[De Liturgie der Kerk] Schaduwen aan het netleden ZATERDAG 25 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 De Nederlandsche Unie en de Winterhulp Een woord van het drie manschap De heeren Einthoven, Linthorst Homan en de Quay hebben zich met den volgen den oproep tot hun leden gewend: Wij kunnen niet verhelen, dat in de gelederen van onze leden zeer vele en veelsoortige bezwaren zijn gerezen tegen de Winterhulp. Velen hebben voldaan aan onze uitspraak, dat het in zoo een geval plicht is, de leiding van De Nederlandsche Unie van de bezwaren op de hoogte te stellen. Wij hebben uit de ontelbare hier over bij ons binnengekomen brieven en berichten een uitvoerig rapport samenge steld, dat aan den directeur-generaal van de Winterhulp is toegezonden en dat wy reeds dezer dagen met hem hebben be sproken. In dat rapport waren zoowel de zakelijke als de principieele bezwaren sa mengevat, terwijl zelfs ook aan de geruch ten aandacht is geschonken. Sommige der bezwaren werden door ons gedeeld. Gelijk bij alles, dat zich plotse ling ontwikkelt, was uiteraard ook hierbij veel, dat door de leiding van de Winter hulp niet tijdig is ondervangen, wellicht ook niet tijdig kon Worden ondervangen. De directeur-generaal heeft aan onze opmerkingen ernstig aandacht geschonken en zal verscheidene der geopperde grieven persoonlijk onder de aandacht brengen van de verantwoordelijke instanties, wat 'het plaatselijke betreft van de burgemees ters als plaatselijk directeur van de Win terhulp. Wij hebben onzerzijds ingezien, dat ver schillende der bij ons ingekomen aanmer kingen en geruchten iederen grond misten. Door onze besprekingen met den direc teur-generaal van de Winterhulp en andere officieele personen en door inzage van des betreffende circulaires is on$ duidelijk ge worden, dat de zaak -van de collecten bin nen de kerken geheel ten onrechte aan de Winterhulp wordt verweten. Voorts bleek ons, dat de directeur- generaal bij circulaire van 10 December 1940 (no. 1) aan de burgemeesters heeft verzocht, om, wanneer plaatselijke kerke lijke sociale instellingen, organisaties, ver- eenigingen e.d. een openbare inzameling wenschen te houden, in hun kwaliteit van plaatselijk directeur van de Winterhulp aan het bestuur een stuk ter hand te stel len, waaruit blijkt dat de betreffende in zameling wordt gehouden door de Winter hulp; de inzameling vindt echter wel plaats onder den eigen naam van de des betreffende organisatie, terwijl de desbe treffende organisatie ook ten volle zelf de gelden ontvangt. Tevens bleek ons, dat ten aanzien van Kerstcollectes de burgemeesters als plaatse lijke directeuren van de Winterhulp groote vrijheid tot het verleenen van toestemming hadden gehad (bij dezelfdecirculaire van 10 December) waarvan velen echter geen gebruik hebben gemaakt. Onze leden hebben dikwerf ook be zwaren geuit, welke wij niet kunnen dee- len. Wij hebben hun in ons antwoord ons standpunt dan duidelijk uiteengezet. Zij kunnen dan zelf hun conclusie trekken. Er zijn inderdaad reeds leden, die wegens de ze. aangelegenheid hun lidmaatschap van De Nederlandsche Unie hebben neergelegd. Er zijn er zelfs, die dit reeds naar aanlei ding van onze opwekking voor de inzame ling van 27 en 27 December hebben ge daan, zonder zich eerst nader met ons in verbinding te hebben gesteld. Wij kunnen dat betreuren maar het geeft in ieder ge val zuivere verhoudingen. Er zijn echter ten slotte ook leden ge-- weest, die ondanks ons beroep tot mede werking en tot het nalaten van demon straties dit laatste naar aanleiding van wat zich hier en daar bij de eerste inza meling had voorgedaan toch ook dit maal weer tot demonstratieve onthouding of zelfs tot beleediging van de collectanten zijn overgegaan. Hoewel wij geneigd zijn, aan te nemen, dat deze anti-Unie-houding vooral door provocateurs zal zijn aange- FEUILLETON Naar het Engelsch. 13) Ik heb haar gescnreven, dat ik haar vanmorgen zou opzoeken. Nou, dan zal ze niet veel lust hebben terug te komen om je te ontvangen, dacht hij. Maar tegen den keurigen jongeman zei hij wat anders. Dat is me bekend. Ik ben een goede vriend van haar, Sir Edmund, en wat u haar hebt te zeggen, kunt u mij gerust toe vertrouwen. De landjonker keek hem lichtelijk ver bijsterd aan en hernam: Bedoelt u, dat miss Merrion u den in houd van mijn brief heeft meegedeeld, mr... mr... ik heb uw naam niet goed gehoord. Neen, dien heb ik niet genoemd. De Montalt is mijn naam.... een bekende naam in Frankrijk. U kent dien misschien wel. Neen, nooit van gehoord. Maar mag ik vragen in welke betrekking u tot miss Merrion staat? Er zal straks ongetwijfeld gelegen heid zijn dat uit te leggen.... dat is niets om op den drempel te bespreken, klonk het ontwijkend antwoord en hij ging voort: Uit het feit, dat ik hier alleen op haar ka mers op haar wacht, blijkt voldoende dat we niet bepaald vreemden zijn, zou ik zeg R.K. DIOC. VROUWENBOND AFDEELING LEIDEN OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. J aarvergadering. Woensdagmorgen 5 Februari, zal in de kapel van het St. Elizabeth-ziekenhuis op de Hooigracht, een H. Mis worden opge dragen voor de leden en overleden leden van onzen bond. door Rector F. Berne- feld,'s morgens negen uur. Driemaal is scheepsrecht. Men kan ook zeggen: Alle goede din gen in drieën. De datum van onze jaar vergadering is reeds tweemaal veranderd, zij wordt thans voor de derde en laatste maal vastgesteld. En wel op Woensdag 5 Februari a.s. Maar nu is het ook in orde en belooft het goed te worden. Zelfs voor een be scheiden maantje (eerste kwartier) is ge zorgd, zoodat wij mogen rekenen op het zoo welkome hemellicht gedurende de avonduren. De jaarvergadering wordt gehouden in het „Schuttershof Stationsweg en be gint om half acht. Wanneer wij allen op tijd aanwezzig zijn kan het bekende Leid- sche kwartiertje vervallen. Dat is in hoo- ge mate wenschelijk, want dezen keer moe ten wij op tijd beginnen. Van half acht tot half negen is er n.l. „werkvergadering" en dan volgt het kunstzinnige gedeelte van den avond. Het bekende, om niet te zeggen het „be roemde" Alma Mater-koor zal ons onder de kundige en beproefde leiding van den heer Mizee laten genieten van voortref felijk uitgevoerde zang. Het koor brengt o.a. ten gehoore het „Coelestis urbs Jeru salem" van Alphons Diepenbrock, waar mede het een eere- en een eersten prijs be haald heeft alsmede een wisselbeker. Voorts zal het „Laudate Dominion" van Palestrina worden uitgevoerld. Twee zang nummers dus, die er mogen zijn en die nomen er zijn in de laatste tijden dui zenden onzer Unie-speldjes in handen van onbevoegden geraakt, zooals elders in dit nummer is beschreven hebben wij toch wel den indruk, dat ook Unie-leden zelf dit hebben gedaan. Waarom? Blijkbaar om hun woede op dit werk èn op de Unie te koelen. Begrijpen zij dan niet, dat zij daardoor tegelijkertijd treffen èn hen, die door de Winterhulp worden ge holpen, dus hun eigen volk, èn de Unie, dus hun eigen organisatie? Beseffen zij dan niet, dat zij daardoor onzen arbeid voor de Nederlandsche saamhoorigheid on mogelijk maken, doordat zij de Unie laten struikelen? Groot is voor ons de teleur stelling geweest, dat het lidmaatschap der Unie, dat wij als vertrouwen in onzen ar beid hadden beschouwd, dus toch niet an ders voor deze „leden" was dan blind negativisme. Wij steunden de Winterhulp en wij ble ven haar steunen, zoolang wij naar eer en geweten dat kunnen doen. Welnu, eer en geweten brengen mede, dat ons volk van dit apparaat iets heeft goeds, iets moois weet te maken, dat aangepast aan onze Nederlandsche gewoonten, ons volk zal dienen. Naar eer en geweten spraken wij in onze rapporten onze voorstellen voor de verbetering uit, welke bij ieder jong instituut onmisbaar zijn. Critiek is goed in het leven, mits zij opbouwend is. Wij laten ons niet dringen in negativisme, ook door groepen onder onze eigen leden niet. Laat ons niet vergeten, dat ons nu een offer wordt gevraagd voor onze naasten en dat offeren voor den naaste hooge levens plicht is. Dus: wij doen wederom een beroep op U allen, de Winterhulp te steunen. Eventueele bezwaren of voorstellen nemen wij gaarne iu ontvangst, om daarmede aan de voort durende verbetering te kunnen arbeiden. Wij steunden en steunen de Winterhulp natuurlijk ook persoonlijk, gelijk naar on ze meening aller plicht is. Wij deden en doen dit geheel spontaan, gelijk wij destijds spontaan de steun en medewerking van de Nederlandsche Unie hebben aangeboden. Moge dit alles door onze leden worden overdacht en gevolgd. gen. Ik verzeker u, dat u geheel vrijuit kimt spreken. Bent u op de hoogte van het doel van mijn bezoek? Neen, dat zou ik niet mogen beweren, maar ik ben natuurlijk op de hoogte van uw vroegere -vriendschap. Dus u weet van onze verloving des tijds? Natuurlijk. Hij had brutaalweg een slag geslagen naar aanleiding van iets, dat hij daarnet vluchtig in haar papieren had gelezen. En u weet waarom het engagement werd verbroken? vroeg de ander gretig verder. Ja, daar heb ik wel iets over gehoord, maar ik kan het me niet meer precies her inneren. Wel weet ik, dat u niet bepaald hoog in haar achting staat aangeschreven. Dat was ook maar lukraak gezegd, doch listig psycholoog als hij was, meende hij, dat uit haar nieuwe verloving te mogen af leiden. Bedoelt u, dat zij nog bitter gestemd is ten opzichte van mij? Hoe zou het anders kunnen? U kent haar toch, klonk het en De Montalts woor den gingen vergezeld van een veelbetee- kenend lachje. Als goede vriend van haar kan ik te genover u toch wel openhartig zijn? wilde Landale weten. Het was duidelijk, dat hij in hevige spanning verkeerde, anders zou hij een wildvreemde, dien hij voor den eersten keer zag en die nogal vaag deed over de relatie, waarin hij tot het jonge meisje stond, niet direct op die manier in den arm hebben genomen. Kijk eens hier, verklaarde De Mon- wij niet eiken dag te hooren krijgen! De heer C. Zandbergen zal nog een paar zang-solo's doen hooren, terwijl mej. Loes Mosseveld ons vergasten zal op piano muziek. Is het nog noodig om onze leden aan te sporen om tekomen op een avond als deze, waarop zooveel kunstgenot geboden wordt? Natuurlijk komen alle dames van den R.K. Vrouwenbond. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN JONGENS VAN 17 JAAR EN OUDER. Kennen jullie de Gezellen-Vereeniging, officieel gespeld: St. Josefs-Gezellen-Ver- eeniging, Rapenburg 52, Leiden. In het eigen Vereenigingsgebouw zijn steeds 's avonds van half 8 tot half 10 de samenkomsten der Gezellen. Wat ze dan doen, waarvoor ze komen, wat de bedoe ling is van deze vereeniging? Kijk; om de 14 dagen zijn er de ver plichte bijeenkomsten, dan worden er ver- eenigingsbelangen en andere voor de Ge zellen dienstige onderwerpen besproken. Op andere avonden zijn er de z.g. vrije bijeenkomsten, ter ontmoeting van elkan der als kameraad en broeder in het eene vereenigingsgeziij, om in elkanders gezel schap ontspanning en ontwikkeling te vin den Maar lees eens goed door: de Gezellen- vereeniging heeft een bijzondere doelstel ling, die de leden nooit mogen vergeten, n.l. de ziels- en karaktervorming van den jongen werkenden man (17—25 jaar) te helpen bevorderen. Een jongen wil toch een ideaal nastreven, anders is hij geen kerel. En het ideaal van de Gezellen is om er een gezonde levenshouding en derge lijke levenspraktijk op na te houden. Daar voor vinden de Gezellen in hun eigen ver eeniging de voor dit ideaal geschikte pro gramma-punten: 1. godsdienstige vorming tot degelijke katholieken; 2. sociale vor ming tot degelijke werkmenschen, en de gelijke beschaafde burgers en goede va derlanders. Daarbij zijn twee gedachten bij zonder richting-gevend, n.l. de gezinsge dachte en de arbeidsgedachte. Op de verplichte bijeenkomsten wordt dan telkens een of ander van dit program onder de loupe genomen. Heusch niet saai, hoor. Wèl is het degelijke kost, natuurlijk. Op de vrije samenkomsten en op de af zonderlijke clubs- of onderafdeelingen wordt dezelfde doelstelling niet vergeten. Men is er met en voor elkaar (gëzinsge- dachte) en ontplooit activiteit met en voor elkaar (arbeidzaamheid). Neem b.v. de clubs: er zijn de godsdienstige clubs, zoo als retraite-club, S.P.L.-club; er zijn cul- tureele clubs, zooals de ontwikkelingsclub, die niet alleen tot persoonlijk nut, maar tevens tot elkanders leerzaamheid boek besprekingen en lezingen houdt; de mu- ziek-club, de tooneelclub, die niet alleen voor eigen plezier der leden maar tevens voor heel de vereeniging werkzaam zijn. Vervolgens vindt men voor de gezelligheid sportieve clubs: zoo ontwikkelt de billard- club een kolossale activiteit en organiseert telkens wedstrijden voor de leden, welk voorbeeld door de tafeltennisclub wordt gevolgd. Zoo wordt in de Gezellenvereeni- ging het nuttige metMiet aangename ver bonden. Na van bovenstaande goede nota te heb ben genomen is de volgende meer officieele formuleering van de doelstelling der ver eeniging goed te verstaan: „Óm de godsdienstige, sociale en cultu- reele vorming van de Gezellen mogelijk te maken komen de leden in verband van 'n „vrij vereenigingsgezin" waar de Praeses, 'n priester, met vaderlijk gezag en met liefde aan het hoofd staat. „Op deze wijze moeten de leden den geest van gemeenschap verkrijgen, dien zij later in hun eigen gezin en in de samen leving moeten doorvoeren". Jongens van 17 jaar en ouder: geef je op als adspirant-lid. Binnenkort begint de adspirantencursus. H. C. A. P. VAN DRUNEN, vice-praeses. talt op een toon, alsof hij zich een beetje gekrenkt voelde. Ik vraag geen vertrouwen tegen iemands zin. U en ik zijn vreemden en ik ken uw motieven niet, maar als ze niet zuiver zijn, wil ik liever niets hoo ren. U bent mij alleen bij name bekend. Ik ben vrij goed van miss Merrions zaken op de 'hoogte. Om u de waarheid te zeggen, beken de de bezoeker, na even te hebben nage dacht en terwijl hij ging zitten, er zijn verscheidene dingen, die ik eigenlijk lie ver aan u vraag dan aan haar. Als ik u helpen kan, met genoegen. Maar ik verbind mij niet om elke vraag te beantwoorden. Ik zou graag willen weten of miss Merrion een of andere liefdesgeschiedenis aan de hand heeft? Landale kreeg een kleur onder de scher pe blikkèn van den graaf. Die vraag kan ik niet beantwoorden als ik uw beweegredenen niet ken, weerde de ander af, alsof hij argwaan koesterde. Die is eenvoudig genoeg, gaf de jon geman ten antwoord. Zijn gastheer scheen hem vertrouwen in te boezemen, hij sprak vrijer uit, nu het ijs gebroken was. Ik zou de oude betrekking graag weer aanknoo- pen. Zoo, zoo. De Montalt floot zachtjes. Maar waarom hebt u die dan verbroken? In de eerste plaats, omdat ik een idioot v/as en in de tweede plaats omdat ik dacht, dat de smet van Marlows misdaad mis schien op 'zijn dochter zou blijven kleven. Wat zegt u? riep de ander, opsprin gend en den bezoeker in sprakelooze ver bazing en met groote oogen aanstarend. Toen, na zich met moeite beheerscht te N.B. Als niet anders wordt aèngegeven da gelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 26 Jan. Derde Zondag na Drie koningen. Mis: Adorate. 2e gebed v. d. H. Polycarpus, Bisschop en Martelaar; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerhei ligste Drieëenheid. Kleur: Groen. De wonderen, in het H. Evangelie ver haald, bewijzen zonneklaar de Godheid van Christus. Op verren afstand geneest Hij de knecht van den honderdman. De H. Kerk spoort ons dan ook aan: „Aanbidt Hem" (Introitus) en zij laat ons met haar woorden Christus huldigen in Graduale en Alleluja-vers. Het eerste wonder in het Evangelie van dezen Zondag vermeld, ver zinnebeeldt het doel van den komst van Christus: onze reiniging van zonden. In Zijn Goddelijk zoenbloed, dat iederen dag op geheimzinnige wijze van het altaar vloeit om ons van onze zonden te reinigen (Stilgebed) heeft Christus ons geheiligd. Onze reiniging van zonden en de heiliging van onze zielen is het levenswerk van Christus geweest, bekroond met het H. Kruisoffer. Dankbaar herdenken wij in het H. Mis offer dit werk van 's Heeren goedheid en macht. (Offertorium). Laten wij ons niet alleen verwonderen over de schoonheid van dé Leer van Christus (Communio), maar ons in daden (liefde, lijdzaamheid, goede werken) Zijn volgelingen toonen (Epistel). Hiertoe kome God onze zwakheid te hulp. (Gebed, Postcommunio). MAANDAG 27 Jan. Mis v. d. H. Joannes Chrysostomus, Bisschop, Belijder, en Kerk leeraar: Inmedio. 2e gebed voor den vre de. Credo. Kleur: Wit. Joannes werd in 347 te Antiochië gebo ren. Zijn moeder, op 20-jarigen leeftijd weduwe geworden, voedde haar kleine Joannes op, d w.z. zij vormde zyn wil, zijn karakter, uitzaaiend in dat jonge hart de eerste zaden van de christelijk volmaakt heid. Ook vergat zij zijn verstandelijke ontwikkeling niet. Door haar zorg studeer de Joannes wijsbegeerte en de letteren, waarin hij wondere vorderingen maakte. Een schitterende loopbaan lag voor hem open in de wereld, maar Joannes vluchtte de wereld. Later heeft hij als priester en als Pa triarch van Constantinopel zich beroemd gemaakt door zijn welsprekendheid, welke hij gebruikte ter verdediging en verheer lijking van het katholieke geloof. Terecht draagt hij den bijnaam: „chrysostomus, d.i. gulden mond". Tot tweemaal toe werd hij door keizerin Eudoxia verbannen, omdat hij in apostolische vrijmoedigheid haar be rispt had. In ballingschap is de heilige ge storven. DINSDAG 28 Jan. Mis v. d. H. Petrus Nolascus, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Agnes, Martelares; 3e'voor den vrede. Kleur: Wit. Tijdens zijn nachtelijk gebed verscheen de H. Maagd aan den H. Petrus Nolascus en verklaarde hem, dat het haar Goddelij- ken Zoon en Haar zelf zeer aangenaam zou zijn, als ter Harer eer werd gesticht een Orde speciaal met het doel, om de christenen, gevangen in slavernij bij de ongeloovigen, te verlossen. Hieraan ge hoorzamend stichtte de Heilige, te samen met den H. Raymundus de Pennafort (zie 23 Jan.) en koning Jacobus van Arragon de Orde van O. L. Vrouw tot vrijkoop van slaven. WOENSDAG 29 Jan. Mis v. d. II. Fran- ciscus van Sales, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Franciscus, zoon van de grafelijke fami lie „van Sales" trad, na volbracht studie in den geestelijken stand. Als priester be ijverde hij zich vooral om de dwalende Calvinisten (Protestanten) tot het ware geloof te bekeeren, waarvoor hij veel ver volgingen moest verduren. 72.000 dwalen- den, zoo verhaalt men, wist hij door zijn heilig, bezielend woord en stichtend voor beeld tot de Katholieke Kerk terug te brengen. De heilige is ook de stichter van hebben, liet hij een verwensching hooren en riep in geveinsde verontwaardiging. Hebt u zich werkelijk zoo weinig als heer gedragen? En direct daarop: Och, neemt u mij niet kwalijk, het zijn mijn za ken niet, ik vergat mijzelf even. Het was een voortreffelijk gespeelde comedie, die diende om voor den ander de hevige opwinding, welke zijn woorden hadden veroorzaakt, te verbergen. U kunt mijn vragen beantwoorden of niet, al naar het u goeddunkt, meneer, riep sir Edmund Landale boos, maar ik ver zoek u in beide gevallen u van op- en aan merkingen te onthouden. Zooals u wilt, antwoordde de graaf. Ondanks zijn inwendige spanning sprak hij weer op normalen toon. Bliksemsnel had hij een prachtkans gezien en hij besloot die onmiddellijk met beide handen aan te grijpen. Ik moet mij verontschuldigen, sprak hij, maar ik laat me nu eenmaal gauw door mijn gevoel meesleepen en dan flap ik er alles uit wat mij voor den mond komt. Maar om terug te komen op het doel van uw bezoek, ik kan u v/einig hoop ge ven, dat miss Merrion de relatie met u zal willen vernieuwen. Miss Merrion is verloofd met een zekeren mr. Tom Cheri- ton, een jong advocaat en zij zijn van plan binnenkort te trouwen. Maar eerlijk ge zegd, ik m a g hem niet en als ik daarom iets kan doen om het huwelijk te verhinderen, dan kunt u over mij beschikken. Ik weet niet of u Hij wachtte om het effect van zijn woor den na te gaan en een kind kon zien, dat de slag hard was aangekomen. Bent u.... begin sir Edmund aarze lend. de Orde van de Visitandinnen (zusters van O. L. Vrouw Bezoeking), die arbeiden aan de opvoeding van de jeugd. Franciscus stierf als bisschop van Genève in 1672, 55 jaren oud. DONDERDAG 30 Jan. Mis v. d. H. Mar tina, Maagd en Martelares: Loqnebar. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salu- tis); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. De heilige Martina is om haar stand vastigheid in het geloof gegeeseld en aan een soort galg opgehangen. Over haar met ijzeren haken verscheurd lichaam werd kokende olie en pek uitgegoten. Zij is ook voor de wilde dieren geworpen, welke echter hun wreedheid vergaten in het bij- f zijn van Martina. Tenslotte is zij onthoofd. Op hetzelfde oogenblik deed een hevige aardbeving de stad schudden en werden afgodstempels omvergeworpen. De békee- ring van veel heidenen was daarvan het gevolg. Martina was een kind van dertien jaren. Op haar graf staat nu een prach tige kerk, waar haar heilige overblijfselen worden bewaard. VRIJDAG 31 Jan. Mis v. d. H. Joannes Don Bosco, Belijder: Dedit illi, 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. De priéstervader van de kinderen en van de rijpe mannelijke jeugd, Joannes Don Bosco, werd in 1815 in het dorpje Becchi, nabij Turijn, uit arme ouders ge boren. Tengevolge van een visioen be greep hij, dat hij door God tot het H. Priesterschap geroepen was. Alle mogelij ke geoorloofde middelen gebruikte hij om zijn studie voor het H. Priesterschap te be kostigen. Zoo nam hij dienst als boeren knecht, herdersjongen, leerde schoenen maken, koken en bakken en ook.... goo chelen, wat hem later zeer goed van pas kwam om zijn jongens op te vroolijken en bezig te houden. In 1841 zag hjj zijn ideaal bereikt en werd hy priester gewijd. Van toen af begon hij in werkelijkheid om té zetten, wat hij in bovengenoemd vi sioen gezien had. Hij verzamelde rondom zich de verwaarloosde jeugd, grootere jongens en zelfs jonge mannen, voor wie allen hij een vader was. Door zijn zacht moedigheid en liefde wist hij zijn jongens aan zich te binden met sterke banden van genegenheid. Dit blijkt wel hieruit, dat dat twaalf hunner hun leven aan God aanboden voor het leven van hun vader, toen Don Bosco zwaar ziek lag en sterven dreigde. Don Bosco stierf in 1880, den 31en Januari. Hij is de stichter van de Salesia- nen, die het heilzaahi werk van hun gees telijke vader onder de jeugd voorzetten. ZATERDAG 1 Februari. Mis v. d. H. Ignatius. Bisschop en Martelaar: Mihi autem. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. Onder keizer Trajanus (98117) werd de heilige Ignatius naar Rome gevoerd om voor de wilde dieren geworpen te worden. Een gloeiend verlangen naar het marte laarschap bezielde hem, zooals blijkt uit zijn brieven, onderweg naar Rome aan verschillende parochies geschreven. Toen hij de leeuwen hoorde brullen sprak de heilige deze heerlijke woorden: „Tarwe ben ik voor Christus. Door de tanden van de wilde dieren zal ik worden gemalen, opdat ik een zuiver brood worde". De heilige Martelaar stierf in 107. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovénstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DONDERDAG. Mis v. d. II. Hyacintha van Maris-Cotti, Maagd: Dilexisti. 2e ge bed v. d. H. Martina; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Ludovica Al- berton en Paula Gambara-Costa, Wedu wen: Domine. 2e gebed v. d. H. Joannes Don Bosco; 3e voor den vrede. ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Eustochiiun en Veridiana, Maagden: Virgines. 2e ge bed v. d. H. Ignatius; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. De Montalt begreep de strekking van de niet ten einde gebrachte vraag onmiddel lijk. Ik ben verloofd met miss Merrions beste vriendin, mrs. Markham, van Edge- cumbe Square, waar miss Merrion op het oogenblik logeert. Zooals gezegd, als ik u op de een of andere manier kan helpen, dan graag en ik geloof ook dat ik dat kan, maar- Hij zweeg en keek heel ernstig. Maar wat? Is er voor u zóóveel aan gelegen? Ik heb al meer dan een jaar naar miss Merrion gezocht, maar ik kon niet ontdek ken, waar zij woonde. Ik vroeg het, vervolgde De Montalt, omdat de manier, die ik in mijn gedachten heb, niet zoo heel pleizierig is en u schrikt er misschien voor terug. Maar ik geloof niet, dat die Cheriton het goed met haar meent en ik wil alles doen om te verhin deren dat zij trouwen'. Wat wilt u dan doen? De ander aarzelde even. Tja, alleen oprechte bezorgdheid voor haar welzijn kan een dergelijken stap rechtvaardigen. Maar ik ben één van die menschen, die meer het oog hebben gericht op het resultaat dan op het middel. Ik wil miss Merrion redden uit de handen van een man, die haar niet waard is en in zoo'n geval kan men niet al te scrupuleus zijn. U houdt er echter misschien andere prin cipes op na en voor geen geld ter wereld zou ik u er tegen uw wil inhalen. j 'Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9