DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE LES VAN DEN SAMARITAAN Omzetbelasting platteland De melk-voorziening in het wettelijk gebied Momentje WOENSDAG 22 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9853 S)e. Êclcbch^Soii^<mt Bureaux Pa pen gracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. 7 OORDAT de Winterhulp Nederland haar actie begon, hebben wij in een artikel de bezwaren besproken, welke men mogelijk kon inbrengen tegen de beper kingen, tegelijkertijd ten bate van het Winterhulpwerk aan de charitatieve orga nisaties opgelegd. Wij hebben die bezwaren niet licht ge teld; wij begrepen, dat zij voortkwamen uit een hart, dat warm klopte voor het eigen sociale werk, dat men had helpen opbouwen en dat men daarom ook graag in stand gehouden zag. Maar daarnaast hebben wij gesteld de alles en alles in de schaduw stellende ge dachte: er zijn medemenschen in nood; uit ons eigen tolk strekken zich handen om hoog, smeekend om redding en uitkomst. Daartegenover geldt geen enkele over weging, daar geldt alleen het gebaar van de onmiddellijk toegestoken hand. Wij heb ben daarbij gewezen op het voorbeeld van de heiligen, die in dit opzicht mensche- lijk gesproken al heel slechte rekenaars waren en eenvoudig maar weggaven, wat zij hadden, zonder zich om iets anders te bekommeren, dan om de leniging van den nood. Zulk een houding past den waren Katholiek. Het is niet voldoende, de „Navolging van Christus" te lezen, ook de toepassing hoort erbij. Nergens in de Schrift lezen wij, .dat Christus het oor leende aan ijdele praatjes, noch dat Hij behagen schepte in achter dochtig geklets. Maar wel lezen wij de parabel van den barmhartigen Samaritaan, wiens dringend vermaan het katholieke dagblad „De Nieuwe Dag" zijn lezers als volgt voor houdt. „In tegenstelling met den priester en den leviet, die het door roovers op den weg van Jeruzalem naar Jericho uitge schudde en verminkte slachtoffer achteloos voorbijliepen, hielp de Samaritaan den ongelukkige, zonder eenige bijgedachte of bedenking, alleen omdat hij zag, dat de man in nood verkeerde. Hij vroeg zich niet af, of er eer aan te behalen viel, het kon hem niet schelen, wie of wat het slacht offer was. Hij hield slechts met één ding rekering n.l. dat de ongelukkige, die niet eens tot zijn volksgenooten behoorde, zijn zichtbaar hulpbehoevende evennaaste was. Daarom deed hij spontaan, wat hij voor hem kon doen. Hij goot olie in zijn won den, laadde hem op zijn lastdier en bracht hem naar de herberg. Aan den waard gaf hij opdracht den gewonde goed te verzor gen. Ook ten aanzien van dien waard koes terde hij geen zweem van wantrouwen, maar nam als vanzelfsprekend aan dat deze volkomen zou handelen overeenkom stig zijn aanwijzingen en bedoelingen. Zie, zóó wil Christus, dat wij overal helpen, waar nood gelenigd moet worden. En wil len wij ons niet schuldig maken aan de door Christus aan de kaak gestelde han delwijze van den priester en den leviet, dan hebben wij den Samaritaan te volgen." Belas ting verhooging te Leiden Twintig opcenten meer óp de personeele belasting Bij de indiening van de gemeente- begrooting voor 1941 raamden B. en W. van Leiden het tekort op 431.000. Thans deelen B. en W. nader mede hoe zij een deel van dit tekort meenen te kunnen opvangen. Daartoe wordt na melijk voorgesteld het aantal opcenten op de personeele belasting, dat thans 150 bedraagt, met 20 te verhoogen en te brengen op 170. Hieruit wordt een extra bate van ruim 45.000 verwacht. Bovendien hebben B. en W. nog en kele begrootingswijzigingen kunnen aanbrengen, maar desondanks blijft er nog een tekort van ruim 280.000. Dit, aldus stellen B. en W. den Raad voor, moet naar den kapitaalidenst overgebracht. op het EEN BOER is geen rechtgeleerde, maar gezond verstand heeft hij. Van wetten en verordeningen kent hü gewoonlijk datgene, wat hij weten-wil; de juridische taal verstaat hij evenmin als Chineesch, maar zet er een zinnetje tus- schen, waarmee hij z'n voordeel kan doen, dan heeft hij 't er onmiddellijk uitgepikt. Wanneer wij nu eenige grepen doen uit het jongste Besluit op de Omzetbelasting, welke speciaal betrekking hebben op het landbouwende deel van onze lezers, is dat niet omdat wij het begripsvermogen juist van die bevolkingsgroep lager aanslaan, maar omdat de landbouwers thans ook be trokken worden in den rompslomp der omzetbelasting, zonder dat zij de ervaring hebben opgedaan van de andere groepen, zooals fabrikanten en middenstanders. Art. 3 van genoemd besluit heeft de landbouwers tot „fabrikant" gepromoveerd, door iederen óndernemer (d.i. iedereen, die zelfstandig een bedrijf of beroep uitoefent) te vangen onder het begrip fabrikant, als hij o.a. teelt. De boer of tuinder moet derhalve omzetbelasting betalen bij leve ringen en bij het verrichten van dien sten birnen het kader van zijn onderne ming. Het bedrag van deze omzetbelasting mag hij weliswaar in rekening brengen aan zijn afnemers, maar hij krijgt de aan slag, en als hij niet oppast, is hij het, die het gelag moet betalen. Het is derhalve wel zaak, eens even na te gaan, hoe de vork in den steel zit, want het zal blijken, dat het voor een landbou wer nog niet zoo eenvoudig is. Laten we beginnen met een paar artike len te noemen, die vrij zijn. Bij het des betreffende besluit is een tabel opgeno men, welke o.a. als vrije goederen op noemt: beetwortelen, granen (waaronder boekweit), hop, huiden en vellen, meel en bloem van granen, meststoffen, ruwe plantaardige en dierlijke vetten en oliën (niet geschikt voor menschelijke consump tie of huishoudelijk gebruik), ruwe plan- tenvezels (vlas, hennep, jute enz.), vee voeder (waaronder gras, hooi en stroo), ruwe wol, zaden, enz. Bij het afleveren van deze artikelen be hoeft dus geen omzetbelasting in rekening te worden gebracht en behoeft ook geen belasting te worden betaald. Maar er zijn nog talrijke andere produc ten, die wel belast zijn, en hier begint het ingewikkeld te worden. Want het normale tarief van de omzetbelasting is voor den fabrikant 5 pet. Levert echter een fabri kant (en dat is een landbouwer ook!) grondstoffen aan een anderen „fabrikant", of levert hij handelswaren aan een groot handelaar of een kleinhandelaar, dan be draagt het tarief 21/2 pet. Men zal dus moeten opletten, aan wie men z'n produc ten kwijt raakt! Wij zijn er nog niet, het wordt nog inge wikkelder. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, versche, gezou ten, gedroogde en gekoelde groenten wordt het bovengenoemde percentage van 5 pet. teruggebracht tot 3 1/2 pet. en in de gevallen, waarin een percentage van 2 1/2 pet. verschuldigd was, teruggebracht tot 1 pet. Moet dus een landbouwer vooreerst op letten wat hij levert (dat zal wel gaan), en moet hij vervolgens weten, aan wien hij levert hij moet op de derde plaats nagaan, voor welk doel hij levert. Want levert hij bijv. aardappelen of groenten voor veevoeder, dan moet 'er weer geen omzetbelasting op. Veevoeder is immers vrij. Ook is vrij de levering van goederen, bestemd om rechtstreeks naar het buiten land te worden uitgevoerd. Zoo kan een aardappelen-teler dus drie prijzen rekenen, al naar gelang hij recht streeks aan den consument, aan een han delaar, dan wel voor export levert. Met vee is het al precies eender: ver koopt de veehouder zijn beestjes aan den handel (wat wel het normale geval zal zijn) dan moet Jiij 21/2 pet. berekenen, anders 5 pet.; levert hij voor export, dan komt er geen belasting op. En dan hebben wij nog de diensten, welke aan omzetbelasting onderworpen zijn (2 1/2 pet.). Onder „diensten" verstaat het Besluit: „alle prestaties (leveringen uitgesloten) welke door een ondernemer tegen vergoe ding worden verricht", waarbij men dan in het oog moet houden, dat een ondernemer is: ieder die een beroep of bedrijf zelfstan dig uitoefent. De belangrijkste „dienst" op het gebied van den landbouwer lijkt ons wel het ver huren van machines. De verhuur en dï verpachting van onroerende zaken is vrij gesteld. Van belang is ook nog de bepaling, dat het verboden is de omzetbelasting geheel of gedeeltelijk afzonderl ij k in reke ning te brengen. Tot dusver was de prac- tijk zóó. dat men de bedragen der gedane leveranties optelde en- het verschuldigde percentage over dat totral bedrag bereken de en vervolgens er bij telde. Dat mag niet meer; de ondernemer is verplicht, het drag van de omzetbelasting direct in den DALING VAN DE PRODUCTIE. MOEILIJKHEDEN BIJ DEN AANVOER UIT DE ZUIVELPROVINCIëN. Er worden wel eens klachten vernomen den laatsten tijd, over het feit dat menige huisvrouw niet de hoeveelheid melk kan koopen, die ze gewoon is te betrekken, en dan is men maar al te gauw bereid, daar aan onaangename beschouwingen toe te voegen. Alsof de melkhandel niet gaarne anders wilde! We hebben over deze aangelegenheid een onderhoud gehad met den heer G. J. Blink, voorzitter van de algemeene vereeniging voor melkvoorziening. Wat deze ons mede deelde, is in het volgende samen te vatten: Er is, wat de voorziening met consump- tiemelk betreft, een zoogenaamd wettelijk gebied, ook wel de groote-steden-drishoek geheeten. Het kan worden afgebakend door een lijn te trekken over de steden Amster dam Haarlem Den Haag Rotter dam Dordrecht Gouda Utrecht Amersfoort. Deze steden en wat binnen de lijnen ligt, alsmede de Zaanstreek, Bever wijk, IJmuiden en omgeving, vormen het „wettelijk gebied". De melkvoorziening in dit dicht bevolkte deel des lands put haar melk uit boerde rijen, die hierbinnen gelegen zijn of dicht erbij. De consumptiemelk is voor die boer derijen een belangrijke factor, maar om de melkgift op peil te houden, hebben de boe ren des winters veel krachtvoer aan hun te verstrekken. Het verbruik van con sumptiemelk is namelijk in den winter en den zomer vrijwel gelijk. De import van het krachtvoer dat weet nu ieder wel ontbreekt. In het zooeven bedoelde gewest nu wordt de daling van de melkopbrengst sterker gevoeld dan daarbuiten, elders hier te lande. Daar brengt de veehouderij niet zooveel consumptiemelk op, daar worden ook andere zuivelproducten gemaakt en daarvoor is het gebruik van krachtvoer niet zulk een eerste vereischte. Het gemis er van wordt daar mulder gevoeld. Aanvoer van elders. De melkproductie is dus in het wettelijk gebied relatief sterker gedaald dan elders. Toch tracht de algemeene vereeniging voor melkvoorziening den aanvoer op honderd procent van den normalen aanvoer te hou den, door het aankoopen van melk uit Friesland en Groningen, Drenthe, Overijs sel, uit Noord-Holland, Gelderland, Lim burg, Noord-Brabant. Deze melk moet dus aangevoerd worden uit de zoogenaamdé zuivelprovinciën. Men is klein begonnen, met een matigen aanvoer per week; die aanvoer is echter reeds gestegen tot 4.9 millioen liter in de week van 511 Januari. Alle mogelijke autotractie moet worden ingeschakeld voor dit abnormale melkver- voer. Daarvoor dient een tiental tankwa gens, verder geschiedt het melktransport met melkbussen, soms is een geringe aan voer met motorbooten mogelijk. Maar men moei zich behelpen, meest met oude auto's. Gladde wegen, sneeuwval, het verbod om te rijden tusschen 12 en 4 uur, de moeilijk heden bij veren en bruggen, dat alles ver oorzaakt bij herhaling veel vertraging in den aanvoer. En dan komt het dikwijls voor, dat de melkairto's moeten blijven staan tot des ochtends vier uur. Er wordt van vele zijden alle mogelijke medewerking ondervonden, de melkaan- voer echter van elders stuit op te vele en te moeilijke belemmeringen. De ruim hon- c'eid auto's, welke de melk moeten aanvoe- rer over groote afstanden, kunnen door de weersomstandigheden het zware werk niet altijd even vlot aan. En de A.V.M. moet dan maar zorgen, dat de consumptiemelk te bestemder plaatse komt. Als dit niet ten volle gelukt, moet een remedie worden gezocht in contingenteering van den melk handel. Ze tracht een percentage van hon derd te handhaven, maar daarin slaagt ze tegenwoordig niet steeds; ze heeft te doen met een zeer subtiele organisatie. En dan moet wel eens met een lager percentage genoegen worden genomen. Groo't zijn de beperkingen echter niet, en zonder de A. V. M. zou het publiek er wel hel wat min der gunstig aan toe zyn. Als de toestanden normaal waren, zou den de bezwaren reeds in Februari ver dwenen zijn. Maar verwacht wordt, dat de boeren het er op hebben aangelegd, hun koeien later dan gewoonlijk aan het kal ven te hebben, opdat ze in de weide volop de voeding kunnen vinden, welke ze nu wegens gemis aan krachtvoer ontberen. Dan zal het vervoer van melk over verre afstanden niet meer zoo noodig zijn. Im mers, in het wettelijk gebied blijft het aantal boerderijen vrijwel constant. Het publiek mocht wel wat meer waar- deeren, dat het nog eiken dag melk kan koopen, zij het dan nu iets minder som tijds dan gewoonlijk. Heeft men zich wel eens ingedacht, wat het zeggen wil, dat men zelfs in de eerste oorlogsdagen aan de meeste woningen den melkbezorger heeft zien verschijnen? Hoe het zij, zoowel de boer als de A. V. M. en de melkdistribuant hebben wel aanspraak op wat meer waardeering en medewerking van de zijde der cliëntèle. prijs der goederen te calculeeren. Een uit zondering wordt evenwel gemaakt voor het geval de verkoopprijs aan dé hand van wettelijke arieven wordt vastgesteld. Deze enkele grepen uit het Besluit (waarbij wij ons nog aan de hoofdzaken hebben gehouden) mogen op zichzelf reeds voldoende zijn, om den boer ervan te over tuigen, dat „het leven des gerusten land- mans" er niet eenvoudiger op wordt de ingewikkeldheden vermeerderen zich nog, als men denkt aan de betaling en wat daarmede annex is. Het bedrag van de door den ondernemer te betalen omzetbe lasting wordt n.l. vastgesteld door middel van een aanslag. En als basis voor dezen aanslag moet dienen de boekhouding, welke de betrok kenen moeten aanleggen. De ondernemer is namelijk gehouden van dag tot dag aanteekening te houden om trent de geleverde goederen en de ver richte diensten, omtrent de terzake ont vangen en terugbetaalde bedragen en om trent de van anderen betrokken en terug genomen goederen. Deze aanteekeningen moeten worden gehouden op zoodanige duidelijke en overzichtelijke wijze en met vermelding van zoodanige bijzonderheden, dat aan de hand daarvan de door den on dernemer over een bepaald tijdvak ver schuldigde omzetbelasting naar de onder scheidingen van het tarief kan worden be rekend en vrijstellingen en teruggaven van belasting kunnen worden vastgesteld. Voorts is de ondernemer gehouden bin nen 14 dagen na afloop van het kalender kwartaal bij den inspecteur op een daartoe bestemd formulier aangifte te doen van do bedragen over welke hij omzetbelasting is verschuldigd. De noodige bewijsstukken dienen te worden overgelegd. Menigeen zal zich het hoofd breken, hoe hij al die regels in practijk zal kunnen brengen. Is het dan ook 'n wonder, dat men zich wel eens heeft afgevraagd, hoe eenvoudige menschen zich uit dit labyrinth van be zwaren zullen redden, zonder zich hier of daar de kleeren te scheuren? Wij gelooven, dat het in de practijk wel mee zal vallen. De middenstanders waren ook niet allen rekenmeesters en toch heb ben zij zich er doorheen geslagen. Mr. H. G. BON A. A. BLUFT GELDIG TOT 31 JANUARI. Naar wij vernemen, is de termijn van bon AA der textielkaart, die aanvankelijk geldig was verklaard tot 31 December j.l., verlengd tot 31 Januari. Men heeft degenen, die aan het eind van het jaar nog niet in staat waren de bonnen in te wisselen, alsnog daartoe in de gele genheid willen stellen. Deze maatregel zal zeker met vreugde worden begroet. VERSTREKKING VAN TOMATENSOEP IN BLIK. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft in een schrij ven aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, dat gedurende vier achter eenvolgende weken, op de wijze als voor heen, tomatensoep in blik kan worden ge distribueerd aan werkloozen en armlasti gen. DE TOELAGE AAN HET RIJKS PERSONEEL Ook voor lager gehuwd gemeente- personeel in overweging gegeven De secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin gewezen wordt op de regeling betreffende een tijdelijke toelage voor lager bezoldigd gehuwd rijksperso neel. In deze circulaire wordt den gemeente besturen in overweging gegeven, ten aan zien van het lager bezoldigd gehuwde per soneel der gemeente voor zooveel noo dig in overeenkomstigen 'zin te hande len. MIST. In Amerika schijnt het vraagstuk van de mist een oplossing te hebben gevonden Men zou den nevel kunnen verdrijven door het spuiten van een mengsel van zwavel en chloor. Wat is mist? Mist ontstaat, wanneer lucht tot onder het dauwpunt wordt afgekoeld. Er vormen zich dan kleine waterdruppeltjes, die zweven in een atmosfeer, welke geheel verzadigd is met waterdamp. Men kan zich bezinnen over de vraag of de uitvinding de mist te be dwingen. die de groote vijand is van het luchtverkeer, te juister tijd is ge daan. Er zullen wel heel wat menschen zijn, die graag een bommetje minder hadden. En de Noorsche meteoroloog, die hieraan debet is, had zijn uitvin ding beter een poosje kunnen opzou ten. Maar er bestaat ook een geestelijke mist. En die trekt niet zoo gauw op. Die ontstaat ook door afkoeling en oververzadiging. Geestelijke afkoeling dan en geestelijke oververzadiging. En hiertegen helpt geen chloor, al zou men heden meenen, dat brandende zwavel wel een bij uitstek doelmatig middel moet zijn om den nevel te doen verdwijnen, die de nieuwe toekomst onttrekt aan onze verlangende oogen. En het begint er dus op te lijken, dat meteorologie en politiek niet zoo heel veel van elkaar verschillen WINTERHUIP#NEDER1AND Gironummer van de W. H N. Stort Óp 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'darn. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 Woensdag 22 Januari van 20.15 uur tot 10.30 uur zal voor de radio een vraagge sprek plaats vinden met mr. E. Otto, chef van de hoofdafdeeling organisatie der W. H. N. over de lij stencollecte op 31 Ja nuari en 1 Februari a..s. REORGANISATIE VAN DE HOTEL-MIJ. „NOORDWIJK AAN ZEE". Stemming uitgesteld. In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der Hotel Maat schappij „Noordwijk aan Zee", welke on der voorzitterschap van graaf Van Limburg Stirum gehouden werd, konden de voorge stelde reorganisatieplannen niet in stem ming gebracht worden, aangezien het quo rum niet aanwezig was. Uit het ter vergadering medegedeelde bleek, dat de reorganisatieplannen van vergaande strekking zijn. Het maatschap pelijk kapitaal bestond uit 300 5 pet. cum. pref. aandeelen a ƒ1000 (waarvan geplaatst 160 preferente aandeelen), 50 gewone aan deelen van 1000 (waarvan 40 geplaatst) en 50 uitgestelde aandeelen a 1 waarvan er 41 in omloop waren. Voorgesteld werd nu om het kapitaal der vennootschap terug te brengen tot ƒ25.000. Als overgangsbepaling werd het volgen de voorgesteld: Alle voor deze statutenwijziging uitgege ven aandeelen der vennootschap zijn door deze statutenwijziging vervallen. Tegen in levering van elk voormalig preferent aan deel van 1000 zal door de N.V. Hotel Maatschappij Noordwijk aan Zee worden uitgereikt een winstbewijs in de naam- looze vennootschap in oprichting N.V. „Ne- derlandsche Vereenigde Hotels" N.V.H., te vestigen te Noordwijk aan Zee. Tegen in levering van elk gewoon aandeel van 1000 zal door de naamlooze vennootschap Hotel Maatschappij Noordwijk aan Zee in contanten worden betaald 50. Uit de mededeelingen ter vergadering bleek, dat de maatschappij over het afge- loopen jaar een verlies van 25.000 gele den heeft, omdat het hotel niet in exploita tie was. Uit de vergadering werd de vraag gesteld, of het gesloten houden van het ho tel een daad van wijs beleid geweest is, hetgeen betwijfeld werd. De Hotel Maatschappij „Noordwijk aan Zee" gaat zoo werd verder medegedeeld onder zware lasten gebukt. De maat schappij heeft een hypotheek op haar be zittingen van 125.000; commissarissen moesten gelden foumeeren, er loopen nog achterstallige rekeningen van 15.000, ter wijl er nog een obligatie-leening van 24.000 uitstaat. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de maatschappij zal overgaan in de nieuwe „holding" waarin, als gemeld, ook het Rembrandt Hotel en het Groot-Badhuis zullen worden opgenomen. Aangezien het vereischte quorum niet aanwezig was, werd besloten een tweede vergadering uit te schrijven.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1