DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN k._ DONDERDAG 20 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9878 S)e Ceicbeh^Soii/fcant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Zouden ze samengaan? 't Klinkt misschien velen te ouwerwetsch in de ooren, maar wij aarzelen toch niet te herinneren aan één der dtfimties van politiek, die ongeveer aldus luidde: poli tiek is de kunst, om te constateeren wat be. reikbaar is en de middelen aan te wenden om dat ook feitelijk te bereiken. Velen in dezen tijd zullen liever verkla ren, dat politiek is de „kunst", om vast te stellen wat men zelf wil en daarheen te streven zonder te letten op wat anderen willen, zonder ook maar een oogenblik te denken aan het sluiten van aldus is de gedachtengang van velen in dezen tijd altijd en per se afschuwelijke compromis sen. Van compromissen moet een partij als Nationaal Front b. v. niets hebben. Wie met ons wil samenwerken moet uit zijn overtuiging radicaal uitrukken iedere mee ning, welke niet in volkomen overeenstem ming is met de onze om zich dan onvoor waardelijk te stellen onder de leiding aldus schijnt het principieele standpunt te zijn van genoemde partij. In antwoord op veler wensch, dat Natio naal Front zal samenwerken met de Ne- derlandsche Unie antwoordt het blad van eerstgenoemde partij nl. o. m.: Wanneer de Unie goedwillende ele- meiten bevat, dan kunnen deze hun dwaling in de machteloosheid van hun eigen organisatie inzien en zich zon der eenig voorbehoud onder de leiding van Arnold Meijer stellen. Voor deze goedwillende elementen was de Unie bij de oprichting overbodig, en zij is het thans meer dan ooit. Voor samen werking noch samensmelting is in dit stadium van de Nederlandsche poli tieke ontwikkeling ruimte." Naar aanleiding van dit antwoord richt de.... „Residentiebode" de waarschuwing tot Nationaal Front zich te hoeden voor „mogelijke zëlfoverschatting", voor een mogelijk ontstane hoerastemming, nu de Rijkscommissaris Nationaal Front weder om toestemming heeft verleend openbare verxgaderingen te organiseeren. Zeker in den „ouden tijd" waren com. promissen meermalen afschuwelijke din gen, waren 't politieke-partij-manoeuvres, die vaak schenen uit te gaan van 't beginsel, dat het doel de middelen heiligt. Maar daaruit moet men niet concludeeren, dat compromissen altijd en per se veroordeeld moeten worden! Als men een redelijke, menschwaardige vrijheid wil handhaven en respecteeren, dan zal de hierboven gegeven definitie van politiek nooit als gehéél en al uit de booze als verouderd en afgeleefd kunnen worden beschouwd. Op samenwerking zal men aangewezen blijven. En waar wordt samengewerkt zijn er compromissen, geeft de een wat toe en laat de ander wat schieten. Compromissen binnen zekere grenzen, compromissen waar bij ieder zijn eigen aard, zijn. eigen karak ter ongerept houdt, compromissen waar van het resultaat niet is: visch noch vleesch, water noch wijn! Velen in den lande zouden graag in het belang van het vaderland een com promis zien tusschen Nationaal Front en Nederlandsche Unie. Enkele weken geleden scheen 't ons toe, dat het zoover zou komen Nu blijkt de barometer weer achteruit te loopen en het antwoord op de vraag: „Zouden ze sa mengaan" naar den ontkennenden kant over teN slaan. In tusschen verloopt de tijd en het getij! DE AANMELDINGSPLICHT VOOR PERSONEN VAN JOODSCHE BLOEDE. De secretaris-generaal van binnenland- sche zaken heeft bepaald, dat ieder, die zich ingevolge de verordening betreffen de den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk joodsche bloe de heeft aangemeld en wiens geslachts- of voornamen, nationaliteit, beroep, bur gerlijke staat, woonplaats of huisadres wij ziging heeft ondergaan, verplicht is daar van onverwijld aangifte te doen bij den burgemeester der gemeente, in welker be volkingsregister hij is opgenomen of in welker verblijfregister hij is ingeschreven. Voorts worden de aanduidingen „bas taard-jood F' en „bastaard-jood II" gewij zigd in „persoon van gemengden bloede I.. en „persoon van gemengden bloede II" en worden de aanduidingen B I en B II in gen door G I en G n. Eendtazfltify óHeaen P ENHEIDSSTREVEN valt allerwegen te bespeuren en dat is goed. Wij waardeeren dat streven en wij kun nen dat waardeeren, juist omdat wij Ka tholiek zijn. De Katholieken zijn als het ware van na ture gemeenschapsmenschen, krachtens leer en levensopvatting geenszins tot afzon dering geneigd. Dat wij ons desniettemin een positie van isolement hebben moeten laten wel gevallen, is te verklaren uit historische en andere gronden, maar zeker niet uit een in- nerlijken drang tot hokjeszetterij. Zoodra d<=> noodzaak van isolement voor ons is weggevallen, voelen wij ons maar al te gaarne bereid naar buiten te treden en als wij thans een uiting van groeiend eenheidsbesef waarnemen, kunnen wij niet anders dan ons daarover van harte ver heugen. Eenheidsbesef is niet alleen voelen, dat wij een eenheid vormen; het omvat meer. Het bevat bovendien als wezenselement een eensgezind streven naar een gemeen schappelijk ideaal. Een doodende uniformiteit in denken en doen wordt voor die eensgezindheid niet vereischt de menschen zijn nu eenmaal ongelijk van aanleg, capaciteit en denk wijze maar wel is noodzakelijk de goede v/il om samen te gaan, welke goede wil ge schraagd moet worden door een weder- zijdsch vertrouwen in elkanders Hedoeli" gen. Goede wil en goede trouw zijn o.i. hotk- steenen in het gebouw van iedere nieuwe ordening; zij zijn het zuurdeesem, dat 't ge heel moet doortrekken en levenwekkende Werking dient te brengen; zij vormen d«n geest in het anders ziellooze lichaam Waar goede wil is, kan verschil van in zicht zijn, maar is samenwerking mogelijk. Waar goede trouw is, zal men elkander vin den, ook al gapen er afgronden, d'e onover brugbaar schijnen. Wie bouwen wil, ,moet eerst de funda menten leggen; wie zaaien wil, bereide eerst den grond. Wie eensgezindheid wil, wie samenwerking wil, hij toone zich bereid zijn goeden wil en zijn trouw te doen blijken en die van anderen te aan vaarden. Wat zich thans in sommige steden van ons land voordoet, is echter allerminst ge schikt, om den goeden geest aan te kwee ken. wordt, niet slechts met een paar blauwe doodslag als gevolg. Dat is niet de meest geëigende weg om een ander te overtuigen van zijn goeden wil en goede trouw. 'Wie 't wel meent met de eenheid vén ons volk, wie oprecht wil medewerken aan een eensgezinden arbeid tot opbouw van een nieuwe en betere maatschappij, ziet een dergelijke ontwikkeling met grr~' Haat, wantrouwen, moordk .ja ging, tuchteloosheid, onridderlijkheid, leu gen en laster zijn niet geschikt a^ bouw- steenen voor een gebouw, waarin viede en welvaart hun bestendig verblijf moeten houden. De handen moeten ineengeslagen wor den en niet tegen elkaar worden opgehe ven. Of zooals „De Nieuwe Dag" schrijft: „Eèn nieuwe orde en opbouw in recht vaardigheid en liefde kunnen niet gegrond vest worden op rnet b'oea en tranen ge mengd cement en met vijandschap, haat en onrecht gewapend beton maar enkel op wederzijdschen goeden wil en onderling goed vertrouwen en begrijpen." Mr. H. G. VERKLARING NED. UNIE Geruchten over oneenighe'd MOEILIJKHEDEN ZIJN OVERWONNEN. Het Driemanschap van De Nederlandsche Unie deelt in het jongste nummer van „De Unie" aan de leden het volgende mede: „De laatste weken zijt gij verontrust door geruchten omtrent moeilijkheden, welke tusschen ons waren gerezen. Die geruchten waren deels onjuist en zeker alle verkeerd gekleurd. Vandaar onze verklaring. „De verschillen in inzicht, die tusschen ons gerezen waren, betroffen geenszins onze beginselen, zooals neergelegd in ons program. Daarin zijn wij van den beginne af eensgezind geweest en gebleven. Zij waren ook niet van persoonlijken aard. Wij kunnen u thans zeggen, dat wij de moei lijkheden welke wij te overwinnen hadden, inderdaad hebben overwonnen. „Gij hebt ons in het vorig jaar uw ver trouwen gegeven, dat wij u vroegen, toen wij als ploeg nog moesten bewijzen, wat wij waard waren. Daarvoor zijn wij u er kentelijk. Thans vragen wij uw vertrouwen en uw steun om ons werk in het belang van land en volk te kunnen voortzetten". Algemeen Nederlandsch Onderwijzers verbond Op grondslag van gelijksteTng tusschen Openbaar en bijzonder onderwijs Dezer dagen is te Utrecht gesticht het algemeen Nederlandsch Ondei wijzersver- bond, een federatie van het katholieke on derwij zersverbond, het Nederlandsche On derwijzersgenootschap en de Unie van Christelijke Onderwijzers. Het verbond, staande op den grond slag van artikel 200 der grondwet (ge lijkstelling tusxshen openbaar en bij zonder onderwijs) stelt zich ten doel bij de overheid de gemeenschappelijke belangen van de leden der aangeslo ten organisaties en alle aangelegenhe den betreffende de zorg voor goed on derwijs te behartigen. Ook in zaken, betrekking hebbende op het verleenen van sociale hulp aan deze leden zal zooveel mogelijk worden samenge werkt. Het dagelijksch bestuur bestaat voor 1941 uit de heeren L. F. Kleiterp te Am sterdam, voorzitter, Willem Wiltschut te Arnhem, vice-voorzitter en A. P Jungert te 's-Gravenhage, secretaris. Het Verbond telt ruim 22.000 leden. LICHTBAKKEN EN LICHTRECLAMES De rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen brengt onder de aandacht van de verant woordelijke eigenaars en/of beheerders van winkels, café's,-. restaurants, theaters, bioscopen en dergelijke voor het publiek toegankelijke localilciten, dat het ver boden is een licbtuitstralende aanduidin gen in den handel te brengen dan wel te bezigen, welke niet voldoen aan de ter zake door de rijksinspectie luchtbescher ming nader vast te stellen voorschriften. Volgens de hiertoe inmiddels door de rijksinspectie luchtbescherming uitgege ven: „voorschriften inzake het gebruik van lichtuitstralende aanduidingen, an ders dan ten behoeve van het verkeer. Deel 1: lichtuitstralende aanduidingen van beperkt belang" komen voor toepassing als lichtuitstralendef aanduiding door win kels, fhptels, café's, restaurants, theaters, bioscopen\ en dergelijke voor het publiek toegankelijke localiteiten slechts in aan merking: a) Het door de rijksinspectie lucht bescherming ter beschikking der Ne derlandsche industrie gestelde stan daardmodel voor lichtbak met be perkte lichtuitstraling. b) Door de rijksinspectie luchtbe scherming goedgekeurde en als zooda nig met het goedkeuringsteeken I.L.B. nogewaarmerkte lichtuistra- lende aanduidingen. SPREKENDE KLOKKEN EéN REGELING VOOR HET GEHEELE LAND. In verscheidene steden, zooals te Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Hil versum en Bussum kan men telefonisch den juisten tijd vernemen door middel van een z.g. „sprekende klok". Hiertoe moet dan een voor elk van de genoemde steden verschillend telefoonnummer opge beld worden. Thans is bij den technischen dienst der telegrafie en telefonie een plan in uitvoering, dat beoogt om deze spre kende klokken voor het geheele land be reikbaar te maken. Waar men zich ook in het land bevindt, kan men dan, mits de telefoondienst ter plaatse geautomatiseerd is, door K 02 te kiezen voor 3 cent de sprekende klok be luisteren. Een uitzondering hierop vormen de drie telefoonnetten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, waar men een afzonderlijk nummer moet draaien om den juisten tijd te vernemen. Als eerste is deze tijdmelddienst als proef in het telefoondistrict 's-Hertogen- bosch in dienst gesteld. In den loop van dit jaar zullen de telefoondistiricten Am sterdam, Maastricht, Utrecht en Zwolle volgen. De overige telefoondiensten komen aan de beurt, zoodra de automatiseering van het telefoonbedrijf ver genoeg gevor derd is. „N. R. Crt." Huisslachting van varkens TWEEMAAL ZOOVEEL BONS IN TE LEVEREN ALS RECHT GEVEN OP HET KOOPEN VAN 200 K.G. VLEESCH. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van landbouw en visscherij is een aantal wijzigingen gebracht in het Huis- slachtingsbesluit 1940 varkens. Het maxi mum aantal in te leveren bons is nu vast gesteld op het aantal, dat recht geeft op het koopen van 200 kg. vleesch. Genoemd besluit beperkt het aantal te slachten var kens tot een zoodanig als waarvoor door den distributiedienst tot 1 December 1941 bons zullen kunnen worden ingehouden. Van de bepaling, dat de slachtingen plaats moeten hebben in tegenwoordigheid een vertegenwoordiger van den pro vincialen voedselcommissaris kan in be paalde. aangewezen gevallen worden af geweken. Aan het voorhanden of in voor raad houden van vleesch, dat afkomstig is van huisslachting zijn nu bepaalde voor waarden gesteld. De directeur-generaal van de voedselvoorziening is gemachtigd van een of meer bepalingen van het on derhavige besluit ontheffing te verleenen. Tegemoetkoming wegens verzuim door onwerkbaar weer. De secretaris-generaal van Sociale Za ken heeft aan de gemeentebesturen mee gedeeld. dat door een groot aantal werk gevers in Duitschland, voornamelijk in de bouwvakken, bij onwerkbaar weer gedu rende de wintermaanden een schadeloos stelling van zestig percent van het loon wordt betaald („Schlechtwetterrege- lung"). In overleg en in samenwerking met de Duitsche autoriteiten zal het rijk dertig percent van het loon over de uren, waar over door den Duitschen werkgever 60 percent is betaald, bijbetalen, wanneer, als gevolg van het werkverzuim, het bru to weekloon beneden 40 mark is gedaald. Deze bedragen zullen, nadat de noodige bescheiden door het rijksarbeidsbureau uit Duitschland ontvangen zijn, door dat bureau rechtstreeks aan de belangheb benden hier te lande worden toegezon den. DE PRIJSVERHOOGING IN HET PENSIONBEDRUF. In aansluiting op de laatste berichten omtrent de doorberekening van de orrfzet- belasting door pensionhouders deelt de Nederlandsche vakbond van pensionhou ders het volgende mede: de omzetbelasting mag volgens het nieuwe besluit niet meer afzonderlijk in rekening worden gebracht. Voor het verhaal van deze belasting op den gast werd het dus noodzakelijk den prijs te verhoogen, waarvoor van den di recteur voor het rijksbureau voor het ho tel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf toestemming werd verkregen met de vol gende percentages: a. bedrijven, die vroeger de tarieven ex clusief omzetbelasting berekend mogen de prijzen met 5 pet. verhoogen; b. bedrijven, die vroeger de tarieven in clusief omzetbelasting berekenden en op langen termijn verhuren mogen deze ta rieven met 21/2 pet. verhoogen; c. bedrijven, die vroeger de tarieven in clusief omzetbelasting berekenden en op korten termijn verhuren mogen deze ta rieven met 21/2 pet. verhoogen. ACTIVITEIT IN DE NEDERLANDSCHE FILMINDUSTRIE De film „Tropisch Nederland" op komst Men is bezig met de synchronisatie van een film over Nederlandsch-Indië, die bin nenkort in vele Nederlandsche bioscoop theaters zal worden vertoond, onder den titel „Tropisch Nederland". Men zal het vreemd vinden, dat onder de huidige omstandigheden, nu de verbin ding met Nederlandsch-Indië reeds zoolang verbroken is, er een Nederlandsch-Indische film in bewerking is. De oplossing is ech ter eenvoudig. Polygoon beschikte over een schat filmmateriaal, verzameld gedu rende verschillende reizen in den Archi pel, en wat is logischer dan dit materiaal juist nu, gezien de belangstelling voor Ne derland overzee, voor vertooning voor het publiek beschikbaar te stellen. De staf van Polygoon heeft dus een selec tie gemaakt uit de aanwezige filmstrooken, hetgeen op zichzelf al geen eenvoudige taak was. Immers uit niet minder dan 40.000 meter filmstrook moest de keus wor den gedaan. Hieronder bevonder bevond zich de bekende Mahacyclus, de fihn in drie deelen over Nederlandsch-Indië, die indertijd in ons land zoo'n geweldige be langstelling trok. Gezegd kan worden, dat men geslaagd is bij het selecteeren, want het resultaat is alleszins de moeite waard. Binnen korten tijd zal het Nederlandsche publiek in de bioscopen de film „Tropisch Nederland Momentje DUIVEN. Er is niet veel onschuldigs meer op deze onherbergzame wereld, naar het mij wil voorkomen, maar als er nog iets onschuldigs is, dan moeten het de blanke duiven zijn, die zich even rustig veremien en spelen op een sqhuilloopgraaf als op de helm van een onverschrokken soldaat. En zelfs deze dieren kan de oorlog niet met rust laten. Iedere behoorlijke stad, die zich zelf respecteert, heeft een plein met duiven: Londen, Venetië, Buda pest en Den Haag. Nu is men eerst al begonnen deze onschuldige dieren, die dienden om het gemoed der menschen te verzachten, listig en sluw te van gen in groote netten en de hemel weet, wat er met die arme dieren is gebeurd. En nu is er weer een oeka- se gekomen, dat degenen, die nog duiven houden, moeten zorgen, dat de dieren binnen blijven, op straffe van dit en dat. Ik heb het altijd al een fout gevon den, dat het symbool des vredes bij uitnemendheid, wordt gebruikt in den oorlog en dat wordt hiermee natuur lijk onmogelijk gemaakt tenminste voor den vijand. Maar dan zit dit lieve en zachtmoe dige dier, wiens woning het hemel ruim is, met toegeslagen vleugels te kwijnen in een kooi. 't Is misschien ook beter zoo. Monsters doorklieven nu het lucht ruim, met propellers, brommend en razend van wilde woede. Dan is er geen plaats voor duiven, omdat hun woning onbewoonbaar is gemaakt. Het symbool des vredes is gearres teerd en opgesloten en wacht op zijn bevrijding WINTERHUWNEDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 kunnen bewonderen, een film van ongeveer 2600 meter lengte, met een speelduur van circa anderhalf uur. In deze film krijgt men een volledig overzicht van Indië, men ziet er de groote bevolkingscentra, maar ook de kleinere eilanden zijn niet verge en naast veel interessants uit het leven der bevolking is een plaats ingeruimd voor vrijwel alle cultures, suiker, rubber, thee, enz. Tegenover folkloristisch interessante beelden staan er die een indruk geven van het moderne Indië, kortom in deze ander half uur krijgt de toeschouwer een volledig overzicht van onze schoone overzeesche ge westen. De film zal voorts worden voorzien van een gesproken tekst, ter toelichting van het vertoonde, die zal worden uitgesproken door den bekenden acteur Kommer Kleyn UITGESLOTEN SLAGERS. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat weder om enkele slagers een te Rhenen en een te Apeldoorn wegens het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frau duleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijn uitgesloten. De verbindingstroepen aan het weck bij het tot stand brengen van belang rijke telefoonnetten (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1