De kindertoelage Bonaanwijzingen. Momentje VRIJDAG 24 JANUARI 194x 32ste Jaargang No. 9855 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Regeling voor sommige groepen Rijkspersoneel De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën betreffende rege ling van de kindertoelage voor sommige groepen van rijkspersoneel. We ontleenen er het volgende aan: Ambtenaren, in tijdelijken dienst aange steld, zoomede arbeiders in den zin van artikel 1 van het arbeidsovereenkomsten- besluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste lid, sub b of c, van ge noemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op denzelfden voet als het overeenkomstig personeel in vasten dienst. Het bepaalde geldt niet voor de bij het departement van Koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewezen kolo niale landsdienaren. Arbeiders in den zin van artikel 1 van het arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eer ste lid, sub a, d en e, van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kinder toelage volgens de hierna vermelde rege ling. Deze regeling geldt eveneens voor de bij het departement van Koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewe zen koloniale landsdienaren. Zij geldt niet voor het personeel bij het staatsmijnbedrijf in Limburg. De ambtenaar of arbeider, als evenbe- doeld, wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt, heeft voor elk kind, te rekenen van het eerde kind. dat den leeftijd van vijftieif jaar nog niet bereikt heeft, aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op den voet, als bepaaid in deze regeling. Dit geldt niet ten aanzier van de ge huwde vrouwelijke ambtenaar of arbeider, wier echTgenoot, hetzij ingevolge het bij of krachtens de kinderbijs'agwet bepaalde recht op kinderbijslag heeft, hetzij wegens ziekte, ongeval om werkloosheid een uit- keering ontvangt, waarvan het bedrag me de verband houdt met de gezinssamenstel ling. Onder kind wordt ih deze regeling ver staan een wettig of gewettigd kind van den ambtenaar of arbeider of van de(n') echtge noot (e) van den ambtenaar of arbeider. Voor de aanspraak op kindertoelage tij dens een kalenderjaar is beslis 'd de sa menstelling van het gezin van den ambte naar of arbeider op den 1ste Januari van dat jaar. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van 100 of minder, b. per week van f 24 of minder, c. per dag van 4 of minder, bedraagt de kindertoelage 0.10 per ar beidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van 100, doch niet meer dan 150.—, •b. per week van meer dan 24.doch niet meer dan 30. c. per dag van meer dan f 4,doch niet meer dan 6. bedraagt de kindertoelage 0.15 per ar beidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan 150.-*-, doch niet meer dan 200. b. per week van meer dan 36.doch niet meer dan f 48. c. per dae van meer dan 6, doch niet meer dan f 8. bedraagt de kindertoelage 0.20 per ar beidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan 200, b. per week van meer dan f 48. c. per dag van meer dan 8. bedraagt de kindertoelage 0.25 per ar beidsdag. De kindertoelage wordt uitgekeerd over iederen dag, waarop de ambtenaar of ar beider gewerkt heeft. Dagen, waarop niet gearbeid is maar waarop de ambtenaar of arbeider wedde of loon heeft ontvangen, worden mede als arbeidsdagen beschouwd. Over zeven achteenvolgende dagen wordt den ambtenaar of arbeider echter nooit meer uitgekeerd dan zesmaal het hem per arbeidsdag aan kindertoelage toekomende bedrag. De kindertoelage wordt uitbetaald tege lijk met de wedde of het loon. Onder wede of loon wordt in deze rege ling verstaan het normale wedde- of loon bedrag, vermeerderd met eventueele toela gen, met uitzondering van die, bedoeld in deze regeling, voorzooveel noodig vermin derd met den standplaatsaftrek en vermeer, derd bovendien met de geldswaarde voor het geheel of gedeeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur. licht en/of water, Voorzoover een en ander wordt genoten op den lsten Januari van het kalenderjaar, of, bij latere in dienst treding, op den da tum van de in dienst treding. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1941. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VOORBEELDIGE NEDER- LANDSCH INDIë. In de Januari-aflevering van de „Eco nomist" publiceert prof. G. Gongrijp een beschouwing over het cultuurstelsel in Indië, aan het slot waarvan hij een alge meen oordeel uitspreekt over onze Indische politiek sinds 1900. Hij beroept zich daarbij op twee buitenlanders. De eerste, dien hij citeert, is de Engelsman Furnivall, wiens groote werk „Netherlands India, a study of plural economy" verleden jaar van de pers kwam: „Furnivall is door jarenlange ervaringen als bestuursambtenaar en diepgaande ver gelijkende studies van de Engelsche en Nederlandsche koloniale bestuursstelsels zeker tot oordeelen bevoegd. Hij schrijft: „Nooit heeft wellicht eenige Regeering zoo van ganscher harte en met zulk een ijver en grondig begrip de taak aangebat, de welvaart van haar onderdanen op te bou wen, als die van Nederlandsch-Indië in het begin dezer eeuw." De tweede, bij wien hij om een getuige nis aanklopt, is dr. W. K. G. Gretzer in Medan. Deze schreef: „In den tijd, dat een weerloos, verslagen van zijn koloniën beroofd, innerlijke en uiterlijk verscheurd en economisch ver nield Duitsohland aan vele van zijn zonen geen plaats meer bood en voor een jongen planter begrip noch interesse had, in den tijd, dat ook de rest van de wereld niets, maar dan ook niets, van een Duitschen planter wilde weten, was er eigenlijk maar een enkel klein land, dat wat deze kwestie betrof een ander, eigen en veel beter oor deel had: Nederland. Zijn groot en prach tig koloniaal rijk in het verre Oosten stond voor iedereen open, die eerlijk den wil had naar best vermogen mee te werken. „De vele, verantwoordelijke, vooraan staande posten, welke in de Nederlandsche koloniën door buitenlanders, speciaal Duit- schers worden bekleed, getuigen onweer legbaar van Nederlandsche keurigheid van opvatting. Wij, Duitschers, hebben alle reden, dat tegenover onze Nederlandsche buren indachtig te blijven." ZIEKENVERPLEGING EN KRAAM- VERZORGING. Arbeidsbemiddeling slechts voor gediplomeerden. De directeur van het rijksarbeidsbureau heeft aan de directeuren der districtsar beidsbeurzen medegedeeld, dat de organen de' openbare arbeidsbemiddeling in het 'vervolg voor beroepen betreffende zieken verpleging en kraamverzorging slechts de volgende personen als werkzoekenden mo gen inschrijven en als zoodanig mogen be middelen: Ziekenverpleging: Uitsluitend personen, die in het bezit zijn van: a. een diploma A, uitgereikt krachtens het bepaalde in de wet van den 2d en Mei 1921 tot wettelijke bescherming van het diploma voor ziekenverpleging (Staats blad no. 702); b. een diploma voor gewone ziekenver pleging, dat krachtens het bepaalde in de artikelen 5 en 8 van genoemde wet gelijk gesteld is met het onder a bedoelde diplo ma. Kraamverzorging: Uitsluitend personen, die in het bezit zijn van: a. een diploma, als hierboven genoemd, waarop de aanteekening voor kraam ver pleging is geplaatst; b. een diploma voor kraamverzorgster of voor baker van de commissie inzake kraamhulp; c. een diploma voor kraamverzorgster of voor baker, voorzien van een stempel van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Verpleging van Zenuwzieken en krankzinnigen: Uitsluitend per sonen, die in het bezit zijn van: a. een diploma B. uitgereikt krachtens het bepaalde in de wet van den 2en Mei 1921 tot wettelijke bescherming van het di ploma voor ziekenverpleging (staatsblad no. 702); b. een diploma voor verpleging van ze nuwzieken en krankzinnigen, dat krach tens het bepaalde in de artikelen 5 en 8 van genoemde wet gelijkgesteld met ge noemd diploma. Melden zich personen om werk, die aan deze eischen niet voldoen, dan mogen de di-ecteuren wel bemiddelen, doch niet in een van de genoemde beroepen. Dan kan b.v. bemiddeling als „verzorger van hulpbehoevenden" plaats vinden. BEDR1JFSPLULMVEEHOUDERS WERKEN SAMEN De besturen van N.P.F. en A.N.P.V., resp. de Nederlandsche federatie van vereeni- gingen van bedrijfspluimveehouders en de Algemeene Ned. pluimveeteelt vereeniging deelen mede, dat zij, in afwachting van het resultaat van nadere besprekingen tusschen beide organisaties, hebben besloten alle ge meenschappelijke belangen van hun leden gezamenlijk te behartigen. VASTE BRANDSTOFFEN. Ten gevolge van de plotseling ingetreden vorst zijn er de afgeloopen weken moei lijkheden ontstaan bij den aanvoer van vaste brandstoffen. Aangezien echter onder de huidige weers gesteldheid wederom een normale aanvoer mag worden verwacht, zal de brandstof- fenvoorziening waarschijnlijk binnenkort een beter verloop hebben. Uiteraard kan echter, indien onverhoopt de vorst opnieuw mocht intreden, in den aanvoer eenige stagnatie ontstaan, het als gevolg, dat plaatselijk een tijdelijk gebrek aan brandstoffen zou optreden. In dat ge val zal echter worden getracht hierin met den grootsten spoed te voorzien. In verband met het bovenstaande is be paald, dat gedurende het tijdvak van Za terdag 25 Januari tot en mei Vrijdag 28 Februari a.s. de met „11", „12" en „13" ge merkte bonnen van de „bonkaart distri butie vaste brandstoffen - haarden, kachels' alsmede de met „25", „26", ,.27", „28. 29", ,.30", „31" en „32 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen centrale verwarming" elk recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „08", „09". „10" gemerkte bennen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen - haarden, kachels: alsmede die van de met „15" tot en met „24" gemerkte bonnen van de „bon kaart distributie vaste brandstoffen - cen trale verwarming", is verlengd tot en met Vriidag 14 Februari a.s.. Nader zal worden bekend gemaakt, wan neer de met „brandstoffen één eenheid vie^e periode" en de met cokes één een heid vierde periode" gemerkte bonnen gel dig zullen worden verklaard. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. geeft de met „27" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koooen van een half nond boter of een hal* nond m^rparine of twee ons vet. De met „27" genummerde bonnen, die op 31 Januari nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig trt en met Vrijdag 7 Februari a.s. RIJST. Gedurende het tüdvak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vriidag 21 Februari a.s. geeft de met „92" genummerde bon van bet aleemeen d'"t-'*'hiit?phpri'Kpp.Vi<» re^bt od het koopen van 250 gram rijst of rijstebloem of riistemeel of gruttemeel (gemengd meel). BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari as. geeft elke der met „25" genummerde bon nen van de brou^kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elke der met „25" genum merde broodbonnen recht od het koooen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkeriiproducten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein kerstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gram. gevuld groot korstgebak (b.v. boterlet ter) 500 gram. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Februari nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e. d. Voorts geven de met „4" genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tydvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. recht op het koo pen van 50 gram brood of een half rant soen „gebak" als hierboven genoemd. TARWEBLOEM. De met „4" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zon dag 23 Februari as. recht op het koopen van 35 gram tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeeL KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elke der m?t „19", „32", „45" en ,.58" genummerde bonnen van het alge meen distributiebonboekje recht op het koo pen van 100 gram kaas. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari as. geeft de met „59" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 2 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven gel dig tot en met Zondag 9 Februari a.s„ met dien verstande, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Woensdag 5 Februari as. geeft elk der vier met „16 vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been üibegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „16 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 5 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 9 Februari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 12 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier- broord en 150 gram voor bloedworst. BETALINGSVERKEER MET DENEMARKEN. Het Nederlandsche clear in ginstituiut maakt het volgende bekend betreffende het betalingsverkeer met Denemarken. De afwikkeling van het betalingsverkeer met Denemarken geschiedt voortaan bin nen het kader der Nederlandsch-Duitsche en Duitsch-Deensche clearing. Onder de regeling vallen alle wederzijd- sche verplichtingen, onverschillig het tijd stip van ontstaan daarvan, wegens: 1. Den invoer van goederen uit Dene marken in Nederland en van goederen uit Nederland in Denemarken; 2. nevenkosten in het Deensch-Neder- landsche goederenverkeer, zooals invoer rechten. spoorvrachten, expeditiekosten en economisch gerechtvaardigde provisies en kosten van zakenreizen; 3. Octrooirechten, licenties, auteurs rechten en soortgelijke ideeële prestaties; 4. Zeevrachten, charterkosten en kos ten van de zeescheepvaart van Deensche en Nederlandsche schepen in het Deensch- Nederlandsohe goederen- en transitover- keer; 5. Vrachten en kosten van het transito- goederen verkeer over land voorzoover het betreft het Deensche en Nederlandsche traject; 6. Premiën en schadevergoedingen in het transportverzekeringsverkeer, voorzoo- ver 'betrekking hebbende op het Deensch- Nederlandsche goederenverkeer; 7. Ondersteuningen, pensioenen, studie gelden en dergelijke. Particuliere compen saties zijn niet toegelaten. Voor storting in de clearing is een ver gunning van het deviezeninstituut te 's-Gravenhage vereischt, aan te vragen per formulier B 1, met vermelding boven aan het formulier „Denemarken". Het de viezeninstituut zal deze aanvragen behan delen aan de hand van de voor den invoer van goederen uit Denemarken voorziene mogelijkheden. Nederlandsche debiteuren zijn verplicht tot storting op postrekening 2020 ten name van het Nederlandsch clearinginstibuut „Duitsohland" of op de rekening „Duitsch- land" van het Nederlandsch Clearinginsti buut bij de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam onder gelijktijdige inzending aan het clearinginstituut, afd. „Denemar ken", van het in de Duitsche clearing ge bruikelijke stortingsformulier „A", waar op duidelijk in rood te vermelden „Dene marken". Met nadruk wordt erop gewezen, dat onderaan het formulier de schuld, waarte gen gestort wordt, duidelijk en nauwkeu rig dient te worden omschreven, bij schul den ontstaan uit invoer onder vermelding van het statistieknummer der goederen. Is de invulling onvolledig of ontbreken be scheiden, dan wordt het formulier terugge zonden en de storting voorloopig aange houden. In Deensche kronen en andere vreemde valuta luidende verplichtingen moeten bij storting op basis van de laatst gepubli-, ceerde clearingkoersen in guldens worden omgerekend. Bij invoer uit Denemarken moeten de gebruikelijke clearingdocumenten aan de douaneambtenaren worden overlegd. Nederlandsche crediteuren moeten hun vorderingen na ontvangst van het bericht van storting aan het Clearinginstituut in dienen door middel van het in de Duitsche clearing gebruikelijke formulier „B", in te zenden aan de afd. „Denemarken" van het Nederlandsch Clearinginstituut. Voor den export naar Denemarken is voorzoover deze heeft plaatsgevonden resp. zal plaats vinden na 21 December 1940 een vereffeningsoertificaat. Verwezen wordt VITAMINEN. De voedselschaarschte houdt niet zoozeer een gebrek aan hoeveelheid in als wel een langzamerhand ontstaand tekort van bepaalde vitaminen. En de dames, die weldoende bezig zijn om ons zoo te leeren koken, dat de vita minen, die wij juist noodig hebben, niet wegloopen uit de pan en door de goot steen ontvluchten, mogen wij wel op de handen dragen. Ik schrijf dit ern stig en oprecht, omdat men mij er van verdenkt, dat ik den draak zou willen steken met altruïstische en vaderlands lievende pogingen om den menschen zooveel mogelijk profijt van hun voed sel te doen trekken. Het zij verre van my. Dit is een zaak van de volksge zondheid en de dames, die zich daar onvermoeid mee bezig houden, ver dienen meer dan onverschilligheid. Dit stel ik dus voorop. Maar die vitami nen, daar weet ik altijd nog geen raad op. En nu hoor ik plotseling, dat er vi tamineballetjes C in den handel zijn. Die eet je precies als een dropje, als je verkouden bent Je slikt een vitamine balletje C en de zaak is gezond. Als men mij vraagt: lust je boeren kool, dan zeg ik ja. Misschien niet meer zoo „volmondig" als vroeger, maar ik zeg ja. Maar wat moet ik zeggen, als men mij vraagt: lust je vitamine C? Dat weet ik niet. Ik vraag mij af: hoe smaakt dat? Naar roode kool of naar vijgen? En smaakt vitamine Q anders dan vitamine Z. Als dat het geval is, zal ik daar met de samenstelling van mijn menu's rekening mee moeten houden en eenvoudig een bepaald gedeelte van het a-b-c- bestellen. Ik wensch "mijzelf nu vast smakelijk eten. V. WINTERHULPfSNEDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 naar onderstaande mededeel in g van hö crisis-uitvoerbureau. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de Ka mer van Koophandel, de Banken en het Clearinginstituut. De bepalingen der deviezenverordening 1940 blijven van toepassing op handelingen, vallende buiten het kader van bovenstaan de regeling. Een leidraad voor het betalingsverkeer met Denemarken is binnenkort bij het Ne derlandsche Clearinginstituut, Anna Pau- •lownastraat 6, 's Gravenhage, verkrijgbaar. Het Crisis Uitvoerbureau deelt in aan sluiting aan het bovenstaande mede: Het vereffeningscertificaat kan bij het Crisis Uitvoerbureau worden aangevraagd op de voor Duitschland gebruikelijke wijze. D.i. door middel van het gele aanvraagfor mulier, hetwelk by den Economischen Voorlichtingsdienst en de Kamers van Koophandel en Fabrieken verkrijgbaar is. Bij deze instellingen zal binnen enkele da gen een handleiding voor de invulling van het genoemde aanvraagformulier beschik baar zyn. Voor producten, welke onder een uit- voermonopolie uit hoofde van Landbouw- crisiswet vallen, is de afgifte van het ver effeningscertificaat door het Crisis Uitvoer bureau gedelegeerd aan de desbetreffende centrale monopoliehoudsters. Bovenstaande regeling brengt geen wijziging in de ver plichting tot het indienen van een verzoek om dispensatie, resp. uitvoermachtiging in gevolge de Uitvoerverbodenwet en het Cri- sislandbouw-uitvoermonopoliebesluit 1939. UITBETALING VOOR MELK NAAR KWALITEIT Met ingang van 12 Mei as. Naar het Officieele Orgaan van den F.N.Z. mededeelt, acht het bestuur van den bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken den tijd gekomen, dat de aangesloten fa brieken algemeen overgaan tot uitbetaling van de melk naar de kwaliteit. Geadviseerd wordt reeds thans het nieuwe systeem voor te bereiden, zoodat het mogelijk is dit 12 Mei a.s. volledig in werking te stellen. In Mei 1938 is reeds met de noodige onderzoekingen begonnen. Gedurende de daarop volgende jaren heeft de Bacteriologische Dienst dit systeem I beproefd en de uitkomsten getoetst aan die, verkregen met andere gebruikelijke metho den van onderzoek.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1