Laatste berichten MARKTBERICHTEN DINSDAG 18 FEBRUARI 194i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 i OMGEVING LE1DSCHENDAM K.J.M.V. Als inzet van de 2e periode van het arbeidsprogram der K.J.M.V., ge naamd „Kerstening van het arbeidsmilieu", werd gisteravond door kapelaan Luken voor de Leidschendamsche K.J.M.V. behandeld het onderwerp „Het slechte milieu". Door den voorzitter, den heer Wim Bleijs, werd de bijeenkomst op de gebrui^lijke wijze geopend, waarna hij zijn vreugde uitsprak over de groote belangstelling. Na een korte inleiding wordt het onder werp door kapelaan Luken op zeer bevatte lijke wijze uiteengezet. Als wij, aldus spr., het arbeidsmilieu willen verbeteren, moe ten wij zelf sterk in onze schoenen staan, moeten wij toch zeker allereerst beginnen met onzen arbeid eiken morgen aan God op te dragen. Veronderstel, dat wij moeten arbeiden in een slecht milieu, wat moeten wij daartegen doen? Wij moeten dan begin nen met ons inwendig te versterken, wij moeten ons wapenen door het gebed, door het dikwijls ontvangen der H.H. Sacra menten. Wij moeten dan vooral een goeden •vertrouwensman hebben, die wij altijd zul len vinden in den priester, waarmede wij alles kunnen bespreken. Met frappante voorbeelden toont spr. aan, hoe wij ons in het slechte milieu kunnen wapenen tegen de spotters en anderszins en wat wij kun nen bereiken door het goede voorbeeld en hoe zelfs hierin het apostolaat kan wor den uitgeoefend. Met een krachtig, aanmoedigend woord ■besloot kapelaan Luken zijn prachtige en leerzame rede. Nieuwe raadhuis. Met ingang van Vrij dag 21 Februari a.s. zal de afdeeling III van de gemeente-secretaris (Sociale Zaken, waaronder begrepen Steunverleening, ar beidsbemiddeling, werkloosheidsverzekering en Maatschappelijk Hulpbetoon), gevestigd zijn in het nieuwe gemeentehuis aan de Koningin Wilhelminalaan. De ingang is: achterzijde van het gebouw; de afdeeling is geopend des Maandags en Zaterdags van 9.3012.30 uur en de ove rige werkdagen des namiddags van 14 17 uur. In verband met de verhuizing zal afdee ling III op Donderdag a.s. niet voor het publiek geopend zijn. Voorts zij medegedeeld, dat het kantoor van den gemeente-ontvanger inmiddels is gevestigd in het nieuwe gemeentehuisge opend iederen werkdag van 1012 uur). Het gemeentebestuur en de diensten, .die reeds in het nieuwe gemeentehuis zijn ge vestigd, zijn telefonisch te bereiken on der no. 7. Het distributiekantoor is telefonisch te bereiken onder no. 173 (oude gemeente huis). Geboren: Gemma Catharina Maria, dochter van H. F. M. Jerphanion en W. Durand George Francis Jacobus Maria, zoon van J. Pauwels en D. v. d. Niet Jacoba, dochter van J. Schouten en A. Schouten Franciscus Wilhelmus Maria, zoon van C. J. A. Arkesteijn en M. W. Bier- kuil Jacobus Nicolaas Maria, zoon van W. J. Matla en P. M. v. d. Helm. Getrouwd: J. W. F. van Amelsvoort en M. B. Chr. J. Burgsteijn. LISSE Volksbond. De afdeeling van den R.K. Volksbond hield gisteravond haar 40sten jaarvergadering onder voorz. van den heer P. de Koning. Op 15 Maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, aldus de voorz., dat on ze afdeeling werd opgericht. Zoo mogelijk zal in den loop van het jaar dit feestelijk ■worden herdacht. Uit het jaarverslag van den penningm. bleek, dat was ontvangen 4076.59 en uitgegeven 4082,24, alzoo een tekort van 5,65. De exploitatie Eigen Gebouw gaf een sluitend slot. Bij monde van den heer H. v. d. Vlugt rapporteerden de kasnazieners alles aocoord. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren C. Bon, J. H. Slobbe, P. Verdoorn, Jac. v. d. Zwet en T. van Kesteren bij enkele canditdaatstelling herkozen, terwijl in de vacature J. H. v. d. Voet werd gekozen den heer H. J. de Bruin. De voorzitter deelde mede, dat we derom de zegening der gereedschappen zal plaats hebben, waarvoor de voorzitter de volle medewerking verzocht. Aan Moe derzorg zal 25.subsidie worden ver leend, evenals aan de Kath. Actie. De heer Jer. Koelewijn zal met een bestuurslid, de afdeeling op den Centralen Raad vertegen woordigen. De geestelijk adviseur hield hierna qen lezing over de encycliek „Sum ma Pontificatus" van Paus Pius XII en vond een aandachtig gehoor. In de pauze werd een gratis verloting gehouden. SASSENHEIM Loos alarm. Zaterdagavond spoedden de brandweerlieden, gewaarschuwd door het alarmsignaal, dat in hun huiskamers gegeven werd over de Radio-centale, naar de brandweergarage aan het gemeen tehuis. Daar bleek dat een kortsluiting in het alarm-toestel de oorzaak van het sein geweest was. Brand was nergens te beken nen. Ondertusschen was het een goede oefening. WIELRIJDERS, twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. COLLECTEN WINTERHULP. De huiscollecte voor Winterhulp heeft Vrijdag 668.05 1/2 opgebracht, terwijl Za terdag op straat voor een, bedrag van 523.53 aan speldjes werd verkocht; in to taal ƒ1191.58 1/2. De lijstencollecte op 30 en 31 Januari bracht 2735.89 1/2 op, de Decembercol- lecte 1400. „KATHOLIEK LEIDEN". PATER HELMER OVER „GOD EN HET KIND". Er bestond groote belangstelling voor de vergadering van „Katholiek Leiden", wel ke gistermorgen om 11 uur in „De Har monie" werd gehouden. Vele bestuursle den van aangesloten vereenigingen waren aanwezig toen precies om 11 uur zoo veel de voorzitter, de heer W. Kriek, de bijeenkomst opende met den chr. groet. Spr. verwelkomde den spr., Pater Helmer, die zou spreken over „God en het kind", en aanstonds het woord verkreeg. Spr. be gon met te zeggen, dat het hem reeds vele jaren heeft bezig gehouden, dat het voor de jeugd moeilijk is aan de Kerk vast te houden. De groote kwaal is de vervreem ding, de onverschilligheid en de grond daarvan ligt in de opvoeding, die een gebrek vertoont aan gedachten over God. Wij leerden den kinderen, dat wij God moeten dienen en daardoor in den hemel komen. Wij leeren echter teveel wat niet mag. In dat opzicht zijn we te eenzijdig; zoo leeren zij niet offeren. God is liefde. Wie lief heeft, geeft graag. En daar God oneindig goed is. wilde Hij iets oneindigs geven, zijn eigen oneindig geluk, Zichzelf. Maar om iets te geven, moest er iets zijn, aan wie God iets kon geven. Daarom schiep God de menschen om te kunnen geven. Dat is dus de reden van ons bestaan: God in ons hebben en dus is het doopsel het grootste moment in ons bestaan. Ons verdere leven is slechts de consequentie van het doopsel. Met het doopsel is het hoofddoel der schepping bereikt. Dan is God in ons. Sterven wij met de heiligma- kende genade, dat is met God, dan vallen de blaadjes van ons lichaam open en wordt de knop bloem. Dan zien wij den God, die nu in ons is. Zoo moeten wij het katho liek leven zien, dan wordt het niet het for- "meel beoefenen van katholieke practijken. Het voornaamste is dus God in ons bewa ren. Het overige zijn maar middelen om God's wil te vervullen en daardoor God in ons te bewaren. Het voornaamste is en blijft: God in ons. Spr. stelt zich de vraag: hoe werkt dit door in het dagelijksch leven. Alles wat het kind doet, doet het dus met God. Zóó moeten wij het den kinderen voorhouden en leeren. Dan is geen enkele moeite voor niets. Ook als de uiterlijke bedoeling van een inspanning niet wordt vervuld, is er niets mislukt, dan is altijd nog: Gods glo rie vergroot en iets gedaan voor het eigen geluk en voor de redding van anderen. Zoo leert men den kinderen de waarde van Gods genade kennen. Hieruit volgt dus, dat wij een zonde direct moeten biechten, omdat dan iedere seconde stil staat de mogelijk heid te werken aan Gods glorie, aan het eigen geluk en aan de redding van ande ren. Dat God in ons is, geeft de waarde en het geluk aan iedere minuut van iede ren dag. Na de pauze gaf spr. nog meerdere prac- tische toepassingen op het grondidee: God in ons, ons leven heeft dus waarde. Spr. geeft hiervan eenige practische voorbeel den uit zijn ervaring als retraite-leider. Hij gaf het voorbeeld van den jongen, die de juiste conclusie trok: 'dus iederen dag, dat ik in doodzonde leef, doe ik te kort aan God, aa'n mij zelf en aan anderen. En die later bij tegenslag op een vraag wat hij verdiende, zeide: de glorie van God, mijn eigen geluk, de redding van anderen en vijf gulden per week. Die drie eerste din gen blijven het hoofddoel van het leven en maken den mensch gelukkig. En dat moe ten wij den kinderen leeren. Dan bindt men de kinderen aan God, dan is het heerlijk katholiek te zijn, ieder oogen- blik. Dan zijn de offers geen wissels op de eeuwigheid, maar een oogenblikkelijk ge luk. Dat is de beteekenis van het woord: God, die onze jeugd verblijdt. De voorzitter dankte Pater Helmer recht hartelijk voor zijn voordracht en zeide, dat allen dezen morgen heel wat hebben ge leerd. Spr. hoopte, dat allen deze waarhe den ook zouden uitdragen. Hierna werd de bijeenkomst met den chr. groet gesloten. DE STILLE OMGANG. Kerkelijke herdenking op 23 Maart. Het bestuur van de Leidsche afdeeling van den Stillen Omgang heeft aan de le den een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Het is u uit de dagbladen reeds bekend, dat het Amsterdamsche Hoofdbestuur aan hare zusterafdee;ingen mededeeling ge daan heeft, dat „in verband met de hui dige omstandigheden het niet mogelijk zal zijn den gebruikelijken Stillen Omgang in Maart a.s. te houden"; en geeft daarvoor vier geldige redenen aan. Zwaar is ons allen, trouwe Ommegan- gers, de mededeeling gevallen, dat wij dit jaar den traditioneel „Omgang" niet kunnen vervullen; wij vertrouwen echter, dat dit slechts bij één open schakel in de reeks van Ommegangen zal blijven, waar aan Leiden reeds achttien achtereenvol gende jaren als afzonderlijke groep heeft deelgenomen en wel met een steeds groo- ter wordend aantal van bedevaartgangers. Wü moeten er ons echter bij neerleg gen en kunnen slechts antwoord geven op de vraag en het initiatief van het Am sterdamsche hoofdkwartier: „Wat kunnen wij daar tegenover stellen?" In onze plaatselijke kerken een plech tigheid te houden, welke aan onze gevoe lens tegenover het Allerh. Sacrament van Mirakel ten volle tegemoet komt, en waar door onze eerbiedjen dankbaarheid jegens het „Wonder-Sacramenf kan worden ge toond. In de laatste bestuursvergadering is op voorstel van onzen geestelijken directeur besloten de kerkelijke herdenking voor de leden te houden op Zondag 23 'aart a.s., in de broederschapskerk „Hartebrug" en wel 's morgens te 10.15 uur een plechtige Hoogmis, waaronder predikatie. Daarna 's middags van 47 uur aanbid ding en tot slot een plechtig lof. Het zal niet noodig zijn onze leden uit te noodigen 's morgens tot de H. Tafel te naderen, ieder is hierin vrij hoe laat en in welke parochiekerk: maakt dan in gedach ten den „Omgang" en voegt bij uwe gebe den een speciaal gebed wat dit jaar door onzen Moderator Mgr. dr. G. C. van Noort wordt verzocht „De Heiliging van het Huis gezin". Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 871 M. van Essen, Leiden. Breestraat 37, bontwerkerij en winkel. Overl. E B. Th. van Essen, Leiden, d.d. 2 Februari 1941. Door de recherche alhier is aangehou den de 18-jarige G. J. v. V., alhier woon achtig, verdacht van diefstal van ƒ2.50 in dienstbétrekking. Tooneel VIJFDE ABONNEMENSVOORSTELLING. „De vriendin van allen en niemand". N.V. Het Neder- landsch Tooneel. „Een luchtige fantasie uit het zonnige Italië noemt het programma deze klucht van Alessandro de Stéfani. Dat is het in derdaad, het is een fantasie met vele ver rassingen, maar naar den „diepenren klank, die het hart raakt" moet men niet al te ernstig luisteren, warit die is ver te zoeken. Maar waarom moet men nu ook per se iets ernstigs gaan zoeken achter dit vroolijke verhaal? Er is een schrijver, die een wonderlijk naieven indruk maakt en woont in een van die heerlijke villatjes aan het Lago Maggiore. De villa heeft hij ge kocht van de markiezin del Torre, die aan lager wal is geraakt en thans het beroep van waarzegster uitoefent. Haar zoon weet daar niets van en als hij plotseling naar huis terugkeert, weet de markiezin niet beter te doen, dan den schrijver te verzoe ken, haar de villa weer voor een paar da gen af te staan. Dat geeft natuurlijk aan leiding tot allerlei verwikkelingen. Maar de markiezin is een doortastende vrouw; zij ordent in een paar dagen de verwaar loosde zaken van den schrijver, zij zet hem aan het werk, zij weet een huwelijk tot stand te brengen tusschen haar zoon en een nichtje van den schrijver en trekt ten slotte ook voor den naieven schrijver de juiste kaart „hartevrouw"; zij trouwt hem. Zoo ziet men ook hier weer, dat een vrouw alles op alles zet, om haar doel te bereiken, en dat zij altijd bereikt was zij wil. Dat is de eenige moraal van het ge val; overigens is het een amusant verhaal zonder meer. Louis Saalborn maakte van den schrijver een echte kluchtspel-figuur, hetgeen volkomen in stijl was, maar het zoeken naar den dieperen ondergrond vol maakt illusoir maakte. De vrouw, die hem inpalmde, werd door Magda Janssens met veel levendigheid en speelschen geest weergegeven. In de bijrollen noemen wij nog Louis de Bree, als vriend, Carla de Raet als nichtje en Guus Oster als de zoon Giorgio. Men heeft zich geamuseerd met dit goed gespeelde lachedingetje. BINNENLAND. Enqelsche bommen op Nederland De Engelsche luchtaanvallen in het af- geloopen weekeinde, vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag, hebben in ons land onder de burgerbevolking in totaal 19 dooden en dertig gewonden, onder wie elf zwaar gewonden, geëischt, alsmede drie vermisten. Wederom moest Rotterdam het grootste aandeel dragen. In totaal zijn daar negen burgers gedood, acht zwaar ge wond en elf licht gewond. Onder de doo den bevinden zich vier patiënten en drie verpleegsters van het St. Franciscuszieken- huis, dat door een voltreffer is getroffen. Bovendien zijn een verpleegster en twee kinderen, die onder puin zijn bedolven, vermist. Hei, dak van het ziekenhuis is geheel verbrand. De brand was zeer hevig, zoodat de geheele Zondag aan het nablusschen meest worden besteed. Een bom trof het zuster-verblijf, waar groote verwoestingen zijn aangericht.* Slecht® aan het snel en kordate optre den van leiding en personeel van het zie kenhuis is het te danken, dat er niet nog meer slachtoffers zijn te betreuren. Bij het begin van den luchtaanval is met de ontruiming van het ziekenhuis begonnen en ook na den bominslag is daarmede krachtig doorgegaan. In de omgeving van het ziekenhuis zijn vier huizen vernield. Buiten Rotterdam is een groot aantal ste den en dorpen aangevallen. Daarbij zijn verschillende particuliere huizen en boer- deren beschadigd. Het aantal daarvan loopt, in de honderden. Bijzonder droevig is het, dat in het Oos ten des lands een sanatorium door brand bommen is beschadigd. Vier Engelsche vliegtuigen zijn bij de aanvallen der Engelschen door de Duitsche verdedigers neergeschoten. LIJK OPGEHAALD. Gistermiddag is te Zaandam het lijk op- geheeld van den 50-jarigen verzekerings agent P. G. Drijver, die sedert 30 Novem ber werd vermist. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid te water ge raakt. Een bedrag aan incasso-geld werd nog op hem gevonden. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 17 Febr. (D. N. B.). Het op perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: ,,Een duikboot heeft 11.000 ton vijande lijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot, die tot dusverre, zooals reeds gemeld, 20.000 ton tot zinken had gebracht, kon haar resul taat verhoogen tot 24.000 ton vernietigde vijandelijke koopvaardijscheepsruimte. Ver kenningsvliegers hebben ten Noorden van Great Yarmouth een groot koopvaardij schip door bommen zwaar beschadigd en ten Westen van Ierland een klein stoom schip tot zinken gebracht. Geslaagde aanvallen hebben gevechts vliegtuigen gisteren gedaan op vliegvel den, troepenkampen, havenwerken en een wapenfabriek in het Zuid-Oosten van En geland. Op den grond staande vliegtuigen en een vliegersnest werden door bomtref- fers en boordwapens vernield. Het ketel huis en de werkplaatsen van een mon- tagefabriek werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Ten Noord-Oos ten van Peterhead is een vijandelijk vracht- en passagiersschip van 6000 ton in enkele seconden gezonken, nadat het door bommen rechtsstreeks was getroffen. Door dit resultaat heeft men een groep ge vechtsvliegers in den strijd tegen Engeland en Noorwegen in totaal 150.000 ton vijan delijke scheepsruimte vernietigd. Ook op 16 Februari heeft vèrdragend ge schut van het leger voor den oorlog be langrijke doelen in het Zuid-Oosten van Engeland beschoten. In Cyrenaica heeft de Duitsche lucht macht talrijke vijandelijke vrachtauto's en pansterwagens vernietigd en benzine-op- slagplaatsen en tenten in brand geschoten. By een aanval van jae,rs op het eiland Malta heeft de vijand bij luchtgevechten drie vliegtuigen van het type Hurricane verloren. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegers troepenconcen traties om Benghazi met succes aangeval len. Twee vijandelijke vliegtuigen, die het be zette gebied trachtten binnen te vliegen, zijn reeds aan de Kanaalkust in een luchtgevecht neergeschoten. Aanvallen op Duitsch gebied zijn in den afgeloopen nacht niet gedaan. Een patrouillevaartuig heeft aan de kust van Vlaanderen een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Lucht afweergeschut heeft in den loop van den 15en Februari in het kustgebied nog twee Britsche vliegtuigen neergehaald, zoodat de vijand op 15 en 16 Februari in totaal 18 vliegtuigen heeft verloren. Vijf eigen vlieg tuigen worden vermist." HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 17 Febr. (Stefani). Het 255ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front duurden de gevechten gisteren voort, in het bijzonder in den"sector van het 11de leger. Onze luchtmacht-afdeelingen hebben bases, ver bindingswegen en verdedigingswerken van den vijand ftrachtig gebombardeerd en concentraties van troepen en voertuigen in scheervlucht bestookt met lichte bommen en machinegeweervuur. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. In den nacht van 15 op 16 Februari heb ben onze bommenwerpers met duidelijk succes treffers geplaatst op het vliegveld Mikabba op Malta. Jachtvliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben boven het eiiand drie Hurricanes neergeschoten. Te Dzjaraboeb heeft de vijand op 12 en 14 Februari met buitengewone heftigheid zijn aanvallen hervat, waarbij hij op groote schaal gebruik maakte van gemechaniseer de strijdmiddelen. Zijn aanvallen braken tegen den tegenstand van onze dappere troepen. Afdeelingen van het Duitsche vlie gercorps hebben vijandelijke luchtbases, verbindingswegen en Engelsche afdeelin gen van gemechaniseerde strijdmiddelen hevig gebombardeerd. Een der Duitsche bommenwerpers is niet teruggekeerd. In de Aegeische Zee is een vijandelijke luchtbases op het eiland Kreta bestookt met bommen van zwaar en licht kaliber. In den sector-Keren in Oost-Afrika bedrij vigheid der artillerie aan weerskanten. In den sector-Kenya is op een sterke colonne vrachtwagens, die getracht had onze stel lingen te naderen, onmiddellijk een tegen aanval ondernomen. De vijand moest zich met aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal terugtrekken. Onze luchtafdeelingen blijven de opera ties op den beganen grond voortdurend steunen. By den aanval, dien de vijand in den nacht van 15 op 16 Februari op Brih- cisi heeft ondernomen, is, behalve de twee vliegtuigen, waarvan in het 254ste weer- machtsbericht melding is gemaakt, nog een derde vijandelijk vliegtuig neergescho ten." DE „TJITJALENGKA" NAAR HONKONG VERTROKKEN. MANILLA, 17 Febr. (Domei). Met een zucht van verlichting heeft men op de Phi- I lippijnen vernomen, dat het schip van dé JavaChinaJapan-lijn, de „Tjitjalengka" (10.972 ton), op 15 Februari van hier naar Hongkong vertrokken is. Er wordt aan herinnerd, dat de „Tjitjalengka" op 13 Fe bruari naar Manilla was teruggekeerd als gevolg van gemelde instructies der Neder- landsche autoriteiten om een schuilplaats te zoeken in een neutrale haven. Inmid dels heeft de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen tegengesproken, dat zy aan de Nederlandsche scheepvaart be vel heeft gegeven, een schuilplaats te zoe ken in een neutrale haven. DE HANDELSBESPREKINGEN TTJW- SCHEN JAPAN EN NED. INDIë. BATAVIA, 17 Febr. (Domei). De han delsbesprekingen tusschen Japan en Ne derlandsch-Indië zullen vandaag hervat worden. De heer van Hoogstraten, chef van de afdeeling industrieele zaken van het bureau voor handelsaangelegenheden en gedelegeerde van Nederlandsch-Indië voor de besprekingen met de Japansche de legatie, heeft Zaterdagochtend een bezoek gebracht aan Joetaka Isjizawa, den Japan- schen consul-generaal, en hem voorgesteld weer met de besprekingen te beginnen. DE IN NED. INDIë WONENDE JAPANNERS. TOKIO, 17 Febr. (D. N. B.). De in Ne derlandsch-Indië wonende Japanners ma ken met het oog op de ontwikkeling van den algemeenen toestand toebereidselen zoo meldt het blad „Tokio Asahi Sjim- boen" uit Batavia om hun gezinsleden huiswaarts te sturen. Op alle Japansche schepen, welke in het gebied van de Zuid zee varen, zyn tot eind April alle hutten besproken. De in Nederlandsch-Indië wo nende Japanners volgen met de grootste aandacht het verloop van de handelsbespre kingen tusschen de Japansche en Neder- landsch-Indische delegatie, daar de afloop van deze onderhandelingen hun toekomst op verstrekkende wijze zal beinvloeden. DE OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 17 Febr. (Stefani). De toestand in de door de Donau overstroomde gebieden is zeer ernstig. In de omgeving van Koskmet zijn ruim 150 woningen ver nield. De verbindingen met Boedapest zijn op eenige plaatsen verbroken. De minister president heeft zich vannacht naar het commissariaat voor de overstroomingen begeven om zich op de hoogte te stellen en richtlijnen aan te geven. Talrijke ministers hebben zich naar de geteisterde streken begeven. HET SPOORWEGONGELUK OP DE BRUG VAN UROLA. SAN SEBASTIAN, 17 Febr. (D. N. B.). Bij het treinongeluk op de brug van Urola, waarbij drie wagons in de rivier vielen, zijn tot dusver behalve de 25 dooden, ruim 120 gewonden, meerendeels ernstig gewon den, gevonden en naar het militaire zie kenhuis van Zumaya vervoerd. Daar de electrische. stroom verbroken werd, moest het eerste reddingswerk bij kaarslicht ver-, richt worden. Er stond ook geen water ter beschikking, omdat de waterleiding ge sprongen was. De drie in het water liggen de wagons zijn de postwagen, een wagon eerste en een wagon derde klasse. Men vreest onder de -in het water liggende wa gons nog een aantal lijken te zullen vin den. Thans zijn eenige duikers bezig de wagons met dynamiet los te maken. De overige acht wagons van den trein vielen wel niet in de rivier, maar leden toch ook groote schade, omdat zij van een helling vielen, waarbij een aantal passagiers ge wond werd. HET AUTO-ONGELUK BIJ DE PUNT. Nog een slachtoffer overleden. De 32-jarige gehuwde arbeider J. Wout- wijk uit Groningen, die Zondagavond bij het auto-ongeluk bij de Punt ernstig werd gewond, is vanochtend in het academisch ziekenhuis aan de gevolgen overleden. LEIDEN, 17 Febr. Groenten. Per 100 K.G. Roode kool 7.30, Savoye kool 5.80, Groene kool 3.705.80, Boerenkool 3 10, Rapen f 3.30, Prei 10.10—12.70, Kro ten, gekookt 111, Uien 6.15, Peen 5 9.20, Spruiten 1319, Afidijvie 3039, Sla 2527, Nero 6.8019, Spruiten ge schoond 20—38, Witloof 11—25. Per 100 stuks: Salade 3.909.20, Knolselderie 6.10—10, Per 100 bos: Pieterselie 7.50— 8.10, Selderie 2.90—7.20. BODEGRAVEN, 18 Febr. Kaas. Aan voer 4 partijen Goudsche kaas, met rijks- merk, totaal 180 stuks, wegende 1620 kg. Prijs le s. 41.50. Handel vlug. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 17 FEBRUARI. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.2875.43 Brussel 30.11—30,17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 43.59—43.75

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3