WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9877 9e- £ekAócHeSoii/fcci/nt Bureaux Papengracht 32. n» x A w «-> r* mi r* T A««rrrnr< "wr r* xt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMS 1 REKEN Giro 103003. Postbus 11. V Over: beleefdheid. Regels van beleefdheid kunnen verschil lend zijn in verschillende tijden. Er zijn beleefdheids-eischen, welke direct voortkomen uit een ware opvatting van de menschelijke natuur of duidelijk liggen opgesloten in de juiste waardeering van de menschelijke waardigheid. Er zijn m.a.w. beleefdheids-eischen, welke nooit kunnen worden overtreden of opzij gezet, als men niet in botsing wil komen met de ware beschaving, als men niet wil in strijd handelen met het den mede- menschen verschuldigde respect en daar door met het zelf-respect. Met instemming citeeren wij in dit ver band wat dezer dagen de „Volkskrant'' schreef: „De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft in een dienstorder het personeel opgedragen er op toe te zien, dat oorlogsinvaliden in ieder ge val in den trein een zitplaats krijgen. Wordt door een vriendelijk verzoek van den conducteur het beoogde doel niet bereikt hetgeen in bepaalde gevallen is voorgekomen dan heeft de conducteur de bevoegdheid, den oorlogsinvalide aan een zitplaats te helpen. We hebben ons, eerlijk gezegd, voor deze dienstorder geschaamd. Voor een oorlogsinvalide moest, zonder verzoek, iecfer opspringen en hem zijn plaats aanbieden. Het hapert hier aan het blijkbaar min of meer ouderwetsche be sef van betamelijkheid. Zooals de betamelijkheid ook* zoek is wanneer mannen een vrouw laten staan in trein, tram of bus. Dat moest even min voorkomen, en het komt voor. Dame of vrouw uit het volk, zooals het gemeenlijk wordt genoemd, ver dient het respect, waarop ze krachtens haar sekse recht heeft. En de „heer der schepping" verkleint zich wanneer hij dat recht niet erkent''. Behalve zoo zouden wij na dit citaat verder willen gaan als hij dat recht niet erkent, omdat de betrokkene dame of vrouw dat recht heeft verloren door haar „man nelijke" of op een andere wijze onbehoor lijke gedragingen. Goed handelt de man, die b.v. in de tram niet wenscht respect te bewijzen, door zijn plaats aan te bieden, aan een dame, die door haar onbehoorlijke kleeding bewijst zichzelf niet te respecteeren. Beleefdheid is voor den christen een zeer kostbare eigenschap, als hij de uiterlijke vormen van die beleefdheid weet te vullen met de christelijke naastenliefde. Dan zijn ai die uiterlijke vormen voor hem een hulpmiddel, om die voornaamste deugd te beleven in het dagelijksch verkeer met zijn mede-menschen! Zóó opgevat, zal beleefdheid nooit zijn louter uiterlijkheid en nog minder huiche larij. Zóó opgevat, is beleefdheid een schoone, aantrekkelijke uiting van een groote chris telijke deugd. Distributie van Kaas. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distri butie van kaas bekend. Teneinde de bevoorrading van de win keliers een regelmatiger verloop te doen hebben is besloten met ingang van Maan dag 24 Februari a.s. een wijziging in de bonaanwijzingen voor kaas te brengen. Met ingang van dien datum zullen niet - zooals tot nu toe gebruikelijk was vier bonnen, maar twee bonnen worden aangewezen, welke recht geven op het koopen van kaas. Deze bonnen zullen gel dig zijn van Maandag 24 Februari tot en met Zondag. 9 Maart a.s. De bonnen, die op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog.veertien dagen geldig, dus tot en met Zondag 23 Maart a.s. Met ingang van Maandag 10 Maart zullen aan wederom twee bonnen voor kaas wor- aen aangewezen, welke veertien dagen gel dig zullen zijn en vervolgens nog veertien dagen gebruikt mogen worden. Hierdoor zal eenerzijds worden bereikt, dat gedurende de eerste twee weken de winkeliers ten volle aan alle aanvragen van hun klanten kunnen voldoen en an derzijds, dat de mogelijkheid om vier kaas bonnen tegelijk te besteden voor het aan schaffen van een stuk kaas of een geheel kaasje na 10 Maart a.s. weer geopend is. De Engelsche bom aanval op Rotterdam Belangstelling van autori teiten voor het St. Franciscusgasthuis Gistermiddag heeft dr. C. Völckers, de Beauftragte van den Rijkscommissaris, met zijn naaste medewerkers, onder wie de heer Hank, een bezoek gebracht aan het St. Franciscusgasthuis, om de vernielingen, die de Engelsche bommen Zaterdagavond heb ben aangericht, in oogenschouw te nemen en met het bestuur van het gasthuis over de herstellingswerkzaamheden te spreken. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. R. van Genech- ten, kwam zich eveneens van de gevolgen van de bommen op de hoogte stellen. Voorts was aanwezig de waarnemende hoofdcommissaris de heer P. J. Roszbach. Het gezelschap werd ontvangen door den directeur-geneesheer dr. Deelen. In een der zalen kwamen de bezoekers bijeen met het bestuur van het gasthuis, te weten den president, pastoor van Zandvoort, en de regenten de heeren mr. G. Middendorf, Vrijmoet, Moussault en v. d. Cammen. Met dr. Deelen waren aanwezig de moeder overste zuster Hendrika en zuster Anniseta, het hoofd van de administratie. Dr. C. Völckers besprak de zware be schadigingen, die het ziekenhuis heeft on dergaan en het vele leed, dat aan patiër.ten en het verplegend personeel is berokkend. Namens den Rijkscommissaris betuigde hij den voorzitter van het bestuur en de zus ters diens deelneming, om daaraan vervol gens persoonlijke woorden van leedwezen te verbinden. In de besprekingen over het gebeurde van Zaterdagavond, ^waaraan ook de waar nemende hoofdcommissaris deelnam, kwam vast te staan, dat het blusschingswerk van de Rotterdamsche en de Duitsche brand weren, die dadelijk na het inslaan van de bommen het werk begonnen, op voortref felijke wijze is geschied, zoodat de ontstane branden konden worden bedwongen. Hulp vaardige Duitsche militairen, de Rotter damsche politie en burgers hebben op waar lijk opofferende wijze medegeholpen aan de ontruiming van het ziekenhuis en bij het onderbrengen van de zieken gedurende den nacht. Bij deze bespreking over de hulpacties kon worden geconstateerd, dat de verschillende genomen maatregelen doeltreffend zijn geweest. De Beauftragte van den Rijkscommissa ris besprak ten slotte met den voorzitter van het bestuur van het gasthuis de verder te nemen maatregelen en wel in het bij zonder die, welke betrekking hebben op het weer aanschaffen van den noodigen inventaris en 't beschikbaar stellen van materialen voor de omvangrijke reparaties. Het gezelschap heeft na de besprekingen een rondgang door het ziekenhuis gemaakt. Hierbij werd de schade, die aangericht is door den vollen treffer op het gedeelte, waar de zusters haar kamers hebben en waar, zooals bekend, vijf jonge verpleeg sters omkwamen, in oogenschouw geno men. De verwoesting in dit gedeelte is in derdaad zeer groot en het mag dan ook een wonder heeten, dat nog niet meer slacht offers zijn gevallen. In den tuin zijn, wij hebben het reeds gemeld, ook eenige bom men terecht gekomen, die diepe trechters hebben geslagen. Daarbij is een tunnel ge raakt, waarin leidingen liggen, die van het ketelhuis naar het ziekenhuis voeren. Hier aan is ook veel schade toegebracht. Voorts hebben de achterkant van het hoofdge bouw e'n de vleugels in den tuin door de scherven van deze bommen zeer aanzien lijke schade gekregen. Tal van kamers, za len en dienstvertrekken moeten vrijwel geheel hersteld worden en ook van den inventaris is veel verloren gegaan. Behal ve deze verwoestingen door de bommen is ook de beschadiging van het dak en de zol derverdieping door den brand beschadigd. Nadat dr. Völckers, mr. van Genechten en de andere bezoekers afscheid hebben genomen van het bestuur en de directie van het gasthuis, begaven zij zich naar den Provenierssingel, om zich op de hoogte te stellen van verwoestingen, die de Engel sche bommen daar aan woningen hebben toegebracht. Wat het gasthuis betreft, zij nog gemeld, dat men hoopt in eenige gedeelten weer vrij spoedig een klein aantal patiënten te kunnen opnemen. Met de herstellingswerk zaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Hoe groot de schade precies is, kan nog niet worden vastgesteld, omdat het op zich zelf al een omvangrijken arbeid vergt alle schade op te nemen. Het zal dan ook stel lig nog geruimen tijd duren, voordat het gasthuis weer geheel en normaal in gebruik kan worden genomen. Een geluk by alle ongeluk is, dat het nieuwste gedeelte, waar in de moderne keukens e.d. zijn onderge bracht, gespaard is gebleven. En voorts heerscht er in de kringen van het gasthuis groote voldoening, dat men er, dank zoo- Koeien voor Je weide en de mesterij. De Nederlandsche Veehouderijcentrale is er zooals reeds gemeld toe overge gaan om koeien, die gevorderd worden voor de slacht, maar die na een periode van mesten of weiden meer vleesch en vet zou den opleveren, uit den aanvoer te nemen en op contract over te geven aan mesters en weiders. Voldoet de veehouder aan de gestelde eischen, dan wordt met hem een contract aangegaan, waarbij hij zich verplicht, bin nen een gegeven termijn een zeker aantal dieren van een bepaald minimum-gewicht en tenminste een bepaalde kwaliteit te le veren. Daarentegenover verplicht de Ne derlandsche Veehouderijcentrale zich om de dieren t.g.t. tegen een bepaalden prijs over te nemen, indien zij wat gewicht en kwaliteit betreft ten minste aan de gestel de eischen voldoen. Contracteert een mester, dan geld als voorwaarde, dat hij de helft van de ge contracteerde dieren vóór 1 Mei en de an dere helft vóór 1 Juni aflevert. Is een en kel dier gecontracteerd, dan dient dit vóór 1 Juni afgezet te zijn, terwijl bij contrac teeren voor 2 dieren 1 Mei en 1 Juni als uiterste data van levering gelden. Wil een weider nu reeds contracteeren. dan dient hij de helft der dieren vóór 1 Juli en de andere helft vóór 1 Augustus af te zetten. Contracteert deze weider voor een enkel dier, dan wordt levering vóór 1 Juli vereischt. Het minimum gewicht, dat bij afleve ring geldt, is 400 kg. Voorts geldt als eisch, dat het dier bij levering tenminste als B. geclassificeerd wordt. De prijs, waartoe de Nederlandsche Vee houderijcentrale zich verplicht, is de prijs, welke thans voor dieren van hetzelfde ge wicht en overeenkomende kwaliteit be taald wordt. veel goede hulp, in geslaagd is om alle pa tiënten tijdig uit het ziekenhuis te redden en hen weer snel in andere ziekenhuizen onder dak te brengen. Een der gewonden overleden. In een der hospitaalschepen te Rotter dam is de 47-jarige heer W. J. van Dijk aan zijn verwondingen, opgeloopen bij het jongste luchtbombardement, overleden. Het slachtoffer bevond zich tijdens den En- gelschen vliegeraanval op Rotterdam in de getroffen Provenierswijk en werd door bomscherven, ernstig gewond. DE ONTSLAGVERORDENING Zal ook voor Land- en Tuinbouw bedrijven van toepassing worden Zooals bekend, heeft de Hooge Raad be slist, dat de Land- en Tuinbouwonder- nemingen niet vallen onder de ontslag verordening. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, mag binnenkort een zoodanige wijziging van de ontslagverordening tege moet worden gezien, dat duidelijk komt vast te staan dat de ontslagverordening ook van toepassing is op Land- en Tuinbouw. DE NIEUWE PRIJZEN IN HORECAF- BEDRIJVEN De prijslijst moet aangevuld worden Cafés, restaurants en hotels hebben zooals gemeld, toestemming gekregen de pry zen te verhoogen met de kosten van de nieuwe omzetbelasting. Het officieel orgaan van Horecaf deelt thans mede, dat de prijslijsten met pen en inkt moeten worden veranderd in af wachting van het binnenkort te ver wachten besluit omtrent de maximum prijzen. De bezoekers moeten de berekende prij zen zelf kunnen controleeren. Laat de ondernemer na de lijst in overeenstemming te brengen met den nieuwen toestand, dan is hy tot berekening van de prijsverhoo- ging niet gerechtigd. Uit de speciale distributieregeling voor Horecafbedrijven blijkt verder dat spijs olie (waarvan 50 procent van het verbruik over het vorige jaar wordt toegewezen) alleen voor z.g. keukengebruik is. Zij mag dus niet gebruikt worden voor het bakken van patates frites e.d. Ook tarwebloem is alleen voor keuken gebruik, b.v. voor het binden van soepen en sauzen. Rijst mag uitsluitend worden verwerkt in diners, die ter plaatse wor den gebruikt. Het vak van chef de cuisine was al geen sinecure, maar is even moeilijk geworden als dat van huismoeder. Zijn fantasie evenwel zal een fijn dinertje niet minder smakelijk doen zijn dan vroeger. „Vaderland". NEDERLANDSCHE LAND- EN TUIN BOUWPRODUCTEN OP DE REICHS- MESSE TE LEIPZIG. Ook op de komende voorjaarsbeurs te Leipzig zullen in den representatieven stand, welke door den economischen voor lichtingsdienst met medewerking van de Nederlandsche Landbouwhandelskamers wordt verzorgd, op zeer aantrekkelijke wijze land- en tuinbouwproducten worden geëxposeerd. In het bijzonder is voor bloembollen een belangrijke plaats inge ruimd, zoodat zelfs by een zeer vluchtig bezoek aan de Nederlandsche af deeling de door het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem beschikbaar gestelde tulpefl en hyacinthen, door hun rijke kleurschakee- ringen onweerstaanbaar de aandacht zullen trekken. Aan de bezoekers zal een brochure worden uitgereikt, waarin duidelijk wordt uiteengezet op welk een eenvoudige wijze bloembollen tot bloei kunnen worden ge bracht. Aan deze uiteenzetting gaat vooraf een overzicht van de hooge eischen, welke aan den kweeker worden gesteld voor het verkrijgen van bollen van een dusdanige uitstekende kwaliteit als de Nederlandsc^.e. Een beschrijving van de verzorgirg van snijbloemen is aan deze brochure toege voegd. De expositie van gladiolenbollen zal de aandacht der bezoekers er op vestigen, dat er niet alleen bollen zijn, die in het najaar moeten worden geplant, doch ook, welke in voorjaar kunnen worden uitgezet. Aan belangstellende bezoekers zal een pakje gladiolenbollgn gratis worden uitgereikt, zoodat zij zich van de goede hoedanigheid van het Nederlandsche product kunr.en overtuigen. De te exposeeren bloeiende Japansche kers geeft een indruk van hetgeen de Ne derlandsche boomkweekerij heeft aan te bieden. Ieder, die zich voor dezen tak van tuinbouw interesseert, zal in het tentoon gestelde aanleiding vinden naar andere producten van de Boskoopsche kweekerij te informeeren. De fruitexpositie ontleend haar beteeke- nis in het bijzonder hieraan, dat zij zal la ten zien hoe de Nederlandsche fruitteelt zich de laatste jaren met succes op de teelt van die appelen heeft toegelegd, welke in koelhuizen langen tijd bewaard kunnen worden. Naast enkele tuinbouwproducten zullen te Leipzig diverse landbouwproducten een belangrijke plaats innemen. Verschillende melkproducten kaas en boter met de Nederlandsche rijkscontrole- merken, gecondenseerde melk zullen op smaakvolle en doeltreffende wijze opge steld, een goed beeld geven van de voort brengselen der Nederlandsche zuivelindus trie. Eveneens zal de aandacht worden ge vestigd op de drie Nederlandsche veeslagen. WIE KRIJGEN LEVERTRAAN? De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid verzocht ons opneming van de volgende mededeeling. Het is .gebleken, dat ten aanzien van de levertraanvoorziening nog misverstand be staat. De betrekkelijk geringe voorraad heeft het noodzakelijk gemaakt het gebruik te i beperken tot enkele groepen van de bevol- I king. Voor prophylactische doeleinden mag levertraan alleen worden verstrekt aan kinderen van 1/2 tot 3 jaar (tot den derden verjaardag dus). Wat betreft het gebruik als geneesmiddel, hier komt slechts een enkele ziekte in aanmerking. Men kan levertraan verkrijgen op een recept of bon van den arts. Ik wil een dringend beroep doen op het publiek de geneesheeren niet onnoodig lastig te val len. Zij zijn gebonden aan de bestaande voorschriften, en kunnen niet ingaan op verzoeken levertraan voor te schrijven aan kinderen van 3 jaar en ouder of aan pa tiënten, die niet voor de verstrekking van levertraan in aanmerking mogen komen. Momentjev OORLOGS-INVALIDEN. Wij konden waarachtig wel iets meer achting en waardeering toonen voor de mannen, die in den bloei en de kracht hunner jaren hun leven of hun gezondheid gaven voor ons va derland. Ik bedoel dit niet voor de dooden, de gesneuvelden voor het vaderland. Hun nagedachtenis wordt niet verge ten, gedachtig de oude spreuk: het is eervol voor het vaderland te sterven. Ik bedoel hen, die den, vreeselijken strijd hebben overleefd, maar hun gezondheid offerden. Ik lees nu, dat de directie der Ned. Spoorwegen den conducteurs vérgaande bevoegdheden heeft gegeven om deze invalide sol daten in den trein aap. een plaats te helpen. Het ergste is, dat dit noodig is geweest. Het ergste is, dat er men- schen, jonge menschen zijn geweest, die hen in den trein rustig lieten staan. Wij hadden ruim honderd jaar geen oorlog meer gevoerd en hadden dus niet veel ervaring inzake oorlogs invaliden. Maar fatsoen en gevoel hebben niets met ervaring te maken. Het wijst bovendien op een gebrek aan vaderlandsliefde en dat is bijna r.og erger, omdat vaderlandsliefde een natuurlijke deugd is. Maar als dit droeve feit dan zoo is, laten wij dan iets leeren van alle volkeren, die meer en langduriger dan wij voor hun vrijheid en onafhankelijkheid hebben moeten strijden. Ik herinner mij, dat ik jaren gele den in Budapest in de tram stapte en daar op de leuning van een bank een plaatje zag, waarop stond: Gereser veerd voor oorlogsinvaliden. In iede- ren wagen was zoo'n bark. Daar kon den oorlogsinvaliden gratis plaats Ik beveel dit goede voorbeeld ter navolging aan de directies der Spoor- en Tramwegen aan. Maar als zij dit goede voorbeeld zouden volgen, wil dat nog niet zeg gen, dat men verder zijn gevoelens van fatsoen en vaderlandsliefde over boord zou mogen gooien.... v WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 LEVERING VAN PAARDEN VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. Een besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij is verschenen, op grond waar van provinciale voedselcommissarissen kunnen overgaan tot het vorderen van paarden, bestemd voor naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komende gegadig den. HET 50.000ste OCTROOI DOOR DEN- OCTROOIRAAD VERLEEND. Het 50.000ste octrooi is 17 Februari j.l. verleend aan den heer Louis van Stolk te Rotterdam, voor een wissel voor monorail- hangspoor met twee wisseltongen, elk in dividueel behoorende bij een bepaald rail- stuk. De octrooigemachtigde hierbij was de heer H. W. Da en dels, Laan Copes van Cattenburch 24 's-Gravenhage.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1