DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9873 Ste, £ekl&cli£0oti/fca/ii£ Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbni It Vernieuwing van inaat- schappeli|ke instellingen Wat is de noodzakelijke voor waarde voor een door ons allen ge- wenschte vernieuwing van de maatschappij? Men kent die noodzakelijke voorwaarde. Maar het is goed, haar nog eens in het volle licht te stellen. Die noodzakelijke voorwaarde is: een hervorming van de zeden, waarbij de mensch zijn gebondenheid erkent aan ze delijke normen. Maar.hechten wij dan geen waarde aan hervormingen van maatschappelijke instellingen? Ongetwijfeld. En wij willen erkennen, dat er onder ons wel eens te lang gewacht werd met hervormingen van maatschappelijke instellingen op die bo venbedoelde noodzakelijke voorwaarde: de goede gezindheid. Tusschen goede gezindheid en goede in stellingen bestaat een wisselwerking en een wederzijdsche afhankelijkheid. Zonder goede gezindheid zullen ook de beste instellingen niet volledig tot het ver hoopte resultaat komen. Goede gezindheid wij noemden het boven: een hervorming van de zeden, waarbij de mensch zijn ge bondenheid erkent aan zedelijke normen is een noodzakelijke voorwaarde voor een door allen gewenschte vernieuwing van de maatschappij. Zonder goede instellingen staat echter ook de beste gezindheid vaak machtetoos. Hervorming van instellingen is een van de middelen tot verbetering van zeden. Voor de slechtgezinden wordt de verlei ding verminderd, doordat men hun-de ge legenheid ontneemt, om zich onsociaal te gedragen. Voor de goedgezinden wordt het noodzakelijk milieu geschapen, waarin hun goede gezindheid zich uitleven kan. Zedelijke vernieuwing, met erkenning van persoonlijke gebondenheid aan zedelij ke normen, moet echter voorop staan! Ze delijke vernieuwing en maatschappelijke vernieuwing moeten samen gaan, gelijktij dig in werking worden gesteld. Maar de eerste staat toch voorop! In zijn heel mooi werkje: „De grondslag voor een nieuwe gemeenschap naar de leer van Quadragesimo Anno" schrijft pater dr. mr. Angelinus O.F.M. Cap.: Het gemeenschapsleven kan op den duur slechts gezond blijven, wanneer de mensch zijn gebonheid erkent aan zedelijke no rmen. Bij eennig nadenken moet dit voor iedereen duidelijk zijn. Het standpunt, dat iedereen maar moet zien zooveel mogelijk geld te verdienen, zonder zich te bekommeren om de middelen die daartoe worden gebruikt, kan nooit tot de juiste orde leiden. Wanneer iedereen van het maatschappelijk inkomen zoo veel naar zich toe tracht te trekken als hij maar bij machte is, zonder zich er om te bekommeren, hoeveel hem rechtens toekomt, dan moet de maatschappij wel het tooneel blijven van strijd in plaats van geordende samen werking. Macht kan niet het leidend be ginsel zijn der volkshuishouding; in plaats daarvan moeten het recht en de liefde gaan heerschen. Gezond gemeen schapsleven is slechts mogelijk wanneer niemand méér wil hebben dan hem toe komt, en mer al' het overige als diefstal veafschuwt. Naast hervorming van in stellingen is daarom noo-' dig hervorming van zeden, een vernieuwde bereidwilligheid, om zich in handel en wandel sociaal te ge dragen. Al de gegeven beschouwingen aan gaande het gebruik dat men van zijn privaat \>ezit behoort te maken; aan gaande de juiste verhouding van kapi taal en arbeid; aangaande het recht vaardig arbeidsloon; aangaande de be ëindiging van de klgssenstrij 1; aangaan de de beDerkin? van de concurrentie enz. enz., zullen ijdele klanken b1ij ven, zoo lang de menschen behept blijven met die egoistische geest en met die onver zadigbare hebzucht, die in het verleden reeds zooveel ellende over de mensch- heid gebracht hebben." Dit zijn heel mooie gedachten. Ze kun nen en ze moeten in de samenleving in practijk worden gebracht. Natuurlijk, men zal van onze samenleving geen paradijs kunnen maken. Maar een ernstig streven om het kwade met name den ook onder ons, katholieken, nog te veel heerschenden kapitalistischen geest uit te bannen en het goede te verwezen lijken, dat is ons aller plicht! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN WINTERHULP-COLLECTE; WEER De Volkskrant schreef gisteravond: „Vrijdag en Zaterdag zal de Winterhulp collecte aankloppen. Wéér. Inderdaad, want het is en blijft hard noo.dig. Er is nog zooveel nood te lenigen. Ditmaal geen collecte langs de huizen, aar op straat. Geen wandelaar of wan delaarster zal ongemoeid worden gelaten. men zal meermalen een aanval op uw beurs doen. Laat het liever niet op uw beurs zijn, want dat geeft oponthoud. Houd wat los geld bij de hand, zoodat ook uw opvolger op de straat in de gelegenheid kan worden gesteld, zijn bijdrage te offeren. Niet geven moet het parool zijn, maar offeren. Dit is een bewijs van de ware en echte volksverbondenheid. Wij zijn op weg naar een betere volks gemeenschap. Veel beter dan alle woorden die daaraan besteed zijn, kan de Winter hulp-collecte een maatstaf zijn van de graad die reeds is bereikt. Indien volksgemeenschap geen ijdel en mode-woord wil zijn, moet de opbrengst ook van deze collecte aantoonen, dat de nood van een deel van ons volk ons aan het hart gaat en wij naar vermogen sa menwerken om die nood te lenigen." Bunaanwijzingen De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zon-dag 23 Februari a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- en vet- Kaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „02" genummerde bonnen, die op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elk der met „03" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „03" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak Dat omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 16Q gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak: (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak: (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 24 Februari tot en met 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft de met „05" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 24 Fe bruari tot en met 2 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „06" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 1 k.g. suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het tijdvak waarin de met „06" genummer de bon is geldig verklaard op Maandag in plaats van op Zaterdag begint te loopen. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Woensdag 26 Februari a.s. geeft elk der vier met „02 vleesch" ge merkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rant soen vleeschwaren. De met „02 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitslui tend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, toelke op 26 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongen worst en nier brood en 150 gram voor bloedworst PEULVRUCHTEN. Omtrent de distributie van peulvruchten zullen nog nadere mededeelingen worden gedaan. Briketten op den bon DE OVERHEID NEEMT MAATREGELEN INZAKE KWALITEIT EN PRIJS. Aangezien hier en daar bij den han del en onder het publiek een onjuiste opvatting blijkt te bestaan omtrent den koop van uit kolengruis en/of af val van vaste brandstoffen vervaar digde briketten (tegels), welke tot dusverre door vele handelaren buiten de distributie werden aangeboden, heeft de noodzakelijkheid zich doen gevoelen om den verkoop van derge lijke briketten in het vervolg uitslui tend op geldige brandstoffenbonnen te doen geschieden. Waar verder is komen vast te staan, dat het product in vele gevallenminderwaar dig was en tegen abnormaal hooge prij zen van de hand werd gedaan, heeft de overheid ingegrepen en bij een wijziging van de „vaste brandstoffen distributiebe schikking 1940 lil" onder meer de volgen de eenheden vaste brandstoffen vast gesteld: Briketten, geheel of gedeeltelijk ver vaardigd van uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde: 100 kg. Briketten, geheel of gedeeltelijk ver vaardigd van uitval en/of afval turf: 250 kg. Niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde: 75 kg. Door het Rijkskolenbureau worden maatregelen genomen om een zekere kwa liteitsgarantie voor het product te verkrij gen en tot het vaststellen van een maxi mumprijs te komen. Reorganisatie film keuring Bij beschikking van den secretaris generaal van volksvoorlichting en kunsten zijn de leden van de centrale commissie voor de filmkeuring met ingang van 11 Februari uit hun functie ontheven, met dank voor de door hen bewezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is tot waarnemend voorzitter van de centrale commissie voor filmkeuring benoemd ir W. L. Z. v. d. Vegte, raadadviseur bij het departement van volksvoorlichting en kunsten. Beide beschikkingen zijn getroffen in afwachting van een nadere regeling van de rijksfilmkeuring. De filmkeuring gaat echter ongestoord voort. Het departemeht van Volksvoorlichting en Kunsten merkt in verband met het bovenstaande op: „Met deze beschikkingen is de eerste stap gezet op den weg naar een grondige vernieuwing van de film keuring in Nederland. Dat een vernieu wing van dit instituut dringend noodig was, is in den loop der jaren van ver schillende zijden en bij herhaling betoogd. Het voornaamste bezwaar tegen den ouden toestand betrof het eenzijdige ka rakter van de maatstaven, die bij de keu ring werden aangelegd. Het kwam er op aan datgene uit de film te weren, wat in zedelijk of maatschappelijk opzicht af-* keurenswaardig geacht kon worden. Deze normen werden echter zoo eng opgevat, dat films, die in cultureel opzicht waarde loos waren, op de oppervlakkigheid en smakeloosheid van het publiek speculeer den of gebrek aan eerbied vcfor volk en ras aan den dag legden, ongehinderd kon den worden gedraaid. Ook werd het als een bezwaar gevoeld, dat de filmkeuring geschiedde door perso nen, voor wie deze werkzaamheid slechts een bijkomstig karakter-droeg. De filmkeuring zal in de toekomst be- heerscht worden door den opbouwenden en positieven geest, die allen arbeid voor het nieuwe Nederland kenmerkt." Reorganisatie Neder- landsche politie De secretaris-generaal van het departe ment van Justitie heeft, uit overweging, dat het noodzakelijk is maatregelen te ne men, welke bevorderlijk kunnen zijn aan de totstandkoming en de richtige uitvoe ring van een verdere reorganisatiet der Nederlandsche politie, in overleg met den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, een commis sie ingesteld, aan welke wordt opgedragen advies uit te brengen met betrekking tot en reorganisatie van de Nederlandsche politie, alsmede de noodige voorzieningen voor te bereiden met het doel deze reor ganisatie zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden, een en ander met inacht neming van de richtlijnen, door of namens den hoogeren S.S. en politieleider bij den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied aangegeven. In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid, - tevens voorzitter: mr. A. Brants, directeur-generaal van politie te 's-Gravenhage; b. tot leden: a. W. de Koningh, kolonel der mare chaussee, inspecteur-generaal der Neder landsche politie; mr. dr. J. A. van Thiel, procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie te Amsterdam; mr. R. van Genechten, procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie te 's-Gravenhage; mr. G. W. Toebes, referenda: is bij het appartement van Financiën; H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, bij ontstentenis te vervangen door D. Schuitemaker, hoofd commissaris van politie te Utrecht; N. G. van der Mey, tijdelijk raadadvi seur in buitengewonen dienst bij het di rectoraat-generaal van politie; C. tot lid en secretaris: mr. P. Meyjes, raadadviseur bij het directoraat-generaal van politie. Ir. H. A van IJsselsteyn f Donderdag is te 's-Gravenhage op 80-jarigen leeftijd overleden ir. H. A. van Ysselsteyn, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel De teraardebestelling van het stofrelyk overschot zal Maandag a.s. om 12 uur op de begraafplaats oud Eik en Duinen in Dei Haag geschieden. Ir. H. A. van Ysselsteyn werd 6 Decem ber 1860 te Zierikzee geboren. Na zijn stu dies aan de H.B.S. en de poly-technische school te Delft werd hij op 20-jarigen leef tijd, na het behalen van zijn diploma als civiel-ingenieur, bij de gemeente Potter- dam aangesteld. In 1908 werd hij door minister Talma aangezocht als hoofd van de arbeids inspectie. Als directeur-generaal van den Arbeid leidde hij het ontwerpen van de arbeidswet 1911 en de stuwadoorswet 1914 terwijl hij van 1911 tot 1914 voorzitter van de staatscommissie voor de electriciteits- voorziening en in de oorlogsjaren alge meen secretaris van het Kon. Nationaal Steuncomité was. Toen in 1918 Mgr. Nolens werd belast met de formatie van een nieuw ministerie werd ir. Van Ysselsteyn aangezocht als minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en tot 1922 maakte hij als zoodanig deel uit van het kabinet-Ruys de Beeren- brouck, zelf heeft hij eenigen tijd het departement van Marine beheerd. Her haaldelijk is de heer Van Ysselsteyn, opge treden als regeeringsvertegenwoordiger bij internationale conferenties, waarbij vraag stukken van den arbeid werden besproken. Van 1923 tot 1936 was hij lid van den Zuiderzee-raad, terwijl hij van 1924 tot 1932 rijksbemiddelaar is geweest. Geen bom ie Utrecht DE ONTRUIMDE WONINGEN MOGEN WEER BETROKKEN WORDEN Het A.N.P. bericht: Het onderzoek, dat is ingesteld naar het gat, dat spelende kin deren in het plantsoen van een arbeiders wijk te Utrecht hadden aangetroffen, heeft uitgewezen, dat men niet met een neerge komen bom heeft te doen. Den bewoners van deze wijk, die veilig heidshalve hun woningen hadden moeten verlaten, is thans toegestaan terug te keeren. PRODUCTIE VAN TURF. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hoeveelheid dagwerken voor de productie van fabrieksturf gedu rende het tijdvak van 1 Maart tot 15 Juni 1941, welke door de georganiseerden bij de Nederlandsche turfcentrale gezamen lijk mag worden geproduceerd, het aantal van 40.000 niet te boven mag gaan. De hoeveelheid huisbrandturf, welke mag worden geproduceerd, mag voor zoo ver het baggerwerk betreft niet meer dan 50.000 en voor zoover het persturf betreft niet meer dan 400.000 duizendtallen bedra gen. TANDEN Een 86-jarige schoenlapper, John Gantenbein, die in de staat Washing ton in Amerika leeft, heeft voor de derde maal tanden gekregen. En hier aan is niet de tandarts te pas ge komen, want de oude heer verklaarde, dat hij dezelfde pijnen heeft geleden als een baby, die zijn eerste tanden krijgt. Dit herinnert mij aan het ver haal van dien Amerikaan, die in den Franschen gulden tijd, een slordigen avond in Parijs had doorgebracht en op een bank in het Bois de Boulogne was gaan slapen. Toen was er blijk baar iemand voorbij gekomen, die in den vroegen morgen het spreekwoord indachtig was: de morgenstond heeft goud in den mond. En die had in den mond van den Amerikaan gekeken en daar dat morgenstondsche goud ont dekt enuit den slapejiden mond verwijderd. De Amerikaan werd wakker zonder tanden. Twee Amerikanen dus. Een met en wakkerzonder zijn gouden gebit. Soms in dezen oorlogstijd, voelt een mensch zich ook als een baby, die tanden krijgt, al zou men zich kun nen afvragen, wat men, als de oorlog nog lang duurt, met drie stel tanden moet beginnen. Voor één collectie is er dan misschien niet eens voldoende werk. Maar misschien maken wij ons noodeloos ongerust en gelijken wij dan op den Amerikaan in het Bois du Boulogne, wien op zachtmoedige wijze alle tanden werden getrokken. Dan behoeven wij er tenminste geen spijt van te hebben. Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Posigironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 RADIOTOESPRAAK VAN Mr. J. LINTHORST HOMAN VOOR DE WINTERHULP NEDERLAND. Mr. J. Linthorst Homan zal heden (Vrij dag) avond van 10.15 tot 20.30 uur een ra diotoespraak houden op den zender van Hilversum 1 en het distributienet van Hil versum 2. KOFFIE EN THEE IN DE CAFé'S. De maandelijksche toewijzingen verminderd. Zooals in de lijn der verwachting lag zijn tegelijk met de kleinere rantsoe nen voor de particulieren ook de maan delijksche toewijzingen van koffie en thee aan café's, restaurants en derge lijke instellingen met ingang van 1 Fe bruari verminderd. Deze inrichtingen zijn thans gerantsoeneerd op de basis van 25 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vo rig jaar. Zij zullen dus om in de vraag naar deze dranken te kunnen voorzien, meer nog dan in den latasten tijd al het geval was, een beroep op surro gaatproducten moeten doen. BLOEMKWEEKERIJPRODUCTEN Het bedrag voor aankoop op veilingen verhoogd. Zooals bekend, worden telken jare uit het Landbouw-Crisisfonds bedragen be schikbaar gesteld ter aankoop op veilingen van producten der bloemkweekerij. De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij heeft thans besloten, voor het kalenderjaar 1941 daarvoor 480.000 be schikbaar te stellen, wat dus meer is dan in de voorgaande jaren, n.l. 341.000 voor 1940 en 245.000 voor 1939. Voorts is bepaald, dat de crisis-aankoop beschikking 1939 (bloemkweekerij produc ten) is verlengd tot 31 December 1941. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat we derom een dertiental slagers wegens het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Ne derlandsche Veehouderij centrale is uitge sloten. Uit onze omgeving is onder deze dertien slagers een slager te Langeraar.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1