Wat ?aldit jaai* aan brengen De historische slag der beslissing HITLER OVER DE EINDPHASE VAN DEN STRIJD Qluiflfraaten om£ag begint Momentjev v VRIJDAG 31 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9861 S)e G^id^clieSoti^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103001 Postbus 1L EEN VERJAARDAGSREDE. Ter gelegenheid van den achtsten ver jaardag der nationaal-socialistische revolu tie is in het Sportpaleis te Berlijn een massavergadering gehouden, in welker middelpunt een met groote spanning ver beide redevoering van den Führer en Rijskanselier stond. In zijn redevoering gaf de Führer eerst een historisch overzicht van den tijd voor acht jaren. De eigenlijke oorzaak van den toen zoo ellendigen toestand van Duitsch- land is natuurlijk de wereldoorlog ge weest. Aan den wereldoorlog echter heeft Duitschland geen schuld. Dat hebben Amerikaansche doctoren in opdracht van den tegenwoordigen president Roosevelt vastgesteld. De werkelijke oorzaken hingên daar mede samen, dat Engeland zijn wereld heerschappij wilde handhaven. Gedurende 300 jaar is het Engelsche wereldrijk slechts door geweld opgebouwd, door voortdurende oorlogen. Daarbij was de democratie slechts een masker. Achter de democratie staat in werkelijkheid de overheersching der volken in het alge meen en de kneveling der menschen in bet bijzonder. Concentratiekampen, zoo zeide Hitier, zijn niet in Duitschland uitgevonden, maar door de Engelschen. Zij hadden geleerd om door dergelijke instellingen de ruggegraat van andere volken te breken en ze ge neigd te maken om het Britsche juk der democratie op zich te nemen. Een ander middel daartoe is het middel van de leu gen en de phrase. Als spreekwoord wordt gezegd, dat wanneer de Engelschman van God spreekt, hij katoen bedoelt. Dat is heden ten dage nog zoo. Terwijl de Britten wel over God spra ken maar hun economische belangen in het oog hadden, heeft het Duitsche volk zijn godsdiensttwisten tot zulk een betee- kenis verheven, dat het daarvoor eeuwen lang bloedige oorlogen heeft gevoerd. In den tijd dat het Duitsche volk zijn kracht inwendig begon te verbruiken en ook Italië verre bleef van de concurrentie op deze aarde, kon Engeland zijn wereld rijk bijeen rooven. Ondanks zijn. verovering van de wereld is Engeland in sociaal opzicht de achter lijkste staat, die er in Europa bestaat. Ach terlijk, d.w.z. een staat,wiens geheele in richting gericht is op de belangen van een betrekkelijk kleine en dunne bovenlaag en van de met deze bovenlaag verbonden Joodsche gemeenschap. De belangen van de groote massa spelen bij de inrichting van dezen staat in het geheel geen rol. Men behelpt zich met leuzen en de goed gesitueerden dirigeeren de pers en vormen de openbare meening. Wanneer thans plotseling een Britsche vakbondsecretaris, die echter als oppositie man van staatswege wordt betaald, te voorschijn komt en zegt: „Engeland zal na dezen oorlog, na zfjn overwinning moeten beginnen sociale vraagstukken aan te pak ken en sociale problemen op te lossen; wij zullen ons om de groote massa moeten be kommeren" dan kan ik tot dezen secre taris zeggen: „Dat is bij ons allang ge beurd". De diepste oorzaak van den wereldoorlog. De diepste oorzaak van den wereldoor log, zoo vervolgde de Führer, moet in het volgende gezocht worden: Sinds 1871, sinds den tijd, dat de Duitsche stammen zich be gonnen te organiseeren en zich met dè na tionale wedergeboorte van het Duitsche volk de staatkundige eenheid aankondig de, begon Engeland Duitschland met zijn haat te achtervolgen. Reeds in 1871 begonnen Engelsche dag bladen er op te wijzen, dat deze nieuwe schepping voor Engeland schadelijker was dan het oude Frankrijk. Zoo kwam de tijd van 1871 tot 1914, waarin onverstoord te gen Duitschland tót den oorlog *werd op gehitst, en wel bij elke gelegenheid, totdat de oorlog eindelijk uitbrak. Spr. herinher- de er vervolgens aan door welke mogend heden Engeland in al de 400 jaar der ver overing van zijn wereldheerschappij, was geholpen. De wereldoorlog is uitsluitend het beoogde product van Britsche staats manskunst. Ondanks het feit, dat de heele wereld toen tegen Duitschland was gemo biliseerd, is Duitschland in feite niet over wonnen. Thans kan Duitschland dat rus tig zeggen. Ik zou geen critiek leveren op het verleden, als ik het niet beter gedaan had. Thans echter kan ik als een der his torische mannen, die het beter gedaan heb ben, ook het verleden beoordeelen en ik kan slechts zeggen: Het resultaat van het jaar 1918 is uitsluitend het gevolg van een zelden voorkomende opeenhooping van persoonlijke onbekwaamheden in de lei ding van ons volk. Een dergelijke opeen hooping is in de geschiedenis nooit voor gekomen en zal zich in de "toekomst niet herhalen. En desondanks hebben Duitsch land en de Duitsche soldaat ruim vier jaar stand gehouden tegen den aanval van een vijandelijke wereld en het had nog langer standgehouden als niet de toen aanwezige lichtgeloovigheid van het Duitsche volk in de achtenswaardigheid van de democrati sche wereld en haar staatslieden er nog was bijgekomen. Wanneer de Engelschen thans meenen, dat het voldoende is weer de oude propaganda-plaat van 1917 op te zetten, ^teneinde nieuwe resultaten te ver krijgen, dan hebben zij niets geleerd. Wel geleerd en niet vergeten. Het Duitsche volk heeft sindsdien wel geleerd. Het heeft echter sindsdien ook niets vergeten. De geschiedenis maakt her haaldelijk melding van afzonderlijke woordbreuken. Wat echter van 1918 tot 1921 is geschied waren woordbreuken aan den loopenden band. Nog nooit is een volk zoo bedrogen ge worden als toen het Duitsche volk. Het Duit jhe volk heeft toen jaar na jaaT gelegenheid gehad om over de betrouw baarheid van democratische beloften en woorden en over de betrouwbaarheid van democratische staatslieden na te denken en door vergelijkingen met zichzelf te on derzoeken. Uit dien tijd is toen eindelijk de nationaal-socialistische beweging voort gesproten. Vervolgens besprak Hitier de oprichting van de nationaal-socialistische beweging, die de eerste was welke toen de gedachte, die men fantastisch noemde en waarom men lachte, tot werkelijkheid maakte, n.l. de vereeniging van het nationalisme met het socialisme. Italië is de tweede staat, waar dit pro ces als geslaagd beschouwd kan worden. In eenige democratieën probeert men den schijn te wekken, alsof men dezelfde ver eeniging tot stand wilde brengen. Vervolgens stelde Hitier opnieuw vast, dat hij in 1933 onder het presidentschap van von Hindenburg, langs wettigen weg aan de macht is gekomen. Het nationaal- socialisme heeft in de democratie met de democratie, de democratie overwonnen. Ook thans sta ik nog hier op grond van het mandaat van het Duitsche volk, een mandaat, dat uitgebreider is dan eenig de mocratisch staatsman bedien ten dage be zat. Toen ik in 1933 aan het bewind kwam, was onze weg duidelijk afgebakend. In het binnenland was die weg nauwkeurig be paald door een strijd van vijftien jaar, en ik zou eerloos zijn en verdienen, dat men mij steenigde, wanneer ik ook maar een stap van dit program was afgeweken of zou terugkrabbelen. Vervolgens behandel de Hitier uitvoerig welke de maatschappe lijke en economische doelstellingen van dit program waren. Zooals overal betrad ik ook hier den weg van leeren, van op voeden, den langzamen weg van aanpas sing. Precies zoo was het op het terrein van de buitenlandsche politiek Hier stond Hitier stil bij het destijds door hem samengestelde program dat in hoofdzaak bevatte: De liquidatie van Ver sailles. Spr. wees nog eens met nadruk op het onrecht dat aan den vrede vrar, Versail les kleefde en hoe hij tallooze malen tever geefs heeft gepoogd in alle omstandigheden een weg te vinden om de herziening van dit verdrag op vreedzame wijze uit te voe ren. Nadat Hitler had aangetoond, dat Duitschland door dwang van buiten den Volkenbond en de ontwapeningsconferentie moest verlaten, vervolgde hij: Steeds heeft Duitschland naar overeen stemming gestreefd. Wij zijn den weg opgegaan, die wij moes ten opgaan, daarbij steeds voor oogen hou dende om, wanneer dit eenigszins mogelijk was, toch nog tot overeenstemming te ko men. En ik mag erop wijzen, dat het in een geval bijna scheen te gelukken, nl. met Frankrijk. Toen het Saargebied tot ons te rugkeerde, hebben wij de consequenties getrokken.Ik heb toen van een verdere her ziening der Duitsche grenzen in het Weten afgezien. De niets ontziende tactiek der kapitalistische plutocraten in deze landen is echter kort daarop weer aan den dag getreden. Toen ik zag, dat ih Engeland de oude oorlogsophitsers van den wereldoor log hun misdadig spel gingen hervatten, toen Ohurchül, Eden, Duff Cooper, Hora Belisha, Van Slttard, Ghamberlain en Ha lifax, precies zooals tcien weer met hun op hitsing begonnen, toen werd het mij dui delijk, dat het dien lieden niet erom te doen was een rechtvaardige overeenkomst met Duitschland te vinden, maar dat zij weer geloofden op goedkoops ..ijze te kun nen verslaan. In deze jaren, te beginnen met 1934, ben ik gaan bewapenen en wel zwaar gaan bewapenen. Het Duitsche volk weet het nu. Het weet echter nog lang niet alles Het beslissende is inmiddels, dat al les gebeurd is. Hitier verklaarde voorts, dat Frankrijk geen enkele reden had om dezen oorlog aan te gaan, terwijl hij eraan herinnerde, dat hij Engeland herhaalde malen de hand heeft gereikt en dat er slechts één enkel punt bestond, n.1. het teruggeven van de koloniën waarover hij bereid was te onder handelen en waarbij de tijd geen rol speel de. Desondanks was alles vergeefsch. Aan de heeren aan deze zijde en aan de overzijde van den Oceahn kan ik slechts een ding zeggen: De wereld van het ontwakende sociale geweten zal ten slotte de succesvolle we reld zijn! Wanneer de oorlog nog langer duurt, zoo vervolgde de Führer zal dit voor Engeland een groot ongeluk zijn. Dan zal men nog van alt-s beleven. Plotseling zullen de Engelschen een commissie sturen om ons program over te nemen. De Führer besprak vervolgens weer zijn pogingen het confict tusschen de volken bij te leggen en bracht in herinnering hoe zelfs tijdens den oorlog nog eenige malen de mogelijkheid bestond tot een vergelijk te raken; eerst na den Poolschen veldtocht en vervolgens na de ineenstorting in hel Westen. Doch alles was tevergeefsch. Bij een terugblik kan echter dit eene worden gezegd: Het jaar dat achter ons Ligt heeft den oorlog feitelijk reeds beslist. ENGELSCH OFFENSIEF TOT MISLUKKING GEDOEMD. Engeland werd van het continent ver dreven. Ik heb, aldus Hitier, nu eenige malen gelezen, dat de Engelschen het voor nemen hebben om ergens met een groot offensief te beginnen. Ik had slechts den eenen wensch, dat zij mij dit tevoren zou den mededeelen. Ik zou het gebied dan van te voren laten ontruimen, want ik ?al hun gTaag de moeilijkheden van de landing be sparen. Wat verwachten de Engelschen nu? Wij staan hier op dit continent en waar wij staan, haalt niemand ons meer weg. Wij hebben bepaalde steunpunten voor ons ingericht en wij zullen, wan neer het uur komt, den beslissenden slag slaan. Dat wij den tijd daarvoor gebruikt hebben, dat zullen de heeren dit jaar historisch meemaken. Waar hopen zij op? Op Amerika? Ik kan slechts het volgende zeggen: Wij heb ben van tevoren met elke mogelijkheid re kening gehouden. Over één ding vooral moet men zich geen verkeerde voorstelling maken: wie meent Engeland te kunnen helpen, moet in ieder geval zich van het vol gende bewust zijn: elk schip, hetzij wel of niet van beteekenis, dat voor onze torperolanceerbuizen komt, wordt ge torpedeerd. Wij bevinden ons in een oorlog, dien wij niet gewüd hebben, integendeel. Vaker kan men de andere partij niet de hand gereikt hebben. Wanneer de anderen dan echter willen vechten en als doel hebben het Duitsch volk uit te roeien, dan zullen zij leeiijk hun neus stooten. Ditmaal vecht men niet tegen een afgemat Duitschland als in den Wereldoorlog. (Groote bijval). Wanneer men echter andere verwachtin gen heeft, dan kan ik slechts zeggen, ik begrijp ze niet. ITALIE'S HOUDING. Wanneer er gezegd wordt: Italië zal afvallig worden,' dan moeten de heeren toch geen revoluties in Milaan uitvinden, doch dan moeten zij oppassen, dat er bij hen zelf geen onrust ontstaat. De verhouding tusschen Duitschland en Italië wordt door deze staten slechts zoo gezien, zooals zij dat zelf meestal plegen te doen. Wanneer bij de democratieën it- een den ander helpt, dan moet hij daarvoor altijd wat hebben, bijv. steunpunten. Die bezet hij dan. Wanneer zij echter in eenige mislukkin gen van onzen bondgenoot thans reeds het otwijs van hun overwinning zien, dan be grijp ik de Engelschen niet In hun eigen mislukkingen hebben zij tot dusverre altijd slechts het bewijs voor nun groote over winning gezien. Opnieuw moeten zij ervan overtuigd worden: de Duce en ik, wij zijn geen joden of handelaars. Wanneer wij elkaar de hand schudden, dan is dat de hand van mannen, die eer bezitten. En dat zal ook naar wij hopen, in den loop van het jaar nog duidelijker worden. Nadat de Führer zich op ironische wijze geuit had over de door Duitsche emigran ten gemaakte Britsche propaganda, ver volgde hij: en wanneer zij dan zeggen, ja, maar de fouten die ge maakt. Nu ja, wie maakt er geen fouten? Ik heb vanmorgen gelezen, dat een EngcLche mijnheer, heeft uitgerekend, dat ik in het jaar 1940 zeven fouten gemaakt heb. Zeven fouten. De man heeft zich vergist. Ik heb het nagerekend. Ik heb niet zeven fouten gemaakt, maar 724 Maar ik heb verder gerekend: en mijn te genstander heeft 4.385.000 fouten gemaakt. Met onze fouten zuüen wij wel verder ko men; wanneer wij dit jaar evenveel fouten maken als het vorige jaar, dan zal ik aan het einde van dit jaar den Heere op mijn knieën danken, dat hij mrj slechts zeven fouten heeft laten maken. En wanneer de tegenstanders zooveel slimmigheden uit halen als in het afgeloopen jaar, ben ik ook tevreden. WEERMACHT STERKER DAN OOIT TEVORFN. Hitier betoogde vervolgens, dat Duitsch land het nieuwe jaar ingaat met een weer macht, zoo sterk als zij nimmer in de Duit sche geschiedenis is geweest. Ter zee zal dit voorjaar de duikbootoorlog beginnen en men zal ook daar bemerken dat Duitsch land niet heeft geslapen. De productie is op alle gebieden geweldig gestegen. Het jaar 1941 zal het historische jaar ✓an een nieuv/e ordening van Europa zijn. Ik mag niet nalaten, aldus Hitier. er op te wijzen, zooals ik reeds op 1 September 1939 in den Duitschen rijksdag heb gedaan, dat wanneer werkelijk de wereld buiten ons door het Jodendom in een algemeenen oorlog werd gestort, het geheele Jodendom zijn rol in Eurooa zal hebben uitgespeeld. Thans kunnen zij er nog om lachen, maar de komende maanden en jaren zullen be wijzen, dat ik ook hier goed heb voor speld. Thans reeds zien wij hoe ons rassenin- zicht bij steeds meer volken ingang vindt en ik hoop dat ook de volken, die thans nog vijandig tegenover ons staan, op zeke ren dag hun grooten binnenlandschen vijand zullen ontdekken en dat zij dan toch nog in één front met ons zullen aantreden: het front eener arirche menschheid tegen de internationale Joodsche uitbuiting en Toodsch vol ken bederf. Het afgeloopen jaar was'het jaar van de grootste successen, maar ook van de groot ste offers. Al is ook het aantal dooden en gewonden klein vergeleken met alle vroe gere oorlogen, toch is het offer zwaar voor degenen, die erdoor getroffen worden. Ons volk wordt door een wonde^ij^e gedachte van gemeenschap beheerscht. Dat deze gedachte in haar volle kracht on* in het komende jaar moge bijbliiven is de wensch van den dag van heden. Dat wij voor deze gemeenschap willen werken is onze ge lofte. Dat wij in dienst van deze gemeen schap de overwinning behalen, is ons ge loof en ons vertrouwen. En dat de Heer ons in den strijd van het komende jaar niet moge verlaten dat rroet ons gebed zijn. Duitschland, Sieg Heil. Na de slotwoorden .van den Führer brak de menigte los in een oorverdoovend ge juich. Ook de redevoering werd steeds weer door geestdriftige toejuichingen on derbroken. V Onderwijs als opvoeding De taak van den onderwijzer is zoo uiterst belangrijk, als men deze beziet als de taak van een opvoeder. Aan de belangrijkheid van deze taak werden wij dezer dagen weer opnieuw her innerd door de lezing van een heel sym pathiek artikel in het „Katholieke School blad". Wij ontleenen aan bedoeld artikel het volgende: „Het zou kunnen voorkomen, dat or. ze leerlingen zich ook aan straat schenderijen schuldig maken, die zou den kunnen worden opgevat als gericht tegen het Duitsche volk of de Duit sche weermacht". „Men doordringe er zijn leerlingen van, dat zij alles hebben na te laten, wat ten opzichte van het Duitsche Rijk UITVINDERS. Wie zijn degenen, die onze lieve we reld zoo onherbergzaam hebben ge maakt? U zult het niet direct raden. U denkt misschien aan de zonden van vele menschen of ook misschien wel van U zelf. Mis! De uitvinders. Die hebben eerst een bundeltje zenuwen van ons gemaakt door het mogelijk te maken eventjes gauw naar Venetië te gaan en 48 paleizen en musea te bekijken en ons al het nieuws van een heele wereld op één dag te eten te geven. En dan verwonderen zij zich nog, dat onze geestelijke spijsverte ring in de war raakte en wij indigestie kregen. Dank zij de uitvinders kregen wij effetjes gauw doperwtjes uit het blik ?n effetjes gauw een dieseltreintje en iedere minuut vreeselijke haast. En nadat zij aldus den bodem rijp had den gemaakt, gemest, mag ik wel zeg gen, met haast, sensatie en geestelij ken overvloed, vonden zij bommen uit. Vroeger kon de mensch, om zoo te zeggen, met een hakbijl onder zijn hoofdkussen tamelijk rustig gaan sla pen, maar sinds de uitvinders het ge wapend beton hebben uitgevonden, is ook je huis bewapend tot Dp de hoog ste verdieping en als er een bom valt, verweert het zich. En wie krijgt dan de stukken op zijn hoofdkussen. U en ik! En daar helpt geen bijl tegen. Ik wil dus maar zeggen, dat die in geblikte doperwtjes het begin van de ellende geworden zijn en het is dus maar goed, dat zij door de oorlog nu verdwenen zijn. Hst is maar te hopen, dat de bom men dit voorbeeld navolgen WINTERHULP#NEDERIAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten: „Weldadigheid brengt dubbelen ze gen: zij zegent hem, die geeft, en die ontvangt". en de Duitsche weermacht verboden is. Men wijze hen er bovendien op dat zij minder zichzelf in gevaar brengen, dan wel hun mede-plaatsgenooten". „Ook onze kinderen dienen zich cor rect en waardig te gedragen, al valt het hun met het oog op hun leeftijd dan ook moeilijker dan aan volwasse nen. Het is in ieder geval een oefenirg in wilstraining en dus in vaderlands liefde". De opvoedkundige taak van den onder wijzer bestaat ook hierin, en vooral hier in, dat hij de kinderen opvoedt tot men schen, die zich niet laten leiden door instinct, maar door den redelijken wil; dat hij hen opvoedt „in wilstraining en dus (inderdaad: en dus!) in vaderlandsliefde!" Den kinderen zal op de school worden geleerd: een zelfbedwang, dat zich in den omgang met anderen op verschei dene wijze uit; ook als verdraagzaamheid ten opzichte van andersdenkenden. De in zelfbedwang opgevoede kinderen zullen zich correct en waardig weten te gedragen al valt hun dat inderdaad als kinderen moeilijk beter dan vele vol wassenen, die geen zelfbedwang schijnen te hebben geleerd. Op het hier geciteerde hebben we gaar ne de aandacht gericht, omdat daardoor weer 'ns duidelijk tot ons spreekt de groote beteekenis van het onderwijs als opvoe ding. Daarom hechten wij zoo veel waarde aan principieel onderwijs. Onderwijs, ge baseerd op de katholieke beginselen, leert zelfbedwang leert ook met name de practische verdraagzaamheid. Wat de practische verdraagzaamheid be treft 1Er zijn katholieken, die zich alles behalve verdraagzaam tooren, maar dezen gedragen zich niet katholiek, -*-cn verre van den waren geest van het Christendom.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1