VOOR ONZE ZIEKEN. Weerbericht 0 Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand STADS NIEUWS MARKTBERICHTEN WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Ad verten tiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstena 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 18.47 uur. Zon op 9.01 uur. MAANSTANDEN. 12 Februari 13 Februari 14 Februari 15 Februari 16 Februari 17 Februari 18 Februari 19 Februari 8.55 onder, 19.47 op (Volle maan). 9.25 op, 21.06 onder. 9.53 onder, 22.25 op. 10.22 onder, 23.44 op 10.52 onder 1.02 op, 11.23 onder 2.17 op 12.onder (Laatste kwartier). 3.28 op, 12.42 onder jO IICDII CD IICD 110IICDIICDIIOIICD IICL Verduisteringstijden 0 0 D D 0 0 D j'IOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO^ Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 18.47 uur ZONSOPKOMST 9.01 uur Tusschen deze beide tijden dient ti dus verduisterd te worden. GERINGE VERHOOGING TUINBOUW- PRIJZEN Voor sommige der tuinbouwproducten is de maximumprijs iets verhoogd. Uien zijn gebracht op maximum 5.— per 100 kg., Groene en Gele Kool op 5.20 en Roode Kool op 6.per 1Q0 kg. SPORT WATERPOLO L.Z.C. I— DE ZIJL I. Hedenavond om acht uur wordt in de Overdekte Zweminrichting te Leiden voor den kring Den Haag gespeeld de wedstrijd L.Z.C. I—De Zijl I. LEIDEN Geboren: d. Jacoba d. van V. Ver hoog en S. E. Hoek. Abraham Cornelis Franciscus z. van A. C. de Vriend en M. Gans. Gerardus Jacobus z. van G. J. de Graaf f en L. de Koer. Anton ius Maria z. v. J. van Belkum er D Freesen. Wil lem Arie z. v. J. v. Bpe'en en C. Krijgsman. Ondertrouwd: A. Erades jm. 23 j. en S. A. Lambooij jd. 23 j. H. Holswil- der jm. i9 j. en J Selier jd. 18 j. H. v. Egmond jm. 25 j. en O. v Vegten jd. 25 j. W. Boer jm. 28 j. en A. J. Huf jd. 22 j. Overleden: A. v. Ees hsvr. van A. v. Leeuwen 52 j. J. Langezaal hsvr. van G. J. Verschragen 52 j. M. Hageman hsvr van W. de Ruiter 28 j. A. Ouwerkerk wedn. 76 j. P. M. H. v Sermondt wedn. 72 j. C. Gerritrma wed. van Ph. de Vries 84 j. M. C. Ansem vr. 69 j. M. A. Kohlbeck' wed. van J. v. d. Poel 88 j. A. Cozijn m. 76 j. G. v. d. Haven dr. 9 mnd. J. C. Ie Vrs gasch. vr. 46 j. J. Wijnbeek wed. van: W. Sloos 77 j. INGEZONDEN STUKKEN EEN 5e ARTIKEL OVER DE ST. LODEWIJKS-KERK. Geachte Redactie. Het is voor mij een waagstuk om me als leek op journalisten terrein te begeven, en tooh doe ik het met de gedachte, u zult het mij wel niet kwalijk nemen. De Leidsche Courant is mijn lijfblad, dat ik hoog waar deer. De drietarren en buitengewone arti kelen staan steeds op hoog peil, 't Toerisme bij Honk ingelijks. U hebt over de St. Lo- dewijkskerk wel iets over 't hoofd gezien alhoewel het niets met den bouw te ma ken heeft. Een 5de artikeltje als toegift leek mij wel interessant. Mag ik daar iets toe bijdragen? Het is aan u het goed te keuren of niet. Welnu, hier komt het! Ik denk mij ruim 70 jaren terug! Toen heb ik altijd gehoord, dat het Lodewijkje was de Dekenale kerk van Leiden, en ken de ik toen als Pastoor en Deken den hoog- eerw, heer Quant. Ik kan u daar nu nog een persoonsbeschrijving van geven, een klein gezet man, met een vriendelijk gezicht, bolle wangen en zilverwit haar. Daar mijn vader broodbakker was en op de Garenmarkt woonde en hij het genoe gen had Pastoor Quant tot zijn clientèle te mogen rekenen, was mijn taak dagelijks het brood aan de pastorie te bezorgen, en dikwijls deed de Daken zelf de deur open, en nam het brood van mij aan, en kreeg ik soms een pluim over het mooie bakke rij-product. Nu nog iets, dit lijkt mij ook de moeite waard. Het Lodewijkje was ook de Garnizoens kerk!. En des Zondags werd het Roomsche gedeelte van het Garnizoen met volle mu ziek langs het Rapenburg naar de kerk geleid. En het gebeurde maar al te dik wijls, dat de muziek met directeur van Erp mede de kerk binnen trok en op het koor plaats nam en de H. Mis met de mu ziek begeleidde. Nog hoor ik de roffels van hoorn en trommels tijdens het hoogte punt der H. Mis, de Consecratie! En als de stampvolle kerk uit ging, trok het garnizoen met muziek voorop langs de Breestraat naar huis en niet zelden ge beurde het, dat aan de Koornburgsteeg het Protestansche garnizoen, zoo juist uit de Hooglandsche kerk aankomend, zich bij het Roomsche garnizoen aan sloot. Geachte redactie, dit is de waarheid ge trouw en het lijkt me goed, het als 5de artikeltje aan de lezers voor te houden. Verder noem ik mjj Hoogachtend W. J. DE GOOYER. Naschrift: Onze dank aan den ge- achten inzender voor zyn 5e artikel over de ons allen zoo dierbare Lodewijk. Het is juist, dat deken Quant in de pastorie naast de St. Lodewijk woonde, doch toentertijd was de deken geen pastoor meer, wèl de ken, en dus was de St. Lodewijk inderdaad dekenale kerk. NU DE MELK GESTANDAARDISEERD IS MINDER VITAMINE A EN D, GEHALTE AAN B EN C ONVERANDERD De huidige melk is lang geen ondermelk Op ontroomde melk en ondermelk heeft de huisvrouw het nooit erg begrepen ge had. Het is daarom goed eens stil te staan bij de vraag: hoe staat het met de voedingswaarde van de thans gestandaar diseerde melk? N Vooreerst moet het ieder duidelijk zijn, dal gestandaardiseerd geenszins beteekent volledig ontroomd of onder-, magere of taptemelk. Iedereen weet wel, dat melk een verschillend vetgehalte kan hebben. Het gemiddelde gehalte ligt van nature boven de drie procent. De overheid heeft thans bepaald, dat melk gestandaardi seerd moet zijn op een vetgehalte van 2 !4 pet. De voedingswaarde van de melk wordt voornamelijk bepaald door haar gehalte aan vet, eiwit, melksuiker, mineralen en vitaminen. Het vet levert ongeveer even veel verbrandingswaarde als het eiwit en de melksuiker tezamen. Volledig ont roomde melk heeft dus ongeveer de helft van de verbrandingswaarde van volle melk. Wordt het melkvet slechts ten deele onttrokken, zooals bij de thans gestan daardiseerde consumptiemelk het geval is, n.l. tot op 2)4 pet., dan is de verbrandings waarde dus pngeveer zeven achtste van die van volle mplk. De eiwitwaarde ervan is echter gelijk gebleven. In onze behoefte aan een dierlijk eiwit kan dus even goed door afgeroomde melk als door volle melk worden voorzien. Wat de vitaminenwaarde betreft, het volgende: bij volledige ontrooming ver liest de melk met het vet de in vet oplos bare vitaminen, waarvan de vitaminen A en D de belangrijkste zijn. Al het andere blijft in de taptemelk, dus ook het zoo be langrijke eiwit, de kalk, de phosphor en de in water oplosbare vitaminen n.l. die van de B-groep en het vitamine C. De voorziening met vitamine B 1 is in ons land in het algemeen niet ruim. Melk kan hierin een zeer gewaardeerde aan vulling geven. De gestandaardiseerde melk is, wat vitamine B-waarde betreft, niet minder dan melk, waaraan geen vetdeelen zijr onttrokken. De gedachte, dat de melk thans toch minder goed is dan voorheen en dat het melkgebruik zonder bezwaar sterk zou kunnen worden verminderd, is dus geheel misplaatst. Alle voedingsstoffen van de melk zyn ook thans in de gestandaardi seerde melk aanwezig in een goede hoe veelheid. Het is nog steeds een veelzijdig DE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING STEEDS OP HAAR POST. Veertiendaagsche kookdemonstraties en altijd cursuslessen. De destijds hier ter stede ingestelde Com missie voor Huishoudelijke Voorlichting blijkt haar taak steeds naar behooren op te vatten. Onder de stuwende leiding voor al van mevr. M. C. van OerleNipper, de oud-directrice der R.-K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater is de Commis sie er steeds op uit om waar zulks maar eenigszins mogelijk is voorlichting op huis houdelijk gebied te geven aan alle huis moeders, die daaraan behoefte hebben. Vooral in dezen distributietijd distri butie van levensmiddelen en brandstof is voorlichting voor velen ongetwijfeld ge- wenscht en het mag daarom een verblij dend verschijnsel genoemd worden, dat zoo- velen het streven der Commissie weten te waardeeren. De kleine Stadszaal was gistermiddag nagenoeg bezet voor de eerste kookdemon stratie, welke de commissie zich voorstelt thans regelmatig om de veertien dagen te geven. Ook de directeur van den Gem. Genees kundigen- en Gezondheidsdienst, dr. M. D. Horst, gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. Mevr. v. Oerle heette alle aanwezigen hartelijk welkom en zeide ervan overtuigd te zijn, dat alle dames knap genoeg zouden zijn in het koken, maar deze demonstratie is vooral bedoeld om te leeren wat door de distributie verschaft wordt op smakelijke wijze te bereiden. Hoeveel geld is er eigenlijk noodig voor de bereiding van het dagelijksch eten? Dat hangt van vele omstandigheden af. Als de huisvrouw kennis heeft van de bereiding en de voedingswaarde der gedistribueerde producten, dan is er voor velen nog vol doende voedsel en op het oogenblik ver schaft ook de Centrale Keuken goed voe- sel, maar vele huismoeders stellen nog steeds meer prijs op haar eigen potje te blijven koken, maar dan is het noodig dit zoo goed mogelijk en zoo zuinig mogelijk te doen. Goede voeding in de jeugd toch brengt kracht voor heel het leven en onder voeding in de jonge jaren blijft meermalen het geheele leven merkbaar. Daarom heeft de Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting gemeend goed te doen om de veertien dagen een kookde monstratie te geven, waar telkenmale ge makkelijk te bereiden schotete zullen wor den klaargemaakt. Daarbij kunnen de aanwezigen niet al leen een proefje van het bereide eten krij gen, maar zij kunnen ook vragen over een en ander stellen, terwijl men bovendien een recept van het Bereide eten mee naar huis krijgt. Mevr. van Oerle wees er vervolgens op, dat 'ieder in de gelegenheid is een cur sus van vier kookdemonstraties (lessen van 2 uur) te volgen in de beide Vakscholen hier ter stede en het Leidsch Volkshuis. Daarna herinnerde spr. aan den naaicur sus voor vrouwen van werkloozen, waar voor nog steeds plaatsen over zijn, terwijl zij mededeelde, dat het in de bedoeling ligt een cursus „Oud en nieuw" te geven, wel ke evenwel alleen toegankelijk is voor die huisvrouwen, die al twee cursussen ge volgd hebben. Tenslotte zal ook een cursus voor kinder opvoeding georganiseerd worden, waar verbonden een practisch gedeelte voor dë vervaardiging van kinderkleertjes en kin derspeelgoed. Na deze inleiding werd tot de kook demonstratie overgegaan. Evenals bij vorige demonstraties reeds het geval was, volgde allereerst een uit eenzetting door de leerares over de be reiding in het algemeen en over de be reiding van stamppot met boerenkool, welke dezen middag op het programma stond, in het bijzonder. Boerenkool met worst en boerenkool met gewone erwten was het menu van dezen middag. Voor wie dit misschien wat ongeloofwaardig klinkt: dan had men de demonstratie moeten bij wonen. De resultaten waren verrassend en opnieuw werd bewezen, dat ook in oorlogs tijd goede maaltijden te bereiden zijn. RETRAITE CLUB „ST. CLEMENS" De retraite van de club „St Clemens" onder afd. R.K. Volksbond, zal gehouden worden van 2225 Febr. a.s. De deel nemers als mede- de besturen van vak organisaties, welke een of meer toegangs bewijzen willen aanschaffen, worden be leefd uitgenoodigd om deze Zaterdag avond a.s. van 6 uur tot half 8 te komen afhalen in zaal 6 in den Volksbond, Steen- schuur 15. Ook niet-clubleden uit de om geving van Leiden kunnen aan deze re traite deelnemen. Verdere mededeelingen zullen volgende de week bekend gemaakt worden. NIEUWBOUW AMBACHTSSCHOOL. Officieele opening op 19 Februari. Naar wij vernemen zal op Woensdag 19 Februari, des middags te half drie, de be zichtiging van de verbouwing en uitbrei ding der Leidsche Ambachtsschool plaats hebben, hetgeen als de officieele opening der school kan beschouwd worden. en hoogwaardig voedingsmiddel, dat in voedende samenstelling door geen enkel ander voedingsmiddel wordt overtroffen. „Vad." LEIDSCHE HANDELSVEREENIGING De gistermiddag gehouden vergadering van aandeelhouders der Leidsche Handels vereniging alhier heeft de jaarstukken over het afgeloopen jaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 47.50 per aan deel. ZILVEREN JUBILEA. Morgen hoopt de heer C. S. Blonk, agent van politie hier ter stede, den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar in ge meentedienst trad. Donderdag 18 Februari a.s. hopen mej. J. Corba en de heer C. Wetselaar, den dag te herdenken, dat zij vóór 25 jaar bij de N.V. R. M. Beuth en Zonen, dekenfabrie- POSTDUIVENVER. L.P.C. EN HET OÖSTEN. Ir. café „Royal" had een vergadering plaats van de postduivenverenigingen de L.P.C. en Het Oosten. Deze vergadering was belegd naar aanleiding van het feit, dat Het Oosten zich geheel aan had ge sloten bij de L.P.C. De heer Vlieland, oud- voorz. der L.P.C., had op verzoek van den voorz., den heer Krol, de leiding dezer ver gadering op zich genomen. In zijn ope ningswoord gaf hij tekst en uitleg over de wijze, waarop deze fusie tot stand was ge komen. Voor beide verenigingen was het gewenseht een oplossing te vinden om tot deze fusie te komen, daar het bestaan van verenigingen met minder dan 26 leden geen doorgang meer mag hebben. De L.P.C. kende Het Oosten en Het Oosten de L.P.C., zoodat na twee bestuurs- en een ledenvergadering werd besloten, dat Het Oosten, zijnde Zaterdagvliegers, zich zou oplossen in de L.P.C. Alzoo werd het leden tal der L.P.C. verdubbeld, voorwaar iets buitengewoons. Hij verzocht hierop de nieuwe bestuursleden van Het Qosten de heeren Geel, van Gen-nip en Breedijk zit ting te willen nemen in het L.P.C.-bestuur. Deze gaven hieraan gehoor, waarna hij hen installeerde. De heer Geel dankte den voor zitter en hoopte voor de L.P.C. datgene te doén, wat hij voor Het Oosten altijd had gedaan. De voorz. deelde daarop mede wie er in het nieuwe bestuur zitting hebben. N.l. de heeren Krol, vporz., Vlieland 2e voorz., C. Geel, Kapteijnstraat 2e secr., Van Gennip 2e secr., de Haas, penn. en Bree dijk 2e penningmeester. Hierna verkreeg dr. Bom uit Bilthoven het woord om een causerie te houden over de postduif. Dr. Bom is in postduivenkrin- gen geen onbekende. Dr. Bom behandelde allereerst de vraag of het vasthouden van de duiven al of niet sleoht voor de duiven zou zijn. Hij meende, dat het vasthouden niet van invloed zou zijn als de kern dui ven maar goed was. Het goede in de duiven zou zich wel verder ontwikkelen als de duiven weder vrij uit zouden vliegen en de spieren zouden vanzelf wel weer soe pel worden. Vervolgens behandelde hij het vliegver- mogen, het spierenstelsel en de voeding. Hij liet in elf teekeningen, die van een film waren overgenomen den vleugelslag der duif zien. Hij leerde hoe men een vleugel moet meten, waarbij een geprepareerde vleugel goede diensten bewees en was van meening, dat de lengte van den vleugel in verhouding moet zijn met den achtervleu gel. Deze zou niet langer moeten zijn dan de helft van den geheelen vleugel. Door middel van een geprepareerd exemplaar toonde hij de ligging der spieren aan. Hierna kwam de voeding aan de beurt en ondanks daarin geen keuze meer is toonde hij met een tabel de volgens hem juiste voeding aan. Over den kunstkorrel kon hij op grond van zijn onderzoek een goed oordeel vellen en hij noemde dezen korrel, komende van Delft, goed. Men moest er alleen voor oppassen, dat men zijn duiven niet te vet maakt. Deze en nog veel meer dingen behandelde dr. Bom met het grootste gemak, waaruit viel op te ma ken, dat hij deze stof voldoende onder de Agenda LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- e«i Wagenmakers- patroonsver. „St Joseph", Kring Leiden, vergadering café „Brem- mer", 5 uur. Donderdag, R.K. Alma Mater-Koor, con cert met piano-solist, Stadsgehoor zaal 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Februari 20 uur tot Zaterdag. 15 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, I-Ioogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. knie had. Vele leden stelden hierna vra gen en allen kregen hierop antwoord. Toen de voorz. dr. Bom bedankte 'was hij zeer zeker de tolk der vergadering Voor de aanwezigen was het een leerzame avond. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: 7595. Firma G. Blonk, Ter Aar, Westkanaalweg C 44 (Jaagpad), brandstoffenhandel. Venn.: G. Blonk, Alphen a. d. Rijn; J. A. van Abs- hoven, Ter Aar en G. van Abshoven, Ter Aar. 7596. Tata en v. Beelen, Katwijk a. Zee, Z. Boulevard 47, reclame- en foto-atelier. J. A. van Beelen en W. Taat, Katwijk aan Zee. W ij zi g i n g e n: 7476. Modehuis Lido, Leiden, Gangetje 6, hoofejz.: A'dam, Ferd. Bolstraat 21, damesconfectie. De hoofdzaak te Amsterdam is opgeheven en vereenigd met het filiaal te Leiden, waardoor dit fi liaal hoofdzaak is geworden. 1405. Café Plantage, Leiden, Hoogewoerd 168. Overl. E.: T. T. Overdijk, Leiden, d.d. 31 Jan. 1941. ROTTERDAM, 11 Febr. Vee. Heden werden ter veemarkt aangevoerd: 2447 die ren, waaronder 900 gebruiksvee en 29 bok ken en geiten, 568 vette koeien, 23 scha pen, 897 nuchtere kalveren, 30 graskalve ren. Prijzen per stuk: Kalfkoeien 550430 330, Melkkoeien ƒ545—430330, Vare koeien 345—275—225, Vaarzen ƒ340—285 200. Pinken 290210165. De aanvoer van Melk- en Kalfkoeien was ruimer met kalmen handel en ruim prijshoudend. Va rekoeien aanvoer iets grooter met redelij ken handel en de prijzen bleven stabiel. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week met stroeven handel en vooral niet hoo- ger in prijs. KATWIJK a. d. Rijn. 11 Febr. Groenten- veiling. Boerenkool 20—30 ct. per kist van 6 K.G. Roode kool 66.50, Gele kool 55.20, Groene rooi 45.20, Uien 5.40 5.50 per 100 K.G. Wascbpeen 1.702.30, Breekpeen 0.700.78, Kroten 0.550.62. WOERDFN, 12 Fbe.r Kaas. Aanvoer 2 partijen kaas. Prijs: 41.50. Handel vlug. VINKEVEEN, li Febr. Groentenveiling. Witlof I 1323, id. II 14—16, id. stek 8—11, Andijvie 13.70 per 100 K.G. NEDERLANDSCHE BANK. 11 FEBRUARI. Valuta's (schriftelijke en tel. transac ties: New-York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New-York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43.75. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen, zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2