DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vervallen bonnen Momentje VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9867 3)e Ceid&eh^Soii/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Poetbus 11. V De vrijheidsbeperking Er zijn nog altijd menschen, die zich klaarblijkelijk niet of niet in voldoende mate weten te realiseeren, dat Nederland zich bevindt onder de bezettende macht van Duitschland; die met dit feit in hun doen en laten niet of niet in voldoende mate rekening houden. Dezulken zullen, als zij hun verstand laten spreken, tot de erkenning moeten komen, dat zij het vaderland door hun ge drag niet dienen. Duitschland ontleent aan het feit, dat het in Nederland de macht bezit, rechten. Dat is onloochenbaar. Dat Duitschland niet van al die rechten, welke hij heett, gebruikt maakt, kan ook worden gecon stateerd door allen, die de werkelijkheid willen zien. Er worden b.v. op belangrijke posten Nederlanders en niet Duitschers benoemd. De geschiedenis leert ons, dat zulks in den tijd, dat de Franschen in ons land de macht hadden, heel anders was. De objectiviteit gebiedt dit te erkennen. In onze vrijheid zijn wij belemmerd. Ten deele zijn die vrijheidsbeperkingen een vanzelf sprekend gevolg van het feit, dat Nederland bezet gebied is. Voor een ander deel zijn er ook onder de vrijheidsbeperkingen, welke wij voorheen niet kenden, en welke ons nu worden op gelegd, waarvan de wenschelijkheid en nuttigheid door ons zou kunnen worden bepleit en verdedigd, ook al zouden wij niet zijn bezet gebied, ook al zouden wij onze nationale zelfstandigheid ongerept bezitten. Over de feitelijke beperking van de persvrijheid willen wij spoedig spe ciaal een en ander opmerken. De bedoeling van wat wij vandaag schrijven, is deze: Eerstens, men moet niet per se iedere vrijheidsbeperking afkeuren en veroor- deelen, omdat zij vroeger niet bestond. Vervolgens, men moet bij alle vrijheids beperking in alle nuchterheid en in alle zakelijkheid rekening houden met het nu eenmaal muur-vaste feit, dat Nederland is bezet gebied. Wij moeten eerst in d a t licht elke vrijheidsbeperking zien en dan pas onze conclusies trekken. Wij stellen dit feit weer 'ns nadruk kelijk vast alléén, om te waarschuwen voor dwaasheden, voor handelingen, die een gevoels-reactie zijn, maar niet resul taat van een wei-overwogen redeneering. Slaafschheid en kruiperigheid ten op zichte van de bezettende macht is afschu welijk. Verloochenen van of transigeeren met beginselen, omdat men hoopt daardoor in de gunst te komen, is weerzinwekkend. Wat wij hier bepleiten is, natuurlijk, héél iets anders. Wat wij hier bepleiten is: een kalm. nuchter objectief oordeelen, een in ieder geval correct en waardig, van zelfbe- heersching getuigend optreden. Oók een krachtig en moedig optreden. Maar: krachtig en moedig is heel iets an ders dan onvoorzichtig, ondoordacht. Met een onvoorzichtig en ondoordacht hande len op zich veroordeelenswaard kan men zichzelf en vaak meer zijn medebur gers, zijn vaderland heel veel schade be rokkenen. Hiervan zouden wij zoo gaarne ieder diep willen doordringen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN GEWILDE MISVATTING Er wordt al zwaar over geboomd, of het socialisme der Nederlandsche Unie wel „werkelijk" socialisme of „een echt" socialisme is. Het is gelegenheids- of, wil men, ver legenheidspraat. Men zou kunnen vragen, bemerkt de Volkskrant, of het socialisme der voormalige sociaal-democratie en der hui dige socialisten een monopolie is. Of alleen zij op den naam socialist aanspraak mogen maken. Blijkbaar niet, want de N.S.B. heeft het begrip socialisme in haar naam opgenomen. De vraag is, wat onder „socialisme" moet worden verstaan. Het kan iets ver keerds, net kan ook iets goeds zijn. En het getuigt van eenige aanmatiging te bewee- ren, dat er maar één „werkelijk" socialisme bestaat. Nu kan in het gebruik van een naam, die tot misvatting aanleiding kan geven eu geeft, een gevaar zijn gelegen, niet omdat eenvoudigen van geest maar die daar om volstrekt niet va^ geest verstoken be hoeven te zijn zich in de war laten brengen maar omdat onwel willenden het woord verkeerd duiden. De leiders der Unie hebben, het is wel duidelijk gebleken, onder hun „socialisme" niets anders dan solidarisme verstaan, de term die men vroeger in onze kringen gemeenlijk ge bruikte en die niet tot misvattingen, ge wilde en ongewilde, aanleiding kan geven. V Meer dan groote verantwoordlijkheid Wij zouden gaarne de vol-belangstellen- de aandacht van priester-catecheet en on derwijzeres) willen richten op de vandaag verschenen aflevering van „Sint Bavo". Dit nummer is geheel gewijd aan: het katechismus-geven en wat daarmede in direct verband staat Waarom wij die belangstelling vragen? Deken J. van de Wiel uit Hoorn geeft het antwoord, als hy in de bedoelde af levering van „Sint Bavo" schryft: „Men beseffe ook, dat wy, die in dezen tijd leven, een meer dan groote verantwoordelijkheid dragen ten op zichte van het opgroeiend geslacht. Het nageslacht zal ons ter verantwoording roepen voor wat we in dezen tijd ge daan of niet gedaan hebben''. Een karakter-trek, welken de nieuwe, de komende tijd zal dragen, hoe deze tijd er overigens ook zal uitzien, is naar onze meening dat in dien tijd voor de halfslachtigen en louwen geen plaats zal zijn; dat men zal moeten zijn goed katho liek, kennende zijn Geloof en ernstig trach tende het te beleven, of heelemaal niet Vleesch voor den zomer WEID-CONTRACTEN VOOR KOEIEN DIE NU NOG NIET SLACHTRIJP ZIJN. Het vakblad „De Vee- Vleeschhan- del" schrijft: „De kwaliteit van het slacht vee, dat geleverd wordt, is elke week min der. De vraag is d-aarom gerechtvaardigd hoe het dezen zomer zal gaan. daar nu reeds zooveel vleeschlooze guste-koeien worden geslacht en dus aan de toekomsti ge vleesch- en vetproductie worden ont trokken. Te veel toekomstige weidekoeien vinden nu een ontij dig en dood, daarbij den boer gevend eer. slechten prijs, den slager brengend duur en sleoht vleesch, wat den consument ook niet bevredigt. Daarnaast zien de weiders met zorg de toekomst te gemoet, omdat ze vreezen in het voorjaar geen weidekoeien te kunnen bemachtigen Het blad verneemt thans, dat deze zaak reeds lang de aandacht heeft der desbe treffende autoriteiten in Den Haag en er thans een regeling wordt getroffen, waar bij de geschikte weibeesten uit de aanvoe ren zullen worden genomen om ze aan de weiders te kunnen leveren. De wei'ers waren bereid de dieren voor den overname-prijs aan te koopen, om ze als slachtdier in den zomer weer aan N.V.C. te leveren. De overeenkomsten schijnt de N.V.C. nu spoedig aan aan te aan te gaan, want verg ssen we ons niet, dan worden deze week reeds koeien uit de aanvoeren gereserveerd voor de wei ders. Zal het van eenige beteekenis zijn vooi de toekomstige vleesch- en vetproductie dan zullen wel een 30 a 40.000 weidebces- ten vrij gemaakt moeten worden voor deze weid-contracten. Deze maatregel brengt dan mee, dat er wellicht minder vleesch voor de directe consumptie beschikbaar komt, maar dit offer mag zeker worden gebracht. De laatste weken was er een surplus aan vee voor de distributie. De N.V.C. kon zelfs overgaan tot invriezen; het is beter, dat deze voorraadvorming wordt gestaakt, als daartegenover kan worden verkregen een reserveeren van vee, dat na de weidepe- riode de gemeenschap 50 a 80 pet. meer vleesch en vet geeft. Het doorhouden in den winter kost geld, invriezen ook, en hier is gewin van productie. Het gaat er in de toekomst om, dat al leen wordt afgeslacht het werkelijke slachtvee, plus de diefen, die voor de fok kerij en de toekomstige vleeschvoorziening en voor de, melkproductie weinig waarde hebben. Een moeilijk probleem, hetwelk men toch mei de gewijzigde voorwaarden van levering op 1 Maart a.s. zoo goed mogelijk hoopt op te lossen. Aldus het vakblad. Bij informatie bij de N.V.C. bevestigde men ons dit bericht, aldus het „Vaderld." De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Nu de uitreiking van de nieuwe distribu tiekaarten voltooid is, ligt het in de bedoe ling in den vervolge uitsluitend op de bon nen van deze nieuwe serie kaarten distribu tiegoederen beschikbaar te stellen. In ver band hiermede zullen dus de nog niet gel dig verklaarde bonnen van de oude kaar ten niet meer worden aagnewezen. De over gebleven bonnen van deze kaarten kunnen derhalve in tegenstelling met hetgeen in sommige dagbladen werd gepubliceerd vernietigd worden. Volledigheidshalve volgt hieronder een opsomming van de bonnummers der oude kaarten, welke nog niet zijn aangewezen en dus thans kunnen worden vernietigd: Algemeen distributiebonboekje bonnen: „1" tot en met „13", „96", „97", „101", „106", „107" en „112". Boterkaart bonnen: „29" en „30". Vetkaart bonnen: „29" en „30". Vleeschkaart bonnen: „17", „18", „19" en „20". Voorts zullen de met „01gemerkte bonnen van de nieuw uitgeriekte boterkaarten, zoowel als van de vetkaarten, eveneens niet worden aangewezen, zoodat ook deze ver nietigd kunnen worden. katholiek. En daarom is de verantwoordelijkheid van hen, die de jeugd van heden moeten vormen, „meer dan groot".... In de vorming van de jeugd is een zéér voornaam element de catechismus, de wijze van catechismus-geven. Daar de heden ver schenen aflevering van „Sint Bavo" over dit hoogst belangrijke onderwerp handelt, meenen wU er een speciale aandacht voor te moeten vragen. Bonaanwijzingen De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het valgende mede: BOTER EN VLTTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- en vet kaarten recht op het koopen van 250 gram boter óf margarine óf 200 gram vet De met „29" en „30" gemerkte bonnen van de „oude" boter- en vetkaarten en de met „01" gemerkte bonnen van de „nieuwe" boter- en vetkaarten zullen niet geldig worden verklaard en kunnen derhalve wor den vernietigd. De met „02" genummerde bonnen, die op 16 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Fe bruari a.s. BROOD EN GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Fe bruari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft elk der met „02" genummerde bon nen van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koopen van ongevee- 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „02" genummer de broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij-producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein kerstgebak (b.v. amendel- broodjes) 400 gram; gevuld groot hortgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gr. meel of bloem is verwerkt De op 16 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants, e.d. EIEREN Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „04" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één el De bonnen, welke op 16 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 23 Februari, met dien verstande, dat zij ge durende de week van 17 tot en me. 23 Fe bruari niet gebruikt mogen worden in ho tels, restaurants e.d. Beperking varkensteelt. DIT JAAR 1 1/2 MILLIOEN BIGGENMERKEN. Op een te Barneveld gehouden vergade ring van den „Bond van Varkensfokver- eenigingen West-Veluwe" heeft de tech nische adviseur van dezen bond, de heer A. Blikman, hoofdassistent van den Rijks- veeteeltconsulent te Rrnhem, enkele mede- deelingen gedaan omtrent de teeltregeling van varkens voor het jaar 1941. De heer Blikman deelde de vergadering mede, dat dit jaar 1.500.000 biggenmerken zullen worden toegewezen, waarvan 307.652 in de provincie Gelderland (vorig jaar 412.821), aangezien in Gelderland on geveer een vijfde van den varkensstapel aanwezig is. Dit beteekent dus een vrij sterke beper king, een beperking, die evenwel noodza kelijk was, gezien de huidige veevoedens- positie in ons land. De heer Blikman deelde voorts in dit verband mede, dat zij, die het vorige jaar geen fokzeugen had-den, niet meer in aan merking zullen komen voor een toewijzing biggenmerken, een regeling, die niet alleen voor de provincie Gelderland, maar voor het geheele land zal gelden. De erkende stamboekfokbedrjj ven, aldus spr., zullen echter zooveel mogelijk intact worden gelaten. Voorts zal men pei boven tallige fokzeug dit jaar 2 a 3 fokvarkens mogen houden. Er zal geen onderscheid meer worden gemaakt tusschen drachtig en niet-drachtig. De toewijzing fokbeeren zal worden veranderd. Per halfjaar zal een gelijk aantal worden toegewezen als voor een jaa- noodig zijn. Ten slotte deelde de heer Blikman nog mede, dat de eischen voor erkenning de zelfde blijven. Men moet twee jaren als fokker zijn ingeschreven en aan alle ver plichtingen als zoodanig hebben voldaan, wil men officieel als varkensfokker kunnen worden erkend. Dit beteekent dus, dat in dit jaar de varkensfokkerij, d.wz. de starr.boekfok- kerij, nagenoeg onbeperkt zal kunnen voortgang vinden „TeL" KEURING VAN GESLACHTE VARKENS Onderzoek op trichinen verplichtend Ter uitvoering van de Vleeschkeurings- wet is bepaald, dat de secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken de gemeenten aanwijst, waarin bij de keuring van geslachte varkens het onder zoek op trichinen verplicht is. De dieren worden dan, ten bewijze, dat het trichine- on.derzoek is gehouden, gemerkt. In de aangewezen gemeenten wordt eveneens het varkensvleesch, dat overeen komstig art. 8 van de Vleeschkeuringswet bil invoer in die gemeenten wordt onder zocht, aan het trichine-onderzoek onder worpen, tenzij uit bovenbedoeld merk blijkt, dat onderzoek reëds is geschied. Een en ander treedt in werking met in gang van 1 Mei 1941. DE MAXIMUMPRIJZEN VOOR BRANDHOUT Aangezien is gebleken dat in enkele ge vallen brandhout wordt verhandeld tegen prijzen, welke hooger zijn dan de vastge stelde maximumprijzen, wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat niet alleen het ver koopen, respectievelijk het ten verkoop aanbieden, doch eveneens het koopen tegen hoogere prijzen dan de maximum prijzen strafbaar is. Tegen overtredingen van dit voorschrift, welke onmiddellijk ter kennis van de politie dienen te worden gebracht, zal met kracht worden opge treden. De ingevolge artikel 1 van de „pryzen- beschikking brandhout no. 1" vastgestelde maximumprijzen zijn: Bij levering loco bosch 0.02% per kg. Bij levering franco huis van den ver bruiker 0.04 per kg. STEUN VERLEEN ING AAN VLUCHTELINGE^ De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den, waarin o.m. wordt gezegd: Aangezien het wenschelijk is gebleken, aan de vluchtelingen, die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting en. vóór dat zij den staat van „vluchteling" verkregen, „georganiseerd arbeider" waren, een hoogeren steun toe te kennen, dan de genen, die niet-georganiseerd waren, deel ik u mede, dat voor deze georganiseerden de steunnorm voor „georganiseerde werkloo- zen" kunnen worden toegepast. Deze normen kunnen evenals voor niet georganiseerden geschiedt verhoogd wor den met het halve verschil tusschen het aankomende in het vluchtoord en datgene, dat in de rampgemeente zou zyn genoten. Voorts deel ik u mede, dat in overleg met mijn ambtgenoot van sociale zaken wordt goedgevonden, dat de vluchtelingen by de, uit het werkloosheidssubsidiefonds gesu bsidieerde, werkverruimings-werken worden tewerkgesteld. DE LACHER. Nu kunt U allemaal zeggen wat U wilt, maar ik houd vol, dat er van daag aan den dag véél te weinig wordt gelachen. Er zyn menschen, die mij die lachpropaganda kwalijk nemen Nog al een gezellige tijd om te lachen, zeggen zij my. Dat zijn opmerkingen, die ik niet begrijp. Mensch-nog-an-toe, als je zoo toch eens rondkijkt naar de menschen om je heen. Naar baantjesjagers, naar uitbuiters van alle mogelijkheden, naar strevers, naar ontmoetingen, strijkages en eerbetoon, dan is die heele malle wereld toch om je dood te lachen. En dan begrijp ik niet, dat er menschen zijn, die zeggen, dat het geen tijd is om te lachen. Wij moeten veel meer lachen. Je kunt toch veel beter om iets lachen dan erom huilen. Het is maar een kwestie van reactie plus een klein pietsie filosophie. Enlachen werkt aanstekelijk. Dat zal ik U bewijzen. Ik lees in een oude Amerikaansche krant en het is dus zonder eenigen twijfel waar dat ergens in Cali- fornië een zekere heer Smith is ge storven, die een vermogen van eenige millioenen heeft nagelaten, dat hij met lachen heeft verdiend. Hy stam de niet uit California zoo vertelt het blad maar uit Berlijn en eigen lijk heette hij Schmidt en zijn beroep was iederen avond naar het theater te gaan om bij zekere gedee'ten te lachen. De man kon prachtig en aan- iteke'"k la^en en op deze wijze was dikwijls zelfs een middelmatig stuk een succes geworden. Wij moeten 's avonds zoo nu en dan eens thuis komen en zeggen: Hè, hè, is me dat lachen! Wij hebben nu een ministerie van propaganda en volksopvoeding. Het wete nu, wat het te doen heeft Het late ons lachen. En een paar honderd van die Smithen kunnen wij op het oogenblik ■est gebruiken WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 VERBETERING VAN DE LEERLINGENSCHAAL. Reeds eenige tijd bestond er bij het de partement van Volksopvoeding en Cul tuurbescherming plan om tot verbetering van de leerlingenschaal over te gaan, over welk onderwerp in het verleden zooveel stof is opgewaaid; mede in verband mei de positie van den kweekeling-met-akte. Naar wij vernemen, bevinden de plan nen tot verbetering zich in een vergevor derde staat van uitvoering, zoodat men de hoop en de verwachting heeft uitgespro ken, dat binnen afzienbare tijd, vermoede lijk veertien dagen of drie weken (althans hopelijk dus nog deze maand), het een en ander omtrent de verbetering kan worden openbaar gemaakt. Men achtte het bovenstaande een zeer verblijdende tijding. Op onze vraag op welke wijze deze verbetering tot stand zal worden gebracht en hoe de nieuwe leer lingenschaal er te zijner tijd zal uitzien moest men ons, om begrijpelijke redenen, het antwoord schuldig blijven, doch zoo voegde men er aan toe na al wat er ovef de leerlingenschaal doende is geweest, is het vanzelfsprekend, dat de voorgeno men wijziging van de leerlingenschaal een daadwerkelijke verbetering zal zijn. „Vooruit." MATERIALEN VAN NEDERLANDSCHE VERSTERKINGSWERKEN Het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft de aandacht van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken er op gevestigd, dat de bevolking zich niet overal voldoende rekenschap geeft van het feit dat materialen, afkomstig van vroegere Nederlandsche versterkingswer- ken, zooals hout, metalen, enz., eigendom zijn van den Nederlandschen Staat of van de Duitsche weermacht. Eigendunkelijke wegneming of verkoop door particuliere personen is derhalve ongeoorloofd en stelt hen, die zich daaraan schuldig maken, aan het gevaar van strenge bestraffing bloot Genoemde secretaris-generaal heeft de burgemeesters uitgenoodigd, voor zooveel noodig de bevolking in hun gemeenten op het vorenstaande te w"-**v

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1