RECHTZAKEN Will U iets welen? (De (tonnen, die 11 naaclig fieefi! WOENSDAG 5 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE ZWITSERSCHE TABAKSINDUSTRIE IN DE KNEL. Europress meldt uit Zürich: Gedurende de laatste weken is de toestand in de Zwitsersche tabaksindustrie aanmerkelijk slechter geworden. Toen de Duitsche be zettingsautoriteiten in den afgeloopen zo mer de voor Zwitserland bestemde hoe veelheden Java- en Sumatratabak, welke in Nederland waren opgeslagen en nog afkomstig waren van de voorjaarsinschrij ving van 1940. voerde Zwitserland prac- tisch het laatste contingent tabak in, waarop vooral de Zwitsersche sigaret tenindustrie is aangewezen. Sedert dien konden geen inkoopen in Nederland plaats vinden, daar de voorraden in Nederland bestemd waren voor de Nederlandsche fa brieken, terwijl het ook niet mogelijk was, tabak te betrekken uit Nederlandsch Indië, Brazilië of uit de Vereenigde Sta ten. Wat de binnenlandsche tabakscultures betreft in Zwitserland treft men slechts tabaksplantages aan in de dalen van de kantons Tessin en Waadt, waar het kli maat voor dit doel wel gunstig is, zijn de betreffende soorten slechts geschikt voor pijptabak, of, in het gunstigste geval, na vermenging met buitenlandsche gewassen, voor zéér goedkoope sigaretten. Afgezien nog van de grondstoffenvoorziening heeft ook het prijsprobleem de laatste maanden toenemende moeilijkheden veroorzaakt. Nadat zich de vrachtverzekeringskosten van de ingevoerde ruwe tabak sedert 1938 vervijfvoudigd hebben, zijn in December 1940 de loonen der arbeiders, werkzaam in de tabaksbranche, verhoogd. Het is evenwel de vraag, of de prijsverhooging van 10 pet., welke op de loon verhooging volgde, de crisis kan verhinderen. PROFESSOR VON PARSEVAL TACHTIG JAAR. Vandaag viert de gepensionneerde ma joor, professor dr. von Parseval te Berlijn- Steglitz zijn tachtigsten verjaardag. De ju bilaris is de uitvinder van de naar hem genoemde halfstijve bestuurbare luchtsche pen, die in den v/ereldoorlog naast de Zep pelins veel gebruikt werden. In het ver drag van Versailles werd het bouwen van dergelijke luchtschepen aan Duitschland verboden. Voordat Parseval zich met het vraagstuk der bestuurbare luchtballons be zig hield, maakte hij z.g. kabelballons, waaruit zich de tegenwoordige moderne kabelballon ontwikkeld heeft. Zitting van het Duitsch Landgerecht BELEEDIGINGEN EN LASTERPRAATJES. Voor het Duitsche Landgerecht te •s-Gravenhage stond Dinsdag terecht een 19-jarige jongeman J. L. üit Utrecht. Op een avond in November tegen 10 uur kwam beklaagde met eenige vrienden van de avondschool, toen hun iemand, die voor de Duitsche weermacht werkzaam is op het vliegveld Soesterberg en die als zoo danig kenbaar was door een gelen band om den linkerarm, echterop kwam en pas seerde. Van de zijde der jongens werden hem daarbij beleedigende woorden toege roepen, welke eveneens een beschimping waren voor den Führer en het Duitsche rijk. De man keerde terug en dreigde be klaagde te zullen laten arresteeren. Deze uitte daarop een nieuwe beleediging en zette het op een loopen. Twee zijner mak kers konden echter worden gegrepen en het gevolg was, dat de vluchteling spoedig kon worden aangehouden. Ter zitting beriep verdachte wien nu het huilen nader dan het lachen stond er zich op, dat ze met hun vieren waren geweest, dat hij geen beleedigende woor den had geuit en dat hij bij het hooren van een bedreiging met arrestatie was weggeloopen, samen met de andere jon gens. Een getuige verklaarde evenwel met ze kerheid, dat er slechts drié jongens waren geweest. De Generalstaatsanwalt dr. Koblitz noemde de houding van beklaagde een groote onbeschaamdheid. Wie eerst belee- digt,. dan als een lafaard hard wegloopt en thans staat te huilen, maakt een on- sympathieken indruk. Vast staat, dat be klaagde de ten laste gelegde beleedigingen heeft geuit. Via een te werk gestelde bij de weermacht zijn mede Führer en Rijk beschimpt. De Duitsche eer is aangetast en daarom is een strenge straf noodzakelijk. Spr. vor derde dan ook veroordeeling tot een ge vangenisstraf van 8 maanden. Rechter Joppich noemde de handeling van beklaagde eveneens een brutale streek en kon zich met de gevraagde straf volko men vereenigen. Met het oog op de jeugd van beklaagde en het feit, dat deze te vo ren nog nooit is gestraft, werden echter 2 maanden voorarrest in mindering ge bracht. LASTERPRAATJES OVER WINTERHULP. Vervolgens moest terechtstaan de nu werklooze 49-jarige machinebankwerker H. R. N. uit Rotterdam. Bij zijn verhoor bleek, dat de man om principieele redenen had geweigerd, hem aangeboden werk in Duitschland te aanvaarden. Toen bij de collecte voor Winterhulp Nederland een collectrice hem een speldje te koop aanbood, heeft beklaagde daarop gereageerd met de woorden: „Schaam je je niet? Ga maar naar Hitier", waarop de collectrice de opmerking maakte, dat hij misschien liever naar Churchill zou gaan, die des nachts ons land met bommen laat bestoken. Er volgden nog eenige beleedigingen aan het adres van Duitschland en beklaag de wond zich meer en meer op. Volgens de collectrice zou hij toen ook nog gezegd hebben: „Al dat geld gaat naar Duitschland". welke laatste uitlating beklaagde, die al het andere ten laste ge legde toegaf, echter bestreed. Generalstaatsanwalt dr. Koblitz noem de het optreden van beklaagde schaamte loos. Deze man, aldus spr., is een verbeten vijand van Duitschland, een man, die alle gelegenheden aangrijpt, om zijn haat te gen Duitschland te uiten. Zelfs ontziet hy zich niet zulks te doen by een inzameling voor de Winterhulp Nederland, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan medeburgers uit eigen land en welke in stelling het mooie doel heeft den gemeen schapszin der Nederlanders aan te kwee ken. Deze man is zeer agressief opgetre den, hy heeft zyn haat niet in zyn binnen ste gedragen, doch heeft deze op schan delijke wijze geopenbaard. Bovendien was er voor beklaagde niet de geringste aan leiding voor insinuatie, dat het geld van Winterhulp Nederland naar Duitschland zou gaan. Wij hebben, aldus riep dr. Ko blitz met stemverheffing, het niet noodig om van de geringe opbrengst in Nederland ook maar iets af te nemen, want in Duitschland brengt de Winterhulp milliar- den op. Dat kon beklaagde weten en toch gebruikte hij het mooie Winterhulpwerk om zijn haat tegen Duitschland te openba ren. Het is noodig, dergelijke lasteraars voor langen tijd den mond te snoeren en daarom moet hier een strenge straf worden opgelegd, mede tot voorbeeld van anderen. Er dient een einde te komen aan onware praatjes en het moet voor ieder duidelijk worden, dat Duitschland hier de bezetten de macht is, die zich niet ongestraft laat belasteren. Met het oog hierop vorderde de Saats- anwalt een gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden. De rechter veroordeelde beklaagde tot een straf van een jaar en 3 maanden, met aftrek van het voorarrest. Ter motiveering van dit vonnis voerde de heer Joppich aan, dat beklaagde Duitschland op zware wijze heeft beleedigd, waarbij nog komt, dat hij als middel voor die beleediging de Winterhulp Nederland, welke slechts strekt om zyn eigen arme landgenooten in hun nood bij te staan, heeft gebruikt. Dat is brutaal en gemeen en vraagt een strenge straf. Bij de strafbepaling heeft de rechter evenwel als verzachtende omstan digheid genomen, dat beklaagde in zeke ren zin oorlogsslachtoffer is. VERSPREIDING VAN BELEEDIGENDE GESCHRIFTEN. Niettegenstaande reeds tal van vonnissen zijn uitgesproken wegens het verspreiden van voor Duitschland en den Führer be leedigende geschriften of gedichten, blij ken er nog steeds sommige personen te zijn, die zich daardoor niet hebben laten afschrikken. Dat zij hun straf niet ontloo- pen, hebben heden de gebroeders Baron van B., uit Bilthoven, ondervonden, die wegens verspreiding van een dergelijk pamflet tijdens een samenzijn in het Jaar beursrestaurant ieder tot 4 maanden ge vangenisstraf werden veroordeeld. LASTERPRAATJES OVER GEVALLEN BOMMEN. Ten slotte werd de 34-jarige slager P. J. F. B. uit Helmond veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Deze beklaag de heeft op 25 Augustus tijdens een taxirit van Venray naar Helmond tegenover zijn medepassagier beweerd, dat de eenige da gen te voren op Helmond geworpen bom men niet van de Engelschen, doch van de Duitschers afkomstig waren, hetgeen hij zelf zou hebben geconstateerd. Bij zyn uitspraak wees rechter Joppich er op, dat ook tegen dit soort lasterpraat jes ten sterkste stelling dient te worden genomen. Dergelijke uitlatingen worden gedaan met de bedoeling een verkeerde stemming te verwekken, ook al moet voor een ieder het onzinnige vaststaan, dat Duitschland na den oorlog nog bommen op Nederland zou gooien. Haagsche Politierechter Hij hoorde een gerucht. Dat het dwaze menschen zijn, die ge ruchten gelooven, is weer eens duidelijk gebleken. Een kruidenier uit A1 p h e n a. d. Rijn had zoo bij geruchte vernomen, dat een winkelier, die rijst in voorraad had slecht af was, want, zoo zeide het gerucht: men mag niet meer rijst in voorraad heb ben dan de toewijzing aangeeft. Heeft iemand meer in voorraad dan volgt in be slagname en krijgt hij een flinke boete en geen toewijzing meer. En door dit gerucht te gelooven, was de winkelier bang gewor den, doodsbang. En wat had hij dus gedaan? Zijn ouden rijstvoorraad gauw in zijn geheel verkoopen. En daarmede had hü juist een fout begaan, want hij had het verkocht zonder bonnen en dat is strafbaar. Hon derd kg. rijst had hij op die manier in zijn bangheid afgegeven en wel in één partij aan één persoon. De Officier was van meening, dat een kruidenier toch zeker moest weten of hij iets af mag geven met of zonder bonnen. Spreker geloofde het verhaal van verdach te trouwens niet en eischte een geldboete van f 40 subs. 40 dagen hechtenis. De Politierechter was het hiermede vol komen eens en veroordeelde verdachte conform dezen eisch. Meel zonder bon. Mej. M. uit A lp hen a. d. Rijn had graag haar eigen brood willen bakken, maar het meel had haar ontbroken. Er DE SCHEEVE TOREN VAN PIJNACKER Naar wy vernemen bestaan er ernstige plannen den toren van Pijnackêr, die vroe ger scheef was en later omstortte, op de oude plaats te herbouwen en dan tevens van kerk en toren een geheel te maken. De toren zal natuurlijk weer op de oude plaats dienen te komen. Er zal dan ech ter «en verbindin^sgebouw gemaakt wor den, dat kan dienen als aula bij begrafe nissen. De totale kosten worden voorloopig ge schat op ongeveer 25.000.Het inwen dige van den toren zal dan betonbouw zyn, terwyl de buitenzijde geheel met oude steen bezet zal worden. Dat de kosten betrekkelijk zoo gering zyn komt hier vandaan dat er voor fun deering nagenoeg niets meer noodig is. Op de eerste plaats is de fundeering voor den toren ze'f zoo goed als gereed. Er moet nog slechts één paal-ingepulst worden. Ook voor den te maken verbindingsbouw is er een funöeering. Dit is een oude geheel gave fur.deering die by de laatste opgravingen is bloot gekomen. Dan is er nog een fundeering bloot ge komen waarvan men nog niet met zeker heid durft zeggen waarvoor deze gediend heeft. Het kan zijn, dat dit een fundeering is geweest van een kapel die heel vroeger aan de kerx verbonden geweest moet zijn: anderen veronderstellen weer, dat deze funaeering behoord heeft bij een verbin ding van de kerk en het Klooster Ko ningshof, dat vlak by de kerk gelegen was. Hoe het zy, als de vorst voorbij is. gaat Monumentenzorg verder met de opgravin gen. Misschien dat ^r dan nog verdere ont dekkingen gedaan worden. Er zijr bij de opgravingen ook nog en kele andere belangrijke vondsten gedaan. Zoo heeft men in Je fundeering een gou den Lamoertusguloen gevonden van het Bisdom Luik uit het jaar 1480. Deze wordt natnuTlijk door burgemees ter van den Helm zuinig bewaard en zal een der merkwaardigste stukken worden van het muséum, dat hy wil inrichten. Ook zijn cr nog scherven gevonden van vaatwerk. Onder andere een scherf die waarschijnlijk he.eft behoord tot een kruik je. Het eigenaardige hierbij is, dat deze scherf is gevonden m den binnenmuur van den toren, waar het bevestigd was in een waaischijnlijk hij den bouw van den toren uitgespaard steigergat. Door monumentenzorg is de ouderdom van de scherf teruggebracht tot 1350. was iemand geweest, die haar wel aan 25 kg. kon helpen en nog wel zonder bonnen. De transactie was tot stand gekomen en mej. M. had haar eigen bakseltje gebak ken. Toen er 15 kg. van de 25 kg. opgebak ken waren, was er een kink in den kabel gekomen, doordat de leverancier van het meel gesnapt was. Ook mej. M. was toen „bokkie" en het eigen gebakken broodje behoorde voortaan tot het verleden, aangezien de nog restee- rende 10 kg. in beslag genomen. Het werd voor haar nog een duur grapje, want eisch en uitspraak werden een geld boete van 20 subs. 20 dagen met ver beurdverklaring van de 10 kg. meel. A. de J. uit Ter Aar vond blijkbaar ook dat eigen gebakken brood het lekkerst smaakt. Gelukkig voor hem (toen) was hij een goede kennis tegen gekomen, die hem wel aan 50 kg. tarwebloem kon helpen. Ook dit was uitgekomen, maar met dit verschil, dat de 50 kg. al geconsumeerd was en er dus niets in beslag te nemen was. Verdachte bekende en zeide, dat hij fout gehandeld had en verder, dat hij het niet gekocht had om er aan te verdienen, maar om zijn kinderen te eten te geven. De eisen werd een geldboete van 25 subs. 35 dagen en de uitspraak 20 subs, 10 dagen. De wasch voor de kleine keinders. De vrouw van H. E. van V. te A1 p h e n a. d. R ij n is een zeer zindelijke vrouw en moeder. Vader had daar rekening mee ge- hoüden, want hij had maar een vaatje zachte zeep van 30 kg. opgedaan „om de wasch te doen en de keinders te wasschen", vertelde verdachte, „want moeder de vrouw zat er zoo mee om 't hand." Of de kindertjes nu met vunzige aange- laaljes rond huppelen vermeldt de ge schiedenis niet, alhoewel de resteerende zachte zeep in beslag genomen is. De Officier was van meening, dat ver dachte best geweten had, dat hij fou+ han delde, want het is algemeen bekend,dat men voor zeep bonnen noodig heeft. Hij ziet nu wat er van komt, zeep kwijt en nog geld kwijt, want de eisch werd een geldboete van f 10 subs. 10 dagen met verbeurdverk'aring van de zachte zeep. En of verdachte nu al sputterde, het bleef zoo. Vrafen J. R. te A. inzake huurop- zegging. Antwoord:: In beide gevallen is het geoorloofd de huur op te zeggen. Vraag: M. v. S. te V., inzake een ver zwering. Antwoord: Vergoeding volgens de 'Ziektewet. V r a a g F. W. K. te L., inzake loonbelas ting. An t w o o r d: Aangezien uw werknemer langer dan 4 uur per dag werkt, moet de tabel C (dagloon) geraadpleegd worden en daarop is een loon van f 1.50 niet belast baar. Uw werknemer valt dus voorzoover het de dienstbetrekking bij u betreft niet onder deze belasting, zoodat ook geen kaart behoeft te worden aangehouden. Radio-programma DONDERDAG 6 FEBRUARI HLVERSUM I, 415 M. Nederlandsch pro gramma. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 KRO-orkest 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP 1.00 Gramo foonmuziek 1.15 KRO-melodisten 2.00 Orgel en cello 2.45 Gramofoonmuziek 3.00 Pianoduetten 3.15 Gramofoonmuziek 3.30 Pianoduetten 3.45 KRO-melodis ten 4.30 Ziekenpraatje 4.45 Gramo foonmuziek 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Lezing „Vorming van de rijpere jeugd" 5.45 Gramofoonmuziek 6.00 Cabaretpiogram- ma 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek 8 00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramo foonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Amuse mentsprogramma 9.40 Wij sluiten den dag 9.45 Engelsche berichten ANP, slui ting. HILVERSUM I, 301 M. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Mor genwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Declamatie 10.40 Clavecimbel 11.00 Declamatie 11.15 Ensemble Jack der Kinderen (12.0012.15 Berichten) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 AVRO-amusementsorkest en solist 1.45 Pianosoli 2.00 Gramofoon muziek 2.15 Omroeporkest 3.00 Cause rie Nuttig en noodig" 3.10 Omroeporkest 4.00 Reportage 4 30 Ensemble Rent meester 5.00 VFRO: Cyclus „Lezen in den Bij bel'' 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Puszta-orkest 6 00 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoe"- ding" 6.15 Zang met orgelbegeleiding 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek 7.007.15 Persoverzicht voor bin nen- en buitenland ANP), sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le programma: 8.0010.00 KRO. 10.00 24.00 Duitsch programma. 2e programma: 8.0017.00 AVRO 17.00 —17.15 VPRO 17.15—19.15 AVRO 19 1523.00 AVRO. Programma uitsluitend voor radio-centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3e programma: 7.0023.00 Duitsch pro gramma. 4e programma: 7.0024.00 Duitsch pro gramma. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 1 Brood of Gebak (Nieuwe broodkaart) Van 3 Febr. t/m 9 Febr. eventueel t/m 16 Febr. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 4 ,Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 27 Jan. t/m 23 Febr 35 gram meel of bloem of 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 28 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 1 Febr. t/m 9 Febr. (16 Febr.) half pond boter of half pond margarine. 28 (Vetkaart) Boter of Margarine (Oude boter en vetkaart). Zelfde als boterkaart. 91 Suiker Van 18 Jan. t/m 14 Febr 1 kilogram 16 Vleesch en Vieesch waren Van 27 Jan. t/m 5 Febr. eventueel t/m 9 Febr. maar niet in hotels. 75 gram voor-gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalf vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 102 Peulvruchten Van 27 Jan. t/m 16 Febr kilogram 02 Koffie of Thee (Nieuwe bonkaart) Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. 125 gram koffie of 50 gram thee. 19, 32, 45, 58, Kaas Van 27 Jan. t/m 23 Febr Elk der bonnen 100 gram kaas. 03 Eieren (Nieuwe bonkaart) Van 3 Febr. t/m 9 Febr. (16 Febr.) 1 ei 92 Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 25 Jan. t/m 21 Febr J4 pond 87 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr y, pond 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb y, pond 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 01 Zeep (Nieuwe bonkaart) Van 1 Febr. t/m 28 Febr 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 8 Periode d Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr 2 liter RANTSOEN VLEESCBWAREN a 7f gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch <m gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 .^ram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. RANTSOEN GEBAK =.100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes- 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein kerstgebak, (amandelbroodjes e. d.): een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 11, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 t.m. 32 (centrale verwarming) t.m. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. BONNEN 8, 9, 10 en 11—24 nog tot 14 Februari. Gedurende het tydvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de mgt „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte oonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6