DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen nationale eenheid zonder naastenliefde Spoorwegtarieven worden verhoogd Momentje DONDERDAG 6 FEBRUARI mi 32ste Jaargang No. 9866 9a £cki&eh£($oti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus lt De Bond zonder Naam verjaart Kerkelijke viering en herdenkingsbijeenkomst te Utrecht Voor degenen, die van tijd tot tijd of zelfs geregeld plegen te luisteren naar de uitzending van „Het Lichtbaken", dat als een 10-minuten-overpeinzing met muzi kale omlijsting op de Zaterdagavonden voor den K.R.O. verzorgd wordt door den welbekenden priester-redenaar, den zeer- eerw. heer Henri de Greeve, zal het niet onbekend meer zijn, dat de „Bond zonder Naam" op Woensdag 2 April a.s. zijn der den jaardag gaat beleven. En iedereen, die ook maar eenigszins heeft trachten te pei len, wat het bestaan van dezen Bond voor het welzijn en de verbetering van de maatschappij kan beteekenen, zal graag erkennen, dat het juist in de huidige om- omstandigheden nut kan hebben, tenmin ste eenige oogen blikken stil te staan bij dezen derden stichtings-datum, welke in middels voor het comité „Katholiek Utrecht" aanleiding geweest is, zijn goede diensten aan te bieden om mogelijk te maken, dat het plan van den Bondspromo- tor: „elk jaar een bisschop-stad als feest stad", althans dit jaar voor de oudste Bis- schopstad van Nederland in vervulling kan gaan. Alvorens nadere bijzonderheden omtrent de uitwerking van dit groote plan mede te deelen schrijft de „Tijd" lijkt het wenschelijk, belanghebbenden zoowel als belangstellenden (zoo noodig) nader te oriënteeren omtrent de essentiëele we tenswaardigheden van den Bond zonder Naam. Wat wil deze Bond? Zaterdagavond 2 April 1938 richtte de zeereerw. heer H. de Greeve door de ra dio in de wekelijksche „Lichtbaken" tot allen die luisterden en over hen heen, tot allen die niet luisterden, het verzoek, met hem op te richten een bond, waarvan het doel is: de mentaliteit der egoïstische maatschappij om te zetten en te veran deren. Dit was volgens den spreker mogelijk: door gezamenlijk te beginnen door te voe ren en vol te houden een campagne van naastenliefde, waarvan het parool is: Be gin met je zelf te verbeteren en beoefen de liefde aan de anderen. De Bond zonder Naam werd aldus zooals dit in de bekende brochure nader geformuleerd wordt een verzoek, uit gaande van een katholieken priester: lo. tot zijn eigen katholieke geloofsge- nooten, om op grondslag van hun eigen Katholiek Geloof, dus op grondslag van de bovennatuurlijke liefde, de wereld te verbeteren door te beginnen met zich zelf te verbeteren en de liefde te beoefenen aan de evennaasten; 2e. tot alle anderen, zonder uitzonde ring, om naar hun beste weten en gewe ten precies hetzelfde te doen. Met nadruk zij er hier op gewezen, dat de promotor van deze gedachte zich vol komen bewust was, hier niets nieuws te prediken. „Ni^uw hieraan", zoo lezen wij verder, „is alleen de vorm, waarin het ge organiseerd werd, d.w.z. zonder organisa tie in een bond, die geen bond is; in een verband, dat geen officieele vereeniging is, maar wel vereent". „Katholieken hebben er niets anders in te doen dan een verzoek om een bepaal den stelregel van hun katholieke levens beschouwing op bijzondere wijze te be trachten. Een protestant heeft er niets an ders in te zien, dan een verzoek, om de naastenliefde te beoefenen; het is een on derdeel van zijn christelijke levensopvat ting. Alle anderen hebben er niets an ders in te zien dan een verzoek om den naaste practisch lief te hebben, wat een noodzakelijk onderdeel van hun mensche- lijk bestaan vormt en de eenige oplossing, die zij hebben, om mee te werken aan herstel. Hoe kan men mensch zijn, in de wereld leven zonder de naastenliefde in praktijk te brengen. Het is moeilijk met meetbare getallen en tastbare begrippen eenigszins weer te ge ven, welke en hoe groot tot op heden de resultaten mogen geacht worden van de door en voor den Bond gevoerde actie. Wellicht echter zegt het iets, dat op het bureau van dezen Bond dagelijks honder den brieven verwerkt worden, maande lijks tienduizenden kaarten worden ver zonden; dat de brochure reeds vertaald werd in het Duitsch, Fransch, Engelsch en Spaansch; dat een door den Bond ge houden reizende tentoonstelling reeds op meerdere plaatsen belangstelling heeft getrokken uit alle kringen der samenle ving en dat thans reeds uit velerlei plaat sen volledig uitgewerkte aanbiedingen ko men voor eer. feestelijke herdenking van den derden stichtingsdag. Wij mogen hel daarom als een bijzonde re onderscheiding voor de stad Utrecht zien, dat dank zij den besprekingen van een voorbereidend comité dezer dagen een grootsch programma opgemaakt kon worden, dat op waardige wijze cachet zal geven aan de herdenking van het feit, dat drie jaren geleden een streven open baar gemaakt werd, dat ver-strekkende gevolgen kan hebben voor heel de samen leving en dat thans in den barren nood 'dezer tijden op zeer nadrukkelijke wij ze zal doen uitkomen, dat „geen nationale eenheid" mogelijk is „zonder naasten liefde". Een tweevoudig plan. Allereerst toch is het de bedoeling van den Promotor, dat tijdens en omstreeks de herdenkingsdagen (van 30 Maart tot en met 2 April a.siedereen, die het werk van den Bond kent, over dit werk zal spre ken met iemand, die daarmede nog niet (voldoende) bekend is. Daarvan zal een groote propagandistische invloed uit gaan. Dit kan en zal niet alleen te Utrecht, maar m heel ons land, laten wij hopen ook ver buiten de landsgrenzen geschie den. Daarnaast zal te Utrecht, als geestelijk centrum van Nederland, een meer tast baar, d.i. zicht- en hoorbaar programma worden uitgevoerd, dat als volgt kan worden samengevat: Kerkelijk. Op Zondag 30 Maart zal in de Kathedrale Kerk de Hoogmis worden opgedragen docr den zeereerw. heer H. de Greeve, die onder deze H. Mis een predi katie zal houden. Deze plechtigheid zal worden uitgezonden door den K. R. O. Het ligt voorts in de bedoeling, in alle parochiekerken van Utrecht op dien dag stille H.H. Missen te laten lezen tot in tentie van en voor rekening van den Bond. Algemeen: Vanaf Zondag 30 Maart tot en met Woensdag 2 April zal in het cen trum der stad Utrecht een voor iedereen gratis toegankelijke tentoonstelling wor den gehouden, welke zal omvatten: de reeds elders bekende poppententoonstel- ling, een tentoonstelling van diverse wer ken van kunstschilders (betrekking heb bende op sociale deugden en onsociale on deugden), alsmede een expositie van pro pagandamateriaal van den Bond. Deze tentoonstelling zal Zondag 30 Maart des middags op min of meer offi cieele wijze geopend worden en daarna tot 's avonds voor iedereen geopend blij ven. Voorts zal deze tentoonstelling vanaf Maandag tot en met Woensdag geopend zijn van 1012, van 25 en van 7—9 uur. Bij de' opening van de tentoonstelling zal gesproken worden door den zeereerw. heer H. de Greeve, terwijl een gemengd zang-ensemble onder leiding van den heer Hans Ponten voor „muzikale omlijsting" zal zorgen. Omtrent de inrichting van deze tentoon stelling zullen t.z.t. nadere gegevens wor den gepubliceerd. Herdenkingsbijeenkomst. Ten slotte zal op Woensdag 2 April, des avonds in Tivoii, een massale bijeenkomst belegd worden, tegen den minimumprijs van slechts 0.25 voor iedereen toegankelijk, waarop de zeereerw. heer H. de Greeve een groote rede zal uitspreken over het „Vredes offensief door naastenliefde". Deze bijeenkomst zal worden opgeluis terd door het R. K. Gemengd Koor (pl.m. 180 dames' en heeren) onder leiding van den heer Hans Ponten. Het programma der uit te voeren werken zal t.z.t. nader wor den bekend gemaakt.' Aan deze eerste publicatie omtrent het volledige herdenkingsprogramma mogen wij voor heden toevoegen de stellige ver wachting, dat door een zoo groot en ver scheiden mogelijke vertegenwoordiging onzer samenleving zal worden deelgeno men aan deze min of meer feestelijke, doch zeker waardige herdenking. Niet slechst het confesioneele gedeelte onzer bevolking, maar alle goedwillenden worden hierbij opgeroepen, om op speciale wijze de naastenliefde te willen beoefe nen; niet slechts de leerlingen van mid delbare scholen en andere onderwijsinsti tuten, maar ook volwassen medeleden on zer samenleving, vertegenwoordigers van cultureele organisaties en verder iedereen, wien het wel en wee der maatschappij ernstig ter harte gaat, wordt uitgedoodigd tijdens en omstreeks de herdenkingsdag zoowel het algemeen gedeelte van het pro gramma als de bijzondere onderdeelen (tentoonstelling en feestbijeenkomst) te willen mede maken. Nadere bijzonderheden kunen binnen kort tegemoet worden gezien. Met ingang van 1 Maart a.s. zullen zooals gemeld de reizigerstarieven der Nederlandsche Spoorwegen worden ver hoogd. Het besluit daartoe is genomen, om dat de tijdsomstandigheden dit noodzake lijk maken, alsook omdat de spoorwegen omzetbelasting moeten betalen. In verband met deze tariefverhooging zullen thans thans geen abonnementskaarten voor lan ger dan een maand beschikbaar worden gesteld tegen het oude, dus thans geldende tarief. Voor de gewone enkele reiskaarten wor den de prijzen per kilometer thans als volgt: le klas 4.82 ct., 2e kl. 3.69 ct., 3e kl. 2.56 ct. Het nieuwe enkele reistarief is een even redig kilometertarief, d.w.z. de prijs per kilometer, ongeacht den af te leggen af stand, blijft dezelfde. De thans geldende prijzen van het enkele reistarief worden berekend volgens een staffeltarief, daar men immers voor afstanden van 150 tot en met 300 km. 25 pet., voor afstanden boven de 300 km. 62J4 pet. minder betaalt dan voor afstanden tot en met 150 km. Wanneer wij de tarieven willen vergelij ken kunnen de volgende voorbeelden die nen: bestaand nieuw 3e kl. 100 km. 2.25 2.60 3e kl. 200 km. 4.25 5.15 3e kl. 300 km. 5.90 7.70 Retourtjes. Van de gewone retourkaarten worden de nieuwe prijzen als volgt: le kl. 2e kl. 3e kl. tot en m 50 km. 7,38 5,64 3,89 ct. p. km. boven 50 km. eiken km. meer 7,89 6,05 4.20 ct. p. km. Ter vergelijking kan het volgende die- bestaand nieuw 0,85 0.95 3,25 4,05 6,50 10.35 3e kl. 25 km. 3e kl. 100 km. 3e kl. 200 km. Vacantiekaarten Voor de vacantiekaarten zullen de prij zen bedragen: le kl. 2e kl. 3e kl. nieuw r 9.25 7,10 4,95 de best. pi jlen zijn 7,50 5,75 4,00 Sportlui Voor de sportgezelschapsbiljetten zullen de prijzen bedragen, voor een reis heen en terug voor ten minste 12 personen: 2e kL 3e kL geldig ged. 1 dag 3,7 2,6 ct. per km. geldig ged. 4 dagen 4,6 3,2 ct. per km. (de bestaande prijzen zijn: geldig geduren de 1 dag 2,88 resp. 2,00 ct. per km.; gel dig gedurende 4 dagen 3,61 resp. 2,50 ct. per km.). Geen gezelschapsbiljetten Retour-vacantiekaarten, gezins-retours, gewone gezelschapsbiljetten, jeugd-uit- stapjesbiljetten en bijzondere retourkaar ten zijn niet verkrijgbaar. Ook voor bagage worden de prijzen ver hoogd. Voor gewone zendingen wordt ech ter vrijwel geen verhooging toegepast. Bundels rijwielkaarten tegen verlaagden prijs worden niet meer beschikbaar gesteld. Fietsen. Voor oningepakte rijwielen worden de prijzen: a. voor verzending met een door den reiziger verlangden, niet voor het ver voer van rijwielen uitgesloten trein: voor afstanden t.m. 40 km. 40 ct. en voor afstan den grooter dan 40 km. 130 ct; b. voor ver zending met treinen naar keuze van den spoorweg, ongeacht den afstand 80 ct. (de bestaande prijzen zijn onderscheidenlijk 30, 90 en 65 ct). De prijzen van rijwielabonnementskaar ten worden: bestaand nieuw geldig 8 d., uitsl. v. houders 8-d. abonnementsk. 5,6,15 geldig 1 maand 15,18, geldig 3 achtereenv. m. 40,47, geldig 6 achtereenv. m. 70,83, geldig 12 achtereenv. m. 120,141, Abonnementen De prijzen van de algemeene abonne mentskaarten zullen worden: voor^de eerste maand: le kl. 78,2e kl.: 66,50, 3e kl. 46,—; voor elke volgende maar.d, mits onmid dellijk aansluitende aan de voorafgaande le kl.: 59,50, 2e kl.: 52,—, 3e kl.: 36,—; bestaande prijzen, le maand le kl.: 67,—, 2e kl. 58,—, 3e kl.: 40,—; voor aansluitende verdere maand le kL: 50,—, 2e kl.: 43,50, 3e kl.: 30,—. Toeslagkaarten D-treinen (voor abonne mentshouders) worden niei verhoogd. De prijzen van de 8-daagsche abonne mentskaarten zullen bedragen: per kilometer en per maand: le kL 1,26, 2e kl.: 0.96, 3e kl. f 0.68; nieuwe prijzen weektrajectkaarten, per kilometer en per week: le kl. 36,4, 2e kl. kl. 27,8, 3e kl. 19,2 ct (de bestaande prijzen zijn: le kl. 31, 2e kl: 24, 3e kl. 16,5 ct.). Weekkaarten worden per km. in de 3e kL 12,8 ct., thans 11 ct. Jeugdkaarten De naam van jongeliedenkaarten wordt veranderd in jeugdkaarten. De verhouding der prijzen ten opzichte van de trajectkaar- ten blijft ongewijzigd. De prijzen worden: voor 1 maand le kl. 1.2e kl. 0.77, 3e kl. 0.55 per km.; voor 11 maanden le kl. 11,—, 2e kl. 8,50, 3e kl. 6,— per kilometer. De verhouding van de prijzen van maand- trajectkaarten met verkorte geldigheid, ver korte werk-weekkaarten en maand-jeugd- kaarten met verkorte geldigheid ten op zichte van maand-trajectkaarten, weekkaar ten en jeugdkaaiten blijft dezelfde. De prijzen worden dus evenredig verhoogd. In het tarief voor abonnementskaarten en in het Nederlandsche reizigerstarief in hun nieuwe uitgave van 1 Maart zullen de be staande speciale tarieven worden opgeno men, zoodat deze als afzonderlijke tarieven zullen vervallen. NIEUWE LEIDING AAN DE REDACTIE VAN ,.DE STANDAARD" Dr. Colijn gaat heen In het anti-revolutionnaire dagblad „De Standaard", dat onder het politieke hoofd redacteurschap stond van dr. H. Colijn, is gisteravond een onderteekend artikel van zijn hand verschenen, getiteld „Ten af scheid", waaruit blijkt, dat dr. Colijn zich uit zijn functie aan het blad heeft terugge trokken. Wij lezen in den aanhef van het artikel: „De Duitsche bezettende macht heeft het wenschelijk geacht ten aanzien van „De Standaard" een maatregel in overweging te geven, die ons blad, in vergelijking met vele andere bladen, in een uitgesproken uit zonderingspositie plaatst". „Die maatregel bestaat hierin, dat van „De Standaard" verlangd wordt, een door de Duitsche autoriteit aangewezen Neder- landsch journalist uit het buitenland, die niet de anti-revolutionaire beginselen toe gedaan is. in de Redactie van ons blad op te nemen". „Deze eenigszins ongewone figuur in de Perswereld in Nederlano zou bij eiken poli- tieken leider van een dagblad de vraag doen opkomen of hij, onder zulke omstan digheden, zjjn functie zou kunnen blijven vervullen. Rekening houdend bovendien met de bijzondere plaats, die ik in onzen eigen volkskring en ook nog wel bij ve len daarbuiten inneem, is het niet alleen niet te verwonderen, dat die vraag ook door mij gesteld moest worden, maar kan het nog minder verbazing wekken, dat ik haar in ontkennenden zin heb beantwoord". „Dat wil dus zeggen, dat de band tus- schen „De Standaard" en mij, ruim 20 jaar geleden gelegd, thans verbroken is. Ik heb mijn arbeid aar ons blad neergelegd". Dr. Colijn merkt dan verder o.a. op, dat 't principieeel en politieke kar~_ter van „De Standaard" ongerept kan worden ge handhaafd, en dat een door de commissa rissen der vennootschap te benoemen com missie van redactie voortaan de principieel- politieke hoofdredactie zal voeren en de hoofdartikelen zonder voorcensuur zal schrijven. Elders in het anti.rev. blad richt de heer Max Blokzijl, die tot voor enkele maanden als Berlijnsch correspondent van het Alge meen Handelsblad optrad, en daarna de redactie dier courant verliet, ~ich tot de lezers van „De Standaard" met de volgen de mededeeling: „Met den dag van heden neem ik, op grond van een besluit van Commissarissen en Directie, deel aan de rtdactijneele lei ding van „De Standaard". In de principieel- politieke houding van het blad brengt zulks geen wijziging. He. zal mijx. b'i' .x^er stre ven zijn den lezer met de groote gebeurte nissen, die van Midden-Europa uitgaan, op grend van jarenlange eigen ervaringen ter plaatse, nog beter vertrouwd te maken. Toe nemende kennis van menschen en dingen leidt tot beter begrijpen". „De eerlijke wensch van dit blad, met de bezettende macht loyaal samen t werken, moge bij deze gelegenheid opnieuw tot uiting komen". DE COMMISSARIS VAN NOORD HOLLAND, Mr. A. J. BACKER LICHTELIJK ONGESTELD Naar men ons mededeelt, is de nieuw benoemde commissaris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer tenge volge van een lichte ongesteldheid genood zaakte eenige dagen het bed te houden. EEN KIPPENKWESTIE. Toen ik hier in dit hoekje het klp- penvraagstuk aansneed, heb ik mijn hand in een wespennest gestoken. Een onbekende lezer, die zegt mij met aandacht te lezen hij vermeldt naam noch adres legt mij nu naar aanleiding daarvan een kippenvraag- stuk voor, terwijl ik toch openlijk heb verklaard in deze materie niet thuis te zijn. Ik ben een leek op het gebied van kippen en derzelver levens voorwaarden. Mijn interesse begint bij de eieren en eindigt als de kippen het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld en via de keuken den weg naar mijn huiskamer hebben gevon den. Als ik U goed begrijp, komt de zaak hierop neer, dat Uw kippen de pro ductie niet halen. U moet per 3 maan den 300 eieren inleveren en uw kip pen leggen er maar 95. En volgens U zou dat liggen aan het te weinig voer, dat de kippen krijgen. Ik ben het niet met U eens. Ik vind dat eenvoudig een schande van die kippen. Die kip pen van U snappen gewoonweg niets van de nieuwe economie. Wij krijgen ook maar 300 gram brood per dag, een klein stukje vleesch en een kluitje bo ter. Ik veronderstel nu even, dat U onderwijzer is. Zegt U dan 's morgens om 11 uur tegen de kinderen: „Ga maar naar huis"? Werkt U niet langer op deze voedering? Nee, mijnheer, Uw kippen begrijpen niets van dezen nieuwen tijd. U vraagt mij: „Zullen we ze maar opeten?" Natuurlijk, stel een voor beeld! Slacht ze af. Misschien zullen de kippen uit de buurt dan tot andere gedachten komen. Maar laat mij meehelpen de straf voltrekken. Laat mijn maag mede tot begraafplaats dienen. Dit deskundig advies is wel een kip zonder kop waard V.. WINTERHULP fcpNEDERlAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 Ds. A. G. H. v. HOOGENHÜYZE t In den ouderdom van 69 jaar is nog on verwacht overleden ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, de nestor der predikanten van de Ned. Hervormde gemeente in de hoofdstad. li' t'r mw>8 t.k*> -<m DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN SASSENHEIM Jhr. mr. R. SANDBERG VAN BOELENS. HERHAALDE WAARSCHUWING TE HILVERSUM In de Dinsdagmiddag gehouden raads vergadering heeft burgemeester E. von Bönninghausen medegedeeld dat hem de laatste weken telkens klachten bereiken van de Duitsche weermacht over sabotage en erger. Op 27 Januari heeft spr. nog ge waarschuwd, doch dit heeft niet mogen baten: heillooze elementen zijn voortgegaan met hun verderfelijk werk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is het incident gekomen dat de maat deed overloopen, en dat onnoemlijk verdriet heeft gebracht in tal van gezinnen. Met nadruk wilde spr. het publiek en in het bijzonder den ge meenteraad vragen allen invloed aan le wenden, opdat men ophoude met sabotage, met iedere daad, gericht tegen de weer macht en de bezettende overheid. Wie zich hieraan niet stoort, zoo eindigde de burgemeester, speelt niet alleen met de be langen, doch misschien zelfs met het leven zijner medeburgers.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1