, die tijdens de bot sing van den locomotief was gesprongen, werd ernstig aan het hoofd gewond en moest naar het Sopniaziekenhuis worden overgebracht. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN. 19 Febr. (D. N. B.). Het opper, bevel van de weermacht maakt bekend: Succesvolle aanvallen in duikvlucht wa ren gisteren gericht op vliegvelden, troe penkampen, spoorwegemplacementen en colonnes, vrachtauto's in Zuid- en Zuid- Oost Engeland. Voltreffers vernielden han gars en op den beganen grond staande vliegtuigen. Voltreffers konden bovendien geplaatst worden op verscheidene spoor wegstations, spoorwegemplacementen en twee rijdende treinen. Ten Noorden van Portsmouth werd een troepenkamp met bijzonder groot succes aangevallen. Een lange afstandsgevechtsvliegtuig bombar deerde ten Westen van Ierland een groot tankschip en trof het zoo hevig, dat het. als verloren beschouwd moet worden. Een an dere succesvolle aanval was gericht op een koopvaardijschip ten Oosten van Harwich. In Cyrenaica deden formaties van het Duitsche luchtwapen op 18 Februari een aanval op de haven van penghasi. De aan val had de gewenschte uitwerking. Ten Zuid-Westen van Agedabia werden troepen concentraties en colonnes vrachtauto's ver. stro o id. Ook vannacht vloog de vijand noch naar het Duitsch* Rijksgebied noch naar de bezette gebieden. Een afzonderlijk vlie gend vijandelijk gevechtsvliegtuig werd in de ochtenduren van gisteren op weg naar Let bezette gebied genoodzaakt te landen. De bemanning werd gevangen genomen. Twee eigen toestellen worden vermist. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 19 Febr. (Stefani). Het 257ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front heeft de vijand in den sector van het elfde leger zijn aan val voortgezet zonder resultaten te beha- .en. Onze troepen hebben verscheidene ma len tegenaanvallen gedaan en den vijand gevoelige verliezen toegebracht. In Noord-Afrika is een nieuwe hevige aanval van den vijand op Dzjeraboeb afge slagen. Te Koefra zijn vijandelijke auto's die onze stellingen trachtten te naderen, op doeltreffende wijze gebombardeerd. Af deelingen van het Duitsche vliegercorps hebben herhaaldelijk een vijandelijke ba sis aangevallen en daar liggende schepen, alsmede de havenwerken, gebombarderd. Een afdeeling Stuka's heeft aanzienlijke concentraties van vijandelijke gemechani seerde strijdmiddelen verrast en met zeer goed gevolg gebombardeerd. Aan het front van Kenya in Oost-Afri- ka zijn pogingen van den vijand, onze stel lingen te naderen, onmiddellijk verijdeld door onze troepen, die den tegenstander zware verliezen toebrachten. Aan den benedenloop van de Joeba heb ben onze vliegtuigen vijandelijke gemecha niseerde strijdmiddelen en troepen gebom bardeerd. Te Keren heeft de hardnekkige tegenstand van onze dappere troepen den vijandelijken aan va1 opgehouden. Gedu rende de gevechten van de laatste dagen hebben zich het vierde koloniale bataljon „Toselli" het 41ste koloniale bataljon, het elfde regiment grenadiers van Savoye en het Alpenjagersbataljon „Uorkhamba" bij zonder onderscheiden. De vijand heeft eenige luchtaanvallen gedaan op plaatsen in Erythrea en in den Joebasector". Gemeentel. Aankondiging TOMATENSOEP IN BLIK B. en W. van Leiden brengen ter kennia van belanghebbenden, dat een geringe hoe veelheid tomatensoep in' blik ten behoeve van werkloozen en armlastigen tegen af gifte van de daarvoor uitgereikte bonnen bij de winkeliers verkrijgbaar is gesteld. A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Febr. 5819 Buitenland DE PACHT- EN LEENWET IN DEN SENAAT. WASHINGTON, 20 Febr. (D.N.B.)Dc „Washington Daily News" schrijft, dat in den Senaat tot dusver geen debatten over de pacht- en leenwet gehouden zijn, dat de tegenstanders van de wet als Clark, Van- denberg, Wheeler, Nye voor leege banken praten en de regeeringsaanhangers geen discussie aangaan, omdat de aanvaarding van de wet daardoor slechts vertraagd wordt en zij wel weten over voldoende stemmen te beschikken om, wanneer de oppositie is uitgepraat, de wet met twee derde meerderheid te laten aannemen. De voorstanders van de wet hebben naai de redevoeringen zelfs niet geluisterd. Hun tegenstanders moesten steeds weer hun twijfel uiten over de besluitvaardigheid om de senatoren in de zaal terug te bren- gen. De isolationistische „Daily News" schrijft, dat deze tactiek van doodzwijgen niet zou veranderen, wanneer men niet weer een druk achter de senatoren zet, welke hen dwingt openlijk hun redenen voor de wet te vermelden, welke, zooals senator Van- denberg het gisteren uittdrukte, voor hulp verleening aan Engeland niet noodig is, doch uitsluitend Roosevelt tot dusver niet vermoede volmachten geeft. De „Washington Times Herald" schrijft, dat de toestand in het Huis van Afgevaar digden precies zoo is. WAAR HET FRANSCHE GOUD BLEEF. PARIJS, 20 Febr. (D. N. B.). De „Ma- tin" bevat belangwekkende bijzonderheden over het vervoer van het Fransche goud ter waarde van honderd milliard francs uit de hoofdstad. Volgens het blad heeft de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Bullitt, na de onderteekening van het verdrag tusschen Parijs en Londen op 28 Maart een stap ondernomen om het goud onder het voorwendsel van „redenen van veiligheid" naar de Vereenigde Staten te vervoeren. Reynaud heeft toen het voor stel van Bullitt aanvaard en den minister van financiën last gegeven, goud ter waar de van zestig milliard naar de Vereenigde Staten te sturen. De overblijvende veertig milliard zijn vervolgens met den zetel der Banque de France verhuisd van Parijs naar Saumur, vandaar naar Bordeaux en ver volgens naar Clermont-Ferrand. Reynaud heeft toen gelast, dat deze veertig milliard moesten worden gebracht naar Dakar. Na vele incidenten is het goud ten slotte goed in Dakar aangekomen. De Gaulle, die staatssecretaris in de regeering-Reynaud geweest is en van het bestaan van het goud te Dakar heeft afgeweten, heeft stellig we gens het goud den aanval op Dakar onder nomen. Een deel van deze veertig milliard is later naar Zuid-Amerika overgebracht, om aankoopen van graan en vleesch te be talen. De Ver. Staten hebben van de zes tien milliard onlangs op twaalf milliard beslag gelegd. De voorgeschiedenis hier van heeft zich volgens het blad, als volgt afgespeeld: Onder de honderd milliard francs Fransch goud bevond zich tien milliard, dat aan de Belgische regeering behoorde en dat kort voor den tienden Mei van Brus sel naar Parijs is vervoerd. Na de neder laag van België en Frankrijk heeft Frank rijk op wensch van de Belgische regeering te Brussel deze tien milliard teruggegeven. De naar Londen gevluchte Belgische re geering heeft het echter via Engeland ge daan weten te krijgen, dat de Ver. Staten dit bedrag voor de geëmigreerde Belgi sche regeering in beslag nam. DE ORKAAN IN SPANJE. MADRID, 20 Febr. (D. N B.). Door den nog steeds aanhoudenden orkaan zijn in de nabijheid van Sayona 5000 pijnboomen ontworteld. Ook in El Ferrol del Caudillo blijft de orkaanachtige storm nog toene men. De haven moest gesloten worden en het scheepvaartverkeer moest worden ge staakt. De schade is belangrijk. Verschei dene barkassen en twee visschcrstreilers zijn gezonken. In de provincie Caceres zijn volgens de eerste schattingen door den storm 150000 boomen ontworteld.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3