DONDERDAG 30 JANUARI 1941 üE LEIDSCHE COURANT TWF.F.np b» - p*r o Qetnengde fBetichten DOOR VRACHTAUTO TEGEN BRUG LEUNING GESMAKT. Slachtoffer aan verwondingen bezweken. Toen een vrachtauto, welke uit de rich ting Nijmegen kwam, plotseling op de Niersbrug te Gennep remde en daardoor een kleine zwenking maakte op het brug dek, werd de op dat moment passeerende wielrijder C. uit Cuyk aangereden. C. werd tegen de brugleuning gesmakt, waardoor hij zware inwendige kneuzingen opliep. Op doktersadvies werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondineen is overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Maandagavond geraakte de 68-jarige J. J. Dorker uit de Westerbeekstraat te Rot terdam bij het station in de Rosestraat be kneld tusscben de treeplank en het perron, doordet hij te vroeg uit een rijtuig van een stoomtrein der R.T.M. stapte. Het s'acht- offer kreeg inwendige kneuzingen en werd in het Zuider Ziekenhuis opgenomen. Hoe wel de gevolgen van het on'eluk zich aan vankelijk niet zoo ernstig lieten aanz'en, is de man gistermorgen aan zijn verwon dingen overleden. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Een vrouw, .die Maandag ernstige brand wonden heeft opgeloopen toen in haar wo ning aan de Tuinstraat te Amsterdam de pijp uit de kachel viel, is gisteravond in het Wilhelminagasthuis aan de bekomen verwondingen overleden. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Gisteren is de 40-jarige gehuwde brie venbesteller G. de Jong te Terhorne bij Heerenveen door het ijs gezakt en ver dronken. FABRIEKSBRAND TE VENLO. In de fabriek van chemische en techni sche artikelen van den heer E. Nettesheim ir. de Hei'tzstraat te Venlo brak dezer da gen brand uit De brand, d:e waarschijnlijk is ontstaan ddordat een vlam in een ketel sloeg, waar in boenwas werd bereid, breidde zich snel uit. De eigenaar en een bediende, die in de fabriek aanwezig waren, trachtten nog met behulp van de aanwezige brandblu'schappa- raten het vuur te dooven, doch slaagden daarin niet. In akerijl werd de hulp van de brand weer ingeroepen. Deze was spoedig met haar motorspuit ter plaatse. Onder leiding van den commandant, den heer A. Goos- sens, werd onmiddellijk met met blus- schingswerk begonnen. Nadat de slangen waren aangesloten op een der in de nabij heid gelegen brandkranen, gaf de brand weer volop water, zoodat men het vuur. dat de zoldering van het aangetaste fa- brieksgedee'te dreivde te vernielen, wel dra meester was. Veiligheidshalve werden diverse bescheiden elders ondergebracht. De brand bleef evenwel tot het aange taste fabrieks'edeelte beperkt. Dit ge deelte brandde evenwel grootendeels uit. terw'ïi ''if l"1-'"'1 veel kreeg. Het op de zoldering aanwezige pak- materiaal en de voorraden bleven gespaard. De schade wordt door verzekering ge dekt. FELLE BRAND IN OUDE KAZERNE TE HOORN. Gistermorgen heeft te Hoorn een felle brand gewoed, welke een groot deel van de voormalige kazerne aan de Veemarkt in de asch heeft gelegd. De brand werd tegen vijf uur ontdekt dor een uitkijkpost van de luchtwacht. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die met groot materiaal ter plaatse verscheen. Het vunr h"* reeds zoo snel om zich heen gegrepen, dat er weinig tegen te beginnen was. Een der vleugels van het uit drie verdiepingen bestaande gebouw stond reeds in lichter laaie. Het vuur vond veel voedsel in de garage van de W.A.C.O., welke hier op den beganen grond ligt. Vijf luxe- en twee vrachtwa gens werden een prooi der vlammen. De twee vrachtauto's waren r;et vre'-erd. In de tegen dit complex gebouwde boxen werden no» twee luxe v* Joor het vuur vernield. Uit een andere garage in het gebouw konden de auto's nog tiid'g worden weggehaald. De brandweer kon niet verhinderen, dat ook de hooger gele gen verdiepingen, waarin de afdeeling van den Arbeiders Soortbnnd hoor -el-, gymn?r*i~v- en biHartzaal, benevens nog en'-ele lokaliteiten in gebruik had, werden aangetast en verwoest. Vier biljarts en vele tooneelrequisieten gingen in het vuur verlo ren. Omstreeks zes uur be- nd er ernstig gevaar voor uitbreiding daar een regen van vonken door den Oostenwind over de st*d werden gejaavd. Men ken de belen dende ee*>tpr behouden. Het ge bouw zelf. dat eigendom is van J. B. Post is over een lenete van 21 '"eter geheel uit gebrand. De schade, we'ke groot0" •'e'ts r- -- vn--1- "-i«r wo^t gedekt, is zeer eroot. De blusschin'swerkz°?mh<w'r"i wél den door den strengen vorst zeer belem merd. Men heeft nog geen zekerheid omtrent de oorzaak van den brand. Dinsdagavond zijn de lokalen van den Arbeiders Sport bond om 11 uur verlaten. In deze loka'en was echter een brandende kachel, zoodat het niet is uitgesloten, dat deze de oorzaak van alles is. SIGARENWINKELIER ZOCHT BIJVERDIENSTE. Hij speelde een grof spelletje kaart. Bij de politie te Rotterdam kwamen den laatsten tijd klachten binnen van men- schen. die bij hazardspel soms gedeelten van hun weekloon verloren. De politie zette haar posten uit en kreeg er de lucht van, dat een bewoner van het Noor-den, de 37-jarige sigarenwinkelier G. C. M. des avonds klanten achter zijn winkel ontving en met hen een soelletje „petoet" snee-de, waarbij bet om bedragen van dubbeltjes en kwartjes ging. Eenige dagen geleden deed de politie des avonds omstreeks half negen een inval bij dezen M. Zij kon gemakkelijk hooren. dat in het souterrain kaart gesneeld werd en op het bellen van de politiemannen werd eerst ra eeniven tijd geonend. Vier mannen werden aangetroffen en meegenomen naar het bureau Bergsingel, waar zij werden verhoord. Drie hunner speelden slechts een ondergeschikte rol, want het b'eken klanten van den sigaren winkelier te zijn, die b}j h°m op visite kwamen ten einde een spelletj» kaart te sneVn, e^ht°r te'en vrij prof geld. Z<i werden dearom heenvemn len, maar M. werd den nacht op het bureau gehouden, t-^n einde volledig gehoord te kunnen wor den. M. vertelde, dat hij dit zaakje on touw had gp'et, om ziin klonten van de sigaren zaak. die uiteraard riet meer zoo Poneerde als voorheen, tevreden te houden. Na deze rnededes'ing kon proces-verbaal worden ongemaakt terzake van het be^oeomat'' 'even van tot ^"-?T-d.<rT*0l. No het verkor is de man on vrije voeten ge steld. H'i zal zich eerlang voor het ge recht hebben te verantwoorden. EEN REEKS INBRAKEN OPGESPOORD. In den nacht van 20 op 21 Januari des ochtends om een uur of vijf, zagen twee surveilleerende agenten te Den Haag in de van Dijckstraat twee mannen loopen. Om dat het op zulk een ongewoon uur was en de heeren zakken bij zich hadden, maakten de politiemannen een praatje, keken eens in de zakken en vonden er allerlei inbre kerswerktuigen, breekijzers, een zaag, knijptang, schroevendraaiers en een koe voet. Beiden werden medegenomen naar het politiebureau v. d. Vennestraat, waar men te doen bleek te hebben met een 24-ja-igen schoenmaker uit Amsterdam en een 24-ja- rigen monteur uit Den Haag. Ze zijn ter beschikkirg gesteld van den centralen op sporingsdienst. Den volgenden ochtend werd zoowel te Amsterdam als 's-Graven- hage in de woningen der verdachten huis zoekingen gedaan, welke echter niets op leverden. De centrale opsporingsdienst tastte aan vankelijk in hel duister, doch kwam te we ten dat beide arrestanten kennissen in Den Haag hadden: een 45-jarigen banke'.bakker van de Vaillantlaan en een 34-jarigen siga renwinkelier aan de Lijrbaan. Daar waren de heeren dikwijls te gast, bleven er meer dan eens tot een eind in den nacht kaart spelen enz. Bij hen ging de recherche ook eens pools hoogte nemen. Bij den banketbakker vond ze een aantal costumes en een jas, afkom stig uit een filiaal van het Has~sch Criris- comité, aan de Koningin Emmakade, waar in den nacht van 24 December was inge broken. Men had zich daar toegang ver schaft door over een schutMrg te klimmen en een ruit uit te snijden. Tal van kleed"ng- stukken werden toen vermist. De banket bakker zeide, van zijn beide bovengenoem de vrienden de costumes cadeau te hebben ontvangen. Het nog aanwezige restant het overige was al verkocht is in beslag genomen. Ook een huiszoeking aan de Lijnbaan leverde resultaat op. Daar werden vier doozen elk met 25 pond thee in beslag ge nomen, afkomstig van een ir braak in pen filiaal eener bekende firma aan de Huy- gensstraat, in den nacht van 10 op 11 Jan. Daar is men doorgedrongen via een aan grenzend perceel, door over een muur te klimmen. Toen de politie zoover was (deze inbra ken werden door de heeren toegegeven,, kwamen er meer inbraken aan het licht: 1. Op 2 December in de Dibbetsstraat, in het gebouw van den crisis-schoeiseldienst. Daar was een hangslot verbroken. Buit: 275 paar schoenzolen. Blijkbaar zijn de daders verrast, want een andere zak met zolen hadden ze achtergelaten. De schoen maker heeft eene deel van de zolen ver kocht voor 105.Een groot deel echter heeft de politie in beslag kurnen nemen. 2. In den nacht van 27 op 28 December is er ingebroken in een manufacturenzaak aan den Rijswijkschen weg hoek Swam- merdamstraat. Een ruit van de keuken deur was met zeep besmeerd en ingedrukt. Hier zijn medegenomen kousen, sokken, theedoeken, overalls enz., samen voor een waarde van f 350.De partij is verkocht aan een koopman, eveneens door de politie aangehouden. Het meerendeel dezer goe deren is in beslag genomen. 3. Op 30 December is men doorgedron gen in een filiaal van de Volharding aan de Vaillar.tlaan. Met een koevoet is daar de straatdeur geforceerd. Gestolen zijn: 180 pakjes van een ons thee, 85 een halfponds- pakjes koffie en ruim 4000 distributiebon nen. 4. In den nacht van 2 op 3 Januari is een ander filiaal van de Volharding, in de Zus terstraat, bezocht. Ook daar is de deur met een koevoet geopend. Buit: 200 een half- ons pakjes thee en. 100 een half-ponds pak jes koffie en wat toiletzeep. 5. In den nacht van 8 op 9 Januari was de beurt aan een filiaal van een levens middelenfirma in de Newtonstraat. Er was een raam opengeschoven. Oogst: tacht'g pakjes van een ons thee en een partij lu cifers. Een groot gedeelte van al deze thee en koffie is verkocht aan een handelaar in comestibles aan den Stationsweg. Deze ont kent, van den diefstal iets af te weten. Maar hij is toch in overtreding wegens overtreding van de distributiewet. De thee bracht gemiddeld 1.50 per ons op; ook de koffie was duur. De heeren hadden zich bij dezen winkelier voorgedaan als ket tinghar delaars. Bij zijn aanhouding had de inbreker uit Den Haag nog 150.bij zich. De heeren hebben er een paar maanden een „heeren"- leventje van genomen. Men rekene maar eens na, wat alleen de thee hun reeds heeft opgebracht. De beide inbrekers zijn in arrest gehou den. de overigen op vrye voeten gesteld. DIEFSTALLEN BIJ OLIEFABRIEKEN „DE TOEKOMST" TE WORMERVEER. Dinsdagavond om tien uur werd op de Zaanbrug tusschen Wormerveer en Wor- mer de in Wormer wonende ongeveer 35- jarige stoker L. die op de fiets van zijn werk huiswaarts keerde, door de politie aangehouden ter controle van den inhoud van twee benzineblikken, die achter op de fiets waren bevestigd. Het vermoeden van de politie, dat hierin boterolie, afkomstig uit de oliefebriek „De Toekomst", waar de aangehoudene werkt, werd vervoerd, bleek juist te zijn. De stoker werd gearresteerd en overgebracht nrt.r het bureau van po litie te Wormerveer, waar hij aan een ver hoor werd onderworpen. In den loon van den dag zijn verkil lende huiszoekingen verricht, waarbij een groot aantal gesto'en artikelen in beslag werden genomen. Negen personen, allen vaste arbeiders bij genoemde fabriek, voor namelijk stokers en machinisten, ziin gear resteerd. De hoofddaders zullen ter be schikking van de justitie worden gesteld. In totaal werden in beslag genomen zes tien zakken steenkolen, orgeveer honderd liter boterolie, 29 baallakens. (viltdoeken) en verder gereedschappen, machine-onder doe1en, leer, enz. De diefstallen, die hoofdzakeliik in de nachtelijke uren werden gepleegd, waren door de directie nog niet ontdekt. DERTIG ZAKKEN MEEL GESTOLEN. Drie Hilversummers trokken dezer dagen op een vroegen morgen in het donker met een handkar er op uit. Zij verschaften zich toegang tot een opslagplaats, waarop zij hun zinnen hadden gezet en laadden de-tig balen meel van 115 K.G. ieder, op hun wa gen. Voor zij echter een kooper hadden gevonden, had de politie hen ingerekend en het meel in beslag genomen. Het drietal de 43-jarige F. van der B., de 21-jarige Th. van L. en de negentienjarige O. T. heeft een bekentenis afgelegd. MISLUKTE POGING TOT BEROOVING. In den laten Dinsdagavond werd te Le pelstraat een buurtschap in de gemeen te Halsteren (N.B.) de 63-jarige land bouwer J. van Overveld aldaar, toen hij thuis kwam en zijn fiets in het berghokje wilde plaatsen, door twee personen over vallen. Een hunner sloeg met een z.g. vlas zeis naar hem, gelukkig zorder hem te ra ken. Op het hulpgeroep van den landbou wer kwam zijn zoon toeloopen. De onver laten achtten het toen geraden het op een loopen te zetten. Zij wisten in het duister te ontkomen. Inmiddels werd de gemeentepolitie ge waarschuwd. Op aanwijzing van Van O., die een der daders meende herkend te hebben, poogde de politie dezen te achter halen, doch dit leverde geen resultaat op. Gisterochtend echter werd hij gearresteerd. Het was de 24-jarige S. van L. uit Lepel straat, die tijdens zijn verhoor een beken tenis aflegde. Naar den tweeden dader wordt nog gezocht. Omtrent de aanleiding vernamen wij, dat van O. Dirsdag eenige koeien had verkocht. De opbrenvst daarvan, een som van onge veer 1500, had hij in zijn zak. Voordat hij huiswaarts keerde, had hij zich in ge zelschap, waartoe ook de gearresteerde be hoorde, hieroyer uitgelaten. OVERVAL OP DEN NIEUWENDIJK TE AMSTERDAM. Chef van winkelzaak met revolver in bedwang gehouden. Gisteravond omstreeks zes uur drongen twee mannen de schoenenzaak van Huf aan den Nieuwendijk te Amsterdam bin nen. De chef werd met een revolver in be dwang gehouden. Met medenemirg van ongeveer honderd gulden uit het kasregis ter verdwenen de mannen. DE „OVERVAL" TE PRINCENHAGE. Door „slachtoffer" verzonnen cm indruk op zijn meisje te maken. Na een uitgebreid onderzoek van bij kans drie dagen i<? de politie van Princen- hage er in geslaagd klaarheid te brengen in den overval welke Zondagavond jl. op den Ga'eldonkschewe.g bij Beek, onder begun stiging van de dichte duisternis, op den 22- ia'-jöen hove"iero-o"n J. Kleemans uit Princenhage is gepleegd. De oplossing is zoo vreemd, dat zij aan middeleeuwsche romantiek doet denken. Zooals bekend kwam K'eemans 7ondag avond omstreeks 11 uur het politiebureau te Princenha'e binnenstromnelen met de mededeeli"' dat hü no den Gaeeldonksche- weg zou zijn overvallen door drie mannen, Waarvan een h"*m eerst zoodanig met een Imuooel on het hoofd sloeg dat hij van zijn rijwiel viel. de twee enderen zouden hem daarna hebben vastgehouden, terwijl de eerste de knoonen van zijn kleeren sneed en hem beroofde van ziin armbandhorloge en port-ononnaie. Tot slot zou hij van de drie kerels pezemenüik een pak slaag te incasseeren hebben gekregen. Eij een in het nachtelük duister ingesteld onderzoek met d°n poHtiehond Alex van den bri'a- r" er-rit ksve^ wacht rijlcsneurhondenleider Hagenaar uit Breda, werd de knunpel, eeni- 'e peldstukken, het armbandhorloge en de lee'e portemoonaie on'esnoord, doch een verder snoor van de daders kon de hond niet volgen. Achteraf bleek dit geen wonder te zijn geweest, want wel meende de politie aan vankelijk uit h't ko"te snoor dat ATex volgde, vermoedens in 'n bepaalde richting te kunnen koesteren en werden in verband daarmede in twee dagen tijds niet minder dan vijftien „verdachten" ?"n den tand ge voeld, doch achteraf is gebleken dat Klee mans het geheele verhaal van den overval heeft verzonnen om zich bij ziin verloofde interessant te maken. Deze verloofde» een dornsschoone. telt zooveel, aanbidders dat leemans zich van haar niet geheel en al zeker gevoelde. Na een urenlang vèthoor heeft hij gisteravond bekend dat h'j zijn verloofde en zichze'f in de laatste maanden verschillende anonieme brieven met be dreigingen heeft gezonden. De gefingeerde overval moet nu de coup de theatre ziin om 7"n meisje te bewijzen hoe flink hij wel was. Hij is daarom Zondagavond, terugkee- rend van de woning van zijn meisje, eerst moedwillig in volle va«rt met zün rijwiel tegen een boom gereden, waardoo- hij kneuzingen aan de borstkas oo'iep. Vervol gens heeft hii zichzelf met een stuk hout een slag op het hoofd gegeven, waarvan ten paar builen het gevolg waren, terwijl hii tenslotte zelf met een schaar ziin klee ren heeft vernield. Eeni'e geldstukken, de nortemonnaie en het armbandhorloge, heeft hii weggeworpen om' zich hierna in deco rabelen toestand naar het nolitiebureau te Princenha«e te begeven. De schaar is na de bekentenis van den jongen man op on geveer tachtig meter van de plaats, van den beweerden overval teruggevonden. Wie het meest in ziin schik is met deze oplossing is ongetwüfeld brigadier Hage naars, wiens hond Alex in het nachtelijk duider het eenig aanwijsbare spoor, na melijk dat van den beweenden verslagene ze1? onfei'haar heeft gevonden. Tegen Kleemans zal t°r zake van val- sche aaneifte een vervol'in' worden in- ge^teM. terwijl zijn verloofde haar held reeds thans zoo van ziin voetstuk heeft zien vallen, dat de verloving door h"°r is verbroken. „Vad." FEUILLETON Schaduwen aan het aexteden. Naar het Engelsch. 17) Weet je zeker, dat je niets hebt ge zegd, waardoor ze zoo overstuur is, Gode- froi? vroeg ze. Ik heb haar nog nooit zoo gezien. Ze is meestal zoo koel en be- heerscht, ook waar het mr. Cheriton be treft. Zóó zelfs, dat ik me wel eens heb af gevraagd of ze wel echt van hem houdt. Maar jü houdt toch ook wel echt van mij, hè Doralief, teemde hij, terwijl hij haar gezicht tusschen zijn handen nam en haar diep in de oogen keek. Het leven zou voor mij geen waarde hebben, als jij koel en beheerscht tegen mfj was. Alleen de ge dachte al kan ik niet verdragen, liefste. Hy bukte en kuste haar. Toen hield hij haar op armslengte van zich af, haar nog steeds aankijkend. En dan te bedenken, dat we al zoo lang op de wereld zyn, zonder elkaar ge kend te hebben. Ach, wat 'n heerlijk le ven staat ons te wachten. Wat zullen we gelukkig zy'n. Ik wou dat we al getrouwd waren, Dora. Ik haat dat conventioneele wachten. Zijn teedere toon trof haar diep en op onderworpen toon zei ze: Zeg jij maar, waneer je het huwelijk voltrokken'wilt hebben, Godefroi! Wat mij betreft, kan het morgén zijn, als je dat wenscht. Hij zag zijn kans en verzuimde niet die waar te nemen. Hij trok haar naar zich toe en fluisterde haar allerlei teedere en lief- koozende dingen in het oor, die haar als in een trance van gelukzaligheid brach ten. Het eind was, dat ze afspraken, dat hun huwelijk zeer spoedig voltrokken zou wor den. En toen kort daarna de thee werd ge bracht, was Dora Markham een en al vroo- lijkheid, zonder in het egoisme van haar ge luk één enkele gedachte te wijden aan het rampzalige meisje boven dat, in een nobele poging cm haar vriendin uit de handen van dezen avonturier te redden, nu zelf in een hopeloos warnet van moeilijkheden was geraakt. HOOFDSTUK XI. Roode Lizzie, Dessie Merrion stond den volgenden morgen op, ziek naar lichaam en' geest. De vorige avond was een ware beproe ving voor haar geweest. Aan het diner was zij genoodzaakt geweest comedie te spe len en wat er in haar omging zorgvuldig voor haar gastvrouw te verbergen, hetgeen overigens niet al te moeilijk viel, want mrs. Markham was nog geheel vervuld van het heerlijke gesprek met haar verloofde en zij schonk weinig aandacht aan haar vrien din. Na den maaltijd waren ze met hun drieën naar den schouwburg gegaan. Dessie veinsde belangstelling in stuk en spelers, maar er was in haar geest voor niets an der plaats dan voor haar moeilijkheden. Zoodra ze thuis waren was ze, met hoofd pijn als excuus, direct naar bed gegaan. Doch het was haar onmogelijk geweest in Ia lyii'nllan^a (7 a/4 Q ifill Wil* clen haar niet loslaten. Hoe was het in vre desnaam' mogelijk, dat De Montalt alles wist, vroeg ze zich telkens weer af. Stond hy dan voor niets? Was het mogelijk, dat hij op de een of andere manier met Ed mund Landale in contact was geweest? Maar dat leek toch wel haast tè toevallig. Of was hij de man, die De ochtend schemerde reeds toen, na ein- delooze uren van wakker-liggen en tobben, een ingeving door haar brein flitste. Twee dingen waren het, die zij het meest vrees de. In de eerste plaats dat Tom Cheriton haar verleden niet zou zien in het licht, waarin zij altijd had gehoopt dat hij het doen zou. Haar andere angst gold de zus ter, over wie De Montalt met zoo'n kwaad- aardigen nadruk had gesproken. Telkens kwamen zijn woorden weer in haar herin nering terug. Toen zij hem gevraagd had, hoe hij aan de juweelen was gekomen, had hij geantwoord, dat zij beter deed dit niet te vragen, omdat de geschiedenis niet prettig was om aan te hooren, vooral niet voor haar. Zij had hem niet op den man af durven vragen wat hij daarmee bedoel de, ze moest maar zien, dat ze zelf een be vestiging van haar sombere vermoedens kreeg. De korte slaap in den morgen, nadat ze haar besluit genomen had, bracht haar ze nuwen tot rust en toen ze naar beneden ging, was het met een klaar besef van de noodzakelijkheid de gebeurtenissen vast beraden onder het oog te zien en niet aan zwakheid toe te geven, zooals zij den dag te voren had gedaan aan het einde van haar onderhoud met De Montalt. Een brief van Tom Cheriton monterde haar nog verder op. Hij was zeer bezorgd over haar, het speet hem meer dan hij zeggen Ir or* /lot /4o 7iol/to iron 7'in nnm Vlot tl om tot nu -toe onmogelijk had gemaakt weg te gaan, maar hij beloofde haar den vol genden dag voor een kort bezoek naar Lon den te zullen overwippen. Haar nachtelijke ingeving was in haar hoedanigheid van journaliste naar Scotland Yard te gaan en daar gegevens te vragen over de geschiedenis van de Rohilkund robijnen, zoogenaamd voor een verhaal. Zij was in de Yard geen onbekende;-zij was er meer dan eens geweest op haar menig vuldige jachten naar copie. Zij vroeg naar inspecteur Molcolm, dien ze goed kende en hy ontving haar met zijn gewone wel willendheid. Ze was een speciale gunste linge van hem en daar hij haar gekend had als een meisje zonder ge'd en relaties, dat een moedigen strijd voerde om carriè re te maken, was hij altijd blij, als zich een gelegenheid voordeed om haar te hel pen. U ziet er niet zoo goed uit, miss Mer rion, merkte hij op, haar met zijn vrien delijke oogen medelijdend aankijkend. Ik ben bang, dat u zich overwerkt. Al weer een nieuwen roman klaar? We koopen al tijd uw boeken en het zou u pleizier doen, als u zag hoe blij ze bij mij thuis zijn, als ik er weer eens een meebreng. Volgende maand komt er weer een uit, mr. Malcolm. Maar ik kom niet voor dat boek hier. Dat is al lang klaar; ik zal u een exemplaar sturen met mijn hand- teekening. Ik kom vanmorgen voor wat an ders. U hebt zeker ook wel eens een van myn korte verhalen gelezen. Ze handelen meestal over juweelendiefstallen, in den geest van mijn romans. Ze worden graag gelezen en de tijdschriften zyn er altyd happig op. Ik heb nu ook 'n aanvraag voor een, het gewone recept: juweelendiefstal, mv^fpri#» pn mnnrri. In dat gene zijn we hier aardig gesor teerd, verklaarde de inspecteur met een wrang lachje. Dessie vervolgde: Toevallig hoorde ik een geschiedenis, die ik voor dat verhaal prachtig zou kun nen gebruiken, ze haalde een notitieboekje uit haar tasch, bladerde er in en las, het gaat over de robijnen van Rohilkund; een geheimzinnige misdaad van vijf jaar gele den. Kunt p met een beetje op dreef hel pen? Inspecteur Malcolm keek haar zóó door dringend en ernstig aan, dat zij de gedachte niet kon onderdrukken, dat hij een persoon lyke reden achter haar verzoek speurde. Dat maakte haar erg zenuwachtig, maar zonder reden, want zijn aarzeling vond haar oorzaak in een piotselingen tegenzin om haar die sinistere historie te vertellen. Het is geen opwekkend verhaal, miss Merrion, antwoordde hij, en ik wilde, dat u mij iets anders had gevraagd. Ik ken de feiten vrij goed, want ik heb zelf aan het onderzoek meegewerkt. Als u het zonder nauwkeurige bijzonderheden kunt stellen, ik bedoel de juiste spelling van namen, de preciese data en dagen van de week en dergelijke, kan ik u de feiten weergeven zonder iets te moeten nasdlaan. Voor uw doel zal het wel voldoende zijn, vermoed ik. Zeker, bevestigde Dessie. Nu dan, begon de inspecteur, het zal zeven jaar geleden zyn tusschen de zes en zeven jaar dat we in aanraking kwa men met dit geval. (Wordt vervolgt.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6