STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v Grond-beginsel van vernieuwing. KERKNIEUWS Momentje ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 32ste Jaargang No. 9862 3)e £dd&efi£ Sou/fca/nt Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Het Christendom geeft niet een concreet stelsel van politieke, sociale of economische ordening. In het Christendom kunnen verschillende stelsels passen. Daarom is er ook geen uitspraak van de Katholieke Kerk, en zal er nooit een uit spraak komen, waarin den Katholieken het volgen van een bepaald politiek, sociaal of economisch stelsel wordt opgelegd. Wèl geeft het Christendom aan de menschheid grond-beginselen inderdaad: beginselen waarop ieder stelsel moet berusten, wil het goed zijn, zegenrijk werken. Wèl houdt ook de Katholieke Kerk den Katholieken voor dergelijke universeele beginselen en de daarin omsloten liggende waarheden en richtlijnen voor het prac- tlsche leven. Die beginselen zijn allen voor alle tijden neergelegd in het Boek der boeken, de Hei lige Schrift. De Heilige Schrift. Wij hebben dezer dagen in ons blad afgedrukt een verslag van een rede van pastoor W. Nolet, waarin deze wees op een tekort onder de Katho lieken wat betreft de lezing van de Heilige Schrift. Niet een tekort van de Katholieke Kerk! De Katholieke Kerk in zijn weke- lijksche „leekepraat" maakte verleden week Zaterdag nog „Arcanus" daarop den onwetenden opmerkzaam doortrekt haar officieele gebeden met gedeelten uit de Heilige Schrift; vele liturgische gebeden van de Katholieke Kerk zijn aanhalingen uit den Bijbel. Als w ij die gebeden maar 'ns beter ken den en meer mee-baden wij zouden al reeds meerdere gedeelten uit de H. Schrift kennen. En ons zouden helder voor den geest komen te staan de grond-beginselen, waarop de samenleving, iedere samenle ving, in welken vorm dan ook, moet ge bouwd zijn. Wat één der grond-beginselen, wat het grond-beginsel moet zijn van de nieuwe samenleving, welke wij allen wenschen, wordt ons kort en kernachtig, in volle rea liteit, gezegd.... morgen, als wij onder de H. Mis het Epistel lezen en hooren lezen. Broeders, blijft niemand iets schul dig dan wederkeerige liefde, want hij, die zijn naaste bemint, heeft de Wet vervuld. Immers het gebod: „Ge zult geen overspel bedrijven, ge zult niet doodslaan, ge zult niet stelen, ge zult niet begeeren" en alle andere geboden zijn samengevat in dat ééne: „Ge zult den naaste liefhebben als u zelf'. De liefde berokkent den naaste geen kwaad; de liefde volbrengt dus de gan- sche Wet. Aldus de Apostel Paulus aan de Romei nen. En aldus ook de Apostel Paulus tot ons, die heden leven. En onder wie velen, die zeggen, een betere samenleving te willen, en velen ook, die inderdaad een betere Samenleving willen. Wat moet het grond-beginsel zijn van een betere samenleving? Wederkeerige liefde. „Want hij, die zijn naaste liefheeft, heeft de Wet vervuld". De diepe levens-lessen uit de Heilige Schrift liggen open voor alle menschen, die er naar willen luisteren.... „God, die weet, dat wij, door zóó groote gevaren omringd, tengevolge van onze menschelijke zwakheid geen stand kunnen houden, schenk ons de zondheid naar ziel en lichaam, opdat wij, hetgeen wij om onze zonden te lijden hebben, door Uw hulp mogen overwinnen". De „Collecta" uit de Mis van morgen. ONDERSCHEIDINGEN VOOR GENERAAL FR. CHRISTIANSEN EN VOOR GENERAAL-MAJOOR SCHUMANN. Aan den militairen bevelhebber in Ne derland, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, is op 30 Januari door den Fuehrer het „Kriegsverdienstkreuz" le en 2e klasse met de zwaarden verleend en door den rijksmaarschalk Hermann Goering per soonlijk overhandigd. Naar wij verder vernemen is de bevel hebber der Ordnungspolizei, generaal-ma- joor Schumann, op 30 Januari tot brigade- fuehrer, onder gelijktijdige verleening van het „Kriegsverdienstkreuz" 2e klasse, be noemd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN TEGENSPRAAK INZAKE DE KING GEORGE V. WASHINGTON, 1 Febr. (D.N.B.) De minister van marine, Knox, heeft de be richten, volgens welke overwogen wordt het nieuwe Britsche slagschip „King George V" te ruilen voor twintig Amerikaansche torpedojagers, gekenmerkt als dom geklets waarvan geen woord waar is. Ook de Brit sche ambassade alhier heeft het bericht tegengesproken. SCHADELIJKE POLEMIEK De Utrechtsche Courant schryft: Omtrent het herderlijk schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland raakt het nieuw-socialistische „Volksblad" niet uitgeschreven. Heele pagina's worden er aan gewijd. We kunnen niet zeggen, dat het verkwikkelijke lectuur is en evenmin, dat ze origineel is. Het blad gaat uit van een paar anti-clericale stellingen, zooals ze ook in de vorige eeuw opgeld deden, als daar zijn: De Kerk is de grootste kapitalisti sche instelling ter wereld. De Kerkelijke politiek, geleid door de Jezuieten, is volstrekt koud, bere kend en verstandelijk, los van alle bin dingen aan moraal en gevoel. De Kerk misbruikt de hoogste en beste gevoelens, waartoe de mensch in staat is, voor politieke en kapitalis tische machtsdoeleinden. De Kerk wil, dat de socialisten aan den leiband van den Paus loopen. Enzoovoorts. Menschen, die van dergelijke waanbeel den uitgaan, zijn niet te beleeren of te be- polemiseeren. Men zou hun eerst een grond beginsel van iedere beschaafde pole miek moeten bijbrengen, n.l. zoolang gelooven in de goede trouw en de goede bedoelingen van den tegenstander, totdat men besliste bewijzen van het tegendeel heeft. Anti-clericalen van dit slag kunnen heel bedaarde en fatsoenlijke menschen zijn, totdat ze ergens „de Jezuieten" ruiken. Dan houdt opeens ieder rustig redeneer vermogen op en begint het hollen op stok paardjes. Men zou „er bij kunnen glim lachen, als ze niet grootelijks schade ver oorzaakten op de akkers van het onderling vertrouwen. Is er werkelijk niets beters te doen in dezen tijd? Het zetten van be ginsel tegenover beginsel, het disputeeren over de opportuniteit van bepaalde maat regelen, het kan alles geschieden, zonder dat daarbij stukken worden gemaakt, waardoor zelfs winst kan worden geboekt. Wat het „Volksblad" thans uithaalde, be- teekent slechts verlies. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN DE SCHOENINDUSTRIE Bij het college van rijksbemiddelaars is ingediend een verzoek tot algemeen ver- bindverklaring van bepalingen eener col lectieve arbeidsovereenkomst, afgesloten tusschen de federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten eenerzij ds en den Ned. R.K. fabrieksarbeiders(sters) bond „St. Willibrordus", den Ned. Bond van Christe lijke fabrieks- en transportarbeiders en de Ned. Vereeniging van fabrieksarbeiders anderzijds, voor de geheele Nederlandsche Schoenindustrie. Het verzoek met de daarbij gevoegde C.A.O. ligt voor belang hebbenden ter visie op de bureelen van de arbeids-inspectie te Maastrict, Breda, Rot terdam, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Arnhme, Deventer, Groningen, 's-Graven- hage, en het college van rijksbemiddelaars. Bezwaren kunnen voor 15 Februari schrif telijk worden ingediend bij het college van rijksbemiddelaars, Bezuidenhout 87 te 's-Gravenhage. DE OUDE INKOMSTENBELASTING Thans wordt officieel bevestigd, dat te gemoet wordt gekomen aan het bezwaar om, naast de loonbelasting, de volle ter mijnen van de nog te betalen inkomsten belasting 1940'41 in him geheel te vol doen. In afwachting van de regeling tot het verleenen van ontheffingen op de oude aanslagen kunnen de aangeslagenen, van wie reeds loonsbelasting is ingehouden, bij de berekening van de termijnen, welke per 1 Februari verschuldigd zijn, er van uit gaan, dat hun een uitstel van betaling ten bedrage van 1/3 van hun aanslag is ver leend. De vervallen termijnen kunnen mitsdien over 2/3 gedeelte van den aanslag worden berekend. PASTOOR TH. J. VAN NOORD Vrijdagavond is in den leeftijd van 63 jaar plotseling overleden de zeereerwaar- de heer Th. J. van Noord, sedert 1923 pas toor der parochie van St. Johannes den Dooper te Langendijk (Noord-Scharwoude). De thans overledene werd 2 October 1878 te Middelburg geboren, studeerde aan de seminaries Hageveld en Warmond en werd 15 Aug. 1902 in de Haarlemsche Kathedraal priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Moordrecht, Hoorn (1905 1909), Den Haag (19091916), Amsterdam en Nederhorst den Berg. Van 1920 tot 1923 was hij Pastoor te Oude Tonge, waarna hij Pastoor werd van den Langendijk. Pastoor Van Noord was de eerste pries ter, die via de radio de lijdensmeditaties hield. „Tijd". UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we- wederom een tiental slagers wegens het frauduleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van een toe wijzing van vee en vleesch door de Ne- derlandscvhe Veehouderij-centrale is uit gesloten. Onder deze slagers is er een te Warmond en een te Oudewetering. BIJ HET EERSTE LUSTRUM VAN HET ALMA MATER KOOR. Elders mocht ik de geboden gelegenheid, waarvoor ik dankbaar ben, benutten, om het koor geluk te wenschen. Mij dunkt: dat is niet de bedoeling van het mij voor de Leidsche Courant gevraagde artikeltje. Het programmaboek immers komt hoofd zakelijk onder oogen van menschen, wier belangstelling voor het koor en zijn stre ven reeds bestaat: hier richt ik mij tot een nog ruimeren lezerskring, wiens belang stelling evenwel voor een deel nog rr.oet worden gewekt! Wat is cultuur? Ontwikkeling van den mensch, zoowel naar het lichaam als bo venal naar de ziel. Wegens de twee-een heid in den mensch van ziel en lichaam, zal zijn cultuur niet alleen geestelijk, maar ook stoffelijk zijn, maar wegens de meer dere waardisheid der 7iel zal het geeste lijke element in wate e-iltuur toch domi- neeren. Uitingen vanvVeeds bereikte cul tuur op verschillend gebied zullen tevens middel kunnen zijn tot het verder vooruit gaan in cultuur. Moet niet aanstonds duidelijk zijn, dat onze heilige godsdienst een heerlijke bron is van ware cultuur? Immers: het is een volledige levensbeschouwing, die den mensch harmonisch wil ontwikkelen, dus steeds meer wil cultiveeren, niet alleen in het bovennatuurlijk, maar wel degelijk ook in het natuurlijke leven. Wij erkennen geen dubbele, onderling onafhankelijke, geen verband houdende cultuur, een bovennatuurlijke, strikt gods dienstige, de ander strikt natuurlijke, strikt profane, neen: wij willen een eenheid van cultuur op beide terreinen van het menschelijke leven. Wij durven zeggen, dat het juiste inzicht in katholieke cultuur dit is: des te beschaafder iemand is, des te beter katholiek behoort hij te zijn. omge keerd: des te beter katholiek iemand is, des te beschaafder moet hij ook zijn. Ha pert er in een katholiek wat op het eene of op het andere terrein, dan hapert er inderdaad iets, dan ontbreekt hem iets wat aanwezig behoorde te zijn. Zijn onze katholieken zich wel voldoen de bewust hoezeer het katholicisme in hen een bron van ware cultuur moet en kan zijn? Mjj dunkt van niet. Hoe dat zoo ge komen is, blijve hier buiten beschouwing: het tekort aan cultuur onder de katholie ken, waarover vroeger reeds door dc bes ten werd geklaagd, bestaat nog immer, hoewel zonder twijfel verminderd. Terloops gezegd: ware evenwichtige beschaving over de geheele lijn is in het algemeen niet de sterkste zijde van ons goede Ne derlandsche volk! Met name kunnen kwa lijk als katholieke cultuur worden aange merkt ik beperk mij thans in verband met het jubileerende koor to^ de muziek veel goedkoope, van weinig of geen cultiveering des geestes getuigende gezan gen in verschillenden vorm buiten en ook binnen het kerkgebouw: waarvan er vele nog een onaantastbare zoo het schijnt tyrannie op ons gezond katholiek cul tuurleven, ja zelfs op ons strikt gods dienstig leven uitoefenen! Welk een kostelijke traditie heeft juist de katholieke cultuur op het gebied der muziek. Ik breng in het voorbijgaan een eerbiedig saluut aan ons onovertroffen Gregoriaansch: het leent zich evenwel, waarschijnlijk juist wegens zijn verpuur de vergeestelijking, in het algemeen min der voor buiten-kerkelijk gebruik. Maar ik denk bijzonder aan wat men samenvattend noemde de klassieke polyphonie. De ken nismaking daarmee is voor mij eenmaal een soort van openbaring geweest: ik denk dat zij dat ook geweest is voor die heeren en dames, die aan het aanvankelijke gele genheidskoor (ter opluistering van de offi cieele zittingen der Alma Mater Missieten toonstelling) hun medewerking verleen den: want zij namen zelf hét initiatief voor de bestendiging ervan, waarlijk een geluk kig initiatief! Met dat al is de taak van het koor, in de afgeloopen vijf jaar zoo prijzenswaar dig volbracht, voor de toekomst opnieuw bepaald: door de zoo goed mogelijke voor draging der muzikale uitingen van ka tholieke cultuur, bijzonder der klassieke polyphonie, krachtig meehelpen aan het bewaren en verder omhoogbrengen van het cultureele peil dier katholieken, die het koor zal vermogen te bereiken, leden en aanhoorders. Mogen het er steeds meer zijn, is de hartelijke wensch van zijn oud- moderator B. J. M. DORBECK pr. DE CENTRALE KEUKEN. Het gaat hier ter stede met de verstrek king van warme voeding uit de Centrale keuken steeds crescendo. Van dag tot dag stijgt het aantal deelnemers. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, werd begonnen met een afname van plm. 500 porties op den eersten dag, thans, nog geen 14 dagen later, is reeds bijna een dagelijksche afna me van 2000 porties bereikt. Hieruit blijkt wel duidelijk dat de oprichting van de Centrale keuken in een groote behoefte voorziet, terwijl de kwaliteit van het eten ook wel in belangrijke mate iot deze stij ging zal'hebben medegewerkt. Als men het oor bij het publiek te luis teren legt, hoort men over het verstrekte eten bijna unaniem de loftrompet steken. Natuurlijk zal een enkeling het eten op de eene dag wel eens lekkerder vinden dan op den anderen dag omdat zijn lieve lingskostje blijkt bereid te zijn, doch thuis zal men dit ook wel medemaken, dat de eene huisgenoot het eten prijst terwijl een ander liever een ander potje had verlangd. Over het algemeen is men echter ten zeer ste tevreden met datgene wat de Centrale keuken voorzet. In elk geval moet men bedenken dat de menu's bedoeld zijn om de bevolking te verziekeren van een zoo groot mogelijk aantal caloriën voedingswaarde in de maaltijden en een in verband met de om standigheden, zoo juist mogelijke verhou ding van de voedingsbestanddeelen. Eén factor blijkt nog niet algemeen tot hel groote publiek te zijn doorgedrongen, namelijk dat de verstrekking werkelijk bedoeld Is voor een ieder, ongeacht zöjn welstand! Al blijken de deelnemers reeds uit de verschillende standen te zijn gere- cruteerd, de toename uit de z.g. betere standen kan nog wel wat vergroot worden, Wij vertrouwen echter dat dit op den duur ook wel tot uiting zal komen. De leiding van de Centrale keuken zal in elk geval niets nalaten om deelname zoo aantrek kelijk mogelijk te maken. De bereiding bij da bekende firma Tieleman en Dros zegt op dit punt eigenlijk reeds voldoende. Teneinde op een bepaald punt het pu bliek tegemoet te komen, n.l. zoo kort mo gelijk wachten en zoo weinig mogelijk loo pen, is besloten tot het in bedrijf stellen van een vierde afhaalgelegenheid. Deze zal gevestigd worden in het voormalig sta tion van de Haarlemmermeerspoorweg aan de Heerensingel. Hier zal voor het eerst a.s. Dinsdag 4 Februari tusschen 10 en 12 uur de voorverkoop van dagkaarten en de afgifte van knipkaarten plaats hebben, terwijl dan de eerste maal het warme et2n op Woensdag tusschen 12 en 1 uur zal kunnen worden afgehaald. Verder zal al daar dagelijks de verkoop van dagbons plaats hebben tussohen 12 en 2 uur, tege lijk dus wanneer het eten kan worden ge haald. Wellicht ten overvloede wordt er nog eens op gewezen zooveel mogelijk met ge past geld te betalen en beslist niet anders dan de op het tijdstip van aankoop van dagbons geldige distributiebons mede te brengen. Zooals nu wel bekend zal zijn kan men gratis een knipkaart voor 9 porties ver krijgen tegen inlevering van een halve bo ter- of vefcbon en 4 vleesohbons. Op deze knipkaart kan men dan aan het lokaal van uitreiking dagbons koopen voor het eten VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Een goed vriend, die veel belang stelt in de kronkelwegen van mijn vul pen, is boos. Niet op mij. Hij zendt mij niet voor niets de eerste Veensche aardbeien als een bewijs van zijn vriendschap, al heb ik dan ook, nadat deze hoop zoo vriendelijk was ge wekt, op andere heerlijkheden van den Veenschen grond tevergeefs zitten wachten. Maar ik vind het toch veel erger, dat hij nu boos is, verontwaardigd zou ik beter kunnen zeggen. En dit naar aanleiding van het vinden van een zakje, waarin een Burgerlijk Armbe stuur voor een armlastige bonnen had gedaan, recht gevende op 2 blikken soep, 1 pond margarine en een half pond braadvet. Op dat zakje stond een stempel. Natuurlijk! Orde moet er zijn. Maar dat stempel was het stem pel van de vermakelijkheidsbelasting en mijn vriend vindt het heelemaal niet vermakelijk als men, zooals hij plechtig-sarcastisch benadrukt „in zijnen arremoede" naar het Burgerlijk Armbestuur moet om een bonnen zakje te halen. Ik zou hem willen zeggen: Och, mijn vriend, wees wat wijsgeerig. Ge loof mij, alles is betrekkelijk. Ook de armoede van den mensch. Ons leven, dat van u en mij bijvoorbeeld, zal voor een rijkaard armoede en voor een arme rijkdom beteekenen. Zoo is het ook met dat bonnenzakje. Zelfs een arme, die er twee dagen mee gered is, kan er wijsgeerig om lachen, zooals om het heele leven. Hij kan er ook boos over zijn, maar dat is slecht voor zyn zenuwen, zijn goede humeur en zijn eetlust. En dat laatste is nog het ergste, als je pas weer wat eten hebt gekregen. Erger zou het zijn, als op die toegestane spijzen, werke lijk vermakelijkheidsbelasting zou worden geheven. Dat zou zóó verma kelijk zijn, dat men dan weer verma kelijkheidsbelasting zou moeten heffen van de betrokken ambtenaren. Maar zoo grappig zal men in uw gemeente toch wel niet zijn. Kom, trek dus uw gelaat tot den wijsgeerigen lach, die u goed zal doen. Zoolang wij nog lachen, vooral wijs geerig lachen, is er nog niets verlo ren. Bedenkt dat wel! En stuur me nu maar weer eens gauw een mandje Veensche produc ten. WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten: „Weldadigheid brengt dubbelen ze gen: zij zegent hem, die geeft, en die ontvangt". dat de daaropvolgende dag wordt uitge reikt Ook de prijs worde ten overvloede nog eens herhaald, n.l. 13 cent per portie voor houders van vet-, en 25 cent per portie voor houders van boterkaarten. De dag vóór de verstrekking van maal tijden met peulvruchten moet dan tenslotte een geldige peulvruchtenbon worden inge leverd, voor elk portie 1/4 bon. Hiervoor worden zoonoodig evenals voor de boter- of vefcbons, wisselbons teruggegeven. Wan neer peulvruchtenbons moeten worden me degebracht, wordt tijdig bij de dagbons- verkoopers bekend gemaakt. ZAAL „PRO ARTE" Vanaf heden wordt in de Kunstzaal „Pro Arte", Breestraat 123 A, een tentoonstelling van schilderijen gehouden door Joh. van Deventer. Hedenmiddag vond de opening der expo sitie plaats met een inleiding van den schrijver Evert van Eeden. JUBILEUM KERKBERICHT. Ter gelegenheid van het vijftig jarig be staan geeft het Kerkbericht voor Roomsen- Katholieken voor Leiden en Omstreken een extra nummer uit, waarin de levens geschiedenis van het blad wordt gememo reerd. Zooals bekend is de huidige uitgever de heer E. J. J. van der Linden, Rapen burg 127 en Vliet 4a, die morgen tusschen 12.30 en 2 uur te zijnen huize gelegenheid geeft persoonlijke felicitaties aan te bieden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1