De strijd der Italianen SXe aatiaty ut het Wetten Aanvallen op Engelsche kust Benghasie ontruimd Pauze werkte voor Duitschland Een rede van Churchill ffioateaeCt'óteumaetten Door Huis van Afgevaardigden aangenomen De crisis in Frankrijk Uit het Verre Oosten Letteren en Kunst MAANDAG 10 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 5 DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt: Afzondérlijke gevechtsvliegtuigen heb ben voor den oorlog belangrijke doelen op het Britsche eiland met succes met bom men bestookt. Daarbij werd in een haven stad aan de Schotsche Oostkust de ketel van een gasfabriek bij een scheervlucht in brand geworpen. Bommen van het zwaarste kaliber troffen in Zuid-Oost-En- geland een station en een fabriek. Voor Dundee werd een klein koopvaar dijschip door een voltreffer vernield. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegers gis teravond en vannacht in opeenvolgende golven de vliegvelden Luca en Ilalfar, de vlieghaven Marsa Scirecco en de haven installaties van La Valetta op Malta aan gevallen. Inslaande bommen vernielden hangars en schuilgelegenheden en veroor zaakten vrij groote branden. De vijand heerft met zwakke strijdkrach ten in den afgeloopen nacht aan de Kanaal- kust bommen gev/orpen zonder noemens waardige schade aan te richten Afweer geschut schoot een vijandelijk vliegtuig neer. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren overdag en in den nacht met succes strategische doelen in de Midlands en in Z. O. Engeland aangevallen. In het Middellandsche-Zeegebied heeft de Duitsche luchtamacht bij aanvallen in opeenvolgende golven op vliegvelden op het eiland Malta en de haven van La Va- xetta bom treffers van zwaar kaliber ge plaatst op gebouwen en pakhuizen. Er ontstonden omvangrijke branden. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met weinig vliegtuigen op drie plaatsen bommen geworpen op woondistricten in West-Duitschland. Van drie vijandelijke vliegtuigen, die Noorwegen trachtten bin nen te vliegen werden er twee neerge haald. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. BRITSCH CONVOOI TEN W. VAN SPANJE AANGEVALLEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen met groo- ten actieradius hebben Zondagmiddag op den Atlantischen Oceaan ten Westen van Spanje een Britsch konvooi in duikvlucht aangevallen. Twee schepen werden tot zmken gebracht, de anderen, waaronder een schip van 6000 ton, zwaar beschadigd. Een stoomschip .van 5000 ton zonk in icorten tijd na een rechtstreekschen treffer van zwaar kaliber. Een wat kleiner schip werd zoo ernstig getroffen, dat het na eeni- ge minuten eveneens zonk. Men zag, dat de bemanning van drie schepen, die zwaar be. schadigd werden, in de sloepen ging. Nader meldt het D. N. B.. dat de Duit sche aanval op het Britsche konvooi ten Westen van Spanje voor de Engelschen een algeheel verlies van omstreeks 10.000 brt. beteekent en dat 20.0000 brt. scheepsruim- te althans zoo zwaar beschadigd is, dat ge bruik voor gernimen tijd uitgesloten is, naar uit de jongste rapporten blijkt. Onder de aangevallen schepen bevond zich ook een koopvaarder van 8000 brt.. die door bomtreffers zeer zwaar beschadigd werd. BRITSCHE MIJNENVEGER GETROFFEN. Twee Britsche mijnenvegers zijn gisteren aan de k1#' van het graafschap Norfolk bij verrassing door een Duitsch gevechts vliegtuig aangevallen. Ondanks het hevige afweervuur der schepen, dook net vlieg tuig tot op twintig meter op een van de booten en plaatste een bom als volle tref fer. De aangevallen mijnenveger bleef met halfgezonken achtergedeelte en s1agzij aan stuurboord liegen. (D. N. B.). DE SJTTTATIE IN ROEMEN/ Het dagelijksche officieele verslag van de situatie, dat het ministerie van binnen- landsche z=ken publiceert, verklaarde gis teren, dat in het geheele land als steeds rust en orde heerscht. Te Boekarest bevon den zich 7 Februari 2439 en in de provin cie 3785, in totaal dus 6224 personen in ar rest. Onder degenen, die het laatst in hech tenis ziin genomen, bevindt zich ook de directeur-genera»l van de landsdrukkerijen en staatsblad. De krijgsraad te Boekarest heeft 7 Jan. zeven rebellen veroordeeld tot gevangenis straffen tusschen vijf dagen en drie jaar. Drie verdachten werden vrijgesproken. DE ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHTEN. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: Aan het Grieksche front is een aanval van den tegenstander in de sector van het 11de leger afgeslagen. De vijand leed zwa re verliezen. Tijdens deze actie heeft het dertiende regiment zich op bijzondere wij ze onderscheiden. Een van onze luchtfor- maties heeft militaire doelen te Prevesa gebombardeerd. In den loop van den vijfden en den zes den Februari is in het gebied ten Zuiden van Banghazi een uiterst felle veldslag ge leverd, tijdens welken onze verliezen ern stig en die van den vijand aan mannen en strijdmiddelen niet minder ernstig waren. In den avond van den zesden Februari bezette de vijand Benghazi, dat ontruimd was door onze troepen om de nationale en inboorlingenbevolkingen te sparen. In Oost-Afrika felle bedrijvigheid der wederzij dsche artillerie in den sector van Cheren. Gevechten van patrouilles aan de Soedaneesche grens van Galla en Sidamo. Onze luchtdetachementen hebben vijan delijke groepen gebombardeerd in hun kampementen. Tijdens gevechten met vij andelijke jagers zijn drie Engelsche vlieg tuigen in vlammen neergeschoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op Keran, Hargheisa en jVvello. In den middag van 31 Januari is een gewapende ponton van de koninklijke marine, die gesleept werd om naar elders te worden vervoerd, aange vallen door een vijandelijke duikboot, die er het vuur op opende. De ponton reageer de onmiddellijk met hevig vuur en slaag de er in de duikboot te treffen. De kleine sleepboot werd tijdens het gevecht getrof fen, vloog in brand en zonk daarna. Acht en veertig man van de 67 opvarenden zijn gered. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Aan het Grieksche front zijn acties van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft met doeltreffende resultaten vijandelijke stellingen en troepen gebombardeerd. En kele objecten van de bases van Prevesa en Navarino zijn eveneens getroffen. Tijdens deze acties hebben onze bom menwerpers een vliegtuig van het type Gloster en een van het type P.Z.L. neer gehaald. Een onzer vliegtuigen, dat een verkenningsvlucht maakte in het Westelij ke deel, van de Middellandsche Zee, en door drie jachtvliegtuigen van het type Hurricane werd aangevallen, heeft er hier van één neergeschoten. In Noord-Afrika gevechten van plaatse lijk karakter in het gebied ten Zuiden van Banghazi. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Keren zijn aanvallen herhaald, doch zij werden afgeslagen. Aan de grens van Somaliland is een aanval op een onzer stellingen met een tegenaanval afgeslagen. Onze luchtmacht heeft met onvermoeibare activiteit haar medewerking aan de ge vechten verleend en vijandelijke troepen, strijdmiddelen en inrichtingen met machi negeweervuur en bommen bestookt. De vijand heeft gepoogd, luchtaanvallen te on dernemen op Asmara en jAdioegri, doch deze pogingen zijn verijdeld door het snel le ingrijpen van onze jachtvliegtuigen, die vier vijandelijke vliegtuigen neerschoten. Tijdens deze actie heeft kapitein Mario Vi- sentini twee vliegtuigen neergehaald, waar door hij in totaal 16 overwinningen heeft behaald. Een ander vijandelijk vliegtuig is door het afweergeschut neergehaald. Drie onzer vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. In de Ageische Zee hebben vijandelijke vliegtuigen gistermiddag onze vliegvelden gebombardeerd. Er vielen geen slachtof fers; de schade is gering. In den nacht van 7 op 8 dezer hebben formaties van het Duitsche vliegercorps met zichtbare resultaten eenige vliegvel den van de basis Malta gebombardeerd. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn de bom bardementen op Malta door Duitsche vliegerafdeelingen met opmerkelijke he vigheid en doeltreffendheid herhaald. REDE VAN RUDOLF HESS. Ter gelegenheid van de plechtige instal latie van de nieuwe gouwleiders en „Ober- presidenten" van de gouwen Opper- en Neder-Silezië heeft rijksminister Ruidolf Hess, te Breslau een rede gehouden. Hij verklaarde o.a.: De geschiedenis zal hen brandmerken, die de ontzaglijke schuld op zich hebben genomen. Europa in dezen oorlog te stor ten en die tegelijkertijd de plannen van den Führer voor den vreedzamen opbouw voor jaren hebben uitgesteld. Ieder, die tot de omgeving van den Führer behoort, kan getuigen, hoe zijn geheele doen en denken gericht was op vreedzame cultu- reele werken en op verbetering van het leven van Duitsche menschen. Alles kon de Führer beter gebruiken dan oorlog, als hij zijn plannen wilde verwezenlijken. De Engelschen hebben voor de perioden tusschen den veldtocht in Polen, den veld tocht in Noorwegen en den veldtocht in het Westen den naam „pauze" uitgevon den. Zij noemen dus „pauze" den tijd, waarin niet j'uist een tegenstander door ons neergeslagen wordt. Daarom is het ook thans weder voor hen een pauze. Zij zijn er ook ten volle van overtuigd, dat er bij ons tijdens deze pauze van alles ge schiedt. In militair, politiek en oeconomisch opzicht zijn op groote schaal voorberei dingen getroffen. Dezen winter constatee- ren zij niet zooals in den vorigen winter glimlachend, dat wij onzen tijd verslapen. Week aan week, dag aan dag, ja uur aan uur, gaat de wurgende oorlog tegen En geland voort. Ondanks het slechtste weer vliegen de bemanningen van onze gevechts vliegtuigen als antwoord op den Britschen bommenoorlog naar het eiland, dat zich eens zoo veilig voelde. En zooals de vlie gers, werken in den stormaohtigen winter ook de bemanningen van onze duikbooten, niet rustend, voor iedere boot tienduizen den tonnen als tot zinken gebracht kan rapporteeren. Daarbij vullen zij met deze tochten slechts de pauze op, opdat men daarginds niet vergeet, dat de Duitsche duikbooten er nog zijn, want, zooals de Führer heeft gezegd, de duikbootoorlog, dat wil zeggen wat wij onder duikboot oorlog verstaan, begint in het voorjaar. Dat, wat in deze „pauze" is geschied, was een geleidelijk doch zeker en ononderbro ken vermurwen van Engeland, het resul taat van de heldhaftige actie van een be trekkelijk klein aantal dappere soldaten in de lucht en op zee. Ook de „pauze" heeft voor Duitschland gewerkt. Zij hebben daarginds nog slechts een klein voorproefje gekregen van cat, wat na de „pauze kan geschieden. En zij schrijven zelf, dat de grootste oorlogsma chine van alle tijden voor den bes lissenden strijd gereed staat Wij weten, dat deze oorlogsmachine be diend wordt en bezield door Duitsche sol daten. In rustig vertrouwen staat hel Duit sche vaderland achter de geweldige oor logsmachine, als nooit tevoren bereid om ook van zijn kant te doen, wat er gedaan kan worden, om de uiteindelijke overwin ning te bevechten. Winston Churchill heeft Zondagavond een radiorede uitgesproken, waarin hij zich in het bijzonder uitvoerig bezighield met den toestand in Afrika. In het begin van zijn rede zeide hij over de Duitsche lucht- anvallen op Engeland, dat voor eiken ton door de R. A. F. op Duitsch gebied gewor pen bommen het Duitsche luchtwapen drie tot vier ton op Engelsch gebied heeft ge worpen. Verder gaf Churchill toe, dat de Duit sche luchtaanvallen nog feller zouden kunnen worden Hij sprak echter de mee ning uit, dat zij korter zouden duren. Bij zijn bespreking van de gebeurtenis sen in Afrika wees Churchill er op, dat de Engelsche troepen groote versterkingen uit Indië, Austra-'ë en Nieuw-Zeeland in den strijd tegen de Italianen m het veld heb ben gebracht Aan zijn optimistische voorstelling van de Engelsche situatie verbond Churchill echter de waarschuwing dat men er aan denken moest, dat de oorlog spoedig in een phase van toenemende felheid zou tre den. De Engelsche premier besloot met te verwijzen naar de uit de Vereenigde Sta ten verwachte materieele hulp. Woorde lijk zeide hij: ,,W:j hebben op de meest dringende wij ze behoefte aan ontzaglijke leveranties en voortdurend aan oorlogstuig en technische machines van aJerlei soort. Wij hebben ze hier (in Engeland) noodig en het is nood zakelijk dat zij hier naar toe gebracht wor den. Wij hebben voor 1942 behoefte aan een groote hoeveelheid koopvaardij ton nage, veej meerman wy zelf kunnen bou wen, wanneer wij onze oorlogsinspanning in het Westen en h.pt Oosten op peil wil len houden en vergrooten." Er kan echter verwacht worden, zoo voegde Churchill hieraan toe, dat Duitsch land alles, wat maar mogelijk is, zal doen om de Engelsche tonnage te vernielen en den omvang van de Amerikaansche leve ranties te verminderen. Hij waarschuwde derhalve het Engelsche volk, dat het zich niet moest overgeven aan een gevoel van al te groote veiligheid. MET EENIGE AMENDEMENTEN. Het D.N.B. meldt uit New York: Het huis van afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen, volgens hetwelk de leveranties aan Engeland tot het einde van het begrootingsjaar beperkt blijven tot 1,3 milliard dollar. Het voorstel van den republikein Con- tello, volgens hetwelk ten hoogste een der de van alle tot nu toe in dienst zijnde Amerikaansche vliegtuigtypes zou mogen worden afgestaan en de chefs van de weer macht steeds voor iederen afstand hun toestemming zouden moeten verleenen, werd met 105 tegen 3 stemmen verworpen. Daarvoor was nog een repuibliikeinsch voorstel van Dewey verworpen, op grond waarvan de regeering der Vereenigde Sta ten als garant voor den duur van den oor log het bezit der Engelschen of andere buitenlanders in ondernemingen op het westelijk halfrond moesten overnemen. Veel belangstelling ontmoette het voor stel van repulblikeinsohe zijde, dat de wet tot hulpverleen ing aan Engeland bepalin gen zou bevatten, volgens welke geen Amerikaansche troepen buiten de territo riale wateren van het Westelijke halfrond gezonden zouden mogen worden. De ver werping van dit voorstel werd van de zijde der regeeringspartij hiermede gemotiveerd, dat in de wet tot hulpverleen ing aan En geland niets het recht geeft, troepen, bui tenslands te zenden. Het voorstel van den republikein Fish, te verbieden, dat havens der Vereenigde Staten beschikbaar zouden worden gesteld voor reparaties aan schepen van bellige- ranten, werd met 147 tegen 70 stemmen verworpen. Met 177 tegen 120 stemmen verwierp het huis het voorstel van den republikein Eaton, de hulp aan Engeland te beperken tot twee milliard dollar, en met 122 tegen 38 het voorstel van den republikein Wads- wort'h, een maximum grens van zeven milliard dollar vast te stellen voor de le veranties aan landen, welker verdediging van belang is voor de verdediging van de Vereenigde Staten. Daarmede werd een der belangrijkste voorstellen van de op positie verworpen. De stemming in het huis van afgevaar digden werd ondertusschen voortdurend rumoeriger. De democraat Mc. Cormack beweerde, dat de republikein Fish een zui ver opportunistische politiek voerde. Er weerklonken talrijke protesten en de voor zitter moest ingrijpen. Om het woord te krijgen, had Fish het pro-formavoorstel in gediend, de hulpverleeningswet in haar ge heel te verwerpen. Dit voorstel werd met 163 tegen U stemmen verworpen. Het Huis van Afgevaardigden heeft vervolgens het wetsontwerp inzake ^e hulpverleening aan Engeland aangeno men. Het ontwerp zal thans aan den senaat worden doorgezonden. Kort voordat het ontwerp was aange nomen, had het huis met 263 tegen 160 stemmen het voorstel verworpen van den republikein Fish, het ontwerp terug te zen den naar de commissie van buitenland1- sche zakeh van het Huis van Afgevaardig den en in de plaats van de hulpverleenings- wet een wetsontwerp in te dienen, waar bij aan Engeland een crediet van twee mil liard dollar ter beschikking zou worden, gesteld. DE SENAAT HOORT EERST WILLKIE. De senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft met 10 tegen 5 stemmen het voorstel aangenomen, volgens hetwelk de openbare debatten over de wet tot hulp verleening aan Engeland Dinsdag, nadat Willkie gehoord is, moeten zijn beëindigd. Wendell Willkie is Zaterdagmorgen op het vliegveld van Nëew York aangekomen. Hij weigerde aan persvertegenwoordigers mee te deelen, tot welke gevolgtrekkingen hij op grond van zijn indrukken in Enge land gekomen is. Hij verklaarde deze me- dedeelingen te reserveeren tot zijn ver schijning voor de senaatscommissie van buitenlandsche zaken. Willkie zei evenwel, dat hij in Engeland in het geheel geen verwachting of voor stel vernomen had omtrent deelneming aan de Vereenigde Staten aan den oorlog. Hij voegde hieraan toe, dat het Amerikaansche volk wel dankbaar mocht zijn, dat het niet behoeft te leven op een wijze, als waartoe het Engelsche volk thans gedwongen wordt. LAVAL WIJST PéTAINS AANBOD AF. Over de besprekingen welke Darlan te Parijs heeft gevoerd heeft de Fransche pers gistermorgen het volgende officieele com muniqué gepubliceerd. „Het staatshoofd, maarschalk Pétain, die de politiek van Montoire volgt, heeft presi dent: Laval voorgesteld, als minister van staat en lid van een directorium tot de re geering toe te treden. President Laval heeft het aanbod van den maarschalk van de hand gewezen". Officieel is medegedeeld, dat Flandm, de minister van buitenlandsche zaken, gis teren is afgetreden. Zijn portefeuille wordt overgenomen door admiraal Darlan, die tevens tot vice-president 'is benoemd en ook het ministerie van marine aanhoudt. In verband met de tegen vandaag of morgen verwachte regeeringswijziging hoort men zeggen, aldus het D.N.B. verder, dat met uitzondering van admiraal Darlan, generaal Huntziger en misschien den on langs tot minister van justitie benoemden Barthelemy, waarschijnlijk alle ministers zullen worden vervangen. Het nieuwe ka binet zou meer het karakter van een amb tenaren-regeering dragen. JAPANSCH ADMIRAAL VERONGELUKT. Volgens een communiqué van het Japan- sche ministerie van marine is admiraal ba ron Osoemi verongelukt op een vlucht van Kanton naar Hainan. In zijn gezelschap be vonden zich schout-bij-nacht admiraal Soe- ga en nog vier officieren. Baron Osoemi was lid van den oppersten krijgsraad. Van 1931 tot 1933 was hij minister van marine. JAPANSCHE VROUWEN EN KINDEREN GAAN NEW YORK VERLATEN. De „Asahi Sjimboen" meldt uit New York, dat de Japansche vrouwen en kin deren in Maart uit New York geëvacueerd zuilen worden. Ongeveer 150 familieleden van Japansche zakenlieden zullen de stad verlaten. Voor hen is reeds de „Tatsoeta Maroe", die op 27 Maart uit San Francisco vertrekt en op de „Nitta Maroe", die op 11 April de haven verlaat, passage geboekt. De evacuatie geschiedt met het oog op de afnemende omzetten van den Japanschen handel in Amerika. Men verwacht, dat deze toestand vanaf 15 Februari nog verscherpt zal worden, wanneer het uitvoerembargo op petroleum en gasoline van kracht wordt. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Domei meldt uit China: Na twee weken van operaties tegen 17.000 man Chineesche troepen in de vijfde oorlogszone zijn 16.300 Chineesche dooden gevonden. Voorts wer- Zondagmorgen is het grafmonument van Paus Pius XI, dat door de zorgen van een comité onder voorzitterschap van kar dinaal Caccia Dominioni in de crypte van het Vaticaan is opgericht, plechtig inge wijd. Hieraan ging een audiëntie vooraf, die Pius XII verleende aan de leden van net comité en aan een delegatie uit Milaan en uit Desio, een klein plaatsje in de om geving van Milaan, waar de overleden Paus geboren was. In een toespraak tot de aanwezigen zei de Paus o.a., dat bij de na gedachtenis van Pius XI' Milaan, Rome en Italië en de geheele wereld een bijzondere plaats innemen: Milaan, omdat zijn wieg in de omgeving van deze stad stond en hij er het herderlijk kruis ontving, Rome omdat het hem tiara en graf schonk, Italië, dat onder alle vol ken, die hij beminde, het meest beminde was, en de wereld, die voor hem, verheven als hij was boven tijd en hartstochten, zich in bewondering neerboog en hem haar bij val betuigde. De Paus vervolgde, dat Pius XI tot al diegenen, die zich by zijn graf zullen neerburgen, zal spreken door de herinnering aan zijn leer, aan zijn deugden en zijn veelvuldigen arbeid. den 1150 krijgsgevangenen gemaakt, ter wijl den Japanners een buit in handen viel van 42 kanonnen, 7500 granaten, 1020 ma chinegeweren, 3791 geweren, 460.000 hou ders munitie en 7100 handgranaten. Een desbetreffende mededeeling is uitgegeven door den woordvoerder van het Japansche leger in Centraal China. De woordvoerder voegde hieraan toe: Na de 59ste, 55ste, en 68ste divisie der Chi neesche strijdkrachten langs de rivieren Tang en Pai op de vlucht te hebben gedre ven, bezetten de Japansche troepen Na- nyang op 4 Februari, waarna zij de Chi neesche legerrestanten in het gebied ver sloegen. Een ernstige slag is toegebracht aan een van de beste troepen van Tsjang Kai Sjek, waarmede het voornaamste doel der campagne bereikt is. DE MUZIEKPRIJS VAN AMSTERDAM. De jury voor den prijs van de gemeen te Amsterdam .voor eeri nog niet uitge voerd symphonisch werk of instrumen taal concert, bestaande uit de heeren Jan Gilse, Rudolf Mengelberg en Willem Pij per, heeft thans uitspraak gedaan. Van de 35 inzendingen kwamen na schifting naar de meening der jury ten slotte de werken, ingezonden onder de motto's: „Ars longa. Vita brevis" en „Capricornus", het meest voor de bekroning in aanmerking. Bij meerderheid van stemmen heeft de jury ten slotte den prijs toegekend voor de orkest-suite, ingezonden onder het mot to „Capricornus". Bij de opening van den naambrief bleek de heer Jan Pouwels te Hilversum de componist van dit werk te zijn.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5