De wereld spiegelt zich aan Nederland Mamentje DONDERDAG 30 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9860 3)e £eid4elve(Boti/fcci/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 80015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Een menschen-leven Een der grootste cultuur-goed--on is, on getwijfeld, de eerbied, de daadwerkelijke eerbied voor een menschen-leven, voor elk menschen-leven! Als men lichtvaardig gaat spreken over en handelen met een menschen-leven, dari is dat een bewijs, dat men 't in de ware beschaving nog niet ver heeft gebracht. Een menschen-leven. Dèt is het aan een schepsel door God geschonken middel, om Hem te dienen en zich een eeuwig geluk te verwerven. Een menschen-leven. Dat is dus een door God aan Zijn schepsel geschonken gave van de hoogste waarde, die door menschehjke macht niet kan worden ont nomen, tenzij om een duidelijk aanwezige noodzakelijkheid: bescherming van eigen leven, bescherming van het leven der maat schappij, van het leven van een volk, van een land. Een menschen-leven. 't Kan niet worden tegengesproken, helaas, dat de eerbied, de waarachtige eerbied voor het men^chen- leven bij velen, zeer velen verloren is ge gaan, niet altijd in theorie, in woorden, maar in hun practijk, hun daden. In dit verband trof onze aandacht een zaak, die voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gediend een zaak tegen een agent van politie te Rotterdam, die op 28 Sep tember j.l. een puinruimer, die wegens dief stal naar het huis van bewaring werd over gebracht en plotseling trachtte te ont snappen, tijdens de achtervolging dood schoot. Verdachte was dood door schuld ten laste gelegd. Hij verklaarde, dat hü iet de bedoeling had gehad den man te raken. Hij had een waarschuwingsschot gelost, maar de arrestant was blijven door'oopen. Daarop schoot verdachte nog eens, waarbij hij den vluchteling in het achterhoofd raakte. Een getuigende inspecteur verklaarde, dat volgen.* de thans geldende instructie van de wapenen gebruik kan worden ge maakt in geVal van noodzaak tot zelfver dediging, bescherming van personen, kee- ren van geweld en ontvluchting, doch dit alles wanneer de noodzaak van lijfsbehoud aanwezig is. Persoonlijk stond spr. echter op het stand punt, dat een vluchtende arrestant moet worden uitgeleverd, dood of levend; dat is een algemeen belang, volgens spr. „Is het levensbehoud van een arrestant ook in het algemeen belang riet van meer gewicht dan een ontsnapping?" vroeg toen de president. Wij stellen ons niet partij in dit con crete geval. De eisch luidde: veertig gulden boete, subs, twintig dagen hechte nis; de uitspraak moet nog komen. Maar die vraag van den president van de Rotterdamsche rechtbank over de ge wichtigheid, de belangrijkheid van het le vensbehoud van een enkel persoon, van een „willekeurig" individu, moge in ieder geval tot nadenken stemmen de velen, die zoo lichtvaardig kunnen oordeelen over een menschen-leven. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE ARBEIDSDIENST. Wij hebbén in ons nummer van 13 Jan. verklaard, dat wij „con amore" willen me dewerken met den Arbeidsdienst, in de veronderstelling, dat de godsdienstige ver zorging bij de Arbeidsdienst behoorlijk, goed geregeld zal zijn. De Christ.-Hist. Nederlander wijst op de belangrijkheid dier godsdienstige verzorgirg en schrijft o.m.: De jonge menschen, die zich in dit werk begeven, moeten de zekerheid hebben, dat zij binnen het kader van den dienst naar hun diepste geloofs overtuiging kunnen leven. Er zal voorts klaarheid moeten komen terzake van de regeling van de zielzorg. Welke zorg zal er worden besteed aan het gods dienstig leven van de jongemannen, die straks van den arbeidsdienst deel zullen uitmaken? Het blad hoopt oprecht, dat het spoedig zjjn volle vertrouwen aan den arbeidsdienst zal kunnen geven, daar het, zal de arbeids dienst een waarlijk nationaal karakter heb ben, zijn geestverwanten onder de werkers in den arbeiedsdienst niet Wil zien ontbre ken: „er ligt voor hen een taak aan dit stuk sociaal werk mede te bouwen, opdat 4 PCX. NEDERLAND 194L NIEUWE LEENING RUIM VOLTEEKEND. Naar wij van bevoegde zijde verne men, is de 4 pet. Staatsleening ten be drage van 500.000.000 waarop de in schrijving gisteren tegen een koers van 100 procent was opengesteld, ruim vol- teekend. TEXTIELDISTRIBUTIE. Nieuwe regeling ingaande 1 Februari. Naar de directeur van het rijksbu reau voor de distributie van textiel producten door den handel (D. T. H.) in overleg met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mededeelt, komt met ingang van 1 Fe bruari a.s. de huidige regeling voor de textieldistributie te vervallen. De nieuwe regeling is opgenomen in handleiding 5. Het Rijksbureau heeft uit gebreide maatregelen getroffen, teneinde te bewerkstelligen, dat alle ingeschrevenen bij dat Rijksbureau de handleiding tijdig en vrijwel gelijktijdig ontvangen. De nieuwe regeling zal tevens in de dag bladen bekend worden gemaakt. NEDERLANDERS IN BRITSCHEN DIENST Twee matrozen sprongen over boord Onder het opschrift „Londen drijft Hol- landsche matrozen tot zelfmoord" bericht de „Deutsche Zeitung i. d. Niederlanden" het volgende: Iq een Portugeesche haven is onlangs de in Engelsche dienst staande Nederlandsche mijnenlegger „Willem v. d. Zaan" binnen- gelcopen. Het schip voerde de Nederland sche vlag, nam brandstof, proviand en water in en liep denzelfden avond weer uit, om de vaart naar Kaapstad voort te zetten. De bemanning bestond uit Neder landers en Engelschen. Bij het uitloopen van het schip sprongen twee Hollandsche leden der bemanning over boord. De matroos H. Heere uit Borne kwam met de scheepsschroef in aanraking en vond den dood. Den matroos H. Spaan uit Utrecht gelukte het aan land te zwem men, waar hij geïnterneerd werd. Later heeft hij meegedeeld, dat hij tezamen met vele andere leden der bemanning ge durende het korte oponthoud in de haven geprobeerd had, van boord te komen, om zich aan den dienst voor Engeland te ont trekken. Het zou de Hollandsche beman ning de keel uitgehangen hebben nog lan ger voor Engeland te vechten, omdat nie mand een behoorlijk antwoord kan vinden op de vraag, waarom men eigenlijk krijgs diensten voor Engeland moest presteeren. Daar de bevelvoering van de plannen der bemanning de lucht had gekregen, werden alle Nederlanders door de zich aan boord bevindende Engelschen scherp bewaakt. In der. namiddag zou het onder de Neder landsche matrozen tot een oproer tegen de Engelschen gekomen zijn, welk oproer echter met de wapens onderdrukt zou zijn. Or.der die omstandigheden hadden hij en zijn kameraad Heere bij het uitloopen kort en goed besloten om over boord te springen. het een waarachtig Nederlandsch werk zij en blijve". Ook het weekblad Sint Bavo schrijft in zijn jongste nummer over deze kwestie. We lezen o.a.: Op Maandagavond 13 Jaruari werd een „vraaggesprek" gehouden tusschen den heer de Waart en majoor Breunese. De techniek van een vraaggesprek schijnt te bestaan in zeer weinige en zeer korte vragen, met lange en soms oratorische antwoorden. Bovendien viel het op dat op een essentieel punt géén vraag werd ge steld en dus ook géén antwoord werd gegeven. „De godsdienstige verzorging zal tot haar recht komen" werd door den commandant van den arbeidsdienst ge zegd. Nu zouden we logisch de vraag heb ben verwacht: „Hoe denkt u zich die verzorging, commardant?" De vraag kwam niet. Mocht misschien niet gesteM worden. Als dit laatste het geval is dan wilde men dus ook een duidelijk antwooi*» vermijden. Mocht de vraag wèl gesteld worden, waarom gebeurde het dan niet? Waarom werd dan van deze gelegen heid eeen pebraik gem^Vi «re'on- vige Nederlanders er zijn dri* mil- lioen katholieken en twee millioen protestanten klaren wijn te schen ken in dit opzicht? Wij vertrouwen, dat in dit opzicht inder daad ten spoedigste klare wijn wordt ge schonken. WATERSTAATKUNDIGE WERK ZAAMHEID OVERAL TROEF Men schrijft ons van deskundige zijde: Om betere oogsten te verkrijgen, is het noodig voor goede bevloeiing te zorgen. Het regenwater alleen is niet genoeg en het valt ook niet geregeld. Tot nog toe heeft men zich in Duitschland niet alge meen met dit vraagstuk bezig gehouden en het eenvoudig aan de hoogheemraden en dergelijke plaatselijke lichamen over gelaten. Thans zijn door de „Landwirt- schafliche Versuchs- und Forschungs- stelle" te Landsberg a. d. Warthe proeven genomen, om het grondwater door middel van pompen in beweging te brengen en daardoor een hooger zuurstofgehalte en eei: hoogere temperatuur van den bodem te bereiken. Een verhooging van het zuur stofgehalte is natuurlijk ook voor den plantengroei zeer belangrijk. Het land moet door centrale water werken bevloeid kunnen worden. Het Duit- sche ministerie van landbouw heeft plan nen uitgewerkt, volgens welke centrale waterwerken door den staat op het land kunnen opgericht worden, hoewel de kosten door de dikwijls groote afstanden tusschen de verschillende verbruikers zeer hoog zijn. In ieder geval wil men door de samenwerking van waterstaat en landbouw de mogelijkheid scheppen, een gelijkmatige verdeeling van het water door het ge- heele Rijk te waarborgen. Voor waterarme, zeer heete gebieden, b.v. in de tropen zijn in dit instituut denk beelden uitgewerkt, om door den bouw van onderaardsche stuwdammen en grond- drempels voor water te zorgen. Men is van plan, den grond door het inspuiten var chemicaliën vast te maken en af te sluiten, waardoor het mogelijk zal zijn, aardlagen, die water bevatten, en onder aardsche wateraderen met stuwdammen te stuwen of het wegvloeien te verhinderen. Door onderaardsche watermassa's wordt het luchtgebied daarboven vochtiger ge maakt, zoodat de hoeveelheden regen, die in den regentijd verwacht kunnen worden, grooter zijn. Zulke plannen bestaan voor een groot aantal landen. De Spaansche ministerraad heeft tot den bouw van een stuwdam ter reguleering van den Ebro besloten. De kosten van het stuwwerk worden op 20 millioen pesetas geschat. Hiermede zou 110.000 H.A akker land met water kunnen worden voorzien, terwijl de capaciteit van het electriciteits- werk met 40.000 kilowatt verhoogd zou worden. Verder werd voor verbeteringen aan den benedenloop van den Segura- stroom een bedrag van 1.5 millioen pesetas uitgetrokken en aan de stad Zamorra voor waterwerken een crediet van 7 milli oen pesetas gegeven. In Italië wil men den rijstoogst ver- hoogen door reguleerin'gswerk aan het Lago Maggiore en aan het kanaal Reginc- Elena. In Bulgarije wordt de waterverzorging van de Zuidelijke Dobroedscha voorbereid In dit gebied is onder den grond overal uitstekend water voorhanden, maar men moet zeer diep boren, om het te kunnen bereiken. Van de vroegere Poolsche moerassen, die thans aan Rusland behooren, zijn reeds 40.000 H.A. drooggelegd, die hoofd zakelijk. voor het aanleggen van staats domeinen gebruikt worden. Op deze domei nen zullen grootere veestapels worden ge houden, daar hier veel hooi overblijft, dat tot nog toe naar elders werd getranspor teerd. Hierdoor vallen de vervoerkosten weg en het spoorwegverkeer wordt niet onnoodig bezwaard. De opbrengst van melk en vleesch zou daardoor tegelijk op de domeinen twee tot drie maal zoo hoog woiden. Ook de Deensche regeering maakt plan nen, om den voor cultuur geschikten bo dem van Denemarken uit te breiden. 75.000 H.A. zullen worden drooggelegd en 375.000 H.A. bouwland zal worden vrucht baar gemaakt. Men ziet dus, dat het voorbeeld van Nederland in de heele wereld gevolgd wordt. Lelden R. K. KERKHOF. De herdenking van de dooden in een behoefte voor den katholiek. De herden king van de dooden niet in een geest van troostelooze neerslachtigheid, maar in het geloof in Christus en in het geloof in de waarheid, kernachtig uitgedrukt in de ons bekende woorden: „vita non tollitur sed mutatur", het leven wordt door den dood niet weggenomen maar veranderd. Het dogma van de „gemeenschap der hei ligen" vormt een levenspractijk voor den katholiek, die weet voortdurend in ge meenschap te kunnen staan zoowel met al'en, die leven, als met hen, die gestorven zijn. 't Is daarom niet te verwonderen, dat vanmorgen zéér velen waren opgegaan naar de dekenale kerk, waar werd gecelebreerd een heilig Misoffer voor allen, die in de loop der jaren zijn begraven op het R. K. Kerkhof. De heilige Mis werd opgedragen door den hoogeerw. deken A. H. M. J. Homulle met assistentie van de zeereerw. heeren pas toors L. P. J. Smeets en R. T. M. Smitz. als diaken en subdiaken; de zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers had in het pries terkoor plaats genomen. De Gregoriaansche gezangen werden uit gevoerd door het parochieele koor onder leiding van den weleerw. heer kapelaan Paap. Na'de H. Mis vereenigden zich in de pastorie-zaal met den Deken en de Pas toors der stad de bestuurdeten van het Kerkhof de heeren P. J. van Kampenhout (voorzitter), P. J. Colla (secretarkr-pen- nin^Tneester), S. M. J. Wijtenburg en Th. C. Stijnman, met dames; mede waren aan wezig de heeren kapelaans der deken- parochie. Deken Homulle nam hier het woord om na een korte uiteenzetting der beteekeni* der gehouden kerkelijke plechtigheid te verklaren, dat hij deze schoone gelegen heid gaarne wilde aangrijpen, om, uit naam van de Pastoors en uit naam van alle Katholi°ken, bMide te gedenken het vele werk, door de bestuurderen van het Kerkhof verricht, om het kerkhof te maken tot een waardige doodenakker, een waar dige rustplaats. Als spr. daarvoor hartelijk dank wil brengen aan alle regenten, dan doet hij dat toch heel in 't bijzónder aan hem, die nu reeds zoo vele jaren de zwaarste la-^t draagt pis peeretari"-r,*T,ir»e'mpester den heer Cn]la. De heer Col'a geeft voor het k°rvbnf ontza^Mik veel tijd en arbe:d en alles is steeds keurig in orde. En dat ter wijl hij rog meerdere andere functies vervalt i"*e *~"r",'r,0mooc+er van het Kerkbestuur der Hartebrug-paro- ,i;0 U J... T -„.1- O-'t- Papier, bestuurder van de St. Lidwinapro- e r"'r enz. 't Verheugt den Deken, daarom bijzon der te kunnen mededeelen, dat Z. H. de Paus den heer Colla heeft verleend het gouden egre-kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice". Met hartelijk applaus werd de mede- ling van deze wei-verdiende onderschei ding begriet. De heer Colla dankte hartelijk voor deze hem verrassende onderscheiding. DE TOREN VAN PIJNACKER. Op een vraag in de jongste gemeente raadszitting van Pijnacker deelde de voor zitter mede, dat een voorloopige raming van de kosten van heropbouw van den ver leden jaar ingestorten toren op 25.009 komt. Het onderzoek van de fundamenten is echter nog niet geheel geëindigd. Er zijn o.a. nog zeer goede fundeerirgen gevonden, waarvan nog niet ontdekt is, waartoe zij hebben gediend. Vast staat echter wel', dat bij de restau ratie hiervan gebruik kan worden gemaakt. De burgemeester hoopte binnenkort na dere mededeelingen te kunnen doen. DE HEER P. J. COLLA, begiftigd met de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice." AANVALLEN OP LONDEN EN OMGEVING. BERLIJN, 30 Januari. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst heeft bekend ge maakt, dat het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht aanvallen heeft onderno men op Londen en de naburige graafschap pen. Bij deze aanvallen, die begornen voor het invallen der duisternis, zijn wederom brand- en brisantbommen neergeworpen. Een aantal gebouwen is vernield, andere zijn beschadigd. PRIJSBEHEERSCHING. Wij hebben hier al heel wat gele zen over het prysbeheerschingsbe- sluit. De prijsbeheersching is een mooi ding, het voorkomt, dat de prij zen al te hoog stijgen en dat de le vensmiddelen dus gemakkelijker te recht komen in handen van hen, die het kunnen betalen. Dat in tijden van oorlog en schokken voor het econo mische leven de prijzen stijgen, spreekt vanzelf, maar het moet niet al te dol worden en daarvoor zorgt nu de prijzendictator. Die is een poosje geleden benoemd en ik heb toen ver geten er op aan te dringen dien man niet meer dan ongeveer 1500 per jaar te laten verdienen. Immers, dan zou zijn vrouw hem gauw voorreke nen, dat zij voor het huishouden en voor de kinderen dagelijks vier liter melk noodig heeft, wat haar komt op een maandelijksche uitgave van bijna 20 alleen voor melk en dat het vleesch zooveel kost en de kaas zoo veel en dat hij dus heel gauw moet zorgen voor prijsverlaging. Nietwaar, je bent dictator of je bent het niet! En nu is het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching ook be noemd, zooals u gisteren in de krant hebt gelezen. Het is mr. J. A. M. Pott, zooveel dus als de rechterhand van den prijzendictator. Nu die menschen er zijn, krijg ik goede hoop, dat zij zullen zorgen, dat ons het vel niet over de ooren wordt gehaald. En het is vooral de naam, die mij vertrouwen inboezemt. Het is zoo'n echt huishoudelijke naam. En ik heb dus het grootste vertrouwen in den heer Jampott... WINTERMJIPSPNEDERIAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 DE HEER H. DE BOER VOOR DE RADIO Vanavond om kwart over zeven zal de heer H. de Boer, propagandachef van de afdeeling Amsterdam stichting Winterhulp Nederland een rede uitspreken voor den gemeentelij ken radiodistributiedienst. VERHOOGING VAN DEN BIERACCIJNS. De Staatscourant van gisteren vermeldt een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën tot wijzi ging van de Bierwet 1917. Daarbij wordt met ingarg van 1 Februari 1941 de accijns op bier van 1.50 per hectolitergraad ver hoogd tot 2.20. Ten aanzien van de hoeveelheid bier, daaronder begrepen de nog niet geheel af gewerkte brouwsels, welke de bierbrou wers op 1 Februari 1941 voorhanden heb ben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 1 Februari 1941 aanwe-fe hoe veelheden bier vóór 5 Februari 1941 aan gifte te doen bij den onlvanger der accijn zen, onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Het specifiek invoerrecht op bier is in verband hiermede nader vastgesteld op 9.—. BEGRAFENIS W. WIJK. Onder zeer groote belangstelling is gis teren het stoffelijk overschot van den heer W. Wijk, oud-president van de onderoffi- ciersvereeniging „O^s Belaag", op de al- gemeene begraafülaats „Rusthof te Amers foort ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen bevorden zich alle leden van het hoofdbestuur. Op de begraafplaats waren de instellin gen van „O. B." vertegenwoordigd door de resp. voorzitters. Vele leden en oud-leden van deze onderofficiersvereeniging waren naar Amersfoort gekomen om den over ledene de laatste eer te bewijzen. De belangstelling was zóó groot, dat de aula niet allen kon bevatten. Namens de vereeniging „Ons Belang" werd het woord gevoerd door den heer J. Th. M. Piederiet, voorzitter, uit Kampen, den heer W. J. Vaatstra, namens de in stellingen, en den heer H. R. Krul namens de vrienden in „O. B.". Aan de groeve dankte de oudste zoon van den overledene allen voor de laatste eer, zijn vader be we-

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1