RIJNSTREEK fZ)e faatuMi, die 11 ttaadig heeft! MAANDAG 3 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE RMD - PAG. fl ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester Colijn. De burgemeester heeft zijn ambtsbezigheden hervat. Jubileum. Gisteren herdacht onze plaatsgenoot A. Marbus zijn 25-jarig jubi leum als letterzetter bij de fa. Samson. Hij werd bij deze gelegenheid toegesproken door een der firmanten, den heer J. B. Samson, onder aanbieding van een couvert met inhoud en een schemerlamp. Namens collega's werd de jubilaris gehuldigd door den heer G. Zwaan, die hem daarbij een fraaie tafel aanbood. „Mobilisatiekruis". De jaarlijksche propaganda-avond van den Nat. Bond het „Mobilisatiekruis" afd. Alphen, zal gehou den worden 13 Maart a.s. in het Nutsge- bouw. Deze avond zal opgeluisterd worden door de Rederijkerskamer „Tot nut en ge noegen". Schaatsensport. Zaterdagmiddag werd op de ijsbaan (Hoorn) een wedstrijd op schaatsen gehouden over 309 meter, waar aan door 22 personen werd deelgenomen. Onder deze bevonden zich vele bekende goede rijders, waardoor de wedstrijd een zeer spannend verloop had. Eerste prijs be haalde G. Post 7.50); 2e pr. A. Post 5.00); 3e pr. D. C. Joha 2.50); troost prijs G Muiswinkel 1. Gecostumeerde ringrijderij. Onder zeer groote belangstelling van publi'.k was Za terdagmiddag door de ijsvereeniging „Het Goudsche Rijpad'* een gecostumeerde ring rijderij op schaatsen georganiseerd op den Rijn aan den Steekterweg, waaraan door 20 personen werd deelgenomen. Door be stuur en leden der vereeniging was de baan weder in Uitstekende conditie gebracht, waardoor de wedstrijd een zeer goed ver loop had Na een interessanten kamp kwamen mej. Joha en de heer J. H. v. d. Panne als eer sten uit den strijd; tweede prijswinnaar werden de dames S. en J. Verschuur, derde mej. Verduin en J. Odijk. Voorts werden prijzen toegekend voor de mooiste costumes. Het in groote getale aan wezige publiek was als jury aangesteld. Mej. Sloof had zich bijzonder uitgesloofd en behaalde de eerste prijs, tweede: dames v. d. Werf; derde: dames S. en Jo Verschuur. Geboren: Maria Petronella Elisabeth d. van J. Heemskerk en J. H. Bunnik. Overleden: Gerrit Willem Snel 75 j., geh. met A. den ferave Cornelis van der Poel 86 j., wedr. van M. E. B. Schaap. Gevestigd: Jan H. Heus van Gouda Arend Klaui van Rheden (Gld.) Ja- coba W. Klaui van idem Jacobus J. Klaui van idem Roelofje Klaui van idem Wilhelmina C. Klaui van idem C. Blom van Soest P. A. Veltman van Boxmeer. Vertrokken: Pieter D. de Gelder naar Apeldoorn Huiberta C. Kranenburg naar Beusichem Maria J. Ellenbroek naar Ede Amelia de Vos (vrouw van A. J. Soeters, en kind naar Amsterdam. ALKEMADE Geboren: Geertruida Maria Cornelia, dochter van W. H. Waasdorp en C. M. Weenlnk Cecilia Apolonia, dochter van J. Akerboom en E. M. Bernard Anna Antonia, dochter van G. P. v. d. Meer en J J. Castelein Johannes Antonius, zoon van C. J. van Klink en C. van Klink Elizabeth, dochter van P. Klomp en E. Horsman Martin us Albertus, zoon van J. A. M. Bakker en H. C. Menken. Overleden: J. Schrama, oud 84 jaar K. v. d. Meer, oud 87 jaar P. Bakker, oud 83 jaar (weduwe van L. Hoek) B. Paauw, oud 65 jaar.- Ondertrouw C. P. Hendriks, oud 2'i jaar (Leidschendam) en Th. C. v. d. Poel, oud 22 jaar (alhier). Getrouwd: L. C. Koek, 28 jaar en C. W. van Veen oud 23 jaar J C. van Klink, oud 23 jaar en J. I. Rietbroek, oud 24 jaar. BODEGRAVEN „E. S. T. O." viert zijn eerste lustrum. In de bovenzaal van het parochiehuis werd Zondagavond het eerste lusrum van de R.K. Sportvereeniging „E.S.T.O." met een uitvoering door de gymnastiekvereeniging gevierd. Als belangstellenden waren er, buiten het bestuur: pastoor W. P. J. Janus, kapelaan G. W. Lemmers en rector J. Ko nijn, voornamelijk jeugdige personen, die de zaal vulden. In het openingswoord wensohte pastoor W. Janus de vereeniging geluk met het eerste lustrum. Hij voegde hierbij den wensoh, dat nog meerdere lustra zullen volgen. Nadat nog een aansporing om ac tief aan de sport deel te nemen, gevolgd was, gaf de secretaris van E.S.T.O., de heer W. van .Liempt, een. overzicht van de af- geloopen vijf jaren. Somber warm de voor uitzichten in het najaar van 1935 toen in de pastorie met kapelaan L. van Teylingen de eerste bijeenkomsten werden belegd om tot een oprichting te kom.ii. Op 1 Ja nuari 1936 werd een R.K. Sportvereeniging opgericht en op 7 Januari werd de eerste vergadering belegd. Een twintigtal perso nen gaven zich hiervoor op. Voorzitter was de heer Sauer. Hierna werd een overzicht gegeven van de gespeelde wedstrijden. Melding werd ook gemaakt van de katho lieken, die nog steeds aan een neutrale vereeniging verbonden zijn en waren. Sinds 1937 werd kapelaan W. de Lange geestelijk adviseur van E.S.T.O. Alles 'heeft zijn up's en downs. Zoo ook Esto. In Aug. 1939 kwam die daling. Verschillende le den werden onder de wapenen geroepen; het patronaat m het terrein werden door r militairen in gebruik genomen. Toen in i de wedstrijden weer een aanvang zou- Gouden huwelijksfeest. Heden herdenken de heer A. Groep en mevr. Hendrika GroepVoorhout den dag, waarop zij een halve eeuw geleden in het huwelijk treden. .ei nemen, werd Nederland in den oorlog betrokken. De heer B. Rietveld, die sneu velde, werd, herdacht. In September van het afgeloopen jaar ward kapelaan G. W. Lemmers geestelijk adviseur van de vereeniging. Hij heeft ge toond een warm hart te hebben voor de sport; de gymnastiekvereeniging werd weer opgericht. Hierna werd da.ik gebracht aan het kerkbestuur; aan den geest, adv.; aan de bestuursleden; en den man, die voor de entrées zorgde en last not least aar. de leden en donateurs voor ae groote offers, waardoor zij een katholieke sport vereeniging in stand kui nen v ouden. Na melding gemaakt te hebben va.i de goede geest, die er in de vereeniging is, zeide hij. dat Eendracht Strekt Tot Over winning. Zóó gaan wij een weg banen naai het koperen feest. Door de turnclub onder leiding van den heer W. van AaM, werden er hierna oefe ningen op de brug en aan de ringen, als mede eenige standen ten tooneele ge bracht. Jubileum. De heer T. Gro veld, zaalchef bij Turkenburg's zaadhandel, her dacht Donderdag den dag, waarop hij veer tig jaar geleden bij genoemde firma in dienst "trad. Door de groote seizöendrukte was het niet mogelijk dit jubileum feeste lijk te vieren en.zoodoende was dan ook de heer Groeneveld den geheelen dag in het bedrijf werkzaam. In de ochtenduren werd hij door de directie op het privékan- toor gehuldigd, waarbij hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Nadat des avonds de werkzaamheden beëindigd wa ren, verzamelde het personeel zich op een der zalen, waar de bedrijfschef, de heer W. J. van Dam, den jubilaris toesprak. Hij roemde de ijver van den heer Groeneveld, die steeds vol ambitie zijn verantwoorde lijke taak verricht en blijk geeft een man van doorzicht te zijn. Namens het personeel werden hem zes huiskamerstoelen aange boden, die met een enkel dankwoord door den jubilaris werden geaccepteerd. BOSKOOP Gemeenteraad. Op 5 Febr. a.s. zal de Raad der gemeente Boskoop bijeenkomen ten gemeentehuize des nam. 2.15 uur. Te behandelen onderwerpen zijn: Goedkeu ring van de begrooting Burgerlijk Armbe stuur voor den dienst 1941. Vaststelling van de begrootingen der gemeentebedrijven voor de dienst 1940 en vaststelling van de gemeentebegrooting 1941. Vrouwenbond. Vrijdagavond kwam de Vrouwenbond afd. Boskoop in het Ver- eenigingsgebouw in jaarvergadering bij een. De presidente, mevr. MathotFaay, opende deze vergadering, waarna dooh een dameskoortje een cantate ten gehuore ge bracht werd. Na deze inleiding volgde een interessante lezing van den geestelijk advi seur, pastoor Cornet over ,,De Vrouw in den loop der tijden". Het spreekt vanzelf, dat de belangstelling, die voor onze voor vaderen bestaat toch nog niet geëvenaard kan worden door de belangstelling, wel ke moet bestaan hebben voor de weder helft dier voorvoorvaderen en tijdens de lezing welke zeer wetenswaardig was, heerschte onafgebroken interesse. Hierna werd overgegaan tot de meer huishoudelijke kwesties en er werd in de keuken van den Vrouwenbond een geurig diner klaargestoofd vpor het volgende sei zoen. Allereerst een terugblik op het oude jaar. De secretaresse gaf een keurig ver slag van de groote en kleine gebeurtenis sen in 't afgeloopen jaar. Hulp in de Huish. heeft menig waschje gedraaid. .Moe der en Kind" heeft groote hoeveelheden versterkende middelen aan jonge moeders verstrekt. De dames werden aangespoord nog meer werk te maken van het 2-cents- fonds. De St. Elisabethvereeniging heeft 329 stuks kleedingstuken uitgedeeld en eenige honderden ellen flanel. Dit mag in een bonnen-tijd als deze wel een buiten gewone prestatie genoemd worden. Het Retraite-fonds werkt gestadig door en mag zich in een stijgende belangstelling ver heugen. „Klimop" de tooneelcl. kon weinig activiteit ontplooien doch desondanks werd bij gelegenheid van het jaarfeest een tweetal tooneelstukjes opgevoerd en ver schillende zangnummers bij andere gele genheden. Zoo zien we dus, dat de Vrou wenbond in al haar onderdeelen goed en belangrijk werk verricht heeft in het af geloopen jaar en al was de toon in den aanvang van dit verslag wat humoristisch toch zouden de den Vrouwenbond niet graag willen missen. Maar wanneer de be langstelling van de dames zelf niet grooter wordt ziet het er toch wat somber uit. Het is schrikwekkend, zooveel leden als er zyn die zich laten schrappen. Dit heeft een fi nancieel nadeel en er is nog maar 1.39 in kas. Dit loopt dus verkeerd en dat mag in geen geval. Een nieuwe propaganda wordt hiermede ingeluid en er zal nog eens speciaal gewerkt worden door de da mes om het ledental op peil te houden. De filmavond kan ook waarschijnlijk niet doorgaan door gebrek aan contanten, en daarom is een dringend beroep op alle Boskoopsche vrouwen hier zeker op zijn plaats. Zonder geld kan het nu eenmaal niet draaien, en het zou jammer zijn, wan neer het werk dat voor de parochie bijna onmisbaar is, daardoor zou moeten wor den stop gezet. Er kan met awt meer geld oneindig veel meer bereikt worden. De hierna volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende dames mevr. H. J. de GrootBroekhuysen en mej. F. A. Mens beiden werden herkozen, terwijl in de vacature van mevr. P. van Rijn—Slootjes werd gekozen mevr. Ver meulenBlom. Met nog een gezellig Tiro- ler-liedje door de damestooneelclub voor gedragen werd deze geanimeerde vergade ring gesloten. Geboren: Arie Johannes z. van P. Both en G. Blonk. Helene Martha Maria d. van J. Overes en P. Touw. Paulina Pe tronella Elisabeth d. van L. C. van Eyk en T van ToL O n d e r t r ouwd: G. Both j. 26 en M. Boere 29 j. Overleden: Neeltje Gelderblom wed. van W. Goudriaan 74 j. P. C. Goemans 70 j. KI. Oosterwijw 86 j. VVerkloozen. Het aantal bedroeg in de afgeloopen week 225 waarvan 137 boom kweekers. Vorige week waren deze cijfers resp. 224 en 133, TER AAR L.T.B. Onder leiding van den heer J. Volgering werd in het Parochiehuis de drie en twintigste ledenvergadering gehou den van de L.T.B., waarvoor een grootere belangstelling bestond dan andere jaren, wat mogelijk zijn oorzaak vindt in het gun stiger tijdstip van vergaderen, want nu deed men het op den namiddag. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter den overleden geestelijk adviseur, Pastoor Bilars en het lid, den heer C. J. Koeleman, die voor het Vaderland gesneu veld is. Bij de mededeelingen, kwamen wederom de verdaagde besprekingen over de aan schaffing 'an een vaandel aan de orde en alhoewel reeds een besluit genomen was to' aankoop, ging de vergadering nu die per in omtrent het bijeenbrengen van de gelden. Algemeen kon bet de goedkeuring wegrdragen, dat ieder lid vrijwillig ip de aa. campagne op een nader te bepa len dag, een zak snijboonen zal afstaan. Men mag er ook meer geven, en de boeren hebben beloofd van hun kant ook blijk 'e zullen geven met het doel in te stemmen. Over de nieuwe instelling van den L.T.B. nl. de boekerij, geeft de heer Tel een paar inlichtingen. Nadat besloten is in den zo mer het offertje op te halen vooi het le zen van H. Missen voor de vruchten der aarde, wordt tot slot meegedeeld dat met de nieuwe paohtregeling ook de halftuin- dei voor een contract moet zorgen, dan kan hij tevens in de kleine tuinders steun regeling opgenomen worden. Voor 1 Mei moet het contract ter bevoegde plaats inr geleverd zijn, i.e. de Pachtkamer. Uit het zeer uitvoerige jaarverslag van den secretaris, den heer Fr. Sassen, stip pen wy aan, dat het ledental stabiel is ge bleven, een tuinbouwcursus is georgani seerd met een groot aantal leerlingen en eindelijk is het bestuur er in geslaagd een landbouwhuishoudcursus te openen, waar voor zoo'n belangstelling bestond, dat zij gesplitst moest worden. De penningmeester, de heer A. C. van Zwieten deelde mede, dat de ontvangsten bedragen 1195.82, uitgaven 1112.51, al-' zoo een batig saldo van 83.31, vorig jaar 116.99. Namens de controle-commissie, rapporteerde de heer W. v. d. Hoorn, Azn. Bij de verkiezing bestursleden, wegens pe riodiek aftreden van de heeren P. van Rijn en W. v. d. Hoorn Jzn, zagen beide zich bij enkele candidaatstelling herkozen, voor welk vertrouwen zij erkentelijk waren. Uit de bespreking collectief contract, het geen door de arbeidersorganisatie niet is opgezegd, kreeg het bestuur vrij mandaat, Na een korte pauze, die ons een kop thee en een jaarboekje gratis bezorgde, verkreeg de heer P. G. Tel het woord om te spreken over „Actueele problemen". In een aangename causerie werd door spreker belicht wat door onze mooie organisatie is tot stand gebracht, wees er op dat het onze dure plicht is haar in stand te houden en herinnerde tot slot aan de woorden van Prof. Cleophas, die het voortbestaan van de L.T.B. verzekerd achtte. Daarna werd de Pastoor geïnstalleerd als geestelijk ad viseur. Aan de rondvraag gekomen, werd gevraagd scherp toe te zien op de vaststel ling maximumiprijzen van de snijboonen, hetgeen voor deze streek van groot belang, is, voorts informeerde men naar de loon belasting, steun op kaspeulen. Hierna slui ting. De Graal op de schaats. Onder fraai winterweer organiseerde de vrouwelijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie en kele schaatswedstrijden op de baan van de groote IJsclub. Bij de afd. groote leden wist mej. Pi. Koeleman in het hinderr.is- rijden de eerste prijs te behalen, gevolgd door M. Kroft, C. v. Zwieten, A. Roberts en N. v. Zwieten. Balletje rijden: 1. Tr. v. Bijnen, 2. A. v. d. Hoorn; 3. N. v. Zwieten; 4. B. Kouwenhoven; 5. L. Vermeulen. Afd. jongeren Jong en Blij: Hindernis- baan: 1. Sj. Egberts; 2. A. Oostdam; 3. PI. den Haan; 4. C. Visser; 5. F. Droog; 6: L. Hoogervorst; 7. B. Stijnman. Balletje rijden: 1. A. v. Tol; 2. A. Oost- dam; 3. PI. den Haan; 4. PI. Stijnman; 5. 28 28 91 16 102 02 19, 32, 45, 58, 03 92 87 57 44 31 117 01 Periode 8 Periode d Brood of Gebak .Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine Vleesch en VI eesch waren Peulvruchten Koffie of Thee Rijst of Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (p.emengd meel) Maïzena ol 'triesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Gort of Gortmout of Grutten Macaroni of Vermicelli of Spaghetti HOEVEELHEID (Nieuwe broodkaart) Van 3 Febr. t/m 9 Febr. eventueel t/m 16 Febr. Van 27 Jan. t/m 23 Febr Van 1 Febr. t/m 9 Febr. (16 Febr.) (Oude boter en vetkaart). Zelfde als boterkaart Van 18 Jan. t/m 14 Febr Van 27 Jan. t/m 5 Febr. eventueel t/m 9 Febr. maar niet in hotels. Van 27 Jan. t/m 16 Febr (Nieuwe bonkaart) Van 3 Febr. t/m 16 Mrt. Van 27 Jan. t/m 23 Febr (Nieuwe bonkaart) Van 3 Febr. t/m 9 Febr. (16 Febr.) Van 25 Jan. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 27 Dec. t/m 21 Feb Van 28 Dec. t/m 21 Febr Van 1 Jan. t/m 30 April (Nieuwe bonkaart) Van 1 Febr. t/m 28 Febr Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 20 Jan. t/m 23 Febr 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine. 1 kilogram 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalf vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 125 gram koffie of 50 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. J4 pond 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein kerstgebak, (amandelbroodjes e. d.): een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCBWAREN 75 gram gerookt of gekookt vark°ns-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens ei» knak worst; 125 <ram leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 11, 12 en 13 (haarden en kachels). BONNEN 25 t.m. 32 (centrale verwarming) t.m. 28 Februari, één eenheid vaste brand stoffen. BONNEN 8, 9, 10 en 11—24 nog tot 14 Februari. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één een heid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D, met een verbruik van heer dan 25 eenhe den per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiedienSten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. J. Egberts; 6. R. Sassen; 7. T. Otto. In totaal waren er twee en vertig deel neemsters en de prijzen bestonden uit luxe voorwerpen, alle geschonken door de pa rochianen. WOERDEN Zangkoor. Naar we vernemen bestaan er plannen om te komen tot oprichting van een R.K. Gemengd Zangkoor. Zij die lust voelen lid te worden behoeven slechts een briefje aan de pastorie te bezorgen. Verdronken. Het 6-jarig doohtertje van den heer K. te Rietveld, raakte in een bijt in een der met ijs bedekte slooten en verdronk. Hulp mocht niet meer baten. Complot van diefstallen en verduiste ringen. De Woerdensche politie is achter een complot van diefstallen en verduiste ringen gekomen door de arrestatie van een zekere de J. uit IJselstein, die verdacht werd van wegneming van een fiets. Bij een vriend werd deze fiets gevonden. Deze vriend werd eveneens gearresteerd. Na verhoor bekenden zij zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstallen van aardap pelen, eierkolen, kazen, kippen, petroleum enz. Schaken. De schaakclub „Woerden" heeft nu bijna haar onderlinge competitie geëindigd. Over twee weken begint een tweede competitie, nu met twee tientallen. Aan deze competitie ziullen prijzen ver bonden zijn. Als propaganda zal tevens op een clubavond een Simultaan-speler ge vraagd worden. De Onderlinge Bondscom- petitie heeft Woerden I er niet slecht af gebracht. Tegen Boskoop werd tweemaal gewonnen, tegen Alphen verloren. Nu Alphen II het tegen Boskoop moest afleg gen met 3—7 staat Woerden bovenaan. De wedstrijd Alphen IIWoerden I die op 22 Februari gespeeld wordt, zal van groot belang blijken te zijn. Woerden I hoopt met het sterkste tiental naar Alphén te trek ken. ZWAMMERDAM Personalia. Door den Commissaris der Provincie Zuid-Holland is tot gemeente veldwachter dezer gemeente benoemd Cor nelis Karman te Haarlem. Benoemde heeft zijn benoeming aanvaard en is 1 Februari 1.1. in functie getreden. Als bijzonder be wakingsgebied is hem toegewezen het ge deelte der gemeente-omvattende de wijken C. en D. (Overtocht en T"re! polder).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6