DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Nief ontplofte bom neergekomen? Franko's bezoek aan Mussolini Fraude bij de Meel- cenlrale Momentje DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9872 Sb £eklócHe(Boii/fcci/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Over socialisme Wij hebben onlangs een korte beschou wing gewijd aan de rondom het woord „socialisme" gevoerde, verwarde en ver warrende, discussie. In die discussie wordt ook door niet-ka- tholieken Nieuwe Rott. Crt. o.a. de pauselijke encycliek Quadragesimo Anno betrokken. Dat men zich beroept op pauselijke en cyclieken, ontmoet onzerzijds, natuurlijk, geen bezwaar, mits men eerst de encyclie ken heeft gelezen en bestudeerd. Wat zijn er onder de katholieken zélf niet een aan tal menschen ook „intellectueelen" die in redevoering en gesprek b.v. „Qua dragesimo Anno'' citeeren, terwijl zij van de geheele encycliek niets meer kennen, dat juist dat citaat! „Het is onmogelijk degelijk katholiek te zijn en tegelijk socialist in den waren zin van het woord". Dit is een citaat uit de „Quadragesimo Anno". Dus en dan gaan de kenners, niet van de encycliek, maar alleen van deze paar woorden uit, de encycliek, op hun manier conclusies trek ken. Maar waarom kan men onmogelijk degelijk katholiek zijn en tegelijk socialist» in den waren zin van het woord? Velen, die zich graag op „Quadragesi mo Anno" beroepen, zullen niet eens ken nen het antwoord, dat genoemde encycliek op deze vraag geeft een antwoord kort, klaar en afdoend. Wij lezen in de encycliek: Volgens de leer van het christendom toch, is de mensch, met zijn socialen aanleg, op deze aarde geplaatst, om te leven in een maatschappij en onder een door God gesteld gezag, al zijn vemogens te ontwikkelen en te ont plooien tot eer en glorie van zijn Schepper, de plichten van zijn be drijf of van zijn beroep getrouw te vervullen, en aldus zijn tijdelijk en eeuwig geluk te bewerken. Het socia lisme daarentegen kent deze verheven bestemming van den mensch m van de maatschappij niet, en bekommert er zich ook niet om, maar meent, dat de menschelijke samenleving enkel en alleen ingesteld is voor tijdelijke be langen. De encycliek spreekt hier niet van so cialisten, maar van socialisme. Het socia lisme als zoodanig erkent den Gods dienst niet. En het is uit heel de encycliek duide lijk, dat de encycliek onder „socialist in den waren zin van het woord", onder so cialisme verstaat den aanhanger van het stelsel, het stelsel, dat hetzij het Marxis me als een bepaald en gesloten systeem verdedigde hetzij van het Marxisme af stamde of er relaties mee had. In dezelfde encycliek lezen we: Is het beeld van de economie totaal gewijzigd, niet minder ingrijpende veranderingen heeft het socialisme, waartegen Onze Voorganger Leo XIII vooral moest strijden, sindsdien onder gaan. Toen kon men nog spreken van hèt socialisme, dat een bepaald en ge sloten systeem verdedigde. Maar sinds dien is het in twee hoofdgroepen ge splitst, die meestal vijandig, en zelfs zeer scherp, tegenover elkaar staan, zonder dat nochtans één van beide het anti-christelyke standpunt, dat zoo ty peerend was voor het socialisme, heeft verlaten. Heden, en .reeds sinds het begrip „so cialisme" in het begrip „nationaal-socialis- me" is opgenomen, bedoelen velen, die over socialisme spreken iets anders, dan Quadragesimo Anno er mee bedoelde. Dit moet allen duidelijk zijn. ARBEIDERSWONINGEN TE UTRECHT ONTRUIMD Het ANP bericht: Spelende kinderen hebben in een plant soen in een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt een militair deskundige van de ontdekking in kennis stelde. Vermoedelijk ligt in het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aan gezien gevaar bestaat, dat het projectiel als nog tot ontploffing zal komen, is bevel ge geven de omgeving te ontruimen. Ongeveer 2000 menschen hebben elders onderdak ge vonden, in afwachting var. het onschade lijk maken van het projectiel. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE VRIJHEID VAN DEN BOER. Op de jongste vergadering van de af dee ling Holland-Brabant van den Ghr. Boe ren- en Tuindersbond heeft o.a. de heer Louwes het woord gevoerd. Bij deze gele genheid heeft hij herhaald, dat de veesta pel in Nederland moet worden ingekrom pen. De Standaard merkt hierbij op: „Voorzoover in die streken, waar het ge mengd bedrijf geëigend is, teruggekomen wordt op dfi uitbreiding van den veestapel, zooals die voor 1930 plaats vond, en meer dere H.A. beschikbaar komen voor den verbouw van landbouw- en akkerbouw producten, valt zulks toe té juichen. En evenzoo, waar door omzetting van gas- in bouwland onze voedselpositie beter in het evenwicht is te brengen, is er tegen in krimping geen redelijk bezwaar aan te voeren. Moeilijker wordt het in de zuivere weide streken. Ook hier werkt een natuurlijke factor. Minder stikstof beteekent minder voedsel voor de dieren en dit noopt tot be perking. De voorraden krachtvoer in dezen tijd hebben eenzelfde effect. Doch van geheel anderen aard is het, dwingend den veestapel in te krimpen, ook als het natuurlijker wijze niet noodig zou zijn. Naar onze meening is het met het oog op de melkproductie, de vleeschvoorziening en de uiteindelijke resultaten van het boe renbedrijf van het grootste belang, den boer de vrijheid te laten om met de be schikbare middelen zijn veebeslag zoo goed mogelijk op peil te houden. Het is op het platteland niet anders dan overal elders, de een kan meer met een dubbeltje, dan een ander met een kwartje. Zoo haalt ook de eene boer meer uit den bodem dan de andere. Dit is zijn belang, maar onder de gege ven omstandigheden niet minder in het al gemeen belang. Wie het agrarisch leven kent, weet. dat men de activiteit zou dooden, indien die vrijheid den boer werd ontnomen. Hoe eerder klaarheid wordt geschapen, hoe beter. De heer Louwes zal zeker in staat zijn de ongerustheid op dit gebied weg te ne nemen." Bestrijding van wand gedierte Besluit van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken betref fende de bestrijding van wandgedierte. Daarin wordt het volgende bepaald: Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verbaden als venhurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd, in gebruik te geven zonder dat een verkla ring is ingeleverd, welke is afgelegd door als zoodanig door Burg. en Weth erken den deskundige en waaruit blijkt, dat noch in de woning noch in het'daarin eventueel aanwezige huisraad wandgedierte is aan getroffen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of Uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, vaar van niet door een deskundige als in het eerste lid bedoeld is verklaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Degenen, voor wie de verbodsbepa lingen gelden, zijn verplicht verklarin gen, als in dat artikel bedoeld, vóórdat een woning of een gedeelte daarvan wordt betrokken bij B. en W. in te le veren. B. en W. zjjn bevoegd voor het afgeven van de verklaringen als in dit besluit be doeld alsmede voor het zuiveren van wo ningen, vertrekken en inboedels tarieven vast te stellen. Op een daartoe door B. en W. in te die nen verzoek kan de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken schriftelijke ontheffing verleen en van het bepaalde in dit besluit met betrekking tot gemeenten, deelen van gemeenten of bepaalde groepen of klassen van woningen ten aanzien waarvan dat college aanneme lijk kan maken, dat besmetting met wand gedierte zich aldaar niet of slechts bij hoo- ge uitzondering voordoet. Overtreding van artikel 1 en 2 wordt getraft met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van-ten hoogste driehonderd gulden. OVEREENSTEMMING VAN OPVATTINGEjN. MADRID, 13 Februari. (D.N.B.) Tus- schen de Caudillo en den Duce zijn, naar officieel bekend gemaakt wordt, op 12 Februari in Bordighera twee uitvoerige besprekingen gevoerd. Aan de conferen ties is ook deel genomen door den minis ter van buitenlandsche zaken, Serrano Su- ner. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, die door zijn militairen dienst verhinderd was aan de besprekingen deel te nemen, zond Serrano Suner een vriendschaps-telegram, dat door Suner met hartelijke woorden werd beant woord. Na de besprekingen is een communiqué van den volgenden inhoud gepubliceerd: „Bij de besprekingen, die op 12 Februari des ochtends en des middags zijn gevoerd tusschen den Caudillo en den Duce, bene vens den Spaanschen minister van buiten landsche zaken, Serrano Suner, bleek over eenstemming van opvattingen der beide regeeringen ten aanzien van de proble men van Europeeschen aard en van de kwesties, die in deze historische oogen- blikken de twee volkeren interesseeren. MADRID, 13 Februari. (D.N.B.) Omtrent de reis van den Caudillo en den Spaan schen minister van buitenlandsche zaken naar Bordighera deelt het officieele agent schap Efe mede, dat de beide staatslieden Maandagochtend vroeg uit de Spaansche hoofdstad zijn vertrokken. Den volgenden nacht brachten zij door in een klein plaatsje in de provincie Gerona. Dinsdag ochtend kwamen de staatslieden bij Le Perthus op Fransch gebied aan. Onder de tonen van de Spaansche en Fransche volksliederen werden de Caudillo en Ser rano Suner op plechtige wijze verwel komd door de Fransche autoriteiten. Zon der oponthoud reden de Spaansche staats lieden vervolgens naar Arles, waar zij een middagmaal gebruikten, waarna zij hun reis naar de Italiaansche grens voortzet ten. Hier werden zij welkom geheeten door hooge Italiaansche persoonlijkheden met aan het hoofd de chef van het proto col en dooi den Spaaüscheri zaakgelastig de in Rome. Toen zij Italië binnenreisden, werden de hooge Spaansche gasten door de bevolking met spontane demonstraties en gejuich ontvangen. De soldaten van den bekenden generaal Gamberra, die voor het meerendeel als vrijwilligers in Spanje hadden gestreden, hadden de stra ten van de grensstad, die de Spaansche staatslieden passeerden, versierd met de opschriften: Arriba Espana" en „Viva Caudillo". De grensplaatsen waren ge tooid met de Spaansche en Italiaansche kleuren. In het verslag van het agentschap Efe wordt er op gewezen, dat het contact van de leidende Spaansche en Italiaansche staatslieden buitengewoon vriendschappe lijk van aard was. Na de bespreking, die drie uur duurde, lag op de gezichten van de deelnemers voldoening weerspiegeld en er is geen twiifel mogelijk, dat de bijeen komst plaats gevonden heeft in een sfeer van ongereserveerde openhartigheid en eerlijkheid. Ook de ovaties van het Ita liaansche volk vormen een definitief be wijs voor een vriendschap, die op de Spaansche slagvelden met het bloed van beide volken is bezegeld. VOORLICHTINGSBUREAU VAN VOEDINGSRAAD INGESTELD. De beteekenis van een rationeele voe ding voor de volksgezondheid wordt alge meen erkend. De voedingsraad heeft sinds lang actieve leiding gegeven aan de voor lichting op voedingsgebied. Deze riep daar toe in Mei van het vorige jaar een com missie van voorlichting in het leven. Om de voorlichting zoo efficient moge lijk te doen zijn, heeft de voedingsraad, in overleg met de commissie van voorlichting gemeend een voorlichtingsbureau te moe ten instellen, onder directie van dr. C. den Hartog. Deze maatregel beoogt aan de huisvrou wen op wetenschappelijk verantwoorde wijze voorlichting te geven op het vooral thans zoo belangrijke terrein van voedsel bereiding en voedingsleer. Het valt niet te ontkennen, dat in .een aantal gezinnen met niet voldoende overleg en kennis van zaken wordt gehandeld bij het inkoopen, behandelen en verwerken der voedings middelen. Teneinde hierin verbetering te brengen zal het bureau, in nauw contact met wetenschappelijke voorlichtingsinstan ties, zich vooral richten op de practijk van he* dagelij ksch leven en daarbij worden bijgestaan door de in den aanhef genoem de commissie. Zoowel raadgevingen en wenken, waar noodig ook waarschuwin gen tegen onjuiste en schadelijke gewoon ten, als recepten en voorbeelden van week- menu's zullen worden verstrekt. Hierbij zal uiteraard rekening worden gehouden met de mate, jvaarin verschillende voe dingsmiddelen beschikbaar zijn, hetzij on beperkt, dan wel binnen de normen van een gelijke verdeeling over alle verbrui- Uitdagend optreden gestraft TEGENOVER DE DUITSCHE WEERMACHT Op last van den militairen bevelhebber hier te lande is gisteren een bekende le derzaak te 's-Gravenhage gesloten. De lei der dezer zaak en de schuldige personen zijn in bewaring gesteld. Deze maatregel is genomen op grond van brutaal en uitdagend optreden van dë be treffende personen op den voorafgeganen dag tegen leden van de Duitsche weer macht. Tijdig ontdekt Een groothandelaar in koloniale waren te 's Gravenhage ontving enkele weken gele den een machtiging voor de levering van 60.000 kg. koffie aan A. R. te Amsterdam, welke machtiging den indruk wekte op re gelmatige wijze door de meelcentrale te zijn afgegeven. Daar de grossier geen kans zag een zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de meelcentrale. Terzelfder tijd kreeg de meelcentrale be richt uit Rotterdam, dat daar bij een gros sier een machtiging voor de levering van 3068 kg. thee aan genoemden/Amsterdam mer was binnengekomen. Een hoofdcontroleur van de meelcentrale is toen op onderzoek naar Rotterdam ge gaan. waar hij beslag legde op eenige ver- voerbewijzen voor distributie-artikelen en op twee machtigingen voor den aankoop van levensmiddelen, welke bewijzen ten onrechte van den stempel der meelcentrale bleken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amsterdammer A. R. inlichtingen gevraagd wiarbij deze beweerde de machtiging per post van de meelcentrale te hebben ontvangen. Deze mededeeling kon echter niet op waarheid berusten, daar de meelcentrale de machti gingen niet had verzonden. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na verhoor A. R. in be waring stelde. Genoemde R., die 44 jaar oud is, bleek reeds verscheidene malen met de politie in aanraking te zijn geweest. Zeven maal was proces-verbaal wegens oplichting of ver duistering tegen hem opgemaakl. Verder kwam aan het licht, dat R. kennis had aan de 33-jarige mevr. A. H. G. te 's Gravenhage, die in relatie stond met den 25-jarigen J. Th. V., die als tijdelijk amb tenaar verbonden is aan de meelcentrale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan machtigingspapieren van de meelcentrale te zijn gekomen, welke hij van den authentie- ken stempel der meelcentrale had voorzien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen aan haar vriend A. R. te Amsterdam. Gebleken is, dat J. Th. V. ter belooning een gift van 100 van A. R. had ontvan gen. De leverantie van koffie is niet doorge gaan. Wat de partij thee betreft, deze werd door tusschenkomst van de meelcentrale geblok keerd, hetgeen echter niet bekend wa^ aan R., die deze partij op monster voor 11.600 had ingekocht en voor 18.000 had ver kocht, terwijl nog denzelfden avond deze partij weder aan een kettinghandelaar voor 23.000 werd verkocht, die haar voor onge veer 30.000 opnieuw te koop aanbood. Uiteraard waren deze kettinghandelaren, evenmin als R., op de hoogte van het feit, dat de partij reeds geblokkeerd was. Zij hebben derhalve slechts een windhandel gedreven. Met A. R. zijn tevens de crisis-ambtenaar J. Th. V. en mevr. A. H. G. in verzekerde bewaring gesteld. OPENSTELLING VAN ONTVANG KANTOREN. Voor de betaling van directe belastingen. De secretaris-generaal van financiën heeft bepaald dat de ontvangkantoren ge durende Februari niet voor betaling van directe belastingen zijn opengesteld: a. op de eerste vijf werdagen der week vóór 9.30 uur en na 16 uur; b. des Zaterdags vóór 9.30 en na 12 uur. Voor het overige blijven de voor de be taling van directe belastingen aangewe zen dagen en uren gehandhaafd. kers. Vanzelfsprekend zal ook worden ge let op de met de jaargetijden wisselende aanvoeren en prijzen van verschillende voedingsmiddelen. Het bureau is gevestigd dr. Kuyperstraat 8, te 's-Gravenhage. BOMVRIJE SCHUILKERK. Op de jaarbeurs te Padua heeft de Italiaansche architect, Enrico Silvestri het eerste model van een „'bomvrije schuilkerk" ten toon gesteld. Het is een kleine kerk, die uit cement, dat tegen bommen bestand is, is opgetrok ken. Het kerkje heeft een glad dak, dat in een spits uitloopt en met een kruis wordt bekroond. Het kleine ge bouw maakt den indruk van een om gekeerde „V". In dit kleine kerkje be vindt zich behalve een altaar een verbandtrommel. Men veronderstelt, dat kleine bomvrije kerken spoedig in heel Italië te zien zullen zijn. Ik heb hier al eens meer geconsta teerd, dat het niet al slecht is, wat de oorlog baart. Daarop wijst ook dit be richt. Het zou goed zijn overal waar de menschen moeten schuilen, schuil kerken te bouwen in plaats van schuilkelders. Hoe men ook over de toekomst moge denken, een kruis, dat fier de lucht insteekt, zal altijd een betere bescherming blijven dan wat graszoden, die den mensch en zijn schuilplaats onzichtbaar moeten ma ken. Voornamer en noodzakelijker dan lichaamscultuur en een uiterlijk ge zond ras is Zielecultuur en Z#legroot- heid. En niet voordat de menschen zullen hebben geleerd, dat het beter is te bidden om God's bescherming, dan bescherming te zoeken bij de grooten dezer aarde of hun eigen, volgens de regelen der lichaamscultuur ontwik kelde vuisten, zal de wereld wat vriendelijker worden. God heeft geen bomvrije schuilkerk noodig, maar wij wel.... NIEUWE UNIFORMEN VOOR DE POLITIE. Ofschoon de nieuwe uniformen der staats- en gemeentepolitie nog niet offi cieel zijn goedgekeurd een kwestie van tijd alleen hebben enkele leden der rijks- en Haagsche politie zich gisteren in hun nieuwe uniform vertoond. Het was ter gelegenheid van de opening in den Dierentuin van een tentoonstelling van werkstukken der Duitsche politie. De ze uniformen zijn voor de rijks- en ge meentepolitie ongeveer hetzelfde, d.w.z. voor de officiersrangen en de commissa rissen. De rijks-, ofte wel staatspolitie, draagt als onderscheidingsteeken een leeuw op de knoopen, de gemeentepolitie een bol- gevormden knoop zonder meer. De rijks- politie-officieren dragen een platte pet met een lauwerkrans en staanden leeuw. De gemeente-politie draagt het gemeentewa pen op de pet Beide dragen voorts een cocarde met rood wit blauw. De rang van commissaris van politie der groote gemeenten wordt gelijkgesteld met major, waarnemend hoofdcommissaris luitenant-kolonel en hoofd-commissaris kolonel. Zij dragen een zilveren patje op den kraag met een, twee en drie stenen. „Tel." „DE OMZETBELASTING 1941 IN DE PRAKTIJK". Omzetbelasting, die van een ander systeem uitgaat als de vroegere, en aan de ingewikkeldheden van de oude belasting nog verscheidene heeft toege voegd, heeft reeds velen kopzorg gebracht. Niet alleen moet men uitkienen, welke za ken vrij zijn en zoo zij niet vrij zijn, welk percentage er dan verschuldigd is wat weer afhangt van den aard of van de be stemming van het geleverde, of van de kwaliteit van den kooper maar boven dien komt er een geheel nieuw element in het geding, n.l. de belastbaarheid van het presteeren van diensten. Allerlei personen worden zoodoende gebracht onder de gel ding van deze belastingplicht en het is niet allen gegeven om aan de hand van een gepubliceerden wetstekst zin en draag wijdte van zijn verplichtingen vast te stel len. Teneinde aan de bezwaren tegemoet te komen hebben de heeren J. W. Bettinck en mr. E. R Zweep, inspecteurs der Directe Belastingen, een handleiding geschreven voor iedereen, die met de omzetbelasting te maken heeft. Het boekje is verschenen bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam en is verkrijgbaar voor den prijs van 1.60. De schrijvers zeggen, dat zij getracht hebben de soms ingewikkelde en versprei de bepalingen tot een systematisch geheel te verwerken, waartoe zij zooveel moge lijk de voorschriften, welke speciaal gelden voor fabrikanten, groothandelaren, klein handelaren, enz. bijeengebracht hebben. Dit streven heeft ongetwijfeld de on overzichtelijkheid beperkt tot de kleinst mogelijke proporties, maar overzichtelijk is de stof er nog niet door geworden. Daar iedere categorie echter zijn eigen gedeelte kan opzoeken, kan het boekje goede diensten bewijzen aan iedereen, die met de wet te maken heeft en ervan moet weten, wat hem zelf aangaat.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1