Laatste Berichten Burgerlijke Stand I Marktberichten ZATERDAG 25 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE ZEVENKLAPPER. yfc. LV: Het is loffelijk en prijzenswaardig, dat onze voorvaderen zoo goed voor de ouden van dagen zorgden en de stad met hofjes hebben volgepropt maar de toerist krygt op den duur van al die milddadig heid zijn bekomst. Hoeveel hofjes er in Leiden zijn! ik ben de tel reeds lang kwijt geraakt. Een astronomisch getal. Allen gebouwd vol gens hetzelfde grondplan: een vierkant met huisjes omgeven, in het midden een tuintje, en, als het lijden kan, een hard- steenen ponip. Ze zijn alle hetzelfde opge zet, maar niet een is gelijk aan de ander. Het gedeelte van de stad, waarin we rond zwerven, biedt overvloed van stof voor een vergelijkende hofjes-studie. Op één morgen drongen wij zeven van die lief dadige broei-nesten binnen, en dank zij het feit, dat bijna overal de regenten kamers verdwenen waren, konden wij zeven hofjes in één klap slaan. Er zijn er onder, die bijna niemand kent, zoo volkomen hebben zij zich in een steenen schelp opgesloten. Hoeveel malen zijn we niet langs het Jan van Namen-hofje aan de Hoef- straat gefietst, zonder acht te slaan op de wapenschilden, die de toevoerbuis tot het binnenplein sieren? Het is niet zoo verbazend oud (gesticht in 1730, verbouwd in 1788), maar in zijn tegenwoordigen vorm is het verbazend nieuw. In 1915 werd de bouwvallige huisjes tegen den grond gekieperd en een nieuwe gemeenschap ge bouwd, die wel geen aanspraak mag maken op artisticiteit (behalve de koperen klop pers op iedere deur), doch wel op ge riefelijkheid. Ieder huisje heeft zijn eigen bank, die tegen elkaar zijn geplaatst aJ.s in een Jan-Plezier. De portier, de heer J. Stoute, was zoo vriendelijk ons de regenten kamer te toonen, waarin boven een zwart granieten-schoorsteenmantel, een drama tisch stuc-werk voorkomt: een arme man en vrouw, die sraeekend opzien naar het Alziend Oog van de Goddelijke Voor zienigheid. Op de Douzastraat (de gedempte Koepoortsgracht) monden twee hofjes tegenover elkander uit. Rechts dat van Samuel de Zee, met boven den ingang in den gevelsteen: Geeft God alleen de eer, voor goede, dog niet rijke neven en nigten deed Samuel de Zee dat by syfi leven, stigten, 1723. Het is dus een familie-hof, oorspronke lijk bestemd voor de bloedverwanten van den goeden Samuel, die op een tweede poort zijn erfgenamen maant tot eens gezindheid en tong-bedwang: Dus was mijn sin Een yder praat Na syn begrip Maar soo 't niet staat Tot uw genoegen Blijft dan buyten 'k Kan met mijn poort Uw mond niet sluyten. Er zijn twee binnenpleintjes, verbonden door een poort, een buitengewoon schilder achtig geheel. Het gebouw in het midden is aldus deelde ons de portier mede een school, speciaal gebouwd voor de kleine Zeetjes. Er werden ook godsdienst oefeningen gehouden, zoodat de bewoners daar hun eigen stad in de stad hadden opgetrokken. Den geheelen zomer hebben wij reeds aanvechtingen gehad het hof aan den overkant binnen te wandelen, het St. Jacobshof, gesticht door den Heer Gomma- rus van Kraeijenbos, in 1681, gelijk op den gevel van het poortje duidelijk staat Lid o. CUPIDO IN DE BENZINE. Een vroolijke film met echt Weensche humor, ziedaar het resultaat van „Cupido in de benzine", welke deze week in het Lido-theater gegeven wordt. „Cupido in de benzine" is de geschiede nis van een ouden Weenschen koetsier, die niets van al de nieuwigheden van het mo derne verkeer wil weten en rustig dag in, dag uit zijn getrouwe paardje bleft in spannen, om dagelijks ook meer en dieper in de schuld te geraken. Maar die schulden komen slechts ten nadeele van den aanbid der (een der aanbidders) van zijn dochter, van wien de -oude koetsier hoopt, dat hij de dynastie der fiakers zal voortzetten. Inmiddels, reeds lang werden pogingen aangewend om in de omgeving van het oude landelijk koetsiershuis een automobielfabriek te bouwen, maar tot geen prys wil de oude koetsier zijn huis en hof daarvoor afstaan, totdat blijkt, dat de bouw van deze nieuwe fabriek uitgaat van een jongen man, die de zoon is van een vroegeren hofraad, die steeds een goede klant van den ouden koetsier was. Dan stapt de qude over al zijn bezwaren heen, maar plots komt er een kink in den ka bel als hem blijkt, dat zijn dochter een verhouding heeft met den jongen fabrikant. Nu zal het huwelijk met den koetsier door gaan en de verloving gevierdWeer komt er een tegenslag voor den ouden man, als blijkt, dat de bruidegom niet deugt en dat hij bovendien een taxi-onderneming onderhoudt. Het gevolg is, d^t thans deze vermeld. Wanneer de tweede poort open stond had men vanaf de Douzastraat een doorkijk op den bloeienden tuin, op een rek met oranje pronkbomen. Een wit- gekwast stil steegje met aan het eind de uitbarsting van zomersche zonne-gloed en felle kleuren. Och! dat ik toch schilderen kon! Zoo in zijn wintersche kaalheid valt het hofje bar tegen. Geokerde. huisjes, keurig en netjes, verdeeld in een boven- en benedenstad. Het werd herhaaldelijk verbouwd en verbeterd, zooals eenige ge- denksteenen in eeuwigheid boekstaven. In de regentenkamer, door de echtge- noote van de concierge, mej. De Bruyn, voor ons ontsloten, is niets van aanbelang te ontdekken behalve schilderijen van den stichter (een copie) en van Heer Pauwcl Claesz. de Goede, in superpli neergeknield voor zijn huis-altaar (bij de Jubileum viering van het St. Salvatorshofje, waar van hij de stichter is een photo van dit schilderij in onze krant afgedrukt). Het St. Jacobshof je wordt bewoond door Katholieken, uitsluitend door Katholieken. De Katholieken moesten natuurlijk weer een apartje hebben! Natuurlijk want zy worden nergens anders toegelaten. Bijna alle hofjes zijn bestemd uitsluitend voor Protestanten, in 't bizonder voor Hervormden, óók die, welke vóór de Hervorming reeds waren ge sticht. Er is nog een derde hofje op de Douza straat, van den H. Geest, dat wij echter bij een flaneer-tocht langs het Rapenburg zullen bezoeken. De Douza-straat heeft nog één gebouw, dat, ten doode als 't is opgeschreven, ver dient in de herinnering van het nageslacht te worden vastgekramd: het vroegere Gymnasiym, in de wandeling het „Schuim- taartje" geheeten, een smakelijke bena ming, die de bouwkundige merkwaardig heden van dat kunstgewrocht alle recht doet wedervaren. Op de Vliet geen bizonders; evenmin op het „Ruime Conscientie-plein", dat als 't er niet zoo modderig was, een geliefkoosd oord van oponthoud moest zijn van scrupu leuze zielen. Maar de Kaiserstraat en om geving helpt ons met spoed aan de vier hofjes, die aan den zevenklapper nog mankeeren. De hofjes van „Bethanië" (ook Emaus geheeten) en „Jeruzalem" zijn zeer oud; het eerste werd gesticht in 1563 door jonk vrouw Agatha van Alckemade, het andere in 1467 door Wouter Coomans. In het Jeruzalemhofje stond de „Cruys- kapelle", waarin Wouter, die naar het H. Land was geweest, een afbeelding plaatste van het heilig graf. Beide hofjes zijn gloednieuw en de kapel is in de vorige eeuw afgebroken. Er is een prachtige tuin, een klein park. Zoo dat zijn er vijf! Het zesde hofje maakte het ons bizonder gemakkelijk. Het hofje van Catrijn Jacobsdochter in de Zegersteeg is niet meer; opgeslokt met huid en haar door een fabriek. Daartegenover staat een hofje, waarvan de naam ons verbaasde: het St. Anna- hofje. Er zijn dus twee instellingen van die naam. Waar wij nu binnengaan is een oude stichting, zooals op de achterpoort aan de Doelengracht als volgt wordt tér kennis gebracht: Dit hoffie is gefundeert door Joost Heindricxsz. Anno 1503 Het poortje (stammend uit 1627) is het eenige antieke reliek van het St. Anna- hofje, ook dikwijls Joosten-poortje ge noemd. -Het werd in 1876 door de Ned. Herv. Diaconie herbouwd. Op de Doelengracht zijn er nog twee hofjes, doch dat zijn „hoven", zonder re genten en zonder preuves: het Vollebregts- hof en het Komkommerhof, welk laatste uit slechts twee huizen bestaat, nauwkeurig genummerd 1 en 2. Van het Cellebroers-klooster, dat midden tusschen deze hofjes-klit was in genesteld, en naar welk klooster de Kaiserstraat voorheen Cellebroersgracht heette, hebben wij reeds eerder een be schrijving gegeven bij een zomersch be zoek aan den hof van Clusius. VENATOR VAGENS jongeman er uit ligt.... maar de oude zat financieel aan hem vast en dus komt de zaak onder den hamer. Als de nood echter het hoogst isMen begrijpt de rest. De jonge autofabrikant zorgt voor een voor allen geschikt oplossing! Leo Slezak is de vertolker van den ouden Weenschen koetsier, die een aller kostelijkst type voor deze rol is. Met een zwier en een elegance, die men van zijn postuur allerminst verwachten zou, zit hij op den bok, verzorgd hij zijn paarden, enz. Lizi Holschuh, Annie Rosar, Hans Holt en Rudolf Car vertolken de voornaamste nevenrollen. Het geheel is een Vlotte, char mante film. Op het tooneel The Young Rambling Cowboys, die met hun liedjes veel succes oogsten. Om een gedeelte van het journaal een programma slechts voor volwassenen. Luxor. DE POSTMEESTER Een boek van Alexander Poesjkin, den grooten Russischen schrijver uit het begin der vorige eeuw is verfilmd, en daar Rus sische boeken in het algemeen zwaar-dra- matische boeken zyn, is ook deze film aller minst een luchtig, maar voor jonge meisjes, die wel eens erg luchthartig over flirt den ken, een zeer leerzaam verhaal. De film, die van Poesjkins boek werd gemaakt, „De Postmeester", is een beroemde film gewor den, door de levensechte, tragische figuur, die Henri George van den hoofdpersoon, te vens titelhouder, heeft gegeven. De postmeester leeft met zyn knappe dochter in de eenzame steppen van Rus land. Het meisje, dat door iederen reiziger het hof wordt gemaakt, benauwt het in die kluizenarij, en zy neemt de kans waar om met een officier naar St. Petersburg te trekken. Daar loopt het hopeloos fout, zoo als zelfs een onnoozele hals gemakkelijk kon voorzien. Men kan slechts medelijden hebben met het arme kind, dat, juist als zij4 een nieuw leven wil gaan beginnen, weer teruggestooten wordt in haar verdor ven omgeving, en door zelfmoord een einde maakt aan haar aardsch bestaan. Het grie zeligste is nog, dat het meisje, om haar eer tegenover haar verbolgen vader te redden, een schijn-bruiloft ensceneerd, die den ouden man zand in de oogen strooit, maar het hart van zijn dochter kapot slaat. Zoo als men ziet: geen opwekkend verhaal, maar prachtig verfilmd. Een boeiende, meesterlijke vertolking, die zich grooten- deels afspeelt in de kringen van de demi- mondaine van het oude St. Petersburg. Dezelfde kringen in het Parijs van heden beginnen ook weer te herleven; we kregen daar een glimp van te zien. In dézen tijd een wraak-roepende zonde. Het voor-progr»mma bestaat uit een hoogst-inteerssant snoeken-verhaal. de ge boorte, de opvoeding, het leven en de dood van snoeken. Snoeken zijn roovers van de ergste soort; zy zijn zoo gulzig, dat zij steeds grooter prooi aanvallen, tot zy soms in hun eigen gulzigheid stikken. Een tweede nummertje in het voor programma is een kleurenfilm van Napels en de Vesuvius. De kleuren-weergave is werkelijk natuur-getrouw. Van de uitbar sting der vuurspuwende berg worden in drukwekkende opnamen vertoond, evenals van Pompei, dat door de asch en lava van de oproerige Vesuvius bedolven werd. Toen d° ramp plaats greep, scheen het dat Pompeï verdelgd was; Pompeï is echter weer her rezen, terwijl al het andere in den loop der eeuwen van den aardbodem verdween. Het programma is gelijk ook in het bioscoop-rooster staat vermeld uitsluitend geschikt voor volwassenen, lichamelijk èn geestelijk volwassenen. Wie daarmede geen rekening houdt, draagt dear zelf (of de ouders) de verantwoording voor. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 25 JANUARI. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.861/2—^901/4 Brussel 30.0830.2& i Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.59—43.75 FINANCIEELE COMMISSIE OVER „WINTERHULP". De voorzitter van de financieel commis sie over Winterhulp, mr. L. J. A. Trip deelt het volgende mede: In aansluiting aan het dezer dagen reeds gegeven bericht volgt thans het volledige verslag: De financieele commissie voor de winter hulp wees uit haar midden de heeren R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer en J. C. Spangenberg, accoun tant aan, om a. de boeken van de stichting te con troleeren, b zich op de hoogte te stellen van het gevoerde financieele beleid. De boekencontrole geschiedde onder lei ding en verantwoordelijkheid van beide heeren door een 3-tal ambtenaren van de Algemeen, Rekenkamer. Deze laatsten heb ben de boeken van de oprichting der stich ting tot het begin van dit jaar onderzocht. Ze werden in orde bevonden, en in over eenstemming met de daarbij behoorende bescheiden. Het geheel maakte en goed verzorgden indruk. Omtrent het financieele beleid kon de commissie zich nog geen volledig denk beeld vormen, omdat nog niet alle pro vinciale kantoren hun financieele overzich ten betreffende het afgeloopen jaar had den ingediend. Ze beperkt zich daarom thans tot een drietal mededeelingen. 1. Ondersteuning wordt uitslui tend verleend op formulieren, welke be langhebbenden invullen, en waarop door den plaatselijken directeur de burge meester na zorgvuldig onderzoek wordt beslist. 2. Een half millioen van de molentjes speldjes, welke voor de le collecte zouden dienen, werden reeds voor de oprichting der stichting in Duitschland besteld. De pry's daarvan was 3.95 per 100 stuks. Deze zyn evenwel niet aan het publiek aange boden doch uitsluitende de molentjes wel ke in Nederland vervaardigd zijn. De prijs van deze liep van ƒ67 per 100 stuks. Wel waren derhalve de prijzen van de Nederlandsche fabrikanten hooger dan die van de Duitsche, doch de Winter hulp heeft daarin geen reden gevonden om de levering aan de Nederlandsche in dustrie te onthoudfen. Door deze gunning toch werd een Nederlandsch belang ge diend. Voor de sprookjesspeldjes voor de twee de collecte werd een opdracht aan een Nederlandsche firma verstrekt. Toen het deze firma bleek, dat ze onmogelijk op zulk een korten termijn in Nederland ge maakt konden worden, heeft zij deze in Duitschland doen vervaardigen. De prijs van deze speldjes was ongeveer ƒ3.75 per 100 stuks. Nadrukkelijk heeft de directeur-generaal order gegeven, dat de vervaardiging van alle volgende speldjes in Nederland moet geschieden. Overeenkomsten zijn ter zake reeds afgesloten tegen een gemiddelden prijs van circa ƒ4.36 per 100 stuks. 3. Tot 1 Januari van dit jaar zijn 14 auto's aangeschaft, waarvan voor den dienst in elke der 11 provincies een en voor het hoofdbureau 3. In aanmerking genomen, dat de Winterhulp nog in haar opbouwperiode is en voorts, dat het nor male verkeerswezen ontredderd is, wil het der commissie voorkomen, dat het aantal auto's althans voor het oogenblik niet overdreven groot is. 4 PROCENT NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1941. Door de Vereeniging voor den Effecten handel werd heden door aanplakking op het bord bestemd voor algemeene mede deelingen te Amsterdam, de volgende me- dedeeling gedaan: De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt in opdracht van den secretaris-gene raal van het Departement van Financiën mede, dat tot en met Woensdag 29 Januari 1941, de har. del en het overdragen van obligatiën en stortingsbewijzen der 4 pro cent Staatsleening 1941, zoowel voor eigen rekening als voor rekening van derden, alsmede iedere transactie van welken aard ook, waarbij hetzelfde beoogd wordt, als by overdracht van obligatiën en/of stor tingsbewijzen, zooals het geven van des betreffende garanties, verboden is. WOERDEN Oudste inwoner overleden De oudste inwoner van Woerden, de heer G. J. Blok, die in April van het vorige jaar onder groote belangstelling' zijn lOOsten geboortedag mocht herdenken is gisteren te Woerden overleden. Buitenland DE STRIJD IN NOORD-AFRIKAu UIT DE ZONE DER^ OPERATIES, 25 Jan. (O.). Een speciale correspondent van het agentschap Stefani in Noord-Afri- ka meldt: In den westely'ken sector van Tobroek bevinden zich nog detachementen Italia nen, die weerstand bieden. Zij weten, dat zij aan alle kanten omsingeld zijn en dat zij een volstrekte minderheid vormen te genover het verpletterende aantal vijan delijke strijdmiddelen. Sinds verscheidene dagen hebben deze soldaten geen respijt. Toch willen zij niet wijken en zij willen strijden tot de laatste mogelijkheid. De geheele verbeten slag van Tobroek vormt een nieuw bewijs voor den helden moed der Italianen. In deze dagen van ver schrikkelijke gevechten waren en blijken onze soldaten de verrichters van legenda rische heldenfeiten. Soldaten der infante rie en artillerie, zwarthemden, zeelieden en vliegers trachtten elkander te overtreffen in wilskracht, moed, opofferingsgezind heid en doodsverachting. Na op een af stand te hebben gestreden, trachtten de in fanteristen met handgranaten en bajonet ten den vijand tegen te houden. Tal van mannen waagden vele malen hun leven om de tanks te naderen en de kwetsbaarste plekken te raken. Na met het geschut te hebben gevuurd tot een afstand van 50 M. deden de artille risten aanvallen op den vijand met hand granaten en sloegen verschrikkelijke bres sen in zijn gelederen. Een bataillon zwart hemden, bestaande uit in Libye wonende Italianen, die er het terrein hadden ont gonnen en er als boeren leefden en die de wapens opnamen, blijde om te kunnen vechten, strijdt nog in de zone ten Westen van Tobroek. De zeelieden, zoowel zij, die de kustbatterijen bedienden, als de man nen van de San Giorgië, ontvingen, nadat zij tot de laatste granaat hadden doorge- vuurd de Australiërs met hagelbuien mi trailleur- en geweervuur. De vliegers vie len voortdurend de aanvalsmiddelen van den vijand aan. De verdedigers van Tobroek, zoo be sluit de correspondent, verdienen de dank baarheid der natie en de bewondering van het opperbevel. Zelfs de vijand, die zeer aanzienlijke verliezen leed, is gedwongen hun groote dapperheid te erkennen. HALIFAX IN DE VEREENIGD7 STATEN. WASHINGTON, 25 Jan. (D. N. B.). De nieuwe Britsche ambassadeur, lord Hali fax, is op Amerikaansche bodem geland. President Roosevelt is het slagschip King George V, waarmede lord Halifax den over tocht had gemaakt, tegemoet gevaren aan boord Van het presidentieele jacht Poto mac. Hij begeleidde den Britschen ambas sadeur naar de federale hoofdstad. In ge zelschap van den president bevonden zie de minister van marine, Kox, de chef der operaties van de Amerikaansche marine, admiraal Stark en de militaire en vloot- adjudanten van Roosevelt. Dit was de eerste maal in de geschiedenis der Vereenigde Staten, dat de president een ambassadeur van een vreemde mogend heid tegemoet is gevaren. Agenda LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Alphen, v. d. Hoeven, Kors, Renaud, Si mons en de Graaff. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, TeL 2030. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Januari 20 uur tot Zaterdag 1 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, TeL 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8A Tel. 26274. LEIDEN. Geboren: Petrus z. van N. v. Went en C. M. Jansen Hermanus z. van K. B. Brandt en M. C. v. d. Berg Catharina Wilhelmina Clasina d van J. A. v. Veggel en C. D. Kok Johannes Bemhard z. van J. Zwart en J. Reitsma Jan Heinnz z. vann K. K. Visser en E. L. J. Cord%nke Clazina Maria d. vann W. Vis en M. v. Duijvenbode Albertus Huibert Johann z. van H. de Jongh en J. Olivier Hans z. van N. Hannaart en J. den Oude Jo hannes Christiaan z. van C. Gans en C. W. Paats Lijsje d. van J. v. d. Visch en H. Ranselaar Lulof z van L. v. Zomeren en S. de Ru Johanna Petronella Hendriks d. van H. A. Brederode en A. G. v. Nobe- len Jan imon z. van F. J. Smit en A. Breebaart Martinus z. van J. de Horde en J. de Koning Laurens z. van C. C. Boogerd en J. E. v. d. Linden Nicolaas Johannes z. van W. G. Verberg en A. Th. Schrijvers. Overleden: J. de Ridder z. 17 j. J. W. W. Verbeek d. 29 j. C. Zevenho ven wed. van W. Hoogoervorst, 72 j. K. A. Karstens wedn. 71 j. T. J. Huy m. 66 jaar. DE BERAADSLAGINGEN VAN DEN SPAANSCHEN MINISTERRAAD. MADRID, 25 Jan. (D. N. B.). De Spaan- sche ministerraad heeft gisteravond zyn zitting van twee dagen onder voorzitter schap van Franco gesloten. Er zijn talrijke belangrijke wetten aangenomen. Bij de creet is besloten tot instelling van een or ganisatie voor de passieve, nationale ver dediging. Voorts werd besloten tot in vrij heid stellen van 534 politieke gevangenen, die tot dusver in arrest zaten. Ten slotte is een verordening aangenomen, op de be perking van het papierverbruik en een de creet tot reorganisatie van de Spaansche Spoorwegen en het transport over den weg. Geleidelijk zullen de Spaansche par ticuliere spoorwegen aan den staat wor den getrokken. DE VLOOTBOUW VAN AMERIKA. WASHINGTON, 25 Jan, (D. N. B.). Het Huis van Afgevaardigden heeft de aanvul lende begrooting aangenomen, waarbij 313,5 millioen dollar worden uitgetrokken voor den bouw van 200 vrachtschepen. Er zal terstond met den bouw worden begon nen. Het voorstel gaat thans naar den Senaat. LEIDEN, 24 Jan. Vee. Prijzen: 48 kalf- en melkkoeien 250—550, handel matig; 85 varekoeien 200370, handel vlug; 14 graskalveren 100210, handel tamelijk; 74 nuchtere slachtkalveren; vette schapen 40—60; 155 weideschapen 3036, han del zeer matig; 8 Zeugen; 304 mestvarkens 3050, handel tamelijk vlug; 420 biggen 1624, handel tamelijk vlug; 10 bokken of geiten 1540, handel zeer matig. Kaas. Totaal aanvoer 14 partyen, waar van 11 partijen Goudsche kaas le soort 41.50 en 3 partyen Leidsche kaas le soort 39 per 50 kg. Handel vlug. LEIDEN, 24 Jan. Groentenveiling. Roode kool 6.16, savoye kool 3.204.93, groene kool 3.204.93, boerenkool 5 7, rapen 2.60—3.10, prei 16.40—20.30, gek. kroten 714, uien 1 5.60, peen 7.9011.20, spruiten f 1018, andijvie 1629, geschoonde spruiten 19.39, wit loof 9—25, alles per 100 K.G.; kr.olselde- rie 6.2014.70, per 100 stuks; pieterselie 3.70, selderie 2.709.20, rabarber 13 14, per 100 bos. UTRECHT, 25 Jan. Vee. Totaal aange voerd 925 stuks vee, 325 runderen. Prijzen: vaarzen 240430, melkkoeien 310 500, kalfkoeien 320520, varekoeien 240 370 per stuk, handel kalim, zelfde prij zen; 45 magere kalveren 130200 per stuk, handel redelijk, onveranderde prij zen; 145 nuchtere kalveren, 210 schrammen 2536 en 300 biggen 16-^-25 per stuk, handel matig, later terugloopende prijzen. Kleinhandel. Boter 100 kg. 2.40 en 250 kg. kaas f 1.001.40 per kg. 7000 eieren 1.07 per kg. Aaardappelen. Aanvoer 300 mud prij zen 4.555.60 per mud. Pluimvee, kippen f 1.402.60, eenden 1.001.50, per stuk, duiven 40—50 cent per paar, ganzen 57, konijnen 1.50 3.00, jonge hennen 1.75—2.30 en jong® hanen 0.751.20 per stuk. TER AAR, 24 Jan. Centrale Veiling. Andijvie ƒ0.250.80, Boerekool ƒ0.27— 0.34, Waschpeen 2.706.Uien 5.— Sruitkool ƒ829.Knolselderij ƒ311. Knolrapen ƒ1.40—1.60, Witlof ƒ12.80— 22.20, Kroten f 2.80, Selderij 7.—.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3