OMGEVING Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen. Burgerlijke Stand Laatste Berichten Wilt U iets weten? MARKTBERICHTEN MAANDAG 3 FEBRUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Tweede vergadering noodzakelijk. In Krasnapolsky te Amsterdam is een vergadering van houders van 5% obliga- tiën der Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen (L.E.M.V.O.G.) gehouden. Op de agenda stond als eenig punt ver meld een bespreking betreffende de moge lijkheid van een accoord tusschen de L.E. M.V.O.G. en obligatiehouders. Aan het verloop dezer vergadering ont- leenen we het volgende aan het „Hbld." Aanwezig waren 15 obligatiehouders, vertegenwoordigend 46.500 obligaties en uitbrengende 26 stenmien. Het vereischte quorum was niet aanwezig, aangezien hit nog uitstaande bedrag aan 534 obliga ties 229.500 bedraagt, zoodat geen rechts geldige besluiten konden worden genomen. De voorzitter der vergadering, de heer Th. P. C. J. Op de Coul gaf een uitvoerige toelichting, waarbij hij er in de eerste plaats op wees, dat hij in de laatste jaren niets voor de obligatiehouders hteft kun nen doen. Eenige weken geleden heeft de heer Nord-Thompson, dc bewindvoerder evenwel gevraagd, of niet onderzocht kon worden of de mogelijkheid bestond met crediteuren tot een regeling te komen. De heer NordThompson: „Ik heb de belangen behartigd van concurrente credi teuren en ik wil alles doen om tot een op lossing te komen. Toen de L. E. M. V. O. surséance van betaling heeft aangevraagd, was ik daarvoor in het geheel r.iet gepor teerd. Ik was van meening, dat m voor con currente crediteuren toch niet veel terecht zou komen. Het onroerend goed is in waar- de gedaald. De rechtbank heeft echter te gen mijn advies in toch surséance verleend, waarbij zij zich op het standpunt stelde, dat de surséance blijkbaar door concurren te crediteuren werd verlangd, ik heb in de rapporten doen uitkomen, dat er voor con currente crediteuren slechts twee moge lijkheden bestonden, n.l. ten eerste waarde stijging van het onroerend goed en ten tweede een devaluatie van den gulden, hetgeen eveneens een waardevermeerde ring van het onroerend goed ten gevolge zou hebben. De directie van de L. E. M. V. O. G. was in tegenstelling tot mij van meening, dat de surséance wèl moest wor den verleend. Wij zijn thans naar elkaar toe gegroeid en nu blijkt, dat de conjunc tuur voor de concurrente crediteuren beter is geworden, want het onroerend goed is in waarde gestegen. Men kreeg biedingen op onroerend goed, maar wij wisten niet wat te doen; de geboden prijzen waren soms aantrekkelijk. Als wij deze aannamen, zou dit' practisch op een liquidatie van de L. E. M. V. O. G. neerkomen en dit zou slechts vruchten afwerpen voor d* hypo thecaire crediteuren en niet voor de con currente crediteuren. Moesten wij deze biedingen accepteeren? Een regeling met concurrente crediteuren nagestreefd. Toen wij dus op een belangrijk -object een bieding kregen, hebben wij gedacht, kunnen wij concurrenten crediteuren iets aanbieden en kunnen wij van hen afko men? Geheel betalen kunnen wij concur rente crediteuren toch nooit, tenzij er een gToote devaluatie van den gulden plaats vindt. Wij hebben het toen het beste ge acht concurrente crediteuren zelf eens te hooren. Daarna kunnen wij eventueel tot een dwangaccoord met de andere obliga tiehouders komen. Indien concurrente cre diteuren zeggen genoegen te nemen met een zeker percentage, dan zouden wij kun nen gaan verkoopen en uiteindelijk aan crediteuren het overeengekomen percenta ge uitkeeren. De waarde van het onroerend goed is, na een interne taxatie, op het oogenblik bepaald op 607.850. De eerste hypotheken bedragen 534.883, de tweede 22.000. Na aftrek vah nog eenige bedra gen resteert, indien deze taxatie juist is, een bedrag van ongeveer 50.000, welk be drag dan eventueel aan concurrente credi teuren ter beschikking zou kunnen worden gesteld. De concurrente schuld bedraagt evenwel ca. 300.000. Er zou dan voor obligatiehouders 10 a 15 beschikbaar zijn. Er zijn hierbij drie factoren, nl. 1. Is de taxatie juist; 2. een eventueele stijging van het goed; 3. kan worden afgestooten voor de taxatiewaarde? Er kun nep voorts nog verkoopkosten zijn, welke echter meestal op de koopers worden verhaald. Het is evenWel niet zoo eenvoudig af te stooten m korten termijn. Wij hadden ge dacht, dat als obligtaishouders niet wen- schen te speculeeren in deze geschiedenis zij het dan eens moeten worden betreffen de een zeker percentage. Wij moeten dan bij iederen verkoop gaan calculeeren, of er iets overschiet voor obligatiehouders. Wij kunnen niet zoo maar afstooten en li- quidesren. Dit zou een zekere speculatie zijn. Wij kunnen beter weten waar we aan toe zijn. Het afstooten van objecten is on mogelijk, als geen regeling met obligatie houders is getroffen. Anders is -de verant woordelijkheid voor het bestuur te groot, want dan zou worden gespeculeerd met het geld van obligatiehouders en dat wenschen wq niet. Daarom moeten wy tot een rege ling komen, zooals ik heb voorgedragen. Laten wij ons nog niet over een percentage uitlaten, doch alleen onderzoeken of con currente crediteuren het met het principe eens zijn." De verhouding tot de hypotheek banken. De voorzitter: „Ik dank u voor uw klare uiteenzetting. Is er door het bestuur al voe ling gehouden met hypotheekbanken ten aanzien van haar houding? Zullen zij eeni- ,ge soepelheid betrachten?" De bewindvoerder antwoordt hierop, dat er een mogelijkheid bestond om een be paald object te verkoopen. Overeengeko men was, dat indien deze verkoop tot stand zou komen een gedeelte bestemd zou zijn voor concurrente crediteuren. Deze toe zegging was gedaan door den hypothecairen crediteur. Indien echter hypothecaire cre diteuren tot executie zouden willen over gaan, zouden wy alle maatregelen nemen, om dat te verhinderen. Wij hebben ge meend nog niet tot den verkoop over te moeten gaan alvorens advies was ingewon nen bij concurrente crediteuren. Een der obligatiehouders wenscht alvo rens zijn oordeel uit te spreken het per centage te willen weten. Het gaat mij om het percentage, niet om het principe. Als wij het percentage hooren, kunnen wij ons uitspreken. Van de bestuurstafel wordt hierop ge antwoord, dat in de bestuursvergadering een percentage van 10 ter sprake is ge komen, binnen een jaar te betalen. Als binnen het jaar het percentage niet bijeen is, dan is het voorstel vervallen en staan obligaliehouders weder geheel vrij. Het uitleenpercentage. Obligatiehouders vinden dit een beschei den bedrag; zij hebben zeven acht jaar geen cent rente ontvangen en nu zouden zy voor 10 finale kwijting moeten ge ven. Zou h 1 niet mogelijk zijn, aldus één der obligatiehouders, om obligaties in te koopen uit het surplus, dat in de kas aan wezig is? Geantwoord wordt, dat in de eerste plaats het surplus daartoe niet toereikend is en in de tweede plaats geen obligaties kunnen worden ingekocht, indien niet alle crediteuren daarmede accoord gaan. Bo vendien is er slechts een paar duizend gul den in kas en dit geld is geleend van hy pothecaire crediteuren. Vervolgens ontspint zich een uitvoerige discussie tusschen obligatiehouders en den bewindvoerder. Obligatiehouders wenschen zich niet te binden aan een bepaald per centage, doch wenschen liever af te wach ten. Voorts wordt nog geïnformeerd hoe hoog de hypotheekrente is, waarop wordt geantwoord, dat dit in de meeste gevallen 434 is. De bewindvoerder deelt voorts op een desbetreffende vraag rog mede, dat indien overeenstemming is bereikt met 534 obligatiehouders aan de andere obligatiehouders hetzelfde zal worden voorgesteld. Aanvaarden zij het niet, dan zal worden overgegaan tot een dwangac coord. Na verdere discussie wordt uiteindelijk besloten, door twee andere heeren nog maals de waarde van het onroerend goed te laten taxeeren. Er zal een tweede ver gadering worden gehouden, welke binnen een maand zal worden uitgeschreven. Daar verder niemand meer het woord verlangde sloot de voorzitter vervolgens de vergadering. HILLEGOM Zilveren jubileum. De heer G. v. Lier- op herdacht zijn zilveren jubileum als lid van het zangkoor „Gloria in Excelsis Deo" a-hier Het grootste aantal daarvan was de jubilaris tevens bibliothecaris. De directeur huldigde den jubilaris en prees zyn trouwe bezoeken ann repetitie en beurten èn bood hem een blijvend aandenken aan. Een doorspekte hooiberg. De gemeen tepolitie en enkele ambtenaren der L. C..C, hebben een bezoek gebracht by een vee houder aan de Oosteinderlaan. In den hooi berg naast de boerderij werd een ijzeren •vat gevonden, waarin stukken varkens- vleesch. Uit het hooi kwamen hammen en zijdjes spek. Tezamen was er 230 pond. Het vleesch was. ongekeurd en afkomstig van frauduleus geslachte varkens. Gevolg: pro ces-verbaal en inbeslagname van het vleesch. Schaken. De uitslagen van den wed strijd van de R.-K^Schaakclub tegen het „Witte Paard" uit Haarlem is: Het Witte Pacrd" 7 1/2—Hillegom 2 1/2. A. van Res terenJ. Balm (niet gesp.) 10; A. Ha- blousS. Lieverse 01; B. WalterP. v. da Meer 10; J. de LangeM. v, d. Poll 10; M VermeerJ. Langeveld 01; J Reeuwijk -F. Nijssen 10; N. Hoogiand J. van der Zwet l0; Th. de Looc3A. Heirman 1/2—1/2: P. van Deyzen—J. Schrama 1/21/2.. P. StamP. Schrama 1/2—1/2. Be uitslagen var de onderlinge compe titie-wedstrijden zijn als volgt: A. Heir manJ. Sc rama 1—0, E. Th. la Febcr— P. v. d. Mey 10- P. Schrama—F. Nijssen 01; J. v. d. ZwetJ. Langeveld afgebr. Dammen. De damclub O. D. I. hield in het Gezellengebouw haar jaarvergade ring. Na de vergadering werd een gong wedstrijd gehouden met den volgenden uit slag: 1. J. v. d. Loo; 2. G v. Leeuwen; 3. H. Rood; 4. W. Buiks; 5. L. v. Schie; 6. A. v. d. Reep; 7. F. Out; 8. F. Lubbe; 9. B. G. Lubbe; 10. G. v. d. Reep; 11. G. Jansen; 12. J. v. Kampen. KATWIJK IJswedstrijd. Voor de leden van „Quick Boys" was een wedstrijd in het hardrijden op de schaatsen georganiseerd die de vol gende uitslag had; Senioren J. Verhoef, C. v. Rijn, C. Parlevliet, C. de Mol, T. Per- fors, P. v. d. Plas, Adsipiranten: T. v. d. Leeden, L. Roovers, Plet Wiegman, H. Ver kerk, G. Zandbergen. De wedstrijd had een prachtig en geanimeerd verloop en er was flinke belangstelling. Geboren: Cornells Nicolaas, zoon van D. M. Parlevliet en N. C. Kapteyn. Jacob Mijndert, zoon van J. den Duik en M. Hiemstra. Dirk, zoon van J. v. d. Plas en M. v. Duyn. Jacobus, zoon van A. v. Duyn en G. van Beelen. Bern- hard Julius, zoon van W. L. v. d. Plas en L. v. Duyn. Maria, dochter van J. de Mooy en A. J. v. Egmond. Alida, dochter van T. Ouwe-hand en J. Guyt G e t r o u w d: M. de Vreugd en D. Meij- vogel. C. v. d. Plas en T. v. Duyn. A J. Leen-houts en E. Timmers. Overleden: Willem van Dijk 89 j. Arendje Zwanenburg 73 j. Dirkje Verburg 76 j. Dirkje v. Velzen 79 j. Leuntje Houwer 4 mnd. -»■ Jannetje v. Beelen 61 jaar. Leuntje van Dijk 70 j. Leendert van Duyn 84 jaar. LISSE 50-jarig bestaan IJsclub. Naar wij vernemen bestaat de Lissesche IJsclub thans 50 jaren en worden door het bestuur dier vereenigin-g plannen voorbereid, dit feest omstreeks 10 Februari ó.s. te vieren in een daartoe speciaal belegde vergade ring van leden en genoodigden. Als bijzon derheid moge worden vermeld, dat nog en kele van de oprichters in deze gemeente woonachtig zijn. Jaarvergadering R. L V. I. B. Zater dagmiddag hield de Reizigers- en Inkoo- persvereeniging in het Bloembollenbedrijf (R.I.VV.I.B.) haar jaarvergadering in ca fé-restaurant „De Nachtegaal" te Lisse onder voorzitterschap van den heer H. Hoogervorst Uit het jaarverslag van den secretaris, de heer L. Oudshoorn, bleek, dat het ledental thans 74 is, terwijl nog 5 leden in het buitenland zijn. Hierna bracht de penningmeester, de heer G. van Nieuw koop het financieële verslag uit, waaruit bleek, dat het batig saldo f 620,85 be draagt. Als verificateurs werden aangewe zen de heeren J. J. Guldemond en Q. Bentvelzen. Bij de bestuursverkiezing waren aftre dend, de heeren H. Luyck, 2de voorzitter en H. de Groot 2e secretaris, die wederom herkozen werden. Medegedeeld werd, dat de contributie verlaagd zal worden tot 0.50 per jaar, hetwelk na eenige bespre king werd aangenomen. Bij de rondvraag worden nog verschil lende interne aangelegenheden besproken, waarna de voorzitter nog mededeelde, dat het in de bedoeling ligt om binnenkort een lezing te doen houden- aangaande „virus ziekten". Tot slot volgde het traditioneele gezel lig samenzijn, waarin verschillende gezel schap-spelen werden gehouden om een groot aantal kamerplanten. NOORDWIJKERHOUT Vertrokken: G. A. Verdegaal, naar Haarlem G. J. van Berkel naar Hille gom A. C. Hoogenboom naar Hillegom C. M. Koster naar Haarlem H. Diemei naar Noordwijk R. G. de Jong naar Haarlem G. A. Compier naar Noordwijk E. Zonneveld naar Heemstede B. C. Jansen naar Roosendaal W. F. Bekkers naar Westerhoven J. C. M. Brauw r.aar Noordwijk H. P. Holte m.ar Amsterdam W. H. D. KnippenbergLiebreich en ge zin naar Voorscheten J. Schoone naar Bloemendaal D. Hoogkamer naar Noord wijk C. H. van Denzen naar Noordwijk C. M. Kaptein naar Rotterdam A. Bak ker naar Amsterdam G. de Keuning naar 's Gravenhage J. S. A. van Zeist naar Haarlemmermeer R, L. Haneveld naar Hillegom S. van Stijn naar Noordwijk, Gevestigd: R. V. R. van der Lande A. J. A. van Kempen J. P. M. M. van Dijk F. X. A. M. van Dyk B. H, Dreesmann H. J. M. van Dooren Jhr. W. R. P. J. M. van der Does de Willebois Jhr. J. L. J. M. van de: Does de Wille bois A. G. Dankelman J. C. Daams A. R. Bünker R. L. Brcnninkmeijer Jhr. F. A. W. W. von Heijden M. J. J. M. Smits van Waesberghe W. A Boekelman, allen van 's Gravenhage R. G. Steger- hoek van Tilburg A. J. Rietvink van Noordwijk W. Verdel van Noordwijk J. H. W. Lut van 's Gravenhage J. C. van ysterveld van Gravenhage Leendert de. ManHakkenberg en gezin van Warmond H. L. M. Borst—Pauwels P. Ermers M. A. Roestenburg B. van der Bie W. P. A. M. Kuijt L. H. S. van Meurs L. P. B. M. Smit P. A. J. M. P. Smits van Waesberghe J. G. G. M. Smits van Doyen J. R. Hendriks J. W. Greeve Kemper H. A. Ringeling G. Huigsloot Jhr. E. L. J. M. van Grotenhuis van Dor- stein F. M. van Prinsscn, allen van 's Gravenhage. SASSENHEIM Vrouwenbond. „Vrouwendag" was wel de meest geschikste dag om de jaar vergadering van den Vrouwenbond te doen plaats vinden, en een tamelijk groot aantal leden had aan de oproep van het bestuur gehoor gegeven en had zich vereenigd in het K.S.A.-gebouw, toen om ongeveer 3 uur pastoor de vergadering opende met zijn verwondering er over uit te spreken dat zoo vele dames, ondanks de sneeuw, geko men waren. Spr. verklaarde dat hij in plaats van de presidente deze vergadering zou leiden. Mevr. Wilkir.gv. Rossum was, door moeilijk af te stellen familiebezoek, verhinderd te presideeren. Spr. gaf daarna een kort overzicht van hetgeen het pro gramma bevatte, de hoop uitsprekende, dat men voor donker thuis zou zijn. Pastoor vreesde, dat de ruil slecht zou zijn, maar alle aanwezigen hebben van de zeer vlotte, dikwijls humoristische leiding genoten. De jaarverslagen van secretaresse, penning- meesteresse en onder-afdeelingen volgden. De secretaresse rapporteerde omtrent de werkzaamheden van het bestuur, de be stuursleden en de afdeeling. Het aantal le den bedroeg 350. De penningmeesteresse las haar verslag voor, waarna pastoor de beide dames dank te voor hun arbeid voor de afdeeling. Het financieele verslag over de kraam- verpleging gaf de pastoor aanleiding om over deze onderafdeeling een ernstig woord te spreken. De leest, waarop deze zaak is geschoeid, is verkeerd, en dat zij nog in het leven blijft is te danken aan den Vrou wenbond; op zichzelf staan kan deze af deeling niet. De afdeeling moet echter blij ven bestaan. Het werkverslag van de kraamverpleging gaf de pastoor aanleiding om Zuster v. d. Wiel hartelijk te danken voor hetgeen zij voor de afdeeling heeft gedaan. „Iedereen houdt van Zuster v. d. Wiel". Spr. overhan digde aan de Zuster een aandenken, n.l. een fietslamp. De kraamverzorging liet hooren wat aan behoeftige kraamvrouwen is uitgedeeld. Dat ook het „Kleedingmagazijn", ondanks de textielkaarten veel goed heeft kunnen doen bleek uit het betreffende jaarverslag, waarna het verslag van de retraiteclub „St. Theresia" volgde, welke vanzelfsprekend ook onder de tijdsomstandigheden had te lijden. De pastoor spoorde aan weder aan de retraite te gaan deelnemen. De aftredende bestuursleden: mevr. Wil- king, mevr. Verkleij en mevr. Otto werden by enkele candidaatstelling herkozen. Hiermede was het zakelijke gedeelte af gehandeld en werd overgegaan tot het feestelijk gedeelte, waarvan het thans reeds bekende kinderkoortje onder leidirg van mej. G. Rotteveel de verzorging op zich ge nomen had. Vanwege „Maria Lichtmis" werd begonnen met „Wees Gegroet o Sterre" op een nieuwe wijze. Na enkele andere leuke liedjes zong Annie Blom, met een lief kinderlijk stemmetje. „Ontbijt", waarna Greetje Teernstra als soliste op trad met „Zoo gaat het". „Ganzenliedje" werd gezongen door Adri van der Geest en Jane v. d. Lans; in welk liedje beide meis jes een solo te zingen hadden. Cok van der Geest liet daarna „Ook voor mij" hooren. Alle meisjes zongen mooi; deze was wel het beste. De cantate „De Poppenkast" volgde. Ge heel uit het hoofd zongen de meisjes deze cantaate van ongeveer een half uur. Op zang, en eenige declamatie, werd de ge- heele voorstelling van een poppenkast ver teld. Pastoor complimenteerde mej. Rotteveel met het groote succes dat zij heeft behaald met haar goed gedisciplineerd koortje. Ook de pianiste mej. Nel Blom deelde in deze hulde. In de pauze werd een kopje chocolade rondgediend; de presidente mevr. Wilking- v. Rossum was intusschen ter vergadering gekomen. Na de pauze trad het kinderkoortje met eenige leuke zangspelletjes op. Allereerst „Het Eendenhoedstertje". Eenige gesna- velde meisjes zaten in het hok en de een denhoedster op heel groote klompen (Nan ny Roozen) lokte ze allen tot zich met haar „graan" en haar geroep „poelepoel- piel". De overige „koorleden" zongen het bijbehoorende liedjes. Een aardig nummer tje hetgeen veel bijval lokte. Geheel in den tijd paste ook het door allen gezongen en gespeelde „Schaatsenrijden", waarna „De Sneeuwman" werd ongevoerd in welk stuk je Leni Bader de rol van sneeuwman ver vulde. Hooge hoed op, pijp in den mord, in een laken gehuld stond zij doodstil op het tooneel terwijl de anderen rond haar spron gen of haar voor den mal hieMen. Zij hield zich prachtig! Tegen het bombardement van de vele gefingeerde sneeuwballen kon zij echter niet en langzaam zakte zij ineen. Een leuk stukje en Leni Bader was bui tengewoon. Tot slot „Grootje gaat een dansje maken". Een oud moedertje (Ben nie Roozen) liet verschillende dansen zien. De anderen deden het haar na. Groot suc ces en ook „Grootje" was uitstekend. Aan de dames Rotteveel en Blom werden daarna door de meisjes en door mevr. Wil- king geschenken en bloemen geoffreerd. Hierna sluiting met een toepasselijk woord. Geboren: Wilhelmina d. van A. Tuk ker en M. Vis Dirk z. van M. Zandber gen en C. M. Ciggaar Johannes Theodo- rus Louis Marie z. van M. J. J. M. Malm- berg en E. J. C. van den Belt Peter Jo hannes z. van A. J. van Duin en E. J. Schouten Theodora Wilhelmina Helena Cornelia d. van C. van der Zwart en W. H. de Rooy. Overleden: M. van Graven 73 j., echtg. van J. Homan. Vertrokken: M. Hoogkamer naar Schiedam A. C. Los naar 's-Gravenhage. UITHOORN Geboren: Johannes Jozef z. van H. B. J. Wentink en J. A. de Wit. Ondertrouwd: J. L. van Zeijl, te Alphen a. d. Rijn, en J. A. Vaneman S. van der Genugten, te Amsterdam, en L. Gozems. Overleden: Anna Maria van Drim- melen echtg. van J. Schinkel, 72 j. LEIDEN. Ondertrouwd: J. Blansjaar jm. 32 j en J. G. J. Brands jd. 28 j. A. T. v. Leeuwen jm. 31 j. en H. J. Sinteur jd. 23 j. Geboren: Willibrordus Petrus z. v. J. A. Vink en W. v. d. Ploeg. Overlede:n E. Rijnsburgr vr. 91 j. C. Briejer m. 56 j.T. T. Overdijk m. 66 j. S. Kraneveld hsvr. van: D. Mooten 64 jaar. Binnenland Ir. J. A. REUS OVERLEDEN In den ouderdom van 63 jaar is overleden ir. J. A. Reus, directeur van het gemeen telijke electriciteitsbedryf te Haarlem en mede-directeur van de P.E.G.E.M. De ter aardebestelling zal geschieden op 4 Februari middags om twee uur op de algemeene begraafplaats te Bloemendaal. RIJKSBUREAU VOEDSEL VOORZIENING In verband met den brand in de kanto ren van het Rijksbureau voor voedselvoor ziening is het bureau daarvan met ingang van heden gevestigd Korte Voorhout 5. Meh wordt verzocht alle correspondentie aan dit adres te richten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Prijzen van: 15.00— 14182 ƒ1000.— 3496, 13636, 19621 400.— 4277, 12690, 14514, 18998 200.— 2858, 3419, 6980, 9548, 12454, 12511, 12G05, 14101, 16449 100.— 8078, 9428. 12612, 14397, 15320, 16912, 17514, 21266. Buitenland BOTSINGEN IN TRANSVAAL. NEW YORK, 3 Febr. (D.N.B.). Felle botsingen hebben zich, naar de Associated Press uit Johannesburg meldt, in Trans vaal voorgedaan tusschen Zuid-Afrikaan se he soldaten en anti-Britsohe burgers. De ongeregeldheden, zoo meldt de Amerikaan- sche correspondent, zijn Vrijdag reeds uit gebroken en konden eerst Zondag door troepen en politieversterkingen worden onderdrukt. Het is Zaterdag en Zondag tot zeer bloedige botsingen gekomen. Jo hannesburg werd het tooneel van straat gevechten tusschen duizenden burgers, sol daten en politie. Ten einde de menigte uit eer. te dry ven, moest de politie gebruik maken van traangas en gummiknuppels. Ongeveer 140 personen, voor het grootste deel soldaten, werden naar de ziekenhui zen gebracht. De ongeregeldheden begonnen met een aanval van met verlof zijnde soldaten op leden van de organisatie „Ossewabrand- wag" na een niet politieke vergader'.ng van deze organisatie. De leden, die baar den dragen, werden door de soldaten hand tastelijk aangevallen. Zaterdagavond leef den de ongeregeldheden weer op, toen sol daten een man met een baard in een tram overvielen. Spoedig daarop ontwikkelden zich op vele plaatsen in de straten ware veldslagen. De politie verijdelde een be storming der soldaten van het gebouw van het dagblad „Transvaaler", waar het bureau van de „Ossewabrandwag" is ge vestigd. Zij kon echter niet verhinderen, dat soldaten de vensterruiten van het dag- blc.dgebouw met steenen ingooiden. Ook het bureau van het blad „Vaderland", dat aan generaal Hertzog behoort, is bescha- digd. Voorts zijn talrijke auto's en ven sterruiten vernield. Nadat de orde was her- stelr patrouilleerden nog urenlang pant serauto's door de straten. DE TOESTAND IN ROEMENIë. BOEKAREST, 3 Febr. (D.N.B.). In de laatste officieele mededeeling over den toestand in het land wordt gezegd, dat het de laatste 24 uur in geheel Roemenië rus tig is geweest en dat het nergens tot bot singen, vernielingen of plunderingen is ge komen. Naar voorts wordt medegedeeld, zijn tot dusverre te Boekarest 2868 personen ge arresteerd wegens deelneming aan de on geregeldheden van 21 tot 23 Januari Eeni- gen hunner zijn weer vrijgelaten, zoodat nog 2257 personen zich in hechtenis bevin den. In de provincie bedraagt het aantal ar restanten 2776. De laatste dagen zijn by de opstandelingen niet veel wapens meer gevonden. Abonné te Noordwijker- hout. U vergat naam en adres te ver melden. Wij beantwoorden uw vraag daar om hier: Huize Padua Boekei (N.B.), In richting Oudewater te Rosmalen (N.B.), Gesticht Reinier van Arkel en Voorburg (College van Regenten te Den Bosch), St. Josephstichting te Apeldoorn (Geld.). TER AAR, 1 Febr. Centrale Veiling. Boerenkool 11—21 cent, waschpeen f 2.00, uien 5.00, spruitkool 1023, selderie 4.404.90, knolselderie f 9. KATWIJK a. d. RIJN, 1 Febr. Groenten- veiling. Per kist van 6 kgboerenkool 20 —32 cent, per 100 kg.: roode kool 5.90 6.00, gele kool 4.604.80, groene kool 4.504.80, uien f 4.505.00, per kist van 20 kg.: waspeen 1.401.90, breekpeen 7072 cent, kroten 5062 cent.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3