DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KERKNIEUWS MAANDAG 3 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9863 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, De roeping van den Christen De roeping van den christen in dezen tijd is: alle mogelijkheden, die de gewijzigde omstandigheden schenken, om het goede te doen, te benutten èn voor zich zelf èn voor de samenleving. Dat zijn wij eens met W. Th. B. (de ini tialen van een Leidsch Ned. Herv. predi kant) in „Het Nationale Dagblad", dat het de roeping van den christen is, in dezen tijd, „niet bij de pakken neer te zitten, met terug te hunkeren naar de vleeschpotten van Egypte, maar de hand aan den ploeg te slaan en vergetende hetgeen achter ons is mee den bodem te bereiden voor den nieu wen tijd des Geestes". W« zijn het hiermede eens als we er aan toevoegen, dat het vergeten van wat achter ons ligt zeer beperkt moet zijn, en ook wel als zoodanig zal zijn bedoeld. Noch het per se goede noch het perse slechte mogen wij vergeten, om dat wij er ons nut mee kunnen en moeten doen. De mogelijkheden van dezen tijd goed benutten, kunnen wij alléén als wij dezen tijd zien, zooals hij is. Als men ons vraagt, welke mogelijk heden voor het goede de gewijzigde om standigheden den mensch bieden, dan is ons eerste antwoord, dat in dezen tijd meer dan voorheen zich aanbiedt, zich op dringt de mogelijkheid, om ons te be zinnen op vele levens-waarden. Zien wij in dezen tijd niet in feller dui delijkheid, wat uiterlijke beschaving zon der innerlijke beschaving beteekent? En wordt ons door dit zooveel klaarder inzicht niet de mogelijkheid geboden, om daaruit practische conclusies te trekken voor ons eigen leven, voor het maatschappelijke politieke, sociale, economische leven? Wij bezinnen ons meer op den inhoud van begrippen, aangeduid met: beschaving of cultuur, democratisch, autoritair, enz. Over beschaving of cultuur maakt ir. L. Feber in het pas verschenen nummer van „Lering en Leiding" enkele opmerkin gen, waarvoor wij hier even de aandacht willen vragen. Hij wijst op het verschil tusschen civili satie en cultuur. Civilisatie is zelfs in haar hoogsten vorm en uiterste perfectie niet meer dan een to taal van stoffel ij ke goederen, cultuur is een totaal van geest el ijke en stof fel ij k e waarden. De moderne mensch werd onder anderen getypeerd door zijn verwarring van cultuur en civilisatie. Voor den bovenbouw, de civilisatie, had hij alle waardeering; voor de diepere grondslagen, noodig om het be zit van de civilisatie te verzekeren, voor geestelijke waarden, had hij geen oog meer! Feber maakt daarom deze opmerking: „Vanuit dit gezichtspunt beschouwd, is er klemmende reden om te betwijfe len, of de zeer zware schade, die thans aan de civilisatie van Europa wordt toegebracht, zonder meer als een ramp voor het menschdom moet worden be treurd. Ik voel mij geneigd tot een dia metraal daartegenover staande opvat ting; en ik meen, dat deze opvatting niet is geïnspireerd op een even kin derlijk als onverantwoord optimisme, maar steun vindt in den harden zin voor de harde werkelijkheid. De Euro- peesch mensch werd niet alleen in de stoffelijke orde, niet alleen technisch en economisch, maar ook geestelijk en zedelijk als lijdend voorwerp van zijn civilisatie Haar verwarrend met cul tuur, sloot hij zich den terugweg tot het hooge cultuurleven van weleer af. Hij was in zijn civilisatie dermate strikt geraakt, hij was zóózeer bezwe ken voor hare bekoringen, dat hij blijk baar niet meer in ötaat was zich door eigen kracht aan haar macht te ont worstelen. Integendeel, vooruitgaande op het stuk van civilisatie, was hij blind voor het feit, dat die vooruitgang niet anders was dan een afglijden naar den ondergang". De mogelijkheid is aanwezig, dat uit dezen tijd wordt geboren een deeper cul tuur-leven, een diepere bezinning op de waarde van de innerlijke cultuur. Wij voorspellingen niet, dat dit gebeuren zal. Voorspellingen zijr. op elk terrein des levens in dezen tijd gewaagder dan ooit! Maar de mogelijkheid is er. Dat wij, ieder onzer, trachten, die mogelijkheid tot werkelijkheid te brengen, is een plicht, is de roeping van den christen in dezen tijd! PATER H. v. HEUSDEN O.F.M. t Foto-archief L. Crt. Vanmorgen is in de Haarlemmertrek vaart, aan den Maredijk, drijvende gevon den het lyk van den weleerw. pater Henri Heusden (pater Gregorius O.F.M. die sedert 18 December werd vermist. Men vreesde reeds van dien datum af, dat pater v Heusden, die dien avond een bezoek had gebracht aan een familie'aan de Haarlem mertrekvaart, en niet in de pastorie aan de Haarlemmerstraat was teruggekeerd, daar te water was geraakt. Eerst heden, na we ken van angstige spanning, is er zekerheid gekomen. De parochie van de „Hartebrug", diep on der den indruk en neergeslagen door droefheid, knielt neer rondom het stoffe lijk overschot, om te aanvaarden en te aan bidden Gods Wil en om te gedenken de ziel van den overleden priester in gebed en offer. Velen van de priesters, die ons tijdens hun leven voortdurend voorhouden, altijd voorbereid te zijn op den dood, welke ons onverwacht kan bespringen, schijnen door God geroepen te zijn, om ons deze les óók in te scherpen door hun eigen dood. God wil klaarblijkelijk qiet alleen door het le ven, maar ook door den dood van de pries ters ons genade schenken Pater v. Heusden was een ernstig mensch, die gullen lach en blijde vroolijkheid rond zich heen verspreidde; een waardig pries ter, die zich door zijn echt-Limburgsche ge moedelijkheid in alle kringen gemak kelijk bewoog; een stipt-getrouw klooster ling, die de nooden en behoeften en ver langens van de menschep in de wereld ken de en er met meeleefde; een plicht- eischend leeraar, die door zijn leerlingen werd gerespecteerd en bemind. Het grootste gedeelte van zijn priesterjaren is pater van Heusden leeraar geweest aan het gymnasium der Franciscanen te Ven- raay. Hij is geboren 1885 te Maastricht, deed zijn intrede bij de Franciscanen in 1905, is in 1912 priester gewijd. Hij is daarna aan het gymnasium te Venraay 22 jaar leeraar geweest. In dien tijd heeft hij -eenige jaren gestudeerd aan de Technische Toogeschool te Delft. Daarna is hij kapelaan gewor den te Ammerzode en in 1939 benoemd tot kapelaan te Leiden. In de parochie van de „Hartebrug" was pater van Heusden speciaal belast met de zorg voor het mannelijk jeugdwerk. Zijn ka rakter en zijn jaren-lange ervaring als leeraar aan het gymnasium te Venraay maakte hem voor dit werk zeer bijzonder geschikt. In een speciaal parochie-blad, dat ter gelegenheid van het Kerstfeest werd uitgegeven, heeft pater van Heus den zijn laatste woord gesproken tot de pa rochianen een hartelijk woord van op wekking tot de ouders, opdat hun jongens zich aansluiten bij de parochieele manne lijke jeugdorganisatie. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Elisabeths-ziekenhuis. Heden en Dinsdag zal in de Hartebrug- kerk onder het Lof van 6 uur het Rozen kransgebed worden gebeden voor de ziele- rust van pater v. Heusden. Woensdag om zes uur zullen de Metten worden gezongen. Donderdag om half tien de Lauden, waarna de plechtige Uitvaart. Daarna de begrafenis op het kerkhof der paters Fran ciscanen te Katwijk. De parochie van de „Hartebrug" zal de nagedachtenis van zijn oud-kapelaan pater van Heusden met grooten eerbied blijven gedenken. TOEWIJZING OP DE STAATSLEENING. Een korting van 8.8 pet. op de gewone inschrijvingen. Naar wij van-bevoegde zijde vernemen zal de eerstverschijnende Staatscourant de mededeeling bevatten van den secretaris generaal van het Departement van Finan ciën dat de toewijzing op de 4 pet. staats- leening 1941, waarop de inschrijving open stond op 29 Januari 1941, zal geschieden als volgt: a. De ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen; b. Op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 8,8 pet. van het ingeschreven bedrag. Aangezien de vrijwillige leening is vol- teekend, zal tot uitgifte van de in uitzicht gestelde gedwongen leening niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de rece- pissen bevindende stortingsbewijzen waar deloos zijn. Tot noteering toegelaten. Met ingang van Maandag 3 Februari 1941 zijn in de Prijscourant onder Rubriek 1 op genomen en voor de dagelijksche noteering aangewezen: 500.000.000 4 pet. obligatiën, leening 1941, van het Koninkrijk der Ne derlanden, in stukken van 1000, 500 en 100 met coupons per 15 Februari en 15 Augustus (voorloopig in recepissen). De verhandeling zal tot 15 Februari 1941 geschieden zonder bijberekening van rente. De stukken van 1000 zullen worden opgenomen in de rubriek „Noteering van fondsen in zeven tijdvakken". Op grond van art. 3 sub B a van het Re glement voor den Effectenhandel heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel bepaald, dat de levering van obligatiën der 4 pet. Nederlandsche staats- leening 1941, voorzoover deze zullen zijn verkocht vóór 15 Februari 1941, moet plaats hebben uiterlijk op den vierden dag na den eersten dag, waarop de stuk ken (recepissen) worden uitgegeven, der halve uiterlijk op den 19en Februari 1941. LUISTEREN NAAR VERBODEN ZENDER Overgangstijd thans afgeloopen. Naar aanleiding van de onlangs uitgespro ken vonnissen van de Landesgerichte inzake het luisteren naar verboden zenders er zijn straffen vun 3 en 4 maanden gevange nisstraf uitgedeeld en boetes van 300, be nevens natuurlijk inbeslagneming van het radioapparaat verzoekt men ons van be voegde Duitsche zijde nog eens,extra op het luistergebod te wijzen. Men wees er op, dat de praktijk van het verbod nog heel anders kan zijn dan zij nu is, nl. wanneer de Duitsche politie en de leden van de weermacht speciale aandacht aan de overtredingen gaan beste den. Men moet bedenken, dat er tot nu toe sprake was van een overgangstijd. Thans loopt wat dit betreft het geduld van de bezettende overheid ten einde, zoodat men zoo noodig verzekerd kan zijn van scher pere maatregelen en zwaardere straffen. Voor degenen, die zich de luisterbepalin gen niet meer precies herinneren zij nog eens gezegd: Men mag alléén luisteren naar de Duitsche zenders en de zenders die zich bevinden in de bezette gebieden, in het ge- neraal-gouvernement en in het protecto raat. Vooral wanneer hetr luisteren betreft naar Engelsche zenders zal overtreding van het luisterverbod streng gestraft worden. BEZOEK AAN GRAVEN VAN GESNEUVELDE MILITAIREN. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft den burgemeesters medegedeeld, dat aan de nabestaanden van gesneuvelde militai ren desgewenscht de reiskosten van het bezoeken van de graven van gesneuvelden kunnen worden vergoed. Hierby zullen de v. lgende richtlijnen behooren te worden in acht genomen. Een vergoeding van reiskosten kan wor- dei. gegeven voor het bezoek der ouders, 1 ieegouders, voogden, echtgenootcn en van kinderen boven den leeftijd van tien jaar. In bijzondere gevallen kan ook aan andere familieleden een vergoeding voor reiskosten worden toegekend. Deze vergoeding kan als regel een maal in de drie maanden aan een en denzelfden persoon worden toegekend en wel voor de reis in de laagste klasse van openbare middelen van vervoer. Bovenstaande regeling zal voorloopig gel den tot 1 Februari 1942. Personen, die voor deze vergoeding in aanmerking wen- schen te komen,, kunen zich desgewenscht door tusschenkomst van den burgemeester van hun woonplaats schriftelijk tot het de partement van Defensie (afwikkelings bureau) wenden. POSTDUIVENVOEDER. Toewijzingen alleen aan leden van het nationale verbond van Nederlandsche postduivenhouders. In de verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, no. 25 van 24 Juni 1940 is bepaald, dat een houder van postduiven moet zijn aangesloten bij een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland toe gelaten vereeniging. Zooals destijds is be kend gemaakt, is als zoodanig toegelaten het nationale verbond van Nederlandsche postduivenhouders, Amsteldijk 44 te Am sterdam. In verband met deze bepaling brengt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd onder de aandacht van de post duivenhouders, dat in den vervolge slechts die postduivenhouders voor een voedertoe wijzing in aanmerking zullen kunnen ko men, die op 21 Februari 1941 bij bovenge noemd verbond zijn aangesloten. Diegenen derhalve, die zich op dien datum nog niet als aangeslotene aan evengenoemd adres hebben aangemeld, komen in geen geval voor een toewijzing van postduiven voeder aanmerking. STEUN AAN BEELDHOUWERS. Gemeente Amsterdam stelt percentage bouwkosten beschikbaar. Naar het „Hbld" verneemt, is dezer da gen in het college van B. en W. van Am sterdam besloten, voortaan, bij aanbeste ding van openbare gemeentewerken, van* de aanbestedingssom een bedrag beschik baar te stellen voor het aanbrengen van beeldhouwwerk. BON GENERATOR-ANTHRACIET. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 4 Februari 1941 tot en met Vrijdag 28 Februari 1941, de met de woor den „penerator-anthraciet eerste periode" gemerkte bonnen recht geven ot> het kco- pen van 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthra- cietnootjes V. De met de woorden „generator-turf eer ste periode" gemerkte bornen geven gedu rende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. SLAOLIE. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt het volgende bekend, in verband met het afleveren van slaolie. Zooals destijds is gepubliceerd mochten de winkeliers de flesschen slaolie welke op de met „21" genummerde bonnen van de boter- en vetkaarten waren gekocht, uit sluitend gedurende het tijdvak van 14 De cember 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan hun klanten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. PRIJSVERHOOGING VAN 5 PROCENT IN HET PENSIONBEDRIJF TOEGESTAAN Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Vakbond van pensionhouders deelt mede: Op grond van het besluit op de omzet belasting 1940, waarin bepaald wurdt, dat deze belasting niet meer afzonderlijk in rekening gebracht mag worden, werd door den N.V.P. van het Rijksbureau voo. het hotel-, café, restaurant- en pensionbedrijf toestemming verkregen de pensiontarieven met 5 pet te verhoogen. Deze verhooging kan worden berekend over het bedrag, dat als vergoeding geldt voor kost en inwoning. F. N. V. QUANT, f President van den Hoofdraad der St. Vincentius Vereeniging. Op bijna 70-jarigen leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden de heer F. N. V. Quant, lid van den gemeenteraad en oud-wethou der van openbare werken aldaar, president van den Hoofdraad der St. Vincentius Ver eeniging in Nederland. In 1892, op 21-jarigen leeftijd, werd hij medestichter van de St. Aloysiusconferen- tie der St. Vincentius Vereeniging te 's Gra- venhage. Hij werd haar eerste president. Later werd hij president van de H. Hart- conferentie en president van den Bij zon deren Raad. Na het overlijden van Jhr. von Fisenne werd hij president van den Hoofd raad. In 1919 werd de heer Quant lid van den gemeenteraad en in 1923 wethouder van openbare werken, welke laatste functie hij tot 1935 vervulde. Momentje EIEREN De nieuwe regeling voor de voedsel voorziening, reeds direct bij het uit breken van den oorlog uitgevaardigd, heeft mijn hart. Dit is gedaan om de tierig welende smokkelhandel uit den vorigen oorlog nu onmogelijk te ma ken en te voorkomen, dat lieden met een welgevulde portemonnaie tegen grof geld hun provisiekast zouden vul len, terwijl de minder-gesitueerden op een houtje zouden bijten. Goed, er zijn tóch lieden, die het pogen. Die ver stoppen een half varken in de kolen- kist of gaan er mee naar bed en ik zou niet weten, welke van beide methoden ik zou kiezen. In ieder geval is nu dit bereikt; er is voor iedereen wat en de prijzen zijn niet zoo hoog, dat zij voor velen niet meer te betalen zijn. Ik zal u een voorbeeld geven om het duidelijk te maken. In den vorigen wereldoorlog hebben de kippen woe kerwinsten gemaakt. Dat waren de ergste O.W.-ers die toen te vinden waren. Een oud-collega schrijft mij, dat hij in die oorlogsjaren eens in een winkel in de Haarlemmerstraat te Lei den een ei kocht voor 32 cent. Ziet u dat is nu onmogelijk. Er is direct met vaste hand ingegrepen en men heeft 12.000.000 kippen afgeslacht. Ziezoo: laat die nu maar eens probee- ren woekerwinsten te maken op hun eieren. En toch begrijp ik het niet goed. Hoe minder kippen hoe minder eieren. Hoe minder eieren, hoe minder aanbod. Hoe minder aanbod, hoe hooger prijs. En toch kosten nu de eieren hoog stens maar 8 cent. Ik vrees, dat er nog een en ander ontbreekt aan mijn economische ken nis. Ik zal myn licht eens opsteken by de kippen.... WINTERHULP#NEDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 CONGREGATIE PRIESTERS VAN HET H. HART VAN JESUS Pater G. Raaijmakers tot Provinciaal benoemd Het generaal bestuur der Congregatie te Rome heeft met ingang van 2 Februari voor de Nederlandsche Provincie benoemd tot provinciaal den hoogeerwaarden pater G. Raaymakers, te Liesbosch-Princenhage, en tot leden van den provincialen raad de zeereerwaarde paters Ph. Collignon te Hees- Nymegen, C. Hoffmann te Liesbosch-Prin cenhage, P. Mulleners te Delft en L. Le- blanc te Helmond. PASTOOR J. G. JANSEN t Naar wij vernemen, is gistermiddag over leden de zeereerw. heer J. G. Jansen, pas toor der St. Magdalen a-parochie te Am sterdam. De overledene, geboren in 1884, priester gewijd in 1907, was sedert 1934 pastoor van genoemde parochie, na voor dien tijd pas toor te zijn geweest van de St. Martha- parochie te 's Gravenhage. Vóór zijn pastoraat was rector Jansen, als geest, adviseur van diocesane sociale organisaties, bekend als sociaal werker, stuwkracht voor jeugdorganisatie en sociale organisatie, redenaar op vele bijeenkomsten in den lande. Benoeming in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer P. J. van Steijn, thans kapelaan te den Helder, benoemd tot kape laan te 's Gravenhage (H. Willibrordus). GEEN ENGELSCHE BOMMEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn op Nederlandsch gebied geen Engel sche bommen geworpen en ook geen vlieg tuigen van Engelsche nationaliteit versche nen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1