Qemengde Si&UcAten KERKNIEUWS RECHTZAKEN ZATERDAG 25 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi WAAR IS HET GOUD VAN DE BANQUE DE FRANCE? Het persbureau Interfrance te Genève bespreekt de verdwijning van meer dan honderd milliard francs goud, dat al dit goud gedeeltelijk overgebracht is naar de Vereenigde Staten en de rest waarschijn lijk naar Dakar, hetgeen een nieuwe ver klaring zou geven aan den aanval van de Britsche vloot op die Fransche basis. Maar het is ook mogelijk, dat krachtens de over eenkomst van Mei 1940 tusschen de Fran sche en de Engelsche regeering in zake het wederkeerig gebruik van de economische middelen der beide landen, er een overeen komst besloten is betreffende het gebruik van het Fransche goud, dat naar de Ver. staten gezonden is, om daarvoor oorlogs materiaal te koopen dat bestemd is om het conflict te verlengen. DE VERPACHTING DER AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren een Amerikaansche delegatie in Engeland aangekomen. Zij is belas! met het uit den weg ruimen der administratieve en juridische moeilijkheden, die zijn voortge komen uit de verpachting van gebied op New-Foundland en eenige West-Indische eilanden aan de Vereenigde Staten. Buitenlandsctie Berichten FRANSCH VRACHTSCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN Het 10.000 ton metende Fransche vracht schip „Cens", dat met een lading phosphaat onderweg was van Noord-Afrika naar Mar seille, is kort voor zijn aankomst op een zandbank geloopen. Slechts met groote moeilijkheden kon de uit 24 koppen be staande bemanning gered worden. De posi tie van het schip is gevaarlijk. GRIEP TE BOEDAPEST In verband met het toenemen der griep epidemie, die overigens niet kwaadaardig is, zullen alle lagere scholen te Boedapest van 30 Januari tot 8 Februari gesloten zijn. KOLONEL DONOVAN VERLIEST ZIJN PORTEFEUILLE Naar vernomen wordt heeft kolonel Do novan, de bijzondere afgezant van presi dent Roosevelt, terwijl hij zich met den Amerikaanschen gezant en andere personen in een café te Sofia bevond, zijn portefeuille met al zijn documenten verloren. De po gingen, welke tot dusver in het werk ge steld zijn om de portefeuille terug te vin den, zijn vruchteloos gebleven en kolonel Donovan was genoodzaakt naar Joegoslavië te vertrekken na geld geleend te hebben en zich een pas te hebben laten klaarmaken. APEN OP QET TOONEEL Op het tooneel van den schouwburg te Gibraltar verschenen eenige minuten voor den aanvang der voorstelling twee groote apen, hetgeen groote verwarring onder het publiek veroorzaakte. Pas na veel moeite kon men de beide indringers uit den schouwburg verwijderen. VAN M'N BOEKENTAFEL August K. Stöger. Het beklem de dal. Prisma-reeks. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Een prachtige roman van de bekende Prisma-serie. Een verhaal, dat zich af speelt tegen den achtergrond van het Zwit- sersche hooggebergte. De hoofdfiguur is boer Kranewitt, een kerel als een rots van graniet, stug, hard, onwrikbaar, maar om- zongen door het eeuwige lied der natuur, ruischende bosschen, stortende beeken, omwaasd door de zilveren nevels van het bergland en de geheimzinnige teederheid van het woud. Een boek dat vervuld is met de vlinderdans van sneeuwvlokken, de prikkelenden harsgeur van het sparren bosch, blozende kinderwangen en de glans van kinderoogen en de muziek van het kinderhart, maar waarin ook de folterende doodsangsten van het menschenhart gestal te ontvingen en waarin de onderlinge strijd van menschelijke krachten beschreven wordt, die strijd, die overal dezelfde is, maar die in het grootsche bergland met z'n sterke, doelbewuste menschen dieper relief ontvangt. Menschenlevens worden ons voor den geest geroepen, zooals die naast elkander opgaan, soms elkander be grijpend in een enkel woord, een enkele blik, soms zich opsluitend, zich pantserend, om niet door den ander overrompeld te worden. Het voortdurend wisselend spel van menschenwoorden en menschenhar- ten wordt hier doorzichtig gemaakt; ach ter het schijnbaar onbeduidende ligt soms een wereld van liefde of van haat, dik wijls van haat, die slechts onbegrepen lief de is. De godsdienst treedt in dit boek maar weinig op den voorgrond, maar zij is over al aanwezig: Het is inderdaad een Katho lieke roman in grootsche stijl. Het is geen lectuur voor de jeugd; maar ervaren le zers zullen er hun kijk op het leven ver diepen. Vertaling en uiterlijke verzorging laten niets te wenschen over. LIJK VAN VERMISTE VROUW OPGEHAALD Voorbijgangers ontdekten gisteren, dat in de rivier de Vecht onder de gemeente Breu- kelen-Nijenrode een vrouwelijk lijk in het water dreef. Terstond werd de politie ge waarschuwd, waarna het lijk werd gebor gen. Uit enkele gegevens, welke men op het lichaam aantrof, kwam vrijwel met zeker heid vast te staan, dat men te doen had met het stoffelijk overschot van de 64-jarige mevrouw Van der P., gewoond hebbende te Utrecht, die sinds een zestal weken werd vermist. Naar de oorzaak van haar dood wordt een onderzoek ingesteld. - LIJK GEVONDEN. Te Veendam is opgehaald het lijk van de 32 jarige mej. van der Tuin-Klompien. Zij was moeder van drie kinderen en werd sedert 25 November j.l. vermist. ONREINE CLANDESTIENE SLACHTERIJ. Kalfsvleesch met paratyphus. Op aanwijzing van een keurmeester van het abattoir heeft de recherche te Utrecht eenige frauduleuze slachtingen kunnen achterhalen. Drie slagerspatroons en een slagersknecht speelden hierbij de hoofd rollen. De slagers hadden reeds in het begin var. December een stal gehuurd aan de Oosterkade. Daar werd bij nacht en ontij vee bijeengebracht en clandestien geslacht.' Op zeer primitieve wijze werden de bees ten om het leven gebracht. Met de hygiëne, namen de slagers het niet zoo nauw en de kwaliteit van het vleesoh meende de re cherche ook in twijfel te moeten trekken. Toen de politie dezer dagen in den stal aan de Oosterkade een inval deed, consta teerde zij een zeer onsmakelijken toestand. Er hing een ondraaglijke lucht en'overal lagen plassen bloed op den grond. Op het oogenblik van dezen inval wa ren de slagers niet aanwezig. De recher che begon daarom met het arresteeren van den eigenaar van den stal. Het duur de toen niet lang of de politie was in het bezit van de namen van het viertal. Al len werden aangehouden en aan een ver hoor onderworpen. Het onderzoek Leeft uitgewezen, dat in den loop van acht weken een tiental kal veren, eenige varkens en enkele koeien in de knuisten van de onverlaten het leven heeft gelaten. Het verdere onderzoek omvat het ver- hooren van degenen, die van deze slach ters. het vleesch hebben betrokken. Nog dagelijks worden koopers van het clande stiene vleesch ir verhoor genomen. Het is komen vast te staan, dat één van dc frauduleus geslachte kalveren aan pa ratyphus leed. Na verhoord le zijn, zijn de slagers op vrijen voeten gesteld. VERMISTE TERECHT. De heer André Mol, wiens opsporing de zer dagen was verzocht door de politie van het bureau Pieter Aertszstraat te Am sterdam is terecht. Hij had nagelaten zijn huisgenooten van zijn verblijf elders op de hoogte te stellen. Paul Claudel. In het begin.... Nederl. v. B. Hoogeveen O.E.S.A. H. Kuitebrouwer. Lied en le ven. Verzen. Met een inl. v. Ga- briël Smit. Ad. van den Biggelaar. Feesten met Vondel. Bloemlezing uit de religieuze poëzie van Joost van den Vondel. De Bongerd-reeds. Het Spec trum, Utrecht. Als er nieuwe deeltjes van de Bongerd- reeks binnenkomen, is het werkelijk net of er iets van de lente over je schrijftafel stuift. Kleine, handige boekjes, met een overbloesemde omslag in steeds wisselen de kleuren. En ook de inhoud doet je ade men in de heldere, zoete aroma van de lente. Ik denk nu maar een oogenblik aan de boekjes, die al eerder verschenen: Hart in de lente van Paul Haimon, Maria-lof van Gabriël Smit, Tuin van Holland van Albertine SteenhoffSmulders en nog zoo vele anderen, in proza en poëzie. TJians kunnen drie nieuwe uitgaven in deze zelf de reeks worden aangekondigd. Het eer ste is een gewetensvolle en welluidende vertaling van een opstel van Paul Claudel, waarin de Fransche Meester zijn groote geest spelemeiend over het evolutie-pro bleem laat gaan en in een sprankelend be toog rake dingen aan het adres der onge- loovige z.g. wetenschap zegt. Het tweede is een bundeltje verzen van Henk Kuiten brouwer, klein maar kostbaar. Een inge keerde, meditatieve natuur zingt, zacht ontroerd, maar vol helderheid van zijn zui ver verblijden om de goedheid van het le ven en zegt vertrouwvol zijn lichtende verwachting uit. Over heel het boekje- hangt de sfeer van een zondoortindeïde lentelucht. Het derde ten slotte is een der vijf kleine Vondel-bloemlezingen, die Ad. van den Biggelaar in deze serie verzorgt. Deze geestdriftige leerling van Molken- boer heeft zich voorgenomen „niets onbe proefd te laten, om den eersten onzer dichters nader bij ons volk te brengen." Eenigen tijd geleden verscheen al een MGR. J. H. M. BIERMANS f Bisschop van Gargara en oud-apostolisch vicaris van den Boven-Nijl. Vrijdag is in het R. K. Ziekenhuius te Zevenaar, meermalen voorzien van de laatste H. Sacramenten, in den ouderdom van 69 jaar overleden Z. H. Exc. Mgr. Joan nes Henricus Maria Biermans, bisschop van Gargara, oud-apostolisch vicaris van den Boven-Nijl en oud-algemeen overste der St. Joseph's Congregatie voor vreemde missiën (Mill-Hill). De plechLige uitvaart zal gehouden wor den op Dinsdag 28 Januari in de kapel van het R. K. Ziekenhuis te Zevenaar om 12 uur, waarna de voorloopige beaarding op het kerkhof der Eerw. Zusters aldaar. Haagsche Politierechter Een medelijdende juffrouw, die drie maanden gevangenisstraf kreeg. „Jo, kom binnen en drink een lekker bakkie heete koffie", had een jufrouw, uit Leiden afkomstig, gezegd tegen een kruideniersbediende, die wekelijks hij haar aan de deur kwam. De bediende voelde wel iets voor „een lekker bakkie koffie" en consumeerde een kopje van het heete vocht. Dit ging zoo weken achtereen en tel kens had de medelijdende juffrouw plotse ling even een boodschap te doen. En tel kens miste de kruideniersbediende voor enkele guldens kruidenierswaren uit zijn bakfiets. Hy had absoluut geen vermoe den wie hem dat „lapte" en moest steeds het ontbrekende bijpassen. Het ging zelfs zoo ver, dat hij met ontslag bedreigd werd, omdat de ontbrekende goederen in de tien tallen guldens begonnen te loopen. Hij kreeg toen argwaan tegen de juffrouw van „het lekkere bakkie heete koffie" en hij had een vriend meegenomen, die eens een oogje in het zeil zou houden als hij weer zijn „bakkie leut" zou krijgen. De voor stelling verliep zooals de regisseurs ge dacht hadden en de oog in het zeil hou dende vriend had geconstateerd, dat de medelijdende juffrouw, haar boodschap- pentasch vol stopte met waren uit de bak fiets. Ontkennen had toen weinig waarde en zij had het feit dan ook toegegeven. De Officier vond, hetgeen de juffrouw gedaan had, buitengewoon geraffineerd. Op die mapier had zij voor tientallen gul dens aan waarde' verduisterd en den be diende in groote moeilijkheden gebracht. Spr. eischte dan ook drie maanden gevan genisstraf tot welke straf de Politierechter haar veroordeelde. Zijden dameskousen voor den loopknecht. De loopknecht A. M. H., afkomstig uit Leiden, had in zijn dienst te den Haag, maar liefst 300 paar zijden dameskousen weggenomen, ter waarde van enkele hon derden guldens. De patroon, die dagelijks uit Leiden naar den Haag ging, had verklaard, dat het zulk een groot aantal kon worden, aangezien er in het magazijn duizenden paren kousen waren opgeslagen, die natuurlijk niet eiken dag gecontroleerd werden. De Officier vond het feit dermate ernstig, dat hij daarvoor zes weken gevangenisstraf eischte. De Politierechter veroordeelde hem tot twee. weken gevangenisstraf. deeltje onder de titel: „Bidden met Von del". Thans worden we uitgenoodigd met Vondel te feesten, d.w.z. met hem de fees ten van het kerkelijk jaar te vieren. Het bundeltje toont ons, hoe Vondel zich voor al tot den vernederden Christus voelde aangetrokken: Bethlehem en Calvarië staan in het centrum van zijn belangstel ling. Men moet deze verzen lezer en her lezen: al mediteerend zal men hun volle rijkdom ontdekken. Enkele vragen, die al lezend opkwamen, mogen hier voor het voetlicht treden. Op pag. 37, noot 2 wordt de lezing „ziet hem schoon" verklaard in den zin van „ziet hem als iets wat schoon is'Zou het niet mogelijk zijn, dat we hier bij schoon aan een Nederlandsche vorm van het Duitsche „schon", „reeds" moeten denken? Ik meen, dat schoon ooit in dien zin gebruikt werd; in het onderhavige ge val zou dit m.i. ook de beste beteekenis zijn. Op pag. 40, noot 7, wordt „vrijen" omschreven door „vrij maken". Zou het niet juister zijn, hier van „vrij waren" te spreken? Op pagi 42, 7de regel van onderen af, staat een storende drukfout: rozen- wagen i.p.v. rozenwangen. Het spreekt van zelf, dat deze kleinigheden niet naar vo ren gebracht worden, om aan de waarde van het bundeltje als geheel iets af te doen. L. Heere. Kruisheer. Het Bruidslid der Kerk. Ora et la- bora-serie. St. Pietersabdij Steen- brugge. Dekker v. d. Vegt, Nij megen. ƒ0.30. Een idealist in den goeden zin van het woord tracht in dit boekje belangstelling te wekken voor de plechtige eeredienst van de H. Kerk, zooals die in het Koor- officie lot uitdrukking komt. Wezen en sa menstelling van het Opus Dei, het „werk Gods", zooals Sint Benedictus het noemde worden belicht. Blijkbaar moest de tekst op verschillende plaatsen worden inge kort.. Het betoog over zin en wezen van het Bruidslied der Kerk hadden we graag wat breeder gezien. Toch is het een nuttig boekje, o'at den leek in staat stelt, zich te OVERTREDING VAN VERORDENINGEN. Ter terechtzitting van het kantongerecht te 's-Hertogenbosch zijn 20 Januari j.l. 21 personen veroordeeld wegens het niet kun nen vertoonen van een identiteitsbewijs. Een persoon werd veroordeeld tot een boete van vijftien gulden. Zestien personen werden veroordeeld we gens het zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht ophouden tot boeten varieeren- de van 7 1/2 tot 40 gulden. Op 22 Januari j.l. zijn vijf personen ver oordeeld wegens het niet kunnen vertoo nen van een identiteitsbewijs tot boeten van drie gulden. Drie personen werden dien datum ver oordeeld wegens het zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht ophouden. Zij kregen boeten varieerende van 10 tot 20 gulden. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Eindhoven werden 22 Januari j.l. zes tien personen veroordeeld wegens het zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht op houden. Veertien van hen werden veroor deeld tot boeten varieerende van 5 tot 20 gulden, terwijl de twee overigen werden veroordeeld ieder tot twee maanden hech tenis. Drie personen werden veroordeeld we gens het niet kunnen vertoonen van een identiteitsbewijs. Een persoon kreeg een boete- van tien gulden; een twee gulden boete en de derde een gulden boete. Het kantongerecht te Venlo veroordeel de 21 Januari j.l, 11 personen betreffende overtreding der verordening aangaande verkeersbeperkingen. Allen werden ver oordeeld tot 6.of 3 dagen hechtenis. Vijf overtredingen der verordening aan gaande den identificatieplicht werden be recht met resp. 3.of 3 dagen hechtenis, 3 maal 5.of 5 dagen hechtenis en 5. of 3 dagen hechtenis. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Zaandam zijn 21 Januari j.l. 3 strafzaken behandeld wegens overtreding van de ver ordening betreffende verkeersbeperkingen. In alle gevallen werd ƒ2.subs. 1 dag hechtenis geëischt. De kantonrechter te Utrecht veroordeel de 24 Januari j.l. 1 persoon tot ƒ1.subs. 2 dagen hechtenis wegens het zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht ophouden. Zeven personen werden veroordeeld, we gens het niet kunnen" toonen van een iden titeitsbewijs, tot straffen varieerende van 1.subs. 2 dagen hechtenis tot 3. subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter te Deventer veroor deelde 16 December j.l. 2 personen, wegens overtreding van de verordening betreffen de den identificatieplicht, tot ieder 5. subs. 5 dagen hechtenis. Op 23 December j.l. twee personen tot ieder 3 subs. 3 da gen hechtenis. De kantonrechter te Apeldoorn veroor deelde 19 December j.l. hiervoor 1 persoon tot ƒ2.subs. 2 dagen hechtenis. De kan tonrechter te Deventer idem op 30 Decem ber j.l. 1 persoon tot 5.subs. 5 dagen hechtenis. Het kantongerecht te Groenlo idem op 31 December j.l. 2 personen tot ieder f3 subs. 1 dag hechtenis. De kan tonrechter te Apeldoorn idem op 2 Jan. j.l. 5 personen idem tot ieder 2.subs. 2 da gen hechtenis. Wegens overtreding van de verordening betreffende de verkeersbeperkingen wer den veroordeeld: door het kantongerecht te Deventer op 16 December j.l. 1 persoon tot 5.subs. 5 dagen hechtenis; door het kantongerecht te Groenlo 2 personen op 17 December j.l. tot ieder ƒ5.subs. 3 dagen hechtenis; door het kantongerecht te Apel doorn op 2 Januari j.l. 2 personen tot resp. 5.subs. 5 dagen hechtenis en 2. oriënteeren op een gebied, waar hij, voor als in Nederland, meestal heeft by gewoond en zich de vraag stelde wat de eigenlijk te beteekenen had, vindt hier een kort maar voor zijn doel volledig antwoord. Irma Meyer. Vaerwel, Marjo.... Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Gb. 3.50. Wie dit boek met een enkel woord wil karakterizeeren, zal het 't best een feest kunnen noemen. De zon schijnt hoog en» breed, vlaggen wapperen, de zee deint machtig in het blonde licht en gooit z'n blinkande schuimkoppen om. Irma Meyer schreef dit boek voor onze aankomende meisjes, en ik ben er zeker van, dat ze het zullen verslinden. En ook dat ze er rij ker van zullen worden, wijzer in den schoonsten zin van het woord. Alles werkt mee om het boek goed te maken, de vlot te, verzorgde schrijftrant, de filmische compositie, de milde, warme menschelijk- heid, die zoo trefzeker de diep-voorname uiterlijke verzorging, de fijne band en de tintelende omslag, dio terstond heel de geest van het boek vermoeden laat. Jacques Schreurs, M. S. C. - De Bruid, die htf niei verwachtte. Uitgeverij Het Spectrum. Utrecht. De dichter Schreurs heeft zich voor het eerst van zijn leven, voor zoover mij ten minste hekend is, aan het schrijven van een proza-verhaal, zeg maar gerust een roman gezet en terstond heeft hij bewe zen, dat hij er toe in staat is. Hij schrijft meiodieus, zacht-vloeiend proza en ver staat daarbij de kunst om, zonder de ge ringste zweem van forceeren, soms met een enkel teekenend trekje ons een tafe reel of een portret voor den geest te roe pen. Het boek is geschreven in den vorm van een auto-biografie. Jean-Luc Pou- vreau, een merkwaardige zwerver, die als pelgrim langs de kathedralen van Frank rijk trekt, heeft op verzoek van een jong echtpaar, dat hem liefderijk gastvrijheid bood, zijn levensgang beschreven. „Wat u Reeds geplaatst in een gedeelte onze* vorige oplage. BINNENLAND. DE BEMANNING VAN DE „BUITEN ZORG" IN VEILIGHEID, Op 15 Januari werd gemeld, dat het s.s. Buitenzorg" van de Rotterdamsche Lloyd aan den grond was geloopen en snel zonk. Le directie van de Rotterdamsche Lloyd heeft thans telegraffisch bericht ontvangen, Volgens hetwelk de bemanning van de „Buitenzorg" zich in veiligheid bevindt. JONGEMAN REED MET ONVERLICHTEE WAGEN. Overreden en gedood. Op den Oosterweg, tusschen Wijchen en Niftrik, is gisteravond de 24-jarige W. Bie- n.ans, die met paard en kar reed en zijn wagen niet had verlicht, aangereden door een vrachtauto. De jongeman werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. BUITENLAND. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 24 Jan. (Stefani). Hier volgt het' 231ste Italiaansche weer- machtsbericht. Aan het Grieksche front hebben wij ons tijdens acties van patrouilles meester ge maakt van gevangenen en automatische wa penen. Onze vliegtuigen hebben vijandelij ke troepen met bommen van klein kaliber gebombardeerd. In Cyrenaica heeft onze luchtmacht ge motoriseerde strijdmiddelen van den vijand met bommen van klein kaliber en mitrail- leurvuur bestookt. De vijandelijke lucht macht heeft Derna gebombardeerd. In üen Westelijken sector van de versterking Tobroek hebben onze afdeelingen gisteren den geheelen dag hardnekkig tegenstand geboden. In Oost-Afrika worden aan het Soedan- front gevechten geleverd tusschen onze eenheden en gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand en in Somaliland aan het front van Kenya. Onze troepen worden dapper geholpen door onze luchtmacht. In de Aegeische Zee zijn vliegtuigen van den vijand in den nacht van Woensdag op Donderdag over de stad Rhodos gevlogen, waarbij zij enkele brisantbommen lieten vallen. Lichte schade aan een particuliere woning, geen slachtoffers. Het Duitsche iuchtkorps heeft opnieuw doelen op de ba sis Malta aangevallen. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 24 Jan. (D. N. B.). Het op perbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van de gewapende verkenning van giste ren voor den oorlog belangrijke doelen in een haven aan de Britsche Oostkust met bommen bestookt. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben twee gewa pende koopvaarders van tezamen 8100 brt. ten Westen van Ierland aangevallen en tot zinken gebracht. Een ander schip van 5000 prt. bleef met slagzij brandend liggen. Aan de Engelsche Oostkust werden op een vra-:l.;cchip van 12000 ton na bomtref- fers verscheidene hevige ontploffingen waargenomen. Een vijandelijk vliegtuig is in een luchtgevecht neergeschoten. subs. 2 dagen hechtenis; door het kanton gerecht te Zutphen op 8 Jan. j.l. 1 per soon tot 8.subs. 4 dagen hechtenis en door het kantongerecht te Groenlo op 7 Januari j..l 1 persoon tot 5.subs. 3 da gen hechtenis. in dit verhaal misschien nog het meest zal hinderen", schrijft hij, „is*een bijna alge heels verwaarloozing van het detail. Ik heb myn leven in een droom bezien en heb geen moeite gedaan het anders te zien of weer te geven. Alle dingen er in staan derhalve min of meer verdroomd; ver zonken in een mist; in een water van droef heid; soms onder tranen. Zoo is het met de naluur, het land, de stad, het huis, de ka mer, de hond, en het portret.. De tjjd zelfs heeft een zeer onbepaald wezen, evenals het jaar, het seizoen en de dag." Beter had Schreurs zijn boek inderdaad niet kunnen karakterizeeren. Hij laat het spe len in 1666, in de tijd der Jansenistische woelingen in Frankrijk; de historische fi guur van Blaise Pascal treedt er in op. En toch kan het boek evengoed spelen in bijna iederen anderen tijd. Het zit niet vast aan z'n details, maar elk detail werd opgeno men in een hoogere, vergeestelijkte sfeer. Het is niet Jean-Luc Pouvreau, die hier on ze belangstelling trekt, het is de Godzoe ker zonder meer, de naar God speurende, om God worstelende mensch, die door veel vernederingen en tegenslagen het evenwicht tusschen de menschelijke ge ringheid en de menschelijke verhevenheid vinden moet. Dit boek zou men bijna onder de mystieke litteratuur willen rangschik ken, het is de roman van den mysticus, de kleine mensch in zijn opgang naar God. Dikwijls deed het mij denken aan Berna- nos, speciaal aan zijn „Sous le soleil de Satan. „Evenals de groote Fransche mees ster bezit Schreurs de onvermoeibare speurzin naar de diepste gebeurtenissen van het menschelijke leven, die zich voltrekken op dat hooge plan, waar de mensch alleen is met God. Onze Nederlandsche Katholie ke litteratuur werd hier met een zeldzaam boek verrijkt, dat op verrassende wijze laat zien, met welk een versneld tempo hèt Ne derlandsche Katholicisme zich beijvert, een cultureele achterstand in te halen. Het boek werd uitgegeven door het Spectrum: dat zegt genoeg omtrent zijn uiterlijke ver zorging. Dr. H. v. ROOYEN, Kruisheer.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6