OMGEVING RIJNSTREEK Plaatst een Telefoontje DONDERDAG 23 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fl TOENEMENDE INFLUENZA EPIDEMIE IN ENGELAND. Volgens te New-York beschikbare be richten, neemt de uitbreiding eener in fluenza epidemie in Groot-Brittannië de laatste dagen een zorgwekkenden om vang aan. Tegenover de geruststellende verzekeringen van de overheid, dat de epidemie slechts hier en daar optreedt, staat het feit, dat uit een geheele reeks steden in Zuid- en Midden-Engeland on rustbarend hooge getallen van patiënten ontvangen zijn. Het ergst is de toestand in de door de Duitschers gebombardeerde havenplaat sen als Bristol, Liverpool en Southampton, waarin in de nabijheid der stad groote kampen met barakken moesten worden in gericht, om de patiënten op te nemen. Al leen reeds uit het barakkenkamp van Bris tol wordt van betrouwbare zijnde verno men, dat aldaar in de tweede week van Januari ruim 2.000 zieken zijn onderge bracht. Het kamp is thans reeds volkomen vol. Veel slachtoffers maakt de ziekte ook in Leicester, hoewel deze stad tot dus verre niet sterk onder Duitsche luchtaan vallen te lijden heeft gehad en ook een dragelijk klimaat heeft. De influenza is daar echter zeer kwaadaardig en heeft reeds een verontrustende stijging teweeg gebracht in het aantal sterfgevallen. GEÏNTERNEERDE KATHOLIEKE MISSIONARISSEN IN ZUID-AFRIKA. De V. P. B.-correspondent te Berlijn meldt: Alle Duitsche Katholieke missiona rissen van de Congregatie van de H. Ma ria, die na 1 Januari 1935 naar Zuid-Afri- ca zijn gekomen, zijn geinterneerd. Meer ian honderd missionarissen, voor het meer- sndeel priesters bevinden zich sedert 26 luli 1940 in een concentratie-kamp. Dit camp, dat oorspronkelijk bestemd was roor 600 burger-gevangenen, zal nu zooda nig worden uitgebreid, dat het plaats kan bieden voor 5.000 personen. Uit het apostolische vicariaat Kroonstad werden er midden Juli 18 paters en 7 broe ders van de missie-sociëteit van den H. Geest geinterneerd, zonder dat nog bekend is, in welk kamp zij zich bevinden. Vol gens een bericht, dat hier ontvangen werd, zijn in Zuid-Afrika148 Duitsche en Ita- liaansche missionarissen geinterneerd. On der hen bevinden zich 13 paters en 8 lee- kenbroeders van de Benedictijner missio narissen van de H. Ottillia uit Zoeloeland, die in het kamp van Baviaanpoort zijn ge interneerd. En ten slotte vernam men hier nog, dat een non uit Devondale eveneens geinterneerd is. Waar vermeldde het be richt echter niet. In Oeganda zijn 10 Zuid en Noord-Tyroolsche missionarissen van het apostolisch vicariaat Boven-Nijl, als mede 70 Italiaansche missionarissen teza men in een concentratiekamp opgeslo ten. KLOK LOOPT 114 JAAR. In de Zwitsersche Jura is een klok ver vaardigd, die 114 jaar achter elkaar kan loopen, zoo meldt „Berl. Tijdingen". Des morgens en des avonds om zes uur, kraait er een haan en om 9 uur 's morgens speelt de klok een koraal. Met Kerstmis laat zij het „Stille Nacht, Heilige Nacht" hooren, hetgeen met de eerste seconde van het nieuwe jaar wordt gevolgd door vroolijke fanfares. De klok houdt dus rekening met schrikkeljaren. Het merkwaardigste van al is echter, dat de klok ook in alle 114 jaren van haar loop tijd op den juisten datum den Goeden Vrij dag, Paschen, Hemelvaartsdag en Pink steren met een toepasselijk koraal aan geeft. Ten slotte wijst de klok niet alleen Midden-Europeeschen tijd, maar ook New Yorkschen tijd en den tyd te Calcultta aan. LISSE L. T. B. De afdeeling van den L. T. B. lield gistermiddag in de oud-Hollandsche raai van „De Witte Zwaan" haar jaarver gadering onder presidium van den heer H. J. v. d. Beek (wegens ziekte was de voorzitter, de heer Th. F. v. Rijn verhin derd). Aan de orde was rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer P. Dames. Hieruit bleek, dat was ont vangen, inclusief het saldo 1940, groot 181.46, de somma van 263.71, en uitge geven 93.47, alzoo een saldo viel te boeken van 169.84. Door de heeren H. Schoone en J. W. A. Lefeber werd deze rekening na gezien en accoord bevonden. Onder de in gekomen stukken was een schrijven van den heer P. Warmerdam, dat hij als 2de voorzitter en als bestuurslid bedankte. De voorzitter dankte den heer Warmerdam voor alles wat hij voor de afd. heeft gedaan. Vervolgens is aan de orde 'de verkiezing van twee bestuursleden wegens aftreden van de heeren P. Warmerdam en P. Romijn. In edze vacatures werden gekozen de hee ren P. v. d. Vlugt Jz. en P. Clemens Jz., die de benoeming aannamen. Aan de orde is voorts bespreking voor stellen voor de a.s. vergadering van de vak groep kweekers te Haarlem. De leden gin gen met de voorstellen accoord. Tot afge vaardigde naar dzee vergadering werd be noemd de heer J. W. A. Lefeber en tot plaatsvervanger de heer Th. v. d. Vlugt; voor de kringvergadering werd tot afge vaardigde benoemd de heer P. Romijn, ter wijl uit het bestuur een plaatsvervanger tal worden aangewezen. Bij de rondvraag dankte de heer War merdam voor de aangename wijze van sa menwerking gedurende 25 jaar ondervon den. De geestelijk adviseur, kapelaan Schoo- nebeek, sprak een kernachtig slotwoord. Na sluiting werden een aantal kamer planten onder de aanwezigen verloot. Diefstal. Bij de firma de Gruyter al- fiier is in dén afgeloopen nacht door in braak een partij levensmiddelen, n.l. 80 kg. koffie, 36 kg. thee, 38 kg. vet en 5 flesschen slaolie gestolen. Dit is de tweede maal reeds, dat bij deze firma is ingebroken in korten tijd. LEIDSCHENDAM Clandestien slachten. Ambtenaren van den Haagschen keuringsdienst voor vee en vleesch en van den Crisis-opsporingsdienst Hebben Dinsdagmiddag, vergezeld door de politie, een inval gedaan in een woning aan het Achterom, alhier, welke wordt bewoond door H. van der M. Dezen verdacht men van clandestien slachten. Het vermoeden bleek juist te zjjn. In sen bü het huis staande schuur werden twee pas geslachte varkens aangetroffen. Het vleesch is in beslag genomen en naar net gemeentelijk slachthuis in Den Haag vervoerd, z NOORDWIJK Personalia. De heer J. G. van der Stel, brigadier bij de Rijks veld w-icht te Noord- wijk aan Zee, is benoemd tot brigadier majoor. OEGSTGEEST Aanvulling kerkbericht. Verzuimd is af te lezen, dat morgen om kwart vóór 8 een gezongen H. Mis zal worden opgedra gen, ter gelegenheid van den verjaardag van kapelaan Steur. Van 45 uur is er gelegenheid dien kapelaan geluk te wen- ïche'n. Afscheid P. de Wit. In verband met het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, was aan den politie-ambtenaar de heer P. M. de Wit eervol ontslag ver leend. Deze politieman was in onze gemeente een algemeen gezien en geacht ambtenaar zoowel om zijn trouwe plichtsvervulling als om zijn bereidwilligheid en opgewekt karakter. En dit niet alleen bij zijn chefs en oollega's, maar ook bij de ingezetenen. Was het dus wonder dat van een simpel heengaan geen sprake kon zijn. Neen zijn collega's en tal ambtenaren in gemeente dienst dachten daar anders over en heb ben hem een hartelijk afscheid bezorgd. Hiertoe waren met den burgemeester, se cretaris en gemeente-ontvanger in de Raad zaal bijeen de ambtenaren van de secre tarie, het politiecorps en het geheele vaste personeel van den dienst van gemeente werken toen de heer de Wit met zijn echt- genoote gisteren door den chef-veld wach ter de heer J. C. Krijger werden binnen geleid. De burgemeester heeft de scheidende po litiedienaar in aller tegenwoordigheid in een van groote waardeering getuigende groote trouw als politieman en vele ver diensten aan het verlangen en de rust van de gemeente en haar inwoners bewezen. Spr. getuigde hierbij van de trouwe plichts betrachting waarvan spr. vele bewijzen heeft ontvangen. Hij bracht daarbij ook een welverdiende hulde aan mevr. de Wit, die haar echtgenoot zoo zorgvuldig heeft bijgestaan. Namens het gemeentebestuur bood spr. de scheidende ambtenaar een enveloppe met inhoud aan, waarvoor de heer de Wit hartelijk dank betuigde. £ijn ommiddelijke chef de heer J. C. Krijiger bracht hierop in herinnering de vele collega's waarmede de heer de Wit heeft samengewerkt waarvan er twee zijn overleden (de heeren Koning en Herster- borg) en .verschillende door vertrek zijn heengegaan. Spr. getuigde van een goede kameraadschap zoowel met collega's als hemzelf en schetste zijn altijd van humor getuigende karakter. Daarom verheugde spr. zich met collega's dat hij wanneer noo- tLig, assistentie mag verleenen. Burgemeester, secretaris, colleges, se cretarie personeel en personeel van ge meentewerken hebben dai^ ook gemeend bij dit afscheid als blijk van waardeering een armstoel en eikenhouten klok aan te bieden. Wij allen hopen, dat u nog vele jaren van uw pensioen en aangeboden ge schenken moge genieten. Aan mevr. de Wit overhandigde spr. een bloemstuk. Voor deze oprechte huldiging en aange boden cadeaux brachten beide hartelijk dank. Na aanbieding van ververschingen namen allen persoonlijk afscheid met een handdruk. Gevestigd: M. W. Smink, van Lei den. Jhr. J. A. Boreel de Mauregnault, van Den Haag. H. M. C. Zevenheven, van Leiden. J. C. J. Simons, van Utrecht J. van Druten en vr. van Weert. A. C. de Groot, van Leiden. D. Blokker en gez., van Amsterdam. E. G. Wesselink, van Amsterdam. M. E. Marirel geb. Bollinger, van Haarlem. L. C. W. La nen en vr. van Den Haag. Vertrokken: M. Posthumus, naar Leusden. G. Jansen, naar Leiden. J. van Iterson, naar Leiden. T. van En- gen, naar Leiden. E. W. Pauelsen, naar Nieuwkoop. G. Kleinveld, naar Leiden. H. Eldering, naar Den Haag. A. C. Regensbürg, naar Rotterdam. J. J. de Graaf, naar Leiden. Geboren: Marinus Hendrik z. van M. H. van der Zwart en C. van Velsen. Erik Jacob z. van J. Keuning en G. Eisses. Overleden: M. G. Hofhuis geb. ter Steege. VOORSCHOTEN Filmavond A, N. W. B. In de groote zaal van hbtel Deurloo werd gisteravond een filmavond gegeven door den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B., om meerdere bekendheid te geven aan het omvangrijke werk, dat door dezen bond al bijna 60 jaren wordt verricht. Velen, nagenoeg alle weg gebruikers, profiteeern hiervan, maar steu nen wordt dit mooie werk onvoldoende ge daan. Burgemeester M. F. Berkhout, dr. M. v. d. Stoel, consul A. N. W. B. en de gemeentesecretaris A. P. Schram de Jong werden onder de vrij talrijke aanwezigen opgemerkt, waarvan een flink gedeelte be stond uit de jongere genaratie, het opko mende geslacht. Alvorens de vertooning van de film een aanvang nam, hadden velen van de gele genheid gebruik gemaakt een tentoonstel ling in de tusschenzaal in oogenschouw te nemen, waardoor men een goede kijk kreeg, zoowel op de verrichtngen van de verschil lende onderdeelen, als op het groote werk van den A. N. W. B., de uniforme wegbe- cijfering door geheel Nederland. Burgemeester Berkhout sprak een kort woord tot opening van dezen avond en vond 't een genoegen, dat zoovelen weer- en tijdsomstandigheden hadden getrot seerd om te komen zien en beluisteren, het geen gedaan wordt voor beveiliging en be vordering van het verkeer. Spr. waardeerde dat men Voorschoten in de propaganda- tournée had betrokken. De heer M. Ruijtenschildt stemde 't tot groote voldoening, te vernemen, welke groote beteekenis de bond inneemt. Ook aan dr. M. van der Stoel is de bond veel verschuldigd voor de vele moeiten voor de voorberèiding en medewerking. Namens het dag. bestuur zeide spr. hem hiervoor hartelijk dank. Vervolgens gaf de heer M. Ruijtenschildt op zeer uitvoerige wijze een uiteenzetting van de vele werkzaamheden voor alle groepen verkeer, zoowel in het belang van de leden als van het publiek in het alge meen, weggebruikers op straat, land, water of luchtweg. Na deze uiteenzetting werd de A. N. W. B.-film vertoond. VOORHOUT Loop der bevolking Het aantal inwoners in deze gemeente bedroeg op 1 Jan. 1940: 3662 personen. Ver meerdering door geboorten 47 m. en 49 vr. Tot. 69. Vermeerdering door vestiging 347. Vermindering door overlijden 9 m. en 18 vr. tot 27. Vermindering door vertrek 336. Het zielen-aantal bedroeg op 1 Jan. 1941: 3727, dus 65 meer als in 1940. Vermeerdering v. j. 11. Er zijn dit jaar 32 huwelijken geslo ten (v. j. 25). Volksbond. De R.K. Volksbond kwam in jaarvergadering bijeen in de groote zaal van café „Boerhaave" onder voorzitterschap van den heer C. v. d. Burg. Gebeden werd voor het in het afgeloopen jaar overleden lid, wijlen Th. Ruigrok. De toelichtingen op de begrooting wer den zonder veranderingen vastgesteld. De ingekomsten en uitgaven sloten met een bedrag van 1096.92. De post onvoorzien bedroeg 37.73. Uit het verslag van den penn. viel op te merken, dat dit jaar een batig saldo was verkregen van 257.61. Te zamen met het saldo van 1939 ad 193.52, was er een totaal-saldi van 451.13. Ook de secr. bracht zijn jaarverslag uit. Nu volgde enkele financieele verslagen van diverse onderafdeelingen. De inkom sten van H. W. L. zijn achteruitgegaan. Ruim 1600 zegels werden minder verkocht. De tot. opbrengst was 330.36. Het konij nen-mesten voor dit doel bracht evenwel een zeer groot succes. De opbrengst hier van was 249. Het St. Nicolaas-comité meldde aan ink. 120, uitg. 117.46. Het ledental der onderaf. „St. Antonius" be droeg 97. Zij hadden een nadeelig saldo in kas van 111.62. De Retraiteclub kon digde aan ink. aan 817.09, uitg. 377.45, dus een batig slot van 439.64. De tooneel- vereen. telt nog 7 leden. Zij hadden ook met een tekort te kampen van 4.79. De heer S. Hilgersom bracht, als lid der con trolecommissie, gunstig rappoj-t uit De voorz., de heer C. v. d. Burg, en de heer N. Bakker als 2e penn. werden als bestuurslid herkozen. De aftr. heer G. Sal man stelde zich niet meer herkiesbaar. In diens vacature werd gekozen de heer G. Voorn. Voor de onderafdeeling „Hulp in Nood" werd 0.93 gecollecteerd. WASSENAAR Geboren: Elisabeth Regina, d. van J. v. d. Berg en E. L. M. Poppe Francisca Gearda Gijsberta d. van J. C. Balvert en B. G. van Leeuwen Wilhelmina Antonia Gerardina d.' van J. T. van Rijn en M. C. C. van Wijk Anthonius Adrianus Theo doras z. van A. A. G. v. d. Kleij en J. H. E. v. d. Poel Wopterus Cornelis Fran- ciscus z. van J. J. v. d. Kroft en C. M. A. Wensveen Petras Reir.ier Cornelis z. van W. T. Noordoven en R. Tconen. Ondertrouwd: W. Orie en A. M. de Ruijter. Overleden: Alida Kouwenhoven 88 j. ongehuwd Theodoras v. d. Kley 83 j. echtgen. van P. C. de Braijn. ZOETERMEER ONTPLOFFING VAN EEN SNIJ- APPARAAT. Een Iasscher zwaar gewond. Dinsdagmiddag omstreeks 2.30 uur werd de gemeente opgeschrikt door een hevigen knal, tengevolge van een ontploffing van een autogenisch snijapparaat bij de sme derij C. v. D. aan Den Hoorn, alhier. Ver moedelijk door een of ander technische fout is de ontploffing ontstaan, toen de las- ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Laurentius Adrianus z. van Johannes Petrus van Eijk en Maria Mar- garetha Bunnik. Nelly d. van Gerrit Versluijs en Metje Johanna Heemrood. Overleden: Jan van der Laarse 79 j. weduwnaar van Margaretha Antoinetta Hendrika Rooth. G e v e s t i g d: W. F. Noordenbos en echtg. van Amsterdam M. Oppelaar van Den Haag P. A. Schuiling van Leiden C. Bakker van Den Haag J. H. Zui dervaart van Den Haag J. van der Vliet van Bodegraven L. Wingelaar en gezin van Hazerswoude. Ingekomen: Geertrui van Veenen- daal, van Amsterdam. Wijnand Grif fioen, van Weesperkarspel. Anthonius C. van den Hoorn, van Den Haag. Vertrokken: Johanna G. Waltman naar Arnhem Maria A. J. C. Broer naar Bodegraven Cornelia Verhoeff naar Zeist S. van den Plas naar Den Helder. Vertrokken: Albertus Kortman, naar Noordwijk. Sara Borreman, naar Den Haag. ALKEMADE Gemeentelijk Distributiebedrijf. In het distributiebedrijf zijn met ingang van 1 Januari j.l. wederom mutaties voorgeko men. De heer P. H. van den Bosch is van zijn functie in dienst van genoemd bedrijf eervol ontheven. De heer J. J. H. van der Boog te Leiden is fcot plaatsvervangend leider benoemd. Leider van den dienst is gebleven de heer Jos. Penning de Vries. Tevens is door den burgemeester bepaald, dat het kantoor van den distributiedienst des Zaterdag na 12 uur gesloten zal zijn. WOERDEN De „Brulboei" bralt. Een zeer geslaag de en door een talrijk publiek bijgewoonde uitvoering gaf gisteravond het dubbelman- nenkwartet „De Brulboei", in hotel Ruijs, daarbij geassisteerd door eenige dames, die een gastrol vervulden. Onder de aanwe zigen bevonden zich ook den zeereerw. heer pastoor en de beide kapelaans. De aankondiging: een spel vol lach, vol klank, vol kleur, was zeker niet te zwak uitgedrukt voor dit door een der leden zelf geschreven zangspel. Een prestatie is het zeker voor een leek een dergelijk spel in die mate te doordringen humor door de tallooze kwinkslagen, die ten beste werden gegeven. Natuurlijk is het succes al of niet verzekerd door de hoofdpersonen, die hier werkelijk het uiterste van hun krachten gaven en niet onderdeden voor wat het z.g. beroepsspel dikwijls te zien geeft. De titel van het stuk „Vcor geld buigt alles", geeft reeds hoofdzakelijk weer, welk thema hier behandeld is. Hoewel er ook het is toch slechts menschenwerk eenige zwakke momen ten in voorkomen, kan men gerust zeggen, dat het geheel èn door zang èn door vertolking op een flink peil stond. De bezielende leiding van den heer Onneweer droeg daar niet het minst het hare toe bij. De zaal wist dit ook zeer goed te waardee- ren en was royaal met applaus. Een gezel lig samenzijn besloot deze succesvolle avond. ZOETERWOUDE L. T. B. Dinsdagmorgen werd in het Patronaatsgebouw een druk bezochte jaar vergadering gehouden van de R.-K. Land en Tuinbouwbond. De voorzitter, de heer A. C. Paardekooper, hield een openings rede. Spr. herdacht een der pioniers van den L. T. B., der. heer C. H. de Boer De overledene was in de eerste jaren secreta ris en daarna geruimen tijd voorzitter van de vereeniging. Het was voor het bestuur 'een groote voldoening, dat zoovele leden gevolg hebben gegeven aan den oproep van het bestuur tot het bijwonen van de H Mis die voor de zielerust van deze wer ker voor de kath. organisatie is opgedra gen en den heer Adr. van Leeuwen, een der eerste werkerst voor de boerenorga- nisatie. De secretaris, de heer G. Belt, leest hier na de notulen en brengt vervolgens het scher P. W. alhier met dien bedrijfsarbeid bezig was. De gevolgen waren ontzettend. Het grootste gedeelte van de woning en smederij is vernield. De heer P. W. raakte beklemd tusschen brokstukken van de mu ren. Met veel moeite, onder leiding van dokter Steur, werd hij uit zijn benauwde positie verlost. Het bleek, dat hij het rech terbeen had gebroken en overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk geoor deeld. De motorbrandspuit, die gealar meerd was, in verband met de brand, die was ontstaan, behoefde geen dienst te doen. Maatregelen werden genomen om verdere ongelukken te voorkomen. In den omtrek werden nog verschillende ruiten vernield. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 31 Dec. 1939: 2781 mannen en 2663 vrou wen. Totaal 5444. Geboren: 66 m., 85 vr. Ingekomen: 138 m., 140 v. Vermeerdering 204 m., 225 v. Qverleden: 23 m., 12 v. Ver trokken: 144 m., 142 v. Vermindering: 167 m. 154 v. Totaal vermeerdering: 37 m., 71 v. Aantal inwoners op 31 Dec. 1940: 2818 m., 2734 v. Totaal-generaal 5552. Aantal huwelijken: 36. Aantal echtschei dingen: 1. i jaarverslag uit. Het ledental is thans 72. Het verslag getuigt van het groote voor recht, dat de voorzitter in verschillende hoogere instanties zitting heeft, waardoor de afdeeling steeds volkomen op de hoog te is en daardoor altijd actief werkzaam blijft. De penningmeester, de heer W. M. van der Salm, geeft hierna het financieel ver slag. Met de winst ad ƒ22.93 is het kas saldo ƒ78.01. Ook de begrooting voor 1941 is weer kloppend gemaakt. De voorzitter vangt vervolgens de zeer belangrijke mededeelingen aan. Allereerst wordt de veelevering besproken, waarbij spr. de basis uiteenzet waarop deze plaats heeft. Ook de verwachtingen omtrent de verdere loop van de volgende leveringen deelt de voorzitter mede. Er wordt ver wacht, dat in dit jaar 36 pet. van de vee stapel zal gevoraerd worden. Neemt men in acht dat normaal 20 pet. afvloeide als slachtvee, beteekent de inkrimping 16 pet. Spr. deeit ook mede, dat pogingen tot aan houden van leveringen tot aan den tijd, dat de vetweiding de dieren zou noodig hebben, mislukt zijn. Op een vraag hoe het zal gaan in bij zondere gevallen, deelt de voorzitter mede, dat voor de levering van 44.000 koeien geen reserve is, zoodat er in zeer bijzondere ge vallen misschien iets te doen is. Er wordt een speciaal geval genoemd, waar vóór Kerstmis, om de landhuur te kunnen betalen reeds 5 koeien verkocht zijn en hierbij wordt de vraag gesteld of er nu weer op zoo'n bedrijf geleverd moet worden. Inderdaad, zegt de voorzitter, is zoo'n geval wel tragisch gesteld. Bij de verkoop werden geen bonnen verkregen. In zoo'n geval moet zeker ontheffing ge vraagd worden. De reserve is echter niet aanwezig, zoodat het altijd moeilijk zal gaan. Spr. verwacht bij de verdere maatrege len, dat rekening zal worden gehouden met de veedichtheid van de bedrijven. Een der leden betreurt het, dat vele ma gere melkbeesten na slachting ingeblikt worden en zou liever deze beesten, die toch niet voor de consumptie op dit mo ment bestemd zijn, laten leven en de melk behouden hebben voor de consumptie. De voorzitter antwoordt hierop: er moet nu eenmaal geblikt worden. Dan komt de hooilevering ter sprake, waarbij de zeer belangrijke mededeeling wordt gedaan, dat degene die in den afge loopen zomer militaire paarden gevoerd hebben, ontheffing kunnen krijgen. Er wordt ook gevraagd of voor de z.g. waterkoeien ook ontheffing kan gevraagd worden, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit onbillijk zou zijn, omdat deze bees ten voldoende vergoeding hebben gegeven. Met groote belangstelling wordt ook de a.s. paardenvordering besproken, waarbij wordt medegedeeld dat niet alle goedge keurde paarden gemonsterd zullen behoe ven te worden. Het aantal gevraagde paar den is kleiner dan de goedgekeurde. De voorzitter wekt het saamhoorigheids- gevoel op om nu meer dan ooit aan el kander paarden af te staan voor het werk od het land. De penningmeester doet vervolgens uit gebreide mededeelingen over het vaandel fonds. Dank zij het voordeeüg schapen weiden is het vaandel gekocht en het zil veren besiaandsfeest schitterend gevierd, terwijl nog een feestpotje van 125 over is. Voor het goed beheer dankte de voorzit ter den penningmeester. Ook brengt de penningm. verslag uit van het kinderbij slagfonds. Uit verplichte en vrijwillige bij dragen is totaal ƒ220 bijeen gebracht en in overleg met de landbouw-arbeiders-organl- satie voor Kerstmis uitgekeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren P. L, de Jong en L. Droogh, werden bij ac clamatie herkozen. Toegezegd werd door den voorzitter op de e.v. vergadering toe lichtingen te geven omtrent ontslagvergun ningen in den landbouw. Zeer in het kort werden de verslagen uitgebracht van de bonds- en vakgroepvergaderingen. De laatste mededeeling was dat de big- genbeperking op 34 pet. is gesteld. Bij de rondvraag wordt gesproken over de 11/2 pet. onkosten bij de vèelevering ook op de levering-commissie te schuiven. De centrale vakbonden hebben dat tever geefs gepoogd. De heer P. Overdevest spreekt over het karnemelk-vraagstuk. Er wordt vooral voor zieken gevraagd om de karnemelk. Wel licht kan de Voedselcommissaris een ver gunning voor karnen geven. De voorzitter dankt in zijn slotwoord voor de bijzondere belangstelling en de geanimeerde besprekingen. WOU tuuicg-jtyb... ...MARIE EEN LOODGIETER/

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6